Uw probleem is het onze Leertucht: noodzakelijk maar ook mogelijk? Enkele kanttekeningen Di 'ie modaliteiten spraken zich uit Toogdag van „In dienst der kerk Bronchi letten Een woord voor vandaag Regering heeft recht op steun van vakbeweging Zweedse Kerk begint strijd tegen echtscheidingen 2 ARBEIDSONGESCHIK TI I El HOOGSTWAARSCHIJNLIJK zal dc regering nu vrij spoedig bij de Tweede Kamer bet wetsontwerp indienen inzake de bestrijding van de arbeidsongeschiktheid. Naar dit wetsontwerp wordt reeds geruime tijd uitgezien, in het bijzonder door de minder validen die van een zeer gering inkomen of een ontoereikende uitkering moeten rondkomen. Zeer lange tijd hebben de Sociaal-Economische Raad en de Sociale Verzekeringsraad nodig gehad om de adviezen aan de regering over de moeilijke materie, welke in deze wet geregeld moet worden, j vast te stellen. Ook voor bet departement van sociale zaken en volksgezond- j held Is het thans geen sinecure, het ontwerp in die juridische vorm te gieten, waarbij zoveel mogelijk recht wordt gedaan aan alle groeperingen en alle technische knopen worden ontward. Het nieuwe wetsontwerp znl immers moeten omvatten de intrekking en ver- vanging van de lopende Invaliditeitswet met alles wat daaraan vast zit, het j zal voorts in de plaats moeten treden van de drie ongevallenverzekeringen ,,Moet er lecrtucht komen? Het "O «deelt» van de liekenseldveriekerlnt. za| u berouwen. Moet er géén Alle arbeidsunxewhiktheid word. onder een noemer «kracht, of deee arbeidj leertucht kome„? Het rol u be- ongeschiktheid nu bet gevolg is van ziekte, van een ongeluk in dienstbetrek-1 T f kinjr ol Tan een onxeval, dal niet In verband Maal met de dienstbetrekking "rnven. L«rtucht of geen lcer- In bun advieaen aan de rrtennr iljn de S.E.R. en de S.V.R. bel erover eens. tucht: het ral u heide berouwen, dat de uitvoering van deze wet moet berusten bij de verschillende bedrijfs-j Maar er moet gekozen worden, verenigingen in de diverse bedrijfstakken. j Wat dan?" Deze woorden sprak Aan een dergelijke zeer verstrekkende wettelijke verzekering zitten echter,ds. D. Oosten te Enschede, hoofd- wat betreft de uitvoering, zeer ingrijpende consekwenties. Naar de opvatting bestuurslid van de Vereniging van het bedrijfsleven zal de wet ook het toezicht op de geneeskundige be- van Vrijzinnig Hervormden, op dc handeling moeten regelen. Behalve de loonderving zal namelijk ook de ge- r»- ir~rb neeskundige behandeling en de revalidatie voor rekening van deze ver- ^gdag van In Dienst der Kerk, zekering komen. In het kader van de wet zuQen daarom medische diensten in het leven geroepen moeten worden met medewerkers, die toezicht uitoefenen op de geneeskundige behandeling. Op dit punt nu dreigen op het ogenblik grote moeilijkheden in de medische wereld. De Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst heeft een dui delijk protest laten horen, omdat deze maatschappij er sterk tegen gekant is. dat de vrij gevestigde artsen op medisch terrein zullen worden gecontroleerd door de deskundigen van de medische diensten der bedrijfsverenigingen. Deze deskundigen zullen bovendien de mate van invaliditeit moeten schatten om dc grootte van de uitkering te bepalen. Eventueel zal dit kunnen leiden tot een ingreep ln de behandeling van de vrij-gevestigde artsen. Genoemde maat schappij wenst dit niet te aanvaarden. i onzer verslaggevers) ARTSEN IN VERZET den, hebben zich tot nog toe geen grote moeilijkheden voorgedaan tussen de vrij gevestigde artsen en dc uitvoeringsorganen van dc sociale verzeke ringswetten. Wat betreft de Ziektewet is dit begrijpelijk. Hier wordt een duidelijk onder- scheld gemaakt tussen de geneeskundige behandeling en de controle op de arbeidsongeschiktheid. De huisarts of specialist schrijft de geneeswijze voor, de controlerend geneeskundige van de sociale verzekering gaat alleen na of de patiënt al weer zover genezen ls dat hij zijn werk kan hervatten. De uit voeringsorganen van de 9oelale verzekering nemen bij ziekte slechts de loondervingsvergoeding behandeling worden gedekt door de ziekenfondsen. Deze gescheidenheid bestaat echter niet bij dc huidige Ongevallenwet, Bij een ongeval ontvangen de slachtoffers niet alleen een uitkering wegens arbeidsongeschiktheid, maar zij krijgen tevens uit hoofde van de Ongeval lenwet een heel- en geneeskundige behandeling, eventueel worden prothesen verstrekt en wordt het slachtoffer bij invaliditeit desgewenst omgeschoold. Hier heeft de Sociale Verzekeringsbank invloed op de medische behandeling. De Sociale Verzekeringsbank houdt toezicht, eventueel kan de bank bij me ningsverschillen over de geneeswijze of revalidatie van een bepaald geval een andere specialist aanwijzen. Deze methode van uitvoering van de sociale verzekeringswetten willen zowel de S.E.R. als de S.V.R. thans gaan toepassen in alle gevallen van ar beidsongeschiktheid. De Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst staat evenwel op het standpunt, dat voor de methode van uitvoering de praktijk van de Ziekte wet aangehouden moet worden, waarbij de verantwoordelijkheden voor loon derving cn voor geneeskundige behandeling duidelijk gescheiden worden gehouden. Wij menen, dat hier begrip moet worden getoond voor het standpunt van het bedrijfsleven. In dc eerste plaats heeft de uitvoering van de Ongeval lenwetten in het verleden maar zelden geleid tot ernstige conflicten tussen de sociale verzekeringsinstanties en de behandelende artsen, in de praktijk blijken er door overleg heel veel moeilijkheden op te lossen. In de tweede plaats moet niet over het hoofd gezien worden, dat de sociale verzekering heel veel geld uittrekt voor genezing en revalidatie van arbeids ongeschikten. Het Ls te begrijpen, dat men nu ook van deze zijde invloed vraagt op dc medische behandeling. Men wil „misgrepen", welke uiteraard menselijk zijn, zoveel mogelijk voorkomen. Dit kost immers de verzekering geld en bet gestelde doel wordt gemist. Ook aal men er oog voor moeten hebben, dat de Sociale Verzekeringsbank reeds over een 60-jarige ervaring beschikt, wat betreft de genezing bij ongevallen. Zeer deskundige specialisten heeft zij ln haar dienst, die een nitgebrelde kennis hebben van bepaalde behandelingsmethoden. Opmerkelijk is tenslotte, dat in de Sociaal-Economische Raad, en in de So ciale Verzekeringsraad geen enkel lid zich achter het standpunt van de Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst heeft geschaard, terwijl men van dc zijde der artsen toch de gelegenheid heeft gehad eigen stand punt toe te lichten. Ook prof. dr. P. Muntendam, vertegenwoordiger in de Sociale Verzekeringsraad van de minister van sociale zaken en volksgezond heid, heeft in de S.V.R. het standpunt van de artsen niet gesteund, hoewel prof. Muntendam zelf ook medicus is. Op grond van al deze argumenten menen wij, dat het juist zou zijn, indien de Maatschappij ter bevordering van dc geneeskunst zich nog eens zou bezin nen op eigen standpunt. Daarbij zou tevens nog eens het compromis-voorstel overwogen dienen te worden, dat van de zijde van het georganiseerde be drijfsleven ls gedaan. Voorgesteld is namelijk In gevallen, waarin de vrij gevestigde artsen en de medische deskundigen van de bedrijfsverenigingen het niet eens kunnen worden over de medische behandeling in een bepaald geval, de zaak te laten beslissen door arbitrage. Dc behandelende arts en het uitvoeringsorgaan van de sociale verzekering zouden in onderling overleg een derde geneeskundige moeten aanwijzen, wiens oordeel dan beslissend ls. Het lijkt ons. dat dit compromis-voors'el het standpunt van de artsen vol ledig recht doet wedervaren en dat het daarom, mede gelet op reeds ge noemde argumenten, aanvaard zou dienen te worden. belofte van zelfbeschikking hebben zich lot dusver alleen Indonesië en een aantal gelijkdenkendn landen verzet. Tegen de VVxtitua zal zich naar analogie van Kongo welliehl ook de autochtone bevolking zetten, gesteld nog, en dat is helemaal zeker, dat tie Verenigde Naties deze «nlwoordelijkheid op zich w'llen nc< provincie Overijssel, gehouden te Nijverdal. Het thema van deze dag was: 1961 leertuchtjaar; zul len wij, hervormden, koers hou den? Heel de problematiek van de leer- tuch kwam naar voren in het betoog van ds. Oosten, die als vrijzinnige de leertucht wel noodzakelijk achtte, maar die het tegelijkertijd een on mogelijke zaak vond. De .Gereformeerde Bonder" ds. A. Kool te Rijssen was wat dit betreft veel scherper. Hij herinnerde er aan, dat het pas verschenen herderlijk schrijven over de belijdenis (waar van prof. dr. A. A. van Ruler de auteur is) de leertucht haast een on begonnen werk noemt. „Maar", zei hij, „als ik met de tucht geen raad weet, weet ik ook met de prediking geen raad meer." Zodra men een belijdenis heeft en het Is afschuwelijke hoogmoed om te menen dat men als kerk wel zónder be lijdenis kan dan zal men degenen moeten weren, die welbewust tegen die belijdenis Ingaan. Zoals bijv. prof. Smits. Ds. Kool achtte het alleen terwijl ze zich er blijkbaar geen zorg ïver maakt, dat de prediking en het pastoraat innerlijk worden nltgehold. NIEUW-GUINEA Het door minister Li Vergadering der Ver. Naties voorgelegde voorstel tot internationalisering van dc kwestie Nieuw-Gutnea heeft uiteraard ook commentaar gekregen van de Nederlandse j weekbladen. Scherp afwijzend toonl Pe Nederlandse Nienw-Guinea-poIitiek gaat vele landen duidelijk te hoog. Wy moeten wel een zeer verstandig Elaeviera Weekblad zegt: pre sident Soekarno is verontwaardigd. Zijn VN-afgevaardigde spreekt van Nederland' waanzin. Immers, op Nienw Guinea ras maar ëén vlag wapperen: dc rood-witte va de Republiek. In Djakarta is de VN'-vlag cv?n onbemind als de Nederlandse. H< intelligent geformuleerde Nederlandse voorstel is dc consequentie vat egering gestelde recht nd, dat als volgt schrijft:; t.rsrhikkking èn van het feit dat Soekarno „Van de verschillende mogelijkheden waar- en kans voorhij heeft laten gaan to over Nederland kon beschikken om afstand. crn gesprek met Nederland. Zijn conditie te doen van Nieuw-Gainea (en dat moe*t eerst overdracht, dan praten, was onaan toch eens gebeuren), heeft het voorlopig de I vaarrlbaar. Nationaal vooronderstelt het slechtste gekozen. In plaats vau rechtstreeks voorstel dat onze regering zich te gaan praten met de andere belangheh- j land grondig heeft georiënteerd bende, Indonesië, wordt nu gepoogd lededeling te doi onze bereidheid tot overdrarht van reiniteit. Internationaal impliceert het de voorstel een meerderheid te zullen vinden. Pe daarop betrekking hebbende verklaring in de Kamer wordt van groot belang. Enige conseqnenlies van het voorstel zijn dat het gesprek met Indonesië voorlof lijk is en dat herstel van de handelshetrek- I ingrn evenmin valt te verwachten al onaal gesanctioneerd spoedige oplossing van het Nieuw-Ci moeter worden Tegen de volledige Neder- vraagstuk Daarvoor is heg voorstel te in landse autonomie op Nieuw-Guinea en een grijpend." I werkwijze. a te laten opdraaien voor een weifelend beleid, waarvoor alleen Nederland de ver antwoordelijkheid kan dragen. Het dave rende plan van minister Luna moet ai. aanhang overigens nog veroveren. Neder landse bestuursambtenaren kunnen blijven met internationale stains, het Nederlandse kapitaal zou een internationale goedkeu ring verwerven. Kortom, de typische Neder lands», anti-Indonesische Gereformeerden halen al keurig in In het Gereformeerd Kerkblad voor Drente en Overijsel geeft ds. IJ. K. Vellenga op echt Vellengiaanse wij ze verslag van de synodezittin gen, doorspekt met commentaar. In een laatste artikel sohenkt hij ook aandacht aan de nieuwe psalmbun del en gaat dan in op de opmer king dat met name in Duitsland niéuwe inzichten baanreken in de hymnologie. Ds. Vellenga vervolgt dan: Laten zij, die nu bedroefd zijn. dus niet te bedroefd zijn, en zij, die blij zijn, niet te blij. Het kan alles nog anders worden. Als de hervormde broeders straks eens mochten vin den, dat er heel andere kerkliederen moeten komen, dan die welke wij nu voor een goed deel van hen over genomen hebben voorlopig dan zouden wij niet alléén kunnen blij ven staan. Daar houden wij niet van. In de zaak van het kerkgezang doen we het trouwens ook helemaal niet. Het kan echter nog van alles worden. Al mogen we ons dan voorlopig ook tot de zang begeven van de bundel, die „voor een goed deel nog geïn spireerd is op de hervormde bundel van 1938". De smadelijke opmerking, dat we vijftig jaar bij de hervorm den achteraan komen, mogen we met verontwaardiging afwijzen. Het zijn geen vijfentwintig jaar. We ha len keurig in. Rhodos roept op vrede te bewaren De pan-orthodoxe conferentie op Rhodos heeft er in een slotboodschap bij alle orthodoxe volkeren op aange drongen „de onderlinge vrede, de vre de van Christus, de vrede van onze God" te bewaren. De boodschap, die door de twaalf voornaamste Orthodoxe Kerken welke een week lang verga derd hebben was goedgekeurd, bevatte geen der politieke punten die door de delegatie van de Russische Orthodoxe Kerk waren voorgesteld. Naar verluidt zou de conferentie een Russisch ver zoek van de hand gewezen hebben om m de slotboodschap een oproep tot vrede aan de vier grote mogendheden op te nemen. De boodschap werd in het Russisch en het Grieks voorgelezen op een vol tallige zitting in de kerk van de an nunciatie. Geref. centrum voor kinderbescherming (Van Ds. A. J. van Oost te Vriezenveen aangekondigd als confessioneel, maar vaar eigen getuigenis niet confessioneel doch eerder Kohlbruggiaan stond veel jarzelender dan ds. Kool tegenover de leertucht. Men moet inderdaad eindeloos ;eduld hebben met hen die afwijken van de belijdenis. En zeker mag nimmer persoonlijke antipathie enige rol spelen de veroordeling van zo iemand. Maar wanneer men in een geval als in prof. Smits de uiterste tolerantie heeft betracht, wordt de tucht toch god delijke roeping. ..Van -Jezus Christus als verlosser zal men afblijven", riep ds Van Oost. Wordt Christus niet als Verzoener tussen God en mens erkend, dan blijft tucht als het enig mogelijke open en dan moet zij worden toegepast. Zij het na uitvoerige gesprekken. De leertucht wordt wel eens veroor deeld door mensen die zeggen „wij wij len geen bloed zien". En men spreekt dan over martelaren en slachtoffers. Eigenaardig, aldus ds. Van Oost. want in de kerk moeten wij bloed zien. Wie niet erkennen wil, dat het bloed van Jezus Christus reinigt van zonden, die doet iets af van de belijdenis. In het ambt kan bij zeker niet gehandhaafd worden. Welke koers? Ds. Kool meende dat de Hervormde kerk krachtens artikel 10 van haar kerk orde, gekozen heeft voor een bepaalde koers. De koers waarin zij „zich strekt de toekomst van Christus". Uit gangspunt is de heilige schrift als eni ge regel des geloofs. De belijdenis is de gezaghebbende concentratie van wat in de schrift wordt geleerd. In die belij denis wil men- samen met al dc heili gen (de vroegere belijders) de volheid - on het Heil verstaan. Soms zijn er verblijdende tekenen bij het koersen. Dan blijkt in de Hervorm de kerk dat er sprake is van een op nieuw luisteren naar de heilige schrift. Helaas, een vaste koers wordt nog niet gevaren. Er is een aarzeling ln het beleid en soms een koersen in ver keerde richting (bijv. de toelating van vrouwen in het ambt, zoals ds. Kool zei). Niet dat koers houden geen enkele speling laat. De calvinistische reforma tie heeft altijd een zekere vrijheid ge kend. „Bekvechterij en hoogmoed, zo als zo duidelijk ilaar voren komt in de vrijgemaakte kerkep, trekken ons in De Raad voor Gereformeerde Sociale Arbeid heeft na ampele voorbereiding op voorstel van zijn commissie voor de kinderbescherming besloten tot de vorming van een gereformeerd centrum voor kinderbescherming. Dit centrum, gevestigd op het bureau van de Raad. Koningslaan 7 te Utrecht, heeft in hoofd zaak ten doel de bevordering van het onderling contact en het gezamenlijk gesprek in gereformeerde kring over vragen betreffende de kinderbescher ming c.a. alsmede het geven van voor lichting en advies op dit terrein. By dit centrum kunnen zich, behalve Instellingen, als deelnemer ook aanslui ten, allen, die in de kinderbescherming op enigerlei wijze werkzaam zijn. De eerste bijeenkomst van het trum wordt gehouden op zaterdag 21 oktober a.s. om 2 uur. in hotel Pays Bas. Janskerkhof 10 te Utrecht. In deze bijeenkomst, waarvan de lei ding berust bij Prof. Dr. R. van Dijk, voorzitter van de G.S.A., zal Mr. A. J. Hagen, voorzitter van de bovengenoemde commissie, het onderwerp „de gerefor meerde bijdrage aan de kinderbescher ming" inleiden en zullen o.a. aan de orde komen de doelstelling van het cen- enkele voorstellen omtrent zijn geen enkel opzicht, al weten we best dat het in gereformeerde-bondskringen ook niet alles goud is wat blinkt.'' Ds. Van Oost achtte de oefening van tucht iets gemakkelijker wanneer de nieuwe kerkorde Christus niet alleen be leden bad als Hoofd der kerk en Heer der wereld, maar tevens als Verlosser. Dit deed ds. Oosten tot zijn collega uitroepen: „Hoe heb ik het nu met u? Wat is het christendom anders dan ver lossersreligie en wat kan Christus voor ons anders zijn dan de Verlossersgestal te? In ons belijden van Hem als Hoofd en Heer is ons belijden van Christus als Verlosser begrepen." In Gods naam Ds. Oosten zag ln leertucht voorals nog geen heli. Tien jaar geleden wilde de kerk nog niet overgaan tot het in voeren van de leertucht. Kan zij het in 1961 wél? Om leertucht te kunnen oefe nen moet eerst het getuigenis der kerk helder klinken, moet een kerk eerst een ware christelijke gemeenschap zijn, die haar voornaamste opdracht: de kerste ning der wereld, op de juiste wijze ver- Chr. handelsonderwijs confereert De centrale raad voor christelijk han delsonderwijs te Den Haag houdt op 3C 31 oktober een congres voor lera- van de aangesloten handelsscholen middenstandscursussen in het con ferentieoord „de Pietersberg" te Ooster beek. Er zullen lezingen gehouden wor den door prof. dr. F. L. Muiswinkel en drs. A. L. Dirken, hoofd van de afdeling opleiding en examens. Aan het congres gaat de jaarvergade- A dvertentiën) vult. Wat voor zin heeft het om te discus siëren over de opstanding van Jezus Christus als onze gesprekken daarover niet doorzuiverd zijn door de kracht van die opstanding? Wat voor zin heeft het om te praten over verzoening, wan neer Hij, die de Verzoening is, niet Zelf in ons midden is en ons spreken en handelen bepaalt? De geschiedenis der leertucht leert-, dat de kerk vaak al te snel bepaal de theologische inzichten verklaard heeft als te zijn het hart van het ge loof. Maar dit is een vereenzelviging die men niet kan handhaven. Liever zou ds. Oosten de weg bewandelen, eens door Da Costa gewezen: de kracht der Waarheid zal het zélf doen. Wanneer eerst geluisterd wordt naar de Heilige Geest zal de koers duide lijk worden. En moet er dan leer tucht komen, welnu dan ,,in Gods naam". (Advertentie) Hoestdrank in tabletvorm.95ct Spreken is zilver en zwijgen is goud, zegt het spreekwoord, maar er zijn ogenblikken dat spreken diamant is. „Toen ik zweeg, kwijnde mijn gebeente weg", schrijft de dichter van psalm 32. Hij heeft het dan over zijn overtredingen, zijn zonden. Onbeleden zonden knagen aan het hart als ratten aan een oude, houten vloer. Het is nu eenmaal onmogelijk om God voor de gek te houden. Gods hand drukte zwaar op hem, zegt de psalmist. Diep in zijn hart weet hij dat God het weet, maar toch durft hij er niet voor uit te komen. Hij is bang voor de gevolgen, voor de reactie van God en hij doet zijn best om die gevolgen nog wat verder de toekomst in te schuiven, maar zijn leven wordt juist door die gevolgen be heerst, ook al zijn ze er nog niet. Angst voor God, dat is altijd het gevolg van zonde. Maar hoe anders wordt het in zijn leven als hij zijn zwijgen verbreekt. Als hij God gaat vertellen wat God al lang weet. Als hij niet langer in hem opgekropt houdt wat hij er al lang uit had moeten gooien. Dan blijkt God ineens een vergevend God en geen straffend God te zijn. Maar hij heeft dan één ding ge leerd. Wij moeten tot God gaan ten tijde dat Hij ons laat vinden. Voorzitter van cle C.B.C. meent: (Van onze soc.-econom. redactie) De regering kan met recht de steun en de medewerking van de vakbeweging verwachten, waar zij streeft naar handhaving \an de volledige werkgelegenheid zonder dat er inflatie optreedt. Aldus ver klaarde vanmorgen de voorzitter van de Chr. Bedrijfsgroepen Cen trale (CNV), de heer C. van Baren jr., op een vergadering van de Verenigingsraad van die centrale in Den Haag. Volgens de heer Van Baren gaat het hierbij voor heel onze volkshuis houding om belangen van de eerste orde. Hij constateerde een ontwikke ling, waarbij de bestedingen sneller gaan toenemen dan de produktie. waardoor een opwaartse druk op de prijzen ontstaat en het inflatiege vaar gaat dreigen. Nu de schaarste aan arbeidskrachten nog steeds toeneemt is waakzaamheid geboden om te voorkomen dat, zoals in 1956 gebeurde, het evenwicht in onze economie wordt verstoord, aldus de heer Van Baren. Hij herinnerde er aan dat bij een dergelijke verstoring de werknemer altijd het eerst kind van de rekening wordt. De huidige ontwikkeling vraagt daar- om van de vakbeweging een beheerst We zullen positieve stappen moeten nemen om het groeiend aantal echtscheidingen tot betere proporties terug te brengen, heb ben de bisschoppen van Zweden in een herderlijk schrijven dat van alle kansels werd voorgelezen, ge zegd. Zij stelden bezorgd vast dat ieder jaar ongeveer 9000 kinderen hun ouders verliezen door echt scheiding. Dat zijn er ruwweg ge schat 90.000 in de komende tien jaar, als het aantal echtscheidingen zo hoog blijft als het nu is in Zwe den. Het is bewezen, waarschuwen de bis schoppen. dat juist deze kinderen uit niet-gelukkige gezinnen het gemakke lijkst vervallen tot jeugdcriminaliteit, drankmisbruik en het gebruik van nar cotische middelen. De bisschoppen meenden dat de oor zaak van het grote aantal echtscheidin gen gezocht moet worden in het feit dat de jonge mensen in hun gezinnen en op school niet voldoende en goed geïnfor meerd worden over de basis, condities en verantwoordelijkheden van het hu welijk. Zij riepen op om juist hierin verandering aan te brengen. Wij hebben een onderwijsreveil nodig, zo stelden zij. waarbij de voorbereiding op het huwelijk een geïntegreerd deel gaat uitmaken van het onderwijs van de natie. Tot nu toe kon dit alleen maar gedaan worden tijdens de korte uren catechisatieonderwijs voor de belijde- l niscatechisanten. Laat men een aantal lesuren per jaar besteden aan de voorbereiding op het huwelyk. Maar dan als een echt studie object, dat wil zeggen, onderwezen vol gens duidelijke inzichten, men moet we ten wat men wil bereiken. De basis moet gevormd worden door echte nor- Bovendien legden de bisschoppen er de nadruk op dat in de gezinnen de ou ders ook hun kinderen moeten bijstaan. Zij moeten juist door hun voorbeeld hun kinderen leiding geven. „Als de gezin nen geen echte gezinnen zijn en als de ouders niet in staat zijn hun kinderen te zeggen wat goed en verkeerd is, zul len alle pogingen om op school of in de maatschappij de jongeren te helpen, fa len. Met nadruk wordt nog gesteld dat weer duidelijk gemaakt moet worden hoe een christen over het huwelijk denkt en moet denken. De grote aanval op het huwelijk heeft zich ingezet toen de christelijke conceptie van het huwe lijk werd verworpen. Zij die in woorden film en foto's hebben gepredikt dat ie dereen vrij is om te nemen wat hij kan en te doen wat hij wel, hebben op dit ogenblik de wind in de zeilen. Maar in hun kielzog vindt men ontelbare dra- ROFIKFNHOIFK Nog ligt de-wereld open, door Annie Ferwerda-Van den Berg. Derde druk. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. De lichte nacht, door Wilma. Derde druk. Uitgave J. H. Kok N V.. Kampen. Meetapparaten ontwerpen en gebrui ken, door A J. Dirksen. Uitgave De Muiderkring N.V.. Bussum. CBC-voorzitter spoedig in hun tegendeel voor de werknemers gaan verkeren. Een inflatoire beweging in het leven roe pen is spoedig gedaan, deze echter weer in te dammen en de nadelige ge volgen voor de werknemers ongedaan te maken is minder eenvoudig. Koopkracht De heer Van Baren noemde de eer ste periode van de gedifferentieerde loonvorming bevredigend voor de werk nemers. De verkregen loonsverhogingen bleken koopkrachtvergrotingen te zijn. Bovendien betrokken de onderhandelin gen per bedrijfstak of onderneming de leden weer meer bij het werk van de vakbeweging, hetgeen een van de licht zijden van deze politiek kan worden ge noemd. De CBC-voorzitter meende wel dat er plaats is voor nieuwe spelregels, die een meer globale toetsingsprocedure mo gelijk maken en die behalve met de produktiviteitsontwikkeling ook reke ning houden met het rentabiliteitsver- loop en met de situatie' op de arbeids markt. Voorts dient de loonvorming geen statisch bedrijf fe worden, waar knappe rekenmeeslers het laatste woord hebben. Er dient ruimte te blijven voor een verantwoord sociaal beleid van de bedrijfsgenoten. Verantwoordelijkheid Sprekende over de mede-verantwoor delijkheid van de werknemers in de on derneming, vroeg de heer Van Baren zich af of de verschijningsvorm van de vakbeweging, zoals die historisch is ge groeid, nog wel in overeenstemming is met de huidige ontwikkeling van de maatschappelijke structuur. Hierbij dacht de CBC-voorzitter met name aan mogelijkheden tot spreiding van taken en verantwoordelijkheid. De vraag hoe de leden te betrekken bij het werk van de vakbeweging, roept dwingend om een oplossing, aldus de heer Van Baren. De leden moeten naast de propaganda een zinvolle taak in de beweging te vervullen hebben om haar een bron van kracht en inspiratie te doen zijn, inplaats van een heerschappij van apparaat-mensen. Wij hebben er ons voor te hoeden, al dus de CBC-voorzitter, dat de vakbewe ging een eigen leven gaat leiden, los van de stem en de invloed var de leden. De Inspraak van de leden mag in de praktijk niet weg-gedelegeerd worden. Delegatie van bevoegdheden dient daarom beperkt te blijven, willen de leden niet de indruk krijgen dat zij er vrijwel niet meer aan te pas komen. De Verenigingsraad begon van morgen na de openingsrede van de heer Van Baren aan een omvangrij ke agenda, die in twee dagen moet worden afgewerkt. Onder andere zal hef hoofdbestuur opnieuw moeten worden samengesteld in verband met het overlijden van secretaris C. van der-Wal en de pensionering van mr. W. Brak. Beroenin ffswerk GERTEFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rotterdam-Fëijenoord: C. de Ruyter uit Wemeldinge. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rottcrdam-Kralingen: R. Slofstra te Harderwijk en M. Vlietstra te IJmuiden. Bedankt voor Schiedam: J. Keuning te God een verbond te maken. Beschre ven in het Engels door Willem Guthry, in leven dienaar van het Evangelie in Schotland, uit het Engels vertaald door Jacobus Koelman, in leven wettig die naar van de Christus gemeente te Sluis cin Vlaanderen. Naar de 10de druk van bliksem. Vermoedelijk bedekt men de 1737, uitgever L. Dorsman, Rotterdam". T "adman? Was er toen bij Vraag: Wij hebben een grote gel. Is die nu gevaarlijk voor bl licht of niet? Ik zie wel eens, iensen zijn, die bij onweer eet >or de - spiegel doen. Antwoord: De spiegel heeft enkele aantrekkingskracht rmoedelijk bedi de bliksem niet te zieD weerkaatsen. Vraag; Wat is luid snurken? Antwoord: Het snurken wordt oorzaakt door het terugvallen van de 1674 afgezet door de staten Wie t met huurschuld weggingen, niets zou kunnen bewijzen. Zij hebben bovendien zonder onze toestemming of die Wanneer zij weggaan en deze laten wegbreken, moeten wij dan de kosten dragen of de onderhuurder? de tuin laten rondlopen. De laatste da gen verliest het dier sterk aan leven digheid. Moet het behalve blaadjes sla ook nog iets anders eten of drinken? achts buiten blijven? Vermoedelijk heeft de vitaminetekort gekregen. doen tegen derland? sennapad een vitaminetekort gekregen. Antwoord: Als de onderhuurder de U moet het dier afwisselend de vol- tong naar de keel. Een oud huismid del is. het strottenhoofd van de snur ker zachtjes met een in koud water bevochtigde spons aan te raken Dit veroorzaakt een slikbeweging, waar door de tong weer recht komt te lig- Ï;en. Een doeltreffender middel is een int onder de keel door om het hoofd te binden voor men gaat slapen. Dit voorkomt het terugvallen van de on derkaak en zo ook het achterover hel- Zee- cwitantie weigert, is het des te erger voor hem, want de onderhuurder moet bewijzen, dat hij de huur heeft betaald en geen huurschuld heeft. Alles wat de onderhuurder aan het huis verandr land omdat hij zich niet onderwierp de door de overheid in het leven ge roepen en gehandhaafde kerkorden in de provincie. Hij was o.a. tegen het vie ren van kerkelijke feestdagen en tegen gebruik van de liturgische formulieren. Hij behoorde tot de aanhangers van Voetius wat betreft de strenge levens stijl, vooral de heiliging van de zondag. Hij was zeer geleerd en heeft zich na zijn afzetting bezig gehouden met ver- - taling van boeken van buitenlandse de onderhuurder verhaalt. gende voedingsmiddelen geven: gekookte worteltjes zonder zout. worm pjes (enkele per dag) of slakjes en in melk geweekt wittebrood. Boven dien tweemaal in de week een kwart of vernielt moet hij betalen. Maar de theelepeltje kalk r__ huurder is jegens de eigenaar voor 'e druppeltjes davitamon A i onderhuurder verantwoordelijk Het is het dier na verloop van I dus zaak te zorgen, dat de onderhuur- opknappen, dan kunt u t der het huis in goede staat brengt, schildpad naar - Ji--- ■oordat hij vertrekt en liefst zo snel Een. waar men mogelijk (tenzij de eigenaar de veran deringen schriftelijk goedkeurt) want de huurder draait voor de kosten op moet maar zien. dat hij deze op Vraag: Een naturel shantung jurk piëtistische theologen en het houden geschroeid met strijken. Hoe krijgt en de schroeiplek eruit? Antwoord: Het is niet mogelijk geestelijke oefen ngen. Hij bevor derde zo doende de conventikels, maar verzette zich tegen afscheiding van de halfuur Vraag: Op mijn beige gebloemd plu che tafelkleed is een glas limonade om gevallen. Wij bemerkten dit pas na en is er in het kleed deze desgewenst- voor u naar een laboratorium voor onder zoek kan opzenden. Vraag: Wanneer ik aardbeien poot jn grond, waarin kippemest zit, moet ik dan met andere chemische stoffen geschroeide jurk goed te krijgen Als kerk. De aanduiding „wettig dienaar oranje plek gekomen. Hoe kan ik de- de stof licht geschroeid is, kan men van Christus duid. erop, dat hij zich ze het best verwijderen? de geschroeide plaats onmiddellijk met als onrechtmatig afgezet' beschouwde. J----* Met Christus-gemeente wordt de Her vormde (gereformeerde) kerk bedoeld. Zijn geschriften staan op hoog peil. Vraag: Onze inwoners willen geen U~U1 SB de onderhuur, deppen. Soms verdwijnt de vlek Vraag: Ik ben in het bezit van een zui ver bijbels boekje. Op het voorblad staat: ..Des Christens groot interest of de toeststeen van ons zalig deel aan Christus, getoetst en aangewezen wie het heeft en hoe te verkrijgen met ver toog van de wijze hoe uitdrukkelijk met „branderig" zoals i„JRB, wil zeggen: het bevat heel veel stik stof in verhouding tot de kali- en fos- forzuren en in verhouding tot de gewo- ge- de het best verwijderen? Antwoord: Eerst deppen met doekje met alcohol en dïïrna alnemen SZl'.'-'g met lauwwarm water. kippemest (goed fijn verdeeld) Rink diep onder te werken (onder de eerste Lezers helpen. Dank zij enige lezers hebben wij enkele exempla ren van het gedicht over de twee wol- superfosfaat ken beschikbaar. Een ™„i^S^igheid. door mij had het" 57 "jaar geïeden "geleerd gegeven kwitantie in stukjes gescheurd, schreef het uit haar hoofd op. On Nu zei iemand mjj dat ik, wanneer zij hartelijke dank! steek) Voeg tevens per are (100 vier kante meter) 5 kg patentkali en 3 kg superfosfaat aan de bemesting toe om -.-J®zcrs e Kro^e hoeveelheid stikstof wat te neutraliseren Gebruik bii hot plan ten wat vochtig turfmolm en giet de planten flink aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2