BEELDENDE EXPRESSIE Bestand Katanga en V.N. nog niet goedgekeurd Duits vliegtuig radioactief VANDAAG VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA Verschil vervaagd tussen voornaamste partijen Overwinning van Ver woerd M een. &onte Ky Eén gram licht kost 750.000,- IER 19| STORING ELEKTRICITEIT Mr. J. Vixseboxse, lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U.. heeft de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, schriftelijk ge vraagd de Kamer de oorzaken mee te delen van de storing in de elek triciteitsvoorziening der noordelijke provincies en een deel van Over ijssel op maandag 16 oktober. Voorts vraagt hij, indien deze oorzaken gelegen zouden zijn in onvol doende capaciteit en reserves der betrokken centrale en/of onvoldoende mogelijkheid tot overschakeling op andere netten of de minister bereid is contact met de elektriciteitsmaatschappijen op te nemen, opdat zo spoedig mogelijk maatregelen worden genomen om in de toekomst der gelijke storingen te voorkomen. NIEMAND ACHTER REGERINGSTAFEL De Eerste Kamer heeft gistermiddag in een zeer korte openbare ver gadering een naturalisatieontwerp en twee begrotingswijzigingen aange nomen. De aanvaarding geschiedde zonder hoofdelijke stemming, zon der voorafgaand debat enbuiten aanwezigheid van enig lid van het kabinet. Dit laatste was voor de socialistische senator mr. J. in 't Veld aanleiding om voorzitter Jonkman te vragen of wetsontwerpen wel in openbare behandeling mogen worden genomen als blijkt dat geen mi nister of staatssecretaris achter de regeringstafel heeft plaatsgenomen. Mr. Jonkman meende de vraag in dit geval wel bevestigend te kunnen beantwoorden, omdat de schriftelijke voorbereiding van de drie ontwer pen slechts een blanco eindverslag had opgeleverd, zodat geen discus sie kon worden verwacht. Amerika spreekt met opstandelingen De Amerikaanse onderminister vooi Afrikaanse zaken, G. Mennen Williams, beeft gisteren een eerste openlijk con tact gehad met de leiders van de Al gerijnse opstandelingen. Saad Dhalab er Mohammed Yazid. Volgens waarnemers was het de bedoeling enige westelijke invloed te behouden bij de opstandelin gen, die naar het Sowjetblok schenen te hellen. De opstandelingenrege ring in Tunis schijnt de ontmoeting te en als een schrede naar erkenning. De Amerikaanse stap viel samen met onbevestigde berichten over nieuwe tacten tussen de Fransen en de rebellen ter voorbereiding van vredesbesprekin- In Parijs kwam het overigens tot bot singen tussen politie en moslims. In Algiers plunderden demonstrerende Eu ropeanen mohammedaanse winkels. Hierbij werden vier Algerijnen gedood. REGERING SCHENKT BEELD De Nederlandse regering heeft aan de regering van de Nederlandse Antillen het bronzen beeldhouwwerk „Het gezin" geschonken. Dit beeld, vervaardigd door de kunstenaar C. Hund, werd in 1959 door het rijk verworven voor de rijksverzameling. Minister J. M. L. Th. Cals heeft het beeld gisteren, bij de opening van de „Koninkrijkstentoonstelling" in Willemstad, aangeboden. ANTWOORD OVER GOLOEB Bij aankomst van mevrouw Goloeb op 9 oktober jl. te Schiphol waren de nodige maatregelen getroffen om het hoofd te kunnen bieden aan alle voorzienbare omstandigheden. Gewelddadig optreden van diploma ten, nog wel in tegenwoordigheid en zelfs onder leiding van een ambas sadeur op het grondgebied van de staat waar zij geaccrediteerd zijn, tegen ambtenaren in de rechtmatige uitoefening van hun functie, is dermate in strijd met hetgeen betamelijk is, dat dit redelijkerwijze niet kon worden verwacht. Dit antwoord geeft minister-president J)e Quay op de hem schriftelijk door het Tweede-Kamerlid F. J. Goedhart (soc.) gestelde vraag, waar om op Schiphol niet tijdig afdoende maatregelen zijn genomen ter voor koming van gewelddadige handelingen door Russische agenten. De heer Goedhart had ook nog gevraagd waarom Nederlandse justi- tie-autoriteiten een gesprek met ir. Goloeb en zijn vrouw hebben doen plaatsvinden in aanwezigheid van de Russische ambassadeur, waardoor een werkelijk vrij gesprek onmogelijk werd. Hierop antwoordt minister president De Quay: ,,De regering wenste, dat mevrouw Goloeb zich vrijelijk kon uiten omtrent haar wil Nederland al dan niet te verlaten. Zij wenste bovendien tegenover de Russische autoriteiten-buiten elke twijfel te stellen, dat van Nederlandse zijde druk op haar werd uitgeoefend. Derhalve heeft de regering goedgevonden, dat de Russi sche ambassadeur bij het onderhoud mei mevrouw Goloeb aanwezig was. Daarbij is er zorgvuldig op toegezien, dat de ambassadeur geen invloed op mevrouw Goloeb en later op de heer Goloeb uitoefende." Leraar die dagboek Anne Frank dubieus vond maakt excuses Een Duitse leraar heeft gisteren zijn verklaring van drie jaar geleden inge trokken dat het Dagboek van Anne Frank een vervalsing is. Hij bood de vader van het meisje, zijn verontschul digingen aan dat hij de echtheid vai het boek in twijfel getrokken had. Met het intrekken van de verklaring 1 zijn verontschuldiging kwam een einde aan een smaadproees tegen Lo- thar Stielau, die twee jaar geleden uit 'jn leraarsfunctie ontslagen werd jn nazi-sympathieën. Stielau legde zijn verklaring af nadat de presiderende rechter. Freiherr von Bredow, verklaard had dat er geen re den tot twijfel aan de echtheid van het dagboek is. Hij zei, dat studies van des kundigen die gemaakt werden voor de rechtbank op dit punt geen twijfel la ten bestaan en stelde voor dat Stielau zijn verklaring zou intrekken om een moeilijk en bitter proces te vermijden. Met zorg gemaakt... met kennis gekozen... met voldoening gerookt..! IJ ET komt mij voor dat tot nu toe te weinig mensen ap de hoogte zijn van het bestaan van kunstklas sen voor de jeugd in Rotterdam. Dat is ook wel begrijpelijk, omdat aan de ene kant de initiatiefnemer voor deze kunstklassen, de heer G. Spuy- broek, geen moeite gedaan heeft „re clame" voor deze klassen te maken en aan de andere kant het beeldend werken een bezigheid is die weinig „geruchtmakend" is en geen „ap plaus" vraagt. Het is echter gegaan zoals met een zaak. die gaat bloeien en nu filialen gaat stichten. Dan, op een gegeven moment, wil men als het ware even pauzeren en men vraagt zich af: waar ziin we aangeland. Dat moment was bijzonder gunsti- r en het Museum 27ct - 31 ct - 36 ct is het mogelijk dat zowel de goedkeu- ring als de vrijlating nog op zich zullen laten wachten. Bomboko heeft op zijn persconferentie I tenslotte categorisch ontkend, dat de I Kongolese regering door communisten zou worden overheerst. De Verenigde I Naties zouden volgens de minister niet alleen de plicht hebben de afscheiding van Katanga ongedaan te maken, maar er ook naar dienen te streven alle „scha delijke buitenlandse invloeden" op te heffen. De Kongolese minister van bin nenlandse zaken Bomboko heeft j gisteren de overeenkomst tot sta ken van het vuren tussen Katanga I en de V.N. openlijk veroordeeld en er op gezinspeeld, dat de cen trale regering de hulp van de Sowjetunie zal inroepen indien de V.N. er niet in slagen de afschei-j ding van Katanga teniet te doen. De overeenkomst tussen Katanga en de V.N. zal overigens niet van kracht worden voor zij door de V.N. is gerati ficeerd. hetgeen waarschijnlijk morgen zal geschieden. Ondertussen houdt de regering van Katanga de 184 V.N.-ge- vangenen nog vast. Zij zullen morgen op zijn vroegst worden vrijgelaten. De Ka- tangaanse minister Kimba heeft ver klaard. dat hij een spoedconferentie heeft gehad met de V.N.-onderhandelaar Khiari en dat zijn regering de gevange nen Zal vasthouden totdat het secreta riaat het bestand heeft goedgekeurd. Daar waarnemers in New York echter van mening zijn. dat de Russen zich lullen verzetten tegen de overeenkomst Een straalpassagiersvliegtiuig van de Duitse Lufthansa bleek gisteren bij aan komst in Hamburg, na een vlucht over de Atlantische Oceaan, radioactief te Op sommige delen, vooral op de lan- dingskleppen, had zich radioactief stof afgezet. Binnen in het toestel was geen straling waarneembaar. Men neemt aan dat het door een radioactieve wolk is gevlogen. Na iedere Atlantische vlucht worden de straalvliegtuigen van de Luft hansa op straling gecontroleerd. West-Europa wil in V.N.-secretariaat De groep van Westeuropesc afgevaar digden bij de V.N. heeft gisteren een spoedvergadering gehouden waarin werd besloten geen enkele regeling te zullen aanvaarden bij de reorganisatie van het VN.-secretariaat. waarbij West-Europa dat een kwart van de V.N.-middelen fourneert niet de plaats krijgt die het toekomt. Zij verwierp tevens een even tuele gelijkstelling met de tische Oosteuropese landen. Volg van c Tachtig deelnemers maakten een spectaculaire start op de Seine voor de jyzes uren van Parijs", een wedstrijd ter gele genheid van de grote water- sporttentoonstelling, de „Salon Nautique", de tegenhanger-te- water van de 24-uurs-rit van Le Mans voor race-auto's. Van de motorboten behaalden sommige een snelheid van 120 kilometer per uur. (Van een onzer redacteuren) JN Zuid-Afrika worden vandaag parlementsverkiezingen gehou den. Niemand verwacht, dat zich een verrassende ontwikkeling zal voordoen. Dit laatste zou overigens alleen het geval kunnen zijnals de Nationale partij van dr. Hendrik Verwoerd een nederlaag zou den toegebracht. En die lijkt er nog minder dan voorheen „in te zitten". Verwoerd zou ook nooit vervroegde verkiezingen hebben doen uitschrijven, als hij voor zichzelf niet zeker zou zijn ge weest van de overwinning, welke hij zal uitleggen als een votum van vertrouwen van de bevolking van de Unie van Zuid-Afrika voor het totdusver gevoerde beleid in j binnen- en buitenland. In dit op zicht is de uitslag van de verkie- zingen toch wel van belang, ook al blijft de partij van dr. Verwoerd aan het bewind. Acht leden van het kabinet van \Verwoerd. onder wie de premier zelf en minister van buitenlandse zaken j Louw, zullen zoals men dat daa noemt automatisch worden her kozen, daar er in hun kiesdistrict geen tegenkandidaten zijn gesteld. Ook de oppositieleider sir De Villiers Graaff lis zeker van zijn zetel. Verwoerds Na- \tionale partij is zeker van vijftig (on- betioiste) zetels en de Verenigde Par tij van sir De Villiers van negentien. Voor de overige 87 van de 156 zetels uan de Kamer zijn 179 kandidaten ge steld. En de strijd hierover wendt van- daag uitgevochten. De Verenigde partij van sir De Vil- liers, die bij de laatstgehouden Herkie zingen (dat was in 1958) nog nadruk kelijk liberale denkbeelden vertegen woordigde, heeft een grote zwaai ge smaakt in de richting van de politiek van rassenscheidingeen andere vorm van apartheid, dan de partij van Ver woerd verdedigt. De nog geen twee miljoen blanke kiezers, die (zowel in I de Unie als in het mandaatgebied Zuidwest-Afrika) hun stem moeten I uitbrengen, zullen het dus niet. ge- makkelijk krijgen om hun plaats te bepalen tussen de Verenigde partij, I die de laatste twaalf jaren in de op- >t hij alleen hiermee zal instemmen als do twee grootmachten het eens zijn overl A* voorwaarden van zijn benoeming. I I Volgende week komt in de Ver. Staten het duurste parfum ter we reld in de verkoop. Het reukwater heet „Ai", een Japans woord dat liefde betekent. Het zal in luxe-verpakking wor den verkocht voor 65 dollar 234) per ounce (ongeveer 28 gram). ,,Ai" bevat ,.m. een „geheim" en kenmer kend ingrediënt uit Ja- I Een ander produkt dat binnenkort ir de V.S. te koop zal zijn is een elek trisch voortgedreven ventilator voor atoom schuilkelders, die inge val de elektriciteitsvoor ziening uitvalt, ook met de hand kan worden be diend. Deze ventilator noet elk uur korte tijd in werking worden ge steld om te zorgen voor voldoende ventilatie voor een gemiddeld gezin. I De 36-jarige Heinrich Habsburg Lotharin- gen-Kyburg, een neef van de laatste Oostenrijk se keizer Karei, is rite- ren in de Dom van Mun ster in het huwelijk getreden met de 22-jari- ge Ludmilla gravin von Galen, achternicht van kard- wijlen Clemens naai van Galen. Het door Han van Meegeren geschilderde stuk „Christus' onder richt in de tempel" hangt thans in de Sint Aibankerk voor kleur lingen in Johannesburg. Het is, als geschenk, .f- komstig uit de inboedel van de overleden Zuid- afrikaanse diamanten magnaat Opperheimer, maar hoe deze er aan gekomen is, kon niet worden vastgesteld. I Op een bevolking van 5,4 miljoen zielen. telt Zwitserland momenteel 548.300 onder controle staande vreemdelingen. In Ljungskile aan de Westkust van Zweden worden proeven geno men met een automa tisch waarschuwingssys teem voor slipgevaar op de wegen. Zodra de tem peratuur om het vries punt komt en tegelijker tijd een vochtigheids graad van 7595 procent in de lucht wordt geme ten geeft een apparaat in het hoofdkantoor van de wegendienst een sig naal en wordt direct personeel uitgestuurd om eventuele ijsvorming op de wegen te bestrijden. 1 positie is geweest en de Nationale par tij, die al die tijd regeringsverant woordelijkheid heeft gedragen. BIJGEDRAAID Garandeert de party van premier Verwoerd, dat de veiligheid van dc blanken het best verzekerd is door dc apartheidspolitiek, zo meent dc party van sir De Villiers Graaff, dat die vei ligheid nog beter door segregatie (ras senscheiding) kan worden bewerkstel ligd. Hieruit blijkt, dat de oppositie leiders hebben ingezien, dat de meerder heid van dc bevolking van de republiek van Zuid-Afrika niets voor een zgn. liberale politiek voelt. Thans is de Verenigde partij ook voorstandster van de republikeinse staatsvorm, welke hij toen een jaar geleden een referendum over deze zaak werd gehouden, vierkant afwees. Ook twijfelt de oppositie er nu aan. of een terugkeer van Zuid-Afrika in de schoot van het Britse Gemenebest nog wel te verwachten is. GENADERD De voorzitter van de Verenigde par tij in Transvaal, Henry Tucker, heeft de kiezers van Johannesburg nu ook verteld, hoezeer zijn partij de regering van Verwoerd genaderd is op het ge bied van de buitenlandse politiek. Als voorbeeld noemde hij Zuidwest-Afrika, dat eens bevrijd van de mandaats bepalingen één geheel met Zuid-Afri ka moet worden. Zelfs ziet de Verenig de party minder discreet dan de re gering door de jongste ontwikkelin gen in Centraal-Afrika ook Zuid-Rhode- sië steeds nauwer met Zuid-Afrika ver bonden. Dergelijke redeneringen kon men vroeger in de tijd van Malan nog wel vernemen van vertegenwoordigers van de Nationale partij, zelfs in hot Lager huis. Premier Verwoerd heeft derge lijke uitlatingen de scherpte ontnomen, v vyasThet maar vanwege de uit New York, Londen en Lissabon te verwach- rol DE SCHRIJVER In Rotterdam beMnan «inda 1947 kiingtklasscn voor de jeugd, waar groepjes jongeren van 1218 jaar uil eigen vrije wil buiten srlinolty4 de vrije ex pressie (schilderen en tekenen) beoefenen, waarbij zc onder goede leiding zich ook dc tech nieken eigen maken en met dc materialen leren onigunn. Sinds 1960 behoren deze kunstklassen officieel tot het werk der Stieh- ting gemeentelijke kunstcom missie voor de jeugd. Een der adviseurs van de kunstklassen, de beer J. van der Zouwen jr. te Den Haag, tekenleraar aan de Kweekschool met den Bijbel aan bet Aelbrerhtsplein en doren* aan de Academie van Beeldende Kunsten te Rotterdam, gaat nader op bet werk van deza kunstklassen in, zulks naar aan leiding van de tentoonstelling die dezer dagen in Museum Boymans is gehouden (vsndaag gesloten). Er deed zich ge gelegenheid voor en het Museum Boymans-Van Beuningen werkte bui tengewoon plezierig mee. Zo kon het werk aan dc openbaarheid prijs gege ven worden. De mogelijkheid was er nu dat ieder kennis kon nemen van hetgeen er momentcel door een deel van de Rotterdamse jeugd op het ge bied van de beeldende expressie ..be reikt" was. Ieder kon dus het „resul taat" nu naar eigen believen accepte ren of verwerpen. Ik kan me dan ook voorstellen, dat er enkelen geweest zijn. die dit „re sultaat" teleurstellend vonden en het desondanks accepteerden als zijnde ..kinderwerk"; anderen daarentegen di; werk „overtrokken" hebben en als voorbeeld gesteld wilden zien tegen over onze hedendaagse kunstenaar. Ik geloof dat echter in beide geval- len het specifiek eigene van dit werk Maar toch. ondanks deze andere vanuit een verkeerd gezichtspunt is be- dening, tast het de kern van -het te- naderd. Om tot een juiste „waarde- ken niet aan. tenminste wanneer er ring" (waardebepaling) van dit werk van ..buitenaf' geen „storende invloe- te komen, dienen we wegen te zoeken den" gaan optreden. Dat er van „bui die de waarde van dit werk mee hel- tenaf" invloeden gaan optreden spreekt pen ontdekken. De waarheid is im- vanzelf. Een „geïsoleerd" mens be- mers slechts te ontwaren als we de staat niet. Het is echter zaak. dat de- gang van zaken op ons laten inwerken gene die tot de „van-buiten-af-behoroi* in een houding van openheid. Er rest den" in de werkelijke betekenis Ta tl ons dus niets anders dan aan de hand het woord „mee ziet". Hier wordt duè van een gesprek tot klaarheid probe- het zien niet gebruikt in de betekenis ren te komen. Dit gesprek gaat over van enkel mechanisch waarnemen, de beeldende expressie, dus zullen we maar in de betekenis van v deze begrippen „handzaam" moeten rend" zien, liever „doorzien*". zich als mens kenbaar. Bij <Jïe verdere uitgroei van het kind, zien we tevens een ontplooiing van het teken Er komt o.a. een andere ordening in. maken, dus zo trachten te omschrij ven, dat ze voor zover mogelijk i staanbaar worden. Dit zien leidt tot de ontdokklng, ó»t de mens (het kind) van nataro «sa Aan de h.nd van de divetae ultin- "ier nl" gen trachten we tot een juister begrip betekenis van de vervaardiger van een te komen. Wanneer we nu zo de uiting ding, dat een bepaalde functie beeft van een kind in de loop der jaren na- (woning, machine) maar een „boo- gaan dan hebben we kunnen consta- teren, dat het kind zo omstreeks het wer die een ••bouwsel kan maken 2e en 3e levensjaar, hetzij met een xonder het dlrekt doel voor o*en ie krijtje, hetzij met iets anders, teken- hebben, tjes maakt, de z.g. krabbels. Een aan- leiding van buitenaf hebben we hier- Wordt blJ I0d.nlr „tonC b'j niet kunnen vinden en we mosen bniil[ ,em„kt v.n beeldmatwfalSi dus gevoegelijk aannemen, dat deae ,verfi kriJl) da„ w. bozigheid vanuit het kind (de mens) van „beeldend" bezig sijn. Aldus be- zelf voortgekomen is Verder blijkt lig ,ljnde een „neeiwl.g" «ut dat, als we al die krabbeltjes van die staani dle „gen iljnswtke beslt. verschillende mensjes mei elkaar gaan Dlt 20uden we d, exprewie «ben nee. vergelijken, er opmerkelijke verschil- me„. D„e expressie is do, niet loe ook overeenkomsten zijn tan denken v.n het beeldende Vanuit reiatt. te fgUBt mens- -- heeft, de kreet vrij» expressie ie 'T,~hier onder willen te tonen. Hoe dan ook, er blijkt een reiaue ie schijn bestaan tussen dat teken en die mens. zjn htCiW Dat teken behoort zelfs typisch bij bezigen (Ik ten reacties.. De Verenigde partij Door dit teken maakt de brenL het begrip vrijheid wel Iets niét de beeldende expressie te maken heefl, zal hopelijk uit bovenstaand betoog duidelijk zijn. Hoewel het zeer belang rijk en verhelderend zou zijn dat be grip van alle zijden te benaderen, is dit echter niet doenlijk. De vrijheid, die hier beoogd wordt, staat tegenover de bandeloosheid. Bandeloosheid (het toe maar doe maar) is geen vrijheid. De hier bedoelde vrijheid is een „gesi tueerde" vrijheid, een vrijheid geboo- den aan. regeringsparty in de strijd om de gunst der kiezers te overstemmen, door de oude annexatieplannen uit de tyd van Smuts nog eens uit de archieven te halen, flink af te stoffen en weer dienst te laten doen. Het is de vraag of het verstandig is geweest, en of het werke lijk wat zal uithalen. Hoezeer het beleid van Verwoerd bul ten Zuid-Afrika ook wordt veroordeeld hoezeer gevreesd moet worden, dat wordt toegepast, tenslotte voor de blan ken in dat gebied op een groot fiasco zal uitdraaien, het moet gezegd worden, dat de Nationale party totdusver de steun van de meerderheid ke kiezers heeft genoten. De tegenstand is groot geweest, het ziet er naar uit, dat deze minder omvangrijk, hoewel niet minder fel, zal worden, naarmate de positie van Zuid-Afrika in de wereld moeilijker wordt. Vandaar dan ook. dat Ver woerds regering er de laatste tyd op geweest, zijn land een martelaars- laten spelen. 728) We hebben een vorige maal In enkele minuten tyds werd te gezien dat licht een druk kan uit- Sobral beslist over de juistheid van op de gewone materie gaat geiyken. het licht Licht beeft nJ. ook zwaarte, is i onderhevig aan de zwaartekracht icrd door de geweldige enigszins naar de zon toegebogen, het licht had dus zwaar- kon dit beredeneren inderdaad aan de constateren of licht maar theorieën en formules zyn wei nig overtuigende dingen, indien zij niet door de prak- tijk kunnen worden bevestigd. Een prachtige ge legenheid TOCH IS IKET ZO! dat een pond licht tegen het opper- vlaktctaricf van 7 ct. per kilowattuur ongeveer 875 mil joen gulden zou moeten kosten, zo dat een gram licht op het niet onaan zienlijke bedrag van zwaartekracht onderhevig is dus 750.000 komt te staan. Of wanneer zwaarte heeft deed zich voor tu- u het anders uitgedrukt wilt hebben; dens de zonsverduistering in 1919. In één gram licht vertegenwoordigt een dat jaar vertrok een Engelse expe- energiewaarde van 25 miljoen kllo- ditic naar Sobral in Brazilië om de wattuur. afstand van twee sterren die ter We kunnen nu geheel buiten be- weerszyde van de zon staan, te me- schouwing laten of u een stopcon- ten. Onder normale omstandigheden tactlampje van Philips gebruikt, of zyn deze sterren door de verblinding dat u gewend bent geheel onnodig die het zonlicht teweeg brengt, on- een grote electrische haard le laten zichtbaar, maar tijdens een zons\-er- branden want tn beide gevallen zult duistering zUn zU goed waar te ne- u in de behoerte van electrische men. Deze sterren moesten tydens de energie voor uw huishouden gedu- zonsverduistering schijnbaar iets ver- rende een ruwe 1000 jaar lang kun- der van elkaar staan dan een half ne» voorzien, indien u de gelukkige Jaar geleden, toen de zon niet in hun bezitter zou zijn van slechts één buurt stond, want zouden licht- gram licht. En dan te bedenken, dat stralen Inderdaad zwaartekracht be- de aarde per seconde 1852 gram licht zitten dan zou het llcbt van deze van de zon ontvangt, franco thuis sterren enigszins naar de zon toe- gestuurd! Voor 280 duizend miljard gebogen worden, zodat de sterren galden per etmaal! dus schUnhaar op een andere plaats Weet u overigens dat vroeger hier zouden staan dan waar zU zich in te lande veelvuldig musaen werden werkelUkheld bevonden. gegeten? Deze vrijheid kan dus ge- en mis bruikt worden. Er is dus een keus mo gelijk. Deze houdt dus ten nauwsto verband met de verantwoordelijkheid van de mens (ook in het beeldend be zig zijn). Het zal verder vanzelfspre kend zijn, dat een kind z'n vrijheid t.o.v. zijn beeldend, werk anders han teert dan de volwassene. Dit houdt al lerminst in dat het kind niet „verant woordelijk" zou zijn en evenmin im pliceert dit. dat het werk van een kind minder beeldend zou zijn. Een kind is beeldend bezig vanuit zijn totale „kindzijn". Willen deze woorden geen „theorie" blijven, maar levende wer kelijkheid worden, dan zullen we ons weer naar het werk zelf moeten wen den. Dan moeten we weer gaan „zien". Hiervóór is al opgemerkt, dat een werk „gebouwd" wordt. Het fun dament is al besproken. Nu gaan we ons met de „zichtbare bouwstenen" bezighouden. De belangrijkste bouw stenen zijn de zogenaamde beeldele menten, nl. de lijn en de kleur. Er kunnen combinaties optreden, hoewel dit niet noodzakelijk is. We zien nu dat de lijn/lijnen een zekere ordening op het platte vlak vertonen, en dienen dus na te gaan of die lijnen zingevend geworden zijn. dus een persoonlijke ordening zijn. Deze persoonlijke (eige ne i ordening hoeft dus beslist niet in overeenstemming te zijn met het z.g. optisch geziene („het net-echte"). Een zien dus waarbij de mens zich plaatst buiten zijn wereld. Ook de kleur heeft zijn „eigenaardigheid". De „bouwer" zal ook weer vanuit z'n gegeven si tuatie dit element kunnen „hanteren" naar eigen „vrijheid". M.a.w.: als dus een „bouwer" vindt, dat in een bepaalde tekensituatie een boom blauw behoort te zijn en dit blauw in het totaal van z'n „bouw sel" nodig is. dan „hanteert" hij zijn vrijheid en is dit beeldend volkomen verantwoord. Degene van „buitenaf" dient dan niet dc opmerking te ma ken, dat er geen blauwe bomen zijn (te zien). Hij ontkent dan het „eigen leven van het bouwsel. Wel zullen we dus moeten „met- zien" of vanuit het totale bouwsel „het eigen leven" niet geschonden wordt. Geen eenvoudige zaak. maar wel zeer belangrijk. Zouden we echter niet goed „mee- zien". dan bestaat dc kans dat de „bouwer" zich geen rekenschap meer geeft van hetgeen hij doet en hij kan vervallen tot een mechanisch hande len. waarbij alle openheid verloren gaat. Een andere trieste mogelijkheid ls. dat hij zich teleurgesteld afwendt van het Deeldend bezig zijn, omdat hij ver meent niet tot de z.g. „uitverkorenen" te behoren. Veelal is zulk een afwenden het ge volg van de opmerkingen van hen. die „slecht meezien". Prof. Van Peursen merkte ten aan zien van het zien onder meer op; zien is een tot denken geraken. Wij prijzen ons daarom gelukkig, dat wij in onze kunstklassen trachton de „ogen open te houden-*

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5