Westduitse liberalen zijn de grote overwinnaars Jji een &osite Kij, Moet Adenauer nu toch aftreden? Slachtoffers Nancy: 150 Oost-Duitsland vraagt uitlevering piloten Ontwapeningsplan van de V.S. voor de Ver. Naties Ook op minister Strauss mislukte bomaanslag Schrijven met twee handen Willy Brandt bereikte zijn doel niet (Van onze correspondent) 'mm i BONN, maandagochtend. De enige, die zijn doel heeft bereikt, Is dr. Erich Mende, voorzitter van de FDP (liberaal). Dank zq de al vroeg gedane toezegging, dat zqn partij geen coalitie met de socia listen zou aangaan, als de CDU haar absolute meerderheid in de Bondsdag zou verliezen, heeft blijkbaar een groot deel van degenen, die in 1957 hun stem aan Adenauer hebben gegeven, nu op de FDP gestemd, omdat zij de overtuiging hadden, tenslotte toch de politiek van Adenauer tc steunen. De liberalen kunnen nu in zekere zin uit maken, wat de toekomstige regeringspolitiek zal zijn, wie bondskanse lier zal worden en wat dies meer zjj. Van een minderheidskabinet onder leiding van Adenauer kan geen sprake zijn. En zo hebben de liberalen inderdaad bereikt, wat zjj tijdens de verkiezingscampagne hebben gepropageerd: het tenietdoen van de absolute meerderheid de CDU, het beïnvloeden van de keus van de bondskanselier en (wellicht na verloop van tijd) ombuiging van de Westduitse Oost- West-politiek in een iets minder starre richting. Brandt, die midden in de nacht voor de t.v. sprak had gelijk toen hij zeide, dat „gisteren in West-Duitsland de politieke accenten zijn verlegd". Overigens duidde ook burgemeester Brandt nog op de mogelijkheid van een coalitie tussen de S.P.D. en de F.D.P. Het is twijfelachtig of de F.D.P. dit „verraad" aan zijn kiezers zal plegen. In de politiek is echter alles mogelijk, ook het onmogelijke en een regering der S.P.D.-F.D.P. is er ook nog in De liberalen in West-Duitsland hebben nu eindelijk deel aan d« liberale hausse, die elders in West- Europa al lang heeft ingezet. Ver moedelijk heeft zij vele stemmen var kiezers gekregen, die voor het eerst stemden (jongeren vooral) en van de aanhangers van kleine groepen, die vreesden dat hun stemmen anders verloren zouden gaan. En zeker door velen op de F.D.P. gestemd, om dat zij er van overtuigd waren dat op deze wijze langs een omweg hun stem toch nog bij de C.D.U.-C.S.U. terecht zou komen, zonder nu direct dr. Adenauer of minister Strauss te heb ben gekozen. Sommige christen-democraten heb ben verklaard, dat de partij wellicht zal proberen als grootste fractie in het parlement zonder coalitie te regeren, zelfs hoewel zij geen absolute meerder heid heeft. Eugen Gerstenmaier achtte dit echter onwaarschijnlijk en noem de Vrije democraten als eventuele coa litiepartners. Hij zei, dat een grote coalitie met de socialisten eveneens tot de mogelijkheden behoorde, maar hij achtte dit buitengewoon onwaarschijn lijk tenzij zich een nationale noodtoe stand zou voordoen „wat God verhoc- DR. ADENAUER eind van loopbaan? Met de socilaisten is dit niet het ge il. Zij zijn er niet in geslaagd, Adenauer zelfstandig tc onttronen. Zouden de liberalen niet 25 zetels heb ben gewonnen, de socialisten zouden met hun winst van 21 zetels niet jjn gekomen, want de CDU had 270 «tels en zou haar meerderheid niet tebben verloren, omdat de socialisten ifet alleen bij de CDU, doch ook bij de Deutsche Partei zetels hebben weg gehaald. Brandt is er evenwel niet in {eslaagd, de CDU uit het regerings kasteel te dringen. Want de CDU bleef verreweg de grootste partij en de libe ralen kunnen het fatsoenshalve niet tegenover hun kiezers veroorloven, toch een coalitie met de socialisten i te gaan. Uitgesloten is het niet, ar waarschijnlijk evenmin. MOOI WEER Gevraagd naar de reden van de te ruggang van de C.D.U. verklaarde dr. Gerstenmaier: „Veel mensen, onder de boeren, konden moeilijk be grijpen dat een regeringsleider van 85 jaar nog is opgewassen tegen de bijzonder grote moeilijkheden van de huidige situatie in de wereld". „Wij hebben gedurende de gehele campagne volgehouden dat de hoge leeftijd van de bondskanselier geen verschil maakt, maar het schijnt dat :n groot deel van het electoraat niet iar ons heeft geluisterd". Over de S.P.D. zei Gerstenmaier: „Tenzij zij ten minste vijf procent wonnen zou hun experiment, burge meester Brandt kandidaat te stellen voor het bondskanselierschap, zijn mislukt Het zal hen nu bijzonder r vallen de harde kern van hun partij ervan te overtuigen dat dit het juiste besluit was". DR. Gerstenmaier behoorde tot de groep die er in 1958 bij Adenauer op aandrong af te treden als bondskan selier en het bondspresidentschap te aanvaarden. Hij heeft zich openlijk gedistancieerd van Adenauer's opmer king dat premier Chroesjtsjef de Ber- lijnse crisis heeft verhaast om de so cialisten te helpen. STRAUSS Minister Strauss verklaarde dat hij als voorzitter van de C.S.U. (de Bei- Christen-Democratische Unie) de minister van economische zaken Lud- wig Erhard als de enige mogelijke opvolger van bondskanselier Adenau- Het was gisteren een prachtige dag West-Duitsland. Het was eer. zomer- weertje, dat ttaditie getrouw eigenlijk de C.D.U. had moeten-helpen. »d|De partij heeft n.l. niet dezelfde hoe veelheid stam-kiezers als de S.P.D. die bij regen en storm ook nog naar de 31 stemlokalen gaan. (In West-Duitsland i bestaat stemrecht en geen stemplicht). Mooi weer lokt altijd veel meer kiezers buiten en de C.D.U. pleegt daar- te profiteren. De resultaten van gisteren hebben bewezen dat dit geen „wet van Meden en Perzen" is. pf De stemlokalen gingen om acht uur al zondagmorgen open en sloten I |uur. De opkomst was tenslotte toch niet zo groot (87.5 procent) als men it l had gedacht. Het mooie weer had velen inderdaad naar buiten gelokt, niet de stemlokalen, maar wel naar de koeling in de dalen van de Rijn. de en de Moezel. Zij stemden een voudig niet. TELLEN De telling der stemmen bood de Ihele avond tot diep in de nacht een [spannende race, waarin de kardinale vraag alsmaar was, of de C.D.U.-C.S.U. de absolute meerderheid zouden be- I houden, waarvan voor de vorming der toekomstige Westduitse regering zoveel I zal afhangen. Het stond nl. bij vele I waarnemers muurvast, dat bij het ver- i loren gaan van deze absolute meerder heid het vierde kanselierschap van dr. Adenauer aan een zijden draadje zou hangen, dat misschien zelfs al is door- gesneden. Voor de formatie der regering is de I C.D.U.-C.S.U. thans aangewezen op I een coalitie-genote. Geen zorg: die i liberalen hebben zich daarvoor her- I haaldelijk aangeboden. Dat wil zeg- igen: zij willen met de C.D.U.-C.S.U. f tezamen wel een regering vormen, in dien deze niet wordt geleid door de -jarige bondskanselier dr. Adenauer. I Gevraagd naar de toekomstmogelijk- heden sprak bondsdagpresident dr. Eugen Gerstenmaier (zelf C.D.U.- man) openlijk uit, wat velen al voor zien: „Een C.D.U.-C.S.U.-F.D.P.-coali- tie, natuurlijk, onder een andere kan selier". De figuur, die daarbij vele I C.D.U.-C.S.U.-ers (zij hebben het ge- jj] durende de afgelopen verkiezings- n campagne herhaaldelijk al gezegd en de F.D.P. daarbij voor ogen zweeft is die van de huidige vice-kanselier en m minister van economische zaken prof. Ludwig Erhard. MACHT ^1 De S.P.D. en de F.D.P. hebben te- I zamen genoeg stemmen om een vol- s» gend kanselierschap van dr. Adenauer -J te verhinderen. Zij hebben ook de d| macht om prof. Ludwig Erhard op de ti kanseliersstoel te verheffen. Zoveel ïf «taat na de verkiezingen van gis- k* teren vast en ook burgemeester ELEGANT? Bondskanselier Adenauer zou reeds vandaag met zijn regering het resul taat van de verkiezingen bespreken. Morgen heeft een discussie plaats binnen de sterk verkleinde C.D.U.- C.S.U.-fraktie. Het is niet onmogelijk, dat dan reeds de kwestie van het kanselierschap aan de orde zal komen. Wellicht zal men dr. Adenauer (maar de F.D.P. zal daarin moeten toestem men) nog een beperkte tijd aan het bewind laten, bijv. voor de duur van de Berlijnse crisis, teneinde niet mid den daarin van regeringsleider te wis selen. Dat zou dan een elegante op lossing zijn. Eleganter dan de „oude heer" in de eerste zitting van nieuwe parlement op 17 oktober weg te stemmen. POGING Terwijl de aandacht zich conc treerde op Erhard, de vader van na-oorlogee „Wirtschaftswunder" mogelijk coalitiekanselier waren aanwijzingen, dat sommige christen democraten wilden proberen Adenauer althans tijdelijk als kanselier te hand haven. Na een vergadering van partij- fuctionarissen spraken sommigen var instemming met de wens van de Vrije democraten om Erhard na een bepaalde t(jd tot kanselier te benoemen. Zij ver klaarden, dat het de vrije democraten niet gemakkelijk zou vallen al hun eisen door te drijven. PROF. ERHARD aan een nieuw begin? de". RONDUIT WILLY BRANDT beneden de verwachting Christen-democraten en de kleinere partijen zijn de verliezers. Een andere vooraanstaande west duitse socialist, professor Carlo Schmidt, die het gesprek tussen Brandt en de verslaggevers bijwoon de, verklaarde dat de sociaal-demo craten denken over een „regering van nationale concentratie", die bepaalde niet-dringende vraagstukken in de ijskast zou plaatsen, totdat het thans dreigende gevaar (van de internatio nale toestand) was bezworen. Dr. Erich Mende, de leider der Vrije democratische partij, verklaarde maan dagochtend vroeg: „Het belangrijkste resultaat van de Westduise verkiezings uitslag acht ik het feit, dat er thans ii West-Duitsland een drie-partijenstelsel is ontstaan en dat de kiezers de par tijen van de rechtervleugel hebben af gewezen. In antwoord op de vraag, waaraan hij het succes van zijn partij toe schreef, verklaarde dr. Mende: „Wij wonnen stemmen omdat wij de verkie zingsstrijd op bijzonder eerlijke wijze hebben gevoerd, omdat vele jonge kie zers, die zondag voor de eerste maal stemden, hun stem aan ons hebben geschonken en omdat wij over eer doelmatige partij-organisatie beschik ken." Mende heeft verleden week in een verkiezingstoespraak verklaard dat hij zelf niet bereid zou zijn zitting te nemen in een kabinet, indien dr. Aden auer bondskanselier zou blijven. Hij had hieraan toegevoegd: „Maar de par tij moet hierin beslissen." Het aantal slachtoffers van de tro pische wervelstorm Nancy die zater dag over het Japanse eiland Honsjioe is getrokken, is inmiddels tot meet dan honderd vijftig opgelopen. Boven dien zijn er drieduizend personen ge wond en 632.000 dakloos geworden. Dankzij tijdige waarschuwingen zijn de aantallen doden en gewonden niet hoger geworden. De materiële schade is buitengewoon groot: Een kleine elfduizend huizen zijn totaal verwoest, bijna dertigduizend werden zwaar beschadigd. Het water sleurde vierhonderd huizen mee, 260.000 liepen onder water en 250.000 werden licht beschadigd. Er werden ongeveer duizend dijkbreuken gemeld en bijna zeshonderd gevallen van weggeslagen bruggen. Het spoorwegverkeer werd op ruim honderddertig plaatsen verbroken. Er werden duizend grondverschuivingen geconstateerd, het wegdek werd op twee duizend plaatsen weggeslagen en 55.000 niet voor huisvesting bestemde gebouwen liepen schade op. Op 35.000 plaatsen werden de telefoon- en telegraafverbin dingen verbroken. Bovendien vergingen driehonderd schepen, vijfhonderd sloegen los en dreven af en duizend werden be schadigd. Een orkaan die zaterdag boven Ierland heeft gewoed, heeft elf mensen het le ven gekost. Vier van deze slachtoffers, drie vrouwen en een baby, kwamen om toen^hun auto door een boom verpletterd Een grote en buitengewoon gevaar lijke orkaan is intussen waargenomen op 800 kilometer te noorden van San Juan in Portorico en 1300 kilometer ten oosten van Miami. Deze orkaan met windsnelheden van 225 km/uur beweegt zich in de richting van de Amerikaanse kust, maar het is nog niet zeker of hij deze zal bereiken. Na schending van luchtruim Protestnota's Sowjetunie De Oostduitse regering heeft de j den! Franse commandant in West- Berlin verzocht, de piloten van de twee Westduitse straaljagers, die donderdag het Oostberlijnse luchtruim hebben geschonden, „voor een beperkte tqd" te harer beschikking te stellen om het „noodzakelijke onderzoek" naar het incident te kunnen verrichten. Niet de twee piloten, maar hoogge plaatste militaire en politieke leiders van West-Duitsland en zijn bondgeno ten waren „uit de koers geraakt". Dat de twee straaljagers tengevolge van „technische moeilijkheden" in West- Berlijn terecht zouden zijn gekomen, relgert de Sowjetregertng te aanvaar- De Westduitse verklaring dat het in cident een „betreurenswaardige ver gissing" is, werd door de Oostduitse re gering van de hand gewezen. In haar verklaring wordt van een „opzettelijke en welbewuste actie" gesproken. Ook het feit dat de Franse autoriteiten de twee piloten toestemming hebben ver leend op het Westberlijnse vliegveld Te gel te landen, wordt scherp veroordeeld. De Sowjetunie heeft gisteren in ge lijkluidende nota s aan de V.S., Enge land en Frankrijk geprotesteerd tegen de schending van het Oostduitse lucht ruim. In de nota's wordt gewaar schuwd. dat in geval van herhaling mi litaire toestellen, die geen gehoor wil len geven aan ?n bevel tot landing, met alle middelen, waaronder raket ten, zullen worden neergeschoten. De Sow jet-regering spreekt van een „voorbereide provocatie om de toe stand in de wereld tot het uiterste te forceren en elke mogelijkheid tot een akkoord tussen de belanghebbende sta ten over rijpe internationale vraagstuk ken in de kiem te smoren". Tegenstrijdigheden over opstand in Koerdestan Thans is ook van officiële zijde in Washington vernomen, dat de Verenigde Staten kort na de ope ning van de zitting der Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een ontwapeningsplan op lange termqn zullen indienen. Het zaken is niet uitgesloten dat president Kennedy het persoonlijk zal toe lichten. Uit de indiening van het plan blijkt dat de Amerikaanse regering zich zal blijven verzetten tegen het Russische voorstel het staken van kernwapenproe ven te koppelen aan volledige ontwa pening. Washington meent dat het vraag stuk van de kernproeven afzonderlijk en eerst moet worden behandeld, waarna het gecompliceerder ontwapeningspro bleem aan de orde kan komen. De V.S. hebben besloten de ontwapeningsvoor stellen in de V.N. ter tafel te brengen, DR. ERICH MENDE liberalen op de wip er beschouwt. Volgens Strauss heeft Mende's verklaring dat de F.D.P. bereid is een coalitie met de C.D.U. aan te gaan hem een aantal stemmen van de christen-democraten doen winnen. De verklaring van Mende is een gunstig teken voor voortzetting van de politiek van de C.D.U. BRANDT De Westberlijnse burgemeester Wil ly Brandt, die door de socialisten kan didaat was gesteld voor het kansc- lierschap, heeft te Bonn tegenover verslaggevers verklaard dat hij voor stander is van een grote coalitiere gering der drie partijen, die in de nieuwe Bondsdag vertegenwoordigd zullen zijn. Hij achtte dit geboden met het oog op de uitspraak der kiezers en de internationale toestand. De sociaal-democratische slagleuze „geen onenigheid meer" is thans ac tueler dan ooit, aldus burgemeester Brandt. Brandt zei ook: „Geen enkele partij heeft een absolute meerderheid verkregen. De sociaal-democraten hebben hun doeleinden slechts ge deeltelijk verwezenlijkt, doch zij heb ben grote winsten geboekt. Wij heb ben, vergeleken bij de in 1957 ge houden algemene verkiezingen twee miljoen stemmen gewonnen. (Van onze correspondent in Bonn) Behalve op bondskanselier Adenauer is vrqdag ook nog op de Westduitse minister van defensie en voorzitter van de Christelqk- sociale Unie, Franz-Joseph Strauss een mislukte bomaanslag onder- Poging tot opstand in Mexico liep op niets uit In Mexico is bekend gemaakt, dat 28 mensen zijn gedood en 25 gewond als gevolg van een poging tot opstand, die vrijdagavond en zaterdagmorgen op ver schillende plaatsen werd ondernomen. Deze ongeregeldheden maakten deel uit van een samenzwering, georganiseerd door generaal Celestino Gasca met het doel wanordelijkheden te veroorzaken tijdens de feestelijkheden van de Mexi caanse nationale feestdag op vrijdag. Verder werd meegedeeld, dat de orde in het gehele land is hersteld. Er werden ongeveer honderd arrestaties verricht. De samenzwering was ontdekt op 10 septem ber, de dag waarop generaal Gasca, de oud-leider van de nationalistische partij Jorge Siegrist en tweehonderd mede plichtigen werden gearresteerd. I De internationale show MG 61 in het Groninger Stadspark, die rond 150.000 bezoekers heeft getrokken, heeft zaterdag haar poorten gesloten. De voorzitter zei in zijn slot toespraak, dat het aantal bezoekers gezien de om standigheden, de ver wachtingen van de orga nisatoren heeft overtrof fen. I Prins Bernhard heeft in hel Engelse plaatsje Guil ford 1300 leden van de Saint John Ambulance Brigade geïnspecteerd. Dit is een vrijwilligers organisatie voor het ver lenen van eerste hulp. Later woonde de prins in de nieuwe kathedraal een dienst voor de leden van de brigade bij. De Prins las een stuk uit de Bijbel I President Nasser zal binnenkort 54 wetsvoor stellen tekenen, die een herziening van het bur gerlijk, hel straf- en het handelsrecht van de V.A.R. inhouden. In één der wetsvoorstellen wordt bepaald, dat een Moham medaan niet meer van zijn vrouw kan scheiden door het uitspreken van een verstotingsformule in het bijzijn van een getuige. I Het blad van de Ita liaanse communistische partij, l'Unita, is door een rechtbank veroor deeld tot betaling van een schadeloosstelling van on geveer 120.000 aan de voormalige christen-de mocratische afgevaardig de Ivo Coccia. De recht bank kwam tot de con clusie, dat het door het blad gereproduceerde strafregister van Coccia was vervalst. Als gevolg daarvan werd de afge vaardigde niet herkozen. I Na jarenlange pogingen om een combinatie van sigaretten en lucifers te produceren, is een Ham- burgse maatschappij er thans in geslaagd, een aanvullend apparaat voor industriële sigarettenma- chines te ontwikkelen, Münohen ter bestelling was afgele verd. Of het pakket aan minister Strauss ook eenzelfde helse machine bevat, staat niet vast. Het is niet geopend. De inhoud ervan kwam echter bij de ge bruikelijke doorlichting aan het licht. Op een punt gingen de bekende daders bij minister Strauss verder: zij stuur den hem een anonieme, getypte dreig brief waarin hem een „geschenk" werd angekondigd, waarvan de hoop erd uitgesproken dat bet hem „wel >u bekomen". Ook naar deze aanslag, die door de oplettendheid van de Westduitse veilig heidsorganen kon worden verhinderd, stelt de recherche in samenwerking met de geheime dienst een onderzoek in. Er is evenwel van de daders nog geen spoor gevonden. Op bondskanselier Adenauer zijn tot dusverre vier aanslagen gepleegd. Bij drie daarvan werd springstof gebruikt. Ie aanslagen gingen van Mür-chen uit. De S.P.D. heeft nog kort voor de al gemene verkiezingen beweerd dat hier sprake is van een poging der C.D.U. der C.S.U. om sympathie te winnen r de topkandidaten der beide partij- Een woordvoerder van Brandts par tij beweerde dat de aanslagen al vier weken geleden zijn gepleegd, maar voor het laatste etmaal voor de verkie zingen werden ..opgespaard" om er ten minste nog politieke munt uit te slaan. Aardsatelliet kwam in baan om aarde Op de Amerikaanse luchtbasis Vanden- berg is gisteravond een aardsatelliet, Ontdekker XXXI gelanceerd. Tweeëneenhalf uur na de lancering heeft de luchtmacht bekendgemaakt, dat de Ontdekker in een* baan rondom bei de polen is gekomen. Over enkele dagen zal gepoogd worden de capsule te bergen. Kardinaal Bea R.K. kerk niet op een lijn met anderen Kardmaal Bea. voorzitter van het Vaticaanse secretariaat voor de een heid van christenen, heeft in een ar tikel in het jezuietische blad ..Civita Cattolica" de „ernstige hinderpalen" onder de loep genomen, die besprekin gen lussen de protestantse en de rooms- katholiekc wereld belemmeren. Hij waarschuwt tegen overdreven optimis me" maar ook tegen „buitensporig pessimisme" in deze zaak. Volgens kardinaal Bea kan de Rooms- Katholieke Kerk niet tegemoet komen aan bezwaren dat zij zich niet op een lijn stelt met andere godsdiensten en op voet van gelijkheid met andere ker ken spreekt. Evenmin kan men vol gens de k* rdinaal van de R.K.-Kerk ver wachten, dat zij haar dogma's veran dert. Maar een en ander sloot echter nog geen „ernstige cn geduldige pogin- j gen" uit om de andere godsdiensten de grondslagen van de r.k.-lecr te laten Kardinaal Bea schrijft tot slot, dat er vu.ua, 'og een moeilijkheid *s- nl- de afwe- W#^th»rHln*èlzi«heid van en'6e autoriteit in de niet- ""^""J^'rooms-katholieke wereld, waarmee be- journalisten verboden ls| sprekingen gevoerd kunnen worden De- moeilijkheid is voor het ogenblik (Advertentie) CHowf* Wat is Chonota waardoor het mogelijk is zonder moeilijkheden „zichzelf aanstekende si garetten" te produceren. Er is reeds sprake dat een Britse onderne ming dergelijke sigaret ten tegen het einde var het jaar op de markt zal brengen. I Journalisten van Oost berlijnse kranten, radio zenders en het Oostber lijnse persbureau ADN mogen niet meer bij zit tingen van het Westber lijnse parlement tegen woordig zijn. Deze bepa ling is ingesteld, omdat nadat duidelijk is geworden dat de Ame rikaans-Russische besprekingen over dc bij verdere ontwapeningsconferenties tc volgen procedure geen resultaat ople verden. Desondanks heeft men de moed niet opgegeven, wat blijkt uit het communi qué dat de ministers van buitenlandse ran Amerika, Frankrijk, Enge- West-Duitsland hebben uitgegc- hun driedaagse besprekingen in Washington. Hierin wordt gezegd dat er een po ging moet worden gedaan om te onder zoeken of er een redelijke basis bestaat voor onderhandelingen met de Sowjet unie over Berlijn en Duitsland. Volgens de ministers kan een vreedzame oplos sing worden bereikt „als beide zijder bereid zijn tot een gesprek, waarbij re kening wordt gehouden met rechten er belangen van alle betrokkenen". Dit vreedzame geluid is wel enigszins overstemd door nieuwe kernproeven. Rusland heeft zaterdag en gisteren twet bommen tot ontploffing gebracht, eer bij Nova Zembla en een i Centraal Azië; Amerika liet zaterdag in Nevada ondergronds een bom ontploffen. Tegen de kernproeven werd gisteren in Londen geprotesteerd en bij Holy Loch in Schotland, waar het Ameri kaanse duikbootmoederschip Proteus ligt. In Engeland werden 540 perso nen in arrest gesteld, in Schotland 351. Intussen hoopt de Amerikaanse nister van buitenlandse zaken, Rusk, door besprekingen met zijn Russische collega Gromyko aan de weet tc ko men of de Sowjetunie bereid is over Berlijn te onderhandelen op b; andere voorwaarden dan die zij zelf heeft gesteld. Alleen dan is het moge lijk om over dit probleem te onder handelen. Rusk heeft machtiging van de Ame rikaanse bondgenoten, Gromyko te peilen. Hij zal Gromyko duidelijk maken dat het Westen vastbesloten z(jn rechten in West-Berlijn niet op te geven en geen unilaterale actie tegen die rechten te gedogen. Verder zal Rusk meedelen dat onderhandelingen tussen oost en west niet alleen maar over het door Moskou voorgestelde vredesverdrag met Oost-Duitsland kunnen worden gehouden. Volgens het persbureau van het Mid den-Oosten zijn de autoriteiten van Irak er niet in geslaagd de opstand j da Verenigde Arabische republiek (Syrië) zou volgens inlichtingen van dit pers bureau gevochten worden tussen Koer den en eenheden van het leger. In Ama- diya zou de toestand kritiek zijn. Troe peneenheden en politie zouden niet be voorraad kunnen worden omdat de ver bindingen met de stad zijn verbroken. De ambassade van Irak in Tehe ran heeft echter bekendgemaakt, dat de opstandige beweging is onderdrukt en dat in Iraaks Koerdestan de rust is teruggekeerd. Volgens de ambassade was de opstand niet gericht tegen het bewind van premier KasSem. maar uitsluitend een stammenaangelegenheid. Menderes opgehangen De Turkse oud-premier Adnan Men deres is gisteren opgehangen. Vrijdag speciaal tribunaal hei Van deze doodvonnissen werden er drie, van Menderes en twee zijner minis ters. door het comité voor nationale eenheid, dat thans in Turkije aan de macht is, bevestigd. Het doodvonnis van de twee oud-mi- donderdag i van het lev van dien aard geacht, dat zijn terecht stelling werd uitgesteld. Blijkens een communiqué bevond een medische commissie zondag dat de oud- Sremier in zoverre was hersteld, dat et vonnis kon worden voltrokken. Biltse marinier in Nieuw-Gninea omgekomen Een bij de Koninklijke Marine ontvan gen bericht uit Nederlands Nieuw-Gui- nea meldt, dat gedurende een ocfenpa- trouille in het bergland ten zuiden van Manoksvari zaterdagmorgen de marinier der eerste klasse (zeemilicien) G. C. L. M. Duin bij het oversteken van de kali Ngemon door een ongeval om het leven is gekomen. Nadere mededelingen over de toe dracht van dit ongeval ontbreken. Ge tracht wordt het stoffelijk overschot naar Manokwari over te brengen. Het slachtoffer was negentien jaar oud, on gehuwd en afkomstig uit De Bilt. Oostenrijk zoekt „zwartkijkers" In Oostenrijk, waar de televisie nau welijks meer vooruit kan wegens gebrek aan geld. is een serieus onderzoek aan de gang voor het opsporen van „zwart kijkers". toestelbezitters die geen kijk geld betalen. In één maand tljds ontdekten over heidsambtenaren ruim 1500 niet-aan- gegeven apparaten. Al deze zwartkij kers moesten niet alleen de achter stallige kijkgelden direct voldoen, maar tevens behoorlijke boetes beta len. In 97 gevallen werden bij kijkers, die niet aan deze verplichtingen konden vol doen. de kijktoestellcn in beslag geno men. Het onderzoek wordt voortgezet en zal. naar men aanneemt, nog veel meer niet-betalende kijkers opleveren. binnen te >cenb overkomelijk", aldus de kardinaal. -elend vinden, want h(j is llnkshan- linkerkant van de slaap af. (Een kar- der gestage oefening erin slagen kan innering aan de harde punt i een tekst met de linkerhand te schrijven. Van de overblijvende 31 lezers (van de 32. wel te verstaan!) mogen we dan toch minstens ver wachten dat zU, in de eerstvolgende dagen eens een velletje papier i het potlood voorkomen). Ook bi) deze metbode verschijnt de tekst zonder enige moeite in spiegelschrift op bet Maar we kunnen u nog een derde methode aan de hand doen, die teneinde het trucje in praktijk beslist zal bevallen, vooral omdat i te brengen. Zoals gezegd, het is erg gemakkelijk, mits althans niet op schoonschrift wordt gelet. U kunt n.l. met uw linkerhand schrijven, indien u ervoor zorgt dat u hetzelfde ook met uw rechterhand schrijft. Dc linker hand kan gemakkelijk de bewegin gen van de rechterhand volgen er het woord dat u rechts op het papiei en in dezelfde samenstelling op het papier dat u onder beeft liggen. En hoewel dat het heel moeilijk is spiegelschrift op te sehrij bemerken, diiBHlHH stukje kunt volbrengen. Indien Immers een blad papier tegrn ondrrkant en u beschrijft dat papier punt van uw potlood naar boven gericht, zult u bemerken dat de tekst bi spiegelschrift op bet papier wordt gezet. Mooi wordt het meestal niet. omdat de ogen geen controle op het geschrevene kunnen uitocfe- TOCH IS HET ZO! In dit geval bet kunstje gaat vol brengen met uw linkerhand. Het moeilijkste van het moeilijke dus. al thans op het ge bied van schrijven. Toch kerst het we derom niet de min ste moeite, mits u ook thans weer in belde handen een zorgt dat potlood neemt en de linkerhand de bewegingen rechterhand in precie» tegengestelde rvfhijnt dan gehoorzaam richting maakt. 'hrijfl u dan met de reehterhand linkerhand normaal de tekst van links naar rechts, de linkerhand volgt dit voor- Itijd gemeend heeft, beeld getrouw- na, van rechU naar tekst in links en uw tekst verschijnt in sple en, zult gelscbrift op bet papier. Even ge- ook dat kunst- hoorzaam als de linkerhand de rech ter kan volgen, kan de linkerhand n.l. dc tegengestelde bewegingen van tafelblad drukt de rechter maken! Een hoogst merk waardige ontdekking, die ons eigen lijk nog méér moet verbazen dan de resultaten van het schrift En als vanzelf belanden we dan bij het verschijnsel van de linkshan digheid. dat weliswaar nog niet ge heel is ongehelderd. maar waarsoor staat is onloochen- toch een verklaring Is opgesteld, die alleszins waard is overdacht te wor den. L.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5