Tticuwo £riJtsd)e (üounml Voor verkeersveiligheid was 1960 zwart jaar I Commentaar Amerikanen gaan anders eten Nederlands schip evacueert bewoners Tristan da Cunha ithï F i F Waarschijnlijk in 61 tweeduizend doden E.E.G. moet alleen technisch gewijzigd WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.25 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12299 CHRISTELlJK-iïATIONAAL DAGBLAD „Stontiaiticti is alirblmn tngn berl ia Ir gljenspotf Robinson Crnsoë uit Poeldijk STIJGING VAN Dl VERKEERSONVEIIIGHIID Basis 1955=100 Nieuws in 69.- HO,. 'kken looie 15/ 79,. LEIO0 ALPtJ da£ één oogopslag Minister Korthals heeft 1960 een zwart jaar wat betreft de verkeersveilig heid genoemd en de ver wachting uitgesproken, dat dit jaar het aantal doden in het verkeer nog honderd hoger zal zijn dan vorig jaar, namelijk tweedui zend. Naar zijn oordeel zijn alle overheidsmaatre gelen tot vruchteloosheid gedoemd, als de mentali teit van vele weggebrui kers niet veranderd. Naar het oordeel van de Britse minister Heath zal een fundamentele wij ziging van het verdrag van Rome niet nodig zijn, maar zullen slechts tech nische wijzigingen dienen te worden aangebracht om Engelands toetreden tot de E.E.G. mogelijk te maken. Op 8 en 9 november zal de ministersconferentie van de EJ5.G. in Brussel over deze zaak besprekingen voeren. De 260 bewoners van het eiland Tristan da Cun ha zijn gisteren geëvacu eerd en hebben de nacht doorgebracht op het Nach tegaaleiland. Een Neder lands schip zou hen van daag naar Kaapstad bren gen. De bewoners moesten het eiland verlaten omdat een vulkaan weer ging werken. De Ver. Staten hebben thans het nieuwe regime in Syrië erkend, onder meer omdat in Washing ton de indruk bestaat, dat Syrië zijn internationale verplichtingen zal nako men. Aan president Nasser zou zijn medegedeeld, dat de erkenning niet mag worden uitgelegd als een Soed- of afkeuring van de yrische afscheiding. Oostberlijnse jongeren hebben kans gezien in de prikkeldraadversperringen aan de sectorgrens een gat te maken na elektrische kabels te hebben vernield, als gevolg waarvan de bewakingsposten zonder stroom kwamen te zitten. Door het gat hebben 45 Oostberlijners de vrijheid kunnen bereiken. De 35-jarige Russische chemicus Golub, die in ons land politiek asiel heeft gevraagd omdat hij in de Sowjetunie geen gelegen heid had gekregen zich in wetenschappelijk opzicht uit te leven, wordt voor lopig in Almen onderge bracht Namens de Rus sische ambassade is ge vraagd een onderhoud met Golub te mogen hebben. De Tweede Kemerfrac- tie van de Partij van de Arbeid heeft de positie van haar fractieleider, rar. Burger, besproken. Daarna is een verklaring gepubli ceerd, volgens welke de fractie haar vertrouwen in mr. Burger heeft beves tigd. In dit nummer is een speciale pagina opgeno men, welke geheel is ge wijd aan de nieuwe bepa lingen voor de voetgan gers welke op 1 november van kracht zullen worden. TAE minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, noemde aan •CZ het jaardiner van het Verbond voor veilig verkeer, 1960 een zwart jaar op het gebied van verkeersveiligheid. De minister verklaarde: „Wij mogen ons niet neerleggen bij een min of meer constant verhoudingsgetal tussen verkeersintensiteit en ongcvallencijfer en bij het feit dat met de toeneming van het verkeer ook het aantal slachtoffers toeneemt. Negentienhonderd doden in een jaar in 1961 wellicht tweeduizend is een cijfer, dat een ernstige aanklacht inhoudt tegen de zorgeloosheid, om niet te zeg gen roekeloosheid, die het gedrag van te velen op de weg in toenemende mate kenmerkt. Ik blijf van oordeel, dat alle overheidsmaatregelen tot vruchteloosheid gedoemd zijn, indien in de mentaliteit van vele weggebruikers geen kentering komt, wanneer niet het besef wordt ge wekt of verlevendigd, dat het op deze wijze niet mag voortgaan". Minister Korthals vervolgde: „Iedere weggebruiker moet terwille van anderen zich dwingen tot inperking van zijn gel- dings-drift of onverantwoordelijke haast. Dan zal het ongevallencijfer een veel minder ongunstig beeld gaan vertonen, dan thans het geval is". Inzake de nieuwe voetgangersbepalin gen zeide drs. Korthals onder meer: „Reeds nu beluistert, men hier en daar stemmen, dié van twijfel getuigen of deze nieuwe regeling, die overigens allerwege instemming heeft gevonden, wel het ge wenste resultaat zal hebben. Enigermate verklaarbaar is deze twijfel, althans in dien men er van uit gaat. dat vele weg gebruikers in Nederland niet voor ver betering vatbaar zijn. Een zodanig pes simisme deel ik nog niet. Ik hoop. dat de- door het Verbond voor Veilig Verkeer in gang gezette grote voorlichtingsactie er toe zal bijdragen, dat zowel het voetgan gers- als het rijverkeer zich van zijn verantwoordelijkheid bewust wordt en dat daarvoor een ernstige wil tot onbaat zuchtige samenwerking tussen deze ca tegorieën van verkeers-deelnemers on misbare waarde is." Minister Korthals bracht hartelijk dank aan jhr. Th. Röcll, die na een negenjarig voorzitterschap van het Verbond zich heeft teruggetrokken, waarna hy de nieuwe voorzitter van het Verbond, dr. G. van de Wal, verwelkomde. Uit handen van jhr. Röell ontving de minister het eerste exemplaar van het boek „De fatale seeonde", dat, naar jhr. Röell zelde, het leed van de verkeers- ramp en zijn voor de buitenwereld veel al verborgen schrijnende nasleep, zonder omhaal van woorden en naar de wer kelijkheid In woord en beeld schildert. Daarnaast worden positieve wenken voor het weggedrag voor allen gegeven. Het boekje is verschenen, ter gelegen heid van de 11e oktober, de dag van be- zinnig op de verkeersonveiligheid. Kapitein N.-Holland slaat zaterdag terecht De kapitein en de eerste stuurman van de Nederlandse zeesleper Noord-Holland zullen zaterdag voor de buitengewone ar rondissementsrechtbank te Djakarta te recht staan. Achttien andere leden der bemanning zijn naar Singapore gezonden. Eilandje geteisterd door vulkaan Met scheepjes gevlucht Op het in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan gelegen eijandje Tristan da Cunha is een vul kaan tot eruptie gekomen en is de gehele bevolking van 260 zielen ge- evacueerd naar het nabij gelegen Nachtegaaleiland, met behulp van twee scheepjes. Men leefde in de veronderstelling, dat de bewuste vul kaan reeds uitgedoofd was. De 260 mannen, vrouwen en kinderen van Tristan da Cunha hebben een moei lijke nacht doorgebracht in hutten en ge- improviseerde onderkomens op het grau- Nachtegaaleiland. Minister Heath in Parijs: Toenadering in landbouwsector Engeland onderschrijft de' doel stellingen van de EEG, zoals deze in het verdrag van Rome zijn om schreven. Het wil alleen „techni sche" wijzigingen van dit verdrag, die verband houden met de interne gang van zaken. Samen met de EEG-landen wil Engeland zoeken naar oplossingen voor de drie kern problemen, die door een Brits lid maatschap van de EEG ontstaan: het Gemenebest, de landbouw en de ver houding tot E.V.A.-landen. Dit verklaarde de Britse ondermi nister van buitenlandse zaken. Heath, op de inleidende conferentie ter be spreking van het Engelse lidmaat schap van de E.E.G. in Parijs. Deze vergadering stond onder voor zitterschap van de Westduitse minister Erhard. Heath verklaarde, dat vele problemen geregeld kunnen worden in protocollen, zonder dat de artikelen van het verdrag van Rome aangetast worden. Hjj wees op het belang van de Engelse handel met het Gemenebest en omgekeerd. Ook voor de Europese handel Is het Gemenebest een factor, waarmee wel degelijk reke ning moet worden gebonden. Over het probleem van de Britse land bouw merkte hij op, dat het Verenigd Ko ninkrijk bereid is met de Zes deel te nemen aan een gezamenlijke landbouw politiek. Dit werpt echter moeilijkheden van praktische aard op. Het systeem van overheidssteun voor de landbouw, dat ln Engeland wordt gevolgd, wijkt aanzienlijk af van dat van de Zes. In gezamenlijk overleg zal nu onderzocht moeten wor den, op welke wijze de essentiële belan gen van de Britse land- en tuinbouw kunnen worden veilig gesteld. Engeland heeft, volgens Heath, wel enige tijd no dig om eventuele wijzigingen door te Advertentii- NASEIZOENKOOPJE Magazi|nres»ant (43 st.) Amerikaanse oilheaters merk: „SUPERFLAME" Cap. 8.500 Kcal'h ca. 100 m3. Sierlijk- modern model. Winkelprijs 385. Direct van importeur, nieuw en in fabrieksverpakking, met zéér lichte transportbeschadiging. 3 jaar garantie. Prijs af magazijn 145,- Te bestellen bij: H. O. Bethe Cr Co N.V. v. Alkemadelaan 235 's-Gravenhage, telefoon: 070—241503 Over de Europese vrijhandelsassocia tie, zei Heath, dat Engeland altijd van mening is geweest, dat de huidige ver deling van Europa in twee economische kampen zo snel mogelijk beëindigd dient te worden. De E.V.A.-landen moeten Voor vervolg zie pagina 11 In de verte zagen zij tegen de avond hemel de gloed van de werkende vul- die wellicht de huizen verwoestte, in zij hun hele leven gewoond had- Tot dusver had hoogstens een dozijn eilandbewoners Tristan ooit verlaten. Al- vat deze mensen van de buitenwe reld weten hebben zij van horen zeggen, uit boeken, een enkele film en de radio. Zij hopen, dat zij slechts een nacht op Naohtegaaleiland behoeven door te bren- Dit eiland is een onherbergzame rots. die -alleen door vogels bewoond wordt. Tegen de kust slaan voortdurend woeste golven. De Tjisadane- van de Koninklijke Java- Ohina-paketvaartlijnen zou vandaag vrij wel alle bewoners van Tristan da Cunha naar Kaapstad varen om daar af te wach ten. Gisteren waren zij met twee kleine scheepjes, die op krabben vissen Nachtegaaleiland gebracht. Zij hadden daarvoor een verschrikkelijke nacht door gebracht op aardappelveldjes op enkele Op het oude vliegveld Handorf bij MUnster in West-Duitsland zijn de eerste Nike raketten met installaties aan de Nederlandse luchtmacht overgedragen. Onze militairen in speciale kleding demonstreren voor de autoritei ten hoe de raketten van brand stof worden voorzien. kilometers afstand van hun bedreigde nederzetting Edinburgh. Met eigen boot- oeren zij door de branding naar de reddingsscheepjes. Zij hadden slechts en kele kledingstukken en kostbaarheden kunnen redden. Na de tocht naar Nachtegaaleiland oesten zij daar door de branding een nog gewaagder tocht maken. Zelfs onder de meest ideale weersomstandighden is Naohtegaaleiland moeilijk bereikbaar. Wanneer zij aan boord van de Tjisadana gaan. zal alleen een groepje van de ge- hardste eilandbewoners achterblijven. Zij zullen bevoorraad worden door het Brit fregat Leopard, dat vrijdag bij het eiland zal aankomen. ZU zullen de uitbarsting van de vul kaan afwachten en indien deze tot beda- komt naar het eiland terugkeren om te zien of de nederzetting nog bestaat en de dieren cn de te velde staande ge- P.I.T.-COLLECTE voor onze militairen Steun aan Prot. militairen te huizen in Nederland en over zee. en werk van vloot- en legerpredikanten. kerstpakket ten enz. GIRONR. 5163. UTRECHT Gisteravond is in Jsselstein een ver keersongeluk gebeurd, waarbij de ver tegenwoordiger E. van S. uit Utrecht om het leven is gekomen. Gisteravond omstreeks 10 uur had op de rijksstraatweg te Sassenhcim een zeer ernstig ongeval plaats, waarbij twee en zijn omgekomen Het ongeluk gebeurde vlak voor De Uiiver. Een lange trailer, bestuurd door Van Til uit Niekerk, kwam van het terrein bij De Uiver de straatweg op. Intussen naderden twee personenwagens uit te genovergestelde richting. De achterste was bezig dc voorste in te halen en wil de passeren juist op het punt waar de trailer bezig was de wagen recht op de weg te trekken. De voorste wagen reed er voorbij, aar de tweede wagen reed nog net tegen de achterkant van de trailer op. Beide inzittenden van de personenwagen het echtpaar F. E. Wodrnda uit Wasse naar) waren vrijwel op slag dood. Burgemeester Knobelsdortf en wet houder Vogelaar waren spoedig ter plaatse. Op de foto de personenwagen an het echtpaar. Arts en vrouw bij botsing omgekomen De Enschedese arts E. J. van Blom- menstein en zijn echtgenote zijn het slachtoffer geworden van een aanrijding. Nabij de oude molen in de rijksweg Deventer-Holten moest de vertegen woordiger Van L. uit Apeldoorn, rijdend in de richting Deventer, plotseling rem- voor een voor hem rijdende bull dozer. Hij raakte hierbij de macht over het stuur kwijt, waarop de auto tegen i halte-paaltje van een buslijn botste daarna naar links schoot, waarbij de auto van de uit de richting Deventer komende heer Van Blommenstein ge grepen werd. De heer cn mevrovw Van Blommen stein werdei vrijwel op slag gedood, t echtpaar laat vier kinderen na. De beide auto's werden onherstelbaar besch ;d. De heer Van L. liep ver wondingen op aan hoofd en elleboog. Het zesjarig jongetje Ben Schei- uit uit Den Hulst (Overijssel) is gis teravond bij het oversteken op de fiets van een weg te Nieuwleusen door een hem tegemoet komende auto, be stuurd door G. E. uit Nieuwleusen, aangereden. Het kind was op slag JDEZINNING op de verkecrsonvefligbcld. Dat hebben we vandaag gedaan, als het goed was. Denken we morgen nog aan de Immer vallende doden en gewonden op de weg? Indien niet, dan hebben we de wooed en van de hoge initiatiefneemster miever- Toen prinses Wllhelmlna In 1959 een be wogen oproep tot het Verbond voor vei lig verkeer richtte, sprak zij over het leed van de duizenden co duizenden, die tengevolge van de roekeloosheid in het verkeer hun leven laten, van hun nabe staanden en van hen, die levenslang ge heel of gedeeltelijk ongelukkig worden. Het verkeersleed slaat toe, vandaag, mor gen, telkens weer. En wij, met de Jacht naar snelheid ln ons, de verrukking van snelheid vaak, denken wel voorzichtig to zijn, maar zijn we het ook? Het liefdegebod slaat op alle geledingen van het menselijk verkeer. We weten het: we moeten respect voor het leven van de naaste hebben. De automobilist net zo goed als de voetganger: de bromfietser evengoed als de wielrijder en de motor rijder. Maar de mensen, wij. schieten tel kens weer tekort. De ijle gestalte van een doder zit of loopt naast ons, ook al zijn we diens aanwezigheid zelden bewust. Een seconde kan fataal zijn voor onze mede mens; in een seconde kunnen we een ge zin ook het onze ln de diepste ellen de storten. We houden hier niet of nau welijks rekening mee, als we oni in het verkeer begeven. We zfjn slordig, wa lat ten niet op. we doen maar wat. Hoe vaak lokken we niet de gevaarlijkste situaties uit. Hoe vaak overtreden we niet de bepalingen, die voor het algemeen be lang zijn ingesteld. Hoe dikwijls zeggen we tegen onszelf: dat was of dat kon maar net. De moderne verkeersdeelnemer, die op zijn rechten gaat staan, is geneigd zijn plichten te vergeten. Het Is eigenlijk al leen maar sportief, zei koningin Juliana een jaar geleden in een radioboodschap, om onderweg steeds de anderen te res pecteren, ook in hun tekortkomingen. Elke dag al meer dan vijf doden op de Nederlandse wegen. Elke dag tientallen mannen, vrouwen en kinderen voor het leven verminkt. Uiteengerukte gezinnen, gebroken carriè res, materiële schade, bloed, tranen. Zegt ons dit dan niets? Niet alleen van daag maar ook op alle andere dagen van het jaar, waarop samenspel in het ver keer wordt gevraagd? „Is dit soms de baldie u zoekt?" depressie aangekomen, die in de i geving van de Britse eilanden dc lucht druk flink heeft doen dalen. Ook het boven Midden- en Oost-Europa gelegen gebied van huge luchtdruk werd enigs zins aangetast. Samenhangend met deze ontwikkelingen verplaatsen een tweetal boven Engeland gelegen fronten zich langzaam in oostelijke richting. Ze zul len ook Nederland passeren, waardoor af en toe veel bewolking aanwezig zal zÓn- Hoogstwaarschijnlijk komt het echter niet tot regen. De wind blijft overwegend lagere temperaturen overdag (opgemaakt zuidwestelijk en daarom houdt ook het om 11.15 uur.) voor de tijd van het jaar zachte weer aan. Zon en Maan Donderdag 12 oktober: zon op 6.58, on- De Bilt verwacht tot donderdagavond: der 17.54, maan op 9.36, onder 18.34; 17 oktober eerste kwartier. Op de meeste plaatsen droog weer met wisselende bevolking. Overwegend ma tige wind tussen zuidwest en west. Iets Tendens stationair In de Stadiongracht te Amsterdam is gisteren verdronken de 03-jarige C. D. den Hartog uit Amsterdam. De man was bezig papierrollen te lossen van een I dekschuit Op een ongelukkig ogenblik viel een rol tegen zijn been. Hij verloor I zijn evenwicht en geraakte te water. AJATUURLIJK, er zijn Ne- tenl. pot leren waarderen, len: er was geld te maken derlanders die ook in het Dit laatste heeft■-» - ware er wordt geld gemaakt. Men buitenland alles op alles zul- revolutie veroorzaakt in de schat de waarde van dc door voor onze chocolade en. voor spruitjes. Met dit alles gaat ook t len zetten om hun gebakken Amerikaanse eetgewoonten, de Amerikaanse kleinhandel uitbreiding aardappeltjes met biefstuk In de jaren tijdens en na de verkochte ingevroren levens- „uitheemse" restaurants ge- voorgezet te krijgen en die oorlog hebben miljoenen middelen uit andere landen paard. Voor de oorlog telde de voor geen geld afstand willen Amerikaanse soldaten kennis voor 1958 op 60 miljoen dol -- ropa alleen maar gelukkig gaan houden en rijn als ze er hun vertrouwde gekomen gingen „hamburgers" kunnen krij- naar de lekkernijen die 1959 op 72 miljoen het vorig jaar was thuis dit bedrag opgelopen tot om- op zoek streeks 80 miljoen dollar. De grootste vraag betreft Iets dergelijks gebeurt trou wens ook als u eens een uur tje in „Dat zit zo" zit te bla deren: het geeft u ineens een andere kijk op tal van vraag stukken waarover a (<>t An ercldstad New York zegge placht te tobben cn het brengt i schrijve één Japans restau- u allerlei frisse Ideccn. Weet u niet wat „Dat zit HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur gen. Maar er zijn gelukkig hadden leren waarderen. En Italiaanse levensmiddelen, Zodat men stellen kan dat de krijghaar is maar slechts be- vele andere toeristen, die in dat was uiteraard kolfje schikbaar voor onze abon- naar de hand van de impor- klaarblijkelijke voorliefde gevolg. Amerikaanse toeristen niet al- S9 6HL i op dc leen met een verruimde blik nees. U kunt hét per omgaan- - maar ook met een veranderde de toegezonden krijgen. als smaak thuiskomen, met een u een nieuwe abonnee op ons een „vreed(t)zame revolutie als blad aanbrengt En dat is heus Station gesreidh 1 p",,J n Sb D. Helder Ypcaburg Eclde De BUt 1. bcw bcw rw. bcw. 1. bcw. h. bew. 8 5 S 19 14 31 14 30 13 21 11 21 14 Zd_Ldmb Helsinki StockU. Oio Kopenh Aberdeen 1> bET. Ch. bcw. 6 i 8 8 2 S 23 13 14 13 18 14 lfl 13 18 14 0 13 0 Brussel 1. bew. rw bew 31 14 21 13 °o Parlja Bordeaux Grenoble Nice h bew. m: V Z 2 wlndetil o 1 windei l' 30 0 23 13 28 11 34 8 Berlijn Frankfurt 1. bew mim winde tn 21 0 23 S 19 5 0 mist onbew. windstil windstil o 2 59 S 30 4 30 8 0 Belgrado Athene AJacclo Madrid Mallo^ree rw. bew h. bew windstil wlndst" 31 7 14 25 IJ 0 0 3 1 bew. 1 bew wirSti; 38 13 27 38 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1