Alphens instuifseizoen goed ingezet Noorse G. O. Sars maakt reis naar Groenlands kabeljauw TER AAR Rouwkoop-Hazersw. B.: 3-2 Gevestigd en vertrokken te Katwijk Vijfduizendste geboren NIEUWE LE1DSCHE COURANT 13 MAANDAG 2 OKTOBER 1961 TTET vijftiende instuifseizoen is zaterdagavond (in Nabij) onder grote belangstelling geopend. Circa 125 meisjes en jongens hebben zich als „vaste klant" laten inschrijven. Deze eerste avond waren er ook velen, die liever eerst eens wilden kennismaken. Getuige de reacties is deze ken nismaking goed geweest. Er was dan ook een uitstekend programma. De commissie bijzonder jeugdwerk had beslag weten te leggen op de van het begin tot het eind boeiende film „De Fanatici" (Les Fanatiques) van de Franse regisseur Alex Joffé. De uit de instuif voortgekomen muziek band „The Black Shadows" (die sedert enige maanden een zelfstandig optredend gezelschap is) zorgde voor modern amusement Ter begroeting speelden de Shadows Quater master's stores. Mona Lisa Melody in E-rock. Het laatstgenoemde nummer bleek een eigen compositie Kees Laros (een van de bandleden) zijn. Het eerste optreden werd beslo ten met Tallahassie lassie. Na de pauze speelden zij opnieuw leuke hitparade, waar bij zij niet ontk' men aan een toegift. Dit hardwerkende bandje wordt gevormd door Adri Tii mermann, leider en slaggitarist, Huib Maris, zanger en solo-gitarist, Kees La- ros, basgitarist Wout v. d. Kwaak, be geleidinggitarist Harry de Jong, drums. Zij verwierven een gul applaus. Spannend Wat de film betreft: Joffé heeft uiterst spannende thriller weten te vaardigen. Een Zuidamerikaanse dicta tor vertoeft aan de Franse Rivièra. Tij dens zijn afwezigheid breekt in zijn land een revolutie uit. Alleen zijn persoon lijke aanwezigheid zal de zaak van I regime kunnen redden. Hij moet dus spoedig mogelijk per eigen vliegtuig n; huis terug. Doch twee vrienden, fanatie ke tegenstanders van zijn tirannie, sedert enige jaren naar Frankrijk uitgeweken, willen hem de terugkeer onmogelijk maken. Zij hebben maatregelen geno men om een tijdbom in zijn vliegtuig te smokkelen en zodoende te bewerk stelligen dat hij onderweg om het leven zal komen, maar zó, dat zijn dood een ongeluk moet lijken. Het vertrek van het vliegtuig was vastgesteld op 12 uur. de tijd van de explosie op 13.30 uur Maar de geheime dienst van de dic tator bespeurt, dat er onraad is en op het laatste moment worden de plannen voor de terugkeer gewijzigd. De dicta tor zal nu met een gewoon lijnvliegtuig naar Rome vliegen en vandaaruit verder Nu komen de samenzweerders voor de vraag te staan, of zij hun plannen zullen doorzetten en zullen trachten ook dit vliegtuig onderweg te vernie tigen. Het plaatsen van de bom in het vliegtuig zal echter onherroepe lijk consequenties hebben: er zullen vijftig onschuldigen worden gedood.. En van de twee vrienden acht dit niet verantwoord. De ander wil doorgaan. Dat met de dictator ook enige tientallen on schuldigen zullen sterven, acht hij be treurenswaardig, doch onvermijdelijk „Er is geen keus", zegt hij, „door het succes van een revolutie, die op de dood van de dictator zal volgen, zullen veel r onschuldigen uit de gevangenissen gaan. Met ingang worden bevrijd". Hier ontstaat het conflict: gaat het welzijn van velen, boven het geluk enkelen? Wanneer dé twist een drama tisch hoogtepunt bereikt, schroomt der vrienden niet, wanneer alle andere middelen falen, zelf met de koffer- schrijfmachine, waarin de boi borgen, in het lljntoestel te stappen. Het is dan 13.00 uur.... En dan is er 27 nuten later dat incident, vlak boven eiland Elba. Er zijn nog drie luttele nuten, waarin nauwelijks tijd is Aangrijpend In ee aangrijpend slot laat de film de angstige pogingen zien, die de dictator is dan inmiddels aan een hartai' overleden worden gedaan om ALPHEN AAN DEN RIJN Programma van het Nut Het wlnterprogramma van het depar. tement Alphen a. d. Rijn van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen biedt kunst, ontwikkeling en ontspanning. Het bestuur schrijft, dat voor degenen, die de avonden min of meer trouw bezoe. ken, het programma nauwelijks nadere toelichting behoeft Er zijn echter velen, die nog buiten het Nutswehk staan. Met de snelle groei van de gemeente groeit dit aantal. Dat is jammer. Het bestuur zou graag zien, dat de gezinnen, die zich in deze ge meente vestigen, zich spoedig hier thuis zullen voelen en het meent, dat het de partement hierbij goede diensten kan bewijzen. Dinsdag 10 oktober komt de Konink lijke Vereniging „Ritteris Sacruim" uit Leiden met het toneelstuk „Bomen ster- wn staande" van Casona. in het Nuts-' gebouw, om 8 uur. Dinsdag 7 november opnieuw toneel, nl. van de toneelgroep Centrum" uit Amsterdam (voortzetting van „Puck", in de NutskrLng welbekend). De titel van het stuk is nog niet bekend. Dinsdag 23 januari 1962 is er een con cert in de Herv. kerk Julianastraat, te geven door de Chr zang- en oratorium- vereniging „Hosanna" en de Rijnlandse orkestrvii eniging, beide alhier. De or ganisatie van deze avond is een nieuwe element in de Nutsavonden. Donderdag 15 februari is er weer een 8oiree-dar.sante in Avifauna. Dinsdag 6 maart komt de bekende Aafje Top in het Nutsgebouw voordra gen .Zuster Luc" van Katrijn Hulme. Voorts hoopt men weer enkele excur sies te organiseren naar belangrijke evenemepten buiten de eigen gemeente Nfejaarshenre Actief Oudshoorn Zoals we hebben gemeld, zal naast de grote middenstandsexpositie op het Thorbeckeplein ook een najaarsbeurs worden gehouden in het Nutsgebouw. Verschillende middenstanders, bij de combinatie Oudshoorn Actief aangeslo ten, zullen hier een stand hebben en verwaah: mag worden, dat dit alles zeer aantrekkelijk zal zijn. Deze najaarsbeurs wordt geopend dinsdagmiddag om 3 uur en zal 3, 4 en 5 oktober zijn geopend van 3—6 en 7—10 schrijfmachine uit het vliegtuig te pen, zonder resultaat overigens. Nadat een der vensters is kapot geslagen, wordt de gezagvoerder gedwongen noodlanding te maken op het strand. De golvende zee ontfermt zich tenslotte de man en het moordwerktuig, dat een geweldige klap explodeert. De hoofd rol in deze door de Stichting Filmcen trum uitgebrachte film wordt vertolkt door Pierre Fresnay. In zijn slotwoord wees jeugdouder- ling G. Sampiemon erop, dat er in het nieuwe instuifseizoen weer veel valt te genieten en te heieven. Namens de staf van medewerkers deed hij een beroep op de medewerking van de meisjes en jongens. Zonder jullie hulp gaat het zeer beslist niet, zei hij, In de instuif zullen jullie jezelf kun nen zijn. Uiteraard betekent dit niet, dat alles maar kan en mag. Houdt je aan „de regels van het huis". Ver geet niet dat je het 't langste uithoudt in een goede, gezonde sfeer. Hoewel het instuifwerk en alles i daarmee samenhangt, gedaan wordt opdracht van de Hervormde Kerk, richt deze arbeid zich op de Alphense jonge ren in 't algemeen. Iedereen is dus wel kom. Hij zei tenslotte te hopen, dat jongeren en ouderen zullen ervaren, dat van echte blijdschap eerst dan sprake is, wanneer we Jezus toelaten in ons leven. Vierde predikant Blijkens een bericht in ,,Het Kerkblad voor de ring Alphen der Nederlandse Hervormde Kerk" is de officiële goed keuring tot stichting van een vierde pre dikantsplaats in de Gemeente van Al phen a. d. Rijn ontvangen. Besloten is uit predikant van rechts- confessionele signatuur. In de laatstge houden vergadering van ambtsdragers is groslijst opgesteld en een hoorcom- ie benoemd. Deze hoorcommissie is haar werkzaamheden reeds begonnen. Op preekbeurten is al rekening gehouden met de vierde pre- ikantsplaats. Tevens is ernaar gestreefd de predikanten na vier zondagen een vrije zondag te geven. Om daartoe te kunnen komen zal de dominee die des morgens in de aula van de Ulo dienst heeft, 's avonds in de grote kerk voor- november zullen 10 uur aanvangen. de morgendiensten Hulp voor ds. Veen Naar wij vernemen krijgt ds. J. Veen, predikant-directeur van de Martha-Stlch- ting, hulp bij het pastorale werk van ds. G. Moen. Ds. Moen is hoofd van de Zonnebloem- school. Hij is bereid gevonden mede te arbeiden aan de catechisaties, de preek beurten en avondsluitingen, de instructie van de zondagsschoolleiding, de cursus A, en voorts aan alles wat voor de geeste lijke vorming van hen die deel uitmaken van de betrokken gemeenschap noodza kelijk is. Coöp. Boerenleenbank RAIFFEISENBANK Alphen aan den Ri Maandstaat per 30 september 1961 ACTIVA: Kas en Kassiers 3.476.085,98 Debiteuren 4.990.857,34 Leningen en Effecten 838.236.50 Bankgebouw f 1. Diverse rekeningen 108.322,27 9.413.503,0£ PASSIVA: Reserves 241.848.41 Crediteuren 9.074,210.15 Diverse rekeningen 97.444,53 Alle Bank- en Spaarbankzaken Visserijgolfjes HAZERSWOUDE Maandag: 8 uur schaakclub, Herv. gebouw, 7.30 u. zendingskrans Dorcas, idem, 7 u. Herv. m.c. 1014 j., Herv sch.j. Dinsdag 3 okt.: 4 uur Herv. m.c. 8 tot 10 jr, in Herv. school, 7.30 u. Herv. boven 14 jr., Herv. past., 7.30 u. m.v. Lydia. Herv. ver. gebouw. Woensdag 4 okt.: 7.45 u. Geref. nenver., achter de Geref. kerk. Donderdag 5 okt.: 6.30 u. jeugdkoor In Herv. ver. gebouw, 8 u. Zang en Vriend schap, Herv. ver. gebouw, 7.30 u. dames- krans Wees een Zegen, Herv. school. 7.30 u. Herv. mannenver. bovenzaal Het oude Raadhuis. Zaterdag 6 okt: 3 uur boeken ruilen bibliotheek Herv. ver. gebouw. ROELOFARENDSVEEN Brandwaarborgmij. had gunstig jaar In de Pancratiuszaal kwam de Onder linge Brandwaarborg Maatschappij voor haar ledenvergadering bijeen. Voorzit ter J. L. Bakker leidde de samenkomst. Na de goedkeuring van de notulen werd het jaarverslag aan de orde gesteld, op gemaakt door secretaris-penningmeester J. J. van der Meer. De maatschappij had een gunstig boek- iar. Men verzekert nu ook tegen zgn, koude vliegtuigschade (waardoor dus geen brand ontstaat) en elektriciteits- schade bij vee (bijv. ontstaan door chinaal melken). Men heeft dit kunnen verwezenlijken zonder dat tot premie verhoging behoefde te worden overge- Aan brandschade werd in het afgelo- ;n jaar ƒ4385,05 uitgekeerd. De groot ste schadepost bedroeg ƒ2200. Aan stormschade werd 368,72 uitgekeerd. Het verzekerd kapitaal nam met ƒ1.897.250 tot ƒ22.961.415, waarvan werd afge schreven ƒ266.650, zodat het kapitaal thans 22.694.765 bedraagt Het aantal leden per 1 juli 1961 is 1092 en het aan tal polissen 1616. De ledenrekening be loopt thans ƒ78.508.34. Van de balans en exploitatierekening die door de vergadering werd goed gekeurd bedroeg het winstsaldo 11.184,32. Deze winst zal gedeeltelijk worden toegevoegd aan de egalisatiere- gedeeltelijk worden bijgeschreven op ledenrekening van 30 pet op de over het boekjaar betaalde voorschrift premie het restant wordt naar het resi kapitaal overgeboekt. De heren G. W. Warmerdam en Joh. J. in der Meer werden in het bestuur herkozen, de heer N. P. Bakker werd opgevolgd door de heer J. van Berkel Bij de gratis verloting werd Jac. Op- pelaar winnaar. De heer N. A. J. Rietbroek stelde een vraag over vergoeding bij stormschade. Het bleek dat de eerste f 25 voor eigen risico zijn. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer J. Heiner, zoon van de Geref. predikant, ds. A. P. Heiner, is aan de Vrije Universiteit ge slaagd voor het doctoraal examen psy chologie. Hij heeft o.a. gestudeerd onder leiding van Prof. Waterink Jubileum De afdeling Ter Aar van het Ned. Bijbelgenootschap bestaat 25 jaar. De heer L. Koning viert dan ook zijn zil veren jubileum als bestuurslid van deze afdeling. Op vrijdag 6 oktober zal dit feit worden herdacht in een samenkomst in het Verenigingsgebouw te Nieuw- Burgerlijke stand GEBOREN: Marinus N. G. M. zn van P. J. Hoogervorst en A. C. Borst, Kerk- pad 25; Hendrikus J. zn van H. J. Klein en M. J. van Wijk, Kerkweg 57; Gerar- dus C. J. zn van G. C. en J. M. Aartman, Langeraarseweg 1; Anna E. M. dr van J. B. Bosland en A. P. Stijnman, Oude Kerkpad 6. ONDERTROUWD: C. Wijfje, 25 jr, en C. A. M. Borst, 24 jr. GEHUWD: F. L. F. Sniedt, 27 jaar, 's-Gravenhage en E. M. Waltuch, 23 jr; P A. van Ruiten, 31 jr. cn C. Hooger vorst, 24 jr; A. W. H. Volgering, 26 jr, an A. K. C. Rekelhof, 24 jr. OVERLEDEN: H. van Emmerik, 62 jr. Veil i n <?over zi ch t De afgelopen week ls een volle to maten ueek geweest met grote dagaan- voeren Het mooie zonnige weer had de vruchten snel doen rijpen, de kleur fel rood en de kwaliteit ls best. De zo- mertomaten worden minder en de jonge najaarstomaten krijgen de overhand en deze zün prima van kwaliteit. De handel was vlot, vooral voor de sorteringen A en C, die geheel voor de export worden weggekocht. De prijs heeft zich op een behoorlijk peil weten te handhaven, hoewel het vrijdag leek of bet wat gedwongen was. De 9or tering B was goedkoop. Vooral vrijdag toen de prijs niet eens de 2 per bakje wist vast te houden en daar beneden kwam te liggen. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat deze sorte ring niet door Engeland of Zweden wordt afgenomen. Anders waren daar voor België. Luxemburg of Duitsland aan de markt, maar deze ontbraken. De prijs van de tomaten is nog niet Voor de andere aangevoerde prod uk- ben was de belangstelling te gering. Vooral andijvie, waarvan de aanvoer groot was. kon met veel goeds doen. De kwalitéit moest al heel goed zijn als ze boVen het minimum werden verkocht en de geringste gebreken deed door draai ontstaan. Dat is een tegenvaller voor die kwekers die dit artikel hebben geteeld inplaats van de door wind regen omgekomen augurken. Sla is ook niet duur, de allerbesten konden 6 7 cent halen, de rest stopte bij 3% en 4 ct. Bloemkool, kwaliteit niet zo best meer is, brengt een lage prijs op. Pronkoonen zijn bijna aan het eind voor de laatsten wil men weer s prijs geven, maar de aanvoer wordt aLI w™ Steeds kleiner. Kassnijbonen van prima er "oorn lruralitoil hranhtfvn msfi. kwaliteit braöhten een matige prijs op. Prorakbonen zijn bijna aan het eind behoorlijk Ze zijn goed in trek cn wees de prijs uit. Nog jonge speüobonen wil men ook wel eten. Waspeen en prei brachten een goede prijs op. Peulen van goede kwaliteit ren besli9t niet duur, als was het dan een delicatesse. Fruit is wed duur, welke naam hei ook draagt. BENTHVIZEN Ongevallen Vrijdagavond reed de groentehande laar J. Biegman Abr. zn. met zijn brom fiets op de Dorpsstraat in westelijke richting Door de regen merkte hij de bestelwagen van de heer H. Spruitenburg die binnen de voorgeschreven afstand van een lichtmast was geparkeerd, te laat op. Hij ramde de auto. De genees heer oonsta teerde een gebroken pols, een bloedende hoofdwond, een diepe vleeswond aan een been en enkele ge broken ribben. Voorts klaagde het slachtoffer over pijn aan de borstkas. De arts achtte overbrenging naar het Aca demism Zierakenhuis te Leiden nood zakelijk. Na een behandeling kon de heer Bregman huiswaarts keren. Zaterdag omstreeks zes uur was het de 19-ja/ige boekhouder F L. G„ die op het plaveisel terecht kwam. Komend uit Leiden maakte hij op de Broekweg met zijn bromfiets een slipper, die tot gevolg had, dat voertuig en berijder en kele meters over de ruwe betumweg Been gebroken Het 6-jarig zoontje van de heer P. Bremmer kwam tijdens het spel op het plein van de Hervormde school na eer botsing met een mede-scholier zo onge lukkig te vallen, dat het een been brak Naar Deltawerken De bouwcombinatie Vonk, Quartel en De Groot organiseerde voor het perso neel een reisje naar de Deltawerken. Om 8 uur vertrok het gezelschap naar Helel- voetsluis, waar een film alvast een glo baal overzicht gaf in dit gigantische plan Per boot ging men naar de bouwput in het Haringvliet. Ook werd een bezoek aan het Bouwcentrum gebracht. De Euromast bood een prachtig uitzicht ove stad en haven. In Avifauna werd ged: neerd. De heer T. van Dijke bood hier namens het personeel aan de echtgeno ten der firmanten bloemen aan. Zaterdag werd in het Hervormd ver enigingsgebouw een bazaar gehouden ten bate van de gymnastiekvereniging Hou Vast. Er was grote belangstelling. Ons Verblijf De bouw van het clubgebouw van de speeltuinvereniging Ons Verblijf nadert :ijn voltooiing. De laatste hand wordt nu gelegd aan het interieur. Jongerenorganisatie Zaterdagavond kwam de Jongeren organisatie van de Hollandse Mij van Landbouw in 't Herv. verenigingsgebouw bijeen. Het was de eerste ledenvergade ring in dit seizoen, door voorzitter L. Noordam geleid. De notulen van de vorige vergadering werden door de eeretaresse gelezen, waarna mejuffrouw Hok van Rijn een verslag voorlas van hel zomeruitstapje naar de omstreken var Arnhem. Arie Visser vertelde vervolgens var jn reis naar Oostenrijk. Hij liet moou dia's van zijn reis en van de tentoonstel van de Boskoopse cultures zien. Na dc pauze beraamde men plannen vooi Je ontwikkelingsavond. WOVBRVGGE Gaande en komende man Ingekomen: G. J. de Leeuw, Klikspaan- weg 8, Leiden; A. Spruit, Lage Rijn dijk 65, Leiden; C. M. van Tol, Rokke- veenseweg 68, Zoetermeer; J. H. Baltes, Karei Doormanstraat 107, Alphen a. d. Rijn; C. H. van Kampen, Goeman Bor- geslusstraat 12, Alphen a. d. Rijn; A. J. A. van Oorschot. Herengracht 100. Lei- Vertrokken: A. W. M. van der Ploeg, Heléne Swarthplantsoen 18, Hazerswou- de; Th. den Dubbelden, idem; N. var Ipercn, Hoorn 152, Alphen a. d. Rijn; C. M, Th. Baak, Titus Brandsmostraat 5, Zoeterwoude; J. C. C. M. Schiphorst, Kra- nestraat 112, Groningen; C. B. den Dub belden, Heléne Swarthplantsoen 16, Ha- zerswoude: M. E. van Leersum, Kruid hof 16, Noordwijk; G. van der Ploeg, Hughenstraat 8, Wassenaar; P. van Ipe- Hoorn 152, Alphen a. d. Rijn; G. J. Iperen, Noorder Nassaustraat 17. Al phen a. d. R(jn. Tljdrede Donderdag 5 oktober zal ds. D. der Endt Braat uit Monster een tijdrede houden voor de kiesvereniging der S.G.P. in de zaal van de Gereformeerde kerk. Aanvang half acht Burgerlijke stand Geboren: Johannes M., z. v. M. J. Bax C. G. Bax; Frederikus L. J., z. v. G. J. Hoogenboom en M. E. Waasdorp; Paulus z. v. J C. van der Meer en L. M. Schipper; Gerard J., z. v. G. J. de Leeuw |L. Lips. HET NOORSE ONDERZOEKINGSVAARTUIG „G. O. Sars" is terug gekeerd van een succesvolle expeditie naar de kabeljauwbanken langs de Groenlandse kust. Er werden rijke visgronden door de „G. O. Sars" aangetroffen op de Lille Hellefisbank. De lengte van de kabeljauw schommelde tussen 54 en 90 cm. De kabeljauwbanken van de Danbanken Kaap zijn, volgens het rapport van de „G. O. Sars", eveneens uitzonderlijk rijk aan vis. De kabeljauw van Oost-Groenland bleek veel groter te zijn dan die van West-Groenland. de „G. O. Sars' kabo' Het programma v; omvatte behalve het jauw en het verdelen in jaarklassen, ook net merken van kabeljauw en heilbot in verband met de trek van deze vissen. Bovendien wensten de Noorse vissers nauwkeuriger te worden ingelicht over de omstandigheden op de visgronden rond Groenland. In bepaalde streken waren de ijsschot- sen van zeer geringe omvang en over grote afstanden verspreid. De „G.O. Sars" kon zich er gemakkelijk doorheen bre ken. Elders kwam het schip echter vooi grote ijsvelden van opgestapelde schot sen te staan. Vaak betekende dat een niet te nemen hindernis voor het stevige REUSACHTIGE IJSMASSA Zware wind doet de situatie in dc Groenlandse wateren snel veranderen. De Danbanken Kaap. die op 27 i ij», i i op 29 augustus geblokkeerd door een reus achtige ijsmassa. De ijsmassa's kunnen zich in ongeveer tien uur 25 tot 30 mijl verplaatsen. Ook in de fjorden werd veel ijs waar genomen. Er werden echter heel weinig afdrijvende ijsvelden waargenomen. Ook voor de kust van West-Groenland zagen de opvarenden van de „G.O. Sars" veel ijsbergen. Sommigen bevon den zich op 40 tot 50 mijl van de kust Het onderzoek van de G.O. Sars word door de gro-te ijsmassa's zwaar gehin derd. Het jaar 1959 is een jaar geweest, in het ijs een groot o> ent i gehad, hetgeen nu nog zeer goed te mer ken is. De tempera «.l ui v, i: i. valer bleek echter practisoh onveranderd. MOEILIJKE SITUATIE De uittreding van vijf vertegenwoordi gers van de Nederlandse Zeevlsgroot- handelsvereniging te IJmuidcn uit het bestuur en de commissies van het pro- duktschap voor yis en visprodukten heeft een moeilijke situatie geleld. Want handel maakt nu eenmaal een inte grerend deel van het visserijbedrijf uft. ïen kan zelfs zeggen, dat het mis schien wel het belangrijkste onderdeel Want als er geen Nederlandse vissers vloot was kon de handel via de invoer toch nog voor vis zorgen, maar het zou de vissers wel ondoenlijk zün aon- een handelsapparaat toch hun vb over het land te distribueren. Juist omdat de handel zo belangrijk is i de handelaren zich dat ook terdege bewust zijn is deze crisis ontstaan. Want men meent, dat het invoerbeleid van het produktschap voor vis en visprodukten blijk geeft van te weinig begrip voor de- positie van de handel. „Waarom gaat men nu juist, wanneer de aanvoer van koolvis en kabeljauw zo klein ia, de invoer stopzetten?", hebben de handelaren zich afgevraagd. „Dit is tegenwerking." Ze zijn uit de commissie voor propaganda voor verse vis getreden, omdat 7.0 propaganda voor vis, die niet le krijgen is, onzin vinden, en zij zijn uit dc commissie voor internationale sa menwerking getreden, omdat z|j geen samenwerking maar tegenwerking be speuren. De heer P. Krab, voorzitter van Zeevisgroothandelsvereniging, heeft het ons nog eens uiteengezet: „In alle ande re landen van de E.E.G. maakt men ge bruik van de mogelijkheden tot invoer Frankrijk zet zijn grenzen wagenwijd de tong, Italië en Duitsland voeren hartelust verse vis in. Maar in Ne derland gaat dat anders. Hier beschouwt men een invoercontingent, dat door de nandcl als een minimum was gezien, als een maximum en men draait de kraan dicht als het contingent is uitgeput Een onlogische gang van zaken, want men voert Juist in om de behoefte te dekken. deze behoefte is groot als de Neder landse vloot niet aanvoert." De eerste week van oktober is de in- 5er weer vrij. Maar lang zal het niet duren, want de laatste tranche van dit jaar zal wel gauw zijn opgesoupeerd. En dan zal ongetwijfeld opnieuw de invoerkraan dicht gaan. De groothandelaren hebben het niet meer genomen. Al moet men daarbij toch stellen, dat de eontingenten- Keling een regeling v§n het produkt- ap is, dus ook van de groothandel. Zo gaat dat nu eenmaal in een demo cratische samenleving, TOT 400 MANDEN Van 54 tot 58 graden noorderbreedte as het goed weer op zee. De haring visserij was even minder dan gisteren, slechts twintig procent van de schepen heeft wat gevangen. De vangsten liepen uiteen van 60 tot 400 manden haring per etmaal. De Huibertje deed een trek van manden haring, de Nelly eveneens. De Arie deed een dagvangst van 270 manden haring, de IJM 37 Delft een dag vangst van 180 manden haring, de Jo hanna een dagvangst van 200 manden ha- De makreelvangst op 58 graden noor derbreedte was niet zo best. De vangsten liepen uiteen van 100 tot 250 manden makreel, haring en schelvis. De Thorina deed een dagvangst van 150 manden hoops, de Amsterdam een dngvanest van 180 manden hoop6. De kotters op de kust vir-v-n 100 tot 300 o en 10 tot 20 manden andere vis. De kotter* op de Witte Bank 200 tot 400 kilo tong en 10 tot 15 manden andere vis. De IJM 32 Elie Chcnevière, de IJM 15 Emma, de T.TM 10 Maria van Hattcm cn de IJM 72 Beatrice zijn weer noarzee vertrokken», De Katu ijkse dryfneuoggers vingen ge middeld 17 kantjes evenals 4e Scheve- ningse- De 22 Orlon boekte een verras send grote vangst. Dit schip sleepte met nog 40 netten te halen al 140 kantjes uit see. Zo nu en dan kan het das blijkbaar wel, al is het toch maar een altsondering als een drljfnetlogger een derg*lljk re sultaat kan boeken. B|) de trekkers waa de KW 73 Maria Jacobs met 80 kantjes de gelukkigste. De KW 74 Delta Marga- retha had er 40. WAT ER WAS De aanvoer in IJmuiden werd zaterdag verzorgd door 63 schepen, dia zorgden voor 7061 kisten, waarvan 245 schelvis, 80 gul en kabeljauw. 3660 haring, 840 makreel. 675 schol, 10 tarbot, 333 varia, 357 stuks kabeljauw, 50.000 kilo tong. De IJM 53 Dirkje zorgde voor 910 kls- n, de SCH 261 Onderneming 1 voor 1300 kisten, de VL 131 Petronella voor 865 kisten, de KW 87 Albatros voor 950 kis ten, de KW 8 Deining voor 900 kisten. De tongprijzen waren nog steeds aan do lage kant. Ze varieerden namelijk van f 4.60 tot f 1.30. Er was ditmaal vrij wat grote makreel aan de markt Voor deze bonken telde de handel f22 k f23 per neer. De schelvisprijzen waren weer stuk lager geworden, en alleen de grootste kwam even boven f50 uit. Gul 'eer veel goedkoper geworden, met waarden tot f 56 per kift. Er was alleen maar een kleine schol aan de markt, die maar van f33 tot f 14 op bracht In Scheveningen was de aanvoer 1600 kisten haring, 300 platvis, 7000 kilo tong 2300 kantjes jonge haring. ROELOFARENDSVEEN Zeilersfeest In restaurant De woelige Baren heb ben de zeilers van de O-jollenklasse za terdagavond feest gevierd ter gelegen heid van het zilveren Jubileum van hun wedstrijdklasse. De Olympia-jollenklasse telt in Nederland ruim zestig leden. De Olympia-jol kwam voor het eerst uit op de Olympische Spelen In Berlijn in '36. Voorzitter W. Bijker deelde mee, dat de internationale wedstrijden om de Golden O-jol in Nederland zullen worden gehouden: op de Westeinderplassen. Men hoopt 60 boten aan de start te krijgen. Nadat een film was vertoond, zaten de feestvierders aan een diner aan. Bestevaerweg 10, gekomen van Rijns- burg; W. M. M. L. Welsing, Driepiassen- weg 17, gekomen van Breda; S. Reidsma, Parklaan 1, gekomen van Nieuw Gui- ■^Z^BStempels (met gezin), Boule vard 44, gekomen van Vlaardingen; F. L. Roddy, Boulevard 17, gekomen van Amerika; J. G. van der Kraan, J. van der Kraan, G. van der Kraan, L. van der Kraan, Sluisweg 85, gekomen van Rotterdam; W. E. Jonker, Secretaris Varkevisserstraat 185, gekomen de Nederlandse Antillen, Vertrokken: A. M. G. Siegers, van Drie- plassenweg 17 naar Peize, De Horst 9; S. J. Cornelissen, van Drieplassenweg 17 naar Hilversum, Hcrmelijnkade la; M. A. van Beelen, van Rijnmond 97 naar Rhe- nen, Cuneraweg 425; I. G. Timan, van Drieplassenweg 17 naar Leiden. Lange- brug 109; P. J. E. Hegeman, van Bad- straat 10 naar Enkhuizen, Brugstraat 9; N. Guijt, van Van Speijkstraat 12 naar Wassenaar. Katwijkerweg 18; T. Pronk, Oegstgeest; H. van Gisteren, Pioenhof 11, ivan Adrianastraat 40 naar 's-Gravenhage, gekomen van Nieuw Guinea; R. Rijers. Hyacinthstraat 21, gekomen van Nieuw Guinea; S. W. J. Dieleman, Borgerstraat 47. gekomen van Hilversum; S. Dieleman- Wismeijer, Borgerstraat 47, gekomen van Hilversum: H. A. J. Sleijpen, Duinstraat 33. gekomen van Oegstgeest; M. C. Mul der-Glasbergen. Bestevaerweg 52, geko- Rijnsburg; P. van Eeuwijk, Tijmstraat 39. gekomen van Lisse: J. Buijs. Voorstraat 90. gekomen van Gouda; E. F. Marissen, Boulevard 126, gekomen van 's-Gravenhage; A. van Barneveld, Boule- ard 17. gekomen van Delft; I. J. J. van der Lee, Seinpostidwarsstraat .0, gekomen van Noordwijk; D. Rajar, Willem de Zwijgerlaan 5. gekomen van Leiden; L. Everduin. Drieplassenweg 17, gekomen Aruba; I. Bakker, (met gezin), Mo lenweg 13. gekomen van Vlissingen; C. de Vries (met gezin), Boulevard 125. gekomen van Blaricum; J. L. Oldenhof gezin) Anemoonstraat 3e, gekomen Heemskerkstraat 15, M. Schaap. Karei Doormanlaan 25 naar Ede (Gld). Verl. Maanderweg 119; H. C. Baas. van Drieplassenweg 17 naar Haarlemmermeer. Leimuiderdijk 491; G. van Dijk, van Was- senaarseweg 75 naar Overslag. Bonteko.- B30; J. Vos, van Wassenaarseweg 75 naar Deventer. Van Heemstralaan 31; B J. den Besten, van Drieplassenweg 17 naar Epe. Haverkamp 4: D. de Vries, van Drieplassenweg 17 naar Groningen. Agri- colastraat 28a; E. C. Matthes-Hermsen 'met gezinvan Vlierstraat 13 naar Duitsland; J. Marcks, van Molenweg 17 naar Nieuw Guinea; H. Palte, van Prins Bemhardlaan 107 naar Nieuw Guinea; A. H. Snackey, van Pioenhof 15 naar Nieuw Guinea; M. A. Klasen, van Papver- hof 8 naar Nieuw Guinea; A. H. M. Hng- dom, van Prinses Marijkelaan 13 naar Nieuw Guinea; A. J. van Dun, van Vinkeweg 23 naar Nieuw Guinea; F Szpilman-Krauter. van Drieplassenweg 17 naar België; A. Szpilman, van Kam perfoeliestraat 2 naar België; P. K. Bras ser-van der Marei, van Mr. D. Donker Curtiusstraat 14 naar Nijkerk, Bunscho- terweg; M. Sprong, van Drieplassenweg 17 naar Schiedam, Hagastraat 24: E. H. M. Biesjot, van Drieplassenweg 17 naar Leiden, Van der Duijnstraat 6; A. Brou wer. van Drieplassenweg 17 naar Portu- gaal, Albrandswaardsedijk 74a; G P Bloot, van Andreasplein 12 naar Delft. Oudraadtweg 35; J. C. Reinders Folmcr, van Laan Nieuw Zuid 40 naar België: H. A. van der Wijst, van Kerkstraat 30 naar Den Helder. Middenweg 120; C. Wijling. van Voorstraat 22 naar Amerika 'Californië); D. J. Kiekens, van Havik laan 31 naar Rotterdam, a b Hr.Ms. „Ka rei Doorman": B. J Kraaijenbrink. van Boslaan 8 naar Leiden. Lekstraat 51; J Hendrik, van Koekoeklaan 28 naar Rot- Rouwkoop heeft de Indrukwekkende op- nars van koploper Hazerswoudse Boys net een fraaie en allesalns verdiende 3—2 sege vroegtijdig kunnen stuiten. De Ithemden hebben voor eigen publiek getoond, dat i|j na het teleurstellende begin van de competitie, de weg om hoog weer hebben Ingeslagen. De over winning van de thuisclub betekent geens zins. dat de Boys uit Haserswoade zich willoos naar de slachtbank hebben laten Integendeel, want In het begin van de- levendige en sportieve ontmoeting ga- in de koplopers volledig de toon aan. Hun overwicht duurde echter slechts een kwartier. In dei tijd hadden zij reeds een fraaie 02 voorsprong opgebouwd, dankzij de uiterst snelle middenvoor Pos. Geleidelijk bracht Rouwkop iets meer evenwicht in de strijd, die daardoor aan trekkelijker werd, doch de gastheren kon den hun overwicht niet in doelpunten uitdrukken. Enkele minuten voor rust kwam plotseling de ommekeer, toen een der achterspelers van Hazerwoudse Boys een hoge voorzet vakkundig met de han- Toen de heer Juffermans. wonend Prins Bernhardstraat 11, zaterdag op de ge meentesecretarie aangifte kwam doen van de geboorte van een dochter. Wil- helmina Adrians Maria, bracht hij daar mee zonder het zelf te weten het aantal inwoners van Voorhout op 5000. Van ochtend om elf uur kwam burgemeester P. M. F. Smolders het gelukkige echt paar het had al een dochter een spaarbankboekje met f 100 en een mand fruit aanbieden. De heer Juffermans. boekhouder van beroep, is afkomstig uit Oegstgeest, zijn vrouw uit Leiden. terdam a.b, Hr.Ms, „Karei Doorman"; W. H. Gerdessen, Princestraat 25 naar Gilze, Rijksstraatweg 121; G. D. Schaap, van J. Banckertatraat 11 naar Noordwijk, Offenweg 73; M. van Rijn-Brummen, van Zuidstraat 83 naar Apeldoorn, Javalaan J. F. Ouwehand, van Drieplassenweg 17 naar Vlissingen, Breewaterstraat 14; R. J. J. Francois, van Boulevard 76 naar België; E. W van Baarsel. van J. van kclstraat 38 naar 's-Gravenhage, Ma conistraat; J ct van Drieplassen weg 17 naar Maasland, Huis ter Lucht 2; M. A. Berghuis, van Drieplassenweg 17 Apeldoorn. Sprengenweg 68; W. H. Nieuw Gul- Veenis, van Pioenhof 8 den uit de lucht plukte. Hans Arendsa benutte de strafschop feilloos. Thuisclub beier Na rust raakte Rouwkoop beter inge- speeld. Er kwam meer lijn in de aan vallen van de thuisclub en Hazerswoud se Boys werd vrijwel op eigen speel- helft teruggedrongen. Toch zou dit offen sief nog tot de 22ste minuut duren, eer J. Roest een fraaie passe van K. Ver- rlpa met een doelpunt wist af te ron den. De spanning was volledig teruggekeerd en Rouwkoop rook de overwinning. Deze ward dan ook een kwartier voor het einde gegrepen door J. Roest, die op on navolgbare wijze vijf verdedigers van Hazerwoudse Boys omspeelde en daar op met een fraai schot voor 3—2 zorg de. De gasten water echter nog lang niet overwonnen en er volgden nog enkele hachelijke momenten. Voor belde doelen- Rouwkoop kreeg hiervan demeeste, doch ze wist deze evenals Hazerwoudse Boys voor rust niet te benutten. NOORDXV11K Spaarbankgebouw Het architectenbureau Paardekooper- Harnhoorn te Lisse heeft namens de Stichting Spaarbank voor Noordwijk en Omstreken het bouwen van een bank gebouw aan de Nieuwe Zeeweg opge dragen aan de firma G. Vogelaar Zn. te Noordwijk. OEGSTGEEST Ouderavond Op 9 oktober zal in de Hofd|Jckachool Oegstgeest een ouderavond worden gehouden. Aanvang 8 uur. Na enkele mededelingen van huishou delijke aard hoopt prof. dr. G. Kuypers. hoogleraar aan de Vrfje Universiteit van Amsterdam een causerie te houden over het onderwerp: „De taxi chauffeurs van Bijsk" met als ondertitel „Communisme, moraal en religie". Prof. Kuypers zal in zijn voordracht vooral aandacht besteden aan de Russische Jeugd. Prof. Kuypers werd in 1921 geboren. H|J studeerde rechten en promoveerde in 1954 aan de V.U. op oen dissertatie over „De Russische problematiek in het Sowjct-Staatsbeeld". In 1960 volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de politi cologie. Prof. Kuypers Is niet alleen .spe cialist op het gebied van dc Russische staatsinstellingen, hij heeft ook grote belangstelling voor wat zich dagelijks in het Russische leven afspeelt Zijn ken nis van de Russische taal komt hem daarbij goed van pas. In de pauze kunnen gesprekken wor den gevoerd met de onderwijzers. Na de pauze zal waarschijnlijk de Russische film^ „Gelukkige Jeugd" worden ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13