Honger in Nederland West-Afrika: komt te hulp NOVIB-actie wil twee miljoen Ontstemming bij elir. bakkers over broodprijs Dr. Nooteboom verlaat Goes Huurverhoging gaat in op 1 juli 1962 Behaaglijk warm! (£sso) PETROLEUM Hoofdagent vals van ontucht beschuldigd tèUttiïk Baas Peet en Compagnon NIEUWE LEIDSCHE COURANT9 VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 Schaak-vraag 160 Een fraaie aanvalsstelling heeft de zwartspeler, Dus—Chotomirski, opge bouwd in onderstaand diagram. Al zijn stukken staan gericht op konings- aanval. Maar hoe verder gegaan? De witte verdediging (witspeler is dr. Perlis) zit hecht in elkaar, en afruil betekent voor zwart nadeel, aange zien hij een pion minder heeft. Niet temin weet zwart, aan zet, binnen vier zetten beslissend voordeel te verkrijgen. Hoe? jgr <1 kss lÉÜ I Ai is II 1! t 1 <4 ia#AI 'AP m SA» Ifi Wit: Kgl, Dfl, Lf3, pi a2, d5, g2 Dam-vraaa 159 De stand in het pro' 'eem van giste ren was als volgt: Zwart: 3, 7, 9, 12, 15, 17, 22, 24, 30, 40. Wit: 16, 20, 21, 28, 29, 31, 33. 38, 39, 42. Wit wint in de volgende zetten: 42—37, 17X26; 28x8, 3x12; 39—34, 30 x 28; 1611, 24x42; 11X2, 15x24; 2x20. Bridge In een parenwedstrijd krijgt u als Oost de volgende kaarten: Sch. 4 3 2, Ha. B 10 9 8 3, Ru. 7 2, KI. A H 10. Zuid is gever, Noord-Zuid kwets baar en het bieden gaat onder con stant passen van Oost-West: Zuid 1 harten Noord 1 schoppen - Zuid 2 harten Noord 3 ruiten - Zuid 3 harten Noord 3 schop- ïn Zuid 4 harten. Hierop wordt door West en Noord gepast. Wat zou u thans als Oost bie den? Jack Diamond. Figuur-puzzel (Van een onzer verslaggevers) Van elke vijf mensen die er ster ven, sterven er drie aan de gevolgen van honger en ondervoeding. De wereld telt drie miljard sen, meer dan de helft daarvan lijdt voortdurend honger of wordt slecht gevoed. Vijfendertig procent van de baby'! in de onderontwikkelde landen sterft in het eerste levensjaar als gevolg van ondervoeding. Drie- tot vijfhonderd miljoen men sen in onze wereld hebben perma nent tekort aan dagelijks voedsel. Dat zijn feiten van deze wereld, Horizontaal woorden invullen die «tekenen: 1. horizon, 2. zijtak Rhone, hoofddeksel, 4. elk, 5. deel van een mis, 6. tegenstelling van lager, 7. fzonderlijk, 8. schel, 9. water in Lim- mrg, 10. boomloot. Bij juiste oplossing vormen de be- inletters- een zegswijze. 1PLOSSING VORIGE PUZZEL 1. waarlijk, 2. aandeel, 3. vertrek, Arka steunt eis van NCBO voor uitkering ineens het tweedaagse congres, dat de Alg. ooms-katholieke ambtenaren vereniging 1 Arnhem heeft gehouden, is door de oorzitter, mr. G Boot, opgemerkt dat vereniging zioh zonder meer stelt ach- r de eis voor een uitkering ineens over >0, welke door de Ned. Chr. bond van verheidspersoneel is gesteld. Het con- Tes nam een motie aan, waarin wordt angedrongen op een verruiming van de Tomotiekansen voor het personeel bij rijks belastingen. Mr. Boot verklaarde og dat een commissie van deskundigen •acht is gegeven een studie te rna- over de mogelijkheid om het hegin- ïl. dat ambtenaren niet staken, te her- De 60-jarige landbouwer H. Hummel uit Leek is gisteravond met zijn fiets i het Leekster hoofddiep geraak*, en Verdronken. De heer Hummel, is waarschijnlijk door de duisternis misleid. Gisteravond is in Voor-huizen de "0-jarige voetganger. D. Bakker vlak ▼oor zijn woning aangereden door een bromfietser. De heer Bakker is in de nacht overleden. (Van onze soc.-econ. redactie» De verhoging van de broodprijs per 30 oktober a.s. met slechts één cent per brood heeft in de kring van de Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland even eens ontstemming gewekt. De fungerend voorzitter, de heer P. Koning, verklaar de ons persoonlijk hiermee genoegen te kunnen nemen. Naar zijn mening behoort de prijsverhoging groter te zijn. Volgende week woensdag zal de Bond van Chr. Bakkerspatroons de kwestie aan de orde stellen in een buitengewone algemene vergadering, welke in Utrecht zal worden gehouden. De bakkers, die nu al ongeveer een half jaar met hel departement van economische zaken be sprekingen voeren over een forse brood prijsverhoging, zijn in hun wensen nog versterkt door de onlangs gepubliceerde cijfers van het Economisch Instituut x>r de middenstand Dit instituut heeft berekend dat sinds 1959 de produktiekosten per brood met i vier cent zijn gestegen op grond externe factoren. Men had dan ook tenminste gerekend op een prijsver hoging van twee cent per brood.. Op het ogenblik zou in vele bakkerijen de si tuatie zo zijn, dat er op het brood onge veer geld toegelegd moet worden en dat andere bakkerijprodukten het econo misch resultaat ten slotte weer naar de goede kant moeten laten doorslaan. In het ziekenhuis te Goes is gisteren overleden de 68-jarige mevrouw J. Meeuwse-Eggebeen uit Wolphaartsdijk. Zij is daar gisteravond ernstig gewond opgenomen. Mevrouw Meèuwse was aangereden door een personenauto. Deskundigen gaan proeftuinen aanleggen waartoe ook Nederland behoort met zijn steeds stijgende welvaart, met zijn hoogconjunctuur waar voedsel tekort een onbekend begrip is. Vijftien maanden geleden is de voed sel- en landbouworganisatie van de Ver enigde Naties (F.A.O.) gestart met een anti-hongercampagne. Nederland droeg daaraan zijn steentje bij: door de Ne derlandse Organisatie voor Internatio nale Bijstand (NOVIB) en de Neder landse bakkers werd vorig jaar spontaan geld bijeengebracht voor een graanver beteringsDroiect in het Midden Oosten En ook dit jaar zal het Nederland se volk althans dat hoopt de NOVIB zijn schouders zetten on der een hulpactie: een herfstcam- pagne tot leniging van de nood in West-Afrika. Een week lang van 23 tot en met 28 oktober zal deze actie worden gevoerd. Dan zullen 770 plaatselijke comité's (vorig jaar waren het er 336) met de collecte bus rondgaan en staat gironummer 100200 Anti-Honger-Actic. Den Haag) wijd open voor giften. V erantwoordelijkheid Dr. B. R. Sen. directeur-generaal vai 1e F.A.O., was er gisteren speciaal voo uit Rome naar Den Haag gekomen on deze actie op een persconferentie aan t kondigen. zei: „Nederland was een van de landen, die actief deelnamen aan deze wercldcampagnc. Dit is karakle- istiek voor de verantwoordelijkheid, die nen in dit land voelt voor de onderont- vikkelde landen, die hulp nodig hebben n bun strijd om het leven.' En vervolgens: „Er zijn maar weinig onderontwikkelde gebieden waar geen Nederlandse technici werkzaam zijn. U hebt een belangrijke rol gespeeld in de uitvoering van technische hulpprogram- a's van de VJ4 Nederland gaat nu helpen in West Afrika, waarschijnlijk in Liberia. In sa cking met de F.A.O. heeft de NOVIB een plan ontwikkeld om hier financiering en uitvoering te verzorgen van een moestuin- of erfgewassenpro ject. Met andere woorden: men wil de Westafrikaan gaan helpen met de „eigen teelt" op zijn erf, of wel in zUd moestuin. Binnenkort zullen enkele van deze dsekundigen naar West-Afrika vertrek ken om te onderzoeken welke plaatsen hiervoor het eerst in aanmerking komen. Het is de bedoeling in Nederland de research voor dit project onder leiding van prof. ir. G. J. A. Terra uit te voe ren. De mogelijkheden zullen echter ter plaatse worden onderzocht door de aan leg van enkele proeftuinen. Van deze proeftuinen uit zal het plantenmateriaal moeten worden gedistribueerd en de op leiding op landbouwkundig en huishoud kundig gebied moeten worden verzorgd Aan dit project zullen vooral Nederland se deskundigen, die over tropenervaring (Indonesië) beschikken, medewerken. Fors bedrag Voor de verwerkelijking van deze plannen is één k twee miljoen gulden nodig. Een bedrag, dat het Nederlandse volk bijeen zal moeten brengen. Een half miljoen folders zijn daarvoor de deur al uitgegaan en bovendien zullen 50.000 affiches worden verspreid en heeft men een voorraad van twee mil joen anti-honger-speldjes klaar liggen. De waarnemend burgemeester van Goes, dr. J. W Nooteboom uit Voorburg, heeft de gemeenteraad medegedeeld dat hij de tijd gekomen acht zijn functie net leggen. Hij zal de commissaris der Ko ningin in Zeeland verzoeken hem zijn ambt te ontheffen. De burgemeester heeft tegenover de raad verklaard, dat het in het belang var de gemeente is dat spoedig wordt terug gegaan naar normale verhoudingen. Naar de burgemeester meende, zijn deze ver houdingen thans weer hersteld. Om dez» reden heeft hij zelf het iniatief genomen om ontslag te vragen. Dr. Nooteboom werd vorig jaar okto ber belast met de waarneming van hel burgemeesterschap te Goes, nadat burge meester H. K. Michaelis van de minister van binnenlandse zaken opdracht had gekregen zijn taak te Goes als beëindigd te beschouwen in verband met de z naamde „verschrijvingen", die daar het licht kwamen. (Vervolg van pagina 1) breken vertonen of waarvan de verhuur der het onderhoud heeft verwaarlooso. de Huuradviescommissie kunnen verzoe ken om een verklaring op grond van de huurverhoging van 1 juli 1962 vervalt. De mogelijkheid tot het verkrij gen van zo'n verklaring zal worden uit gebreid tot woningen, die zijn gebouwd vóór 1 juli 1962. Het zal mogelijk worden een ver klaring te vragen voor een woning, die weliswaar in goede staat verkeert, maar waarbij dit kennelijk het gevolg is van voorzieningen, die de huurder voor eigen rekening heeft aangebracht De Huuradviescommissie kan dan be palen, dat de huurverhoging achter wege blijft, tenzij de verhuurder als nog de kosten voor zijn rekening neemt, die voor de verbetering nodig Mocht dc huurverhoging op grond van een verklaring van de Huuradvies commissie zijn vervallen, dan zal het mogelijk blijven, dat de verhuurder de woning in goede staat te hebben ge bracht. aan de commissie een verklaring vraagt, die hem het recht geeft, de huur alsnog te verhogen. Ook de eventueel eerder vervallen verklaarde huurverho ging van 1 april 1960 zal dan weer mogen worden toegepast. De verklaringen, die destijds zijn af gegeven door de op 1 april 1960 opgehe- huurcommissies, zullen bij het ingaan van de huurverhoging ver vallen. De huurprijzen van de woningen, waarop deze verklaringen betrekking hadden, zullen echter alleen met toe stemming van de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid mogen wor den verhoogd. S.E.R.-advies vijftien procent van het gemiddelde „schone" arbeidersinkomen. De minister vindt het echter onjuist en onmogelijk, voor de verhouding tus sen huur en inkomen een algemeen gel dende norm vast te stellen. Het volgen van dit standpunt zou bovendien bete kenen. dat de woningbouwsubsidies voor de nieuw te bouwen woningwet woningen in de vijfde gemeenteklasse tot 1979 en in de eerste klasse tot 1993 zouden moeten worden gehandhaafd. De werkgevers ten slotte adviseerden twee huurverhogingen in 1962 en 1964 elk van vijftien procent voor de wonin gen. gebouwd na 1956. en van twintig procent voor de woningen, die voor 1957 zijn gebouwd. Dit systeem heeft, aldus minister Van Aartsen, het nadeel, dat in een te korte periode vrij aanzienlij ke huurverhogingen zouden plaatsheb ben met snel opeenvolgende compen serende loonronden. Dit zou in het hui dige loonbeleid niet aanvaardbaar zijn. Natuurlijk een oliehaard gestookt met... ^MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER P. M. PERQUIN Hoge Morsweg 78 - Tel. 21584-21351 OEGSTGEEST Door rechtbank vrijgesproken De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren conform de eis de 52-jarige gehuwde hoofdagent van de Amster damse politie J. K. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde ontuchtige handelingen met een minderjarige arrestante in een cel op het hoofd bureau van politie in de hoofdstad De hoofdagent, die op 24 januari dienst deed als cellenwacht op het hoofdbureau politie, werd na een beschuldiging de inmiddels tot zes jaar gevange nisstraf veroordeelde scheepsinbreker Cor de Kraker uil Rotterdam geschorst, om dat hij een minderjarige arrestante in de cel zou hebben bekend. Ook het on geveer 17-jarige meisje legde deze ver klaring af. Cor de Kraker zou een en ander hebben gezien toen hij op het hoofdbureau Gistermiddag moest de hoofdagent zich voor de rechtbank verantwoorden. De zaak werd met gesloten deuren behan deld. De verdachte die steeds zijn on schuld heeft volgehouden, kreeg te horen dat Cor de Kraker heeft medegedeeld dat zijn aanvankelijke verklaring vals is ge weest. De verklaring van het meisje week opnieuw aanzienlijk af van haar beide vorige verklaringen, zodat de officier van justitie op grond van onbetrouwbaarheid van deze getuige tot vrijspraak moest concluderen. Hij gaf daarbij te kennen er van overtuigd te zijn. dat de hoofd agent onschuldig is. In afwijking van de gebruikelijke gang van zaken deed de rechtbank na raad kamer meteen uitspraak. Zjj deed dit conform de eis van de officier, dus ook ten aanzien van zijn mening dat dc hoofd agent het ten laste gelegde feit niet heeft begaan. Over de gevolgen van dit vrij sprekende vonnis kon men op het hoofd bureau van politie nog geen uitsluitsel geven. Het ligt in de lijn der verwachtin gen dat K. in ere zal worden hersteld. De hoofdagent is na het gebeurde over spannen geraakt waardoor hij enige tijd een rustkuur moest ondergaan. Zoals men weet is indertijd het advies van de S.E.R. over de oplossing van het huurvraagstuk in drie standpunten uit eengevallen. Wel was men het erover eens, dat de huren met in totaal dertig procent zouden moeten stijgen, voor dat zij het peil zouden hebben bereikt van de (niet-gesubsidieerde) kostprijs- huren van nieuw te bouwen woningwet woningen. maar over de verwezenlijking ervan verschilde men van mening. Minister Van Aartsen meent, dat het z.g. tweede standpunt van het S.E.R.- advies (dat der kroonieden) een goede richtlijn bevat voor het beleid. Volgens dit standnunt zouden er nog zes of ze ven jaarlijkse verhogingen van vier a vijf procent zonder compensatie moe ten plaatsvinden. De minister geeft echter de voorkeur aan een programma, op grond waarvan drie tweejaarlijkse huurverhogingen van ongeveer tien pro cent (mét Inon"ompensatie) zullen wor den vastgesteld. De overige twee standpunten uit het S.E.R.-advies acht de regering onaan vaardbaar. Het zijn de standpunten der werknemers en werkgevers. De werk nemers wensten, dat de huren globaal genomen niet zouden uitgaan boven Mr. Helb vandaag naar Koningin Koningin Juliana zal vandaag mr. H. A. Heib. ambassadeur in Moskou, die door de Sowjet-regering tot persona non grata is verklaard, m audiëntie ontvan gen. zo heeft het ANP vernomen. Mr. Helb is zaterdag als gevolg van de uit wijzing naar ons land teruggekeerd. Zijn echtgenote vertoeft nog in Moskou. Nieuwe figuur in tv.-spel AVRO Commentaar Principes" Mies Bouwman weer in AVRO-qniz Mies Bouwman wordt weer „quiz- miss" bij de AVRO-tcievisie. Peter Giele. die enkele malen de quiz „Kom er maar eens achter" heeft geleid, heeft het te druk om het quizmecstcrschap te continueren. Zijn werk voert hem vrij dikwijls buitenlands. Daarom heeft hij zijn contract met de AVRO in alle vriendschap opgezegd. Mies Bouwman zal hem vervangen en zij doet dat voor het eerst op zaterdagavond 28 oktober. Op de avond van zaterdag 28 oktober \fISSCHIEN kijken wij wat zwart, s. zal een nieuwe figuur zijn intrede wanneer wij principes zouden wil doen in het televisiespel „Hou je je woord" van de AVRO Dit is mr Albert von der Hoogte, die de plaats van Harry Mulisch zal innemen. Hella Haasse heeft ook bedankt en voor haar zal Annie M. G. Schmidt invallen. De overige leden van het clubje, voorzitter Karei Jonckheere. Godfried Bomans en Victor E. van Vriesland, komen weer terug. Mr Albert van der Hoogte was ge ruime tijd in Indonesië officier van Justitie en repatrieerde in 1951. Thans is hij verbonden aan de afdeling Kunst, zaken van de gemeente Den Haag. Hij is ook auteur en heeft reeds drie ro mans gepubliceerd, t.w. „Het laatste uur", „Huis in de nacht" en „Ballade van de oude stad," dat met de Vijver berg-prijs werd bekroond. Feijenoord-Tottenliam voor VARA-radio Op de avond van 1 november as. zal dc VARA tussen 8 en 10 uur een radio reportage uitzenden van de voetbal wedstrijd Feijenoord—Tottenham, die gespeeld wordt in het Rotterdamse stadion. wij principes zouden wil len laten gelden tegenover het blijspel Principes', dat de NTS gisteravond van de VPRO overnam. Ons beviel in dit overigens kostelijke en voortreffe lijk gespeelde stuk de lichte satire op de wederdopers niet te best, evenmin Het televisieprogramma begint 1 vanavond met het NTS-jounnaal, gevolgd door het weeroverzicht. Om 8.20 uur de VARA met de rubriek Espresso. Om 9 uur maakt de VARA een begin met de nieuwe fimserie, waarin in specteur Leclcrc van alles beleeft. De eerste aflevering van deze Franse reeks is getiteld: „Zwijgen is goud". Om 9 uur de tweede televisieshow van Rudi Carell: „Niet gooien". )insdag interpellatie over zaak-Goloeb De Tweede Kamer heeft gistermiddag op voorstel van voorzitter Kortenhorst be sloten aan de communist M. Bakker toe stemming te verlenen voor het houden van een interpellatie over de affaire- Goioeb. De interpellatie zal a.s. dinsdag 24 oktober worden gehouden. 32 De belangstelling, die plotseling in de ogen van jn bezoeker opleefde, deed Baas Peet midden in zijn verhaal stoppen en inplaats van de zin af te maken, ging hij voort: „Je hebt nog niet eens iets tegen Mimi gezegd. Herinner je je haar nog van de eerste dag de henrie die zij maakte? En hier heb je Omaatje met haar nieuwe jon gen, hier onder de kachel. Omaatje was zelf een armzalig katje toen ik haar oppikte van onder de brug en nu is ze al grootmoeder." Ben's interesse voor zoölogie was niet veel gro ter dan die voor het huis zijner voorvaderen. „Dat meisje Zender is zeker naar school," zei hij achteloos, maar met een klank in zijn stem alsof hij haar onmiddellijk naar beneden zou com manderen wanneer dat laatste niet het geval zou zyn. „Het spijt mij, dat ik neen moet zeggen," zej Baas Peet. „Ze moest van school om geld te verdienen." „Zo en waar werkt ze?" vroeg Ben vlug. Baas Peet aarzelde een ogenblik. „O, nu eens hier en dan weer daar." zei hij dan. „Heb je tijd om mijn collectie zeeschelpen te bekijken?" Maar Ben had plotseling haast cn alles wat Baas Peet kon doen was hem nakijken en zuchten. Hij had zoveel dingen willen vragen over zijn huis genoten, over hemzelf, over zijn toekomstplannen, Maar het was toch vriendelijk dat hij zich eens had laten zien en hij was een knappe, innemende jongeman. Je moest tegenwoordig niet al te veel verwachten van jonge mensen. Ben had de tang vergeten mee te nemen.. Hij haastte zich naar de voordeur juist op tijd om de twoseater om de hoek an de straat te zien verdwijnen. Toen Baas Peet terugkeerde naar zijn bezigheid. aren de verbeteringen, waarover hij tegen Ben gebluft had. plotseling in belangrijkheid gedaald. Ed had gelijk, hij had veel meer in het huis gesto ken dan hij eruit gekregen had en het weinige dat hij als koopman verdiend had, had hij uitgegeven als huisbaas. Het ellendigste was, dat zijn goede ALICE HEGAN RICE VERTALING VAN DIET KRAMER bedoelingen niet geapprecieerd werden door zijn huurders. De Pilsners hadden heel veel bezwaar gehad toen hun gangkast, die zij als kolenbewaarplaats gebruikten, in een badkamer veranderd werd. Ze waren zelfs zover gegaan dat ze, toen ze financieel erg in het nauw zaten, het bad verkocht hadden om de huur te betalep. Iets, dat zij zelf volkomen in orde vonden, daar zy hun huur toch immers aan Baas Peet betaalden. De juffrouwen Clarks hadden erg gesputterd toen hij de oude luiken liet wegnemen en vensters liet aanbrengen, waardoor zij overdag veel mee: licht hadden dan vroeger. Zelfs Mom Zender, voor wie frisse lucht de enige luxe was, klaagde over tocht in de verbouwde portalen en juffrouw La Rue, die 's avonds zelden naar huis kwam, kreeg bijna een zenuwtoeval toen ze dat op zekere nacht wèl deed en de buitendeur voor het eerst in haar leven gegrendeld vond. Baas Peet leefde een beetje op, toen hij aan alle grote dingen dacht, die hij be werkstelligd had. Niet alleen was het oude huis erop vooruit gegaan, hij had alle restanten van de vuilnisbelt uit zijn tuin verwijderd en er waren zelfs een paar bloemperkjes achter en voor het huis. Mariene was zijn rechterhand geweest. Ze droeg bij haar werk een overall en arbeidde met een ont zaglijk enthousiasme. Ze had een soort vereniging opgericht met kinderen uit de buurt, die zich bezig hield met het aanleggen van eigen tuintjes. De kinderen plukten nu niet meer aan de knoppen van Baas Peet's pioenrozen om ermee te knikkeren en de spreeuwen werden niet meer opgejaagd, wanneer ze kwamen baden in de oude pan die Baas Peet achter in de tuin geplaatst had. Misschien was het nog de grootste trots van Baas Peet, dat hij zelf veranderd was in een goed en degelijk burger. Deze nieuwe rol had hij ingestu deerd kort na zijn bezoek aan de Murphy's, toen hij, getroffen door de algemene toestand van de buurt, het plan had opgevat om een betere riole ring te vragen. Na herhaalde pogingen was hij er in geslaagd een buitengewoon armoedige en weinig enthousiaste delegatie, gekozen uit zijn buren, naar het stadhuis te begeleiden en daar de vragen voor de chef van publieke werken te brengen. Tot verbazing van ieder leverde dit bezoek resul taat op en toen de nieuwe riolering onderweg was. vlamde plotseling de burgerlijke trots op en werd de delegatie veranderd in een permanent comité met ambities, die zelfs reikten tot straatlantaarns, asphalt en een kinderspeeltuin. Echter, deze trots was een onberekenbare vlam en het permanente comité werd spoedig zeer im permanent. Baas Peet, de voorzitter, leidde vaak een vergadering, waarbij Mimi de enige aanwezige was, maar daar hij geleerd had zijn zaak te drijven met een onzichtbare compagnon, bleek hij ook in staat te werken als voorzitter van een comité, dat denkbeeldig was. Hij schreef notulen, hij vaardig de volmachten uit en slaagde erin de talrijke vraag stukken van dit weinig aantrekkelijke gedeelte der stad onder de neus van de gemeenteraad en de pers te brengen. De avond na Ben's bezoek was hij juist aan het vergaderen toen Jake binnenkwam en vroeg: „Heb je hem gekregen. Baas Peet?" „Hem?" glimlachte Baas Peet. „Zeg maar gerust ze. Drie prachtige golfstokken. Zo mooi als je ze maar denken kunt. Wacht ik zal ze je laten zien." (Wordt vervolgd) als de keuze van het koraal begin (dat waarlijk te voornaam is als inleiding tot een blijspel) noch het veel vuldig gevloek dat door het gehele spel was te horen. Niet alleen echter speel den deze bezwaren blijkbaar geen rol bij de VPRO, maar evenmin bij de prin cipieel gerichte omroepverenigingen, want zij namen gezamenlijk de televi sie-opvoering voor hun rekening. Laten wij deze bezwaren verder bul len beschouwing, dan viel er inderdaad zeer veel te genieten aan prima spel, vooral van Ida Wasserman en Myra Ward, van Bob de Lange en Joris Diels. Maar zij hadden er dan ook de tekst naar: geestige en verrassende dialogen en aantrekkelijke situaties, door de auteur Hermann Bahr met meesterhand 4 Het Prismaprogramma gevoerd. De charmante scène in de dat tussen 8-20 keuken met Myra Ward nis het mooie keukenmeisje in een werkelijke glans rol (ondertussen heel handig echte schuimpjes bakkend) kwam op het scherm nog beter uit dan bij de veel vuldige Iheateropvoeringen, welke dit stuk. in handen van dc Haagse Comc- die, heeft beleefd. Eerder op de avond maakte de VPRO een welgeslaagd begin met de nieuwe rubriek Onder vuur", waarin minister ir. S. H Visser (Defensie) heel open en duidelijk vragen ran een drietal zeer jonge studenten beant woordde Het ging over atoomwapenen, de verdediging van Nederland in NAVO-vcrband. over de dienstplicht en de geestelijke verzorgers leger. Vragen noch antwoorden nieuw en eigenlijk zou zulk een ge sprek even goed voor de radio kunnen dienen, want de televisie komt er in feite niet aan te pas. Een voordeel van zulk een televisie-gesprek is echter, dat het luisteren meer boeit en dat de genen die meekeken het gesprokene beter in zich zullen opnemen, dan dat zij deze onderwerpen in een toespraak horen behandelen, of wel er over le- -an de NCRV is. brengt optreden van de negerzan geres Mahalia Jackson, het hoorspel „Het schildpaddenspel" van Georg van der Vring in een vertaling van C. Rijnsdorp cn muziek. Om 10 uur de eerste aflevering van dc tweede serie „De organistenmaker" met com posities uit de Sweelinokschool cn om 10.40 uur de zendingsru brick „Wijd als dc wereld" met bijdragen uit Nigeria. In het VPRO-programma kunt U om 8.20 uur luisteren naar dc eerste voordracht in de serie „Nederlandse geloosbelijdenis 400 jaar"; spreker is ds S. van der Woudc het 9 Voor de VARA leidt Jaap Buy« om ren 9.30 uur een gesprek over het vraag stuk van de speelautomaten. Daarna speelt het trio Sem Nijveen. 9 Dean Dixon dirigeert het symfonie orkest van de BRT. dat voor Brussel Nederlands op 324 m. tussen 8 en 9 30 uur optreedt in werken van Mozart (39sto symfonie), Henze en Brahms (le symfonie). Prof. dr. B. W. Schaper in tv.-forum VARA ï.S B -40 Gr; Maandagavond as., 23 oktober, zal in het VARA-telcvisieprogramma het fo rum „Welbeschouwd" weer optreden. Het ligt in de bedoeling, dit forum langzamerhand anders samen te stellen, omdat dc deelnemers teveel op elkaar ingespeeld raken. Deze keer zal dc heer H. M. van Randwijk worden vervangen door prof. dr B, W. Schaper uit Oegstgeest. De overige samenstelling van het gezel schap blijft als voorheen. Programma voor morgen ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 ke/s. VARA: n 8.00 Nwi .glna, lezing 7.10 Gym 7.20 Gri i Gym v d vrouw 0.10 Gram 9 40 Koorzang, VPRO: 10.00 praatje 10.05 Morgenwijding. .lA'RA10.30 Lichte mui 10.50 Tentoonstei- llngsagcnda 10.56 Jazzmuz VARA: 10.20 Lichte muz 10.50 T :o 55 Ja; mondorgelspel cn zang 12.15 Vat 12 33 I ehle r 12.30 1 i 13 0; Boekbcspr) kleinkunstcursus Dc NRU begint deze maand met ccn kleinkunstcursus, waaraan vele beken de omroepfiguren meewerken. Alex dc Haas geeft les in theorie cn geschiede nis der kleinkunst, Cor Lemaire in voordracht cn interpretatie bij zang, h j-pTf* tcnlczen en zingen. N. J. Akkerman onderwijst microfoontechniek bij sprc- TJ ken en zingen, Aric Brandon kennis 17 van de moderne technische hulpmid- be delen van dc radio, Gerard Hoek ai- gemene kennis van de radio-omroep in Nederland. Maarten Kaptcyn uitspraak Nederlandse taal. algemeen beschaafd cn dialecten, Dogi Rugani uitspraak Franse taal, Vera Bondam uitspraak Duitse taal, Ary van Nicrop uitspraak Engelse taal cn Messand ra Terkuile— Bouwmeester uitspraak Italiaanse taal. Johan Bodegraven, Jan de Cler en Jelle de Vries maken de leerlingen weg wijs in regie op verschillend gebied. 15 50—10.10 17.00 Jazzmuz 17.30 Act. comm 18 20 Gram 18.30 Lichte muz. 19 00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19 30 Welkom vreemdeling. toe«pr 19 43 Gram 1955 Deze weck lezing VARA 20 00 Nws 20.05 Gevar progr 2130 Soc comm 22 05 Lichte muz 22 30 Nwi 22 40 De zwarte diamant, hoorspel (3) 23,10 Quiz 23.40 Graai 23.5524.04 Nws. 1007 Middsgklok-noodklok 7.45 Morgengebed c Schatgravcrsspcl. hoorspel :c »S Gram U bent toch ook van de partij7 lezing 9 00 Nws 19 10 Act 19 25 Gram 19 45 Licht baken. lezing 19 55 Radtofltharm ortt tn so. list 25:50 Vrageivbcantw 2: f>o Gevar progr *2.00 Lfcbt progr 22 20 777 22 25 Boekbe*>r Televlsteprogr. KRO '.5 00 Anno. docu. enuire 15 20 Muzlk progr 13 50-17 0.» Chill 17 0O-17J0

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9