Plant bollen nu! Luchtvaartpionier:Vertel me niets over vroeger!' f f Romantiek weg bij vliegerij van vandaag 3, m Kinderbijslag pas december in Kamer Zie eens andere mensen! Nederlandse Volkszang komt in nieuwe banen Baas Peet en Compagnon Aangrijpend tv.-spel ;R 196 VSIjDAG 6 OKTOBER 1961 -■t j Gouden brevethouders te gast in museum Procuratiehouder uit Bussum failliet De Amsterdamse rechtbank heeft de procuratiehouder van de Amsterdamse bank in Bussum, de 50-jarige J. F. J. die verdacht wordt van verduistering van ruim drie ton ten nadele van cliën ten van deze bank, failiet verklaard. Tot rechtercommissaris werd benoemd me vrouw mr. Lom-van Marle en als cura tor werd aangewezen mr. H. J. van Leeuwen Jr te Amsterdam. Dam-vraag 154 (Eerste publicatie) Dit is het laatste probleem uit de trie welke wij van Vuurboom ontvin- en onbetwist ook het beste. m C3 118 8 1 s©' m w m fr& Schaak-vraag 154 De stand in de partij Guimard Ir. Euwe was, wit: Kg2, De2, Tgl en pi a3, b5, c4, d5, e4 en g5; zwart: fcg7. Dh4, Th8, Pb3, pi a4. b6, c7, d6, f7 en g6. Zwart aan zet won als folgt: 1Pb3d2ü Het paard staat lier weliswaar en prise maar het -~ag Sliet worden genomen wegens Eh2f fcnet damewinst. Zwart dreigt nu echter /n één zet mat door Dh2, zodat wit INn keus heeft. 2. Kg2—f2, Pd2xe4f n wit gaf op, omdat hij niet slechts en kwaliteit maar na 3. Kf2f3, Dh4 rf4t een hele toren verliest Bridge Het juiste bod in het biedprobleem at u werd voorgelegd, is: pas. Ver- ere acties zijn gezien uw mager pel gevaarlijk. Overigens bleek het laken van 2 klaveren in de prakt jk log een hele opgave! Dit was de vol- edige kaartverdeling: a H 10 9 2 C? 10 4 O B 8 6 V875 7n H 6 5 V 5 4 3 1 A 10 A3 B872 O H 10 9 HB92 kwam uit met ruiten 3. Oost am met het aas en speelde ruiten te- ig, welke Zuid met de heer nam. uid, die wel begreep, dat hij niet de 1ïns zou krijgen 2 harten in de dum- C te troeven, ging nu trachten 2 ihoppen in de hand af te troeven; de oktoD^enaamde dummy-reverse speelwijze. |j incasseerde achtereenvolgens loppenaas en heer en troefde een )pen met klaveren 9. Nu werd 2 gespeeld. West nam direct met iveraas en speelde de 10 na, in genomen met de vrouw. Zuid >n nu nog nét de laatste schoppen oeven met klaverheer en maakte 8 Igen! Jack Diamond. oef 2 ar bvera: rcr tord 'C5I >n nu ER - Bas »rkest Gezegde-puzzel fa. elektriciteitsvoorziening van een Oning; 2. overschot; 3. kunststeen uit tfine stukjes marmer en cement; 4. 4derarmbeen; 5. onachtzaam; 6. een Jr Grote Soenda-eilanden; 7. myth, guur; de eerste vrouw die op bevel Zeus naar de aarde gezonden en el met een doos vol gaven en kwalen; halvemaanvormig bolwerk. Gevraagd 8 woorden elk van 7 Iet- Os. Als men de eerste letters der ge- en faagde woorden van boven naar be lden en de laatste letters eveneens in boven naar beneden leest, ontstaat IUIS> de kruisjes een zegswijze. 25328 OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Dan, 5. adé, 8. ma- pne, 10. riet, 12. test, 14. ter, 15. ant, Lia, 18. raken, 20. aleer, 21. golok, 4 koren, 24. eng, 26. nol, 27. pen, ,-i eden, 31. solo, 32. notaris, 33. nep, DEN f pel. Verticaal: 2. Amer, 3. nat, 4. tronk, - ant, 6. deel, 7. ert, 9. sta, 11. Ierland, DB: sinopel, 15. Aaron, 16. tegel. 18. Te, 19. non, 23. roman, 24. eek, 25. ine, 27. pose, 28. nog, 30. nop, 3L (Van een onzer verslaggevers) ,Dta een Fokker CVMan kom nou, ik weet het heel precies: 't is de C VI! En dat dingetje dat daar hangt, moet dat een Fan-man voorstellenWaar zijn dan de vier wielen? En het hoogteroer, dat was in werkelijkheid ook heel anders Dan die dubbeldekker, de Heide- vogel daar. Ik heb er zélf in gevlo gen, maar vertel me niet dat het Hebdevogél is. Komfie bij Koolho- J ven zelf vandaan? O ja? Maar die s al lang dood." Henri Wijnmalen, 72 jaar oud, grijs ,*n wat stug, bekend luchtvaartpionier (aviateur, zeiden ze vroeger) kijkt wat verongelijkt als zijn gelijk door hoge lieren van de Rijksluchtvaartdienst in overigens vriendelijke woorden wordt betwist „Moeten jullie m ij vertellen", mompelt hij nog na. Maar ondanks alles: Henrl Wijnmalen jn zijn vier collega-pioniers, gen.-raaj. 1 W. C. J. Versteegh, It.-gen. H. ter Poor- en en J. van Bussel, voelden zich echt huis gisteren in Schiphols nationaal .uchtvaartmuseum, waar oude brikjes van linnen en staal Nederlands lucht vaartgeschiedenis levend staan te hou den. Ze waren er de gast van de Konink lijke Vereniging voor Luchtvaart en de Koninklijke Vereniging Onze Lucht macht. Dat in het kader van een twee daagse huldiging ter gelegenheid van het feit dat zij een halve eeuw geleden hun vliegbrevet kregen. Twee andere „gou- ien brevethouders-, lt.-kol. F. A. van Heyst en 'de heren A. Mulder waren ver hinderd de huldiging mee te maken. 's Morgens begon het eerbetoon al in de K.N.V.V.L.-clubsalon in Den Haag, daarna een ontvangst door de directie van KLM op Schiphol met een vlieg- tochtje in de DC-8. En toen de bezichtinging van het luchtvaartmuseum. Vier luchtvaartpioniers, wier eigen geschiedenis begon op Soesterberg van vijftig jaar terug in toestelletjes, die bijna even oud waren als de pronk juwelen van het museum nu, haalden er oude herinneringen bij op. „Nee, het vliegen van nu, het is niet meer zo prettig als voor de oor log. De romantiek is weg. Pionier ter Poorten zei: ,4k weet nog dat ik een keer van Hasselt naar Den Bosch moest, negentig kilometer, ik deed er anderhalf uur over. Een andere keer kreeg ik pech onderweg. Ja, vertraging, 's Avonds steeg ik op om nog op tijd thuis te zijn, maar ik zag niets in het donker. De trein, waarop ik me anders oriënteerde reed niet meer. Ik heb m'n toestel toen maar in een weiland neergezet. Laat maar staan, dacht ik. 's Nachts in een hotelletje en de volgende mor gen verder, langs de spoorlijn". VROEGER „Dat maak je nu niet meer mee. Alles is georganiseerd en past in schema's en time-fables. Grote toestellen, enorme snelheden. Vroeger, toen vloog je zo'n honderd kilometer per uur. Als je dSn Vier houders van het gouden vliegbrevet bekijken op Schiphol een moderne linktrainerv.l.n.r. generaal-majoor W. C. J. Ver steegh. It.-gen. H. ter Poorten, Henri Wijnmalen en J. van Brussel. op 600 meter zat, dacht je dat je stil stond en ging je lager zitten om te kijken of je wel vooruit ging". Al die romantiek van het verleden kwam nog eens boven, gisteren. De op leiding, de vluchten boven Nederland. De tripjes in Indië en de oorlogstijd. Sappige verhalen, gekruid met die beken de nuchtere vliegershumor, werden nog :ns uitgewisseld. Verhalen, die in visuele vorm voor een belangrijk gedeelte waren weergegeven :n stand in het museum, die spe ciaal voor het bezoek van de pioniers ingericht. Oude foto's en oorkonden lagen er tussen. vier veteranen hadden er grote be langstelling voor, evenals voor de link- trainer, het miniatuur-vliegtuigje waar- thans piloten worden getest Henri Wijnmalen moest er in gaan zitten. „NEUS RECHT Via de koptelefoon werd hem gezegd hoe hij moest vliegen met behulp van de het kistje ingebouwde vlieginstrumen- ten. Het toestelletje schommelde, naar links, naar rechts. „Neus recht houden", riep de man achter de microfoon. De „vlieger" rukte aan de stuurknuppel ,Jk kan niet meer naar beneden", riep hij, kennelijk wat in de war geraakt door de vele metertjes en knoppen. Toen gooide hij de koptelefoon' met een bruusk gebaar af. Dat is geen vliegen meer, commentarieerde hij. Zijn collega-veteranen keken lachend toe. Voor vliegers van deze oude stem- sl, was deze techniek onbekend terrein. Moderne techniek. Daarmee hebben de pioniers vandaag kennis kunnen ma ken. Na een ontvangst op de luchtmacht- n Den Haag, vlogen zij vanmorgen per Fokker Friendship van Ypenburg Soesterberg, waar zij werden rond geleid langs de uit de nieuwste straal jagers bestaande esquadrons. Vanavond zullen de gasten aanzitten m een diner in het Haagse Kurhaus. K.N.V.V.L.-voorzitter C. Kolff zal hen daar toespreken en een gedenkbord aan bieden. (Van onze parlementsredactie) Opnieuw is het debat over het wetsont werp Algemene Kinderbijslag-verzeke ring door de Tweede Kamer uitgesteld. De kamercommissie, die de openbare be handeling van het wetsontwerp voorbe reidt, is na bestudering van de voorge stelde wijzigingen eenstemmig tot de con clusie gekomen dat een nader overleg met de regering (in besloten kring) nog gewenst is. De commissie vindt een dergelijk overleg nodig omdat de wijzigingen die minister Veldkamp onlangs in de Kinder bijslagregeling heeft voorgesteld, talrijke technische vragen doen rijzen. De com missie streeft er naar dit overleg op zo korte termijn te houden dat het wets ontwerp uiterlijk begin december op- ïieuw in openbare behandeling kan ko- Aantal crematies neemt sterk toe Het aantal crematies Is ln 1960 aan zienlijk gestegen. In het crematorium te Velsen werden de stoffelijke hulsels van 2551 personen gecremeerd (ruim 11 pet. meer dan in 1959) en in Dieren 950 (plus 18 pet.). Dit blijkt uit het jaarverslag van de Vereniging voor facultatieve crematie die beide crematoria exploiteert. De ver- 2 eniging telde aan het einde van het ver- slagjaar 118.334 leden en op 1 september 2 124.049 leden. 2 Om weer eens wat te horen. Om een gezellig babbeltje te maken. Om eens onbezorgd tussen gezellig geroezemoes een glaasje te drinken of een lekker kopje koffie geserveerd te krijgen. Heus. U hebt het nodig. Heus. Het is wel eens goed voor ul T\E Nederlandse vereniging voor de volkszang houdt op 28 oktober in Esplanade te Utrecht een congres over ..Volkszang in deze tijd". Wouter Paap zal dit thema inleiden en ook zal een forum, bestaande uit de heren A. W. Herckenrath, Wim ter Burg. Paul Niessing, Pi Scheffer en W. Tillmans, gehouden worden over „De lichte mu ziek en het zingende volk". Jules de Corte zal actuele liedjes zingen en proberen nieuwe volksliedjes speciaal voor dit congres te maken. Aan dit congres vooraf gaat een „week voor de volkszang", waarin via radio, tele visie, scholen, beiaardconcerten e.d. aandacht gevraagd wordt voor het Nederlandse volkslied. Waarom al deze activiteit? De voorzit ter van de Nederlandse vereniging voor de volkszang, de heer J. P. M. Meuwese, burgemeester van Hilvarenbeek, en de secretaris, de heer H. Th. Rooswinkel, hebben dit gistermiddag uiteengezet. De bovengenoemde vereniging is opgericht in 1906 met het doel het Nederlandse volkslied bij het Nederlandse volk ver trouwd te maken. Maar daarin is zU niet al te best geslaagd. In tegenstelling met Vlaanderen kan men hier moeilijk mensen bij elkaar krijgen om onze volksliederen te zingen. De enige uitzondering is de Kerstvolkszangdag, waarop inderdaad duizenden gemeenschappelijk de Kerst liederen zingen. Maar nu wil het nieuwe, zeer actieve bestuur van deze vereniging de situatie het Nederlandse volkslied bezien en nieuwe wegen inslaan om de volkszang nze tijd te stimuleren. Men beseft maar al te goed welk een afstand er ge komen is tussen het volkslied en wat er .populaire liedjes" door de jeugd èn ouderen gezongen wordt. Daarom moeten bij de doorvoering van de nieuwe ideeën de scholen, lagere als middelbare, en vooral de kweekscholen, betrokken ivor en men is al bezig cursussen voor volkszangleiders te organiseren. De eer- ursus is al gegeven en wel in Am sterdam en deze werd een onverwacht Het ministerie van O. K. en W. dat voor dit congres extra subsidie verstrekte, steunt dit initiatief en ook zal het bij het Nationaal zangfeest op het landgoed Randenbroek te Amersfoort, dat het vol gend jaar zal plaats vinden, steun ver- De Nederlandse vereniging voor de volkszang is helemaal niet van plan haar streven als een eigen monopolie te zien. Zij wendde zich tot hulp aan gelijksoortig gerichte verenigingen als de Nederlandse vereniging voor huismuziek, het Ward- instituut, maar ook tot de Nederlandse Jeugdgemeenschap, de culturele raden van provincie en gemeente enz., en zij vond overal gehoor èn sympathie. Zangbundels En de vereniging heeft haar doelstel lingen ook al gedeeltelijk in praktijk gebracht. Zo is pas verschenen de eerste bundel Nederlandse Volksliederen, dertig in getal, in hoofdzaak bestemd voor de middelbare scholieren. De tweede bun del zal ook spoedig uitkomen en voor het kleuteronderwijs bedoeld zijn en de derde bundel zal in de lagere school op genomen moeten worden. In deze eerste bundel, waaraan mee werkten Joop Schouten, Huub Buurman, Evert Westra, Floris van der Putt en Wim ter Burg, vindt men een bont? mengeling van oude en nieuwe Neder landse volksliedjes, het „Ic seg adieu" naast „Ik ben de blauwbilgorgel". van vertaalde liedjes als „Drie Schuintam- boers" (het Franse „Joli Tambour"), van Vlaamse en Zuidafrikaanse liederen. Er is een begeleiding bijgegeven, die naar eigen believen geïnstrumenteerd kan worden. Het bundeltje ziet er voortref felijk uit en is zeer bruikbaar. Het Is te hopen dat het-congres met positieve resultaten voor den dag komt. Want ons Nederlandse volkslied behoeft toch zeker niet te wijken voor veelal ge ïmporteerde „schlagers". Stop de lente in de grond Begin er Zaterdag mee! 20 Baas Peet maakte een verlegen gebaar. „God in de hemel." „Met dat gezanik heb ik niets te maken", zei Milt ruw. „Het enige dat mij wat schelen kan, dat is, uit de gevangenis blijven." „Ik ben ook in de gevangenis geweest", zei Baas Peet, met enige aarzeling een deur ontsluitend die hij meestal dicht hield. Milt keek verbaasd. „Jij, waarvoor?" „Meestal voor landloperij. Het is er niet plezierig, maar je leert er een boel. Ik zou nooit iets van de sterren geweten hebben als ik niet in de gevan genis een boek over gelezen had. Nu weet ik alles hun stand af. 's Nachts stond ik "Voor het ge traliede raampje om de sterrenbeelden terug te vinden." Milt toonde voor de sterrenkunde niet meer be langstelling dan voor de godsdienst. Het enige dat hem op het ogenblik belang inboezemde was het wetboek van strafrecht. Hij scheen de wet te be schouwen als iets, dat men te haten en te ontwijken had, iets dat alleen maar uitgevonden was om arme mensen van hun rechten te beroven. neen", protesteerde Baas Peet. „Zo is het niet. Denk eens aan de tijden waarin er nog geen wetten bestonden. Stel je voor, dat iedereen maar deed wat hij wilde, roofde en moordde en zo maar altijd voortging. De mensen moest eneen stuk of wat wetten opstellen, zodat iedereen de kans kreeg om rustig en in vrede te leven. Dat is ook eigenlijk het enige waar het om gaat. Als niemand het recht heeft verkeerde dingen te doen, heb jij dat ook niet" „Het kan mij geen lor schelen wat andere men- n doen", gromde Milt. „Ik bemoei mij niet met hun zaken en zij hebben zich niet met de mijne te bemoeien." Maar Baas Peet hield vol. „Daar gaat het niet om. Iedere keer, dat je iets uithaalt, bemoei je je met de zaken van andere. Wij moeten pal staan tegenover hen, die de wet ten verbreken. ALICE HEGAN RICE VERTALING VAN DIET KRAMER „Jawel, maar daarom hoeven wij ze niet in de gevangenis te gooien, of ze slaan en honger laten lijden. En waar moeten ze heen als ze eruit komen? Geen vrienden, geen baantje en iedereen kijkt je met de nek aan." „Ik weet waar jij heen kunt gaan", zei Baas Peet, terwijl hij voorover leunde en glimlachte. „Je kunt hierheen komen. Als je zo flink kon zijn, om je schuld te bekennen zal de rechter je mis schien voorwaardelijk straffen en mij als voogd aanstellen. Zeg, zou dat niet geschikt zijn?" Milt zag er de geschiktheid niet van in. Hij ging voort met heftig te verklaren, dat hij zich niet over zou geven, dat hij tot het laatste toe zou vechten, vóór ze hem te pakken kregen. Baas Peet dreigde niet en redeneerde niet, en wat meer zegt, hij stak geen vinger uit om Milt tegen te houden. Hij zat daar maar en keek naar de jon gen, zoals een dokter zijn patiënt in zijn crisisuren gadeslaat. Toen er even later in het bovenhuis een deur werd gecnend en iemand naar beneden kwam om zijn melkfles van de trap weg te nemen stond Milt op. „Ik moet gaan," zei hij. „Maar ik ben geen boef, ik zal je laten zien dat ik niet slecht ben." „Dat hoef je aan mij niet te laten zien, Milt," zei Baas Peet terwijl hij hem ernstig in de ogen keek. Milt's hoofd zakte wat lager. Met de hand op de deurknop aarzelde hij. „Mariene Zender, weet niet dat ik het gedaan heb, zeg haar maar niets," zei hij. „Ik zal het niemand vertellen," zei Baas Peet. „Het is iets tussen jou en ons." Na deze verzekering liep Milt de tuin in, de steeg door die langs de zijkant van het huis liep. Toen hij bij de hoek was gekomen, drukte hij zich tegen de muur, keek naar links en naar rechts en verdween tenslotte zo vlug als maar mogelijk was in de rich ting van de rivier. HOOFDSTUK ZES. De dubbele rol van huisbaas en winkelier werd zo veeleisend dat Baas Peet gedurende de hitte van de daarop volgende zomer meer dan eens verplicht was zich terug te trekken in zijn slaapkamer, waar hij ter verkwikking wat wierook brandde voor zich zelf. Mimi en de bronzen Boeddha. Maar zelfs deze concessie aan Nirvana kon zijn gemoedsrust niet zo goed herstellen als het kelderluik dat deed. Sinds Marlène's uitlating over zijn zonderlinge gewoonte om daar hardop te liggen praten, had hij de plek aan het oog onttrokken door een stuk of wat struiken. Zijn huurders hadden echter bijtijds zijn persoonlijke eigenaardigheden ontzien en ze lie- ten hem daar op het kelderluik rustig de tuin be studeren, zijn ziel in evenwicht brengen en bidden voor Milt Beman. Nog dezelfde dag waarop hij het oude huis verliet, was Milt gearresteerd en in het Huis van Bewaring opgesloten tot zijn zaak zou voorkomen. Een serie van veroordelingen, die be gon met het eieren stuk gooien op vijfjarige leeftijd en eindigde met inbrekerij op zeventienjarige leef tijd, maakte d zaak belangrijk genoeg om een on derzoek naar zijn psychische gesteldheid plaats te doen vinden. Hij werd in een kliniek gebracht, waar men zijn „Intellectueel vermogen", zijn „emo tioneel vermogen", en „de kracht van zijn reflex bewegingen" vaststelde. (Wordt vervolgd). Commentaar* ÏÏN ARTHUR MILLER'S tragedie „De Vuurproef" hebben wij gisteravond een diep-aangr\jpend televisiespel ge zien van uitzonderlijke kwaliteiten. Wisten wij niet, dat dit stuk geheel op authentieke dossiers berustte en dat de zogenaamde heksenvervolgingen immer uit godsdienstige verontwaardigingen en daarmee verweven angstig bijgeloof zijn t'oortgekomen. het zou ons een mengeling van matelaarschap door ge loofsovertuiging en godslastering heb ben toegeschenen. Wij moeten het Miller nageven, dat h\j nergens de dingen scheefgetrokken of gechar geerd heeft, maar zelfs de dwalenden in de personen van predikant Hale en de gouverneur in hun volle waardig heid liet. Ook de door zijn hysterische dochter en haar vriendinnen totaal van de wijs gebrachte ijdele dominee Parris werd niet als een oneerlijk man afgeschilderd. Hoezeer ook in de verwarring des geestes de fanatieke strijd op de spits werd gedreven, ner gens werd de godsdienst aangeklaagd, doch uitsluitend de menselijke ver blinding, zoals die nu eenmaal in die eeuwen op het afgelegen platteland hoogtij vierde en talloze slachtoffers maakte. Men meende met kerk en staat achter zich de duivel te kunnen uitbannen, men geloofde in geesten en visioenen, men betwistte elkaar het ware geloof en meestal waren alle daagse dorpsgebeurtenissen daar aan leiding toe, of, zoals in dit verhaal, het achter hysterie verbergen van slechte streken. Ten slotte joeg men elkaar tot gek wordens toe op en men verstond elkaar niet meer. Dit heeft Miller wel zeer sterk afgeschil derd in het tijdsbeeld dat hij ter waarschuwing tegen ongegronde ver dachtmakingen het naoorlogse Ame rikaanse volk heeft voorgehouden. Het gaat niet aan. toestanden en gebeurte nissen van drie eeuwen geleden wer kelijk te betrekken op godsdienstbe leving en menselijke verhoudingen van nu, zij kunnen hoogstens als symboli sche vingerwijzingen worden gehan teerd en wij geloven daarom niet, dat deze tragedie zelfs in zo onverbloemde tekening, iemand heeft kunnen kwet- Onder regie van Luc van Gent en met medewerking van het Rotterdams Toneel heeft dit sterk bezette spel op nieuw een zeldzaam fraaie opvoering beleefd. In een vaart, met enorme le vendigheid en kleurrijkheid rolde het zich voor de camera's af zonder een inzinking of zwakke plek. met vooral grote successen voor Max Croiset, Enny Meunier, JJacqueline Royaards, Johan Schmitz, Trins Snijders en Thera Verheugen. tèlèhï$ïd vanavond Het televisieprogramma van de AVRO heeft een ontspannend karakter. Het begint na het NTS-journaal met de kroniek Flits. De NTS neemt dan een herhaling van een programma met Spaanse zigeunerdansen over. waarna de AVRO om 9.25 uur het vijfde deel van de detectivefilm „De andere" uit zendt. Besloten wordt met de vijfde film over openbare en particuliere kunstverzamelingen, samengesteld door Pierre Janssen en Leen Timp. NCRV verzorgt eerste lange zaterdag Aan de NCRV valt het genoegen te beurt, het eerste programma voor dc „lange" televisie-zaterdag te maken. En zij heeft er behoorlijk werk van ge maakt! Regisseurs en producers hebben zich Ingespannen zoveel mogelijk va riatie te brengen opdat ook deze dag een van de hoogtepunten in de voor do televisie feestelijke oktobermaand kan worden. U weet, dat het nu zal gaan om de eerste officiële zaterdagmiddag-uitzen ding, tussen 3 en 5 uur. De NCRV begint dan om 3 uur met de eerste aflevering van de Amerikaanse serie The Donna Reed Show, die 25 minuten in beslag neemt. Aansluitend een Amerikaanse documentaire op film „Hut Amerika van Mark Jwain" en om 4.10 uur een programma, waarin het fameuze huis orkest The O.K. Wobblers nog eens de toppers uit 1927 laat horen. Het meis jeskoor Sweet Sixteen, voor deze ge legenheid weer eens The charming demoiselles geheten, verleent medewer king en Henk Eising fungeert als de zanger van het levenslied. Hans Rensenbrink komt daarna voor groot en klein met een stel apen op het scherm, en dan volgt om 5 uur het kinderprogramma van de NCRV. Tassen half zes en half acht Is het scherm donker, maar dan komt de NCRV opnieuw in de ether, nu met een aflevering van de filmserie „Vader weet het befer", waarna (8 uur) het NTS-journaal wordt uitgezonden. De NCRV vervolgt om 8.20 uur haar pro gramma met de actualiteitenrubriek en dan zien we hetgeen velen een ge noegen zal doen de Telcdlscoparade van Dick van Bommel weer terug. Vervolgd wordt met een programma van Afrikaanse dansen door het Staats- ensemble van Senegal (een telerecor- ding, opgenomen in de Rotterdamse Schouwburg) en een vrolijk cabaret „Tien kaarsen voor een jarige", gewijd aan de tienjarige televisie. Onder de vele bekenden die op verjaarsvisite komen bevinden zich Conny Stuart, de Selvera's, Bernard Droog. Rob van Reyn en Bucno de Mesquita. Daarna komt er een uitzending, ge wijd aan de Engelse romanschrijver Charles Dickens, waarin Godfried Bomans, een groot bewonderaar van deze auteur, allerlei curiositeiten rond om Dickens uit de doeken zal doen, zulks aan de hand van een film. die de BBC in het Dickensmuseum maakte. Het lange zaterdagse programma wordt besloten met drie gedichten voor te dragen door Ton Lutz. Dus u weet het: mocht het zaterdag regenen, dan zorgt de NCRV er rijkelijk voor, dat u zich niet behoeft te vervelen thuis. Zaterdagmiddag-tv.: concours hippique Om de lange zaterdag-tëlevisie voor morgen nog wat langer te maken, neemt de NTS van 2 tot 3 uur een deel over van de BBC-uitzending uit Londen, waar in de Wembley Pool de ze week The Horse of the Year Show wordt gehouden. Ritmeester b. d. J. J. Gruppelaar zal commentator zijn bij de rechtstreekse reportage van dit beroem de concours hippique. Programma voor morgen IlUvc r. 402 7W kc/s. VARA: In het Prisma-programma van de NCRV hoort u weer van alles wat, o. m. een kort hoorspel „Opnieuw naar de maan" met Jules Verne-figuren, vrij naar Marcel de Carlini. Dit alles tus sen 8.20 en 9.20 uur, daarna tien mi nuten vrolijke muziek en vervolgens een verslag over de finale van de wedstrijd in Bijbelkennis, te Jeruza lem gehouden. Bedrich Janaatsjek gaat om 10 uur het orgel van de Im- manuelkcrk te Maassluis bespelen en om 10.40 uur begint de rubriek „Wijd als dc wereld". Om 8 05 uur zendt de VPRO (Hilver sum I) een klankbeeld uit over hon derd jaar liedkunst, ernstig en ro mantisch. De VARA besluit om 9 uur de cyclus flamencokunst en presen teert om 9.20 uur een documentaire over wijlen J. J. Slauerhoff: „Een land, nog niet in kaart gebracht". Tips uit het buitenland Het Schots Nationaal orkest speelt tus sen half aaht en half tien voor de BBC op 434 m. Alexander Gibson di rigeert werk cnvan Britten. Flicker, Rachmaninoff en Richard Strauss Een symfonieconccrt met composities van DvorAk. Meulemans en Richard Strauas kunt u tussen 8 en 10 uur (in de pauze liederen van Schubert, ge zongen door verschillende vocalisten) horen via de BRT op 324 m. Daniël Sterne Md leidt het omroep-symfonie- 7.00 Nws 7.10 G.vm 7.20 Gram' 8.00 NWa 8.18 Gram 8.40 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram 9.35 Waterst 9.40 Koorzang. VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje 10.05 Morgenwijding. VARA: 10Jo Lichte muz 10.45 Tentoonstellingafenda en gram 10.55 Lichte muz 11.20 Sportnwa 11,46 Gram 12.15 Van de wieg lot het gruf. praatje 12.30 Land. en tulnbouwmeded 12.33 Roe meens ork 13.00 Nws 13.15 VARA-Varia 13.20 Gitaarspel 13.35 Tussen mens en ne velvlek, lezing 13.50 Instr sextet 14.10 V d jeugd 14.45 Omr ork en sol en hot operakoor. In de pauze: ±15.40—18.00 Boe kenwijsheid 17.00 Jazzmuz 17.30 Act. 18.00 Nws en comm 16.20 Grain 18.30 Lichte muz 19.00 Artistieke staalkaart, VPRO: 19.30 Passepartout, lezing 19.40 Wol kom, vreemdeling, toespraak 10 55 Deze week. praatje. VARA: 20.00 Nws 20.05 Ge. var progr 31.50 Soc comm 22 frfl Qulzprogr Hilversum II, 298 m. 1007 kc/«. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gewijde muz 7.30 V d Jeugd 7 45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8 50 V d hulsvrouw 10 00 V d kleuters 10.15 Gram 11.00 V d zieken 11.45 12 00 Middagklok-noodklok 12.04 Nws 13.15 Platertniei 13 45 Fanfarc-01 1 13 25 Vo «liedje» V d Jeugd 15 30 Gram" 15.50 Op het nip- 17.00 Sport- 17 J0 Boafc- bcspr 17 40 Lichte muz. 18.00 Kunztkron 18 30 StrtJkoric 18.50 V ÉM pertij?, praatje 19.00 lezing 20 50 Van Wanten en i VI. Bmbeantw 21 00 Gevar progr 22 30 ??W 25 Boekbespr 22 30 Nws 22 40 Wij lul den de zondag in 23 00 Religieuze muz met comm 23 55—24 00 Nws. Televisleprogr. NTS: 14.00 Kurovlsle: Concours h.ppique: Horse of the Year Stiow te Londen. NCRV: 15 00 ftlmprogr 15 25 Documentair progr 16 :o Aimu muz IB 40 Documentair prorr 17 00—17 30 V d kind 16.30 Fllmprogr. NTS: 20 oo Journaal en weeroverz NCRV 20 80 Act 30 30 Gram 30.45 Ballet 21 10 T-.cnJorlg hexaon van da NTS 21.55 Literair progr 22.40 Voordracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9