fier van een yfmilpi hieven over Prof Markhistoricus van het ghetto, vertelt Duitse proef met schooltelevisie Él NIEUWE LEIDSCHE COUR ANT 13 ftNZE medewer- ker, Anthony an Kampen, was ijdens zijn ver- ilijf in Warschau n staat in contact e komen met irofessor Ber- iard Mark, de historicus die de taak op zich heeft genomen de geschiedenis van de strijd van het Joodse volk in het ghetto van Warschau te boekstaven. Die geschiedenis zal zes delen omvatten. Het eerste deel is inmiddels ver schenen en in zeven talen vertaald. Professor Mark, die als historicus grote faam in Polen geniet, schreef vóór de oorlog de geschiedenis van de socialistische bewe ging in Polen. Professor Mark, die zelf in het ghetto ver bleef, doch kans zag te vluchten, kan men zien als de officiële bron van alle gegevens met betrekking tot de strijd en de ondergang van de Joden in het Warschause ghetto. OP DE MORGEN van de zesde dag dat ik in Warschau ben, sta ik in de ruime, hoge hal van het Joodse Historische Instituut. Het is kwart over negen. Om half tien heb ik rnn af spraak met prof. Bernard Mark, directeur van hel museum. Met de man, die voor nu en later de his torie van de strijd in het ghetto van Warschau heeft vastgelegd. De historie van een half miljoen Joden, waarvan er na de strijd nog een handvol over waren. Een twaalftal. Van de twaalf is er thans nog een enkele in leven in deze wereld. Om dat er bijna geen overlevenden meer zijn, is het zo moeilijk iets van de realiteit, van het werkelijk gebeurde in dat ghetto te weten te komen. HIJ VERSCHIJNT precies om ha tien. We geven elkaar de hand i hij gaat me voor naar zijn kamer het museum. Een kantoor, volgepropt Poolse Senaat, met boeken, dossiers, cahiers, tekenin- zelfmoord pleegde gen. foto's. Op het bureau ligt een uit protest tegen deel van een manuscript waaraan hij de perfide maatre- bezig is. Een deel van de nog steeds gelen van de be groeiende geschiedenis van de strijd zetter, oer Joden in de muizeval, die ghetto- van-Warchau heet. Professor Mark: een kleine, leven dige man, die door het lot werd aan gewezen om de wereld in en buiten Polen te laten weten waartoe mensen in staat zijn: tot welk onvoorstelbaar nistlsche party be- i onvoor- hoorden. de Joodse raad in het ghetto, vóór de oorlog lid die alle Joden wek te. zowel de Zio nisten, als zy die de socialisti- kwaad, en'tot welk stelbare moed. Het gesprek komt snel op gang, om- in november '42 dat hij weet waarom We spreken urenlang, in de middag als ik afscheid neem. Al die tijd, al die uren, behoef de hij geen enkele aantekening, niet 11U(. iCko. U£t, een notitie te raadplegen. Hij heeft het zouden overgeven als het redeloze Het joodse monument in ghetto 350.000 Joden die in het Warschau voor de oorlog leefden. Na de be- retting van de stad door de Duitsers ben gekomen, half miljoen Joden nog 70.000 i "1 ver Die wisten dat ze om hun leven zou- hem den moeten vechten en dat de uitslag van die strijd bij voorbaat vaststond. Ze wisten nóg iets: dat ze zich niet das Ghétto gelang zouden overgeven als het redeloze vee. Men zou vechten, als het kón tot de met laatste man, de laatste vrouw en het laatste kind. ersten Einrücken in den Juden und Polnlschen Banditcn durch einen be- waffneten Uberfall den Angriff Wat e in het ghetto is gebeurd", 500.000, bestaande uit lijkt ongelooflijk. Er móet daar de ontvangst geweest van - iets het Duitse leger, dat zingend het ghet- vlam to was binnengekomen. En dat enkele Oosteuropese staten. Een hali miljoen getekenden, die toen nog niet Jood beseften, dat hun einde aanstaande was en dat het einde zou zijn. ^Aanvankelijk leek hun lot dragelijk. ghetto bouwen bereid zijn laatste krachten, vervloekingen. Voor de zijn uitgemergeld li- maal hadden de Joden gezegevierd. De bezetter liet verschrikkelijk chaam, te bewaren om wraak men op de duivels, die zich rond de te Europa ghetto-muren verzameld hadden. te organisatie opgebouwd, voor het half miljoen Joden. Toen de geheel op militaire leest. Een lege B|ga|g|^Maaf-7 opgetrokken metershoge met in die en nacht bewaakt weriJOh, werd muizeval gesloten. dat ghetto Himmler vernam het verloop en order het ghetto systematisch te nietigen. Snel en definitief. Straat OP de 8ste mei ver overden de Duit sers. die steeds meer volk in de strijd wier pen (een strijd die ze vanwege zijn leng te als een schande voor de Duitse weer macht voelden), de laatste centrale bun ker van het ghetto: de bunker die de naam droeg van Mi- la 18. Het Poolse woord Mila betekent: liefde. Daar eindigde een ideaal, een droom en een nachtmerrie. Daar zette de gruwelijke ghetto-finale in. Daar was het, dat de Duit sers honden met de tectors aan de hals de bunkers instuur den om de laatste ver- zetsstryders op te sporen. Ze werden ontdekt en men blies gas naar binnen. Zo als men ongedierte uitrookt, vergast, zó werden de laatste overlevenden van het Joodse legioen ver nietigd. Maar niet allen Drie mannen en een vrouw ontkwamen aan Mila 18. Ze wer den door de riolen onder het ghetto af gevoerd meer dood dan levend. Ze kwamen eruit en werden opgeno men door partisanen buiten Warschau. Het waren deze vier, die samen een protocol opstelden van wat er was ge beurd. Dat is het protocol van Dora Goldkorn, die later, in '47, vermoord „Maar eer ze stierf, heb ik alles van haar genoteerd", vertelt professor Mark. „Ik heb het protocol van haar gekregen. Het origineel is in Israël, maar het afschrift hier." Er is gepoogd in romanvorm gestalte te geven aan de strijd in Mila 18. Pro fessor Mark vindt het zinloos, omdat de stof er zich niet toe leent. Omdat wat daar is gebeurd, zich onttrekt aan menselijke verbeeldingskracht. Er is maar één document dat de realiteit benadert: het protocol van Dora Gold- Ooygetuigen HIER volgen episoden uit die strijd, zoals ze genoteerd ziijn door pro fessor Mark. Een ooggetuigeverslag van de eerste dag van de opstand: SS-officieren sloegen met hun zwepen op de Oekraï- ners in, om die te dwingen hun dek king op te geven en te vechten bleek van woede trachtten ze de verstrooide troep weer te organiseren. Een nieuwe tank kwam aanrollen, die door 'n bom van de opstandelingen werd getroffen De tank bleef staan en ging in vlam- Uit de vensters stortten brandende sofa's, matrassen, kasten, ramen er. handgranaten op de tanks die volgden neer. Dat beeld begeesterde de hevo' king: ze stroomde naar buiten, de stra ten op. Men herkende de mensen niet meer.van de gisteren nog angstige, gedeprimeerde gezichten straalde een vreugde die niet te beschrijven is. Een Duitse soldaat loopt als een krankzinnige met zijn door een benzi- nefles getroffen helm door de straat. Een tweede, zwaar gewond, probeert zich vergeefs op te richten, kermt, en roept om hulp. Z'n kameraden, die zich in een winkel verborgen houden denken er echter niet aan hun hoofd naar buiten te steken, ofschoon ze tol de tanden bewapend zijn. Iedere jonge man. ieder meisje sterf: tn deze dagen als held of heldin. Een normaal beeld: een zestienjarig meisje heeft enkele granaten, zogenaamde ..flessen" aan een gordel om haar li- chaam bevestigd, haar hoofd met ben- zine overgoten, zich zelf aangestoken op een voorbijkomende tank gestort. Ze had succes. De tank ging in vlam men op en tegelijk met de inzittende Duitsers verbrandde zij. Een andere ooggetuige: Ik heb gedurende twee wereldoorlogen aan heel wat veldslagen deelgenomen, maar geen daarvan heeft zulk 'n diepe in druk op me gemaakt als wat ik gis teren hier in het ghetto zag. Dwars door de vlammen, bij het donderen van het geschut, bij het ratelen der mitrailleurs, en het geschut vanaf de daken der huizen, probeerden de Duit sers dynamietladingen aan te brengen in de Joodse weerstandsnesten. Ze ge bruikten daarbij vlammenwerpers. Vervolgens ging de Duitse infanterie tot een stormaan val over, maar deze werd door de Jo den teruggewor pen. Op korte af ren ooggetuige, Binnen de :n de Joden betrekkelijk vrij. slechts zoveel dien verstande, dat voedsel kregen, dat reden al snel van honger zouden ster ven. Het maximale bedrag dat een Jood mocht bezit ten was 2.000 zlo ty. Elk wapen was hem verboden. De Joden zouden geen Joden zijn geweest, indien ze zich niet snel trachtten aan te passen aan de om standigheden. Het ghetto, een stad- door de Joden werd gevoerd Dat leger kreeg één devies: 5 pooften, die dag dedig je, vecht, ga strijdend ten onder straat, huis voor huis. Het ghetto j j_ De naam. Zydowskn Organizacja moest branden en van de aardbodem Bojowa, afgekort de ZOB. J Het eerste werk ervan was het ter stond liquideren van alle verraders en agents provocateurs in het ghetto zelf. hun kapotgeschoten en~gebombaröeer- alleen om dié Op één dag werden er 20 doodgescho- de huizen, in bunkers onder de grond, in de riolen en achter muren puin. Een strijd, waar aan niemand, geen vrouw, geen man, geen kind, zich onttrok. Een strijd die overdag en 's nachts gevoerd werd, achter de vlammen en, als het moest, in de vlammen. korn, Mila 18: het laatste verzet van dc 'WM het ghetto. Ze wis- Dank zij een eigen industrie die men opzette, dank zij een intensief gevoerde op alle denkbare zij ondenkbare voedsel te komen, en dank ten. Het waren twintig Joden, die be Ze w zig waren hun eigen volk te verraden, waren. Besloten werd geen Duitser i intensief smokkelsysteem het ghetto toe te laten. Alle magazij- i buiten het ghetto werd 1 opslagplaatsen der Duitsers i De Joden wisten dat ze 'n volmaakt kansloze strüd streden. Ze zagen hun getal van dag tot dag slinken. Het gaf niet meer. sten dat ze opgeschreven Maar ze wilden éénmaal, het laatst, de wereld tonen, dat Joden niet als schapen ter slacht- bank gingen. Wat daar. in dié weken. gepast. Op praktisch iedere overtre- het ghetto, waarin zitfh geroofde voor- in het ghetto van Warschau door ding van de ghetto-wetten stond de werpen bevonden, werden vernietigd, mensen, verhongerde, vertwijfelde Jo- doodstraf. Er ging geen dag voorbij De produktie van wapens werd ter hand den, is gepresteerd, behoort tot de gel. genomen. Een overval op de Bank van meest indrukwekkende heldendaden die het ghetto werd georganiseerd, om van door het verzet in de tweede wereld- het zich daarin bevindende van de Jo- oorlog zijn gepleegd. Daór in dié bun- of Joden vielen door de kogel Alles draaide om één ding: voedsel. Van 1940 tot 1942 stierven er van het halve miljoen Joden 100.000 aan hon ger, ziekte en epidemieën. Er kwam buiten het ghetto, niet genoeg voedsel binnen. Ondanks De Duitsers het feit, dat er bijvoorbeeld via de terleidingbuizen melk in het ghetto die de Joden i werd gesmokkeld. Ondanks het feit. dat duizenden kinderen bij de groot scheepse smokkel betrokken den gestolen geld wapens te kopen kers, i dié riolen, werd in staat gesticht: Israël. Maar de verbaasd over de stichters zouden die staat zelf nooit krankzinnige maatregelen zien. Ze zagen hem misschien als Mo- i namen. Ze besloten der- zes, zittend op de berg en starend naar halve „endgültig", definitief met het het Beloofde Land. ghetto af te rekenen. Op de 18e janu- Voor hén geen Beloofde Land. Voor 1943 marcheerden ze het binnen, hén de dood in de bunkers. Wel, de laatste 400 Joden ten dat het einde gekomen ren bereid te sterven, hetzij door gas. hetzij door mitrailleurvuur, hetzij door de vlammen. De grens van menselijk uithoudingsvermogen en menselijk lij den waren ze al lang voorbij. Professor Mark staat op. gaat bij het raam staan dat uitzicht geeft op een der nieuwgebouwde pleinen van Warschau, en zegt: een stof voor Flavius Josephus, de grote Joodse geschiedschrijver. Ik zal u zeggen wat werkelijk is gebeurd. Dit: toen de dood beukte op de laatste muren van de bunker, en de 400 op riep het leven vaarwel to zeggen, hebben die 400 gezongen. Ze zongen twee oude gezangen: ..Hatikwi hymne van Israël, „Internationale". Het wordt doodstil In het vertrek. Professor Mark zwijgt en ik buig me over m'n notities. Het is nog zomer, maar ik voel me steenkoud op dat ogenblik. Ik denk aan een andere muziek die van het Warschau-eon- cert. Op dat ogenblik weet ik, hoe gebrekkig. hoe onvolkomen, hoe dwaas d i t concert is. Omdat het daarna gemaakt werd. Indien er één concert is gc- weest, dan „Hatikwa" en dc „Inter nationale". Die gezongen werden zo als de eerste Christenen huil psalmen zongen, toen ze voor de leeuwen In werden gewor- daarna de Kinderen zijn altijd de beste smokke- dat „smerig nest van Joods banditis- prijs laars, zegt professor Mark. Omdat klein zijn en snel, werden zij ingescha keld. Kinderen kunnen zich onzichtbaar makendoor muren heensluipen in riolen en spleten verdwijnenHet waren de kinderen die, misschien on bewust. tot soms verbijsterende smok- de Romeinse Kindertransport uit het ghetto. Naar een „rustoord". Ze zou den liet nooit bereiken. Tijdens het transport teerden vergiftigde bonbons uitgereikt. stand zag ik 15 do de en 38 gewonde Duitsers. De Joden bezitten machine geweren en een indrukwekkende hoeveelheid hand granaten. Ze ver dedigen zich ver beten. De tanks worden met benzi- neflessen ontvan gen. Ik zag een brandende tank waar ze de gewon de bezetting uit haalden. Toen de Duitsers inzagen dat ze met normale middelen het verzet niet konden breken, be sloten ze het ghet to uit te branden. De aanblik van de brandende stad moet verschrikke lijk zijn geweest In de huizen ver brandden duizen den vrouwen en kinderen levend. Het geroep om hulp ervan klonk over al uit de laaiende huizenblokken. BIJ de vensters ervan zag men mensen, die door vlammen omringd waren. Leven de fakkels- Jurgen Stroop, de SS-generaal, kon tevreden zijn. Op de 22ste april meldt hij in zijn legerbericht: De door d-c vlammen gegrepen Joden sprongen ln massaal verband, soms hele families tegelijk, uit de ramen, of lieten zich langs aan el kaar geknoopte beddelakens zakken. Er zijn maatregelen genomen dat die Joden terstond geliquideerd kun nen worden. Aldus Jurgen Stroop, de generaal. kinderen. Ik herinner mé „Jeanne d' Are" Volgens professor Mark bestond er volgens de volks fantasie in het ghetto ook een Jeanne d'Are. Er werd beweerd,'dat er in dc Swie- tojerskastraat 28 een schoon, 18-jarig meisje was gezien gehuld in 't wit, dat met zeldzame nauwkeurigheid de Duitsers met haar machine geweer beschoot. Zelf was ze kogelvrij. Ze droeg een pant ser onder haar kleren. Aldus het gerucht, dat men terug vindt in de historische docu menten van dr. Emanuel Ringelblum, archivaris van het ghetto van Warschau. edig verkoold waren. Het kind huilde als een dier en vroeg er een einde aan :e maken. Dit was het wat ze riep: .Dood me!" Dat kan men nooit meer vergeten. In een andere hoek lagen een meisje met twee broertjes, die eveneens uit de brandende bunker ge sleept waren. Hun geziohten waren verbrand en de ogen waren niet meer te zien. Ze lagen daar en kermden. In weer 'n andere hoek lag 'n kind van een jaar. Het huilde en kermde niet. Het had er de kracht niet meer voor. Armpjes en beentjes wa ren verbrand. Het gezichtje zal ik nooit vergeten. Onmenselijke smart weer spiegelde zich er op. Het gezicht en de armen van de moe der waren volledig verbrand en ze kon het kind niet meer in haar armen ne men. Ze keerde zich tot een der „Quis- lingen" met de bede hen beiden neer te schieten. De man nam onverschillig z'n geweer en schoot de moeder dood, zonder zich verder om het kind te be kommeren. ning bevochten op ouden van dagen, op moeders en op kinderen. De SS- ondieren schoten nog op mensen, die als vlammende fakkels van dc da ken en uit de ven sters sprengen. Velen sprongen vol wanhoop van de bovenste eta ges naar beneden. Op de vensterbank verscheen een in vlammen gehulde gestalte, die zich boog. Even later suisde er iets als een torpedo door de lucht De tor pedo sloeg op 't plaveisel neer, waarop het rood van bloed zich met het rood van vlam men vermengde. Aldus een andere ooggetuige. Het ghetto: treurende ruïnes Zó moordde men het ghetto van Warschau uit. Zó werd de staat Israël ge boren, uit wanhoop en verzet, uit stryd en wreedheid, op de toppunten van menselijk lijden en in de dieptepunten van vertwijfeling. Volgend artikel in de serie Polonaise 9 61: EEN DAGBOEK MET BEOED GESCHREVEN Amerikaanse quiz komt weer terug Na het Amerikaanse quiz-schandaal is het televisiespel van vraag en ant woord lange tijd dermate in discrediet geweest, dat het ene na het andere van het scherm verdween Maar nu gaan de commerciële ora- roepmaatschappücn voorzichtigjes aan toch weer met quizzes beginnen. Er zijn er weer een paar opgedoken, maar nu in dc dagprogramma's. Er wordt niet zo erg veel show bü ge maakt en de prijzen zijn, naar Ame rikaanse begrippen, aan de eenvou dige kant. Er zal echter niet gemakkeiyk weer kunnen worden geknoeid, want het toezicht is scherp. Wapen der haat keiresultaten kwamen. Ze haalden brood, melk Êelen letterlijk tussen de benen uitse bewakers vandaan. Velen be- DIT was het begin. Het begin van de historische opstand die in feite 40 dagen duurde. Een heilige oorlog, een kruistocht van de havelozen, de ver- aardap- trapten, de verdoemden tegen de dui- de taalden him kinderlijke moed met de het vaak primitieve, kinderlijke bijna. dood. Op smokkel stond de doodstraf. Het maakte de bezetter niets uit, of die straf aan een volwassene of aan een tienjarig kind werd voltrokken. Het waren tenslotte allemaal Joden. Vlam slaat uit echter alleen nog Maar ze hadden een ander wapen: hun haat. Eindelijk, na al die jaren, ont laadde zich die haat. De haat, die een laaiend vuur was geworden, sinds men wist dat een groot kindertransport uit het ghetto volledig vermoord was. De kinderen, uit het ghetto gehaald, was beloofd dat ze naar een kinder- unci. „pg *'™P Jïïi£? d. 22ste iïfV2UV5fè"SeT5e"0okrtV,> T&eïfde^&i de 22stejuk 1942.die de deportatie de Duitse vei^leegsters i de Joden uit het ghetto blinka, 80 kilometer van Warschau af, inluidde. Beloofd werd dat zij werk en voedsel zouden krijgen. De Joden ge loofden het. Maar ze geloofden het niet zo lang: nauwelijks twee, drie weken. Toen luk te het enkelen, die nu wisten wat Tre- blinka betekende, in het ghetto terug te komen, om hun ervaringen mee te delen. Toen wist het ghetto wat Tre- blinka betekende: gaskamers, crema toria, de dood. 300.000 Joden waren in tussen reeds afgevoerd naar Treblinka. Sinds 2 jaar had verzet gebroeid. Nu laaide het op. En de vlam aloeg voorgoed uit, toen op de 24ste juli van dat jaar de voorzitter van T5"f" port de kinderen chocolade-tabletten. Ze waren vergiftigd. Alle kinderen stierven. Men verdedigde zich: in kelders en op daken, in riolen en vanuit de kapotgebombardeerde huizen. De strijd van de muis tegen de olifant. Maar elk De bezetter drong het ghetto binnen met een complete armee: 3.000 gewa pende Duitsers met tanks, vliegtuigen en artillerie, aangevoerd door twee ge neraals. Dat was op de 19e april 1943. De dag van de opstand. De legermacht van SS-generaal Jur gen Stroop werd uit het ghetto ver jaagd. Hier volgt de tekst van het !•- gerbericht van die dag: Voor 100.000 leerlingen (Van onze correspondent in Bonn) Op woensdag 25 oktober a.s. zal in de Bondsrepubliek een proef worden genomen met schooltele visie. De eerste uitzending begint 's morgens om 9 uur en duurt een halfuur. Zij wordt verzorgd door de Noord-Duitse omroep in Ham- burg-Lockstedt en de televisie zenders van de West-Duitse om roep Keulen, Radio-Bremen en Vrij Berlijn nemen het programma over Ongeveer honderdduizend leerlingen in 1200 schoolklassen in Ncdersaksen. Hamburg. Bremen, Slceswijk-Holslein. Noordrijnland-Westfalen en Keulen zullen de uitzending volgen. Het programma, dat experimenteel Is. brengt een televisiespel, getiteld „Tussen nacht en morgen" en handelt over een stuk Duitse geschiedenis dat begint bij de Kristalnacht en eindigt bij het uitbreken van dc tweede we reldoorlog. Dc proef omvat in totaal zes uitzen dingen voor schooltelevisie, w.o. ook een over arbeiders en boeren in India Het is de bedoeling, dat na dc uit zendingen onder dc scholieren steek proeven worden genomen om tc kun nen constateren, hoeveel ervan is blij ven hangen en welke indruk het gc- bodene heeft gemaakt. Een aantal leerlingen wordt direct na de uitzendingen ondervraagd, een aantal na zes weken en nog eens een groep na een half jaar. Daaruit kan men opmaken, hoeveel zij zich van de programma's blijven herinneren. De Noord-Duitse omroep heeft voorlopig voor dit experiment een som van 100.000 mark ter beschik king gesteld. Een deel van dit geld Is besleed voor het aanschaffen van televisie-apparaten voor enkel* scholen. Ook rlc industrie en dc handel heb ben enige apparaten aangeboden en andere scholen hebben voor dc uit zendingen ontvangtoestellen van lera ren. leraaressen of ouders van leer lingen ter leen gekregen. In onderwijskringen en op dc lan delijke ministeries van onderwijs be staat veel belangstelling voor He proef neming. Men weet, dat schooltelevisie in feite nog in de kinderschoenen staat en dat alleen de V.S., Canada, Enge land. Italië en Frankrijk er ervaringen mee hebben opgedaan. Maar ook, dat deze ervaringen nogal uiteenlopend zijn, evenals de vorm van onderwijs, via de beeldbuis gegeven. In Europa zijn Nederland, Oosten rijk. Zweden, België. Zwitserland en Denemarken bezig met voorbereidin gen en West-Duitsland gaat nu dc eer ste stappen zetten. De West-Duitse omroepen, die niet deelnemen aan het experiment, willen eerst eens de kat uit dc boom kijken, maar slaagt <ie proef, dan zullen zij waarschijnlijk wel meedoen aan definitieve schooltele visie. Het plan is. deze dan te doen bo- innen op 1 oktober 1962, zodat het experiment een jaar zal dienen» Voor definitief schoolonderricht per tcle- i visie wordt gedacht aan vijf uitzen dingen van een half uur per week.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13