Grote zelfbeheersing bij loonpolitiek vereist Eduard Flipse in Leiden hartelijk gehuldigd MEDE DELING Minister Veldkamp waarschuwt: Oc Wij'ziging AWW wordt spoedig ingediend Leeftijdsgrens belangrijk lager Dahliakwekers en fruittelers exposeren in Leiden Boeren blokkeren weg bij Nunspeet lUWE LEIDSCHE COURANT .genda voor Leiden en Den Haag Maandag iterskerk, 8.30 uur: Orgelbespeling J. de Groot, organist Marekerk, W. elhauzen en J. Brons, organist Hoog- kerk. Doelen, 8 uur: Amateurfotografen Ae ronde kleurendia's V.O. L dhuis, 2 uur: Gemeenteraad, louwburg, 8 uur: Abonnementsvoor- ng Toneelgroep Theater met „Speel- op zolder", van Lillian Keilman, in Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 Rotterdams Toneel met „Jenuziö" René de Obaldia. Dinsdag llden Vlies, 8 uur: Vereniging tot rdering van de welsprekenheid. r nchroom V. en D 10.30, 2.30 en 4 Leydens Ontzet en de nieuwe mode. jkgebouw Bethel, 8 uur: Geref. Zcn- sbond, spreker: ds. J. van Drenth. Bosplaat. aouwburg, 8 uur: Toneelgroep Thea- met „Speelgoed op zolder", van Lil- Hellman. 1(egstgeest: Het Witte Huis, 8 uur: j eshow modehuis Van Strien. I en Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 e Dublin Festival Company: „Mrs rens Profession", van Shaw. j ote Kerk. 8 uur: Palestrinakoor o.l.v e jn Macssen m.m.v. Flor Peters, orgel, «ïtrustkerk, 8.15 uur: René Rakier. dameskoor o.l.v. Aart Smink. Woensdag ek en Cloppenburg, 8.15 uur: Vierde eparade. ubhuis „Ons Buiten", J. P. Coenhof. e ur: Dahlia-avond „Door Eendracht r wnden". j tvrijding^kerk, 8 uur: Evange.'isatie- I enkomst Geref. Evangelisatiecommis- uldcn Vlies, 8 uur: Leidse Assurantie i; H. Th. Boersma, arts te Wassenaar, „Simulatie en aggriviatie i.v.m. ische variaverzekeringen". liderkerk, 8 uur: Repetitie 3-oktober- ate. erkzaal Academisch Ziekenhuis, 1.05- aalse kerk, 1 uur: Lunchpauzecon- Theo ten Hooven. ebouw Chr. Sociale Belangen, 8 uur: Besturenbond, dr. W. H. Velem» „Op naar de finish" ulden Vlies, 8 uur: Chr. Plattelands- uwen- en meisjesbond, eohtpaar Nood-Van Driol over reis per kust- rder. Kon, Schouwburg, 8.15 Dublin Festival Company met „Can- van Shaw. je est, Het witte Huis, 8 u.: ieshow modehuis Van Strien. Donderdag lulden Vlies, 8 uur: Modeshow Van nonds Modebedrijven. bmerzorg, 8 uur: Leidsohe Vereeni- Postzegelverzamelaars. Itationsplein Lammenschans, 78 uur Aanbieding huldeblijk burgerij aan ur 3 October-Vereeniging. legs tg eest, Het witte Huis, 8 u.: •deshow modehuis Van Strien. Vrüdag •ielerskerk, 8 uur:'Concert Chr. gem. «vereniging „Ex Animo" m.m.v. sidentie Kamer Orkest: Dettinger Te um, van Handel, solist: David Holle- 11e, bas. chouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie „Een mal meisje", door Marcel iard, voor K. en O. tehoboth, 8 uur: Ned. Christen Vrou- nbond Leiden-centrum, mr. H. R udsmit over „Adoptie", ïerecht 10, 8 uur: Ned. Vereniging ir Vrouwenbelangen, mej. mr. M. J. ilenberg, hoofdinspectrice van polit'e Leiden, over haar werk bij kinder- en enpolitie. stadsgehoorzaal, 8 uur: Muzikale show, pname vijf tellen na nu", met o.m. eke Telkamo en kwartet Harry de iderdorp, Raadhuis. 7.45 uur: meenteraad. Zaterdag ïarenmarkt. 1 uur: Vertrek excursie ud-Leiden" naar Haastrecht en Gouda Jinnenstad. 7.30 uur: Grote muzikale itoe. Schuttersveld, 8 uur: Lunapark. Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „Arme van Jean Anouilh. ïebouw K. en W.. 8.15 uur: Concert bouworkest oJ.v. Bernard Haitink n.v. Wilhelm Backhaus, piano. Surzaal, 9 uur: Gala du Disque. Dagelijks g, Diligentia, 8 uur: ABC- „Hérexamen" met Wim Kan en Vonk. ouw K. en W. 8 uur: Musical „My lady". Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: beza-apothcck, Doezastr. 31. tel. 21313 *Usu Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Helena In Troje (14 jaar); donderdag: The old to and the sea (alle leeftijden) Li do (2.30, 7 en 9 15 uur): Een hoogst elangrijk persoon (alle leeftijden). Iancor (2.30, 7 en 9.15 uur): Onder teemde vlag (14 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Tussen bïels en granaten (14 jaar); donderdag Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Op de tempel van het leven (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De scha- bw (18 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, „Vierhon- jaar Romeinse bezetting" (tot 1 ktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: boe ien en prenten van K. Okamura (tot november). Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vang ie vis" (t/m 1 oktober). Rijksmuseum voor geschiedenis de: natuurwetenschappen: „Uit de kinderja en van de elektriciteit" (tjn 29 olcto- r). TTET nieuwe concertseizoen is dit jaar vroeg begonnen: zaterdagavond dirigeerde Eduard Flipse het Rotterdamse Philharmonisch Orkest tijdens het eerste populaire concert voor leden van K. O. Aan belang stelling ontbrak het ook ditmaal niet, ondanks, of waarschijnlijk zelfs dankzij het feit dat het programma geheel aan Beethoven was gewijd. En alsof dit al niet voldoende was om aan dit concert een bijzondere allure te geven, stond bovendien nog een verrassing op het programma. Eduard Flipse, aan wie het Leidse muziekleven zoveel te danken heeft en die juist de ontwikkeling van brede lagen van de Leidse bevolking zulk ver dienstelijk werk heeft verricht, is op 25 februari jl. 65 jaar geworden. Het bestuur van K. O. heeft de goede gedachte gehad hem bij deze gelegen heid, ook al is de aanleiding al wat achter ons komen te liggen, te hul digen door hem een plaquette te overhandigen namens de Leidse volks universiteit K. O. een h vo Gebouv De tweede voorzitter, de .heer Stenz, richtte zich in depauze met een kort huldigingswoord tot de dirigent om hem dank te zeggen voor het vele dat hij Leiden heeft gedaan. De plaquette draagt aan één kant de spreuk: „Kunst verrijkt uw leven", stellig zeer toepas- Niet zonder ontroering dankte Flipse oor deze onverwachte hulde. „Als je zolang meeloopt in het tegenwoordige iekbedrijf", aldus Flipse, „krijg1 je weieens het gevoel, dat je tot de inven taris gaat behoren". Hij dankte de leden K. O., dat zij hem van dat gevoel voorlopig hebben bevrijd. Bij de inzet van Beethovens ouverture Leonore III was het stellig merkbaar, dat orkest en dirigent er nog niet hele maal „in" waren. Flipse's degelijke, zeer mpzikale en vitale visie op Beethoven werd niet onmiddellijk verwezenlijkt, de strijkers vooral leken wat traag. Kwam men aldus, ondanks een gemid deld goed peil, niet helemaal los van de stof, in het vierde pianoconcert werd ernstig gepoogd de orkestpartij zo licht en doorzichtig mogelijk te houden. De solist, Theo Bruins, maakte het door het kiezen van een juist iets te snel tempo, dirigent en orkest niet gemakkelijk. Het valt ons ook niet gemakkelijk zijn pia nistisch zeker zeer briljant spel op zijn juiste waarde te schatten. Dat hij over een uitstekende techniek beschikt, over een sterk motorische aanlêg, hij demon streerde het duidelijk. Dat hij enige affiniteit voor Beet hovens onvolprezen vierde concert bezit, menen we te moeten betwijfe len. Waarom dit steenharde toucher, dit gebrek aan expressie, dit starrë tempo in het middendeel dat toch wel in hoge mate romantisch en pathe tisch gedacht mag heten? Zonder nu juist terug te willen naar de extreme gevoeligheid van aanslag, naar de tempo-schommelingen enz. die in de vorige eeuw waarschijnlijk normaal waren, zouden we toch een Beetho- venvertolking prefereren die van minder gebrek aan emotie blijk gaf. De virtuositeit van de solist bezorg de hem niettemin een langdurig ap plaus. Na de pauze hervond Flipse in de vijfde symfonie zijn gewone spontaneï teit en zijn contact met het orkest. Het werd een boeiende, dramatische, even wichtige uitvoering met knap opgebouw de hoogtepunten en soms heel mooie ly rische passages, zoals in het andante Dat een deel van de strijkers en een enkele koperblazer soms enige moeite had Flipse's intenties geheel waa maken, deed aan de totaalindruk toch weinig afbreuk. Zo eindigde dit eerste seizoenconcert in een stralend C gr. terts, een goed voorteken voor wat gaat vol gen naar we hopen. Eerste prijs voor Leids mannenkoor Op het zangconcours dat zaterdag werd gehouden in Nijmegen, behaalde het mannenkoor Kunst na Arbeid" te Leiden o.l.v. Louis van Wijngaarden een eerste prijs in de Ere-afdeling met 349 punten. (Advertentie) Uw oude MIDZA bonnen kunt U nog inzenden tot uiterlijk donderdag 28 sept. Minimum 200,-. Afscheid bij HCW Na 35 jaar bij de HCW te hebben ge werkt, heeft de heer J. Verlind afscheid van het bedrijf genomen wegens het be reiken van de pcnioengerechtigde leef tijd. In de recreatiezaal werd hij toege sproken door voorzitter Pouw van sociaal-fonds, die hem schetste als een vriend van iedereen en hem een t loppe-met-inhoud aanbood. Vervolgens spraken de heer S. va Wetering, die oude herinneringen op haalde. de heer A. van der Voet, loods- baas, die de heer Verlind een nauwkeu rig werker noemde en hem namens hel loodspersoneel 'n gereedschapsgarnituur schonk, de heer H. Laman, die hem mens de personeelsvereniging een sigaren overhandigde en de heer Oudshoorn, bestuurder van het werklie denfonds. die een visuitrusti/lfi gaf. tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 u Bijkantoor chr school Obrechtstraat: volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur n.m.. zaterdag 25 uur: jeugd: elke woensdag 25 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6. maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag «speciaal voor de groiere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avond*. Lezers schrijven ons Geen parade op 3 oktober Sinds jaren organiseert de 3 October- Vereeniging als (goedkope?) vulling van het feestprogramma een militaire parade. Dit jaar dreigt deze door het meevoeren van atoomwapens en een duikvlucht van straaljagers (God verhoede dat er écn in de mensenmassa op de Breestraat neerstort!) een minder onschuldig ka- akter te krijgen. Een ieder die, om welke reden dan ook, met mij van mening is, dat dit onver antwoordelijk gedoe niet behoort plaats te vinden, wek ik op genoemde vereni ging schriftelijk tc verzoeken alsnog van deze plannen af te zien. U kunt ook aan mijn adres adhesie betuigen. Mocht dit alles niet baten, dan raad ik alle Lei- denaars aan deze spectaculaire verto ning te mijden en in Pieterskerk of op het Schuttersveld stijlvoller resp. op minder heilloze manier uiting te geven aan hun dankbaarheid voor onze be vrijding. Verdistraat 227, E. WASSENAAR Jeugdnatuur wacht Leiden In april heeft het comité Jeugdnatuur- wacht Leiden aan de leden stekplantjes uitgereikt. Deze moesten thuis worden verzorgd. Morgen is er gelegenheid de plantjes tussen half 5 en 6 uur aan de Prinses Margrietschool Boshuizerkade in te leveren. Een commissie zal woensdag morgen de plantjes beoordelen en woens dag middag om half 3 is de prijsuitrei king. Taptoe-repetitie wordt uitgesteld In verband met een kerkconcerl dat vanavond in de Pieterskerk wordt ge geven, kan de Taptoe-repetitie op het Pieterskerkplein, die zou worden ge houden voor de bij de Leidse bond voor harmonie- en fanfareverenigingen aangesloten korpsen, geen doorgang vinden. De repetitie wordt nu gehou den op dinsdag 26 september, 's avonds om 7.45 uur. Leideuaar overleden tijdens wedstrijd woond hebbend aaTl de Hoflaan, militair van beroep, tijdens een voetbalwedstrijd tussen een elftal van Lugdunum en een van Oranje-Groen onwel geworden en vrijwel onmiddellijk daarna overleden. (Van onze parlementsredactie) OK IN 1962 zal op loonpolitiek gebied van overheid en bedrijfsleven de grootst mogelijke zelfbeheersing worden gevergd. Voor 1961 kan reeds een stijging van de loonsom per werknemer met tenminste 5 pet. worden verwacht, terwijl daarentegen de produktie in bedrijven per werknemer slechts met circa 2 pet. zal toenemen. In 1962 zal deze on gunstige ontwikkeling zich herhalen. Deze waarschuwing laat de minister van sociale zaken en volksgezondheid dr. G. M. J. Veldkamp horen in de toelichting op zijn begroting. In aansluiting op wat reeds Miljoenennota en het centraal econo misch plan voor 1962 werd meege deeld. wijst minister Veldkamp erop. dat volgend jaar de stijging van de loonsom per werknemer (vooral door de vele loonherzieningen inclusief de huurcompensatie) ongeveer 6 pet. zal bedragen tegenover een toeneming van de produktie in bedrijven per werknemer van ongeveer 2 pet. Na er op gewezen te hebben dat de kosten van levensonderhoud, ondanks in 1960 doorgevoerde huurverhoging melkprijsstijging, gedurende bijna 2 jaar nauwelijks zijn gestegen, merkt minister Veldkamp in zijn toelichting op, dat de eerste fase van de gediffe- tentieerde loonpolitiek nu praktisch als afgelopen kan worden beschouwd. Op 30 juni 1961 had 98,4 pet van het totaal aantal werknemers op wie een c.a.o. of bindende loonregeling van toepassing loonsverhoging ontvangen in het kader van de eerste fase. Op 31 juli jl. r schatting voor 27.325 werk- ■erkzaam in vier bedrijfstak ken. nog voorstellen in behandeling, ter wijl er voor 6500, werkzaam in negen tien bedrijfstakken, nog geen loonvoor- stellen waren ingediend. Inmiddels is ook met de tweede fase begonnen. Op 1 juli van dit jaar was in totaal 494.407 werknemers reeds loonsverhoging in tweede fase goed gekeurd, terwijl voor 74.622 werkne mers loonvoorstellen bij 't College van Rijksbemiddelaars in behandeling wa- lialf 1 bijna 360.000 met één (Van onze parlementsredactie) TAE minister van sociale zaken en volksgezondheid dr. G. M. Veldkamp zal binnenkort bij Tweede Kamer de reeds aangekon digde wijziging van de Algemene Weduwen- en Wezenwet indienen, waardoor de voor weduwen bestaan de leeftijdsgrens van 50 jaar belang rijk zal worden verlaagd. De twee door de S.E.R. aanbevolen wijzigin gen heeft de minister in belangrijke DAT DE leden van de amateur-fruit- teeltclub „Prof. ir. Sprenger" en de ,eldse dahliavcreniglng „Joban Mater" en gezonde vrijetijdsbesteding op hun olkstulncn gepaard laten gaan met een ntwikkeling tot hoog niveau van vak manschap in het kweken van bloemen fruit, hebben zij bewezen met de tentoonstelling van door hen gekweekte produkten. die zaterdagmiddag in het clubgebouw „Ons Buiten" onder grote belangstelling door de heer J. Vermande, chef van de Leidse Plantsoenendienst, officieel werd geopend. In zijn welkomstwoord richtte de voor zitter van beide verenigingen, de heer L. J. J. Dooyenburgh. zich in het bij zonder tot de heer J C. van Schaik, wet houder van onderwijs. Mede namens de inzenders dankte hij de jury. bestaande uit de heren C. Gerritse. K. J. de Lange A. Vos (leden van de rijksvoorlich tingsdienst voor de tuinbouw) voor de dahliakeuring en de hortologen H. Veen- dorp en N. Haasnoot, die het fruit keur den, voor hun medewerking. Een woord van dank richtte spreker eveneens tot de vereniging „Ons Buiten", die weder om haar clubgebouw ter beschikking stelde. Uit erkentelijkheid overhandigde hij haar voorzitter, de heer H. J. Haar lem, een wisselbeker bestemd als prijs voor de komende tuinkeuring. Daar de 85.jarige oprichter van de dahliavereniging om gezondheidsredenen niet aanwezig kon zijn. sprak mr. Meyer- Looy namens hem een woord van aan moediging. Zij schonk de voorzitter een Johan-Mater-wisselbeker als „aanmoedi gingsprijs". Compliment Hierna was het woord aan de heer Vermande, die een compliment uitsprak aan het adres van de inzenders voor de wijze waarop zij hun stands hebben in gericht Hoewel vele resultaten konden worden bereikt, zijn de dahliakwekcrs er nog steeds niet in geslaagd een azuur blauwe dahlia te kweken, aldus spreker Hij gaf de Leidse amateurkwekers de raad in die richting te zoeken. Reeds direct bleek het aantal bezoekers bijzonder groot te zijn. Vooral de demon straties „bloemschikken" trokken de aan dacht. De kcuringsuitslagen: afdeling dahlia's: Johan-Materwisselbeker voor de beste gekweekte dahlia: J. Koeviet «28 pnt); wisselbeker voor de best gekweekte cactus-dahlia: W. Honders (29 pnt); wis selplaquette voor de best verzorgde stand: P J. Kerkvliet (29 pnt); idem voor de best gekweekte pompon-dahlia: A. Hof man (26 pnt): idem voor de best ge kweekte halskraag-dahlia: J. Roozen- daal (27 pnt); idem voor de meest waar devolle mand: W. Honders (27 pnt); Johan-Materbeker voor de beste zaai ling: A. Hofman (24 pnt)wisselbeker de beste gecombineerde stand: A. Hofman (25 pnt); prijs voor de mooiste dahlia's: J. Koevoet (20 pnt); en ieder voor de best gekweekte groot- bloemige chrysanten in vaas: G. v. d. Meij (27 pnt)idem voor de mooiste vaas pompon-dahlia's: W. Honders (25 pnt); idem voor de best gekweekte tros- chrysant: P. J. Kerkvliet (26 pnt); idem de best gekweekte zinna's: W. Hon ders (24 pnt); idem voor de best ge kweekte potplant: M. de Hartog (25 pnt). De prijzen bestonden uit huishoudelijke artikelen. Afdeling fruit: meest waardevolle mand fruit: wisselbeker en 1ste prijs: J. H Lepelaar «66 pnt); twee 2de prijzen: P. C. de Haas en G. Montanus (beiden 57 pnt); 12 appels van één variëteit: 1ste prijs: P. J. Rombout <61 pnt), 2de prijs: A. Cats (57 pnt); 12 peren idem: 1ste prijs: J. H. Lepelaar (68 pnt): 2de prijs J. Tegelaar (67 pnt); 6 appels idem: 1ste prijs: A. Hofman (65 pnt); 2de prijs: J. Stouten (60 pnt); 6 peren idem: 1ste prijs: A. Hofman (70 pnt). 2de prijs: P. Stouten «66 pnt). Kinderfeest Zuiderkwartier Dc kinderfestiviteiten, die rond de herdenking uan het 35-jariy bestaan van de speeltuinvereniging ..Zuiderkwartier'' werden georganiseerd, zijn fen einde. Na de geslaagde gecostumcerde optocht, de spannende filmvoorstelling en de in structieve jeugdtoneelmiddag, die werd verzorgd door het Haagse toneelgezel schap Spelenderwijsvolgde zaterdag middag in de recreatiezaal van de HCW en NEM nog een ..kindermatinee". Ditmaal hebben dc ruim 400 Zuider- kwartierfeestgangertjes genoten van hel optreden van dc 15-jarige Leidse goo chelaar „Scampolo" c.q. André Barthe. die veel succes oogstte. Daar het overige gedeelte van het programma werd ge vuld door het jeugdaccordeonorkest „Vi vace" o.l.v. Joop Lancel, behoeft het geen betoog, dat de stemming niets tc wensen overliet. Jongen aangehouden Zaterdagmorgen werd een 15-jarige jongen uit Oegstgeest door de Leidse politie aangehouden, die ervan wordt verdacht goederen uit de Hema te Lelden te hebben ontvreemd. lijnen overgenomen. Dr. Veldkamp de toelichting op het volgend jaar. de eerste plaats een vrouw, uil of meer kinderen deelt dit zijn begroting vot De S.E.R. heeft aanbevolen om a wier huwelijk ééi geboren zijn, bij het overlijden haar echtgenoot steeds recht op duwenpensioen tot het 65ste jaar te verlenen indien op dat tijdstip nog één of meer kinderen in leven zijn, ongeacht haar leeftijd bij het begin van de weduwenstaat en ongeacht de leeftijd van de kinderen. Van deze regel kan naar het oordeel van dc S.E.R. slechts worden afgeweken als de kinderen bij het overlijden van d< man gehuwd zijn of de vrouw niet met de ouderlijke macht is belast. De tweede wijziging waartoe de S.E.R. adviseerde, heeft betrekking op de duwe zonder kinderen. Naar de mening van de raad zou zij tot het 65ste jaar weduwenpensioen moeten ontvangen als ze bij het overlijden van haar jai In het i len voor het merendeel ook de technf sche wijzigingen worden opgenomen, die de Sociale-Verzekeringsraad in zijn ad vies van februari jl. heeft aanbevolen. Minister Veldkamp herinnert er verder nog aan, dat staatssecretaris Roolvink in juni jl. alsnog advies aan de S.E.R. heeft verzocht over de vraag of aan on- gehuwden in het bijzonder ongehuw de vrouwen compensatie moet wor den gegeven met het oog op de totale lasten die hun krachtens de wettelijke sociale verzekering zijn opgelegd. Behalve de noodzakelijke herzie ning van de A.W.W. hoopt minister Veldkamp op het gebied van de so ciale verzekering nog twee andere projecten zo spoedig mogelijk te ver wezenlijken: de algemene kinderbij slagverzekering (waarvan de parle mentaire behandeling nog niet is be ëindigd) en de arbeidsongeschikt heidsverzekering (waarvoor nog een wetsontwerp bij de Staten-Generaal moet worden ingediend). Over de Algemene Kinderbijslagwet schrijft de minister in zijn begrotingstoelich ting. dat de regering nagaat of dooi nadere wijzigingen aan de bezwaren van de Kamer tegemoet kan worden gekomen. De voorbereiding van een wetsont werp voor een arbeidsongeschikt heidsverzekering hoopt de minister zoveel mogelijk te bespoedigen. Op 31 december as. zullen 198 c.a.o.'s betrekking hebbende op 681.996 werkne mers. aflopen. In verband met de mo gelijke gevolgen voor de prijzen van een grote opeenhoping van loonsverhogin gen is nagegaan of ook in de nabije toe komst een dergelijke, of wellicht nog sterkere, concentratie van expiratiedata op een bepaald tijdstip kan worden ver wacht. Dit is niet het geval gebleken: in de naaste toekomst zal een aanmerke lijk grotere spreiding in de tijd bij het aflopen van c.a.o.'s optreden. Laagstbeloonden Ook in het begin van de tweede fase is komen vast tc staan, dat de huidige loonpolitiek de mogelijkheid opent in verschillende bedrijfstakken aan de laagstbeloonden een extra loonsverho ging te geven. In bijna 45 pet. van d tot dusver in de tweede fase goedgi keurde c.a.o.'s betrekking hebbend op ruim 70 pet. van het totaal aanta werknemers dat tot nu toe in deze fase een loonsverhoging heeft ontvangen is aan de laagstbetaalden een grotere loonsverhoging toegekend dan aan de hoogstbeloonden. Hiertoe kan men o.m. rekenen de desbetreffende arbeiders in de groot-metaalindustrie en de landbouw (resp. 190.000 en 74.000 werknemers). Wat de gemeenteklas-verschillen be lieft: in een viertal van de bijna 70 in de tweede fase goedgekeurde c.a.o.'s. betrekking hebbende op ruim 23.000 werknemers, is de gemeenteklasse-af stand verminderd. Midtftn 1961 heeft verder de jaarlijkse herziening van dc richtlijn voor de indeling van de ge meenten in klassen plaats gevonden Hierbij zijn 32 gemeenten geheel of ge deeltelijk in een hogore klasse inge deeld. In drie jaar tijds is dit nu vooi 0 gemeenten geschied Arbeidstijd Op 1 juli j.l. was voor bijna 80 pet. in het totaal aantal werknemers dat onder een c.a.o. of loonregeling valt, een arbeidstijdverkorting tot stand ge komen. Door het College van Rijksbe middelaars was op die datum goedge keurd: voor ruim 1,1 miljoen werkne mers een werktijdverkorting van drie uur per week. voor ruim 90.000 met twee uur, voor ruim 80.000 met ander- Minister Veldkamp stelt zich, blijkens zijn toelichting, op loonpolitiek gebied verder tot taak: dc indiening van een Arbeidsvoorvvaardcnvvct, nadat de S.E.R. daarover advies zal hebben uitgebracht, ccn onderzoek naar de vraag in hoeverre de huidige spelregels voor het loonbc- leid herziening behoeven, over welke materie eveneens een S.E.R.-advies wordt afgewacht. Gasexplosie in liofje Zaterdagmiddag raakte in een hulsji van het Salvatorhofje aan de Steenstraat de 78-jarige weduwe A. E. D.-G. gewond aan het gezicht en benen toen zich er gasontploffing voordeed. Het slangetje was van het gasstel losgeschoten. Vrachtauto uit Oegstgeest verongelukt in Italië Hedenmorgen omstreeks zes uur is een vrachtauto van de fa. W. P. den Heijer uit Oegstgeest in Villar (Noord-Italië) van een viaduct gestort De Nederlandse vrachtwagen werd door een Italiaanse vrachtauto gesneden, waarna een aanrij ding volgde. De Nederlandse auto stortte van het viaduct en werd geheel vernield. De chauffeur, de heer J. Streijl, werd zwaar gewond in een ziekenhuis te Tu rijn opgenomen. De bijrijder werd licht gewond. De Nederlandse auto was slechts twee maanden oud. Hedenmiddag is de direc teur van het vervoerbedrijf reeds naar Italië vertrokken om het ongeluk te on derzoeken. Evaugelisatiebijeenkoinst in Bevrij dings werk Woensdagavond om 8 uur wordt in dc Bevrijdingskerk in Leiden-Zuidwest een evangelisatibijeenkomst gehouden, uit gaande van de Geref. Evangelisatiecom missie. Spreker is ds. G. Lugtigheid uit Maarn en medewerking verlenen de ge broeders Spaargaren uit Lisse en het Geref. Kerkkoor. Iedere belangstellende is welkom. Korbal Ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum organiseert de Chr. korfbalvereniging Tonego op vrijdag 6 oktober in en der zalen bij de Goede Vrijdagkerk aan het Bezuidenhout in Den Haag een feestavond, die om kwart voor adht begint. Korfbal - Dc iaarlijkse ledenverga deruig van de Chr korfbalvereniging VES wordt komende zaterdag 30 sep tember gehouden in gebouw De Haard aan de Daguerrestraat in Den Haag. aanvangende kwart voor acht. Demonstratie naar Frans voorbeeld rIENTALLEN landbouwers ver zamelden zich vanmorgen na bij dc rijksweg AmersfoortZwolle met landbouwwerktuigen en trac toren met de bedoeling deze rijks weg Ie blokkeren. Op een klein landweggetje ten noorden van de dorpskern van Nunspeet. nabij een melkfabriek brachten zij hun ma terieel bijeen. De boeren maken deel uit van het „Comité van vrije boeren". De demon stratie schijnt bedoeld te zijn als pro test tegen het ingrijpen van het Land bouwsehap tegen de voorzitter van dit comité, de heer Koekoek uit Benne- kom. Deze weigert heffing te betalen aan het Landbouwschap. Op 12 oktober komt zyn boerderij onder de hamer. Uit de opbrengst van de verkoop kan dan het Landbouwschap de achterstallige heffingen met kosten Dc politie is in groten getale aanwezig in Nunspeet Er zijn reeds verscheidene processen-verbaal opgemaak' tegen land bouwers die met trekken of werktuigen op een plaats stilstonden waar dit ver boden was. Men verwacht dat de boeren op de zijweg wachten op versterking. Aan ver scheidene Nijkerkse aanhangen van de heer Koekoek is aangezegt, dat zij zich op een bepaalde plaat» moeten melden Om elf uur stonden reeds vele trek kers en werktuigen dwars op de weg. Sporadisch lukte het een automobilist om door de warwinkel van landbouwtech niek te rUden Er was ook veel verkeers politie ter plaatse. Minister Veldkamps „prioriteitenlijst" (Van onze parlementsredactie) Blijkens de toelichting op zijn begro ting voor het komend jnar rekent mi nister Veldkamp «sociale zaken en volks gezondheid) tot de meest dringende aan gelegenheden. die zijn aandacht vragen, de volgende onderwerpen: dc totstandko ming van de algeméne kinderbijslagver zekering, een noodzakelijke herziening van de algemene weduwen- en wezen verzekering. het bevorderen van de in diening van de ontwerp-arbcidsongc- schikthcldsverzckering, dc definitieve regeling van de ziekenfondsverzekering, het overwegen van de indiening van een arbeidsvoorwaardenwet, nadat dc S.E.R. daarover advies zal hebben uitgebracht, het nagaan in hoeverre de huidige spelre gels voorriict loonbeleid herziening be hoeven nadat het hierover gevraagde S.E.R.-advies zal zijn verschenen, het zo spoedig mogelijk bepalen van een standpunt ten opzichte van het in do toekomst te voeren emigratiebelcid. Tot de vraagstukken op langere ter mijn rekent de minister de uitbouw en eenwording van de sociale verzekering, de „planning" van de overige behoeften op sociaal en vooral op medisch gebied, een zo doeltreffend mogelijke arbeids voorziening. Afvalwedstrijd LSB Dc eerste ronde van dc afvalwedsbtrijd van de Leidse schaakbond is achter do rug. Er zijn reeds enkele forse klappen uiti?edoeld c C Berg (8) werd verslagen door H. J. Giesborgen (18): de deelne mende Katwiikers weerden zich geducht: Dorrepaal (16) hield remise tegen Ba- rendregt (11). Barnhoorn (37) verloor wel van Etmans (3), doch na bijzinder hardnekkige tegenstand, terwijl Hoek do kroon spande door een verschil var. 23 plaatsen te overbruggen Dit lukte even eens aan Edelenbos uit Nieuwkoop. De uitslagen: C H van den Bogen (12)J. J Piket (1) 01. C. Barnhoorn (37)— M. D Etmans (3) 0—1, mr. A. J. Mulder (5)—F Teleng (17) 1—0 J. Thierry (50)A Smit (6) 01. C. C. Berg (8)H J Giesbergen (18) 01 H. P. van der Spek (107)—D Hoek (33) '4 li, L, G Barendregt (11)W Dorre- paal (16) Vi—H, R. W van der Waall (13)—A. van Haaster <41) 1—0 (regl J. J. Bouwmeester (49)—A. Goijer (14) 0—1 W. Donker (15)ds. P J. Mnckaay (24) 1—0. Th. P van den Berg (19)—J. J. W.Berloffis (40) 1—0, Th. Piket (21)— J. van Harten (20) 1—0 H J Dingjan (35)—A. H. Hooyer (22) 0—1 (regl N. Edelenbos (46)—G Verlind (23) 1—0. M. van der Plas (25)—R J Kloek (45) l—O, P. Langeler (30)—H Kleiweg (27) 1—0, F van der Kaay (29)-J A. G Verkuyi (43) 1—0, Th. van der Oord sr (31)—J. H Meerties (44) 0—1, W C van Rooyen (51)—G. P. Sluyts (32) 0—1, H. E Plant- febcr (34)—R Bijleveld (47) 0—1 'regl.), J. Rosdorff (36)—J W Kijnc (42) li. L.S.B. wijzigilee ompetitie- reglenient Zaterdagmiddag vergaderde de Leidse Schaakbond In „Hot Gulden Vlies" Na een uitvoerig openingswoord van voor zitter Venema volgden de notulen cn de Jaarverslagen, die weinig stof tol moeilijkheden boden, evenals de begro ting en enkele wijzigingen van hel com petitie-reglement De indeling van dc licntallencompetl- tie voor het komende seizoen luidt: eer ste klasse: Philidor III, Bodegraven I, LSG III, Alphen II. Alphen I. LSG II, Voorschoten I. Tweede klasse A: Noord- wijk I, Sasscnheim I. LSG IV, Katwijk I. Katwijk II. NZH. VTL, SPW I Tweede klasse B: Boskoop I. Nieuwkoop I. Phili dor IV. Leiderdorp I. Leiderdorp II, Ha- zerswoude, Leithcn I. Koudekerk I; Derde klasse A: Zwarte Pion. Warmond, Sasscnheim II. Noordw|jk II, Katwijk III, Leithen II. Derde klasse B: Valkenburg, Roelofarendsveen, Koudekerk II. Voor schoten II. Voorschoten III, SPW II, phili dor V; jDcrde klasse C: Aarlanderveen, Revanche, Nieuwkoop II. Alphen IIL Alphen IV. Bodegraven II, Boskoop II. Door een nalatigheid van het bestuur was e envoorstel tot wijziging der sta tuten te laat aan verenigingrn doorgege ven. waardoor de voorgenomen bcstuurs- uitbreiding voor een jaar moest worden verschoven Inmiddels ging dc vergade ring over tot stemming voor de aanvul- van de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer De Bock De uiV van de stemming was een overtui gende meerderheid voor de heren A. Karstens (Leiderdorp). N E Plantfcber Alphen) en M D Etmans Dc twr< laatstgenoemden zal worden verzocht het bestuur voor één jaar bij te staan. Wegens tijdgebrek werd na een uit voerige bespreking besloten tot het spe len van het persoonlijk kampioenschap voor één Jaar volgens ccn nieuwe m*- thodc.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3