NOORDWIJKS RAAD BESPRAK VEEL IN DE RONDVRAAG Fraaiste autostrada van Nederland in '63 klaar Nog geen beslissing over garantie dorpshuis G.S. akkoord met miljoenenproject Boete geëist wegens te hoog loon voor grafici Olof en Krebbers vormen uniek vioolduo Zuiderzeestraatweg wordt vervangen Waarschuwende woorden tot handel en uitvoer MEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 18 OKTOBER 19( delingen bleek, dat Gedeputeerde SUten de bouw van een installatie voor riool waterzuivering hebben goedgekeurd. G.S. dragen in de exploitatiekosten met f 200.000 per Jaar bij. ten laste van de gemeente komt dan nog f 60.000. Voor de aanbesteding van dit miljoenenproject zullen de definitieve plannen in de raad komen, aldus wethouder De Geus. Bil tijdige ontvangst van de rijksgoedkeuring hoopt men op 1 maart te kunnen beginnen. Inzake een adres van dr H. J. de Graaf om toewijzing van grond ter ver rekening van een onteigeningsvergoe ding merkten b en w. op. dat hier van recht op toewijzing geen sprake is. Wel wilde men b;j wijze van uitzondering aan dr. De Graaf een perceel bouw grond in het Dobbelmannduin verkopen voor do vastgestelde prijs. De raad besloot tot toekenning van halfwezengeld en keurde de aankoop van een stukje grond aan de Oranjewei; ten behoeve van de parallelboulevard goed. Bij aankoop van grond aan de Van de Mortelstraat bepleitte de heer Faase een uitvoeriger toelichting op be paalde posten. „We kunnen uit het voor stel niet opmaken hoe hoog bijvoorbeeld de genoemde reconstructiekosten zijn," aldus de heer Faas* Stationsplein Met de verpachting van teelland aan de Duinweg cn de Van de Mortelstraa: ging de raad akkoord, evenals met het krediet voor reconstructie van het Sta tionsplein. Ten aanzien van dit laatste drong de heer Vogelaar aan op spoed aangezien anders het gevaar dreigt dat In het bollenseizoen e<-n groot deel van de badplaats zal zijn geblokkeerd Wet houder De Geus antwoordde, dat mede door de realisering van het Vuurtoren plan de dienst van gemeentewerken overladen is met werk. Met de bedoelde reconstructie zal men dan ook pas in september 1962 beginnen. De heren J. de Ruiter P Ph. Schen- keveld en H. J. Schmohl werden in de commissie voor onderzoek van de reke ningen over 1960 gekozen. De overeenkomst tot verzekering Van gemeentegelden tegen diefstal en fraude werd verlengd en de verordening voor heffing van haven- en kadegelden werd ingetrokken. Op een vraag van de heer Benschop werd geantwoord, dat bewo ner» van woonschepen wel liggeld die nen te beulen De kosten van het openbaar onderwijs NOORDWIJK Hout- en bouwnijverheid Dinsdagavond 6 uur vergadert in „Por- que" de afdeling Noordwijk van de chris telijke bond van werknemers in de hout en bouwnijverheid Aan de orde komt onder moer een be spreking van de voorgestelde wijziging in de CAO. over 1960 werden voorlopig vastgesteld Het werkelijk door de gemeente uitge geven bedrag is 9420.53. Per leerling was gerekend op 58.60, het aanUl leer lingen was 186. zodat 10.899.60 was be schikbaar gesteld. De exploitatievergoe dingen. werkelijke uitgaven van de bij zondere lagere scholen over 1960 en \ergocdingen voor het vakonderwijs werden eveneens goedgekeurd Straatverliching Bij de rondvraag vroeg de heer Ben schop aandacht voor de straatverlich ting. die in bepaalde delen van de ge meente nog bijzonder slecht is. Wethou der Dc Geus deelde mede dat het door de raad vastgestelde krediet voor ver betering van de staatverlichting thans is goedgekeurd. Het materiaal is besteld en als dit wordt afgeleverd zal aan dc hand van een bepaald schema tot ver nieuwing worden overgegaan. Achtereenvolgens komen aan de beurt: de Gooweg (bij de Staphor- ster oplossingI. Rozenburg cn om geving. de Vinkenlaan. de Juliana- straat en het Zeeheldenkwartier. Abraham van Royenstraat. Van Har- denbroekweg. Pieternelweg. het Bre- loftpark. de Koningin Astrid Boule vard cn de Zuid. Ten slotte volgt, aansluitend op de bebouwing. de Lijnbaanweg en het Dobbelmann- Het is de bedoeling dat dit plan spoe dig wordt afgewerkt. Het krediet van ƒ52.000 zal wel toereikend zijn. alleen is men afhankelijk van de aflevering van de benodigde materialen. De heer De Haas wees op het euvel van de loslopende honden. Hij meende riat een drastische verhoging van de hondenbelasting dit wel binnen de per ken zou houden. Wethouder Van Leeu- De officier justitie bij de eco- ficier noemde het percentage politierechter In Amsterdam, heeft gisteren tegen een Amsterdamse drukkerij een boete geëist van f 2 000, waarvan f 1900 voorwaardelijk met een proeftijd van twee Jaar wegens het in het tijdvak 16 juni tot 14 juli toekennen van een te hoog aanUl uurlonen aan werknemers In ploegendienst bU de af deling dagbladzetterij. De looncontroledienst heeft destijds een onderzoek inges'eld naar aanleiding van een klacht van een dagblad dat de bedoelde drukkerij te hoge lonen zou uitbetalen Dit zou aanleiding zijn geweest van een wilde staking bij het blad da* de klacht heef; ingediend. De officier van justitie zal naar aan leiding van deze zaak de looncontrole dienst opdraaht geven een onderzoek in te stellen bij alle dagbladbedrijven, in clusief dat van de indiener van de klacht. Als gemachtigde van de direc tie van de drukkerij trad mr B L. Burwinkel op. Deze was van mening dat de acute staking een andere, in terne. oorzaak heeft gehad Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging. Bij de looncontrole was *en aanzien van de afdeling dagbladzetterij gebleken dat men door het toekennen van een te hoog aantal uren de c.a.o. had overtre den. De lonen waren zodoende ruim vier procent te hoog komen te liggen. De of- Boeiend eoneert in oorschoten r\E BEIDE concertmeesters ixin het Residentie-Orkest, Theo Olof en f-' Herman Krebbers, vormen een uniek vioolduo. volkomen op elkaar ingesteld. Men kan welhaast spreken van een violistische tweeling. Hier mee zal het talrijke publiek, dat de zaal van het Cultureel Centrum in Voorschoten bijna vulde, het wel eens zijn. Het concert kwam tot stand onder auspiciën van de Maatschappij tof Nut van 't Algemeen in samen werking met de Hervormde Jeugdraad en met geldelijke steun xan de gemeente. Het is een bijzondere avond geworden. S W Freeke en J N procent zeer gering, doch de was ontstaan in de van oudsher zo goed georganiseerde grafische bedrijfstak, door het toekennen van een *je hoog aatal uren, achtte hij wel belangrijk. Met de raadsman was de officier van mening dat het wellioht gewenst zou zijn als ook de werknemers voor der gelijke overtredingen strafbaar zouden worden gesteld. De raadsman was van mening dat zelfs de drukpersvrijheid in gevaar had kunnen komen als een krant niet had kunnen verschijnen door een weigering van zijn cliënte. Met deze stelling was de officier van justitie hel bepaald niet eens Naar zijn mening had de drukkerij de drukpers vrijheid juist in gevaar gebracht door te hoge lonen uit te keren, waardoor de setters bU andere dagbladen werden weggetrokken, zodat het verschijnen van deze bladen in gevaar had kunnen ko- wen beaamde dat de verontreiniging van de straten erge vormen aanneemt, maar hij betwijfelde of de voorgestelde maat regel effect, zou sorteren. De burgemees ter zegde toe dit te zullen bekijken, niet zozeer het probleem als wel de gevol- De heer Den Otter vestigde de aan dacht op de slechte toestand van de Schiestraat. Het wachten bleek te zijn op materiaal; als dit arriveert zal de straat worden verbeterd. Op een vraag van de heer Dc Ruiter werd geantwoord dat de sluitingsveror- dening voor cafe's en bars dezer dagen is goedgekeurd Winkelsluiting De heer Vogelaar zeide. dat de ne- nngdoenden een circulaire met enquête formulier ontvingen van de Kamer van Koophandel. Zulks naar aanleiding van een brief, die het gemeentebestuur heeft geschreven met het oog op de zoge naamde branchevervaging. Op dit enquêteformulier komt de vraag voor hoe men denkt over een eventuele verruiming van de openstel ling van de winkels op zondag en wel gedurende het zogenaamde voorseizoen. „Wat heeft dit nu met de branchever vaging te maken"", vroeg de heer Vo gelaar zich af. Dit is niet uit de brief van het gemeentebestuur af te leiden De raad heeft nog onlangs met meer derheid van stemmen besloten geen ver ruiming toe te staan en nu komt de Kamer van Koophandel met een derge lijke vraag, als 't ware onder de vlag het gemeentebestuur. Spreker vond dit vreemd en hij verzocht het college hiernaar bij de kamer te informeren, omdat dit voor hem een principiële aan gelegenheid was. De burgemeester deelde ten slotte nog mede dat de commissie, die benoemd was om de statuten van de Stichting V.V.V. Noordwijk te wijzigen, in concept hier mede gereed gekomen was. Dit concept Is ter beoordeling gezon den naar een jurist die bet een en an der aan de praktijk zal toetsen. Als het terugkomt zal het ter beoor deling aan de participanten worden toe gezonden. Verder verklaarde mr. Van Berckel op een volgende vergadering, als de heer Van Riemsdijk aanwezig zou zijn. te zullen reageren op hetgeen deze be toogd heeft op de raadsvergadering van 18 juli, toen de burgemeester afwezig Hierna ging de raad in besloten zitting (Van onze speciale verslaggever) Een WEG IS EEN WEG, maar elke weg is nog geen goede weg. Wie dit aan den lijve wil ondervinden, moet maar eens over de Zuiderzee straatweg gaan rijden, ten tijde bij voorbeeld van het binnenhalen van het hooi. Het rijdek beide banen bij elkaar opgeteld, als u zich dreigde te vergissen! is gemiddeld slecnts zes meter breed, doch niet temin daveren er per dag zo'n zeven- of achtduizend voertuigen overheen. Ook (ratelende) hooiwagens behoren hierbij, getrokken door loom met het hoofd wiegende paarden. Het is be paald een kwelling achter deze hoog opgetaste gevaarten in file te moeten rijden, nog afgezien van het feit, dat het gebrek aan uitzicht een passeer- manoeuvre levensgevaarlijk maakt Goed, hooiwagens z(jn niet het hele jaar door op straat. Maar wat men wel in elk willekeurig seizoen kan tegenko men. zijn landbouwtrekkers en vooral militaire colonnes. De Veluwe is nu een maal een bij uitstek geschikt terrein voor oefenende soldaten. Het grote aan De nieuwe Zuiderzee-autoweg, zoals deze zich straks langs de noordelijke zoom van de Veluwe zal slingeren. Het samenspel laat niets te wensen over. Beide instrumentalisten laten hun gehoor profiteren van een mooie toon- geving. vooral in de tere nuances frap pant. Hun voorliefde voor de klassieken meen ik te kunnen afleiden uit het pro grammagedeelte van voor de pauze, waar in ze éën van Handels zes Sonaten voor twee violen en piano brachten, gevolgd door C Ph. E. Bachs duo voor twee vio len. 'n canon en "n fuga voor twee violen van Max Reger, een prachtig gecompo neerd stuk, dit als canon treffende sa menklanken te horen gaf en waarvan dc fuga bijzonder begeesterend werd ver tolkt. zodat ik deze interpretatie 'n hoog tepunt vond Als afsluiting voor de pauze een duo van L Boccherini. dat hoge eisen stelt op het punt van virtuositeit. Men moet zich vooral niet vergissen ten aan zien van het klankbeeld; door de vele dubbelgrepen meent men soms een kwar tet te horen' Dit was voor de twee viool- virtuozen echter geen probleem. In de pauze was men reeds vol van het gehoorde Toen kwam de eigen tijd aan de orde met een sonate van Milhaud 'hij heeft er slechts éên voor dere combinatie geschreven» voor twee violen en piano. Gematigd modern de popula; het Animë. Ietwat kant in het gesordi- neerde Modërë Dit werk bleek voor dit auditorium, ondanks het geheel andere harmonische beeld, boeiend ttjf~ jjtf zelfde kan worden gezegd Jeugdwerk, een sonate zijn. Het- ran Badings twee violen het tweede deel. een Lento, op viel door de simpele tweede partij, die slechts éën enkel thema als OOtinato krijgt toebedeeld. Het allegro is bondig en markant door het aanwenden van d« pizzieati. Alles bijeen ademt het stuk een onmisbaar Franse geest. Met Barfoks duos voor twee riolen heeft men zeer meegeleefd. Rake karak teretukken als een Roemeense draaidans. doedelzak. Arabische dans en een geheel stuk pizzicato gespeeld, bezield en ver fijnd voorgedragen, spraken het gehoor wel duidelijk aan Ten slotte kicom dan Pahlo de Sarasates Navarr, met de pia nobegeleiding als een bnijant slofstuk Instrumentaal is dit stuk bijzonder moei lijk. al was het maar door de lastig grijpbare flageolets. Hier stuwden de partners elkaar op. zonder dat het sa menspel uit rtfn balans geraakte Marl- nus Flipse's pianopartij vormde een waar devol onderdeel Geen wonder dat bet nudUoHum geestdriftig applaudiseerde iraarop de kunstenaars dant-ren met nop firee stukken ran Bart ok (hij heeft n' 44 duos voor twee riolen geschreven) Een zeer boeiend concert.' Henri Welbooren Borger I like sUnd GEBOREN: Manfred z v E J Teske en F J Brugman*. Langenhorststraat 32: Marian, d v C Snoep en M Peters. Va"- kenburgsen» eg 34: Johannes Gerard us. i.»wlReur OIJ v J G Schol'es en M E WoUendorf. Pipe- J British Enkalon krijgen. laan 66; Carta, d Vis. Hofweg 17 ONDERTROUWD Willem Simon de Bear geb 9 april 1939. Katwijk. Varkevis- serstraat 131 en Elisabeth de Vos. geb. 15 sep* 1942. Vredenhoeffstraat 34. datum huwelijk 27 oktober. Bartholomeus Arnol- dus Maria van Ulden geb 10 okt 1938. Jan Lievensstraat 34 Leiden en Johanna Petronella Balfoort. geb 30 nov 1938. Pa pelaan 186. datum huwelijk: 24 oktober; Wilhelmus Cornelis Antonius Kneijber. geb 21 nov 1930 Noortheystraat ld. en Cornelia Maria Johanna van der Wal. geb 5 sept 1938. Papelaan 122. datum huwe lijk 16 november; Hendrik Willem Ha- mersm.i. geb 5 juli 1908. Pr Bernhard- laan 14. en Gerritje Lautenbach. geb 7 maart 1926 Leidseweg 197, datum hu welijk: 7 november GEHUWD Johannes Gerardus Bik, geb. 31 mei 1936. Oude Singel 24 Leiden en Helena Antonia Sanders, geb. 31 juli 1937, Leidseweg 128d. adres na huwelijk: Heer len. Beneluxlaan 12; Gerard Adriaan de Beer. geb 29 mei 1938. Buitenhaven 5 Den Helder en Irene Beatrix Juliana de Beer. geb 28 sept 1941. Bethlehemstraat 29. adres na huwelijk: ieder eigen adres OVERLEDEN Henderika Zandstra geb 11 dec 1878. echtgenote van Dirk Jan Brinks. Leidseweg 151 \ku doet British Enka over aan Courtaulds Namens Courtaulds Ltd. te Londen heeft het bankierskantoor Baring Bro thers and Co een bod van 5 shilling per aandeel, d.w.z. a pari, gedaan op aandelen British Enka op voorwaarde in voldoende aanmelding Het bestuur van British Enka raadt dit bod aan, daar na de teleurstellende resultaten van 1960 de toestand nog slechter is geworden De prijzen van rayonbandengarens daalden nog verder cn de produktiekosten stegen De enige oplossing is een verbinding met een Britse onderneming, die de mogelijkhe den heeft om tot verbetering te komen. Het bod is resultaat van overleg, waar aan de Algemeene Kunstzijde Unie. als houdster van een meerderheidspakket in British Enka. deze laatste zelf en Cour taulds deelnamen. A.K.U. verwacht voor eerst geen besliste keer ten goede. De afwikkeling zal voor A.KK.U in de ko mende Jaren nog kosten medebrengen Is het dus waarschijnlijk dat A.K.U voor rayon niet meer vertegenwoordigd zal zijn in het Verenigd Koninkrijk, an derzijds zal de oprichting van British Enkalon Ltd tengevolge hebben, dat A.K U daar nylongarens zal vervaardi gen A.K.U zal voor ruim 54*. in British Enkalon deelnemen en de minderheids aandeelhouders van British F.nk- zullen •rkeur krijgen bij inschrijving op Raadsvergadering Valken burg Gisteravond kwam de gemeenteraad In openbare vergadering bijeen. Wethouder K. van den Broek kon ook nu niet aanwezig zijn omdat hi) nog niet volledig hersteld is van het auto-ongeluk, dat hem in augustus Is overkomen. Als toegevoegd agenda punt kwam een principebesluit aan de orde voor de aanschaf van een nieuwe brand spuit voor f 33.030. De inspecteur van het brandwezen had op 20 december het mate riaal dat thans aanwezig Is a/gekeurd. De brandweerinstallatie van Valkenburg moet niet dienen om branden, veroor zaakt door vliegtuigongelukken, te blus sen Daarvoor moet de volledig geoutil leerde installatie van het vliegkamp dienst doen. Het betreft hier dus de aanschaf van blusmateriaal voor branden, die in het dorp kunnen voorkomen. Een Rot terdamse firma kan de nieuwe spuit le veren. De raad zag de noodzaak ervan in en de brandweercommandant, die op de publieke tribune had plaats genomen, kon met een vergenoegd gezicht huis waarts keren. Dorpshuis Het tweede toegevoegde agendapunt betrof de garantie voor een lening, die de stichting Dorpshuis wil aangaan bij de Coöp. Raiffeisenbank voor de inrichting van het dorpshuis. De heer Th. van der Meij maakte bezwaar tegen de garantie voor een bedrag, dat nog zo geheel duis ter is. Hij vroeg zich namelijk af. hoe het zou gaan met de exploitatie van het dorpshuis en hij vermoedde, dat deze ieder jaar een behoorlijk bedrag zal vra gen aan extra gemeentesubsidie De heer Anth. v d. Berg meende, dat de raad dit risico toch wel op zich mocht nemen Door middel van het dorpshuis, zei hij. kan het culturele leven van de dorpsgemeenschap worden gediend Daar voor zullen financiële consequenties moe ten worden aanvaard De heer S M Poot vond het bezwaar lijk. als gemecn'ebc.-'uur garant te staan voor ongeveer 40.000, terwijl men in het geheel van de exploitatie zo weinig mede zeggenschap verkrijgt. De voorzitter zei daarop, dat het stichtingsbestuur voor lopig aan het werk getogen is. Straks zullen pas de definitieve bestuursfuncties worden bezet cn dan zullen er ook twee leden van de raad zitting hebben in ge noemd bestuur Verenigingsraad Wethouder N. Ouwersloot vulde het ge heel nog aan met de opmerking, dat er een zgn. „verenigingsraad" komt. waarin de verenigingen hun vertegenwoordigers aanwijzen Uit deze raad zal een dage lijks bestuur worden gekozen Het voorlo pig comité treedt en bloc af na de ope ning van het huis. De heer Poot zag lie ver. dat er namens de gemeenteraad een commissie van toezicht kwam, niet om de zaak te bevoogden, maar om na te gaan. of er niet al te gemakkelijk aan de ge meentelijke ruif gedacht wordt. In de vol gende vergadering zal een nieuw voorstel door B cnW. worden gedaan, waarin de opmerkingen van de raad verwerkt zul- Bij de ingekomen stukken was een ver zoek van het Verbond voor Veilig Ver keer om een eenmalige bijdrage in de kosten van aankoop en verbouwing van een pand in Hilversum, teneinde daarin het hoofdbureau te vestigen. De gevraag de bijdrage van ƒ10 werd toegestaan De heren A L van Delft. K Binnen- kadc. W. Oosterlec cn P de Vries werden herbenoemd als leden van de commissie, bedoeld in artikel 8 der woonruimtewr? 1947. Do heer P A. van der Walle heeft als zodanig bedankt In de volgende ver gadering zal er in deze vacature moeten worden voorzien. De gemeenterekening dienst 1960 werd voorlopig vastgesteld met de volgende eindcijfers: gewone dienst: inkomsten ƒ477073.39: uitgaven ƒ471993.14: batig slot 5080,25 Kapitaaldlenst: uitgaven ƒ2331729.38; Inkomsten ƒ2142407.33; nade lig slot 189322,05. De stichting Christelijke Kleuterschool had een verzoek om medewerking bij de aanschaffing van Luxaflex voor de twee in 1958 in gebruik genomen lokalen in gediend. waarmee de raad accoord ging De wijzigingen in de begroting woning bedrijf 1961 1962 en in de gemeentebe groting voor 1961 werden zonder discussie aanvaard. Minder prettig was de mede deling. dat door terugvordering door de Staat van een gedeelte van de Algemene Uitkering over 1959 en 1960 de begroting 1961 thans een tekort van ƒ4177.53 heeft. Bjj de rondvraag informeerde de heer Jac. van der MeU of het trottoir aan de Broekweg niet volledig kon worden af gemaakt. Wethouder Ouwersloot deelde mee. dat er dit Jaar geen gelden meer be schikbaar zijn. Bovendien zal de land meter nog moeten bepalen waar de grens ligt tussen gemeentegrond en particulier eigendom. De heer Poot klaagde over het laag vliegen bil de avondoefeningen van afgelopen maandag. De voorzitter zal zich hierover verstaan met de commandant van het vliegkamp. Spreekbeurt Morgenavond hoopt ds. J. Lekkerker- ker van Bergambacht om acht uur in zaal Dc Vries een spreekbeurt te vervullen voor de hervormde evangelisatie. Burgerlijke stand Overleden: P van der Perk. 75 j, echt genote van P. Noort. SLECHT De Zuiderzeestraatweg is misschien wel de slechtste doorverbindingsweg, die Nederland kent. hoewel de weg tus sen Venlo en Maastricht eveneens aan spraak op deze kwalificatie kan maken. Niet voor niets is Rijkswaterstaat dan ook enkele jaren geleden begonnen een nieuw tracé uit te zetten, dat tussen Hoe velaken en Harderwijk voornamelijk de kustlijn volgt en tussen Harderwijk en Zwolle hoofdzakelijk de spoorlijn. Rijks weg 28 heet deze autobaan in wording, waarmee overigens niets is gezegd. Elke door de centrale overheid beheerde weg draagt de naam rijksweg; elke rijksweg heeft ook een nummer. Het bijzondere van rijksweg 28 is dal hij met een kunstenaarshand is ontwor pen. Men kan dit slechts van weinig wegen zeggen, daar de mogelijkheden hiertoe meestal ontbreken. De Veluwe is echter rijk aan natuurschoon en er is bovendien ruimte. Wat is dan voor de hand liggender om èn dat natuur schoon èn die ruimte ten volle bij de aanleg te benutten? Het wegdeel. dat cén van de mooiste van Europa wordt ligt tussen Harder wijk en Zwolle. Een stuk van dit veer tig kilometer lange traject tussen "t Harde en Zwolle is reeds openge steld. Voorlopig wordt er op één baan gereden, omdat de andere nog gereed moet komen. Als de grootste vondst moet de mid denberm worden gezien, die overal 24 meter breed is. Het bestaande bosland schap heeft men overal zo veel moge lijk in tact gelaten. Als gevolg hiervan kan eigenlijk van twee parallel lopende éénrichtingsverkeer-wegen worden ge sproken, waarop de tegengestelde ver keersstromen elkaar nauwelijks kunnen hinderen. Rust, ruimte, veiligheid en uitzicht zijn de voornaamste kenmerken van de nieuwe Zuiderzec-autoweg. De belijning is aangepast aan het licht golvende land schap, cn is bovendien op de modernste verkeerseisen geënt. Op de belde, ruim zeven meter brede banen bevinden zich twee rijstroken. Er zijn geen ongelijk vloerse kruisingen slechts vier via ducten lopen er over heen terwijl de hele lengte, links zowel als rechts, van een drie meter brede parkcerstrook meer aan te pas komt. Hoewel dit wel iswaar overdreven is, kan in ieder ge val wel worden gezegd dat mechanisati cn automatisering de wegenbouw volle dig beheersen. Tussen Harderwijk t Harde staan thans twee asfaltinstal laties opgesteld, die tezamen een capa citeit hebben van 140 ton per uur. TWe betoninstallaties leveren daarnaast zestig ton per uur. Dertig vrachtwagen en vijf draglines verwerken per tussen de dertig- en vijfenndertigdui zend kubieke meter grond. De snelheid, waarmee in onze tijd weg in de bodem wordt gedrukt denke slechts aan de vernieuwing rijksweg 13 tussen Rotterdam en Dei Haag is eveneens van toepassing op de noordelijke rand van de Veluwe Reeds het volgend jaar zal het stuk tus sen Harderwijk en Zwolle berijdbaa zijn. Een jaar later zal het stuk Amen foortHarderwijk er aan worden toe gevoegd altijd nog een afstand 23 kilometer. Het berm-toerlsme zal na de openin van rijksweg 28 waarschijnlijk geen kan krügen. Op het reeds opengestelde ge deelte tussen 't Harde en Zwolle is al gevolg van enkele ongelukken, die daa zijn gebeurd, een parkeerverbod de parkeerstroken ingesteld. Dezelfd maatregel wordt voor het stuk tussc Harderwijk en 't Harde verwacht. Mil schien jammer voor week-enders, di hun vertier op de bos- en heidegronde langs dc weg willen zoéken, doch picnic plaatsen zullen straks soelaas bieden. Een primeur is nog da.t voor 't et bij de aanleg van een rijksweg i nieuw systeem van bestekuitvoering te hand is genomen. Mede door gebrek personeel is Rijkswaterstaat er toe o gegaan het gebruikelijke, strenge toe zicht in een wat mildere vorm te gieter De controle van de principaal strek zich uitsluitend uit tot steekproevei doch hiertegenover staat dat de aannt mers zich verplicht hebben hun wef onder garantie op te leveren. De blauwe wimpel van het rijks wegennet zal straks zonder twijft tussen Harderwijk en Zwolle gaa waaien. De nieuwe verbinding tus sen het westen en het noorden za niet alleen korter (acht kilometer) e; sneller dan de oude zijn, maar oo en vooral veiliger! Naar agressievere politiek Te weinig gaat (Van een onzer verslaggevers) |7R ZIJN ondernemers, die geen krant lezen. Op dit verzuim staat de economische doodstraf. Dit constateer de drs. A. A. van Ameringen tijdens «en gistermiddag in het Rijnhotel te Rotterdam gehouden buitengewone bij eenkomst van de Federatie voo Nederlandse export, de Fenedcx, cn van dc Vereniging van commerciële directeuren. Drs. Van Ameringen hield op deze bijeenkomst een referaat over de afzet op de buitenlandse mark;, waaraan eer referaat van drs. J. L. Wage over de afzet op de binnenlandse markt was voorafgegaan. De hee- Wage signaleerde een moge lijk toe lemende concurrentiedruk op on ze binnenlandse markt als gevolg van de totstandkoming, groei en consolida tie van de gemeenschappelijke Europe se markt Hij stelde, dat Nederland commercieel altijd een gemakkelijk in vasiegeoied is geweest, gezien de libe raliteit van onze handelspolitiek cn dc neiging van de Nederlandse gebruiker tot cosmopolitisme Weinig moeite Bovendien komt het perfectionistische Nederlandse Systeem van statistische be richtgeving vooral de vreemdeling ter goede, die hier zijn commerciële acties voorbereidt. Die kan binnen twintig mi nuten via het .C.B.S. een goed overzicht krijgen van onze markt en van de positie van zijn eigen branohe daarin! Verschillende factoren. zoals „goeikoopte-eiland" de verkoopdruk op onze markt door de eigen industrialisa tie, het groeiende eigen opnemingsver mogen. ae geringe graad van Europees commercieel besef en het legendarische beeld var Nederland als ..klein land", waardoor het aan de aandacht van gro te Europese ondernemers ontsnapte, heb ben ertoe geleid, dat de Nederlandse ondernemer in eigen land niet onder de voet werd gelopen. Maar deze fac toren zuilen waarschijnlijk geleidelijk aan verdwijnen. Drs. Wage beval dan ook een veel aggressievcre en ook we tenschappelijker handelspolitiek aan, met tevens een opvoering van de doel matigheid In de aanval delspolitiek maar dan naar het buiten land en vooral overzee. Nog gaat dan 70 procent van onze uitvoer West-Eu'opa en slechts een kleine procent raar landen overzee. Ons portpakket is niet gesahvkt voor landet in ontwikkeling. Het bevat slechts procent kapitaalsgoederen en het zijl juist die goederen, zoals fabrieken volledige installaties, die men ginds no dig heeft Er zijn allerlei feiten, die niet tistieken en boeken zijn te vinden, al dus de heer Van Amerin-gen, en jt op die dingen kan onze penetratie de Euromarkt en in de wereld/mark vastloper. Op dit gebied is samenwer king nodig. Hoewel er thans welvaar is. «ijn er tekenen, die ons waarsehu wen. Er dreigt overbesteding en de be talingsbalans is dalend. Aan dit defi cit zal het bedrijfsleven weinig kunnei doen: n.er ligt een taak van dc schillende ovenheden. Maar een gende overbesteding moet worden gepakt bij de binnenlandse haard ei niet door onze exportpositie aan te tat ten, dus niet door middel van revalua tiel Hoger dividend Bervoets De detailzaken van Gebr Bcrvoeti Kleermakerijen is in het 30 juni geëin digde boekjaar 1960/61 verheugend ge stegen bij gehandhaafde produktie var de confectie-ateliers, doch dc exploits tiekosten namen toe en zullen verde stijgen. Het concern-exploitatiesaldi steeg tot f 944.680 (vorig jaar 8( Na afschrijving en reservering voo sioenen en belasting werd f 21Ö.OO (156 000) dividend aan moedermaatschap pij uitgekeerd. De laatste ontving nc f 46900 <48.714( inteëst. Na algemen onkosten en belasting is de winst f 46 90 48 714). Voorgesteld wordt 7 <6>» dend Ook in het lopend jaar stijgen d detailmozetten en er kwam een filiaal Roermond De produktie der ateliers or wikkelde zich minder bevredigend doo gebrek aan geschoolde krachten cn ver korting van dc werktijd. De vooruitziet» ten zijn niet ongunstig, en men ver trouwt dat de resultaten niet zulle) achterblijven. Borgward zou zijn autofabriek te Os- terholz-Scharmbeck zo goed als vcrkoch! hebben aan een onbekende. Enkele malen werd de Büssingfabriek van omnibussen cn vrachtauto's als belangstellende ge- De heer Van Ameringen sloot zich bij het betoog van de heer Wage aan. Ook hy bepleitte een agressievere han- weg 11. No^wjjiceifaut nictlgd faillissement: Opgegever door v d Graaf Co.): A Th. Heems kerk (handel tuinbouwmachines), Delft*

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4