B KRONIEK Wetenschappelij ke staven kunnen werk niet aan Van New-Delhi moet men geen wonder verwachten Herv. Knapenverenigingen op G.G. veertig jaar t» Limburgse lutheranen namen nieuwe kerk in gebruik Een woord voor vandaag Christen jongeren zoeken politieke samenwerking Bijdrage tot de vernieuwing 2 Dankbaar herdenken in Rotterdam Het jeugdwerk is |dJÏÏ5ryT£:ïS?E&5 J Igende «slacht met ons hart vertel vooral kerkewerk Van een onser verslaggevers jTATERDAG 24 augustus 1921 waren In één van de bovenzalen ran het Geheelonthoudershuis aan de Oppert in Rotterdam een aantal mannen bij een. Eén van hen, de heer M. Noote- boom uit Oud-Beijerland, sprak over het onderwerp „Afoefen wij ach/ter blij ven?" Die middag zijn de mannen het antwoord niet schuldig gebleven. Zij richtten de Bond van Leiders van de Knapenverenigingen op G.G. op. Niet ver van deze plaats van op richting; af (het Geheelonthouders huis is tn de oorlogsdagen verwoest) ln het gebouw „De Heuvel" en in de -- 9 Grote of St Laurenskerk is zaterdag I bezochte receptie in „De Heuvel" ook gende geslacht met ons hart vertel len. Dan vertellen we ook over de toe komst, over de Zoon van God, die Zijn Kerk vergadert en onderhoudt. Even eens zullen wij vertellen over de Kerk van straks, over het Jeruzalem hier boven. Zo, aldus ds. Kuus, krijgt ons herdenken de diepste zin. In zijn predikatie herinnerde ds. Kuus er nog aan, hoe het werk in die veertig jaar is gegroeid, hoe men nu een eigen Centrum rijk is en de plan nen om een eigen vrijgestelde aan te stellen in een vergevorderd stadium van verwezenlijking zijn. Receptie het 40-Jarig bestaan van de Bond voor Ned. Herv. Knapenverenigingen op G.G. dankbaar herdacht. In een besloten vergadering 's mor gens hebben de leiders van de kna penverenigingen met elkaar gesproken over 't vaak moeilyke Jeugdwerk; ge zamenlijk heeft men verder de maal tijd gebruikt en een rondrit door Rot terdam gemaakt. 's Middags is men bijeengekomen in de Grote of St Laurenskerk om te luisteren naar ds. R. E. Kuus uit Linschoten, die een herdenkingspre dikatie hield. Deze kerkdienst was uitgeschre ven door de centrale kerkeraad van de Nederlands Hervormde Ge meente van Rotterdam. Ds. Kuus sprak naar aanleiding van de woorden van Psalm 48: 14: „Richt uw aandacht op zijn vesting, beschouwt in onderdelen zijn paleizen, opdat gij het aan het navolgende geslacht ver telt," Kerkewerk Daarop moet onze aandacht gericht zijn. Ons jeugdwerk is daarom in de eerste plaats kerkewerk; werk van de INVESTERINGEN Onder dit kopje (en to vlek voor Prins je-dag) •rhrijft Elsevier* Wtok- blad: „Nederland, in zijn „super hoog conjunctuur", if weer op do rand, ro niet reoda over de rand, van do overbeateding gekomen co werd «lezer dagen door een vooraanstaand, rij het niet algemeen ge volgd, oocialistiseh Kamerlid geconsta teerd. De redenen daarvan rijn wie had die conrlueie verwacht? de te hoge investeringen. Geen woord over loonstij gingen, die de produktiviteitstqging over treffen; geen woord over dé funeste ge volgen van de overhaaste vrije saterdag neen, de investeringen hebben het ge daan. Olijk een munt in een speelauto maat rolt deze redenering haar voorgeschre ven weg voort en het lichtjo gaat plichts getrouw aan bij het verlichte vakje, dat aangeeft wat Nederland nu moet doen Ook die adviezen raadt men natuurlijk nooit: de belastingaftrek bij investering onmiddellijk intrekken en een druk op d«- investeringen uitoefenen; verder van het bedrijfsleven 2 proeent van alle uitbetaal de Ionen heffen voor een invaliditeitsver zekering (welk vraagstuk overigens ook naar onze mening spoedig dient te worden geregeld). En daermee ia de kous dan weer ef. Inflatie en overbeateding spruiten voort uit een wanverhouding tussen voort gebrachte goederen en dieneten enerzijds en inkomens anderzijde. Zolang de inko- rnene blijven stijgen zal het enige redmid del sijn, dat de produktie van goederen even snel en *o mogelijk nog sneller stijgt Al onae arbeidskrachten tijn reeds volledig bezet: een hogere produktie kun nen wij dus alleen nog verwachten van een betere uitrusting met kapitaalgoederen prof. dr. J. Severijn uit De Bilt. De kerkelijke hoogleraar voerde het woord namens alle Hervormd-Gere- formeerde verenigingen. Het ministerie van O., K. en W. was op deze receptie vertegenwoordigd door dr. J. W. van Raay, inspecteur voor jeugdzaken. Met een hartelijk woord bood dr. Van Raay zyn geluk wensen aan. Namens Kerk en Wereld sprak de gisteren bevestigde predi kant, ds. Poot. Ten slotte was het één van de op richters van de Bond, ds. M. Ottevan- ger uit Leiden, die het recipiërende hoofdbestuur toesprak. Het college van B. en W. van Rot terdam had zich laten vertegenwoor digen door de heer A. Daane, hoofd van het Bureau Volksontwikkeling. Ernstig tekort aan verpleegsters in Acad. Ziekenhuis Al jaren-bestaat er In het Academisch Ziekenhuis te Utrecht een gebrek aan verpleegsters, dat nog voortdurend toe neemt. Dit tekort is de laatste maanden self* zo groot geworden, dat verschillen de zalen niet meer volledig kunnen wor den benut, terwijl een aantal ervan zelfs geheel moest worden gesloten. Aldus een mededeling die prof. H. Th. Fischer van middag In Utrecht deed. toen hij het rec toraat overdroeg. Het aantal patiënten moet tengevolge van deze ontwikkeling, volgens hem, ook afnemen, hetgeen impliceert, dat er min der mogelijkheden komen voor het geven van klinische colleges en het afnemen van artsexamens. Dit zal onvermijdelijk leiden tot verlenging van de studieduur. Een commissie van Interfacultair over leg heeft de minister sinds 1956 bij her haling op dit verpleegstcrstekort gewe zen. zonder dat echter afdoende maatre gelen werden genomen. Namens zijn ambtsvoorganger prof. dr. J. F. Nuboer deelde prof Fischer nog mede. dat de opmerking die prof. Nuboer indertijd in zijn overdrachtsrede heeft gemaakt over de houding van de ziekenfondsen ten aanzien van de universiteitsklinieken, bestaande toestanden. Het komt. volgens hem. nog steeds voor. dat opname van ziekenfondspatiënten in de universiteits klinieken door de controlerende ge neeskundigen van de ziekenfondsen wordt tegengehouden. Een Australische kolonisten-organisa tie heelt een verzoek ontvangen om jcheepvaartondernemingen te vragen speciale ..bruidsschepen onder kerkelijk toezicht" te laten varen om te voorko men dat verloofde Europese meisjes tijdens de overtocht naar hun aan staande door andere mannen worden ingepalmd. Het verzoek kwam van een groep van zeventien Griekse immi granten die de overtocht van Griekse meisjes naar Australië hadden betaald op de afspraak dat deze met hen zou den trouwen. Toen de Grieken echter in Sydney hun bruid ics van het schip „Patris" kwamen afhalen moesten zij ervaren dat de meesten van hen reeds in Melbourne met andere mannen var boord waren gegaan. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Middelharnis. vac. T. Poot: L- Kievit te Putten. Aangenomen naar Tricht: C. van Gelder, kand. te Amster dam die bedankte voor Noordbroek. kapitaalgoederen enen meer investering.dc vu die voorlopig nog s< Minder investering betetent tterkei flatir, minder produktie, minder export.; minder werkgelegenheid ook voor het komende geslacht, liet advies van deze socialistische voorman gelukkig niel van alle sodalisten is in fijn eenzijdig heid voor ons land levensgevaarlijk: op de korte termijn komen wij daarmee van de wal in de sloot; op de langere termijn gaan wy daarmee kopje-onder". Over Nieww-Guinea arhrljft V r ij Ne derland „Terwijl overal het besef groeit dat er iets gedaan moet worden om het probleem Nieuw-Guinea tot een op lossing te brengen wordt er steeds meer over het zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's gesproken. Over het algemeen aal het ons niet invallen lichtzinnig over «elf- beschikking te spreken, maar in dit geval vragen wy ons sf of men diep over de implicatie* van het begrip heeft nagedacht. Op dit ogenblik kan zelfbeschikking voor de bevolking van Nieuw-Guinea slechts op grote rampen uillopen Oorlogen tussen de stammen om niet van erger te spreken En terecht denkt er dan ook niemand over om de Papoea's hun eigen weg te laten gaan. Da sraag is of het wel aal kunnen over tien jaar, over vijfentwintig jay. Voor degenen, >lie enigszin* hekend sijn met het land, is het antwoord: neen Het >al nog enige geslachten duren voordat de P«- poea's in wijsheid over hun eigen lot kun nen beslissen, voordat zy een keuie. kun nen doen, die in hun eigen belang ia en die niet tot rampen leidt. Daarom, zo li»Ht het ona, kan er op het ogenblik in de <1 uiaaiM over Nieuw-Guinea weinig re kening worden gehouden met zelfbeschik king, wel met de opvoeding om later van het aelfbeachikkingseecht gebruik te ma ken Wat wij en ook de autoriteiten Ie Djakarta moeten vragen is dit: wat kun nen wo doen om het volk van Nieuw- Gaines, dat overigens nog helemaal geen volk ia, te helpen? Niet de enkele tien lallen Papoea's die behoorlijk Nederland» •preken, maar de andere 700.000, die ver- •proid wonen in een gebied dertien maal to groot als Nederland en van wie er ve len zelf» niet met het Nederlandse Be te Hoek. CHRIST. GEREF KERKFN* Benoemd tot huiprediker te Soestdijk: P. de Smit, cm. pred. aldaar. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Tweetal te Rotterdam-C: T. Dorresteyn tc Ophcusdcn en Chr. v. d. Woestijne te kBarnevtldn Universiteiten openen hun poorten (Van onze onderwijsredactie) De derde maandag van september is de traditionele dag waarop de meeste universiteiten met uitzondering van de V.U. en de Eind- hovense TH hun nieuwe cursus starten. Op deze dag droegen vroe ger de rectoren-magnifici hun verantwoordelijkheid over aan hun op volger. Zij brachten dan verslag uit over het afgelopen jaar en maak ten van de gelegenheid gebruik om hun wensen kenbaar te maken en hun klachten te uiten. Aan de meeste universiteiten, met uitzondering van o.a. Utrecht kent men nu een meerjarig rectoraat, maar de heren rectoren hebben de kans niet voorbij laten gaan om te spuien wat hun dwars zat. De algemene klacht was dat de geweldige groei van het aantal studenten niet gepaard gaat met een evenredige uitbreiding van de wetenschappelijke staven en van de collegezalen. Prof. Kuenen van Groningen sprak zelfs van een „kortzichtige beknibbe ling van regeringswege" en riep uit: „Zo is Nederland hard op weg een probleemgebied te worden waar de Unesco intellectuele bijstand zal moe ten verlenen." En de Utrechtse hoogleraar, prof. dr. H. Th. Fischer, dreigde zelfs dat :r geen spoedige verbetering komt aan de faculteit van wiskunde en natuurwetenschappen een beperkte toelating tot dc practica en daarmee tot de examens zal moeten worden ingesteld „en dat nog wel in een stu dierichting, waarin ook zonder enige de eerstvolgende tien Jaren meer vraag dan aanbod verwacht wordt." Groei In Utrecht nam het aantal studenten in de afgelopen vijf jaar met ruim 40 procent toe. In Rotterdam lieten tien procent meer studenten zich inschrijven dan vorig Jaar. Daar zullen bijna 2000 studenten in een gebouw dat in 1916 werd gesticht voor 500 studenten met daarbij passende staf moeten wor den ondergebracht Groningen groeit harder dan enige andere universiteit De groei is daar ver boven het landsgemiddelde en de officiële schattingen van enige prof. dr. Ph. H. Kuenen kon het dan ook niet nalaten een steekje te geven in de richting van zijn voorganger die een actief bestrijder van de spreiding van hoger onderwijs was. „Ik voorzie dat hij binnenkort zal moeten zinnen op een anti-groeihor moon voor Groningen", merkte hij glimlachend op. In Delft lieten'zich ook weer tien pro cent meer studenten inschrijven. Het aantal afgestudeerden nam zelfs met 24 procent toe dit jaar. Alleen de rooms-katholleke universl- (it van Nijmegen kon op dit puht kla- sn. Het aantal eerstejaars is dit jaar kleiner dan vorig jaar. Maar door het aanblijven van oudere Jaars studenten is het totaal aantal toch wel wat gestegen. Ook do stedelijke universiteit van Amsterdam meende echter reden van klagen tc hebben, al was daar het aan tal eerstejaars weer groter dan ooit. Deze universiteit omvat nu 17 procent van het aantal studerenden. Toch blijft de groei nu achter bij die van de andere universiteiten, deelde prof. dr. J. Kok mede. W.o.-wct De nieuwe wet op het wetenschap pelijk onderwijs kwam natuurlijk ook ter sprake ook al konden de meeste hoogleraren nog niet zo geweldig veel over dit onderwerp zeggen, omdat de wet nog te nieuw is om haar te toetsen op praktische waarde. Dat de wet nog wel wat haken en ogen heeft bleek bijvoorbeeld ln Leiden. Prof. dr. J. V. Rljpperda Wierdsma was wel dankbaar voor de steun van de minister en zijn medewerkers bij het streven van de universiteit om haar taken zo goed mogelijk te vervullen. Hij Nieuwe bisschop voor Kroatische kerk De oud-£atholieke aartsbisschop var Utrecht dr. Andreas Rinkel heeft gis teren in de oud-katholieke kathedrale kerk te Utrecht tot bisschop gewijd Vilim Huzjak. verkozen bisschop van de Kroatisch Nationale Katholieke Kerk in Joegoslavië. De wijding geschiedde met assisten tie van de oud-katholieke bisschopper van Haarlem en Deventer en van Zwit serland. Duitsland en Buffalo in de Ver enigde Staten. was er echter niet helemaal gerust op of in het algemeen in alle geledingen van het betrokken departement het be sef wel voldoende levendig geworden is. dat. wil men handelen gelijk de wet gever gewild heeft en gelijk ook de openbare mening het wil, de controle op de universiteiten in het algemeen veel beperkter en globaler behoort te worden. De Amsterdamse hoogleraar schonk staf moeten worden betrokken in de uit oefening van de taak. welke aan senaat en faculteit is opgedragen. Sommige senaatsleden zijn huiverig voor deze noviteit. Dit alles moet nader worden geregeld in het bestuursreglement. Deze hebben echter een steeds be verder overleg zal ongetwijfeld tot een voor alle partijen aanvaardbare oplos sing leiden, meende prof. dr. Kok. Utrecht moet nog wel erg wennen, zei prof. Fischer en het valt niet mee aan de artikelen van de wet werkelijk houd te geven". Er moet een Aca demische Raad gesticht worden, maar die is iti Utrecht nog niet bijeen ge komen. Men zoekt daar nog steeds naar een voorzitter. Utrecht wil ook niet overgaan tot het instellen van een meerjarig rectoraat ivaar „Den Haag" op aandringt. Prof. Fischer wil de de pro's en contra's niet nog eens uiteenzetten, maar zei wel: „Ik kan alleen hopen, dat men ten departe- mente begrijpt, dat het geen dom con servatisme of gebrek aan inzicht is, wanneer de Utrechtse senaat zich zo sterk geporteerd gevoelt voor het één jarig rectoraat en voor het behoud dc opvolging naar anciënniteit. Wij achten aan beide zo grote voorde len verbonden dat daarbij die, welke het meerjarig rectoraat biedt in het niet vallen." Delft treurt nog steeds om het feit dat .oor dc nieuwe wet de benaming ..Tech nische Rijksuniversiteit" geen instemming kon vinden. Prof. dr. R. Kronig vroeg zich af of dit niet lag aan het feit „van het relatief zeer kleine aantal ingenieurs vergeleken bij het grote aantal juristen rlement". Hij vroeg zich tevens af of dc senaat van de T.H. geen lering kan trekken uit dc actie van de Delftse studenten tegen artikel 60 van het spronkclijke wetsontwerp, dat inderdaad werd geschrapt. „Wellicht kan de senaat bij een volgende gelegenheid ook hoogleraar in een kooi op de markt toonstellen en aan de Kamerleden de nodige versnaperingen aanbieden", merk te hij op. In Groningen werd het .Cals-inisme onderschat, volgens prof. Kuenen. ..Er enige stormpjes geweest over de wettelijke regeling van het hoger onderwijs. De rectoren van de universi teiten namen echter de waarschuwingen, die hieraan vooraf gingen met een kor reltje zout." Toen de minister echter ijs koud de wet met terugwerkende kracht in werking stelde, zat ook Groningen nolens volcns midden in dc storm. De hoogleraar meende echter dat Groningen zich vrij soepel heeft aangepast aar J~ euwe fegeling. Rotterdam klaagde dat het niet de toe stemming heeft gekregen om een Juridi sche faculteit op te zetten. Het voorstel Is in de Kamer geweest maar door de minister voorlopig teruggenomen. „Voor de glans die de hogeschool verwachtte, trok een wolk." Onder dc huidige Rectores niagnifici AMSTERDAM. Stedelijke Universiteit: Prof. dr. J. Kok blijft aan. DELFT, Technische Hogeschool: Prof. dr. R. Kronig blijft aan. GRONINGEN. Rijksuniversiteit: Prof. dr. Ph. P. Kuenen droeg rectoraat over prof. dr. F. H. L. van Os, die vier jaar is benoemd. LEIDEN, Rijksuniversiteit: Prof. J. V. Rijpperda Wierdsma droeg rectoraat fer aan prof. dr. G. Sevenster. NIJMEGEN, rooms-katholieke univer siteit: Prof. mag. dr. J. P. M. van der Ploeg droeg rectoraat over aan prof. dr. J. H. Terlingen. ROTTERDAM, Economische Hooge- school: Prof. drs. H. W. Lambers blyft an. TILBURG. rJc. Economische Hoge school: Prof. dr. D. B. J. Schouten droeg rectoraat over aan prof. dr. M. G. PlatteL UTRECHT, Rijksuniversiteit: Prof. dr. Van onze correspondent I Tiidens een sobere doch niettemin in- da. A. J. Allan te Heerlen zon dag officieel een nieuwe kerk in ge bruik. Het werd een plechtige in wijding die door velen werd bijge woond. Vooraf werd in de oude kerk, d.wx. in het rooms-katholieke parochie huis waar de lutherse gemeente onderdak had gevonden, een bijeen komst gehouden. Wethouder Jongen kwam namens het gemeentebestuur van Heerlen zijn gelukwensen over brengen. Pastoor Brand die aan de gemeente van ds. Allan lanpe tijd gastvrijheid had verleend, vond dit vanzelfsprekend, omdat beide proe pen geloven in de toet ran de liefd» „Daar is geen uitzondering op: ds. Allan en ik begrepen dat ook, en ik hoop dat wij nog vele jaren mogen samenwerken voor de eer van God", r.ldus pastoor Brand. De nj van sprekers werd gesloten door een de' gemeenteleden: hij i kwam een cadeau aanbieden voor .is. Allan. Men had met graagte bijge dragen voor een cadeau voor de dominee en zijn vrouw, doch mei was bevreesd dat ds. Allan een gift niet voor zichzelf wilde bestem men doch voor z\jn kerkgebouw. Daarom hadden de goede gevers er iets op gevonden: Ds. Allan mag zich een nieuw ameublement kopen, krijgt daarbij wel een adviseur doch helemaal geen geld in handen. Dit ter voorkoming dat het geld ir of ander bouwfonds of orgelfonds verdwijnt. „Daar zullen we zelf straks wel voor zorgen" zo werd er nog bij verteld. Zoals bekend, heeft ds. Allan, samen met anderen, meer dan een jaar lang lettterlijk cn figuurlijk aan de weg getimmerd bij de bouw van deze kerk. De geldswaarde van het ge bouw wordt geschat op f 200.000, hiervan werd zeker de helft uitge spaard door de ..doe-het-zelf-actie" van ds. Allan die zelfs met auto- boxenverhuur en verkoop ran Lim- burose „rlaaien" fruim tienduizend stufct.'.'), het benodigde geld b\jeen- Kreeg. standigheden wilde prof. drs. H. W. Lam bers geen uitspraak doen over eventuele veranderingen. Universiteiten Toch blijft Rotterdam hopen op universiteit. Prof. Lambers raakte name lijk nog even de verhouding aan van de Ned. Ec. Hogeschool tot de mogelijke Rotterdamse universiteit. Hij noemde als mogelijke hoekstenen de juridische facul teit cn de sociale faculteit die in d« we wet op het wetenschappelijk on derwijs wordt geïntroduceerd. Ook Wageningen wil hoger op. Daar sprak de rector van de Landbouwhoge school als zijn mening uit dat de vorming faculteiten aan de Landbouwhoge school in de toekomst onvermijdelijk zal Studiebegeleiding Verschillende rectores magnifici schon ken ook nog aandacht aan de resultaten die de studenten behaald hebben bij hun heel verschillend lag. Zowel het woord zelf als pok de term „tutor" bleken uiteenlopende inhoud te hebben. Besl< werd over de studiebegeleiding van voor-kandidaatsstudie een enquête houden. Deze enquête is inmiddels ge houden. De resultaten zijn in de Utrechtse senatus contractus besproken en zullen binnenkort openbaar worden. In Rotterdam werd een aantal pro- paedeusc-examinandi. die nogal ver drietige examenresultaten behaalden, uitgenodigd voor een gesprek. De slotregel van het trieste lied, dat men volgens prof. Lambers hieruit kon dichten, zou zijn: „Het was laat, toen mij de roepstem wekte." Men had eenvoudig een jaar gedobberd. Delft wilde zich niet alleen verklaren tegen artikel 60 dat, naar men meende, de vrijheid van de studenten inperkte, maar ook positief bijdragen om het studie- rendement te verhogen. Daarom werd daar een commissie ingesteld waarin voor het eerst ook studenten zitting heb ben. Deze commissie zal binnenkort haar studie beginnen. Kracht is het toverwoord van onze tijd. Ruimtevaartspecia- listen zoeken naarstig naar grotere krachtbronnen om hun raketten verder het luchtruim in te slingeren. Maar het woord doet opgeld niet slechts in de techniek, maar ook in het geestelijk leven. Er wordt geklaagd, dat er zo weinig kracht uitgaat van de prediking en het persoonlijk leven van de christenen. Als het al ergens aan ligt, dan zeker niet aan God. PauXus schrijft aan de Colossenzen: ,Zo wordt gij met alle kracht bekrachtigd naar de macht Zijner heerlijkheid" (Col. 111). Dat is een duidelijke en klare belofte. Waarom ervaren wij die kracht dan zo weinig? Misschien omdat wij het vervolg van deze zin niet hebben gelezen. Wij ontvangen die kracht „tot alle verharding". Daar staat niet bij „om de mensen verbaasd te doen staan over wat wij geestelijk vermogen", of „om grote wonderen te doen" of iets dergelijks spectaculairs, maar „tot volharding". De kracht die God in de eerste plaats wil geven is een kracht om te blijven geloven, juist als de wereld om ons geloof lacht, juist als geloof een woord is geworden zonder inhoud in de ogen van hen die naar God niet willen luisteren. God geeft kracht niet om de mensen verbaasd te doen staan over ons geloof, maar om ons aan God te blijven vastklampen, als de wereld, geen aandacht meer heeft voor ons geloof. (Van onze parlemcntsredactie) DE JONGERENGROEPEN van de ARP, CHU en KVP, die samenwerken in de Nederlandse afdeling van de Internationale Unie van Jonge Christen-Demo craten, hebben zaterdag op hun congres in het Gereformeerd Jeugdcentrum De Witte Hei te Huis ter Heide besloten, tc zullen zoeken naar de mogelijkheid om in samenwerking met ervaren christelijke politici te komen tot dc opstelling van een gemeen schappelijk werkprogram. Een suggestie hiertoe was gedaan door prof. mr, C. P. M. Romme. die zaterdag voor het eerst weer in bet openbaar een toespraak hield. Prof. Romme achtte het een vruchtbare me thode, dat de drie grote christelijke par tijen gezamenlijk de praktische politie ke vraagstukken bespreken tegen de achtergrond van ieders beginsel. Ge- Eurovrrsitcit Heel even kwam ook de Europese uni versiteit ter sprake, die in Florence ge-- sticht zal worden. Utrecht was kennelijk niet erg ingenomen met deze plannen. Dc senaat van de universiteit achtte boven dien de keuze van de Italiaanse stad Flo rence niet gelukkig en is bovendien mening dat de studie aan een Europese universiteit in de eerste plaats van post doctorale aard moet zijn. Inmiddels heeft. prof. Fischer een redevoering ontvangen van de burge meester van de stact Florence, die uit de aard der zaak welgelukkig is met de beslissing zijn stad te kiezen. Flo rence wordt in die rede genoemd als de meest juiste plaats en bij de moti vering wordt zelfs de Heilige Geest er bij gesleept. Hier schijnt ons dan slechts een vroom amen te passen," concludeerde de Utrechtse hoogleraar wat ironisch. In Nijmegen schonk prof. dr. J. P. M. van der Ploeg nog in het bijzonder aan dacht aan de faculteit der godgeleerdheid. Voor de vierde maal in deze eeuw stelt deze faculteit pogingen in het werk meer studenten aan te trekken. Er is echter een knellende-bepaling in haar sta tuten, waarin geëist wordt dat de kandi daat voor dc theologische studie eerst een studie aan het seminarie achter de rug heeft. Toch stelde de rector-magnifi- cus met nadruk dat deze bepaling niet ten doel heeft leken van de theologische studie uit te sluiten, zoals wel verwett Handen Kouden ui van „atrix" M 1TNY 1 want „atrix" V JÊ 11 1 1 houdt ze mooi! handcreme vraagd waarop hij zijn streven naar Christen-democratische eenheid baseer de. antwoordde hij, dat de eenheid voor hem een geloofskwestie was. Zo ongeveer beantwoordde ook de c.h. inleider, prol dr. G. C. van Nif- trik, deze vraag. Bij het gesprek, zei hij. moeten wij uitgaan van de kern van het christelijk geloof, waarin één zijn. Van daaruit moeten wij gaan intellectualistisch een lijst je van verschillen maken, want zo wor den wij het steeds minder eens, terwijl wij het wellicht in de fundamentele ge- woord te geven op de vraag wat onder christelijke politiek moet worden ver staan. Hij stelde, dat de belijdenis van Jezus Christus in zichzelf een politieke belijdenis is. Christelijke politiek is niet een aanhangsel van het christelijk ge- Immers ook zonder pudding kay maaltijd compleet zijn". Christeliik-democratische politiek een handelen, vervolgde dc hoogleraar, dat op het vlak van de staat iets weer spiegelt van hetgeen in de Kerk wordt verkondigd als samenvatting van het Evangelie, namelijk dc vrijheid der kinderen Gods. Gods gerechtigheid en Gods vrede. Zij zoekt naar een vorm geving, zeer relatieve vormgeving van wat zij in en bij Christus gevon den heeft. Geen enkele vormgeving op politiek vlak kan en mag verabsolu teerd worden. Prof. Van Niftrik was van mening, dat christelijke politiek niet is het pre rogatief van chrlstelijk-polltleke partij en. „Er kan objectief christelijke poli tiek worden bedreven, ook als men in nerlijk geen christen ls, terwijl omge keerd dc politiek, door christenen be- dreven, niet altijd christelijke politiek is. Dat houdt ons enerzijds bescheiden en opent anderzijds mogelijkheden tol samenwerking met nlet-chrlatenen." Synode Assen spreekt over zaak-Soemba De generale synode van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt), die in Assen aan haar laatste zittingsperiode is begonnen, heeft zich vorige week in een besloten zitting uitvoerig bezig ge- houden met de ernstige moeilijkheden, welke in de kerkeraad en in de ge meente van Katwijk aan Zee zijn ge rezen. Een voornaam onderwerp dat tijdens de openbare vergadering aan de orde kwam. was de zaak van de scheuring der kerken op Soemba. De behandeling van deze aak kon nog niet tot een eind worden gebracht. De synode nam ook het rapport in be- handeling, dat de financiële hulpverle ning aan de kerken op Soemba tot on derwerp heeft. De commissie stelde voor. dat de synode zich bereid zou verklaren financiële steun te verlenen aan de kerken op Oost-Soemba. Zij wil de dat de synode vijf deputaten zou be noemen die tot taak zouden krijgen, contact op te nemen met deze kerken. Ook de behandeling van deze zaak werd door de synode nog niet beëindigd. De zittingen van de synode zijn verdaagd Conferentie Oecumenische raad Denkt n zich eens in dat het hindoeïsme een spectaculair wereldcongres zou houden in Utrecht. Wat zou christelijk Nederland dit vreemd vinden, 111 Q want in onze vaderlandse sfeer Q0J* KCrKCH kunnen we het hindoeïsme niet plaatsen, al wonen er wel aan- (Van een onzer verslaggevers) hangèra van deze godsdienst in ons land. Welnu, zo vreemd is ook de komende assemblee van de Wereldraad van Kerken te New- Delhi: een christelijke manifes tatie in een hindoeïstische om geving. Wanneer in november deze derde assemblee te New-Delhi wordt ge opend. zal men de ogen van een niet-christelijke wereld op zich ge richt weten. Daarom is het van belang hoe de kerken zich te New-Delhi manifeste zijn van de kerk in de wereld. Dr. Emmen omschreef de oecumene ais ..de gehele taak der gehele kerk om het evangelie te brengen in de ge hele wereld". Dit wel op moet letten, dat deze begrippen door elkaar lopen. We kunnen niet meer zeggen dat de zending gelijk staat met Woordverkondiging, noch dat de hulpverlening uitsluitend het evan gelie van de daèd is. De dienst die de kerken aan de we reld willen verlenen, bestaat niet alleen uit hulp aan onontwikkelde landen of noodgebieden. Hij kan ook nodig zijn in een gans andere situatie: in wel vaartsstaten. Het diaconaat ontdekt tel kens nieuwe terreinen. delljk dat dit een zware opdracht wordt. Want hoe kan een gedeelde christenheid nu als een eenheid optre- Toch heeft men welbewust New-Delhi i Vandaar dat het derde hoofdthema als vergaderplaats gekozen. In Amster- getuigenis en dienst) de eenheid der dam (1948) zag men voor de kerken kerken aan de orde komt. ren. Er komen 675 gedelegeerden 180 kerken naar dc assembleedaar mee zal zeventig procent van de nlet- room--katholieke christenheld vertegen woordigd zijn, ongerekend de waarne mers van niet aangesloten kerken (o.a. van de R.K. kerk). V^n deze representatie in een niet- christelijke kerk hangt veel af. In fei te is zij immers niet een getuigenis der eenheid, maar een openbaring van de verdeeldheid. Daarop zullen de hindoes Dit verklaarde dr. E. Emmen. secre taris-generaal van de Hervormde kerk. op de Jaarlijkse conferentie van de Oecumenische raad van kerken in Ne derland. dit weekeinde in Oosterbeek gehouden. Zonder gevaar is het samenzijn te New-Delhi niet. De hindoes beschouwen het christendom doorgaans als een westerse aangelegenheid. Maar terwijl zij toenemende belangstelling tonen voor de westerse cultuur en weten schap. nemen zij het christendom niet ernstig. Zoals zij trouwens alle godsdiensten Het christendom zal te New-Delhi moeten pogen de onhoudbaarheid van dit standpunt aan te tonen. Het is de mogelijkheden. In Evanston (1954) bevond men zich temidden van een met de kerken sympathiserende wereid. Maar in New-Delhi is de assem- blée eigenlijk een beweging die India uitdaagt. Dit vraagt een andere ma nier van denken. Zo wordt dus New-Delhi tegelijk een getuigenis naar buiten en een beraad naar binnen. Wal is oecumene? Had de voorzitter van de Oecumeni sche Raad, prof. dr. W. F. Dankbaar te Groningen, bij de opening der confe rentie al gezegd dat men van New-Del hi geen wonderen moest verwachten, ook dr. Emmen zag de betekenis van deze assemblée niet liggen in opzienba rende besluiten. zij fundamenteel zal nadenken functie der kerk ln dc wereld. New-Del- hl kan het begin zijn van een nieuwe ontwikkeling in de oecumenische bewe ging; cn wel dat de kerken langzamer hand heengroelen naar de visie van het appel op en de zending in de we reld. Voorts, wat de georganiseerde zen ding betreft: dat zij expressie heeft te De overtuiging wint veld. dat de ker ken niet mogen blijven bij de status-quo waarin zij verkeren. Zonder eenheid zullen getuigenis en dienst nimmer sla gen. De zaak der eenheid „speelt" niet op hoog niveau, maar vindt haar ergste knelpunt altijd weer in de plaatselijke gemeenten. Daar moet het begin liggen van een bereidheid om één te worden. Te New-Delhi kan op dit punt niets beslist worden. Men zal alleen aan de deelnemende kerken kunnen vragen of de gedeeldheid op bijbelse gronden houdbaar is. Ook bijv. déze vraag, of de intercommunie moet wachten op eenheid, of dat men haar al eerder be leven mag. De eenheid der kerken be hoort tot „de laatste dingen". £etbegin der confererftie heeft rP,lnkbaar over het thema van New-Delhi gesproken: „Christus, het hent van de wereld". Ter vergadering was aanwezig ds. Manungo. secretaris van de Raad van Kerken in de Kongo. Hij sprak de con ferentie toe en vertelde iets van zijn reis door Euwin» nn ™«»i»- i geld. haar zilnaiera!rs nodis voor het middel- christelijke universiteit

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2