Jlicumc piitsrije GTtmroiit blTGAVEN BOVEN 10 MILJARD Explosie in het toestel van Hammarskjoeld Laag tekort van 275 miljoen gulden twin! li 1? X"burg F it F Loon- en inkomstenbelasting in juli 1962 omlaag jExtra lasten van defensie voor rekening van bedrijfsleven z°'H m /m je ware halve ZHtire! Vorstelijke toiletten ii Si H h 11 10 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1961 POSTREKENING: 5893®. KLACHTENDIENSTbezorging 18—19 t ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12281 Directie: F. Ol. E DIEMEB CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stanioatiitli it ahfblmn mijn htrl io trghfnspotl in deze tijden van spanning en zeer bijzondere verantwoordelijkheid HM. de KOMISCHS in de TROONREDE Pagin irVE MILJOENENNOTA, die de minister van finan- f ciën, prof. dr. J. Zijlstra, vanmiddag lieeft in- gediend, heeft een historisch aspect: voor het IJerst in de geschiedenis overschrijdt de raming van Je rijksuitgaven de tien miljard gulden. Deze over- ichrijding was, gezien de groei van de uitgaven in de ;jkatste jaren, te verwachten, maar de ontwikkeling toch wel opmerkelijk, als men weet, dat binnen ijjen eeuw de uitgaven van liet rijk tot het honderd- voudige zijn gestegen. De begroting voor het komende jaar heeft een tekort van 275 miljoen gulden en dat is laag tegenover het verwachte werkelijke tekort over dit jaar, dat 1550 miljoen gulden bedraagt. Deze ontwikkeling is te danken aan de sterke stijging van de belastingen, die weer het gevolg is van een krach tige toeneming van de inkomens en de bestedingen. De conclusie kan dus zijn, dat deze Miljoenennota een typische „hoogconjunctuur-begroting1' is. De voornaamste punten uit de Miljoenennota, jie dit jaar vergezeld gaat van een aantal belas- ingontwerpen en voor de eerste maal van door het Centraal Planbureau samengesteld leknopt centraal economisch plan, kunnen als volgt orden samengevat: Als gevolg van het aflopen van de Ameri kaanse hulp voor onze defensie zal een extra last van 135 miljoen moeten worden gedra gen. De dekking van dit bedrag wil minister Zijlstra vinden in een bijzondere belasting op minerale oliën (stook-, gas- en dieselolie e.d.), waarbij de particulieren (huisbrandolie) wor den vrijgesteld en die 65 miljoen moet op brengen. De rest moet worden gevonden in de opbrengst van de vennootschapsbelasting, waarvan de tijdelijke tariefverhoging pas per 1 januari 1963 en dan nog slechts gedeeltelijk ongedaan zal worden gemaakt. De helft van deze meeropbrengst zal in 1962 voor „defensie" worden gebruikt. 2. De verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting (die oorspronkelijk reeds op 1 juli j.l. had moeten ingaan) zal mits de Staten-Generaal daarmee instemmen nu ingaan op 1 juli '62. 3. Vooruitlopende op een duurzame regeling in de algemene belastingherziening wordt voor de werkende gehuwde vrouw als voorlopige oplossing een belastingverlichting per 1 jan. 1962 voorgesteld. 4. Op de rijksbegroting voor 1962 is een stelpost van 200 miljoen gulden geplaatst voor salaris herziening van de ambtenaren. Dit bedrag geeft geen enkele indicatie wat betreft de hoogte van een eventuele salarisverhoging. 3. Het bouwprogramma is opgezet op de bouw van 90.000 huizen, als volgt verdeeld: 35.000 woningwetwoningen, 30.000 premiewoningen en 25.000 woningen in de vrije seetor. zegt de minister, dat op toenemende spanningen moet worden gerekend: de sch'aarste aan arbeidskrachten vormt een knelpunt, dat een verdere stij ging van de produktie beperkt. De spanning geldt vooral de bouwsector, het tekort aan mankracht en ma terialen zich openbaart in een stij ging van de prijzen en een langere bouwtijd. Ook in de metaalnijverheid het tekort aan arbeidskrachten groot. (Zie voor uittreksel uit de Mil joenennota en voor de Troon rede elders in dit nummer). Rouwbeklag van koninklijk paar HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben telegrafisch rouwbeklag betoond aan de Koning van Zweden in verhand met het overlijden van Ham- marskjoeld. Steek hem in zo'n katoenen Hazewim Parka! Dan is hij iedere bui de baas. In menioriani TELDEN zal zozeer als bij Ham- marskjoeld het geval is de dood in het publieke leven een lege plaats hebben veroorzaakt. Indien iemand in het onrustig beweeg der volken stond dan hij. Wereldburger tras hij maar dan in een wereld die in verwarring op zoek is naar nieu we vormen. Hammarskjoeld was overal daar, waar de vrede werd bedreigd. Waar spanningen waren, daar trof men hem in een geduldig en volhardend pogen om geschillen bij te leggen, om vrede te stichten. Hij deed het met alle eigenschappen die de briljante diplomaat sieren: be kwaam en koel, objectief en nauw gezet. Dat hij, nu van deze. dan van gene zijde, kritiek ondervond, mag een bewijs heten van de onpartijdig heid waarmede hij handelde. Hij was een omstreden figuur met een on dankbare taak. Maar van hoe grote waarde hij was is de wereld zich temeer bewust, nu hij haar zo plot seling is ontvallen. Waarlijk, in het internationale vlak der dingen wor den ons in deze dagen de beproevin gen niet bespaard. Smartelijk is dit gebeuren, ernstig zullen z\jn de gevolgen. Hammars kjoeld was bij uitstek de drager van het gezag der Verenigde Naties. In een volkerenwereld waarin de scheuren diep worden getrokken staat dit gezag op het spel, terwijl het minder dan ooit schijnt te kun nen worden ontbeerd. Is het dan wonder, dat verslagenheid zich van miljoenen heeft meester gemaakt? Of zou het kunnen zijn dat dit is geschied om ons te doen afzien van een mens? Ook van deze mens die onmisbaar leek? Hammarskjoeld heeft zich onvermoeibaar beijverd voor de bestendiging van de vrede, waar deze ook maar werd bedreigd. Nu ook h\j is weggenomen, gaan onze onrustige gedachten uit naar Hem, die eens vredemakers heeft zalig ge sproken en die ons een vrede in het uitzicht heeft gesteld als deze we reld nooit kan schenken. Geen dieper grond is er om, in het voetspoor ook uan een Hammers- kjoeld, ook op deze aarde naar vrede te blijven streven. •linten uit de IROONREDE ke koningin Juliana he denmiddag in de Ridder zaal heeft uitgesproken, zijn: Een gesprek met Indo nesië over Nieuw-Gumea is niet mogelijk gebleken. De conclusies der bespre kingen met vele landen over de mogelijkheid de V.N. te betrekken bij dit gebiedsdeel zullen zo spoe dig mogelijk worden be kendgemaakt Engelands bereidheid om toe te treden tot de E.E.G- acht de regering van het grootste belang. Hetgeen in Beneluxver- band werd bereikt geeft reden tot verheugenis. Meer dan ooit zal het beleid erop gericht moeten zijn, in samenwerking met het bedrijfsleven, de loon ontwikkeling binnen de grenzen te houden, die door de groei van de pro- duktiviteit zijn gesteld. Het prijsbeleid zal worden voortgezet. Een in verhouding tot de andere sectoren van de bouwnijverheid hoge acti viteit op het gebied van de woningbouw acht de rege ring, gezien de woning nood van velen, ook voor 1962 gewenst De omzetting van woes te gronden in landbouw gronden zal tot het uiterste worden beperkt, mede ter wille van natuurbescher ming en openluchtrecrea tie. Na ampele wijziging zal de regering door wijziging van het wetsontwerp alge mene kinderbijslagverze kering tegemoetkomen aan een aantal bezwaren, die voor de schorsing van de beraadslagingen naar vo ren zijn gebracht. Gehoopt wordt, dat het ontwerp mammoetwet in het komende zittingsjaar de instemming van de Tweede Kamer zal ver werven. De goede verstandhou ding tussen de landen van het Koninkrijk wettigt het vertrouwen, dat bij het overleg over het Statuut een alle partijen bevredi gende oplossing zal wor den gevonden voor de Su rinaamse wensen. Ter dekking van het te kort op de begroting voor 1962 zal geen beroep op de open kapitaalmarkt behoe ven te worden gedaan. Tal van nieuwe wets ontwerpen zuilen aan de volksvertegenwoordiging worden voorgelegd, o.a. «en ontwerp algemene bij standswet. HOE DE STAAT 1 GULDEN ONTVANGT Minister Zijlstra zegt o.m., dat, als gevolg van het feit, dat de overheid een grotere plaats in onze volkshuis houding is gaan innemen, ook de in vloed, die zij via de overheidsfinanciën op. het economisch bestel kan uitoefe- is gegroeid. Maar men moet deze mogelijkheden ook weer niet over schatten. Het totaal van vraag onder scheidenlijk aanbod in onze economie beweegt zich in de buurt van de 70 miljard en in dat kader staat de rijks begroting met een totaal van 11 mil jard. 11 een prognose voor 1962 gevend HOE DE STAAT 1 GULDEN UITGEEFT N.V.Tabsk»fabriok J.Gruno-Nijkirk H.M. de Koningin was gekleed in ■n robe van donkerbruin taf, waarin ■er gedekte herfsttinten verwerkt. Daarbij droeg zij een fluwelen hoed met goudkleurige tule, bruine schoe- en handschoenen. De vorstin droeg het Grootkruis der Orde van de Ne derlandse Leeuw. Z.K.H. de Prins droeg het ceremo nieel tenue van generaal van het gar deregiment Grenadiers en eveneens hei Grootkruis der Orde van de Neder landse Leeuw. Prinses Beatrix was gekleed in een robe van zeegroene kant. Een fluwe len turban, satijnen schoenen en glacé handschoenen in de kleur der robe completeerden haar toilet. Prinses Irene droeg een robe van cerisekleurige satin bewerkt met flu welen bloemen en een hoed van crème organdie. Ook haar glacé hand schoenen waren crème en zij droeg satijnen schoenen in de kleur van haar toilet. Het toilet van Prinses Margriet be stond uit een tafzijden robe met gele bloemen en groene bladeren op wit fond, een kapje van goudkleurige tule, zwart fluweel, schoenen van de zelfde stof als de robe en bijpassende handschoenen. De drie prinsessen droegen evenals haar ouders het Grootkruis der Orde van de Nederlandse Leeuw. De calèche, waarin de prinsessen naar de Ridderzaal reden, was de zo genaamde met vier paarden bespannen crème calèche, die een geschenk was van H.M. Koningin Emma bij de hul diging van H.M. Koningin Wilhelmlna in 1898. Russische kernproef en lancering van getrapte raket De Russen hebben gisteren opnieuw aen kernexplosie teweeg gebracht Het was de dertiende sedert de hervatting van de proeven. De explosie had een kracht van onge veer een megaton en vond plaats in de buurt van Nova Zembla. Volgens een bericht van het Russische persbureau Tass heeft de Sowjet-unie ook een tweede raket afgevuurd naar het doelgebied in de Stille Zuidzee. De raket werd beschreven als eer. ge trapte raket voor tranaportdoeleindon, cn volgens Tass is de proef in alle opzichten geslaagd. GISTERMIDDAG werd het vreselijke vermoeden, dat de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, bij een vlieg tuigongeluk om het leven is gekomen, bewaarheid. Op enkele kilometers van het Noordrhodesische plaatsje Ndola werden de wrakstukken van Hammarskjölds toestel gevonden. De enige overlevende van het on-, Het toestel werd bestuurd door een uelnk de Amerikaanse sereeant Ha- Zweedse bemannin«- Het vliegtuig was geluk, de Amerikaanse sergeant na enkele dagen geleden Eiisabeth- stad door machinegeweren beschoten, waarbij een der vier motoren werd be schadigd. Naar in Brazzaville .(voormalig Frans' Kongo) verluidt, werd deze motor in Leopoldstad „haastig" gerepareerd. De Verenigde Naties zullen een onder zoek instellen naar de omstandigheden waaronder deze reparatie is uitgevoerd, aldus heeft Jacques Poujoullat, persoon lijk assistent van dr. Sture Linner, de hoogste V.N.-autoriteit in Kongo, mede gedeeld. De directeur van Transair, de Zweedse luchtvaartmaatschappij waar van de D.C.-6 was, heeft echter verklaard dat het toestel „in uitstekende staat" verkeerde. Hij zei van mening te zijn dat het was neergeschoten. De vlucht van Leopoldstad naar Ndola 1800 kilometer over een sterk wisse lend gebied stelde overigens de vlie gers voor een zware opgave, daar het luchtverkeer in Kongo het zonder radio bakens moet stellen. Het toestel was zondagmiddag uit Leopoldstad vertrokken en nam kort na middernacht radiocontact op met de verkeerstoren van Ndola. Daarna werd niets meer vernomen, tot een vliegtuig van de Noordrhodesische luchtmacht het wrak van de D.C-6 in de rimboe ont dekte, nadat een Afrikaanse houtskool brander op de aanwezigheid had geat tendeerd. Toen een reddingsploeg gister middag om kwart over drie het wrak aantrof, smeulde het nog. De lijken van de inzittenden werden in het toestel en in de nabijheid ervan gevonden. rold Julian, lid van de politiemacht van de V.N., heeft verklaard dat zich aan boord van het vliegtuig verschei dene explosies hebben voorgedaan. Hoewel dat van Katangaanse zijde stellig wordt ontkend, is het niet uit gesloten dat straaljagers van de Ka tangaanse luchtmacht het toestel van Hammarskjöld hebben neergescho ten. Ook premier Nehroe van India heeft er op gezinspeeld dat sabotage de oorzaak van het ongeluk is. De Veiligheidsraad heeft zich gister avond op een informele bijeenkomst van anderhalf uur beraden over de situatie die door de dood van Ham marskjöld is ontstaan. Na afloop gaf de voorzitter, dr. Barnes, een commu niqué uit waarin hij zei dat de Sow- jetdelegatie „de waardering voor de politieke activiteit niet deelt". Prinses Beatrix heeft gistermid dag in Rotterdam het zieken huis Dijkzicht geopend. Bij de onthulling van een gedenkplaat deed zich een klein incident voor. Het gordijnkoord was ken nelijk niet al te stevig aange bracht, zodat de Prinses een ge deelte in haar hand hield. Scha terlachend wendde zij zich tot de totaaal verblufte burgemees ter, mr. G. E van Walsum. Aanvankelijk vond men er zes, i later trof men ook de acht anderen Behalve de uit zes Zweden bestaande bemanning, waren aan boord: Hammar skjöld, diens medewerker William Ra- nallo (een Amerikaan), Heinrich Wiesch- hoff (eveneens Amerikaan), adviseur Afrikaanse kwesties. Wladimir Fabry (Amerikaan), juridisch adviseur de V.N.-operaties in Kongo, Alice Lalanda (Canadese), secretaresse va: Linner en drie bewakers, Serge Barrau (van Haïti), Francis Ivers (uit Ierland) en de reeds genoemde sergeant Julian. (Zie vervolg pag. 10) danig nooit gemakkelijk. Het staatsstuk wordt gewoonlijk met argusogen bekeken en men pleegt er wel eens hoger eisen aan te stellen dan waaraan het naar zijn aard kan voldoen. Voor een regering ove rigens een reden te meer om het steeds zo goed mogelijk te doen. Geen gemakkelijke taak. óók omdat, ver geleken ook met de Troonrede, de Miljar dennota. waarvan de kennisneming voor ons volk immers gelijktijdig geschiedt, nog altijd aan waarde blijkt te winnen. Het kan moeilijk anders bij het steeds stijgende cijfermateriaal. Ditmaal zullen de uitgaven zelfs de 10 miljard gaan over schrijden. Ook deze Troonrede lijdt aan de beperkte mogelijkheden, die zij als staatsstuk heeft. Zij mag niet maar een opsomming zijn van voornemens. Omgekeerd moet zij meer feitelijks bieden dan alleen een schets van de situatie. Deze moeilijkhe den erkennende, mag men zich niettemin afvragen, of de Troonrede van vandaag niet beter had kunnen zijn. Bij lezing blijkt, dat twee complexen van problemen op het stuk een stempel druk ken. fn de eerste plaats is daar de Inter nationale situatie, waaraan Nederland niet langs heen gaat en die ook van ons volk een vergrote defensieve krachtsin spanning vergt. De Troonrede noemt in dit verband de grotere financiële offers: daarnaast ware stellig te denken aan de ditmaal ongenoemde offers in de persoon lijke sfeer. In de tweede plaats is er de problematiek van financiën en economie cn in aanslui ting daaraan de te voeren loon- cn prijs politiek. De Troonrede mag gewagen van een ongekende economische groei, zoals deze zich de afgelopen jaren heeft voor gedaan. Maar deze groei brengt zijn Span ningen met zich, naar te vermoeden valt in de komende tijd zelfs nog in toene mende mate. Het is een gelukkige om standigheid. dat het over de gehele linie niet onverdeeld sterke kabinet juist in de betrokken sectoren krachtige bewinds lieden telt Tegenover de accenten op de internatio nale en economische situatie zijn de ge deelten in de Troonrede die op de gees telijke en culturele waarden betrekking hebben, mager uitgevallen. Overigens mag men zich bewust zijn, dat bijvoorbeeld bij de defensie juist de bescherming van deze waarden in het geding is. In bepaalde opzichten draagt voorts deze Troonrede het karakter van een crypto gram. Dit is met name daar het geval, waar zij ons nadere mededelingen niet doet doch in het uitzicht stelt. Zulks geldt de onvermijdelijk gebleken wijziging van het ontwerp-kindcrbijslagwet, omtrent welke wijziging wij nog In het onzekere worden gelaten. Het geldt voorts het toe komstige emigratiebeleid. Het geldt ver der andere wetsontwerpen, die ongenoemd worden aangekondigd. Een deel van de onzekerheid is ten slotte ook blijven hangen om het beleid met be trekking tot Nieuw-Guinea. Dat er niet met Soekarno gepraat gaat worden, is nu wel duidelijk. Gebleken is, dat zulk een gesprek alleen mogelijk zou kunnen zijn met loslating van het recht van Nicuw- Guinea op zelfbeschikking. In plaats van het onmogelijke gesprek met Soekamo streeft de regering nu naar een betrekken van de Verenigde Naties bij dit vraag stuk. Maar het is ook over de mogelijk heid daarvan, dat wij eerst in de komende tijd nader zullen horen. Is het te boud verondersteld, dat hiervoor het wachten is op de rede die onze minister van bui- (Zie vervolg pagina 7) TJET HOGEDRUKGEB1ED dat het in West Europa beheerst, is vdn de Noordzee naar het oosten getrokken en het strekt zich nu uit van zuid Noor wegen tot de Balkan. Aan zijn flank ver plaatst zich een storing uit de Golf van Biscaye naar Ierlandwaar deze veel regen veroorzaakt. Geleidelijk draait de wind in ons land naar zuid en mogelijk door het zuiden heen. De aanvoer van warme lucht geschiedt dus morgen weer van Frankrijk uit. Nog steeds zijn er aan de voet van de Pyreneeen storingen aan wezig, waarvan het gedrag onzeker is. Over het algemeen mag op het aan hou den van het droge, warme en zonnige nazomer weer gerekend worden, maar met het voorbehoud dat dit verstoord zal kunnen worden door een regen- of on- weersgebied uit zuid Frankrijk. Tendens De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overigens warm zonnig en droog weer behoudens een kans op een bul. Zwakke tot matige w ind tussen Zuidoost en Zuid- ZON EN MAAN Zon op 06.22, onder 18.45; maan op 16.42, onder 00.48. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen seven uur - Weers- grstcldh Ten tper D Helder Eelde De Bilt onbew onbew mUt onbew 7 6 2 i» 22 V 22 15 1« 13 13 0 0 0 0 Twente Elndh Zd .Dimt). Helsinki Stockh. 3 W 7 24 77 27 17 14 17 10 9 0 0 0 Kopcnh. Aberdeen Londen Adam Brussel onbew w*'3 2 dstll 6 i 20 34 22 7 10 10 10 0 0 0 0 Luxemb. Parits Bordeaux Grenoble onbew no 2 zo 2 oeo 1 28 :«2 11 31 10 13 Nice Berlijn Krun<furt onbew onbew 7 8 2 SB 2S m 13 0 MUnchen Zurich Gentve Locarno onbew mUt wlndstU windstil windstil 28 78 77 28 13 14 17 Wenen Inabruck Belgrado onbew '1st 11 71 70 20 10 10 0 0 Rome onbew windstil 33 13 Madrid Mallorca Lissabon zw b^W windstil windstil 32 20 14 r. 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1