|lieuiuc £eihsrt)c IfJouranl Tweede Kamer steunt Nieuw-Guineaplan Commentaar Tony nu graaf van Snowdon Dr. Bruins Slot bepleit gesprek met Indonesië Franse parlement laakt liet regeringsbeleid Ongevallen en stagnatie bij spoorwegen Syrië wil politiek van niet gebonden zijn Twee doden en gewonde door blikseminslag te WOENSDAG 4 OKTOBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDrENSTbezorging 18—19 a ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter 'Bij contract belangrijke korting) POSTREKENING: 58930. Tweeënvcerlignte jaargang no. 12293 CHRISTELIJKE A T ION AAL DAGBLAD .5tflnt»aslicli is ahfbWotn mijn bert in trgtjeospoer Drie oktober zuurt op tcit De Engelse ertsboot Niceto de Larrinaga 8869 ton) kwam op 23 september in de mist in Het Kanaal in botsing met een tan ker. Twee personen verloren daarbij het leven. De ertsboot werd zwaar beschadigd aan de voorsteven en in het ruim. De vier slepers Zeeland, Titaan, Simson en Nestor hebben nu het schip van Portland naar IJmui- den gesleept. Achterstevoren voer de boot gisteren de havens van de Hoogovens binne Nieuws in (Van onze parlementsredactic) HET Nieuw-Guinea-beleid van de regering, zoals dat vorige weck ge stalte heeft gekregen in de internationalisatie-voorstellen van minis ter Luns aan de V.N., geniet de instemming van de overgrote meerderheid der Tweede Kamer. Deze aangename conclusie kon het kabinet-De Quay gisteravond in de Kamer trekken na de eerste ronde van de algemene poli tieke beschouwingen over de rijksbegroting 1962. Het trok de aandacht, dat ook de leider van de P.v.d.A.-oppositie, mr. Burger, in hoofdzaak posi tief op de regeringsvoorstellen "reageerde. Een tweede opmerkelijk feit was, dat van de woordvoerders der democratische fracties alleen dr. Bruins Slot (a.r.) pleitte voor een gesprek met Indonesië over de toekomst van Nieuw-Guinca. De regering zou eens moeten af tasten of er voor zo'n gesprek moge lijkheden zijn, zo vond de a.r. fractie leider. Hij kon van het internatio nalisatie-voorstel van minister Luns veel goeds zeggen, maar een wezen lijke oplossing voor het conflict rond Nieuw-Guinea biedt het zijns inziens toch niet, omdat Indonesië er niet bij één oogopslag Tijdens de algemene beschouwingen van giste ren is gebleken, dat de overgrote meerderheid in de Tweede Kamer staat achter het beleid, dat het kabinet ten aanzien van Nieuw-Guinea wil volgen en zoals dat vorige week door minister Luns in de Algemene Vergadering der Ver. Naties is uiteen- Het nieuwe regime in Syrië heeft alle officieren van leger en luchtmacht, die in de Sowjetunie een scholing ontvangen, bevo len onmiddellijk naar Da mascus terug te keren. Waarnemers achten het niet uitgesloten dat Nas ser alsnog zal proberen een militaire actie tegen Syrië te ondernemen. In de Franse Nationale Vergadering is felle kri tiek geleverd op het rege ringsbeleid. De socialisten hebben aangekondigd op „het meest geschikte tijd stip" een motie van wan trouwen tegen premier Debré te zullen indienen. In Bonn is van militaire zijde vernomen dat Polen, Tsjechoslowakije en Oost- Duitsland de laatste acht weken hun militaire strijdkrachten met twin tig procent hebben uitge breid en dat daar nu meer dan 600.000 man onder de wapenen zijn. De ring van luchtafweergeschut rond Berlijn is'nu vrijwel ge heel voltooid. Koningin Elizabeth heeft Anthony Armstrong-Jo nes, de echtgenoot van prinses Margaret, de titel graaf van Snowdon ver leend. De baby die over enkele weken wordt ver wacht, zal, als het een jon gen is, burggraaf Linley worden genoemd en als het een meisje is Lady Armstrong-Jones. Van een versoepeling der algemene controle aan de Belgisch-Nederlandse grens kan geen sprake zijn voordat aan de smokkel handel een eind komt. On danks alle maatregelen blijft deze smokkel bij zonder intensief. In Kief is vanmorgen het proces begonnen tegen de Nederlanders Reydon en De Jager. Zij worden beschuldigd van spionnage ten behoeve van de NAVO. Sinds hun arrestatie heeft niemand hen mogen be zoeken. De import van levehd slachtvee in Nederland (via de havens van Rot terdam, Amsterdam, Maas sluis en Scheveningen) ondervindt grote moeilijk heden tijdens de weekein den als gevolg van het feit, dat voor de keurings artsen van de rijks-vee artsenij kundige dienst ook de vrije zaterdag geldt. DE nieuwe zitting van de Franse Nationale Vergadering is gis teren begonnen met kritiek op hfet regeringsbeleid, die zowel van links als vhn rechts kwam. De socialistische fractie ging het verst Zij kondigde aan dat zij zich beraadt op „het meest geschikte tijdstip" om een motie van wantrouwen in te dienen. Drie rechtse afgevaardigden, onder wie ex-premier Bidault, dienden wetsontwer pen in die beogen „alle consequenties van artikel 16 van de grondwet teniet te doen." Een afgevaardigde stelde voor het artikel uit de Grondwet te schrappen. President De Gaulle deed enkele da gen geleden afstand van de speciale volmachten die hij na de militaire op stand in Algiers krachtens artikel 16 op zioh had genomen. Sommige in kader van die volmachten genomen maatregelen zijn echter van kracht ge bleven). Premier Debré stelde tegenover dit alles dat de begroting voor 1962 een af spiegeling is van het nationale herstel en het positieve economische en finan ciële beleid, dat de afgelopen drie jaar dus sinds generaal De Gaulle aa macht ls Is gevoerd. De uitgaven bereiken een ongekende De uitgaven bereiken een ongekende hoogte van 69.190 miljoen nieuwe francs, waarvan ongeveer een kwart. 1*7.270 mil joen (vorig jaar 16.820 miljoen) is be stemd voor defensie en 1200 miljoen voor de landbouw. De regering wil geen nieuwe belastingen heffen en het begro tingstekort zal door hogere inkomsten ten opzichte van vorig jaar iets dalen. Waarschijnlijk tengevolge van d< dichte mist is vanochtend op de Lekbrug b(j Culemborg de 54-jarige J .W. Dub beldam uit Culemborg door een passe rende trein aangereden en gedood. De heer Dubbeldam verrichtte werkzaam heden in opdracht van het spoorweg- bouwbedrijf. Op een niet beveiligde overweg tus sen Zutfen en Deventer werd een trekker met aanhanger door een trein gegrepen Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. Trein en trekker werden beschadigd, terwijl de trein tien minuten vertraging ondervond. Tussen Moordrecht en Gouda kreeg een diesellocomotief gebrek aan olie druk. De machinist zag kans bij de eerst volgende telefoonpaal te komen en vroeg daar om assistentie. Inmiddels kwam do trein Den HaagGouda aanrijden, ddo de dieselloc langzaam voor zich uit duw de. Deze trein liep hierdoor zeventig minuten vertraging op. De volgende trein GoudaDen Haag werd over Schiedam geleid in verband met de blokkering van het baanvak. De trein Den HaagUtrecht kreeg door deze vertragingen gebrek aan ma terieel. Me', de samenstelling van deze trein ging eveneens weer tijd verloren, zodat hij twintig minuten te laat aan- 9 Ten slotte ontstond vertraging op de lijn Den Haag H.S.Rotterdam Hof plein, doordat een treinstel defect raak te. Hierdoor moesten twee treinen wor den opgeheven. De staatssubsidies zullen met vijftig procent toenemen. Het grootste deel van het geld gaat naar landbouwprojecten. De bedoeling is dat de produktie in het lopende jaar met 5.5 procent stijgt Nieuw tariefsysteem en kermis oorzaken van Twentse staking De staking van textielarbeiders bij de N.V. H. P. Gelderman te Oldenzeal heeft zich ook vanmorgen voortgezet. In de gistermiddag gehouden bijeenkomst tussen directie, fabriekscommissie en een afvaardiging van de stakers is geen over eenstemming bereikt. Dc directie heeft zich op het standpunt gesteld, dat het werk moet worden hervat, alvorens er sprake kan zijn van nader overleg. De stakende wevers hebben zioh op het standpunt gesteld eerst de moeilijkheden. •r zijn ontstaan rond een nieuw ta riefsysteem, te bespreken en dan even tueel het werk te hervatten. Volgens een woordvoerder van de Ne derlandse bond van werknemers in de textielbedrijven Unitas, aangesloten bij het C.N.V., zouden de stakers met hun actie beogen de chef van het loonbureau „dwars te zitten". Deze functionaris volgens de stakers, aldus het C.N.V.. door n ander vervangen moeten worden. Mogelijk zou volgens de woordvoerder ook de kermis in Oldenzaal aan de sta king debet zijn. Gisteren zijn voor de fabrieksarbeiders de wer)-tijden terwille het kermisvieren gehalveerd. Dit zou misschien misnoegen hebben opgewekt, omdat men een hele vrije dag verwachtte. Het CNV sprak over een ..wilde staking", waar men beslist niet achter staat. Drieëntwintig leden van de Pondo- stam in Zuid-Afrika zijn ter dood ver oordeeld in processen van het speciale hooggerechtshof, nadat in het reservaat Oost-Pondoland onlusten waren uitge betrokken wordt. Als Nederland de bevolking van Nieuw-Guinea naar zelfbeschikking voert, draagt het de last van zijn conflict met Indonesië over op de Papoea's, wat bepaald niet in hun belang is. a.r. fractie is voorstandster van het zelfbeschikkingsrecht, maar ze meent ns dat de Papoea's niet besmet die- te worden met ónze ruzie met Indo nesië. Daarom moet eerst getracht wor den die ruzie door een Nederlands-Indo nesisch gesprek uit de wereld te helpen, terwijl het verder zeer gewenst is. dat de Papoea's zich in breder verband over hun toekomst oriënteren, zo mogelijk ook bü Indonesië. Met dit laatste stemden de heren Bur ger (soc.) cn De Kort (kath.v.) In. Maar zij, noch de heren Oud (11b.) en Tilanus (c.h.)zagen een mogelijkheid voor een Nederlands-Indonesisch gesprek zolang Indonesië onvoorwaardelijk blijft vast houden aan de eis, dat Nieuw-Guinea zal orden overgedragen. Inwilliging van die Is zou immers betekenen, dat Nederland jn aan de Papoea's gedane belofte van zelfbeschikking breekt. Negatiever Het Nieuw-Guinea-debat vormde de hoofdschotel van de algemene politieke beschouwingen, die voor het overige weinig om het lijf hadden. De socialis tische fractieleider was in zijn beoorde ling van het binnenlands beleid van dit kabinet zo mogelijk nog negatiever dan voorgaande jaren. Zijn afbrekende kri tiek ontlokte aan de nieuwe KVP-fractie- leider dr. De Kort die zijn grote voor ganger prof. Romme niet kon doen ver geten) enkele felle opmerkingen, die tegenstanders van een rooms-rode samen werking nieuwe hoop verschaften. Mr Burger diende twee moties in. In de eer ste wordt aangedrongen op verhoging a de A.O.W.-uitkeringen met 50 pet. etappes te bereiken. De tweede richt zich tegen de modernisering van de krui ser De Zeven Provinciën. De Kamermeer derheid toonde voor beide moties de minste sympathie, zodat een vei ping voor de hand ligt. De voorzitters van de regeringsfracties hadden over het algemeen waardering voor het gevoerde beleid en konden in grote lijnen ook akkoord gaan met de regeringsplannen voor 1962. Meningsver schillen met het kabinet over bijv. het woningbouwbeleid kwamen wel even aan de oppervlakte, maar zullen toch pas te zijner tijd bij de behandeling van de desbetreffende begrotingshoofdstukken uitgevochten worden. Vermelding ver dient echter, dat dr. Tilanus namens zijn fractie ernstige bezwaren maakte tegen de invoering van een belasting op mine rale oliën. Minister-president De Quay zou de fractieleiders vanmiddag antwoorden 'Zie voorts pagina 9). Grootste duwbak van Europa te water Do grootste duwbak van Europa is gisteren te water gelaten van een werf van de N.V. dc Biesbosch te Dordrecht. Deze meet 2223 ton, is 76'i meter lang. 11,40 m. breed cn de holte bedraagt 3,30 meter. De bak is bestemd voor de che mische fabriek O.V.E.T. te Terneuzen voor vervoer van mineralen naar Gent De Biesbosch gaat deze bakken in serie bouwen voor de Moezel en de daarop aansluitende kanalen. De C.N.F.R., de Franse staatsrederij voor de binnenvaart, heeft er vier besteld. Voorts zal men een speciale duwboot afleveren voor de Moezel. Tot eind 1962 zijn er opdrach ten voor 14 bakken van drie verschil lende typen ten behoeve van Franse. Zwitserse en Duitse rederijen. Syrië heeft aan alle in Damascus gevestigde buitenlandse consulaten laten weten, dat, zij om diplomatieke erkenning zal vragen. Dit veiroek stelt het buitenland voor de keus tus- Syrië en Egypte, want president Nasser heeft de betrekkingen met landen, die Syrië erkennen, zoals Turkije en Jordanië, verbroken. Het nieuwe bewind heeft gisteren ook alle officieren van leger en luchtmacht die in de Sowjetunie een militaire scho ling ontvangen, bevolen onmiddellijk terug te keren. Het terugroepen van de ze officieren wordt niet gezien als een politieke stap, want Syrië is van plan een politiek van niet-gebonden zijn te volgen. Het uitzenden van deze officieren wordt beschouwd als een manoeuvre van Nasser in een poging een mogelijke op stand te voorkomen. Andere potentieel gevaarlijke officieren werden ontslagen of weg gepromoveerd. Bovendien zou het Syrische leger geïnfiltreerd zijn met Egyptische officieren van de inlichtin gendienst. Het wordt wel steeds duidelijker, dat het nieuwe Syrische bewind een pro- westerse koers zal gaan volgen. De communistische partij blijft verboden onder de bestaande bepalingen. Ook staan de meeste ministers van het twaalf leden tellende kabinet als pro-westers bekend. Een definitieve zwenking ln westerse richting is echter nog niet te verwachten, omdat het nieuwe bewind nog niet erg vast in het zadel zit. Nasser heeft zeer vele volgelingen in Syrië en bovendien zouden de commu nisten dit aangrijpen als een middel om de opstand het predicaat „imperialis tisch" te geven. De opstand zou waar schijnlijk niet zijn geslaagd, wanneer er geen golf van anti-Egyptische gevoelens door Syrië gegaan was. als gevolg van Politiek is een ernstige zaak hetgeen niet wegneemt dat som mige sprekers in de Tweede Ka- de kunst verstaan, hun be toog met humor te kruiden. Gisteren zijn de algemene poli tieke beschouwingen weer gonnen: de eerste parlementaire reacties op Troonrede en Mil joenennota. Achter de regerings tafel v.l.n.r. de ministers De Pous, Toxnpeus. Korthals. De Quau en Cals. Op de voorgrond links minister Beerman. Op een afgelegen stuk land onder War- tena 'Friesland) zijn gistermiddag tijdens een onweersbui een landbouwer en twee van zijn zoons, die aan de Folkersloot aan het werk waren, door de bliksem ge troffen. De boer, de 57-jarige Sytse Jonker en zijn twintigjarige zoon Wietsc waren op slag dood. De andere Tjeerd, werd ernstig gewond. het feit, dat in augustus een personele belasting opgelegd werd na een serie nationalisatiedcereten. Dc mogelijkheden, dat Nasser alsnog een militaire actie tegen Syriëë zal on dernemen. wordt door waarnemers niet uitgesloten geacht. Zij herinnerden aan het feit. dat Nasser in het verleden vaak een tactische aftocht heeft geblazen om daarna onverwacht toe te slaan. Nasser zal ongetwijfeld agenten en geld naar Syrië sturen om tc trachten de pro- Nasser gevoelens weer op tc zwepen, aldus de waarnemers. Bij het Amerikaanse ministerie var. buitenlandse zaken is een verzoek van de V.A.R. binnengekomen, het verzoek van Syrië om diplomatieke erkenning tc negeren. De voorlopige Algerijnse regering heeft president Nasser volle dige steun beloofd in zijn strijd tegen de rebellie in Syrië. Weer actie van Novib tegen de honger In de week van 23 tot 29 oktober, in welke week dc Dag van de Verenigde Naties valt, zal door dc Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bijstand weer een anti-honger actie worden ge voerd. De NOVIB doet dit onder auspi ciën van het Nederlands F.A.O.-comité en in samenwerking met het Unesco- Centrum Nederland en het Nederlands Comité Unicef. In 1960 werd voor anti-honger-hulp in Nederland een bedrag van ruim ƒ1.000.000 bijeen gebracht. De actie zal worden ingeleid door de minister van Landbouw en visserij, mr. V. G. M. Ma- rijnen. De opbrengst van de anti-hon- ger-actie zal worden aangewend tot uit voering van een programma voor verbe tering van dc land- en tuinbouw in Cen- traal-Afrika. Kindje i-tikl in druif Het anderhalfjarig zoontje van dc fa milie J. Witsenburg uit Kwintsheul is vanmorgen door verstikking om het le ven gekomen. Het kind had een druif ingeslikt en hoewel het onmiddellijk naar een ziekenhuis in Delft werd over gebracht. mochten pogingen de levens geesten weer op te wekken niet meer TAE ALGEMENE BESCHOUWINGEN, gisteren in dc Tweede Kaïner gehou den (vandaag antwoordt de regering) waren slechts betrekkelijk algemeen en concentreerden zich om weinige onder werpen. in het bijzonder Nieuw-Guinea. Het ontbreken van de algemeenheid was onder deze omstandigheden begrijpelijk. Er valt over het algemene regeringsbe leid als zodanig niet veel nieuws te zeg gen. het voltrekt zich op de bekende en ook vertrouwde wijze. Zo was het niet verwonderlijk, dat eveneens de oppositie gematigd moest heten. Temeer heeft men aandacht gewijd aan Nieuw-Guinea. Hier immers is terdege iets nieuws, al ligt dit nieuws in het ver lengde van de tot dusver gevoerde poli tiek. Treffen moest, dat de politiek van dc regering in deze de steun bleek tc hebben van dc grote meerderheid der Ka mer. liet zal onze minister van buiten landse zaken in zijn bemoeiingen bij de Verenigde Naties tot hulp zijn. Er is ook gisteren in de Kamer aange drongen op bereidheid tot gesprek met Indonesië. De indruk is. dal daarmede wordt aangedrongen op iets wat er reeds is. In dc Troonrede moest al worden vast gespeld. dat hier alleen van eenzijdige be reidheid sprake is. te weten alleen van dc kant van Nederland. Een gesprek met Indonesië kan alleen worden gevoerd indien Soekarno afziet van zijn voorwaarde van overdracht. Wel worden er bij tijden zijdelingse po gingen ondernomen om ons duidelijk te maken dat er in Indonesië ook anders wordt gedacht maar naar buiten is daar van tot dusver niets gebleken. Soekarno heeft er in al zijn redevoeringen tot he den zelfs geen toespeling op gemaakt. Onder deze omstandigheden nog eens bij onze regering op bereidheid tot gesprek aan te dringen, mag niet de indruk wek ken alsof die bereidheid er in feite niet is. Wel zou de regering ook naar buiten die bereidheid nog eens duidelijk kun nen betuigen. Zij zou ook verslag kunnen doen van in die r'chting ondernomen po gingen. Het zou de positie van onze mi nister van buitenlandse zaken kunnen versterken. Geen betoog hoeft het da* de situatie met Indonesië ook ons zwaar op de maag ligt. Een open gesprek niet aan voorwaarden gebonden, zou reeds veel waard kunnen zijn. Helaas echter is de negatieve reac tie van Indonesische kant op de Neder landse bereidheid daartoe van een strek king dat zij zelfs een christen zou kunnen ontmoedigen. Er is inderdaad alle schijn dat Nederland geen andere mogelijkheid is gelaten dan de keuze van de thans ingeslagen weg, die althans nog geen doodlopende lijkt. (juta) HOERA!!'. Ik heb een klavertje-vier gevonden. Dat brengt geluk...." ring in de hogere luchtlagen, die op sommige plaatsen in ons land veel regen heeft gebracht, kwamen er van uit het zuiden opklaringen door, die de afgelo pen nacht uooral in het midden en zuiden van het land aanleiding gaven tot mist. Ondertussen voltrekken de veranderin gen in de luchtdrukverdellng zich nog steeds in een langzaam tempo. Nabij de randstaten handhaaft zich het centrum van een omvangrijk hogedruk- gebied. Op de oceaan trekken storingen in de richting van de Golf van Biscaye, maar deze oefenen uieinig invloed uit op het weer in West-Europa De Bilt verwacht tot donderdagavond: Frankrijk ten .loll, bevindt zich v«r.nd,rlUk. bzwolkln, m,l ,l,chu IV.. 'V.IV.V "n°Za°m hl" ,n d.zr ,nl„ In d, nnchl ochtend plaatscl(jk mist. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt 11.15 lichte regen zal vallen. De wind uurL ZON EN MAAN Donderdag: zon op 6.46. onder 18.10 jur; maan op 1.57, onder 16.45 uur. Nieuwe maan 9 oktober. Tendens stationair onze kant uitkomt. Het front heeft niet veel te betekenen, zodat er vermoedelijk slechts hier Afbetalingsbeschikking gewijzigd voor auto's In de Nederlandse Staatscourant is een wijziging verschenen van de afbctalings- besohikking-1961. welke 4 oktober ingaat en waarbij het percentage van de kassa storting voor nieuwe auto's niet meer zal geschieden op basis van dc verkoop- maar van dc catalogusprijs. Hierbij wil men tegemoet komen aan het bezwaar van hot bedrijfsleven, dat voor eenzelfdo auto bij lange financiering een hogere kassastorting was vereist dan bij korte Voor gebruikte auto's blijft de koopprijs het uitgangspunt WITTE KRUIS y dc echte PIJNSTILLER tegen liuofdpijn. kiespijn, griep, rciintatisehe pijnen etc. Antony Armstrong-Jones, graaf Linley worden genoemd titel heeft aanvaard omdat hij Jones de titel aangeboden de echtgenoot van prinses en als het een meisje is lady wilde dat het aanstaande kind werd, heeft hij deze met grote 1een titel zou krijgen. Toen de toekenning Margaret van Engeland, heeft Armstrong-Jones, van koningin Elizabeth d< titel graaf van Snowdon ge- vreugde aanvaard." Linley is een familienaam van dc zijde van Jones' moe der. Hij of zijn zoon zullen Van de zijde van het hof beschreven worden als burg Eergisteren werd meege- titel bekend gemaakt werd werd voorts meegedeeld, dat graaf I.inley van Nymas in gekozen uit het graafschap Sussex i kregen. Prinses Margaret deeld dat Armstrong-Jones er door Richard Colville, J voert voortaan de titel gravin met tegenzin mee ingestemd perssecretaris van de Konin- hoofde van de afkomst van de mas ïs de naam van het oude van Snowdon Haar kind zal, had in de adelstand verheven gin, zei deze tot de pers: familie uit Wales. Snowdon familiehuis van zijn moeder jals het een jongen is, burg- te worden, maar dat hij zijn „Toen de heer Armstrong- is de hoogste top van Wales, in Staplefield, Sussex. HET WEER IN EUROPA Rapporten he.tienmnrgen zeven uur EX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1