nterpellatie over affaire-Goloeb ~~I Salarisoverleg ambtenaren uitgesteld Kamer wil regeling voor gehele accountantswezen I leeds velen profiteren fan een spaarregeling NTS presenteert goede ij ssterren-parade EETHOEKEN MEL IE UWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 25 OKTOBER 1961 EIDEN (Van onze parlementsredactie) De communist Marcus Bakker ;£t gistermiddag in de Tweede er zijn interpellatie over de af- aire-Goloeb gehouden. Achter de re- feringstafel zaten de minister Beer- oan en Korthals. De heer Bakker noemde als doel van |jn interpellatie: regering, parlement en olk te waarschuwen voor de weg die bij et incident-Goloeb is ingeslagen. Dit tcident is een onderdeel van de span- ingverwekkende politiek, die erop ge- icht is ons volk rijp te maken voor oor- ig tegen de Sovjet-Unie. De broshures an minister Toxopeus horen daar ook ie. „Een en ander uit zich", aldus de in- irpellant, „vooral ook in een verwil- 5rde campagne tegen onze partij, in 't zonder tegen onze fractieleider en se- feta ris Paul de Groot. De haat, die De iroots tegenstanders hem toedragen, jet hem in onze achting alleen maar jjgen. Al met al is ons land door de tfaire-Goloeb dichter bij de frontlijn 'komen". Na o.m. het recht van de Russische nbassadeur om op te treden als hij op thiphól heeft gedaan te hebben onder- reept, en na lang stil te hebben gestaan j het „absolute onrecht", de heer Po- tmarenko door de marchaussees aange- lan „provocatie van Mammoet-formaat", oeest ernstige bedreiging van intehna- jnaal recht", stelde de heer Bakker (i aantal vragen. Mr. Beerman Minister Beerman begon zijn antwoord et te constateren dat de heer Bakker en oog heeft voor de menselijke tra- ek van de zaak, getuige zijn opmer- Dg dat de heer Goloeb hem „onver- hillig" laat De minister geeft vervolgens de ware edracht van de feiten. Het werpt vol- ns hem een merkwaardig licht op de Mtand in de Sovjet-Unie, dat een Rus t besluit om zijn land te verlaten, on- r zulke tragische omstandigheden jeet nemen. Voor de heer Goloeb ging «t niet om een stap. maar om een rong uit de Russische samenleving, •lij wilde een zo vergaande beslissing •t zonder overleg met zijn vrouw ne- m. Voor mevr. Goloeb lag de beslissing el moeilijker. Zij had veel sterkere Klingen met de Sowjetunie. Hlnister Beerman stipuleerde, dat het Dit de opzet van de Nederlandse rege- ig Is geweest het asiel aan mevT. Go to op te dringen. Wel was het zaak, tien het gebeuren op 7 en 8 oktober, klaarheid zou komen over de vraag beide Russen asiel begeerden, ja dan in. Het was de plicht van de regering een minimum-waarborg voor te schep- 1, dat mevr. Goloeb op het ogenblik 1 teruggave van haar paspoort zich lelijk zou kunnen uitspreken over de lag of zij al of niet uit vrije wil naar ir land zou terugkeren. Dienovereen- Tnstig werden aan de marechaussees in- uct ies gegeven. _^|jeze volkomen normale gang van is doorbroken door het geheel ïormale optreden van de Sowjet- G lomaten op Schiphol. Mevr. Goloeb s een gewoon toeriste, maar toen op 9 oktober op Schiphol aankwam zich naar het kamertje van de mare- om xo jussees begaf voor de ondervraging, ird ze geëscorteerd door twaalf Sow- ^diplomaten, die achter dc marc- iussees liepen en deze trachtten weg I HER- .mbassadeur Ponomarenko had geen tele reden bij de ondervraging aanwe- te zijn. Hij heeft wel het recht zijn {genoten te beschermen, maar bepaald t om Nederlandse ambtenaren in de ven. U ;tige uitoefening van hun functie te k (leren. Slechts zijn diplomatieke on- endbaarheid was er oorzaak van, dat hem geen strafvervolging kon wor- ingesteld. De overige leden van de it-ambassade meenden het stompen buiken en trappen tegen de benen tonnen rechtvaardigen met een beroep toicl hun diplomatieke status. üj de beantwoording van de vragen l de heer Bakker prees minister Beer- o de zelfbeheersing van de Neder- BoarnaF ambtenaren. Dat ir. Goloeb in gaarnw Blhjsche" toestand naar zijn vrouw is berd om haar te overreden, werd door bewindsman ontkend. Als er nu van —^verslechtering in de verhouding tus- Nederland en de U.S.SR, sprake is, niet de wens van de Nederlandse pring maar een gevolg van het per soonlijk optreden van de Sovjet-diplo, maten op Schiphol. Mr. Beerman meende voorts, dat de uit Rusland uitgewezen Nederlandse ambassadeur Helb op Schip hol géén grievende opmerkingen heeft gemaakt. Na een korte felle repliek van de heer Bakker beklom de pacifist Van der Veen het spreekgestoelte om te suggreren, dat op Schiphol van beide kanten fouten zijn gemaakt, die zijn terug te voeren op de koude oorlogsstemming. Die stemming kwam naar het oordeel van ds. Van der Veen vooral ook tot uiting in de manier waarop de heer Bakker de zaak gister middag naar voren heeft gebracht Mr. H. J. Waage wordt zakelijk leider van Nationaal Ballet Op voordracht van het ministerie van O. K. en W. en het gemeentebestuur van Amsterdam heeft het bestuur van de stichting „Het Nationaal Ballet" mr. H. J. Waage thans zakelijk leider van het Concertgebouworkest, uitgenodig de- functie van zakelijk leider van het na tionale ballet te aanvaarden. De heer Waage heeft deze uitnodiging geaccep- (Van onze sociaal-economische redactie) De vergadering van de Centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, die gisteren in Den Haag zou worden gehouden, is op ver zoek van de regeringsdelegatie uitge steld tot een datum na 31 oktobr. Naar bekend zou er vandaag gesproken zijn over de vraag in hoeverre er tegen 1 januari aanstaande ruimte is voor een verbetering van de salarissen van het rijkspersoneel. Van de zijde van de cen trales is bovendien aangedrongen op een uitkering ineens over 1961 alsmede op trekking van de achterstand, die de la gere en middelbare ambtenaren hebben opgelopen. Van de zijde van het departement van binnenlandse zaken werd vanmorgen als reden voor het uitstel gegeven dat de regering zich nog nader wil beraden over haar houding in het overleg. Naar ver luidt is het kabinet inderdaad nog niet uitgesproken over de voor te stellen maat regelen. De kabinetscommissie, die zich met deze zaak bezig houdt, zou op 31 oktober nogmaals bijeenkomen om zich over de verlangens van de centrales te beraden. D Dus niet slechts voor hogeren De nieuwe staatssecretaris van econo mische zaken drs. F. W. Gijzeis heeft gisteren moeten ervaren, dat de Tweede Kamer het ook een aankomend bewinds man moeilUk kan maken. De voormalige wethouder en loco-burgemeester van Eindhoven stuitte bU zijn parlementair debuut namelijk op een opvallend gebrek aan enthousiasme voor het nog door zijn voorganger, dr. Veldkamp, ingediende ontwerp van Wet op de Registeraccoun tants. Er was kritiek op het ontwerp als zo danig. maar het hoofdbezwaar van de Kamer richtte zich toch vooral tegen het feit. dat het nu voorgestelde slechts een wettelijke regeling biedt voor de groep van zg. hoog-gekwalificeerde accoun tants en niet voor het accountantsberoep in zijn gehéél. Het wetsontwerp dat de staatssecre taris vanmiddag zou verdedigen voor ziet in de instelling van een Orde van Registeraccountants („Nederlands Insti tuut van Registeraccountants" geheten), die alle accountants zal omvatten, welkp ingeschreven zijn in een aan te leggen accountantsregister. Voor inschrijving ko men te zijner tijd alleen zij in aanmer king, die een academisch accountants examen hebben afgelegd óf het gelijk waardige examen dat op grond van de nu voorgestelde regeling zal worden af genomen. Alleen de in het register inge schreven accountants mogen de (be schermde) titel „registeraccountant" voe- ren. De orde kan haar leden bindende regels voor de bedrijfsuitoefening voor schrijven. De leden onderwerpen zich aan een tuchtrechtelijk toezicht. „Met dit stel sel", aldus de memorie van toelichting, „wordt beoogd de mogelijkheid te ver zekeren, dat in de gevallen waarin in het maatschappelijk verkeer behoefte be staat aan dc diensten van een hoog-ge kwalificeerde accountant, deze laatste kan v/orden onderkend". Voor het overige wil het wetsontwerp niet de vrijheid van uitoefening van het accountantsberoep en het gebruik van de accountantstitel aan banden leggen. De regeling zal in de praktijk tot ge volg hebben, dat alleen de leden van het Nederlandsch Instituut van Accountants (NIVA) en van de Vereniging van Acade misch Gevormde Accountants (VAGA) zich „registeraccountants" zullen kunnen noemen. Zij werken' in de regel voor grote bedrijven. De leden van b.v. de Nederlandse Broederschap van Accoun tants en van de overige accountantsver enigingen in ons land. die hun diensten aan het midden- en kleinbedrijf plegen te verlenen, zullen in het algemeen niet tot het accountantsregister worden toege laten. Bij deze „lager-gekwalificeerde" 58 (Van onze parlementsredactie) jP het ogenblik profiteert vijftien a twintig procent van de werknemen- de bevolking van de voordelen van een bijzondere spaarregeling, zei ltssecretaris Schmelzer gisteren in de Eerste Kamer, toen daar het bontwerp met betrekking tot premie- en winstdelingsspaarregelingen |r werknemers werd behandeld. Op grond van dit wetsontwerp wordt i Btelling van loon- en inkomstenbelasting en van premieheffing voor 4 sociale verzekering verleend op uitkeringen krachtens een spaarrege- waaraan werkgevers en werknemers samen bijdragen, tot een num van f 390 per jaar. latssecretaris Schmelzer, die verant- is voor het bezitsvormings- het kabinet had van CNV- ^itter C. J. van Mastrigt (c.h.), die e a.r. fractie het woord fce, het verwijt te horen gekregen, t maar langzaam gaat met de ver inlij king van maatregelen ten gunste i de bezitsvorming in brede lagen van I volk. De bewindsman antwoordde pp, dat reeds premiespaarregelingen Siting zijn voor de jeugd en voor irtteidspersoneel. Volgend jaar zal ïmene premiespaarregeling voor ïle bevolking daarbij komen, eer Van Mastrigt en met hem de an der Waerden (soc.) benadruk- van de werkgeversbijdrage in de m geen onderdeel van de loon- moet worden gemaakt. Staatsse-' Roolvink, die het regeringsstand- 'er deze aangelegenheid vertolkte. dat in theorie van de werkge- mie een loondrukkende werking gaan. Dit kan worden voorkomen, e premie te beschouwen niet als van het loon, maar werkelijk uit van het bedrijf beschikbaar te De heer Roolvink sprak zijn r voor een dergelijke oplossing lijk uit mogelijkheid bestaat echter vervolgde hij. dat de premies als ikosten worden geboekt. In dat onder het huidige loonvor- ileid instelling van zo n rege- alleen mogelijk, als daarvoor produktiviteitsstijging ruimte geschapen. In beide gevallen kan I premiehoogte aanleiding zijn tot vee ►ini felij HE verschuiving en versoherping van de spanningen op de arbeidsmarkt. Daar om achtte de heer Roolvink het nodig, dat de regering een oogje in het zeil blijft houden. Een debatje over de inkomensspreiding ontwikkelde zich tussen de heer Van der Waerden, prof. Witteveen (lib.) en staatssecretaris Schmelzer. De socialist bepleitte inkomensnivellering, wees er op, dat velen niet beschikken over de middelen om te sparen en meende an derzijds. dat de ongelijkheid van inko mens allerminst afneemt. Prof. Witte veen bestreed dit. De heer Schmelzer zei, dat de waar heid in het midden ligt. Het inkomen uit vermogen bedroeg in 1938 26.5 pet en in 1956 slechts 13.2 pet van het nationaal inkomen. Anderzijds is door de sterke stijging van de aandelenkoersen na de oorlog het vermogen van hen. die ef fecten bezitten, toegenomen. Het kabinet grondt zijn bezitsvormingsbeleid niet op het bestaan van een inkomensconcentra tie aan de top. hoewe1 deze omstandig heid het beleid een sterkere grond kan geven. Ook de heer Van Mastrigt was van oor deel, dat spaarregelingen als de onderha vige niet voldoende zijn om de onvolko menheden In de inkomensstructuur weg te nemen. Kr blijft naar zijn mening behoef te aan structurele wijzigingen In de maatschappdj en hij sprak dc hoop uit, dat de regering verdere maatregelen ln het belang van bezitsvorming en inkomens spreiding zal nemen. Het wetsontwerp werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. accountants heeft de regeling om ver schillende redenen ongerustheid gewekt, getuige de vele adressen die bij de Kamer zijn binnengekomen. Terecht con stateerde de socialistische afgevaardigde Reehorst gistermiddag dan ook. dat de Wet op de Registeraccountants „geen onverdeeld goede pers heeft gehad". Be scherming van de titel voor een deel der accountants, in welke vorm dan ook. accentueert het onbeschermd zijn van de rest en wekt bij die rest het gevoel ge discrimineerd te worden. De mening dat het wetsontwerp discri minerend werkt ten opzichte van de niet- registeraccountants. kwam gisteren het sterkst naar voren in het betoog van dr. Schmal (c.h.). Hij vond voorts de regeling verre van urgent en eigenlijk overbodig De heren Reehorst (soc.), Van der Veen (lib.) en Versteeg (a.r.) waren genuan ceerder in hun kritiek. Zij zagen naast negatieve ook positieve kanten, maar van urgentie kan ook naar hun mening niet worden gesproken. Volgens de heer Van der Veen is het wetsontwerp een legalisering van de bestaande toestand. Maar daarmee is tevens de betrekkelijke waarde en het niet-noodzakelijke karak ter van het voorstel aangeduid, want de huidige situatie geeft immers geen moei lijkheden. De socialist Reehorst verzocht de. staatssecretaris het ontwerp pas in wer king te stellen als ook een wettelijke regeling voor de niet-registeraccountants tot stand is gekomen. Bij dit verzoek sluit de meerderheid van de A.R,-fractie zich aan, zo bleek uit het betoog van prof Versteeg (a.r.) Wil deze a.r-meerderheid een voorlopige opschorting van de in voering van de Wet op de Registeraccoun tants, prof. Versteeg zelf, gesteund door een minderheid van zijn fractiegenoten, geeft de voorkeur aan een normale in werkingtreding van deze wet op voor waarde, dat in de aanloopperiode tevens een regeling voor de tweede groep ac countants wordt getroffen. De K.V.P.-er Janssen kwam ten slotte met een voorstel, dat de staatssecretaris mogelijk een oplossing kan bieden. De titel van het wetsontwerp die de over gangsbepalingen bevat, zou naar de me ning van de heer Janssen (zelf NTVA- accountant) reeds aanstonds ln werking moeten treden, maar voor wat betreft de overige titels zou daarmee kunnen wor den gewacht tot een nu reeds te bepalen datum. b.v. 1 januari 1965. In de tussen liggende periode zou gewerkt moeten worden aan een algehele regeling van het accountantsberoep. De organisaties van lager-gekwalificeerde accountants zonden dan zelf met voorstellen omtrent hun positie kunnen komen. De liberaal Geertsema besprak ten slotte enkele grondwettelijke aspecten van het ontwerp. Ook soevereiniteit verklaart Pama In verband met de oprichting van het nationaal comité van Papoea's te Hol- landia heeft de Pama (Partei Nationaal) de volgende verklaring uitgegeven over het hijsen van de nationale vlag op 1 no vember. Naar normaal staatsrechtelijk gebruik dient het hijsen van de nationale vlag vergezeld te gaan van de soevereiniteits overdracht. In verband hiermede stelt Pama voor, dat wanneer de Nederlandse regering toestemming geeft tot het hijsen De verklaring is ondertekend door de heren Wajoi, voorzitter, Mori Muzendi, vlce-voorzitter (tevens ondertekenaar van het manifest), A. F, Indey, en S. P. Malibela (tevens lid van het nationaal comité) en nog enkele andere bestuurs- H.M. de Koningin ontving giste ren op paleis Soestdijk een depu tatie van de Vereniging ..De Nederlandse Bloemisterij" ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van deze organisatie. Na mens de vereniging bood de heer T. Kralt, ondervoorzitter van de vereniging, de Vorstin het ge denkboek „De bloemisterij in Nederland" aan. Australië leidt Papoea's op De Australische minister Paul Hasluck heeft in het Huis van afgevaardigden me degedeeld. dat Papoea's zullen worden op geleid tot griffier en tolk bij een her vorming van het rechtsstelsel in Austra lisch Nieuw-Guinea op grond van een rapport van prof. David P. Derham. De politie is een afzonderlijke dienst gewor den. Men zoekt naar vaststelling en toe passing van de gebruiken der bevolking. Overal zullen centrale gerechtsgebouwen komen. Het recht zal worden opgebouwd op een grondslag die alle politieke ver andering zal overleven. Stichting vraagt vakantiespreiding De stichting Revako, een organisatie voor ondernemers en leiders van recrea tie-, vakantie- en conferentieoorden, heeft een oproep gericht tot allen, die het belang van de vakantiespreiding die nen. In deze oproep wordt vastgesteld, dat de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf de vakanties 1962 voor die bedrijfstak zonder enige spreiding heeft vastgesteld van 23 juli tot 4 augustus. Daarnaast stelt de oproep vast, dat bij de geringe vakantiespreiding in het afgelopen sei zoen al zeer velen geen gelegenheid hadden in de periode eind juli begin augustus een behoorlijk vakantie-onder dak te vinden. Desondanks waren de bedrijfsuitkomsten van de vakantiebe- drijven, door de slechte bezetting buiten het topseizoen, zo slecht, dat men de prijzen voor de volgende seizoenen wel licht zal moeten verhogen. In de op roep van de stichting Revako wordt erop gewezen, dat vakantiespreiding het de exploitanten van vakantiecentra, ver voerders en wegbeheerders mogelijk maakt meer mensen tegen wellicht lager prijzen van dienst te zijn. Gisteren in Houtrust; vanavond op tv. De tienjarige Ned. Televisie Stichting legt eer tn met het programma, dat zij gisteravond in de Haagse Houtrusthal heeft gepresenteerd, dat daar vanavond wordt herhaald en ook wordt uitgezonden. Een keur van inter nationale ijssterren, zowel dames, heren als paren, hebben hun kunnen op de enige kunstijsbaan van ons land gedemonstreerd. En dat was niet gering. Voordat het eigenlijke programma werd afgewerkt, werd een voorprogramma ge boden en daarin werd reeds kunstrijden op hoog niveau gebracht Er zat een max in de nummers, maar toch kan parallel worden getrokken tussen het op treden van de kunstrijders in het programma en in de eigenlijke televisie demonstratie. Wouter Toledo beet het spit af. Hij deed dit met vrij eenvoudig werk, waarii echter tegen het einde enkele moeilijke sprongen had verwerkt Hoewel hij zich en terecht Nederlands kampioen mag noemen, werd toch wel duidelijk, dat bij hem de prikkel van de concur rentie ontbreekt. Hij is de enige Neder lander, die een behoorlijk peil heeft be reikt. doch wanneer daarbij de prestaties Alain Calmat (Frankrijk) en Manfred Schnelldorfer (Duitsland) worden verge leken, komt onomstotelijk aan het licht, dat het peil bij de buitenlandse kunst rijders aanmerkelijk hoger ligt, Calmat tweede en Schnelldorfer derde op de Europese kampioenschappen mogen dan steeds al rivalen zijn geweest, Sohnelldorfer is zij het met niet groot verschil Calmat toch wel voorbijge streefd, Emmerich Danzer (Oostenrijk) trad als vierde kunstrijder op: verzorgd, zonder tot gewaagde sprongen te komen. Sjoukje voortreffelijk Het meest langdurige applaus was gis teravond voor Sjoukje Dijkstra en al zal dat ook wel liggen aan het feit, dat het nog altijd „onze Sjoukje" Is, zij toonde niettemin de beste prestatie te leveren van het gezelschap van vüf internationale kunstrijdsters, die allen tot grote hoogte zijn gestegen. Het was een grootse kuer, die zU met vaart en verve bracht. Snel achter elkaar demonstreerde zij een keur van uitstekende sprongen. Haar grote concurrente, het Oostenrijk se meisje Regine Heitzer, die reeds twee maal achter haar de tweede plaats heeft Kamer akkoord met wetsontverp Snelheidsbeperking voor bepaalde wegen buiten bebouwde kommen (Van onze parlementsredactie) T~NE Tweede Kamer heeft zich gis- termiddag zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaard met een wetsontwerp, dat de minister van verkeer en waterstaat, de be voegdheid geeft voor bepaalde we gen en weggedeelten buiten de be bouwde kom maximumsnelheden vast te stellen. Deze incidentdie snelheidsbeperkingen kunnen b.v. worden afgekondigd voor wegen, waaraan herstelwerkzaamheden worden verricht, of voor slechte wegen waarop nogal wat ongevallen voorkomen maar die niet op korte termijn afdoende kunnen worden verbeterd. Verder kun nen ook maximumsnelheden worden vastgesteld voor bijzondere dagen en perioden (b.v. feestdagen, weekends, va kantieperioden). Minister Korthals 'ver keer en waterstaat) heeft, zoals bekend, nog geen definitief standpunt bepaald ten opzichte van de voorstellen van de Commissie Veiligheid Wegverkeer en dc Raad van de Waterstaat om algemene maximumsnelheden in te voeren op alle wegen buiten de bebouwde kommen. In antwoord op vragen van de heren De Ruiter (c.h.), Bommer (soc en mevr Kuiper-Struyk (lib.) zette de heer Kort hals gisteren uiteen, dat de incidentele snelheidsbeperkingen moeten worden ge zien als proefnemingen, waarmee de nodige ervaring zal moeten worden op gedaan. Het is nog niet mogelijk om op grond van de reeds genomen proeven de conclusie te trekken, dat maximumsnel heden voor èlle buitenwegen kunnen wor den ingevoerd. Men kan bepaald niet zeggen, dat de regering afwijzend tegen over zo'n algemene snelheidsbeperking staat. Er zijn echter nog verschillende vragen, zoals die van de controle. Het heeft geen zin algemene maximumsnel heden af te kondigen als daarop geen afdoende controle kan worden uitge oefend. Het huidige wetsontwerp gaat echter in de richting van een algehele snelheidsbeperking op de buitenwegen De vraag of naast zo'n beperking ook mininjumsnelheden moeten worden inge voerd, dient apart te worden bekeken Dit mag evenwel geen vertragende in vloed hebben op de standpuntbepaling ten opzichte van de algemene snelheids beperking, aldus minister Korthals. De bewinsdman voelde er niets voor tc voldoen aan het verzoek van zijn partij genote mevr. Kuiper-Struyk om het vast stellen van maximumsnelheden voor we gen. die niet bij het Rijk in beheer zijn. te delegeren aan Gedeputeerde Staten Hij meende, dat op dit punt ann centra lisatie de voorkeur moet worden gegeven bezet, moge dan een grote dosis charme en gratie tentoon spreiden, in technisch opzicht bleef zij duidelijk achter Sjoukje. De eveneens Oostenrijkse Karin Frohner zorgde voor een vriendelijke geste on een kuer te rijden op het bekende „Tul pen uit Amsterdam", waarbij haar imi- tatie-Volendams kostuum veel minder was geslaagd dan haar demonstratie, die er in alle opzichten zijn mocht. De Franse kampioene Nicole Hassler. hoewel geer. Frans type. had wel de charme van d« Francaise cn reed bovendien een moei lijke kuer. die goed slaagde, al was de afwerking niet altijd gaaf. En ten slotte stoof Diana Clifton Peach (Engeland) vlot als een wervelwind over het ijs en oogst te eveneens een dankbaar applaus. Paarrijden Op het gebied van paarrijden en dsns- naren is Nederland niet verwend. Dat bleek gisteravond weer eens. Het Cana dese paar Maria en Otto Jelinek toonde, dat het met de vierde plaats op de Olym pische Spelen te laag Is geklasseerd. Het was groots, gedurfd en knap, wat dit paar op het bracht. Ook de demonstratie van Margret Göbl Franz Ningel uit Duitsland was een st voor het oog. Op technisch gebied wist het prachtig en gaaf werk te leveren. Minder enthousiast waren we over hel optreden van het danspaar Linda Shear- en Michael Philips uit Engeland, dat het wellicht wat te gemakkelijk heeft op genomen. Christiane en Jean Paul Guhel uit Frankrijk brachten een wals op een wijze, alsof de wals altijd een Franse aangele genheid is geweest. Hun tweede optre den was amusant en toch verantwoord Het Duitse paar Ritn Blumenberg en Werner Mensohing hebben eveneens ge boeid. Volkomen afgestemd on elkaar re den zij met een weldadig aandoende sou plesse. Het nrogramma bevat nauwelijks zwak ke plekken. Waarmede dan tevens ge zegd is. dat de Ned. Televisie Stichting met deze show voor een waardig pro gramma-onderdeel voor haar jubileum heeft gezorgd. Aanvallen op anti-partij groep duren voort Ook gisteren zijn door tal van sprekers de aanvallen op de anti-partijgroep en op Albanië en het daar gehuldigde Stali~ nisme voortgezet. Het grote nieuws omtrent de ontplof fing van de superbbm werd nog steeds door geen Russische krant cn in geen enkele radio-uitzending gemeld. De bekende Russische auteur Michael Sjolokov deed een scherpe aanval op dc anti-partijgroep. „Ze moeten betalen voor hetgeen ze hebben misdaan", hjj over de oude Stalinisten Tijdens alle hekelende toespraken een der betrokkenen, dc KO jaar oude maarschalk en oud-president Worosjilov, op het podium. Premier Tsjoe En-Lai van communis tisch China heeft op de terugreis naar Peking het volgende telegram aar Chroesjtsjef gezonden: „Bij het over schrijden van de grenzen van onze grote bondgenoot( geef ik aan u cn het cen trale comité van dc communistische par- an de Sowjet-Unie uiting aan mijn oprechte dank voor het hartelijke wel kom en de vriendelijke aandacht, die aan besteed is. Moge de grote eeuwige cn onverbrekelijke vriendschap tussen de volkeren van China en de Sowjetunie eeuwig bloeien." Schaken in Zevenaar Bouwmeester won in eerste ronde Het Int. schaaktoernooi te Zevenaar W voor de Nederlanders niet slecht begon- Hans Bouwmeester versloeg de En gelsman Golombek met enige goed be rekende positionele wendingen, Kick Langeweg hield hel evenwicht In aland tegen de agressieve Noor Johannsaen en alleen Hennehrrke moes' ziln meerdere erkennen In de Znldslaviër Mille. In deze laatste partij gebeurde er 33 zetten niets, toen ging Milic in het offen sief, hetgeen hem acht zetten later winst opleverde De eerste groot meesterlijke overwin ning boekte de Argentijn Guimard. Hij zette een tien zettigc mat-combinatle in met een torenoffer cn bleek zeer nauw keurig gerekend te hebben. De Span jaard Perez verloor tegen de Oostenrijker Beni de kwaliteit en begon toen zo fu- i te spelen dat Beni in hevige tijd nood raakte, pion op pion verloor en ten slotte moest opgeven De afgebroken partij van de Bolg O'Kclly tegen d« Nieuwzeclander Wade staat voor de eer ste glad gewonnen. De uitslagen van de eerste ronde wa ren: Stahlberg (Zweden)—Bobotsof (Bul garije) 4—4. Milic (Z.-Sl.)—Hcnneberke (Ned.) 1—0, Beni (Oostenr.)Perez Span je) 0—1. Golombek (G.B.)—Bouwmeester (Ned.) 01, Langeweg (Ned.)— Johannes- sen (Noorw.) 4—4. Rellstab (Did.)—Gui mard (Arg.) 0—1. O'Kelly de Galway (Belg.)—Wade (N.Z.) afg. Schaken in Boedapest Weer verlies voor liekkesluiter Donner In de achtste ronde van bet int schaak toernooi te Boedapest heeft de Neder lander Donner. die met wit speelde, ver loren van de Rus Talmanof. De overige resultaten waren: Bilek 'Hongarije*Drimer (Roemenië) 1—0 Simagine (Rusland)—Barcza (Hongarije! afg Haag (Hongarije)—Uhlmann (Oost- Duitsland) afg„ Kluger (Hongarije)—Bis- guier (Verenigde Staten) afg Dely (Hon garije*—Portisch (Hongarije* 4—4, dr. Filip (Tsiecho-Slowakije*—Porats (Hon garije) 4—14, Bronstein (Rusland)— Kortchnoi (Rusland) 4—4. Kortchnoi en Portisch behielden samen de leiding. Beiden hebben 5*4 punt Zij worden gevo'gi door dr. Filip en Bron stein. die b-iden 5 punten behaalden. Uhlmann en Taimanof ziin vijfde en zes de met elk 4u punt en 1 afg. Donner deelt met Drimer de laatst# plaats met 14 punt en 1 afg. Basketbal De Ned dames-basketbal- ploeg heef: dinsdagavond in de Amster damse Apollohal in een matige wedstrijd een 4648 nederlaag geleden tegen de Westduitse dames. Vijf minuten voor het einde leidden de Ned. dames nog met 4639 maar in de laatste minuut kwam West-Duitsland gelijk. Basketbal Dank zij de schotvaardig heid van gastspeler John Loridon (1034) hebben de heren van de Antwerpse, de officieuze Ned. ploeg die onder de naam Springbokken uitkwam, met 7469 ver slagen. Bij rust hadden dc Springbokken nog een behoorlijke voorsprong: 49—22. Voetbal Standard Luik. de Belgische kampioen, heeft dinsdagavond op eigen terrein met 5—1 gewonnen van de Finse club Haka Valkeakosken. De ruststand was 2—0. Eng. voetbal Voor de tweede divisie van de Engelse league is dinsdagavond de wedstrijd Bun'—'Walsall gespeeld. Steunt de anti- hontreractie O Prins Bcrnhard heeft fister- avond voor de televisie een In leidend woord gesproken bij de najaarsinzameling ten behoeve van de anti-hongeractie. Dc Prins merkte o.m. op: „Nog altijd is de honger nijpend in grote delen van de wereld. Het lijkt onvoor stelbaar. maar toch is het zo: jaarlijks sterven 30 tot 40 mil joen mensen aan de gevolgen van ondervoeding. Wij hier ln Nederland weten nauwelijks wat honger is en het is moeilijk te beseffen, dat het hier gaat om een aantal dat driemaal de bevolking van ons land uitmaakt. Maar die nood is er. En zij legt ons verplichtingen op- Wij moeten een daad stellen en onze deskundigheid ter be schikking stellen ln de vaste overtuiging dat ons voorbeeld zal worden gevolgd. Als voorzitter van de organi satie voor internationale bij stand, de N O.V.I.Bdoe ik op u allen een beroep om de komen de najaarsinrameling voor de anti-honger-artie opnieuw te steunen. Met praten wordt het hongerprobleem niet opgelost. Dc oplossing daarvan vraagt daden. Het Is een voorrecht, dat wij in Nederland welvaart kennen, dank zij onze gezamenlijke in spanning. Maar laat ons Iets van die wel vaart brengen naar de landen, die nog in ontwikkeling zijn. Als de daad van rechtvaardigheid, waarop zij als onze naasten moe ten kunnen rekenen." TOONKAMERS DREEF BURGSTEEG 3 - 5 - 12 NIEUWSTRAAT 1 HERHALING is de toverkracht van de reklame Het Modehuis Jo v. Eyken vraagt: VERKOOPSTER of AANK. VERKOOPSTER HAARLEMMERSTRAAT 87 LEIDEN Lodaline •naafd alles'm luus intens schoon :00K VERKRIJGBAAR, LODALINE-EXTRA - HOOG GECONCENTREERD IN KNUPfLACOh

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9