Taptoe bracht zaterdagavond tienduizenden op de been Minder fakkels en verlichting dan anders groter probleem Prins Bernliard zet zicli in voor wilde dieren NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 2 OKTOBER 1961 Deze keer zagen ui j minder licht, maar ook minder onderbrekingen. Dr optocht eindigde donker en geluidloos (zelfs zonder rood achterlicht). Dit moesten de organisators voortaan zien te voorkomen. Een eclatante afsluiting is even gewenst als een indrukwekkend Champagne •yTATERDAGAVOND zeven uur. In de straten, drukker dan anders, zweven onbestemde feestgeruchtcn. Het stadhuiscarillon schijnt blij- der te tinkelen, van overal komen de vele drie-oktober-geluiden en -geuren aan. Dan strekken de drentelende groepen zich gaandeweg tot twee stroken langs de hoofdstraten. Men weet: de grote optocht der verenigingen, op hun best uitgedost, zal spoedig van de Kaasmarkt vertrekken en de tien duizenden langs het slingerende tracé met feestvreugde vervullen. Dat is het jaarlijks terugkerende beeld van de stad-in-verwachting, een beeld, dat altijd weer jeugdig nieuw schijnt. De leerlingen van de Leidse In- strumentmakersschool leverden als gewoonlijk4 weer een keurig verzorgde en lichtende bijdrage aan de taptoe. Foto N. van der Horst standhouding. Drie kwartier later werden, naar rc- woonte, de afgevaardigden van de drie- oktober-vereniging, K. en O. en de stu- dentencorpora door het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot gewaagde in zijn korte toe spraak tot de voorzitter van de Drie October Vereeniging van de eeuwen oude goede samenwerking tussen kerkelijke en stedelijke autoriteiten en de vertegenwoordigers der bur gerij, waar het festiviteiten betrof. Hij dook daarbij in de historie tot in de vijftiende eeuw. De burgemeester feliciteerde de jubilerende vereniging en sprak zijn beste wensen voor de toekomst uit. Mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt be antwoordde, als voorzitter, deze goede woorden. Hij merkte op, dat de vereniging, na 1931, geen gemeente subsidie meer had nodig gehad, en sprak zijn dank uit voor de welwil lendheid van het gemeentebestuur, dat zelfs alle op het verlanglijstje op gegeven lokaliteiten voor de vereni ging ter beschikking had gesteld, zo als ook de schone burgerzaal. Hierna hief men het glas en dronk op de bestendiging van de prettige ver- Hoogtepunt van de taptoe was ook nu toeer de kransplechtig- heid in het Van der Werffpark. Mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt hees de krans omhoog. Foto N. van der Horst Kerkdiensten op 3 oktober Morgen zijn er verscheidene godsdienst oefeningen ter herdenking van Leidens ontzet. In de Pieterskerk gaat om half elf ds. Van Achterberg voor, in de Chr. Gcref. kerk Steenschuur om half 11 dr. Velema, in de kerk van de Geref. Ge meente aan de Nieuwe Rijn om 10 en 7 uur ds. Vergunst van Rotterdam en in de zaal van de Geref. Gemeente in Ne derland (Hoge Rijndijk 24) om 10 uur en half 3 dr. Steenblok van Gouda. De metalen Pieter Adriaanszoon der Werff, die nu al bijna een eeu zijn plantsoen torent, kan op die blij vende jeugd niet bogen. De last der ja ren nam zijn frisheid en verdoften zijn gezicht. Dan mogen op deze avond felle lichtbundels de contouren versoherpen, iets van de vroegere heldhaftige uit drukking terugroepen, de schoonheid geven ze hem niet weer. Toch staat hij daar, oktober na ok tober, als een symbool. Moderne histo rici kunnen de juistheid van zijn luister rijke reputatie in twijfel trekken, de naam zelf overspant de eeuwen, niet om de persoon, die hem droeg, maar om de gevoelens, die hij ook vandaag nog in beweging brengt. Deze naam is als zin nebeeld eenvoudig niet meer weg te denken. Trouwens, Doeza en Van Hout, de volhouders, werden ook niet vergeten. Als om half acht de toegangen naar het Van der Werffpark door gemoe- lijke, maar besliste politiemannen worden afgesloten, weten we, aan de voet het beeld, dat „hef gaat komen. „Wij willen zo graag een speel tuin", verzuchtte de speeltuin vereniging De Vijf Hogen uit Leiden-Zuidwest. Foto N. van der Horst In de verte klinkt reeds het ritmische getrommel van een voorbijtrekkend korps op. Politie te paard Nog een kwartier, dan marcheren de majorettes en muzikanten van „Nieuw Leven", door zes politiemannen-te-paard voorafgegaan, naar de open ruimte aan Van der Werffs rechterzijde. Burgemeester Van Kinschot, de wethouders Menken, Van Schaik, Jongeleen, Stolp, de gemeentesecre taris en het bestuur der Drie-Octo- bervereeniging beklimmen de heu vel. Onder de klanken van het Wil helmus rijst de grote krans tot aan Van der Werffs voeten. Plechtig moment, waarin even de gedachten uitgaan verder en hoger dan drie oktober Het bestuur, waartoe ook wethouder Drijber behoort, trekt verder, met het korps en met een tweede krans, die aan het Van HoUt-monument zal worden be vestigd. Dan trekt de file, meer dan een halfuur lang, aan ons voorbij. Voor het beeld en het defilé-afnemende gemeentebestuur gekomen, wenden dc hoofden even naar' rechts, valt er vaak een korte stilte. Bijna alles, wat Leiden aan volkscul tuur, sport en jeugdactie bevat (het is gelukkig zeer veeltrekt hier voorbij. Zelfs Leiderdorp (zwemvereniging De Kleine Does) en Zoeterwoude (wan delsportvereniging Zwieten) waren ver tegenwoordigd. Enkele verenigingen maakten en passant reclame voor hun goede zaak: ..meldt u zich nu als lid" of (Zuid-West) maakten hun eis publiek: „Wij wil len ene speeltuin". Hoogheemraadschap van Rijnland Zuivering van afvalwater steeds p De Verenigde vergadering van Hoogheemraadschap Rijnland kwam Leiden bijeen: ditmaal weer in de In oude luister herstelde grote zaal van het Gemeenlandshuis. Herdacht werd de overleden hoofd ingeland voor het ongebouwd in het 5e district, wijlen de heer W. Timmers te Rijnsatorwoude. Drs. J. J. M. Visser, burgemeester Ouder Amstel, bleek ontslag te hebben genomen als hoofdingeland-plaatsvervan ger voor het ongebouwd in het 2e dis trict in verband met de beëindiging zijn functie als waarnemend burgemees ter van Haarlemmerliede en Spaarnwou- de. Eveneens werd kennisgenomen var dt ontslagneming van dc heer Jac. var Spengen Az. te Reeuwijk, hoofdingeland plaatsvervanger voor het ongebouwd in het 11e district, zulks wegens het be reiken van de 70-jarige leeftijd. In de plaats van laatstgenoemde werd toege laten de heer M. D. D. L. van Leeuwen te Waddinvxecn. Mede werden toegelaten de heren J. L. Prins tc Overveen en jhr. W. Ph. Bnr- naart te Vogelenzang, onderscheidenlijk als hoofdingeland en hoofdingeland- plaatsvervanger voor het ongebouwd in het 1c district, alsmede de heren Jos van der Eijk te Benthuizen en P. der Eijk Jaczn. tc Waddindxveen, pectievelijk als hoofdingeland en hoofd ingeland-plaatsvervanger voor het gebouwd in het 12e district, die allen als zodanig werden herkozen. Voor het gebouwde eigendom in d« gemeenten Katwijk. Noordwijk cn Was senaar zag zich toegelaten als hoofd ingeland (vacature mr. dr. J. Hazenberg) dc heer H. P. Bloot te Katwijk, tot das- ver hoofdingeland-plaatsvervanger. Ir deze laatste functie werd benoemd d« heer E. M. Schade, wethouder van Was- Het champagnerijke officiële be sluit van de taptoe in het stad huis. Mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt, voorzitter van de Drie October Vereeniging (links) en burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot brengen een toast uit. De sportvereniging Roodenburg rolde met een miniatuur-voet balveld mee. Foto N. van der Horst Oud-strijders Leidse oud-strijdersl voorafgegaan door een gedweeë bont opgetuigde geit, ver vulden met hun daverend militant slag werk cn geklaroen de lucht tot in verre omgeving cn zij ontlokten vele toe schouwers een spontaan applaus. Dc speeltuinvereniging Ons Eiland in het rood, met vlammende toortsen, trok als een brand voorbij. Padvinders en gymnasten van allerlei grootte cn rich ting waren niet te tellen. Gelukkig maar voor hen allen, dat de regenlucht naar het binnenland was verjaagd. Wat uiterlijk cn stipheid betreft, wer den de Kunst en Genoegen jongelui niet overtroffen en zelden geëvenaard. Maar die moeten dan ook naar Kerk- radeOok de bekende korpsen hiel den hun stand en reputaie hoog. De Postharmonle presenteerde deze avond het nieuwe uniform. Een paar onordelijk voortwandélende groepen detoneerden toch wel. Of was deze losheid misschien juist volgens het algemene plan? Prins Bernhard is beschermheer geworden van een nieuwe interna tionale organisatie die van plan is geld bijeen te brengen voor de be scherming van in het wild levende dieren die het gevaar lopen uit te sterven. Dit is in Londen bekend gemaakt door de Zwitserse zoöloog professor J. B. Bar. Prins Bernhard zond naar de bijeen komst in Londen een boodschap, waarin hij zegt dat alle mensen mot gezónd ver stand bezorgd zijn over het gevaar dat de wereld binnenkort veel van haar wil de schepselen en wifcde gebieden zal ver liezen „waarin wy genoegen cn recreatie vinden". De organisatie, de Worldwide Animal Reservation, heeft naar schatting zeker vijf miljoen gulden per jaar nodig. Men overweegt op een groot aantal mensen in verscheidene landen een beroep te doen de organisatie te steunen. ALs het geld beschikbaar komt, zullen de meest ernstig bedreigde diersoorten °n dc gebieden waarin zij voorkomen kunnen worden gered. Autoshow room Architect ir M. P Schutte heeft na mens Rijnlands Automobielbedrijf N V. te Leiden bet bouwen van een autoshow, room «net werkplaatsen en kantoren na bij de Vijf Mei loan-Hoflaan opgedragen aan de firma A. Ph. Kuyl le Voorscho ten. Medische chemie De rijksgebouwendienst te 's-Graven- hage heeft het aanleggen van verlichting, verwarming cn ventilatie m hot gebouw voor medische chemie aan de Wassenaar, seweg opgedragen aan de firma J. L Kouwens te Oegstgccst. Op dc Londense bijeenkomst Is een handvoat over wilde dieren ingediend. Er werd verslag uitgebracht over een conferentie die in Taoganjika is gehou den over de positie van dc wilde dieren in Afrika. De heer H. L. du Bocuff. burgemeester van Oegstgecst, werd na herbenoeming wederom toegalten als hoofdingeland voor het gebouwd in de gemeenten Hit- legom, Lissc, Ocgstgeest en Sassenheim; als plaatsvervanger werd toegelaten de heer J. Baron van Knobclsdorff, burge meester van Sassenheim, zulks als op volger van mr. Th. M. J. dc Graaf, bur gemeester van Lissa. Maatregelen Het jaarverslag van het hoogheem raadschap over I960 gar aanleiding tol een uitvoerige gedachtenwlasellng over diverse aspecten van het vraagstuk der afvalwaterzuivering. Rijnland Is genoopt van de gemeenten, die de rioolwaterzui vering nog niet of niet In voldoende mate ter hand namen, met steeds groter aandrang Ie eisen, dat de nodige maat regelen worden genomen. Aan de gemeente Katwijk werden eni ge gronden verkocht ten behoeve van de realisering van het uitbreidingsplan Hoornespolder. Voor de binnenkort tc verrichten uit baggering van het Additionele kanaal in Katwijk werden de nodige gelden ge voteerd. Na afloop kwam onder voorzitterschap van de heer P. van der Linde te Reeu wijk de vergadering van hoofdingelan den bijeen. In de vacature van secreta ris van dit college, ontstaan door het vertrek van mr. dr. J. Hazenberg, thans burgemeester van Veenendaal <U.) zag zich benoemd dr. mr. J. F. Taat te Bos- Op de aanbeveling aan de Koningin, ter voorziening in dc vacature van hoog heemraad. ontstaan door het ontslag van jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, voorheen burgemeester van Warmond, thans van Hengelo (O.), werden achtereenvolgens geplaatst dc hoofdingelanden H. L. du Boeuff. burgemeester van Oegstgeest, E. A. Polet, wethouder van Gouda, en P. M. M. van der Weyden. burgemeester van Noordwijkerhout. Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f 30.- en 40.-. Of het allerbeste van f 200 - en 1 300.-. v. d. WATER - Hsarlemmerstr 201 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Glibberige pret op bet Schuttersveld Het Lunapark op het Schutters- eld heeft sinds zaterdagavond 8 uur zijn tienduizenden weer opgeslokt. Langzaam schuifelde na de taptoe een stratenbrede menigte waarin vele kinderen) na de taptoe voetje voor voetje naar de gulzige toegangs poorten. Voor de loketten vormden zich grote rijen een bewijs, dat lang nog niet alle Leidcnaren lid zjjn van de 3-October Vereeniging, alhoe wel de Sleutelstad deze dagen uiter aard ook een grote trekpleister is voor duizenden mensen uit de omge ving. De standhouders hadden al direct niet over belangstelling tc klagen in het oord vol lawaai en feestge druis, dat het Schuttersveld deze da gen is gelukkig met uitzondering van de zondag. Naast de tenten vol boerenbedrog en de spookhuizen, waren het vooral de botsautootjes, de rupsbaan en het grote rad, die tal lozen tot zich trokken. Leuk voor de kinderen zijn onder meer treintjes, die op echte rails rijden. Sensatie zoekers kunnen hun hart ophalen bij de verrichtingen van een aantal koe ne motorrijders en het viel ons op, dat vooral de jonge garde veel inte resse had voor de worstel- en boks- partijen, die er te zien zijn. Karrevrachten koolas hebben als gevolg van het natte weer van de af gelopen dagen echter niet kunnen verhinderen, dat het Schuttersveld op verscheidene plaatsen meer op een modderbad lijkt. Maar modder en nattigheid blijken in Leiden de pret niet te kunnen drukken, alhoewel wij dc velen, die morgen ongetwijfeld nog het Lunapark met zijn meer dan honderd attracties zullen bezoeken, willen adviseren niet hun beste schoenen aan te doen

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3