Monumenten: tegenwicht tegen uniformiteit „Alleen de handarbeider komt goed aan de slag' In brood 40 procent inlandse tarwe? Br omf ietsplaat j es zijn van belang Baas Peet en Compagnon f WOENSDAG 25 OKTOBER 1961 Schaak-vraag 162 Het is trappenklimmen geblazen voor de oplosser, die zijn krachten wil beproeven op de eindspelstudie van vandaag. Met deze wetenschap voor ogen zal het hem echter niet al te moeilijk vallen de opgave binnen elf zetten tot een goed einde te brengen. Wit speelt en wint, aldus de eis die P. Heuacker in 1939 stelde, toen hij de studie publiceerde. Dani'Vraag 161 De stand in het miniatuur van A. A. Polman was als volgt: Zwart: 9, 11, 12, 17, 26, 34, 40. Wit: 19, 22, 28. 31, 41, 43, 50. Wit wint in de volgende zetten: 19—14, 26x46; 14x3, 46x5; 50-44, 40x38; 3x25. 17x28; 25x46. Indien zwart 46x10 speelt antwoordt wit met 50—44, 40x38; 3—25, 17x28; ,25x5!! I Indien zwart 46x23 speelt dan speelt wit 50-44. 40x38; 3—25, 17x28; 25x29. De verdediging 46x19 of 46x14. Bridge 6 A 9 6 3 CAHB62 <C> A 3 H 10 Zuid speelt een contract van 4 har ten (10 slagen). West komt uit met ruiten 2. Oost speelt de vrouw, Zuid neemt met het las. Zuid vervolgt met ruiten. Oost wint met de heer en speelt nogmaals tuiten, welke Zuid troeft. (West be kent ruitenboer). In slag 4 speelt Zuid hartenheer, waarop Oost renonceert. West bleek dus hartenvrouw-tien-vierde te heb ben. Ondanks de slechte troefverde- ling kan Zuid hierna echter het spel maken! Hoe is de winnende speel wijze? Gegeven is nog, dat Oost een vier- kaart schoppen heeft, met de 7 als hoogste. JACK DIAMOND. Kru iswoord-puzzel L. Worms tekent appel aan De heer L. Worms heeft appèl aange- tekent tegen het vonnis, dat de rechtbank 'n Den Haag op 12 oktober heeft gewe en naar aanleiding van de aanklacht regens smaad, die was ingediend door de heer D. Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de EGKS. De heer Worms, die werd veroordeeld tot een "boete van f 250. meent dat hem geen recht is gedaan, omdat hem inzage van het overgrote deel van de processtukken en processen-verbaal zou zijn geweigerd. Voorts is hij van mening, dat in de mo tivering van het vonnis van de Haagse rechtbank aan een aantal feiten, die in het proces ter sprake zijn gekomen, voor bij is gegaan. In een yerklaring aan de pers merkt de heer Worms nog op: „Het is het recht van iedere verdachte in alle beschaafde lbnden inzage te nemen van alle processtukken en processen-verbaal, die op zijn zaak betrekking hebben. De wet in Nederland staat niet toe dat zulks een verdachte wordt geweigerd". Hij ver werpt de veronderstelling van de officier van justitie dat daarbij kennelijk gedoeld werd op stukken die tot een andere zaak behoren. Horizontaal: 1. ongemak veroorza- len, 10. vrouwelijk konijn (geweste- jjk), 11. zoon van Jacob en Lea, 12. roorvoegsel, 14. puntig voorwerp, 16. water in Z.H., 17. ontkenning (Eng.), 19. doortochtgeld, 21. deel van de bij- >el (afk.), 22. bezinksel, 24. kookt hen op, 26. lelieachtig gewas, 28. r, stevig, 31. onbep. voomaamw., eiland in de Ierse zee, 35. voor- jetsel, 37. bontjas, 39. volksnaam voor Ie kauw, 40. kikkerkuit, 42. akelig, 14. op die plaats, 45. gewicht. Verticaal: 2. ontkenning (Eng.), 3. loogste punt, 4. grassoort. 5. oude engtemaat, 6. huid, 7. door twee déél- Jaar, 8. onbep. voornaam., 9. oud ge dicht, 13. meisjesnaam, 15. bijwoord, .8. touw (Ind.), 20. baanronde (sport), 13. vloeibaar voedsel. 25. jongens- laam, 27. voedsel, 29. maling, 30. eet ben van, 32. klap, 34. doorweekt, 36. heisjesnaam, 38. iemand die treitert, jl. scheikundig element (afk.), 43. wde Egyptische zonnegod. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. Doorn, 2. ore. 3. kreen. PTT-er knoeide in spaarbankboekjes De officier van justitie bij de recht- ank in Almelo, heeft een Jaar gevan- lenisstraf, waarvan drie maanden voor- nardelijk, met aftrek van voorarrest eëist tegen de 41-jarige hulppostkan- oorhouder der P.T.T. te Diepenheim G. te W. De verdachte bekende ter zitting schul ig te zijn aan verduistering. Jarenlang ?t hij het ene gat met het andere ge it, daarbij de spaarders bij de rijks- lostspaarbarik voor ruim f 15.000 in to- aal benadelend. Bij controles is hij leeds ontdekking te voorkomen Eind ugustus vluchtte hij naar Duitsland, laar een dag na zijn vlucht meldde hij i de Nederlandse grens. Zijn ar- betekende voor hem een opluch- zei hij. Emigrant terug uit Australië Teleurgesteld, maar niet als „spijt emigrant" is gisteren de 45-jarige voormalige KLM-employé E. de Vries, die bijna 11 jaar geleden met zijn gezin naar Australië emigreer de, op Schiphol teruggekeerd. Hij gaat thans pogen zich een nieuw be staan in Nederland op te bouwen. De Vries is naar Nederland terug gekomen, omdat er in Australië op het ogenblik moeilijk werk is te vin den en omdat dit land volgens hem eigenlijk alleen kansen biedt aan ge schoolde handarbeiders. Dat laatste dan nog in gunstige tij den, want naar bekend, heerst er tegen woordig werkloosheid. „Ik heb er in de afgelopen elf jaar zeer veel baantjes gehad", zo vertelde onze landgenoot, die tot 1950 KLM- employd in Djakarta was en die „uit avontuurzucht" naar Australië emi greerde, toen de KLM zich uit Indonesië moest terugtrekken. „Ik heb me goed weten te handhaven, maar ten slotte ben ik geen handarbeider en ik zag in de andere bestaanstakken geen kans de slag te komen. Daarom ga ik het nu maar weer in Nederland proberen". Hij maakte de reis met een van twee zoontjes. Het andere kind kom» met de echtgenote van de heer De Vries per boot naar Nederland terug. De Vries was destijds in Australië als konijnenvanger zijn loopbaan begonnen. Het laatste baantje dat hij vervulde voor hij werkloos werd. was tester bij een pijpenfabriek. Hij woonde toen Morwell (90 mijl ten Westen van Mel bourne). „Ik ben nooit te goed geweest om de handen uit de mouwen te steken, maar op den duur bevredigt mij de handenarbeid toch niet en nu hoop ik hier werk te vinden dat me beter ligt' De huidige werkloosheid in Australië noemt hij een gevolg van een tijdelijke depressie, die voortgevloeid is uit de toevloed van immigranten. „Maar zelfs zonder werkloosheid kun je In Australië weinig of niets bereiken als je niet technisch geschoold bent eD Australische diploma's hebt", zo meent hij. en daarbU maakt hij dan hoogstens een uitzondering voor Nederlandse emi granten, die er in slaagden zich als boer een goed bestaan te verwerven, hoewel ze in Nederland nooit boer geweest Op het ogenblik raadt hij echter nie mand aan om naar Australië te emigre ren. „Er zijn thans veel werklozen in de kampen", zei hij, „maar zodra de toestand weer normaal wordt, kan iede re vakarbeiders er weer een goede toe komst vinden". Prinses Irene opende gisteren in het Bouwcentrum te Rotterdam- de tentoonstelling Bouwkunst van vroeger voor mensen van nu" en bezichtigde daarna de expositie. Opening expositie Levend erfdeel (Van een onzer redacteuren) Wy zijn u er oprecht dankbaar voor, dat u door uw aanwezigheid andaag aan de jeugd van Neder land een bewijs hebt willen geven, men niet oud behoeft te zijn om te verlangen naar het behoud een erfdeel, zo levend als dat wat belichaamd is in onze monumenten geschiedenis en kunst. Mr. Y. Scholten, staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen, richtte zich maandagmiddag in deze bewoordingen tot Hare Koninklijke Hoogheid prinses Irene, kort dat zij in het Bouwcentrum te Rot terdam de expositie „Levend deel" (Bouwkunst van vroeger voor mensen van nu) officieel opende. Die opening geschiedde op een w zeer originele wijze. Door het trekken ?en koord werd plotseling, ook tot grote verrassing van de Prinses, uit stapel blokjes het embleem van stichting „Levend Erfdeel", een gesti leerde middeleeuwse stadspoort, opge bouwd. In diezelfde toespraak tot de hoge gast had mr. Scholten ook nog de ver- (Van onze soc.-econ. redactie) De heer J. S. Brandsma, directeur van het produktschap voor granen zaden en peulvruchten adviseert in nota aan het bestuur de bij menging van inlandse tarwe in de Nederlandse broodbloem te verho- van 35 tot 40 pet. De organisa- van meelfabrikanten hebben weliswaar bezwaar hiertegen, maar de bezwaren golden niet de kwali- van de Nederlandse tarwe van de nieuwe oogst, maar meer de hoe veelheid. De organisatie van molenaars heeft dan ook geen bezwaar tegen een ver plichte bijmenging van 40 met ingang 19 november. Over het gehele oogst jaar komt daarmee de bijmenging evenals over 1959/1960 op een gemiddel de bijmenging van 38 prooent. Om door de verhoogde bijmenging an de duurdere inlandse tarwe een verhoging van de meel- en bloemprijzen het Nederlandse brood te voor komen, stelt de heer Brandsma tevens met ingang van dezelfde datum de heffing van 50 cent per 100 kg ver malen -tarwe in te trekken De voorstel len zullen door het bestuur behandeld worden in de openbare vergadering van donderdag 2 november Er wordt een oogst verwacht aan win tertarwe van 156.000 ton en aan zomer- tarwe van ongeveer 316 000. in totaal dus ongeveer 475.000 ton. Hiervan is bestemd voor zaaidoeleinden 20 000 ton. voor eiigen verbruik van de telers ook 20.000 ton en voor vermaling boven de verplichte bijmenging met vergoeding 35 000 ton. Voor verplichte bijmenging en veevoeder blijft dan over 400 000 ton. De 40.000 ha wintertarwe levert per ha ruim 4000 kg op en de 83 000 ha zomer- tarwe 3800 kg per ha. De kwaliteit van de tarwe is aanzien lijk beter dan vorig jaar. In het Wes ten is de kwaliteit zelfs zeer goed. Het gemiddelde sohotporcentage is 2,1 tegen vorig jaar 8. Bij een bijmenging van 40 inlandse tarwe zal de kwaliteit van het brood niet slechter worden en zal er slechts 20 000 ton inlandse tarwe met toeslag behoeven te worden gedenatureerd tot veevoeder. Hiermee is dan ook voldaan aan het uitgangspunt van de landbouw en het bestuur van het productschap, dat de inlandse- tarwe primair voor men selijke consumptie zal dienen te worden bestemd. wachting uitgesproken, „dat de Neder landse jeugd voor dit erfdeel een grote belangstelling aan de dag zal leggen. Want zo zei hij het zijn immers de jonge mensen van nu. die er in de toe komst de hoeders van zullen moeten De Prinses werd, toen zij bij het Bouwcentrum arriveerde, ontvangen door Rotterdams burgemeester mi E. van Walsum, de directeur van Bouwcentrum ir. J. van Ettinger en door de voorzitter van het bestuur van „Le vend Erfdeel", generaal b.d. mr. H. J. Kruis. Voor de vijfjarige Hedie Meischke, het dochtertje van de directeur var Rijksdienst voor de Monumentenzorg, was het de dag van haar leven. Staande bij de autoriteiten, die de Prinses in de hal begroetten mr. J. van Aartsen, minister van volksuisvesting en bouw nijverheid, mr. Y. Scholten en dr. ir. Z. in der Meer, voorzitter van het be stuur van de stichting Bouwcentrum mocht zü prinses Irene bloemen bieden, waarvoor deze haar hartelijk Nadat de hoge gast, die was gekleed in een Schots geruit mantelpakje er donkerbruine fluwelen baret droeg, haar plaats had ingenomen, werden enkele korte toespraken gehouden. Ir. Van Ettinger, die Hare Koninklijke Hoogheid en de talrijke genodigden welkomde, zei o.m.: het feit, dat koninklijke zuster in de naaste toe komst een historisch huis gaat bewc kan als een vorstelijk begin worden ge zien van het werk van de ni< stichting „Levend Erfdeel". Traditie Mr. H. J. Kruis zette de bedoeling .Levend Erfdeel" uiteen. „Zij moet de gedaohte uitdragen, dat ons bezit oude gebouwen groot en klein in de komende jaren in toenemende mate reële taak heeft te vervullen: het van een tegenwicht tegen de uni formiteit, die ons alleen al door de vang van de bouwbedrijvigheid dreigt te overspoelen. En dit nog wel, terwijl van oudsher een van de kenmerken 1 ons land is geweest, dat karakter vorm van de gebouwen sterk uiteen lopen op een relatief zeer kleine onder linge afstand. Ik geloof, dat het daarom niet te veel gezegd is. dat „Levend Erf deel" een actueel probleem aansnijdt, dat verder reikt dan onze grenzen het behoud van een stuk Europees cultuur bezit en hiermee een van de waarden onze westerse wereld. Ook econo- Mr. Scholten constateerde in zijn toe spraak „een groeiende belangstelling wat ons land nog aan monumenten bezit Het lijkt mij niet onwaarschijnlijk, dat de door vreemdelingen zo vaak on omwonden geuite bewondering voor wat zij in de Nederlandse steden en dorpen aan monumenten aantroffen, vele land genoten de ogen heeft geopend voor de schoonheid ervan". Hij veroordeelde be houdzucht en drong aan op behoed zaamheid. want behoedzaamheid ,,in die zin, dat men terwille van het be houd van een kostbaar erfdeel niet zon der dringende noodzaak de draad der traditie verbreekt, zal door geen rede lijk mens worden veroordeeld". Boek De tentoonstelling „Levend Erfdeel** wil hulde brengen aan de Bond Heem schut, die dezer dagen zijn gouden jubi leum viert. Ter gelegenheid daarvan heeft het bestuur een boekwerk het licht doen zien. Een eerste exemplaar van dit boek werd de Prinses door de voorzitter van de bond, mr. Ara, J. d'Ailly, aan geboden. En toen kwam het ogenblik, waarop prinses Irene, daartoe uitgenodigd door mr. Kruis, de tentoonstelling offi cieel voor het publiek openstelde. Ver volgens maakte zij, begeleid door de burgemeester, de minister, de staatsse cretaris en enkele bestuursleden van de stichting een rondwandeling over de expositie. In de directiekamer van het Bouw centrum werd ten besluite een kopje thee geserveerd. Omstreeks vijf uur ver liet prinses Irene Rotterdam. Commentaar Amerikaanse weerman Ti pil i ar pn door tvomëckocht 1 II II J til (~I1 Jn Ntw York Ml binnenkort e Porei „tien jaar: Nederland in de wereld", is weer een van die lange journaal-samenvattingen geworden die later historische waarde krijgen. Wij zagen eruit, hoe enorm veel er toch wel is gebeurd in ons land en in de wereld sinds 1951, toen de rokken nog vrij lang werden gedragen en de auto's nog an dere modellen en donkerder kleuren vertoonden. Want aan modeverschillen meten wij immers de tijdsverschillen af- De documentaire was op aanwijzing van dr. A. F. Constandse niet in chro nologische volgorde, maar per gebeur tenis aan elkaar gezet, hetgeen het wat moeilijk maakte zich de ontwikkling der dingen ook per jaar naast elkaar te denken. Het commentaar werd luch tiger naarmate de onderwerpen vrolij ker werden, en dat was maar goed ook, want toen werd het verhaal ook net wat al te lang. Da vooropgezette poging „de kijkers te laten zien in welk politiek, sociaal- economisch en cultuur-historisch kader zich de ontwikkeling van het nieuwe madium televisie heeft moeten voltrek ken", moeten we maar als fraaie om schrijving alleen aanvaarden, want in de veelheid van boeiden en de snel heid waarmee die werden vertoond, was voor de kijkers beslist geen kader voor een of ander te zien, temeer, omdat er van de t.v. alleen maar via een flits van een beeldbuis werd gezegd: „en toen kwam de televisie". Heel interessant moet het zijn, deze documentaire over tien of twintig jaar nog eens te vertonen, dan zal zij zeker nog meer aanspreken. Radiogesprekken met Vestdijk De AVRO begint morgen(donderdag)- avond met de uitzending van zes ge sprekken met de auteur Simon Vest dijk. Het eerste gesprek is tussen 9.10 en 9.30 uur in de ether op Hilversum I. Nol Gregoor. vriend en dorpsgenoot van Vestdijk, heeft al deze gesprekken op één dag. en wel op 13 augustus j.l., ten huize van de schrijver met hem gevoerd. Simon Vestdijk had er in toe gestemd, van tevoren niet ingelicht te worden over de vragen die Nol Gre goor hem zou stellen. Simon Vestdijk spreekt over zijn werkmethode, over de vraag hoe een roman onder zijn handen groeit, over zijn inspiratie, de oorzaken van zijn hoog schrijftempo en zijn voorkeuren. Ook vertelt hij over zijn Anton Wach ter- en zijn Victor Slingelandtromans. De gesprekken hebben alzo het ka rakter van zelfportretten. Het tweede, derde en vierde gesprek zult u achter eenvolgens kunnen horen in de AVRO- radiouitzendingen op 9 november, 23 november en 21 december. Voorzitter KNAC. meent: Hoewel de K.N.A.C. zeer ingeno men is met het wetsontwerp-ver plichte w.a.-verzekering voor motor rijtuigen, dat waarschijnlijk begin volgend jaar in de Tweede Kamer behandeld zal worden, zijn er toch nog wensen overgebleven. Daarom heeft de K.N.A.C. vandaag in Sche' veningen een bijeenkomst aan het ontwerp gewijd. Hierin behandelde de voorzitter van de automobielclub, mr. A. W. baron van Imhoff, het wetsontwerp op enige veranderin- In de eerste plaats noemde hij het wenselijk dat ook de z.g. ijzeren honden (handwagens met hulpmotor en andere gemotoriseerde voertuigjes met een ma ximum snelheid van zestien kilometer per uur) onder de verplichte w.a.-verze kering worden gebracht. „Deze nogal log- l zware voertuigjes, waarvoor bo- 36 Vroeger toen Jake en zij nog samen speelden en zij bok sprongen over de paaltjes, achter vracht wagens hingen en in het water doken vanaf de kolenschuiten, had h'et haar allemaal niets kun nen schelen. Maar nu was Jake altijd bezig met dat idiote golfspel en zij was te oud om die opwin dende straatavonturen met de kinderen mee te be leven. Ze vond het gehele leven somber en een tonig. Dat kwam er van, vertelde ze zichzelf, wan- naar je goed wilde oppassen. Je had er niets an ders dan last van, dat zei Isobel ook. Wanneer had Jasper tijd voor haar, uitgezonderd wanneer hij haar reprimandes wilde geven? Waarom had ze die belofte gedaan aan Baas Peet toen hij haar het polshorloge gaf? Het was nog steeds haar meest geliefde eigendom, maar vaak kwam zij in de verleiding om h'et terug te geven en dan geen verplichtingen meer te heb ben. Ze wist niet precies waarnaar zij verlangde, ar wat het ook was, ze verlangde er ontzettend ,Ik wil gelukkig zijn," zei ze heftig tot zichzelf, terwijl ze de auto's nakeek, die voorbij raasden en vaag hoopte, dat er een rode two-seater zou ver schijnen en dat de bestuurder haar voor een ritje iu uitnodigen. Sinds de dag, nu twee jaar geleden, dat ze Ben Petree voor het eerst zag, had ze van hem ge droomd. Enkele keren gedurende deze zomer had ze hem voorbij zien gaan en had hij tegen haar ge glimlacht en gewuifd. Tweemaal had hij haar ge floten en de wagen doen stoppen, maar altijd was lachend het huis ingevlucht. De volgende keer ze niet weglopen, verzekerde zy zichzelf, ter wijl ze een hoopje sigaretten-eindjes met een reso luut gebaar vanaf de vensterbank op straat zwaai de. Ze wou ook wel eens wat beleven, zoals de andere meisjes. Toen het te donker werd om de auto's nog lan ger te onderscheiden, schoof ze het gordijn dicht en liep ze doelloos heen en weer door haar kamer. Sinds Baas Peet gezorgd had, dat ze een kamer zich alleen kreeg, was dat kamertje de trots haar leven geworden. Maar deze avond kon het behangselpapier met de geweldige bloemen en het hartvormige kussen, dat de enige stoel ver- ALICE HEGAN RICE VERTALING VAN DIET KRAMER sierde, haar ook al niet troosten. Ze draaide haar grammofoon op, die ze op afbetaling gekocht had, maar het repertoire bestond slechts uit een half dozijn dansplaten, „De Hongaarse Rapsodie" en „Lead kindly light". Het „vriendelijk licht" was haar aangeboden door Feemie Murphy, die de plaat op de vuilnis belt gevonden had, maar er zat een barst in en het licht ging telkens een ogenblik uit. Marlène zette alle platen op, maar ze werd er niet vrolijker door. Eindelijk deed ze de deur open en de geur, die vanuit de keuken tot haar door drong, vertelde haar dat er vandaag kool gegeten werd. Toen ze de keuken instapte werd er door iemand in de straat een lege bierfles tegen de ven sterbank gegooid. De glassplinters vlogen de ka mer m. „Zaterdagavond!" merkte Mom, die juist een opwindend verslag zat te lezen van een bokswed strijd, laconiek op. „Zeg Mom." zei Marlène, „leen mij eens een „Hebben ze je loon niet gegeven?" „Jawel, maar daar heb ik een paar schoenen voor gekocht en ik moet toch een verjaarscadeau hebben." „Ik heb de gehele week lang nog geen kwartje gezien." zei Mom opgewekt. „Wat wil je ermee doen?" „O, een autobus pakken, of een ijsje kopen, of iets anders opwindends doen," zei Marlène onte- ,.Ga maar mee met juffrouw Pilsner en mij. Wij gaan naar een helderziende toe. Ze ligt voor dood op de divan pn dan voorspelt ze je de toekomst." „Dank je," zei Marlène. „Waar is het meisje Carter, over wie je het al tijd hebt. Waarom ga je niet naar haar toe?" „Ze heeft altijd afspraken. Die zou ik ook kun nen hebben, als ik maar vrienden had, die niet hoefden te werken 's avonds. Mom stak een beschuldigende vinger op. „Het is die akelige Jasper Kurtz die je leven be derft." zei ze. „Hij doet niets voor je en hij gunt je ook niet aan een ander." Marlène ging terug naar haar kamer en sloeg de deur toe. Niemand hoefde iets over Jasper te zeggen. Zolang als ze zich herinneren kon, had ze hem beschouwd als een orakel en had ze boven menselijke pogingen gedaan om volgens zijn idea len te leven en toen ze de opwindende ontdek king deed, dat ze het enige meisje was in de Bocht, dat zijn rust verstoorde en zijn aandacht trok, was ze in stilte ontzettend vereerd. Maar zelfs de macht over een zo superieure en ernstige persoon als Jasper Kurtz was, bleek een te mager dieet voor haar spontane natuur. Om zes uur at ze een flinke portie van Mom's kool. Niet omdat ze het lekker vond, maar omdat ze eten als een afwisseling be schouwde. Toen Mom weg was gegaan, stak ze zichzelf in haar witte jurk, trok haar nieuwe schoenen aan en stapte er fier op los, op zoek naar het avontuur, dat niet haar haar was toe gekomen. Toen ze over het portaal van de tweede verdie ping liep, hoorde ze een stoel vAschuiven en Jas per verscheen in de deuropening met zijn bril op zijn neus, een potlood in de hand en op zijn ge zicht de afwezig blik van een mens, die in zijn ar beid gestoord is. „Waar ga je naar toe?" vroeg hij. „Dat weet ik niet Zo maar uit. Ik kan toch niet thuis blijven op zaterdagavond en bovendien nog op mijn verjaardag." Jasper duwde zyn bril op zyn voorhoofd. „Ik heb vergeten dat je jarig bent" zei hij be rouwvol. „Maandag krijg je een cadeau van mij." (Wordt vervolgd). vendien vrijstelling wordt verleend van de remvertragingseisen, kunnen in ge val van een aanrijding gemakkelijk ern stige schade toebrengen aan andermans eigendom'aldus waarschuwde mr Van Imhoff. Een andere wens gold de bromfietsera. De voorzitter van de K.N.A.C. meende dat het grote voordelen zou hebben als hiervoor evenals in West-Duitsland bromfietsplaatjes zouden worden Inge voerd, die moeten aantonen dat de be trokkenen hun verzekeringspremie heb ben voldaan. Z(Jns inziens zal het In een aantal gevallen daardoor gemakkelijker worden de veroorzaker van schade te achterhalen. Verder zo uhij graag zien dat in het z.g Waarborgfonds, dat schade zal vergoe- bepaalde gevallen, waarin het slachtoffer geen verhaal heeft op de verzekeraar, de weggebruikers grotere zeggenschap zullen krygen dan thans de bedoeling is. De laatste wens die baron Van Imhoff aar voren braoht, betrof de uitsluiting door de verzekeringsmaatschappijen van weggebruikers, die tot de slechte risico's behoren Die uitsluiting betekent het ver- verwijderen uit het verkeer van de erg ste brokkenmakers Daartegen bestaat geen bezwaar, mits de maatschappijen de invoering van de verplichte w.a.- verzekering niet besluiten een risico eerder slecht te noemen dan thans. Ove rigens had de heer Van Imhoff wel vol doende vertrouwen in de verzekeraars op correcte medewerking te kunnen rekenen Mr. R. J. Polak, privaat-docent in het Wegenverkeersrecht aan de Stedelijke Universiteit van Amsterdam, behandelde de civielrechtelijke aspecten van auto- ongelukken. Hij zeide onder meer te ver wachten, dat algemene W A.-verzekerd- heid een gunstige invloed heeft op uit keringen bij dood of verwonding. Mr Polak waarschuwde echter ook. dat de •verzekering lang niet alle schade vergoedt. Zij dekt slechts het risico van de aangesprokene, en niet dat van de benadeelde. Diens eiigen verzekering te gen ongevallen en schade blijft dus van Mr. J. den Duik, directeur van Cen traal beheer in Amsterdam, sprak over de behandeling van autoschaden in de praktijk. De heer Den Duik meende deze betreft bij invoering van de verplichte w.» -verzekering eigenlijk niets verandert. Het enige is, dat de assuradeur nu ook sommige schaden zal moeten regelen, die hij vroeger zon der meer kon afwijzen (wegens dronken schap. niet betaalde premie en niet-ver- zekerde schade aan meerijders). De laatste spreker was mr. J. C. van Laer. voorzitter van de Nederlandse ver eniging van aotomoblel-assuradeuren. HU behandelde de veranderingen die de nieuwe wet teweeg zal brengen, in welk verband hU er op wees, dat de verze keraars weliswaar aansprakelijk zUn te genover de slachtoffers, maar dat er tn sommige gevallen verhaal mogelUk blijft op de verzekerden, als deie zich niet aan zijn verplichtingen heeft gehou den. bijvoorbeeld ten aanzien van de ver strekking van Inlichtingen en bescheiden. In New York zal binnenkort merkwaardig proces dienen rechtbank. Het gaat om een aanklacht van de showproducer en dirigent Guy Lombarde tegen de weerman van een New Yorks televisiestation. Deze weerman heeft onlangs, toen het stralend weer was, voor de volgende avond een zware depressie met storm regen en hagel aangekondigd, terwijl het op de bedoelde avond zeer mooi weer bleef. Op die avond echter werd er in New York een door Guy Lombarde georga niseerde grote openluchtshow gehou den. welke, tengevolge van de weer voorspelling daags tevoren, zeer slecht bezocht werd. Het televisiestation waarvoor de weerman optrad, lanceerde echter te zelfder tijd een kostbaar reclame- programma voor een nieuwe, machtige ponser, een groot concern dat men al lang gaarne voor de programma's had willen winnen. De aanklacht van Guy Lombarde luidt nu. dat de weerman, gestopt door het zendstation, valse berichten heeft door gegeven. De rechtbank zal nu moeten uitmaken, wat daarvan waar is. AVRO-enquête kijkgewoonten Zoals wU u enige tUd geleden al be richtten, heeft de AVRO zich geruime tyd bezig gehouden met opinie-onder zoek betreffende kUkgewoonten en pro grammawaardering. Er werden weke- lUks over het gehele land enquêteformu lieren uitgezonden en ook belde men willekeurige mensen op. Het resultaat heeft tot nu toe, naar de AVRO ons meedeelt een aardig inzicht gegeven. Toch zUn er geen verrassende elemen ten naar voren gekomen. Er wordt over het geheel meer gese lecteerd dan vroeger: een bewijs dat de eerste televisiehonger gestild is en het eerste nieuwtje er af. Slechts weinig ondervraagden hadden er bezwaar tegen dat in de zomermaanden telerecordings van eerder uitgezonden programma's op het scherm komen, ook vindt plm 30 pet van hen, dat de programma's in de zo mer zwakker mogen zijn dan in de winter, maar 72 pet van allen was van oordeel dat de programma's 's zomers inderdaad aanmerkelijk minder van kwaliteit zijn. Dat er In de zomer veel minder ge keken wordt dan In de winter, is geen nieuws, evenmin ais het feit dat vele kUkers genegen zijn de programma's van de omroepvereniging die z(J begun stigen. de voorrang te geven. En ten slotte dat. wat alle gehouden enquêtes over programma waardering al hebben uitgewezen: de grootste belang stelling gaat uit naar televisiespelen, speelfilms en sport. De AVRO zet dit geregelde onderzoek, dat geleid wordt door de aan deze om roepvereniging verbonden socioloog Jaap Dubbelboer (die u ook als vocalist van het scherm kent), voorlopig voort vanavond NCRV en NTS verzorgen vanavond het televisieprogramma. De NTS be gint om 8 uur met journaal en wecr- overzicht en zendt om 9.15 uur da ter gelegenheid van het televisie- jubileum gegeven internationale IJs- sterren Parade op de ijsbaan van de HOKIJ uit. Het programma van de NCRV vermeldt om 8.20 uur actua liteiten. om half 9 een uitzending met de Dutch Swing College Band na zijn tournee door Zuid-Amerika en een filmpje over de Deen- televisie. vanavond 0 Twee werken van Vivaldi. „De vier jaargetijden'' en het concert in d voor strijkorkest en klavecimbel, voor de plaat gespeeld door het en semble I Solisti Veneti, kunt u tus sen 8.10 en 910 uur horen bij de NCRV. Aansluitend weer een lezing over de Nederlandse Geloofsbelijde nis door prof. dr. S. van der Linde uit Utrecht en om half tien zang door het meisjeskoor Sweet Sixteen. Om 10.40 uur: avondoverdenking. 0 Gerry de Groot, David Hollestelle en Sonja Oosterman zijn de solisten die u kunt horen in het programma Pennies from Heaven, dat de VARA om 8.05 uur uitzendt. Om 8.50 uur begint dan een uitvoering van de opera „De Lombarden op de eerste kruistocht" van Verdi door solisten, omroepkoor en omroeporkest onder leiding van Fulvie Vemizzi. Programma voor morgen praatje 11.18 Zar bedrijfsleven, lening praatje 18.38 Geaproken brief 18.40 Lichte mm 19.00 V d kind 19 08 Gram 18 30 V d jeugd 20 00 Nwi 20 05 Omr ork en aollat 21.10 Interview 21.30 Spaanee koorzang 22 00 Dlacotarla 22 30 Nwa 22 40 Act 23 00 Sportact 23.10 Klankbeeld 23.55— 24 00 Nws. .vertuin II, 298 m 1807 ke/«. KRO: Nwi 7.15 Gram 7 30 V d Jeugd 7 «1 Morgengebed i 10.15 MorgendJerut 10.41 IMCRV: Gram KRO: 11 00 V d zieken 11.46 De i gende kerk 1200 Middagklok-noodklok 12.04 Lichte muz 12 25 Wij van het Und 12 35 Land. en tuinbouwmeded 12 38 Gram 12 50 Act 13 00 Km 13 19 Promenade ork 13 to Gevar progr 'herhi NCRV: 14 00 Me- tropote-ork 14 43 Radiofllharm ork en ao- :i*t 15 40 Gram 18 00 Bl)beloverd*tVklng 16 20 Bariton en plano 16 40 Gram 17 00 V d Jeugd 1730 Gram 17.40 Beumber 17.48 1615 Sport rubriek 1830 Lltftte mux I8 60 Sociaal perapektlef 19 00 Nwi en weerber 3 Op de man af praatje 19 15 Gram Pad o'«rant 19.90 Pol I lezing 20 00 Ge- 0 Avondoverdrn 1 Kamermuz 33 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7