Jtieutue £eihsrl|c ÖEtmnml Fransen torpederen het overleg over Berlijn Commentaar Officieren Noord-Holland krijgen twee maanden Macmillan: oplossing ligt in geduldige diplomatie Turkije aan rand van een politieke crisis Sleepboot in beslag genomen (reeds overgeverfd?) WIN! Birmaan Oe Thant wordt nieuwe V.N.-secretaris ER MAANDAG 16 OKTOBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ||A<| ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; ju I U f 2,55 per maand; 0,59 per week. 1 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. FamilieDenchten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12303 CHRISTELIJKE A T ION AAL DAGBLAD „SUntvaitlcti is abtbltotn 0190 hert ia Irgljf nspotl" Dorpen worden (rand)steden ZIE PAGINA 9 TVE CONFERENTIE van hooggeplaatste westelijke diplomaten, die don- derdag in Londen zou beginnen, om de kwestie-Berlijn te bespreken, is plotseling afgelast. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat er van de zijde van de Fransen tegenwerpingen gekomen zijn. De werkgroep voor de kwestie-Berlijn zou vandaag beslissen of, ondanks het Franse verzet, de conferentie toch moet worden gehouden om contact met de Sowjetunie over deze aangelegenheid voor te bereiden. t 5/ neemt gewoonlijk geen lad- Is men op visite gaat, alve in het verdeelde Ber- r talloze families door op de sectorgrens zijn cheiden. Een 'beeld uit de nauerstrasse zaterdagmiddag lenomen: een man loopt naar sectorgrens om over de muur een poosje naar zijn familie te kunnen kijken. IIS" 9 leuws in één oogopslag Donderdag gaat de con ferentie in Londen van hooggeplaatste Westelijke mtoriteiten (ter bespre- l van de voorbereiding contacten met de Sow- etunie over de kwestie- •lijn) niet door: Frank rijk doet niet mee, omdat iet deze bijeenkomst voor lang acht. Het is niet on- nogelijk, dat de diploma len zonder Frankrijk een lespreking zullen houden. Hoewel de uitslag van Ie gisteren in Turkije ge- louden verkiezingen voor- opig nog niet bekend is, nag uit de tot heden he iend geworden cijfers de :onclusie worden getrok- Kn, at de Republikeinse Volkspartij van Inoenoe [eveer gelijk op gaat t de Rechtvaardigheids- iartij, waarop de aanhan- [ers van de ter dood ge wachte ex-premier Men- teres hebben gestemd. L Door deze ontwikkeling 'erwacht men een politië le crisis in Turkije. Tussen de Ver. Staten Sowjetunie bestaat eenstemmigheid ten 1 de benoeming bla^111 de Birmaan Oe Thant Jt opvolger van Dag Ham- nskjöld als secretaris- Jneraal der Ver. Naties, fen moet het nu nog eens worden over het aantal »der-secretarissen. De rechtbank in Dja- Brta heeft de heren Ede- Biboseh en Meyer, resp. apitein en stuurman van e Nederlandse sleepboot bord-Holland, veroor- eeld tot een gevangenis twee maanden net aftrek van het voor leest sinds 2 september, et schip zou onwettig de donesische wateren zijn nnengevaren. De sleep- oot zelf is in beslag ge- (igel gkundige, de heer Roos, die in ons land is ge arriveerd, is de Indonesi sche vlag reeds op het «hip gehesen. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat in de werkgroep reeds vorige week de mening heerste dat de conferentie door zou gaan. Men had niet verwacht dat de Fran sen bezwaren zouden hebben. Zoals bekend acht de Franse regering deze bijeenkomst „prematuur". De Britse Daily Telegraph schreef gis teren onder de kop: „De Gaulle verhin dert besprekingen over Berlijn" dat de Franse president premier Chroesjtsjef „aan de vooravond van het 22ste partij congres opnieuw een teleurstellend voor beeld van verwarring in het westelijke kamp" heeft gegeven. De president heeft zich' tijdens de ge hele Berlijnse crisis reeds weinig enthousiast geto.ond voor" snel overleg met de Russen. Zijn houding was dat het Westen pal moest staan tegen Russische eisen, totdat de spanning vermindert voordat enigerlei compromis kan worden gesloten. Premier Macmillan van Engeland heeft zaterdag op het congres van de conservatieve partij uitdrukking ge geven aan de hoop dat een basis voor onderhandelingen over de Berlijnse crisis gevonden kan worden, door mid del van geduldige diplomatie van de zijde der westelijke mogendheden. Hij zei dat deze kwestie de eerste echte toetsing kan opleveren voor de vraag of de Sowjetunie ernaar streeft de in ternationale spanning te verminderen. Macmillan beschreef de Sowjetunie als het grootste imperialistische land ter wereld en zei dat Moskou zijn macht probeert te vergroten door middel van „een vreemde, hoewel verdorven leer, die een eigenaardige aantrekkingskracht uitoefent zowel op de meest primitieve als de meest ontwikkelde samenlevin- Wat Engelands toetreding tot de E.E.G. betreft zei hij ervan overtuigd te zijn dat Engeland niet langer afzijdig kan blijven, omdat deze verdeeldheid van vrij Europa gevaarlijke gevolgen zou kunnen hebben. Intussen heeft de persoonlijke verte genwoordiger van president Kennedy, generaal Clay, gisteravond een kort be zoek aan Oost-Berlijn gebracht. Hij Twee echtparen door kolendamp getroffen Twee echtparen zijn gisteren door ko lendampvergiftiging getroffen. In zijn woning te Baarlo (in de om geving van Venlo) kwam gistermiddag de 73-jarige M. Knippenberg om het le ven. Zijn echtgenote werd in bewuste loze toestand naar een ziekenhuis te Venlo overgebracht. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De 52-jarige mevrouw Chr. Roelofs- Hellegers uit Wijchen (bij Nijmegen) overleed als gevolg van kolendamp vergiftiging. Haar man de heer J. Roelofs, werd overgebracht naar een ziekenhuis in Nij megen. Zijn toestand is zeer ernstig. (Advertentie) reed naar het communistische deel van de stad nadat een aantal Amerikaanse burgers door de grensbewaking van de V0P0 teruggestuurd waren. Generaal Clay werd vergezeld door de Amerikaan se commandant in Berlijn generaal- majoor Albert Watson. Het bezoek, dat slechts een half uur duurde en dat het eerste was sinds generaal Clay op 18 september zijn huidige functie aanvaardde, was waar schijnlijk bedoeld als demonstratie van het recht der geallieerden om zich vrijelijk door beide delen van de stad te bewegen. Ten slotte vermelden we nog dat de Westduitse bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer, en de Westduitse bassadeur in Parijs, Londen Washington vandaag in Bonn bijeen zouden komen om de Westduitse poli tiek inzake de Berlijnse crisis te be spreken. Ook de minister van buiten landse zaken, van Brentano, zou de besprekingen bijwonen. Nek-aan-nek bij verkiezingen In Turkije dreigt een nieuwe poli' tieke crisis te ontstaan, aangezien de nek-aan-nek race van de verschil lende politieke partijen bij de giste ren gehouden algemene verkiezingen de vorming van een goede burger lijke regering onmogelijk schijnt te maken. Uit de langzaam binnenkomende uit- slagén blijkt, dat de verbitterd tegen over elkaar staande republikeinse volkspartij van oud-president Ismet Inonu en de nieuwe rechtse Rechtvaar digheidspartij elkaar in de strijd 01 zetels voor de nationale vergadering en de senaat maar weinig toegeven. Twee andere partijen blijven ver achter en het is onwaarschijnlijk, dat zij voldoen de zetels zullen verkrijgen om de kans op een coalitie te bieden. Nadat 25 pet. van de naar schatting uitgebrachte tien miljoen stemmen geteld waren, had de republikeinse volkspartij met minieme stemmenverschillen de lei ding in 37 van de 67 provincies. De Rechtvaardigheidspartij leidde in 22 provincies, terwijl de leiding in de reste rende 8 provincies twijfelachtig was. Het fundamentele verschil tussen de twee partijen ligt in het feit, dat de Rechtvaardigheidspartij krachtig gedop. gen heeft naar de stemmen, die vroeger premier Adnan Menderes gingen. Menderes is in september geëxecuteerd wegens misdaden tegen de grondwet. Het moet vrijwel onmogelijk geacht worden, dat de Rechtvaardigheidspartij bereid zal zijn een coalitie aan te gaan met de republikeinse partij die ten tijde Menderes tot de oppositie behoorde. Dit zal betekenen, dat de vorming van nieuwe regering buitengewoon moei lijk wordt Kapitein Oene Edelenboscli (mid den) en eerste stuurman Wiebe H. Meyer voor de rechtbank te Dja karta (Radiofoto). Dit zou desastreus zijn voor TurkUe, dat hard een krachtige regering nodig heeft ter oplossing van de dringende economi sche, politieke en sociale problemen. De definitieve verkiezingsuitslag kan pas over een week tegemoet gezien wor- „Was het nu wel nodig deze zaak zo verschrikkelijk op te blazen?" vroeg mr. H. A. Helb, de uitgewezen (of teruggeroepen?Nederlandse ambassadeur in Moskou, zich af, toen hij zaterdagavond bij zijn aan komst op Schiphol werd geïnterviewd. Mr. Helb had gezelschap van zijn fraaie Siamese poes Choc. (Zie pagina 9). TNE GEZAGVOERDER en de eerste stuurman van de Nederlandse sleep- boot Noord-Holland, de heren O. Edelenbosch en W. H. Meyer, zijn vandaag in Djakarta veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens het illegaal binnenvaren van de Indonesische wateren ter hoogte van Sin gapore eind augustus van dit jaar. De rechtbank heeft inbeslagneming van de sleepboot gelast. Beiden zijn in beroep gegaan tegen dat deel van het vonnis, waarbij het schip wordt verbeurd verklaard. Te gen de vrijheidsstraffen, waarvan het voorarrest van anderhalve maand wordt afgetrokken, gaan zij niet in beroep. Rechter Agoes meende dat de beide beklaagden „geen kwade bedoelingen hadden gehad, toen zij de Indonesische wateren binnenvoeren", doch wel meen de hij dat hun verklaringen een beken tenis inhielden en dat zij geweten had- jemre halve zkfow! N.V. Tabaksfabriek j. Grune Nijkerk F.S. en Rusland komen overeen: Adlai Stevenson heeft gisteren in een tclevisieuitzending verklaard dat Amerika en de Sowjetunie over eengekomen zijn de Birmaan Oo eens zijn geworden. Ambassadeur Thant te benoemen tot opvolger van secretaris-generaal Hammarskjöld. Hij verklaarde dat de Russen hebben afgezien van hun eis de secretaris-ge neraal te vervangen door een drieman- „Het Westen heeft een enorme con cessie gedaan door toe te stemmen in het voorstel een kabinet onder de nieuwe secretaris-generaal te laten werken". „Nu moet alleen nog maar beslist worden hoeveel onder-secreta rissen er zullen komen. „Er komt één secretaris-generaal", aldus Stevenson, „en tussen haakjes kan ik zeggen dat wij het over hem Thant van Birma is acceptabel voor de Sowjetunie en zeer acceptabel voor de V.S.". den, dat zij Indonesische wateren binnen voeren. Hij noemde dit onwettige binnen komen „alleen maar een schennis", en was van oordeel dat de rederij Wijs muller „een risico had genomen". Een woordvoerder van de Indonesische vloot ontkende dat de Noord-Holland al een andere naam zou hebben gekregen en door Indonesiërs in gebruik zou zijn genomen - Toedracht De kapitein heeft voor de rechtbank verklaard dat hij na de lijst van vuur torens en bakens te hebben geraadpleegd tot de conclusie was gekomen, dat hij zich in Indonesische wateren bevond. Daarom was hij naar Singapore terug gekeerd. waar hü zijn hoofdkantoor te IJmuiden op de hoogte had gesteld. Dit seinde terug, dat de wateren internatio naal waren. De kapitein had dit toen be twist en de maatschappij gaf toen te ver staan dat volgens Lloyds' agent te Singa pore geen vergunning nodig was. Op 29 augustus was hij begonnen een gestrand Grieks schip te assisteren en hij had drie maal tevergeefs getracht het schip van een rif te trekken. Inmiddels was een patrouillevaartuig van de Indonesische vloot verschenen, dat hem opbracht. Op een vraag van de rechter waarom hij assistentie had verleend, zeide de kapitein: „Ik kon honderdduizend of twee honderdduizend gulden voor mijn maat schappij, een gratificatie voor mijzelf en een premie voor mijn bemanning verdie nen." Hij gaf de positie van het vracht schip op als 1 graad 9 min. 10 sec. N.B. en 103 graden 9 min. 10 sec. O.L. Een Indonesisch marine-officier, luite nant Musman, zeide dat hem door het Indonesisch marinestation te Singapore was getelefoneerd, dat elk niet-Neder- lands schip de vrachtvaarder mocht hei- Het schip werd later door marinevaar- tuigen uit Singapore van het rif getrok- Goed gedrag De officier deelde mede dat beide Ne derlanders zich goed hadden gedragen cn „de loop der gerechtigheid niet hadden belemmerd". De beklaagden hadden de politie om een advocaat gevraagd doch kregen er geen toegewezen. Geen van beiden ver zocht echter rechter Agoes om 'n advocaat Later zeide de rechter schertsend: „Als ze ter dood hadden kunnen worden ver oordeeld, zouden wij hun kosteloos een advocaat hebben toegewezen, maar het komt mij voor dat zij in dit geval dc verdediging wel zelf kunnen voeren. Hoe het ook zij. zij hebben mij hieromtrent niets gevraagd". Press dat zij goed werden behandeld- Overgeverfd Volgens de tweede werktuigkundige van het schip, de heer P. Roos nit Den Haag, heeft de Noord-Holland inmid dels de Indonesische vlag in top. Het schip ligt nog steeds in de haven van Tandjong Priok. Reeds vóór het pro ces zou de naam van het schip zijn overgeverfd. Dit iel de heer Roos toen hij gisteren met een K.L.M.-toestel op Schiphol aankwam. Hij vertelde dat toen de Noord-Hol land van Poelau Samboe naar Priok werd overgebracht, er zich zes Indonesi sche mariners aan boord bevonden. Uit Piok werd de bemanning overge bracht naar Tjipajoeng, een bungalow kamp op 20 km van Buitenzorg. Hier van heeft hij niets dan prettige herinne ringen. „Wij zijn waarlijk uitzonderlijk goed behandeld. (Zie vervolp op pap. 9) (Advertentie) Veebless i NNENVERINGBED het bene bed ooit gemaakt ('goodwill SCHUIMRUBBERBED versterkte mlddenttctor jftaket fabrieken Zevenbergen i TV.JTORGEN begint te Moskou het 22sta communistische partijcongres en dit feit doet de aandacht weer eens vallen op de merkwaardige politieke situatie In Rusland, dit moederland van alle com munistische bewegingen. Men verwacht van dit partijcongres geen discuussie en geen overleg. Het zal slechts besluiten mogen bekrachtigen, die tevo ren reeds genomen zijn door het eigenlijke partijapparaat, het centraal comité, met als zijn centrale figuur Chroesjtsjef zelf. Het partijcongres zal ook ditmaal mogen dienen om de in feite reeds genomen be sluiten allure en bekendheid tc geven cn het te doen voorkomen, alsof deze be sluiten door het volk zelf zijn genomen, indien al niet tevens uit het volk zijn opgekomen. De voornaamste taak van het congres za! zijn om het nieuwe partijprogram, dat reeds enige ti.id geleden is gepubliceerd, aan te nemen. Men spreekt geen al te boud vermoeden uit, wanneer men meent dat dit met algemene stemmen zal gesch'eden. Overigens zal men verstandig doen. de betekenis van het feit dat er een nieuw program gekomen is niet te kleineren. Het program zelf luidt als het ware een nieuwe fase in. net wijst op hetgeen reeds is bereikt en geeft uitdrukking aan trotse voornemens voor de komende tijd. Het is bedoeid voor Rusland en het Rus sische volk. maar beoogt stellig even eens te appeleren aan de andere commu nistische landen aan China niet het minst en is wel licht ook bedoeld als een verlokking voor de ontwikkelingsge bieden. waarvan er nog zovele op de we reld zijn. Ten overstaan van deze jonge staten wil Rusland met zijn program als het ware doen uitkomen, dat het zelf ook eens een onderontwikkeld gebied was, dat echter door het communistische stelsel Is omhoog ges'o'en. Het program heeft dus een dui delijk propagandistische strekking. Het moge de jonge volken intussen niet ont gaan, dat, al heeft Rusland in economisch cn ander opzicht vorderingen gemaakt, het mensbeeld daar nog altijd alles be halve aantrekkelijk en verleidelijk mag he'en. Nog altijd zal de mens bij brood alleen niet leven. Behalve In het bekrachtigen van dit pro gram zal, naar te verwachten valt het congres zijn taak moeten zien In het schragen van des groten leiders ChroesJ- tsjefs positie. Bij een vorige gelegenheid ontbrak daaraan nog Iets maar de leider ls er Inmiddels wel in geslaagd, alle op positie uit de weg te ruimen, zij het an ders dan zijn voorganger placht te han delen. Ook voor Chroesjtsjefs glorie zal zo het congres als klankbord mogen fungeren. Dat hij intern zijn spanningen heeft, Ls bekend, en zijn medeleider in China volgt zijn daden met een belangstelling waar aan de argwaan niet ontbreekt. Het con gres zal hem echter ditmaal nog eens extra stevig in het zadel mogen zetten. Hij zal er de handen te vrijer door krij gen voor het bedrijven van zijn eigen, ook bui'cnlandse politiek. (RITA) waren koud, maar door de dagelijkse gang in de temperatuur werden 's mid dags waarden boven dc normale bereikt. Het hogedrukgebied dat voor het zonnige en droge weer zorgde, ia intussen naar de Balkan weggetrokken ei afgenomen. Verder naderde van de oce aan een nieuw hogedrukgebied en dit leidde tot een weersverandering. De dro ge continentale lucht heeft plaats moeten maken voor vochtigere en zachte mari tieme lucht. Deze wordt met westelijke winden aangevoerd. Enkele zwakke fron ten veroorzaken van tijd tot tijd bewol king, maar de regen blijft beperkt tot enkele lichte buitjes. Dc mist die zich vormde werd door de wind verdreven. De Bilt verwacht tot dinsdagavond Nu en dan bewolkt met slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige af en toe fljj krachtige westelijke wind. Over het algemeen weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag zon op 7.07. ondor 17.43 uur; maan op 14.40 onder 23 44 uur. Eerste kwartier 17 oktober. Tendens stationair HET WEER ES EUROPA Rap/iorten herten mor ften teven uur Reddingboot brengt vlet binnen De reddingboot Oudendijk van Vlie land heeft gisteravond een rnotorvlet, die op dc Waddenzee door molorpech werd getroffen, de haven van Vlieland binnengebracht. Aan boord van dc vlet bevonden zich zeven Jongeren, allen in de leeftijd van ongeveer twintig Jaar. Het scheepje, dat eigendom is van de heer C. dc Koning (Vlieland), werd door de ebstroom in de richting van de Noordzee gedreven. De onverlich te boot werd opgemerkt door opva renden van een vaartuig van het loods wezen, waarna de reddingboot kon wor den gewaarschuwd. •UUOB O. u B is |i; 11 O Heider Vpenbur, Eelde gh. bew. gh bew. mUt mist 3 ia 10 0 17 5 0 17 11 0 ia a 0 Twente Eindh Zd.-Limb Helssniu Sut Ev 3 17 7 0 18 6 0 18 9 0 Kaoano zw bew. windstil •"3 0 16 7 0 Aberdeen Londen Luzemb Parijs Bordeaux gh. bcw. gh. bcw. Tw 6 2 4 2 3 2 16 3 0 0 0 1« 8 0.2 17 10 0 1« 7 0 12 M 0 Nice"' franitfun vfOocbeo £Urirb mist mist mui windstil n 5 z 2 zw 2 z. 2 zzo 2 21 0 0 22 15 0 18 3 0 17 0 13 7 0 InnlbrucK onbew 0 1 windstil windstil 17 10 0 16 1 0 5 O Athene on bcw onbew nno 2 windstil 21 12 0 *90 23 11 0 Mal lores Lissabon h bcw windstil nnw 7 16 6 22 16 O

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1