Jlicuwc piïtsrl)c (tfoumnl Kennedy komt met nieuwe voorstellen voor ontwapening Commentaar 1 Elektronisch brein zorgt voor thee Russische troika heeft maar één koetsier! Vissen doorstoken op MG '61 Geen opvolger voor Hammar sk j öl d Minister wenst snelheid te kunnen beperken ook buiten bebouwde kom DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 5893®. KLACHTENDIENSTbezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2.55 per maand: f 0.S9 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12287 Directie: F. OlEMEB Hoofdredacteur: Cn. B DIBMBB CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD v$Unt»a*Ucl) it abrblrwrt! myn bert ia ItyijtaspstT Verkeersplan met schroom goedgekeurd Zie pagina 3 URESIDEN'T KENNEDY heeft het Russische plan Hammarskjöld door c driemanschap te laten opvolgen, gisteren opnieuw verworpen. Hij zei hierover onder meer: „Zelfs een Russische troika (een met drie paarden bespannen wagen) heeft slechts één koetsier." Verder zei hij: „De V.S. zyn van mening, dat de kwestie-Berlijn op vreedzame wijze kan worden opgelost, terwijl tevens de geallieerde toegangsrechten tot de stad behouden blijven. Overigens zullen de V.S. bjj eventuele onderhandelingen geen al te star standpunt innemen." Dit zijn de voornaamste punten uit de rede, die de president gisteren voor de Algemene Vergadering van de V.N. ge houden heeft en waarin hij geheel nieuwe voorstellen heeft gedaan om te komen tot een ontwapeningsprogramma. De vergaderzaal van de V. N. was afgestampt, toen president Kennedy in de zaal verscheen. Hij werd lang durig toegejuichd. De Sowjet-delega- tie met Gromyko aan het hoofd, ap plaudiseerde het langst. Ook tijdens zijn rede werd Kennedy herhaaldelijk door applaus onderbroken. Dit ge beurde onder meer bij de passages, waarin hij om vrije verkiezingen in alle landen vroeg; dat zijn land nooit onder dreiging zal onerhandelen en de wapens en de nodige vastbesloten heid bezit om 'alle vrije wereld te helpen. RECHERCHE zoekt intensief naar de vandalen, die in de nacht van vrijdag op zaterdag tuinbeelden vernielden op het in afbraak zijnde MG '61 terrein, in het stadspark te Groningen. De schade, die meer dan f 10.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Inmiddels is gebleken dat ook vernielingen zijn aangebracht Buitenhof, het fraaie tuincomplex van MG '61. Toen deskundigen van de Nederlandse Heidemaatschappij de aangelegde vijver leeg wilden halen, zagen zij, dat drie van de zes goudkarpers gaten in hun lijf hadden. De vissen moeten zijn doorboord met puntige stokken. Nieuws in één oogopslag In zijn rede tot de Al gemene Vergadering van de Ver. Naties heeft presi dent Kennedy een com pleet ontwapeningspro gramma ontvouwd, dat o.m. voorziet in de op richting van een speciale V.N.-strijdmacht. Kenne dy, die de Russische troika-gedachte beslist verwierp, gaf te kennen, dat de kwestié-Berlijn op \*reedzame wijze kan wor den opgelost. Het ziet ernaar uit, dat op korte termijn een opvolger van Hammar skjöld zal worden be noemd. De Russische mi nister Gromyko heeft de gedachte geopperd, bij wijze van proef, drie ad- junot-secretarissen-gene- raal te benoemen onder een voorlopig administra tief hoofd van het secre tariaat der V.N. De kans is groot, dat communistisch China zal worden toegelaten als lid van de Ver. Naties in de plaats van nationalistisch China. O.m. hebben de z.g. Brazzaville-landen be sloten voor deze toelating te stemmen. In Bonn bestaat de in druk (na het gesprek tus sen Adenauer en socialis tische leiders over de in ternationale toestand), dat een z.g. grote coalitie tussen de christen-demo craten en de socialisten, ondanks de grote tegen stellingen, zeker niet uit gesloten is. Franse regerings woordvoerders hebben meegedeeld, dat de de monstraties van de O.A.S Algerije niet algemeen zijn geweest. Overigens wapperde in Oran, de tweede stad in Algerije, de verboden zwart-witte vlag op vele gebouwen. Presi dent De Gaulle zal maan dag weer een radio- en t.v.-rede houden. Aangezien het ultima tum van de „Vereniging voor bedrijfsvrijheid in de landbouw" gisteravond niet was ingewilligd (het ongedaan maken van de inbeslagneming van grond en bedrijfsgebouwen van boeren, die de heffing van het Landbouwschap niet willen betalen) zouden ook vandaag de boeren demonstreren door met hun voertuigen de wegen bij Vaassen te blokkeren. De vier grote werk geversbonden hebben stel ling genomen tegen het huidige emigratiebeleid. Zij voelen niets voor ver trek van werknemers naar landen overzee en geven de voorkeur aan interne emigratie in de E.E.G.-landen. Namens de Neder landse unie van schade verzekeraars is medege deeld, dat reeds een groot aantal maatschappijen heeft voldaan aan de wens van vele bij de N V. Brandaris verzekerden om het verzekerde risico on middellijk in dekking te nemen. Koningin Elizabeth II sprak gis teren een rede uit ter opening van de zevende na-oorlogse parlemen taire conferentie der Gemenebest- landen. Naast haar ontwaart men haar gemaal, prins Philip. De plechtigheid werd in Westminster Hall in Londen gehouden. Yeomen of the Guard" in hun traditionele livrei staan opgesteld op de trap achter de vorstin. De president zei, dat vastbeslotenheid en redelijkheid tot een vreedzame oplos sing van de kwestie-Berlijn kunnen lei den en dat de Ver. Staten niet noodza kelijk vasthouden aan een vaste formule. Hij verwierp het Russische troika-plan en zei, dat de Ver. Naties gezamenlijk de samenstelling van de diverse organen van de V.N. moesten herzien. Kennedy stelde voor het Handvest van de V.N. uit te breiden tot het on derzoek van de ruimte. Hierbij zou het verboden moeten worden vernietigings wapens de ruimte in te zenden of deze van hemellichamen af te vuren. Hij stel de tevefjs een wereldomvattend commu nicatiesysteem met behulp van kunst manen voor. Het ontwapeningsprogramma, dat pre sident Kennedy voorlegde, omvat de vol gende voorstellen: J Ondertekening door alle landen var een verdrag tot het verbod van kern proeven. 2 Het stopzetten van de produktic splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden en het beletten van c dracht van dit materiaal aan land, dat nog geen kernwapens be zit. Het verbod van overdracht van zicht op kernwapens aan landen, die deze nog niet bezitten. Het verhinderen, dat kernwapens nieuwe slagvelden veroorzaken i ruimte buiten de atmosfeer, ej Geleidelijke vernietiging van de wezigc kernwapens. Het stopzetten van ongelimiteerde proeven en produktie van strate gische wapens met kernbommen er de vernietiging hiervan. Principe-akkoord Hij nodigde de Sowjetunie uit tot principe-akkoord te komen om in praktijk overeenstemming te kunnen be reiken. Kennedy wenste de onderhande lingen onmiddellijk te hervatten en te komen tot algehele en volledige ontwa pening. Aan het slot van de rede stelde Ken nedy voor een internationaal recht op te bouwen en een strijdmacht van de V.N. te scheppen, waaraan, iecjcre lid staat speciaal geoefende contingenten ter beschikking zal stellen. Vooral het laatste voorstel werd met grote aandacht aangehoord, omdat dit een belangrijke stap schijnt tot het geven van meer macht aan de V.N. Kennedy was van mening, dat de eerstvolgende maanden beslissingen genomen moeten worden, die het komende wereldbeeld zouden be palen. Hij noemde twee plaatsen, waar het oorlogsgevaar dreigde, nl. Berlijn en Vietnam, maar onderhandelingen zouden zeker een oplossing kunnen ge- Vele diplomaten in de V.N. hebben hun waardering uitgesproken voor de re- an Kennedy. Allen waren het vot- komen eens met de ontwapeningsvoor stellen, die in het midden van de ver gadering zijn gelegd. Het communis tische blok was zeer voorzichtig in zijn commentaar. De ontwapeningsvoorstel len zullen zeer voorzichtig overwogen worden. i (Zie vervolg op pagina II) TAE vooruitzichten op een akkoord tussen de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad over een tij delijke opvolging van Hammarskjöld als secretaris-generaal van dc V.N. zijn zeer gering. Dit heeft de voor zitter van de Raad (Nathan Barnes van Liberia) aan de Aziatische en Afrikaanse groep van landen mede gedeeld. Hij sprak de vertegenwoor digers van deze staten toe tijdens een geheime bespreking over de vraag hoe de vacature kan worden vervuld. Barnes verklaarde getracht te heb ben, de grote mogendheden tijdens het weekeinde bijeen te roepen om het probleem te bespreken, maar dat hij er niet in geslaagd was, omdat dé Russen weigerden samen met de ver tegenwoordigers van nationalistisch China aan de conferentietafel te gaan zitten en de anderen een afwachten de houding wilden aannemen om te zien of de niet-verbonden landen de vergadering er toe kunnen brengen, I Intussen heeft de Rus Gromyko ver klaard. dat slechts op basis van de troika-gedachte overeenstemming kan worden bereikt. Deze zou gevormd kun nen worden door drie adjunct-secreta rissen-generaal en zou kunnen dienen om te zien. of dit stelsel kan functione ren. De minister zei, dat het troika- beginsel op een interimregeling kan worden toegepast Het viel de journalis ten op. dat hy niet zei moet worden toegepast. De drie secretarissen-generaal met In terim-bevoegdheden zouden volgens Gromyko het eeens moeten worden over de voornaamste kwesties. Overeenstem ming over elk klein punt aehtte hij onnodig. Het denkbeeld zou voor een proefperiode dienen. Waarnemers merk ten op dat dit denkbeeld impliceert, dat er één voorlopig administratief hoofd van het secretariaat zou komen. Gro myko weidde echter over dit punt niet uit. Bij de ontruiming van de aan de sectorgrens van Berlijn gelegen Ber nauerstrasse kwam het tot schrille tonelen. Sommige bewoners dei huizen zagen nog kans onder het wakend oog van de Oostduitse politic naar het westen van de stad te vluchten. Een 77-jarige dame werd let terlijk aan de greep van de Vopo's ontworsteld. Terwijl Oostduitsers haar armen vasthielden, trokken Westberlijners haar omlaag naar d vrijheid. Elders in Berlijn (foto rechts) sprong een Oostberlijnse vrout in een vangzeil van de brandweer naar de vrije westelijke sector. MINISTER Korthals (verkeer cn waterstaat) is van plan een wij ziging van het Wegenverkeersregle ment aanhangig te maken, die hem de bevoegdheid moet verschaffen voor alle soorten wegen buiten de kalmer bebouwde kom een maximum-snel heid in te voeren. Hij zegt dit in een korte nota naar aanleiding van het verslag op een voorgestelde wijzi ging van dc Wegenverkeerswet. De minister meent, dat deze bevoegd heid zou moeten gelden voor gevallen, waarin de weg niet voldoet aan de te stellen redelijke eisen ln verband met het van die weg gebruik makende verkeer. Daarbij kan gedacht worden aan de staat waarin de weg verkeert maar ook aan overmatige drukte op bepaalde dagen. De minister is het met de vaste com missie uit de Tweede Kamer eens dat de bedoelde bevoegdheid ook moet gelden voor andere dan rijkswegen. Daarmee is aansluiting gezocht bij het systeem dat is verankerd in de Wegenverkeerzwet en dat inhoudt dat dc bevoegdheid tot het vaststellen van maximumsnelheden, be houdens een enkele uitzondering van be perkte betekenis, werd ontnomen aan plaatselijke autoriteiten cn werd verleend aan de ceftlraTc overheid. Daardoor wordt bereikt, dat ook de thans bedoelde inci dentele snelheidsbeperkingen in het ge hele land volgens uniforme maatstaf wor. den vastgesteld Met de thans toegezegde reglementswijziging het tijdstip van invoering is nog niet bekend distan- cieert de minister zich van de door en kele instanties aanbevolen algemene snel heidsbeperking voor alle wegen. In Zweden heeft men met periodieke snelheidsbeperking al ervaring opge daan. Deze heeft aangetoond dat het aantal dodelijke ongelukken belangrijk daalt als men een maximumsnelheid van negentig kilometer per uur voor schrijft. 1 EVEN WIJ IN FRANKRIJK? Men zou het menen als men ervaart hoe ook bij ons een groep ontevreden boeren de wegen blokkeert. Ook in Frankrijk is dit optreden laak baar, zij het daar nog ten dele verklaar baar. Daar toch Is de legale volksverte genwoordiging in ha*r bevoegdheden be perkt, hetgeen ruimte schept voor aller- hand pressiegroepen. Bij ons echter func tioneert de democratie in alle redelijk heid die daarvan te verlangen is. In zulk een situatie zijn acties als deze wel zeer te verwerpen. Het groepje waarom het hier gaat kon digt zich aan als vrije boeren. In feite zijn zij slachtoffers van eigen waandenk beelden. De regelingen waartegen zij zich keren vragen van de landbouw een klein geldelijk offer, betekenen echter voor de landbouw- een groot nut. liet be treft hier voorzieningen die door de over heid nota bene in handen van de land bouw zelf gelegd zijn. Deze voorzieningen zijn noodzakelijk en onvermijdelijk. Wat wil men dan? Dat ook zij weer bij de staat komen? Te vrezen ware, dat dan de kritiek in het geheel niet van de lucht zou zijn. Dat men op regelingen van ho ger hand kritiek heeft, Is ieders recht. In ons goede land heeft bovendien een leder het recht om op demorratlsche wijze van zijn kritiek te laten blijken. Daarvoor beschikken wij in ons land over gans een staatkundige apparatuur. Wat doen echter deze ontevredenen? Zich zelf als vrije boeren aandienend, lappen zij wettelijke voorschriften aan hun laars eventueel klomp cn trachten het maatschappelijk leven onder dwang te zetten. Zij plegen daartoe, door het ver keer lam te leggen, een ingreep in het openbare leven. Dit optreden getuigt van een kortzichtig heid, die ergerlijk moet heten en schade lijk ia. ook voor de betrokkenen zelf en trouwens voor heel de boerenstand. Te recht hebben dc bona fide organisaties met alle daarbij aangeslotenen van deze actie afstand genomen en zien zij deze gang van zaken met wrevel aan. Gemakkelijk toch kan de landbouw als zodanig ook onder ons volk in discrediet geraken. Niettemin verdient hij een beter lot. Niet gediend is hij met deze koppig heid, die overheid en maatschappij de voet dwars zet aanvankelijk alleen fi guurlijk, thans zelfs letterlijk. (juta) Veroordeelde Franse officieren ontsnapt Kolonel Roland Vaudrey en kapitein Philipe de Saint Remy, die vorige week respectievelijk tot tien cn vijf jaar ge vangenisstraf werden veroordeeld, zijn maandag ontsnape. In doorgaans welin gelichte kringen verklaarde men dat de officieren, die in een .gevangenis ten zuiden van Parijs zaten, om een medisch onderzoek in een militair hospitaal had den verzocht. Zü werden daarheen ge bracht maar sindsdien waren zij ver dwenen. De officieren waren schuldig bevonden in samenzwering tegen Frankrijk tij dens de mislukte opstand van april in De geneesheer-directeur van het hoz- pitaal van Val de Grace, generaal Hcn- rion, de geneesheer-directeur van het hospitaal Begin, kolonel Hubert, en de directeur van dc gevangenis te Fresnes. Marty, zijn in verband met deze «air voorlopig uit hun functies geschorst. Voorts is generaal Pouvillois, directeur van een bureau van het leger in Parijs, van zijn functie ontheven. Boot ramt spoorbrug De Wantijbrug tussen Dordrecht en Sliedrech: is gistermiddag door een boot aangevaren. Hangende het onder zoek was over de brug geen trmavar- keer mogelijk Dc trein die om zes mi nuten voor twee uit Dordrecht naar Gel- dermalsen moest vertrekken, werd op geheven Bussen hebben verder de pas sagiers tussen Dordrecht en Sliedrecht vervoerd. Om drie uur kon de trein- dient worden hervat. Een groot dcc! van West-Europa vanmorgen bedekt door een hogedruk- gebied waarin rustig weer heerste en plaatselijk mist voorkwam. Bij IJsland lag een diepe depressie waaromheen polaire lucht met storm achtige winden over de oceaan in de richting van de Britse eilanden werd ge voerd. Het front dat deze lucht begrenst, bereikte vanmorgen de westkust van Ierland en Schotland, voorafgegaan door hKshtdmkdalingen en vergezeld van een regenzone. Dit front zal morgen ons land raderen. Onder invloed hiervan zal de wir>d aanwakkeren uit zuidelijke rich ting, de bewolking zal toenemen en later zal er wellicht ook enige regen vallen De mistkansen nemen in verband met hei toenemen van de wind af. Vannacht zal hei minder koud zijn dan de afgelopen nacht Overigens zal er in de tempera tuur niet veel verandering komen. 58936 onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 okt. het abonnementsgeld voor het 4e kwar taal 1961 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze adminl- Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37 Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE Tendens stationair De Bilt verwacht tot woensdagavond: Aanvankelijk weinig, later toenemen de bewolking maar waarschijnlijk tot de avond op de meeste plaatsen droog weer. Tm matig en aan de kust tot krachtig toenemende zuidelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensacg 27 september non op 6.33, onder 18 28, maan op 20.22 onder 10.03; 1 oktober laatste kwartier HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur TyE SHELL heeft op de bouw tweemaal per dag van precies acht minuten op alle Juffrouwen met theewagens tleve contracten met de zuidelijke oever van de thee te voorzien telkens 25 verdiepingen brengen, klaar, die de koppen vullen werkgevers. gebouw 5.000 koppen voor 25 verdie- Het geheel staat onder lel- en naar de talrijke kantoor- Volgens deskundigen kos- pingen. ding van een elektronisch ruimten brengen. dle theepauzes Engeland Na veel discussie is hier- brein, dat geacht wordt er- 50 miljoen manuren per voor een lonende-band-sys- voor te zorgen, dat de kan- Britse werknemers hebben wee|,t maar een van de teem ontworpen. nen hete thee, die door elke twee theepauzes per dag en zekerste manleren om op dit Elke band bedient een be- band worden vervoerd, nre- daar worden matige eiland beroering In -'■* ital verdiepingen en rles 00 het luiste orenhllk en geraakt. Vele vakbonden de industrie te veroorzaken ae r'Ttmfnliik» handen Vnn- de 'ntste vevdten'nr van de hebben die theepauzes laten de theepauzes te nen de benodigde thee in band stappen". Daar staan waarborgen in hun eollee- tasten. Theems van 25 verdiepingen neerge zet, dat 30 miljoen pond ster ling meer dan 300 miljoen gulden heeft gekost. Van dit bedrag is het lieve sommetje van ongeveer naald aantal verdieningen 887 000 uitgegeven alleen om de werknemers in het ge- f 5 E Tempor Station getroldb uil* ii D Helder Yponburg Eelde De Bilt Elndh Zd .Umb Madrid* Ntallorc» zw. bew h bow regen h bew onbew

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1