Olivetti „.Gay zei niets van belang" V.N.-troepen in Katanga waren niet in gevaar RUYS Contacten noopten niet tot bezorgdheid Positie van De Gaulle na tournee versterkt Kansberekening 5 LOTERIJCOMMISSIE De minister van justitie mr. Beerman heeft prof. dr. Schippers, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, en dr. J. Meulink, lid van de Tweede Kamer, be noemd tot leden van de commissie loterijwezen «comm.Wiarda». Beide heren behoren tot de Ant. Revolutionaire Partij. Zy volgen in de commissie de "°n A TTT O 4 pr£)f df H N Rid<Jerbos op heren dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot Leden N.-Guinea-Raad vertrokken Amerikaans blad over groep-Rijkens Zaterdagmorgen is de uit tien leden bestaande delegatie van de Nieuw-Guinea-Raad, die een werk bezoek van ongeveer een maand aan Nederland heeft gebracht, van Schiphol naar Biak vertrokken. Voor hun vertrek verklaarden de leden op een persconferentie, dat de contacten, die zij in Nederland hebben gehad, geen enkele reden tot bezorgdheid geven ten aanzien van de verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht. De delegatie toonde zich bijzonder ïgenomen met de passage in de troon- ede over Nieuw-Guinea, in het bizonder raar gezegd werd, dat de Papoea's in óe gelegenheid moeten worden gesteld zich waar dan ook te oriënteren met het oog op de zelfbeschikking. Daarvoor komen alleen die landen in aanmerking, die het recht op zelfbeschikking erken nen. Men wilde zich er nog niet over uitlaten, welke landen dit zullen zijn. Over de kwestie van de vertegenwoor diging van de Papoea's ln de Nederlandse delegatie naar de Algemene Vergadering Ier Verenigde Naties zei de heer Kaisiepo, dat ingeval Soekarno de kwes tie Nieuw-Guinea in de V,N.-assemblée ter sprake zal brengen, de leden van de Nieuw-Guinea-Raad graag hun inzichten iar kenbaar zouden maken. Overdracht Het Amerikaanse tijdschrift Fortune vertelt zijn lezers over de besprekingen, die de groep Rijkens met Indonesische vertegenwoordigers heeft gevoerd. Het blad doet dit als volgt: „Nederlandse zakenlieden zouden, door op rustige wijze pressie uit te oefenen, de Nederlandse regering er toe gekregen |hebben om het volgende voorstel te .accepteren ter beëindiging van het ïchil over Nieuw-Guinea: West-Irlan zou aan Soekarno worden pvergedragcn op voorwaarde, dat hy normale zakenrelaties met Nederland zou herstellen, de KLM zou toestaan haar bedryf in Djakarta te heropenen ei Sumner Welles overleden I Sumner Welles, de voormalige Ameri kaanse onderminister van buitenlandse |akcn onder Roosevelt, is zondag in de van 68 jaar te Bernardsville lm de staat New Jersey overleden. Hij was reeds enige tijd ernstig ziek. i Welles die kort nadat hij aan de Har- rard-universiteit was afgestudeerd, bij de Amerikaanse buitenlandse dienst kwam als ambassade-secretaris in Tokio, jiereikte het hoogtepunt van zijn loop- jaan onder het New Deal bewind van pijlen president Roosevelt, wiens advi- leur hy was tijdens de tweede wereld- »rlog. Voordien was hij o.a. hoofd van de af- Zuid-Amerika van het state de partment en bemiddelaar in revoluties in Dominicaanse Republiek en Honduras. Onder Roosevelt namen op zijn insti- ptie in 1939, na het uitbreken van de de Amerikaanse republikeinen het om om het westelijk halfrond een .veiligheidsgordel" van 300 mijl in te In maart 1940 pleegde hij als per- afgezant van de president over- bg met Chamberlain. Hitler en Musso lini. Hij begeleidde Roosevelt bij diens listorische ontmoeting op zee met Chur- hill, toen het Atlantisch handvest werd ipgesteld. Zijn lange diplomatieke loop- taan eindigde in september 1943, toen lij wegens ernstige meningsverschillen net het toenmalige hoofd van het state lepartment, Cordell Huil, aftrad. Derde lustrum van oudstrijders Ter gelegenheid van het derde lustrum an de eerste divisie „7 December" is aterdag in Schaarsbergen bij Arnhem reünie gehouden van oUdstrijders van divisie. Voor deze lustrumsamen- bestond veel belangstelling. Bij het dichtbij het stafkwartier van de livisie vorig jaar opgerichte monument tield de oud-commandant der divisie, ge- teraal-majoor der artillerie b.d. H. J. J. L Dürst Britt, een korte toespraak, waar- ij de gevallenen in het vroegere Neder- inds Oost-Indië herdacht en hij het ont- taan en de betekenis van het monument «lichtte. Hierbij citeerde de generaal de erste drie woorden („wij werden geroe- en") van het marslied der divisie, wel- woorden op het monument zijn aange- racht. Twee leden van de band oud- legden na deze toespraak een bij het monument, waarop een mi- wut stilte in acht werd genomen. De werd besloten met het bla- van de „Last Post", waarna tijdens défilé de aanwezigen gelegenheid voor het leggen van bloemen bij et monument. Prinses Irene bij toneelpremière Prinses Irene heeft zaterdagavond in stadsschouwburg te Tilburg de Ne- première bijgewoond van ..De iende man een toneelspel van Paddy uitgevoerd door de toneel- „Ensemble" onder regie van Karl De prinses, die vergezeld was freule Laman Trip en haar parti secretaresse, mej. M. C. C. Wijnen, werd ontvangen door de locoburgemees- «r van Tilburg, de heer H. Pontzen, het chouwburgbestuur en directeur Wim Tijdens de pauze begaf zij zich achter »t t'neel, waar alle spelers en speelsters ran haar werden voorgesteld. Ten over gaan van regisseur Karl Guttmann ver gaarde zij zeer geboeid te zijn door het 'tuk. Ook vertelde de prinses van haar tigen toneelervaringen tijdens haar stu- fententijd. Na afloop van de voorstelling nam de geestdriftig deel aan het ovatio applaus voor de opvoering. Indonesische havens zou openstellen de Nederlandse scheepvaart. Indien allemaal zo zou gebeuren, zou Indonei aldus beloofden de onderhandelaren, injectie van Nederlands kapitaal van miljoen dollar ontvangen." Fortune vertelt verder, dat Oltmans. de contactman. reeds enige tijd buiten de onderhandelingen werd gehouden daarover wrokte. Oltmans onthulde toen de geheime besprekingen en noemde de namen de deelnemers. ..In de furore, die daarop volgde, de Nederlandse zowel als de Indonesische regering gedwongen zich in het open baar geheel van de zaak te distanciëren en los te maken en opnieuw hun oor spronkelijke houding aan te nemen. Zoals de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Luns onlangs heeft opgemerkt, is het de fout van de zaken- liedendiplomaten geweest, dat zy ge tracht hebben om ernstige politieke za ken als zy onderhandeld zouden hebben over de prys van olie of margarine'" aldus besluit Fortune. Belgische liberalen onder andere naam De Belgische liberale partij zal. indien de voorstellen van het hoofdbestuur wor den goedgekeurd, voortaan Liberaal-De mocratische Unie gaan heten. Volgens het liberale dagblad La Dernière Heure zullen dit en andere voorstellen de vol gende maand worden voorgelegd aan de leden van de nationale partijraad. In het streven van de liberale partij een centrumpartij te maken, beogen de voorstellen in de liberale unie mannen en vrouwen van elke levensbeschouwing en uit alle kringen te groeperen, die in een sfeer van economisch dynamische, persoonlijke krachtsinspanning, verant- woordelijksheidzin en menselijke waar digheid naar meer welstand en meer so ciale vooruitgang streven. Het programma van de Liberaal-De mocratische Unie zou ondermeer inhou den een gezonde markteconomie, de ring van de overheidsfinanciën, de klas senloze maatschappij en de samenwerking in ondememingsverband. Reactie van de Times Visie ivas al de tentoonstelling „MG 61" in Groningen hebben vandalen negen beelden vernield, in de „Galerij der Romantiek", een expositie van tuinbeelden en ornamenten. De wer ken waren van diverse eigenaars in bruikleen ontvangen en vertegenwoordigden tezamen een zeer grote waarde. De heer K. Sierksma, een van de bestuursleden van de tentoonstelling, (foto) bij de wrakstukken van een der verwoeste kunstwerken. lang hekend De verklaring die generaal Clay vrijdagavond in West-Berlijn heeft afgelegd is door de Engelse pers in grote opmaak gebracht en uit- voerig gecommentarieerd. „The fjzHr- - ""*'-<**■ Times" meent dat generaal Clay l.zijn dubbelzinnige opmerkingen "^*4 I over de „realiteit" van twee Duitse staten en de mogelijkheid van be perkte Oostduitse controle op de toegang van westelijke militairen tot Berlijn op de verkeerde plaats en op het verkeerde tijdstip heeft gemaakt." Overigens heeft gene- Vredesmissie Opnieuw Russische raket afgeschoten De Sowjetunie heeft op 21 september iet succes een draagraket van meer trappen in de richting van de Stille Oceaan afgeschoten, al Sowjet-persbureau Tass. De kop van de raket had het doel met •n grote mate van nauwkeurigheid be reikt. Men wilde met deze lancering een ,v type draagraket. de nauwkeurig heid van het geleidesysteem en alle ap paraten welke voor de toekomstige lan cering van ruimtevaartuigen nodig zijn, beproeven, aldus Tass. Dit was de derde lancering in de hui dige serie die de Sowjetunie had aan gekondigd voor de periode van 13 sep tember tot 15 oktober. Demonstratie tegen Russische proeven Honderden niet-communistische vak verenigingsleden zijn zaterdag naar de Russische ambassade in Rome gemar cheerd om te protesteren tegen de Russi sche kernproeven. Zij droegen anti-Rus sische borden mee, waarop o.a. stond ge schreven: Russen, stop er mee nu wij nog leven, Communisten, is dit de vredeswil van Chroesjtsjef en H-bommen zyn geen vuurwerk. Er waren ook borden in het Russisch by. De demonstratie was georganiseerd door de afdelingen Rome van het vrije Italiaanse vakverbond en de unie van Italiaanse arbeiders. De betogers verzamelden zich op het Piazza Venezia en liepen door de drukke straten naar de ambassade. Hun aantal werd door de politie op 1500 a 2000 geschat. De militaire opperbevelhebber van de V.N. in Kongo, generaal Sean Mackeown, heeft verklaard dat er nooit gevaar heeft bestaan dat de V.N.-strijdkrachten in de strijd tegen de troepen van Tsjombe het onderspit zouden delven. Hij zei te geloven dat de V.N.-operatie tot dusver succesvol is geweest en dat de V.N.-troepen de toestand in Katanga nu volledig onder controle hebben. De generaal verklaarde dat hij de V.N. enige tijd voor de gevechten in Katanga uitbraken gevraagd heeft om tanks cn straaljagers. „Deze werden mij geweigerd omdat men van mening was dat de V.N. Kongo een vredesmissie vervult en zich niet moet voorzien van agressieve wapenen Ik geloof dat die beslissing toen juist was." aldus de Ierse generaal, die toegaf dat de enige aanvallen die de V.N. niet kon weerstaan die van de Katangese luchtmacht waren. De Ier, die er zeer vermoeid uitzag, zei dat bijna alle blanke inwoners van Elisabethstad gewapend waren en zijn en tegen de V.N. zijn. „Elke blanke was een bron van informatie over onze troepen bewegingen en dit heeft ons zeer gehan dicapt," zei hij. Onder de mensen die ge arresteerd zijn omdat zij ervan verdacht worden inlichtingen aan de Katangezen te hebben verstrekt, zijn twee blanke pastoors. Zij werden ondervraagd en later vrijgelaten. legde grote UITGELEKT Mackcown verklaarde dat op de eerste ag van de gevechten reeds gebleken is at er militaire geheimen waren uitge lekt. „Wij proberen deze zaak grondig uit te zoeken," zei hij. De generaal ver klaarde dat het Katangese leger nu nog slechts 104 blanke huurlingen telt, die waarschijnlijk met vreedzame middelen het land uitgestuurd kunnen worden. Het V.N.-leger krijgt acht straaljagers uit Zweden en Ethiopië en zes straalbom- stilstand die de Ierse bevelhebber en de Katangese officier daar overeengekomen waren", zei hij. „De Ieren zijn in een of andere val gelokt maar we beschikken niet over bijzonderheden van het ge- Op de vraag waarom het nodig was ?t postkantoor en het radiostation in Elisabethstad te bezetten antwoordde de generaal: „Zy werden bezet omdat via deze organen een hetze tegen de V.N menwerpers uit India. De vliegtuigen werc* 8ev°erd. beperking op eïïxI O I generaal: Moordaanslag op Castro verijdeld Radio-Havanna heeft zondag gemeld dat de Cubaanse autoriteiten twaalf mannen in hechtenis hebben genomen die ervan worden verdacht een moord aanslag op premier Fidel Castro te heb ben beraamd. Het twaalftal wordt ervan beschuldigd Cuba illegaal uit de Verenigde Staten te zijn binnengekomen. De mannen onder hielden contact met de Amerikaanse ge heime dienst, aldus de Cubaanse radio. Zij wilden de aanslag plegen door Castro aan te vallen met bazooka's en hand granaten als de premier op weg was naar het sportpaleis. Ook bestonden ei plannen voor een moordaanslag op Castro op het vliegveld. elektrische schrijfmachines AMSTERDAM ROTTERDAM zullen in de komende paar dagen in Kongo aankomen, aldus Mackeown. De generaal zei dat de gevechten voor namelijk bestonden uit sluipaanvallen op de V.N.-troepen door Katangaanse troe pen en blanken, die soms een uniform droegen en soms in burger waren. Er zijn mortieraanvallen op V.N.-stellingen ge daan die geheel geleid werden door blanken. „Het was buitengewoon moeilijk de sluipaanvallen af te slaan," aldus Mackeown. „Wij hadden de aanvallers na tuurlijk met granaatvuur kunnen ver drijven maar dit zou veel mensenlevens hebben gekost en dat wilden wij ver mijden. Er is toch al een groot aantal Ka tangezen gedood en dat is een factor van de strijd die ik zeer betreur." HULDE De generaal zei dat vrijwel alle aan vallen op de V.N. onder leiding stonden van blanken. „Maar hoewel hun activi teiten onze actie zeer bemoeilijkt hebben is er nooit gevaar voor geweest dat wij de strijd zouden verliezen." De V.N.-be velhebber bracht hulde aan „het geduld, de beheersing en de weigering zich in bloedige gevechten te laten meeslepen" die zijn manschappen getoond hebben. Hij ontkende de berichten als zouden In dische troepen in Katanga wreedheden hebben begaan. „De Indische troepen waren uitstekend gedisciplineerd," zei hij. Mackcown verklaarde dat vernietiging van de Katangese straaljagerbasis in over weging is genomen. „Dit is echter niet gebeurd omdat het tegen de V.N.-politiek tot dergelijke maatregelen JADOTSTAD De enige nederlaag die de V.N. hebben geleden was in Jadotstad. waar het gar nizoen van 105 Ierse soldaten gevangen werd genomen. „Dit was zonder twijfel een schending van de plaatselijke wapen- onverschillig welk contact met de Oostduitsers. „Een is dat men niet kan vertrouwen dat zij zich zullen onthouden van het veroorzaken van moeilijkheden; het ander is dat contact neerkomt op er kenning de facto, cn bijgevolg het af stand doen van het idee van hereniging van Duitsland." „Het antwoord op het eerste bezwaar is dat elke overeenkomst op zodanige wijze moet worden opgesteld en be krachtigd. dat zij niet afhankelijk is van vertrouwen. Het antwoord op het tweede is moeilijker. Men kan natuur lijk aanvoeren dat de West-Duitsers velerlei contacten met de Oostduitsers onderhouden en dat de geallieerden zeker niet een precedent zouden schep pen. Anderzijds wordt getoogd dat de loyaliteit en stabiliteit van West-Duits- land is gebaseerd op de veronderstelling dat de westelijke mogendheden zijn be langen beschermen." CONTACT „Beperkte contacten met de Oost- dultscrs zouden kunnen worden be schouwd als een aanvaarding van de be- raal Clay niets van wezenlijk be- staande toestand cn dientengevolge ala lang gezegd, aldus „The Times".' "~~j |jjj „Het is reeds lang algemeen be kend dat de Amerikaanse regering een onderscheid wil maken tussen hetgeen wel en niet van essentieel belang is, en waarover wel en niet kan worden onderhandeld." ESSENTIEEL „Zy is tot de conclusie gekomen dat van essentieel belang zijn de vrijheid van de West-Berlyners, vrfje toegang tot West-Berlyn en dc aanwezigheid van westelyke troepen in de stad." „Nu zy heeft toegestemd in onderhandelingen, heeft zy toegegeven dat op bepaalde pun ten concessies kunnen worden gedaan, wanneer de essentiële punten kunnen worden gegarandeerd." Er zyn echter twee bezwaren tegen Luchtverontreiniging Europees gevaar kantoormachines GRONINGEN ARNHEM EINDHOVEN dc lucht door fabrieksschoorstenen auto-uitlaten en het steeds groeiend aantal gevallen van longkanker, hart ziekten en zenuwaandoeningen heeft de bezorgdheid gewekt van de raadgeven de vergadering van de Raad van Europa De Assemblee heeft zaterdag het minis tercomité van de Raad verzocht een Europese conferentie van deskundigen op dit gebied bijeen te roepen om mid delen voor bestrijding van dit gevaar te bestuderen en eventueel neer te leggen 1 een Europese conventie. Brug stort neer vijf doden Een 450 meter lange brug die in aan bouw was voor de autostrada Del Sole in Italië is gisteren ingestort, waarbij vijf arbeiders het leven verloren en vyf ge wond werden. Een arbeider wist zich het leven te redden door op 23 m hoogte zich een half uur vast te klemmen aan het ver wrongen stalen skelet. De stoffelijke resten van de drie man nen werden gevonden temidden van de ravage van gebroken beton en verv gen staal. Zeven gewonden werden het ziekenhuis overgebracht, waar gestorven zijn en een ander nog i vensgevaar verkeert. De Noorse generaal Björn Egge. hoofd de afdeling inlichtingen van de V.N. Kongo, verklaarde dat men gelooft dat de gevangenen die in Katangese handen zyn „zeer goed" behandeld worden. Het merendeel van de gevangenen is Iers maar ook vyf Italiaanse employé's van het Rode Kruis zitten in Katanga ge vangen. Turkse verkiezingen op 15 oktober Gisteren is in Turkije officieel de ver kiezingscampagne begonnen welke Tur kije een burgerlijk bestuur zal terug geven. De militaire junta welke het be wind van ex-premier Adnan Menderes omvergeworpen heeft, stelde 15 oktober vast als datum voor de verkiezingen. De sterkste van de vier grote partijen welke aan de campagne deelnemen, is de re publikeinse volkspartij van oud-president Ismet Inönü- De andere partijen zyn: de nieuwe Turkse partij van de oud minister van financiën Ekram Alican, de rechtsparty van Ragip Gomoespala, de vroegere commandant van het derde Turkse leger en de vrije landspartij van de wiskundige Osman Bouikbasi. Dit is generaal Clay, die de Berlijnse blokkade brak en nu als speciale ge zant van president Kennedy weer de Berlijnse zaken behartigt. President De Gaulle, die zondag zijn reis door een aantal'Franse de partementen heeft besloten, zou zijn persoonlijke positie aan de vooravond van de besprekingen met de leiders van de politieke partijen aanzienlijk hebben ver sterkt. Toen president De Gaulle zondag door het Rhonedal naar het noorden trok. werd hij overal door juichende mensen, muziek en klokgelui begroet. In het plaatsje Privas bereidde de bevolking hem zaterdag avond een grootse huldi ging. Waarnemers zyn van oordeel dat het wel duidelijk is geworden dat pogingen van tegenstanders van de president in de politieke partijen, de vakbonden en de boerenorganisaties om het bezoek van De Gaulle aan de minder ontwikkelde departementen te doen boycotten, op een mislukking zijn uitgelopen. Algemeen wordt verwacht dat de sident met deze steun in de rug tiji zijn besprekingen met de partijleiders die vandaag zou beginnen zal betogen dat hervatting van de partypolitiek in de nationale vergadering een ernstig gevaar voor het land zal betekenen verband met de toestand in Algerije de internationale spanning. Een parochiegeestelijke te Annonay id voor het bezoek van de presi dent aan deze plaats een brief gekregen, waarin stond dat de Franse president in deze plaats zou worden vermoord, als dit al niet eerder zou zyn gebeurd. De brief zou afkomstig zijn van de organi satie van het geheime leger. Intussen heeft zich tijdens het bezoek geen enkel incident voorgedaan. Zowel in Parys als In Algiers zyn tij dens het afgelopen weekeinde bommen ontploft. Voor de Paryse woning van de Franse bevelhebber in Algcryc is zater dagavond een bom ontploft die wel schade aanrichtte, doch geen slachtof fers heeft gevergd. In Algerijnse steden zyn ln anderhalve dag 36 bommen geëxplodeerd. Zondag ochtend zyn ln Oran twee opstandelin gen neergeschoten. Een Franse kapitein en een politieman werden gewond. Advertentie Onrustige Zenuwen? Mijnhard?'» Zenuwtabletten verraad, hetgeen kan lelden tot verlies van vertrouwen en het weder In kracht toenemen van het nationalisme. Dc uit slag van de verkiezingen van 17 septem ber, waarbij de Vrfje democraten die niet vry zyn van rechts georiënteerde, nationalistische elementen wonnen, doet vermoeden dat dit gevaar niet denk beeldig Ls. Talryke kiezers keerden Adenauer de rug toe toen Berlyn op 13 augustus werd verdeeld. Dit mag geen beletsel vormen voor het totstandkomen van een overi gens hechte overeenkomst, maar men moet er rekening mee houden." De „Daily Telegraph" oppert de mo gelijkheid dat generaal Clay „tactloos" is geweest door te sperekon over een be paalde vorm van erkenning van Oost- Duitsland. „Het is zelfs mogelyk dat men hem verkeerd heeft begrepen. Niet temin. de ontwikkeling gaat nu eenmaal deze kant op, en behoort ook deze kant op te gaan. vooropgesteld dat elke con cessie wordt gedaan voor de prijs die het westen er voor vraagt. GEOGRAFIE Duitse hoofdstad tc gaan moeten de geallieerden door Oost-Duitsland. Dit is een kwestie van geografie. „Waarom wil generaal Clay dit dan niet penlijk zeggen? Is het omdat hy bang is de Wcstdifitse politici voor het hoofd te stoten? Of om het Adenauer niet moeilyker te maken en een coalitie aan te gaan met de sterk nationalistische Vrije democraten?" „Dit kan zeer wel het geval zijn. Maar het is ontoelaatbaar dat de binnenlandse situatie in Duitsland de westelijke politiek beïnvloedt." OPEN DEUREN Het onafhankelijke blad „The Scots- an" schrijft, dat generaal Clay in by- zonder gematigde termen heeft gezegd, dat het bestaan van twee Duitse staten realiteit is die West-Duitsland moet -aarden. „In Amerika heeft senator Humphrey in feite hetzelfde gezegd. Schoppen Clay en Humphrey geen open deuren in?" „De twee Duitslanden be staan. Zij zullen waarschijnlijk ook wel blijven bestaan. Formele erkenning ls natuuriyk een geheel andere zaak." „De westelijke bondgenoten baseren hun wettelijke rechten in Berlijn op de -mogendhedenovereenkomst, die niet door eenzijdig optreden kan worden tc niet gedaan. Erkenning van Oost-Duits- land zou echter betekenen: formeel toe geven dat de situatie is gewijzigd, dat de vier-mogendhedenovereenkomst is ach terhaald." „De westelyke mogendheden kifnnen dan ook hun wettelijke standpunt niet zonder meer verlaten. Julian sprak nog met zijn vrouw lian is kort voor zyn dood nog bij ken- geweest en heeft met zyn vrouw kunnen spreken De 35-jarige Julian was de enige die zes dagen geleden levend uit de wrak stukken van Hammcrskjoelds vliegtuig werd gehaald. Zaterdag is hy aan zyn brandwonden overleden. Hy herkende zijn vrouw cn heeft met haar over familiekwesties kunnen spre- 'ïn. Het inlichtingenbureau van de regering wilde niet zeggen of Julian iels gezegd heeft over het vliegongeluk waarbij Ham- merskjoeld en 15 anderen om het leven kwamen. /ft ecft doftfce Ky, 1 Het ontgroenen van stu denten aan de universi teit van Djakarta is af gelopen. Dit zal worden vervangen door een mili taire opleiding. Een insti tuut als de ontgroening zou afkomstig zijn uit het Westen en niet meer te verenigen met de „geest van de nationale revolu tie". In het vervolg zal de opneming in het uni versitaire leven „geba seerd zijn op de beginse len van een geleide democratie" en de na druk zal gelegd worden op nationale elementen. worden thans in Zweden meer kerken gebouwd dan in enige periode se dert de Middeleeuwen; op het ogenblik namelijk driehonderd. Wetenschappelijke on derzoekers hebben bij Grafton, ongeveer 700 km ten noorden van Sydney, ruwe stenen gereed schappen gevonden, die volgens de universiteit van New England onge veer 4000 jaar oud zijn. Op Hawaï, in het district Puna, is een vulkaan actief geworden. Vier dorpen met in totaal 2000 inwoners zijn ge- evacueerd. De top van T*e valkaan is over ongeveer een kilometer lengte ge barsten. I Negen personen hebben zaterdagavond getracht met een vrachtauto de muur tussen Oost- en West-Berlijn te forceren. De auto bleef in de muur steken, maar vier inzit tenden slaagden er in bet westelijk stadsdeel te be reiken. De overigen wer den gearresteerd. I President Kennedy heeft een neger. Thurgood Marshall, benoemd tot rechter in het federale Hof van Appèl. Marshall heeft in talrijke proces sen voor integratie ge pleit. Het is de tweede benoeming van een neger op een dergelijke post. Met een valscherm zijn drie Fransen vanuit helikopter op dc Mont Blanc geland. Zij spron gen uit het toestel, toen dit driehonderd meter boven de top vloog. Het jaarlijkse grootste bierfestival ter wereld is in Beieren begonnen. Het duurt veertien dagen en er is een hoeveelheid van drie miljoen liter voor gebrouwen. Er wordt op gerekend, dat tijdens het festival 400.000 gebraden kippen zullen worden verorberd Kassem beschuldigt Engeland fel Premier Kassem van Irak heeft vol gens in Londen ontvangen radioberich ten op een persconferentie in Bagdad verklaard dat hij de Britse ambassade wellicht zou sluiten Indien deze voort gaat met schandelijke acties tegen Irak. De Britten en Amerikanen stonden ach ter de jongste beweging in Noord-Irak, waar volgens berichten van vorige week Koerden in opstand waren gekomen. Kassem verklaarde volgens de radiobe richten voorts dat de Britse ambassade 400.000 pond sterling had besteed voor het aanwakkeren van deze beweging. De Koerden, Mohammedaanse noma den. die hun eigen taal hebben, wensen reeds lang een onafhankelijke Koerdi sche staat die alle Koerden in Irak. Turkye, Perzië en de Sowjetunie ver- nigt. Radio-Bagdad zond vorige week tele grammen uit waarin Kassem geluk werd gewenst met de onderdrukking van on-l Noord-Irak, die een j ing tegen de vei-| genoemd. gewenst met ae onaerar geregeldheden in Noorc imperialistische bewegin, ligheid van Irak werd ge Burgemeester Schill van de Oost duitse stad Dresden heeft van de Wester se autoriteiten in Berlijn geen toestem ming gekregen naar Engeland te vliegen. WOMtjes De h"eï! -W i D" w?rd ™""d«lddEr ,51 Me £.?w William Call-™, van Center. die Schill -k had "'«"-"od'Sd voor het vredescoiure» chener traditie. dat vandaag is begonnen. 709) De belastingschroef is nog niet tydlg opwerpen? Natuuriyk niet! zal zó sterk aangedraaid, of we kunnen i* m - j nog wel ergens drie munten vandaan leder weldenkend mens hierop ant woorden. By de kansrekening speelt halen, waarmee we een aardig spel- de tyd Immers In het geheel geen letje kunnen doen. Het is een kans- rol. spel dat we op het oog hebben, maar u zult het wel niet al te ernstig len nemen, want ii wordt het kruis-of- Tocb....? Enfin, oordeelt u zelf: wanneer drie munten tegeiyk wor- andHing den opgegooid, zullen attyd twee van genoemd, de drie munten met dezelfde kanten pleegt aan te vangen. Maar goed. laten we mogelykheden hierva zien, dan weten we tenminste we aan toe zijn. Met één munt kunt u kruis óf munt gooien, zodat de kans dat één van belde boven komt te liggen, geiyk is aan 1. Gooien we de tweede munt, L, dan is de kans dat deze met dezelf de kant boven komt onder ogen stc munt heeft twee mogelykheden: TOCH IS HET ZO! Ilen of hij kan fout vallen. BU het ge- lijktydig opwerpen van drie munten Is er dus kans dat alle drie munten met dezelfde kant boven liggen, ln- plaats van Gooien we de mun ten één voor één op, dan Iz de kans goed resultaat, zoals we boven "v ""c «iuiii kcmjk aan nebben laten zien gelijk aan V* W. De kans om by twee opgegooide maakt dus wel degelilk verschil óf munten dezelfde zyde boven te krU-i gen U dus 1x14 Gooien we nu ook de derde munt op. dan Ls de kans dat ook hier dezelfde zyde taat tweemaal boven komt gelUk aan >4 x H Of bi andere woorden: wanneer we drie munten één voor één opgooien, Is er een kans van 1 op 4 dat alle drie munten één voor één opgooien, boven liggen. Zou het nu verschil maken of we Het de drie munten één voor één gooien, moeten ontrafelen. unten één voor één .of alle drie tegelijk opgooien, want In het laatate geval ls de kans op een goed resul taat tweemaal zo groot.nl. j tegen '4. Laten we het zelf mogen zeggen, voor en aleer een stroom van Inzen ders ons op de vingers tikt: toch U het niet zo! W« hebben u by het be wijs over de geiyktljdlge opgooi een drogredenering onder de neus ge duwd, die we eigenhandig zullen dan wel, of alle drie geiyk- Daarover een volgende keeri

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5