Zuid-Afrika uit Ver. Naties? Oostzone ivordt afgesloten PANTER Duitsers wellicht tegen Duitsers 7* een &osi£e lij, Zo'n heerlijke reep cadeau l voor 10 Kwatta-soldaatjes Leerlingen in Hongarije ook naar cle fabriek Algerijnse bewind eist vrijlating Ben Bella WASDAG - SÜNILDAG SUNIL WASDAG - SUNIIDAG SUNIL Horloge met 23 functies Assemblee keurt Louiv's rede af Getergd door een ongekend felle motie van afkeuring van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft de Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse zaken, Eric Louw, instructies van ztfn regering gevraagd. Dit heeft aanleiding gegeven tot speculaties over een eventueel uittreden van de republiek uit de wereldorganisatie. Daar komt nog bij, dat de Afrikaanse landen pogingen ondernemen, Zuid-Afrika zo spoedig mogelijk uit de V.N. te stoten. In de komende dagen wordt dan ook een beslissing verwacht. Nederland is het enige westelijke land geweest, dat gisteren voor de motie stemde, waarin de rede van mi nister Louw over de apartheidspoli tiek werd afgekeurd. Negen landen hebben niet aan de stemming deelge nomen. Hieronder waren Amerika, En geland en Frankrijk. Zuid-Afrika was het enige land, dat tegenstemde. Louw had in zyn rede gezegd, dat de apartheid in vele landen als een vloek wordt gezien, maar dat velen niet eens weten, wat deze politiek in houdt. Deze is nl. zowel in het belang van de blanken als van de Bantoebe volking, aldus Louw, die een felle uitval deed op leiders van zekere Afrikaanse staten, die de ondermij nende activiteit in Zuid-Afrika zou den aanmoedigen om te pogen, de leiding in Afrika in handen te krij gen. Hij verklaarde er vast van overtuigd te zijn, dat de koers, die Zuid-Afrika vaart, tenslotte zal leiden tot oplos sing van het rassenprobleem. Deze op lossing zal een vreedzame, maar ge scheiden samenleving te zien geven. Het enige, dat Zuid-Afrika vraagt, i< dat het de tijd wordt gelaten, de poli tiek van verzorging van de belangen der Bantoes en van de andere ge kleurde volken, zonder inmenging van buitenaf te mogen volbrengen, of die inmenging nu van de westelijke, oostelijke of Afrikaanse landen komt. Reeds al te veel landen hebben zich ingelaten met de binnenlandse aan gelegenheden van Zuid-Afrika, aldus Louw. Apartheid moet, volgens hem. veilig stellen, wat door de blanken is opge bouwd en houdt tegelijkertijd rekening: met de politieke verlangens en tradities van de Bantoes. Louw stelde, dat in Zuid-Afrika vrede, welvaart en economische stabiliteit heerst, ondanks pogingen van vele agitatoren in binnen- en buitenland om deze vrede te verstoren. Daarentegen bestaat er in de meeste Afrikaanse lan- i economische verwarring en politieke onrust. SCHRAPPEN Nadat Louw zijn rede had gehouden, stelde de vertegenwoordiger van Liberie voor, dat de gehele tekst van Louw's verklaring uit de officiële verslagen van de V.N. zal worden geweerd, omdat de verklaring een „belediging van alle Afrikaanse leden is." Hij zei, dat de bewering van Louw. dat de Bantoe bevolking het eens is met alles wat zijn regering heeft gedaan, „buiten alle men selijke rede" valt. Het voorstel var Liberie werd met applaus begroet er door de Ethiopische afgevaardigde ge- Tevoren had Louw de Ghanese af gevaardigde beschuldigd van het uiten van onwaarheden en verdachtmakingen over Zuid-Afrika. Deze had veertien dagen geleden de Assemblee verzocht Zuid-Afrika uit te sluiten, omdat dit land een officieel geschrift van de VN. had verboden. Het document was in feite een boekje dat een rede van president Nkroema be vatte. Met het oog op aanvallen op Zuid- Afrika was het geschrift door de Zuid- afrikaanse douaneautoriteiten gerang schikt onder „literatuur, waartegen be.- zwaar bestaat", aldus minister Louw. Het genoemde V.N.-document is echter een totaal ander geschrift, dat nimmer voor publikatie in Zuid-Afrika is verboden. Nadat de vergadering hervat was, trok Liberie het voorstel om de rede te schrappen, op aandringen van verschil lende afgevaardigden, in. De motie werd vervangen door het verzoek aan de Assemblee, afkeuring uit te spreken over de „beledigende rede" van minister Louw. Deze motie van afkeuring werd aangenomen met 67 stemmen tegen 1 by 20 onthoudingen. De tegenstem was van Zuid-Afrika- SENORITAS Onbetwist de populairste in deze prijsklasse... al jaren lang! Denemarken wijst Nederlander uit Een 23-jarige Nederlandse machinist gisteren door de Deense politie uitge- ezen na afgelopen zaterdag onwettig Denemarken te zijn binnengekomen. De politie heeft Reinier Schultze uit Amsterdam overgedragen aan de Duitse autoriteiten aan de grens en hem mee gedeeld niet voor 1966 naar Denemarken terug te komen. Schultze was afgelopen zaterdag in Hamburg van een Nederlands schip weg gelopen. Hij liftte naar Kiel. waar hij fiets stal. Hij ging daarop naar de Deense grens. Later meldde hij zich bij de politie in Kolding en vroeg de nacht op het bu reau te mogen doorbrengen omdat hij geen geld meer had. De politie kreeg argwaan en hield Schultze vast totdat uitgemaakt was dat hij onwettig Dene marken was binnengekomen. Berechting acht oud-S.S.-ers De oud-Jkolonel Eridh Ehrlinger zeven andere oud-SS-ers zïullen maandag te Karlsruhe voor de rechter moeten verschijnen, verdacht van het vermoor den van 2000 Joden in Lithauen Sowjet-Oekraïne in oorlogstijd. Ehrlinger was hoofd van een van de gevreesde Einsatzkommando's die ach ter de fronten opereerden en Joden doodschoten of in rijdende vergassings auto's ombrachten. Na de oorlog dook Ehrlinger onder. Onder een schuilnaam werkte hij Karlsruhe als verkoper totdat de cherche zyn ware identiteit wist en hem in 1958 arresteerde. Het proces zal waarschijnlijk twee maanden duren. In totaal zijn 69 getui gen gedagvaard de meesten hunner zijn oud-SS-ers. ZUID VIETNAM \M Bij overstroming zeker 82 doden De overstromingen in Zuid-Viet- nam hebben tot op heden tenminste 82 mensenlevens geëist. De regering heeft de marine ingeschakeld bij reddingswerkzaamheden. De provincies Kien-Toeong en Kiang staan vrijwel geheel onder •water. De rijstoogst is vernield. Lemass is weer Iers regeringsleider Het Ierse parlement heeft premier Scan Lemass herkozen als regerings leider. Lemass kreeg een kleine 7268 •temmenmeerderheid. De Fianna Fail partij van premier Lemass heeft bij de algemene verkiezin gen op 4 oktober weliswaar het grootste aantal zetels behaald, maar de partij raakte haar absolute meerderheid in het parlement kwijt. Russische aanval op de E.E.G. De Rus Lavritsjenko heeft woensdag J«P een bijeenkomst van de economi sche en financiële commissie van de verklaard dat de E.E.G. de tot standkoming van internationale samen- Werking op economisch gebied in de weg staat. j Bepaalde Westeuropese landen wil len de Afrikaanse landen aan de ge meenschappelijke Europese markt bin den als leveranciers van grondstoffen, aldus de Rus. Volgens hem waren de belangrijkste bronnen van grondstoffen 'n de minder ontwikkelde landen nog •leeds in handen van buitenlandse mo nopolies. De economische organen van fle V.N. moesten dan ook speciale maat delen uitwerken om een einde te ma- aan ..de plundering van Aziatische. Afrikaanse en Latijns-Amerikaanse lan- Lübke tot militairen: Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Blskie (20 ct) Alle leerlingen van middelbare scholen in Hongarije zullen vanaf hun veertiende jaar vallen in een „vijf plus een systeem", dat wil zeggen vijf dagen naar school en een dag per week werken in de fabriek of op het land. Dat is gisteren in het Hongaarse parle ment meegedeeld waar de her vorming van het onderwijs ter; sprake kwam. Vice-premier Kallai, die namens dei regering het woord voerde, zei dat de I tijd rijp was om het onderwijs in over-l eenstemming te brengen met de com-j munistische ontwikkeling. De hervor ming omvat drie kardinale punten. De| scholen dienen dichter bij het leven te staan en ook in het produktieproces te worden ingeschakeld. Verder dient het peil van het algemeen en gespecialiseerd onderwijs verhoogd te worden en ten slotte moet er een communistische mens worden gevormd met een zuiver communistische kijk op wereld en mo- In het afgelopen jaar hebben reeds enkele leerlingen in de praktijk kennis gemaakt met het nieuwe systeem. Hoe- er van de zijde van ouders en le- n twijfel rees omtrent de juistheid het systeem moest, aldus de vice- premier, het experiment als geslaagd worden beschouwd. De praktijk heeft uitgewezen dat de leerprestaties van de kinderen hogfr worden naarmate ze meer kennis maken met lichaamsar- beid. Aangezien werken opvoeden is. zul len de scholen niet meer zo gescheiden van de maatschappij leven. Industrie- arbeiders zullen optreden als opvoeders naast leerkrachten van de scholen. Alle leerlingen die op hun veertiende jaar niet naar een middelbare sohool gaan zullen als leerjongen naar de fa briek gaan of nog twee jaar op de lage re school moeten blijven. President Heinrich Lübke van West-Duitsland heeft in een toe spraak in de Westduitse militaire akademie verklaard dat West- Duitsers erop voorbereid dienen te zyn op Oostduitsers te moeten schieten ter verdediging van hun vrijheid. Hij zei voorts dat elke vorm van toegeven aan de Rus sische druk het westelijke bond genootschap ernstig zou schaden zelfs in die mate, zo liet hij door schemeren, dat West-Duitsland en zyn buurlanden ten slabht- offer kunnen vallen aan het com munisme. Lübke waarschuwde zijn landgenoten dat de dag zou kunnen aanbreken dat Duitsers tegen Duitsers moeten vech ten bij het weerstaan van communistische aanvallen „precies zoals de politieman die optreedt tegen een misdadiger in zijn eigen stad." GESLOTEN Intussen heeft de communistische Volkspolizei gisteren alle verkeer via de enige nog open zijnde doorlaatpost voor buitenlanders aan de Berlijnse Friedrichs- strasse tijdelijk gesloten gehouden tot dat een luidsprekerauto van het stads bestuur van West-Berlyn zich niet meer liet horen. Aan beide kanten van de doorlaat post stond het verkeer een uur lang te wachten, terwijl Amerikaanse militaire politie vergeefs trachtte de communis tische bewaking ertoe te bewegen het verkeer doorgang te verlenen. De Friedrichsstrasse is de enige post die 24 per dag is geopend en tevens het enige punt waar buitenlandse burgers en militair personeel der geallieerden de sectorgrens kan overschrijden. Gewoonlijk verloopt dit doorlaten snel op beleefde wijze. Gisteravond kort na zeven uur was de luidsprekerauto be gonnen een anticommunistisch program ma om te roepen dat tot de communis tische grensbewakers was gericht. Na getipt te zijn dat een Oostberlyner zou pogen uit de vierde verdieping een huis aan de Bernauerstraat naar Westen te vluchten, heeft de Westber- lijnse brandweer zich gisteren met vangzeil naar het aangegeven huis ge- ige tijd wachten, verscheen ei i op het balkon die drie zware pakken omlaag wierp. De pakken kwa men keurig in het net terecht en spatten toen uit elkaar. Er zat rode verf in. De brandweerlieden kregen een verfbad. Be halve verf zaten er ook een paar zware stenen in de pakken. SCHOTEN Voorts heeft de „Vopo" geschoten op m Westberlijnse fotograaf die foto's maakte van de Brandenburgerpoort. De Westberlijnse politie heeft meegedeeld, m schot gelost werd en dat dit de op slechts enkele centimeters na miste. De politie zei, dat de man een klein eindje over de grenslijn gestapt De Vopo schoot ook op een vluchte ling die over de muur sprong in Neu- koelln. Het schot miste eveneens en de kwam veilig in West-Berlijn. Twee schooljongens, 12 en 13 jaar kropen door de prikkeldraadversperring in Zehlen- dorf (Amerikaanse sector). Zij zijn naar jeugdhuis overgebracht. De Sjah van Perzië en zijn ge malin keizerin Farah Diba bren gen een vierdaags staatsiebezoek aan Frankrijk. In een kinder speelplaats in Parijs had de kei zerin een ontmoeting met een klein negermeisje. (Telefoto). Koortsachtige activiteit I (Van onze correspondent in Bonn) Koortsachtig wordt er op Oost- duits gebied langs de zonegrens gewerkt om het bevel van het Pankowse „ministerie van bin nenlandse zaken" van 14 septem ber jl. uitgegeven een maand na de oprichting van de muur in Berlijn uit te voeren. Dit be vel, dat in handen is gevallen van Westduitse autoriteiten en dat het dienst' ummer 39/61 draagt, is er op gericht van de zg. „Duitse Demokratische Republiek" tot het best-bewaakte concentratiekamp der wereld tc maken. Het moet op 1 januari 1962 zijn voltooid. Hoofdpunt is de schep ping van een 5 km breed sper gebied langs de gehele zonegrens van Lübeck in Sleeswijk-Holsteiu tot Hof aan de Beierse grens. Binnen het 5 km. brede spergebied bevindt zich een 500 meter diepe „Schutszst re i fenen een 10 meter bre de ..Kontrollstreifen", die vlak langs de dubbele prikkeldraad-heining verloopt. Deze 10 meter brede Kontrollstreifen" ligt reeds op vele plaatsen lanes de zo negrens. Zij is onder de bevolking der Oostzone. zowel als die der Bondsrepu bliek bekend als de z.g. „Todesstreifen": de grenswachten hebben opdracht op iedereen te schieten, die zich op deze strook begeeft. Zij wordt thans langs Sluiting grootste staalfabriek van Europa In het grootste en modernste staalbe drijf van Europa, dat te Port Talbot in Wales gevestigd is, zal het werk neer gelegd worden aangezien van de vak verenigingsleiders een ultimatum ont vangen is om niet langer stakingbre kers in dienst te nemen. In september heeft de directie van het bedrijf, de Steel Company of Wales, kan toorpersoneel gerecruteerd om de fa brieken draaiende te houden na een sta king van 358 (metselaars. De directie heeft op dat ultimatum geantwoord, dat haar niets anders over blijft dan een sluiting van de faibrieken. Parijs verwacht niets op en zij is bestrooid met fijn zand. waarin de „Volkspolizei" en de grenswachten alle voetsporen kunnen zien. De „Vopo" patrouilleert langs de „Todesstreifen" met politiehonden. De bevolking van Oostduitsland mag het 5 km brede spergebied slechts be treden met speciale vergunningen, die uiteraard alleen zullen worden uitge geven aan politiek betrouwbare bur gers. Ook alleen politick-bctrouwharen mogen in het spergebied blijven wonen. Wie daartoe niet wordt gerekend, wordt uit het gebied verwijderd. Hij moet zijn woning ontruimen en wordt naar het Oostduitse binnenland gebracht. Deze gedwongen verhuizing is overal in Oost duitsland langs de zonegrens in volle gang. Verzet wordt gevolgd door arres tatie en tuchthuis. OPGEBROKEN Straten en wegen, die langs of in de buurt van de 10 meter brede „Kontroll streifen" verlopen, moeten worden opge broken of door obstakels onpasseerbaar worden gemaakt. Tot een diepte van seerbaar worden gemaakt. Uitgezonderd zijn de wegen, die nodig zijn voor de be voorrading van de bevolking. De wegen, die blijven, krijgen éénrichtingsverkeer. Alle huizen in de onmiddellijke omge ving van de zonegrens worden afgebro ken. Het gebruik van motorvaartuigen is op de wateren in de omgeving van de zonegrens verboden. Het is niet bekend of dit ook geldt voor de badplaatsen aan de Oostzee in de nabijheid van de zone grens. Vermoedelijk zal men ook daar alleen nog mogen baden en niet water skiën of iets dergelijks. Het (geheime) bevel van het Oost duitse ministerie van binnenlandse za ken heeft in de 5 km. brede veiligheids gordel die naar de woorden van de communisten wordt aangelegd ten be hoeve van de „vrede en vrijheid" seeds de doodsklok voor een aantal dor pen langs de zonegrens geluid. De dor pen Groszensee, Dankmarshausen en Mödlereuth in Ihüringen zijn ontruimd. gevoerd, bestemming onbekend Bolzenburg in Mecklenburg is de eva- "e van de bevolking in volle gang. Het interzonale autoverkeer (van de Bondsrepubliek naar Westberlijn) wordt omgeleid. Achter de zonegrens met de Westduitse provincies Hessen wordt het dorp Wiesenfeld met dc grond gelijk gemaakt Canadese regering spreekt KLM aan De Canadese regering heeft tegen de KLM een proces aanhangig gemaakt, omdat deze maatschappij in gebreke zijn gebleven een bedrag van 40 dollar te betalen voor het ge bruik maken van Canadese diensten bij vluchten over Canada. De Pan-Amcri- World Airways wordt aangespro- voor een bedrag van 493.228 dollar. Dit is woensdag bekendgemaakt door het Canadese persbureau. Verkeersvliegtuigen die over Canadees gebied vliegen zonder daar te landen, moeten een bedrag betalen voor het ge- de Canadese naviga- bruik maken verkeerscontrole- diensten. actie van OAS De 31-jarige mijnwerker H. Hannen uit Merum-Herten is tijdens werkzaam heden op staatsmijn „Emma" veronge lukt. Hij kwam ondergronds onder val lend gesteente cn is vrijwel onmiddel lijk aan zijn verwondingen overleden. Het lijk van een man dat 8 oktober i de Amsterdamse haven bij het Steenen Hoofd werd gevonden, is door de rijkspolitie te water geïdentificeerd in de 26-jarige, ongehuwde Finse n K. H. Liimatainen uit de plaats Pertteli. Een Zweedse tandarts, wiens hobby geschiedenis is, is tot de conclusie ge komen, dat keizer Na poleon vergiftigd is. Hij baseert zijn theorie op feiten uit memoires en aantekeningen, de studie van brieven en de over lijdensakte, waarbij hij ook wijst op de politieke atmosfeer van die tijd. Een van de redenen, al dus de schrijver, is, dat men met arsenicum de dood van het slachtoffer tot vrijwel op het uur af kan bepalen. Bovendien In Parijs en in Algiers doen op het ogenblik weer geruchten de I ronde, dat er in Algerije een mili- I taire putsch ophanden is. In Al giers schijnt een vergadering van OAS-leiders uit geheel Algerije j geweest te zijn. Tegelijkertijd heeft de Algerijnse opstandelingenrege ring met nadruk gesteld, dat de gevangen opstandelingenleiders, waaronder de ere-vice-premier Ben Bella door de Fransen vrijge laten moeten worden om deel te kunnen nemen aan eventuele vre desonderhandelingen. De regeringskringen in Parijs ver wachten binnenkort een of andere spec ex-generaal Salan, nogal kalm opj Meer dan duizend man veiligheidspoli tie sloten gisteren de boulevard Duclos in het centrum van Algiers af en be [onnen de gebouwen stelselmatig te on- lerzoeken. Zij zochten naar leiders var het geheime leger, omdat er in dit ge- L rgadering van OAS-leiders ring van Algerije om Ben Bella deel te laten nemen aan eventuele onderhande lingen. is eens te meer een aanwijzing, dat binnenkort een hervatting van de onderhandelingen tussen Frankrijk en het voorlopige bewind te verwachten Is. de verantwoordelijkheid van de vredes onderhandelingen moeten delen. De vrij lating van Ben Bella werd niet als voor waarde gesteld, doch ze zijn van plan deze kwestie krachtiger aan te pakken dan tot dusver, aldus een zegsman. pWWUIUIWMq kw,„„,„YYYYYy^ i MEEST «IE uit geheel Algerije gehouden schijnt te arrestaties verricht. -3n noemden deze ar- „belangwekkend". toestand uiterst onze hier verscheidene 'endien zijn in dc twee Franse oor anker gegaan, zoge- routlnemaatrcgel. Dit neemt niet weg, dat dit Inderdaad een aandui ding zou kunnen zijn, dat het onder grondse geheime leger gereed staat '""e te slaair Voor de derde achtereenvolgende maal heeft de OAS gisteren een bood schap over haar illegale radiozender uitgezonden. Dit gebeurde op het tijd stip, dat radio-Algiers nieuwsberichten uitzond. De uitzending duurde ongeveer voorlopige rege- was Napoleon, ondanks zes jaar lijden, bijzonder dik. toen hij stierf. Dit laatste zou ook op arse nicum kunnen wijzen. De haren, die van de kei zer afkomstig zouden zijn, bevatten, volgens een rapport van de uni versiteit van Glasgow, 10.38 microgram arseni cum per gram haar. I Sowjetgeleerden hebben een electrische lamp ont wikkeld, die honderd hec taren kan verlichten. De lamp zou zo sterk zijn, dat aluminium smelt op een afstand van 25 tot 30 centimeter. De nu 83-jarige Ameri kaanse schrijver Upton Sinclair zal gaan trou wen met de 79-jarige weduwe Mary Elizabeth Willis. Zijn eerste vrouw- is in april op 78-jarige leeftijd overleden. I In Mount Clemens, in de Amerikaanse staat Michi gan, is een negenjarig meisje om het leven ge komen, doordat haar paardestaart van tachtig centimeter lengte in het vliegwiel van een machi ne verward raakte. Kort geleden had zij nog met deze haardos op een jaarmarkt een prijs ge- I Het communistisch re giem heeft besloten een Walter Ulbricht regiment te vormen. De mannen hiervoor zullen uitge zocht worden uit de leer lingen van de academie voor lichamelijke opvoe ding in Leipzig. Zij zullen hun studie voor langer dan een jaar moeten on derbreken. MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL 723) Er bestaan tegenwoordig polshorloges die ongeveer alles doen behalve de kinderwas. Zo zijn er zelf-windende, waterdichte, achtda- gen-lopende. anti-magnetische. of schokvrye polshorloges. U kunt ook horloges kopen die de laten zien cn de getijden, of enkel horloge, dat tw een zelf-opwindend horloge niet kan worden stuk gedraaid, of dat het uurwerk niet vergeetachtig is, 10- als wfj. bevat en wijzerplaten van dertig ei horloge dat i slaat wannee dit ook zij. sinds een paar zijn de uitvindingen op dit tanden gebied niet van de lucht geweest. De Zwitserse horlogemaker Berthoud heeft een systematische verzameling perioden aangelegd van de 60.000 patenten gedrukt. Fantastisch Ingewikkelde kalender-horloges geven alle dagen van de maanden aai februari met haar 29 dagen in het schrikkeljaar, welke bijzonderheid kan worden bereikt door een groot rad in het horloge eens in de vier jaai knopje wordt In- Perrelet, die omstreeks het Jaar 1770 horloge maakte, Inwendig voor- gewichtje, dat door het lichaam op en neer werd bewogen, waardoor de veer werd opgewonden. Deze Zwitserse vin ding werd 10 Jaar later geëvenaard door een soortgelij ke vondst van de Fransman Brequet, die het apparaatje .pedometer" :atfs dc maand bewegingen TOCH IS HET ZO! 'olledtge omwente ling tc laten ma ken. Ook zijn rr horloges voor blinden met reliëf- dc. omdat het gewichtje bij elke voet- 'rs- stap op en neer bewoog, zodat geljjk- innig* op dit gebied tijdig het aantal passen kon worden cijfers Er la veel vervaardigd, zoals hijvoorbeeld het geteld, horloge, dat op de tentoonstelling In Hierna zijn nog verschillende an- Parjjs In het Jaar l!)0i) werd getoond dere systemen beproefd om het hor en dat, behalve als tjjdaanw ijzer. nog loge vanzelf te doen opwinden. 23 andere functies moest vervullen. Stroompjes van foto-elektrische cel- Het ding was letterlijk mud-vol met len, uilzetting van gas, elektriciteit J bevatte bovendien en andere Ingenieuze denkbeelden barometer en werden uitgewerkt om het horloge natuurlijk zelf-opwindend te maken. Maar ten 975 onderdeli een thermometer. hygrometer. Dit allemaal wel knap en kunstig, veel nut kunnen we er niet In zien. Bij alle rariteiten die zich op het gebied van horloges hebben voorge daan. is het zo merkwaardig, dal de uitvinders er reeds eeuwenlang op uit zijn geweest bet horloge zelf- opwindend te maken. De arbeidsbe sparing die hierdoor wordt verkre gen Is te verwaarlozen en de tfids- besparfng bedraagt hoogstens enkele seconden per dag. Misschien heeft In de hoofden der uitvinder* ook nog een rol gespeeld de overweging, dat slotte keerde men terug tot het prin cipe, dat Perrelet twee eeuw-en gele den had uitgewerkt en dat we thans modern vinden. Zo sprekend over oude dingen die nieuw- lijken, schiet het ons te bin nen, dat we nog steeds een antwoord schuldig zijn op de vraag van een lezer, die wil weten wat er bekend is van het ontstaan van het schaak spel. Eerlijk gezegd, veel Is dat niet Maar er valt toch wel wat belang wekkends van te vertellen. Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5