Jlicutuo £riitsrt)c Ifoumnt Hammarskjoeld verongelukt? C.D.U. VERLIEST DE MEERDERHEID Vliegtuig (Leopoldstad-Rhodesië) zou neergestort zijn Op weg naar gesprek met Tsjombe Adenauer geen Kanselier meer Liberalen en socialisten boeken succes Vier jongens gedood op militair terrein Vliegongeluk bij Chicago: 36 doden (JUTA) MAANDAG 18 SEPTEMBER 1961 KANTOREN Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 68936- KLACHTENDIENSTbezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Dl. B DIEMEB CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantoaitich is ahrblrortt tnyn bert in Ugtjenspoel" Tweeënveertigste jaargang no. 12280 Niet schoonmaken op zaterdag Zie pagina De delegitie van de Nieuw- hiinearaad die ons land bezoekt, i zaterdag door H.M. de Konin gin op het paleis Soestdijk ont- iangen. Het was mooi weer weg voor een foto tijdens thee- Irinken in de tuin. Naast de ioningm zit de heer M. W. ïasiepi, leider van de delegatie. TTEDENMORGEN tegen elf uur zijn er zowel uit Londen als uit Noord- Rhodcsië berichten ontvangen dat het vliegtuig, waarmee de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, op weg was naar het vliegveld van Ndola in Noord-Rhodesië, mogelijk is verongelukt. Om elf uur kon men op het ministerie van buitenlandse zaken in Londen niet zeggen waar de secretaris-generaal zich bevond. Eerder werd uit Ndola gemeld, dat de besprekingen die Hammarskjöld zondag met presi dent Tsjombe van Katang zou hebben zijn uitgesteld, aangezien zijn ver trek uit Leopoldstad was vertraagd. Functionarissen van het vliegveld van Ndola hebben vanochtend ver klaard, dat het toestel van de se cretaris-generaal op geheimzinnige wijze verdwenen was uit het ver keersgebied van het vliegveld. Gis teravond om even na middernacht kreeg de piloot toestemming te lan den. Het toestel vloog wel over het landingsterrein, maar vrijwel onmid- Vieuws in één oogopslag Gevreesd moet worden dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammerskjoeld, ver ongelukt is in een vlieg tuig dat hem van Leopold stad naar Ndola in Noord-Rhodesië zou bren gen. Men vermoedt dat het toestel brandend is neergestort. Hammar- Iskjoeld zou in Ndola een Asesprek hebben met presi- BÊent Tsjombé van Ka- ffipnga. h Het is zeer onwaar- pijnlijk dat dr. Aden auer opnieuw bondskan selier zal worden. Zijn partij, de C.D.U., is (met een verlies van 19 zetels) de absolute meerderheid kwijt. De liberalen zijn de grote winnaars met 25 zetels. De socialisten boek- :en winst van 21 zetels. Vier jongens zijn giste- gedood op een verbo den terrein van de Hars kamp, toen zij daar aan het spelen waren met een bazookagranaat, die ex plodeerde. Een vijfde jon gen, die niet was meege gaan, werd gewond. Op Rijksweg 12 bij Utrecht hebben gisteren, bij een botsing tussen drie auto's, twee echtparen uit Amstelveen en Wormer- veer het leven verloren, evenals een dame uit Ben- nekom. Twee personen werden ernstig gewond. Drie opvarenden van de uit Delfzijl afkomstige kustvaarder Heron zijn omgekomen, toen hun schip op een rif voor het Kanaaleiland Jersey voer en binnen tien minuten zonk. De kapitein en zijn vrouw konden worden ge-* red. De Franse commandant West-Berlijn heeft van de Oostduitsers het ver zoek ontvangen de piloten van de twee Westduitse straaljagers, die vorige week het Oostduitse lucht ruim hebben geschonden, „voor een beperkte tijd" uit te leveren voor het „noodzakelijke onderzoek" Het is niet uitgesloten dat president Kennedy kort na de opening van de zitting der Algemene Vergadering van de Ver. Naties een Amerikaans ontwapeningsplan zal in dienen. Ook op de Westduitse minister van defensie Strauss is een bomaanslag gepleegd. Evenals Aden auer moest hij een uit München verzonden pak je met explosieven in ont vangst nemen. Hetgeen niet is gebeurd. Hef bestuur van de Stichting van de arbeid staat op het standpunt, dat het schoonmaken van ma chines en bedrijfsruimten dient te geschieden tijdens de normale werkuren en indien enigszins mogelijk niet als overwerk op de vrije zaterdag. BONN, maandag. HET Westduitse kiezersvolk heeft gesproken. De C.D.U. van Adenauer heeft Thaar socialistische cn liberale franje en daarmede de absolute meerderheid in de Bondsdag verloren. Beschikte zij zaterdag nog over 270 van de 497 zetels, na de verkiezingen van gisteren heeft zij er 241 van de 497 (de uitslag voor twee zetels in Cochem zal pas in oktober bekend zijn). Dat is negen zetels (in oktober wellicht acht of zeven) te weinig voor de absolute meerderheid. Wil de C.D.U. aan het bewind blijven, dan zal z(j dus een coalitie moeten aangaan met de liberale F.D.P. (de vrije democra tische partij), die een sprong maakte van 41 naar 66 zetels en daarmede de grote overwinnaar van de stembusstrijd is geworden. En aangezien de liberalen weigeren, in een kabinet onder Adenauer zitting te nemen, heeft het er thans alles van weg, dat de bijna 86-jarige bondskanselier niet als zodanig in de Bondsdag zal terugkeren. De liberalen geven de voorkeur aan prof. Ludwig Erhard, de man van het welvaartswonder. op 1 oktober wordt gestemd in verband met het overlijden van een kandidaat ijdens de verkiezingscampagne. In het vorige parlement had de Deut- Het wordt uitgesloten geacht dat de socialisten, die hun grote verlie zen uit de afgelopen twaalf jaren voor een deel ongedaan hebben ge maakt en van 169 op 190 zetels te recht kwamen, in het overleg over de vorming van een nieuwe regering zullen worden betrokken. Van de 37.1 miljoen stemgerechtigden is 87.5 procent naar de stembus gegaan. Ongeveer 14.2 miljoen of 45.3 procent (in 1957 50.2 procent) stemde op de C.D.U., 11.4 miljoen of 36.3 procent (31.8 procent) op de S.P.D. en ruim 4 mil joen of 12.7 procent (7.7 procent) op de F.D.P. De laatste kleine partii (partij toor geheel Duitsland) verdween gis teren ook van het tapijt. Adenauer werd zelf in het district Bonn met een flinke meerderheid her kozen, evenals de meeste van zijn mi nisters, zoals Erhard en Strauss. Som mige ministers haalden het met de hak ken over de sloot, zoals Von Brentano (Buit. zaken), wiens meerderheid zeer gering was. De minister voor vluchte lingenzaken, Von Merkatz. leed in het district, waar hij sinds 1949 voor de Deutsche Partei (die was opgegaan in de Gesamtdeutsche Partei) een meerder heid had behaald en waar hij nu voor het eerst als C.D.U.-kandidaat meedeed) een nederlaag tegen de socialistische kandidaat. Ook de minister voor economisch staatsbezit, dr. Welhelmi, verloor (in Frankfort) zijn zetel aan zijn socialis tische tegenstander. In Saarland be haalde de C.D.U.-kandidaat een verras sende overwinning op de leider van de liberale F.D.P. in dat gebied, dr. Hein- rich Schneider, die een van de belang rijkste figuren is geweest bij het streven naar aansluiting van het Saargebied bij Duitsland. DISTRICTEN Hoewel de gedetailleerde cijfers over de uitslagen nog niet bekend zijn, is het duidelijk, dat de grootste klappen bij de districtsverkiezingen zijn geval len. In 1957 hadden velen, die teleurge steld waren in de programma's van de S.P.D. cn de F.D.P. cn zij, wier partij weinig of geen kans had op de meerder heid in een district, op de C.D.U. ge stemd. Een voorlopige conclusie uit de beschikbare cijfers duidt er op. dat zulks gisteren niet of in veel mindere mate het geval is geweest en dat de verliezen van de C.D.U. dan ook daar aan moeten worden toegeschreven. In de districten verloren de chr. demo craten 39 van hun 194 zetels cn kregen de socialisten er 45 bij de 46. waai zij sinds 1957 beschikten. De bestemming van de reste ende zetel zal pas in tober bekend zijn, omdat in Cochem sche Partei 17 zetels, voornamelijk dank zij de steun van de C.D.U. in bepaal de districten, waar de kleine D.P. over een groter aanhang beschikte dan de C.D.U. zelf. De D.P. sloot voor de ver kiezingen van gisteren echter een bond genootschap met de (sinds 1957) niet .neer in de Bondsdag vertegenwoordigde bond van ontheemden. Onder de naam Gesamt-deutsche Partei ging men de verkiezingscampagne in. die gisteren in een bittere ontgoocheling eindigde: de GDP kreeg geen enkele districtszetel en kreeg slechts 2.8 procent van de stem men. En zoals men weet is het minimum om zonder districtszetel in de Bondsdag le komen, 5 procent van het totaal aan tal uitgebrachte geldige stemmen. Op pagina 5 kan men meer lezen over de verkiezingen, die gisteren in West-Dultsland gehouden werden. Volgens de Newyork Times heeft d< Franse regering de Verenigde Staten doen weten onder de huidige omstandig heden niet te zullen deelnemen aan enige geallieerde conferentie met de Sowjet unie over de status van Berlijn en Duits land. Dit zou vrijdag tijdens een lunch op het Witte Huis door Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken aan Kennedy persoonlijk zijn meege deeld. Vreselijk ongeluk in Harskamp Vier Apeldoornse jongelui, in de leeftijd van vijftien tot achttien jaar hebben gisteren in de vroege avond het leven verloren, toen een bazooka granaat, die zij gevonden hadden, ontplofte. Met z'n vijven waren ze gistermiddag op twee bromfietsen uit hun woonplaats vertrokken voor een rit naar Kootwijk Harskamp. In de namiddag reden zc :r de Radioweg (de weg Kootwijk Harskamp) waar ze van hun bromfiet sen afstapten en zich op, met duidelijke borden afgezet, militair terrein begaven. Vier van de jongelui, de achttienjari ge Piet Koelew(jn, de vijftienjarige Jaap Nikkels, de zestienjarige Henk Admi raal en de zeventienjarige Dcrk Mulder negeerden de waarschuwingshorden, ter wijl de vijfde uit het gezelschap. Henk van Hierden, op de weg achterbleef. Omwonende hoorden om ongeveer kwart voor zes het geluid van een zwa re ontploffing. Enkele daar wonende ambtenaren snelden hun woning uit en vonden op het terrein de deerlijk ver minkte lijken van drie van de jongens. De vierde jongen die zich op het ter rein had begeven, werd zeer zwaar ge wond aangetroffen. Hij overleed enkele ogenblikken later. De vijfde, die het niet had aangedrufd om het terein te be treden. werd nog gewond, hoewel niet ernstig. Na de explosie ontstond een begin van brand. Snel blussingswerk voor kwam uitbreiding daarvan. Eén van de twee bromfietsen werd zwaar be schadigd. De licht gewonde jongeman werd overgebracht naar een zieken huis in Ede. Men vermoedt dat de jongelui op het terrein een bazooka- granaat 3,5 inch achtergebleven na een schietoefening hebben gevon den en deze hebben willen meene men, waarna zich de explosie heef voorgedaan. Vijf personen vonden de dood en twee werden zwaar gewond doordat gisteren op de rijksweg Utrecht-Arnhem een personen auto door de middenberm schoot op de verkeerde baan tegen n andere auto botste, waarna n derde wagen op de twee vloog. (Zie verslag op pagina 6). Functionarissen van het vliegveld heb ben verklaard, dat het toestel geen po gingen heeft gedaan te landen, ofschoon het weer goed was en de piloot niet had laten weten dat er iets niet ln orde was. Na toestemming om te landen te hebben verkregen weigerde de piloot op verdere vragen te antwoorden. In Katanga wordt nog sporadisch ge vochten tussen troepen van de Verenigde Naties en Katangaansc gendarmes. In Eli- sabethstad was het betrekkelijk kalm. Het vliegtuig waarmee de opperbevelheb ber van de V.N.-troepen in Kongo, gene raal Mckeown zaterdag in de Katangaan. se hoofdstad aankwam, werd zondag bij het vertrek door het vuur van het lucht afweergeschut beschadigd. Het kon ech ter de reis vervolgen. De gevechten bij Jadotstad zijn ge staakt, nadat de Katangaanse gendarmes weigerden de bevelen van de Europese officier op te volgen cn zich met de Iers* militairen van het V.N.-gamizoen ver broedertien. Een Electra van dc Amerikaanse Northwest Airlines is gisteren kort na het opstijgen van het vliegveld OHare bij Chicago verongelukt. Het toestel had 36 mensen 31 passagiers en een be manning van vijf leden aan boord, die vermoedelijk allen om het leven zün gekomen. Het viermotorige turbine-zuigervlieg tuig dat van Milwaukee op weg was naar Tam pa in Florida, maakte na het verlaten van de rolbaan een zwenking naar rechts, waardoor de rechtervleugel een hoogspanningskabel raakte. Er deed zioh toen een ontploffing voor en het toestel stortte neer op een veld in een park in een voorstad van Chicago. Op 1 september verongelukte bij Chi cago een Constellation van de Trans- world Airlines, kort na het opstijgen van de luchthaven Midway Alle 78 in zittenden kwamen om hel leven. In Driel (Betuwe) is zaterdag het monument onthuld dat daar is opgericht ter ere van de Eerste onafhankelijke Poolse parachutis tenbrigade, die op 21 september 1944 aldaar ts geland en heeft deelgenomen aan de slag om Arn hem. Generaal-majoor Sosabow- ski, de oprichter ran de brigade, plaatste een urn bij het beeld. Kordaat wijfje EEN tachtigjarig vrouwtje, woonach tig in ecu Westduits plaatsje b(j de zonegrens. is erin geslaagd de com munisten te overdonderen. Ze stapte een paar dagen geleden, dwars door de gevreesde „strook des doods" waar de Oostduitse grenswachters zonder waarschuwing op iedereen schieten, naar de communistische be wakers en eiste vrUe doortocht om haar broer te bezoeken. „Als Je ook maar één vinger me uitstrekt sla ik je tot moes mijn paraplu", zei ze In plaatselijk dialect tot de verblufte grensbewa ker. Deze haalde z(jn superieur erbfj, en ook die kreeg te horen dat h|) een pak- slaag met het regenscherm kon krij gen. Niemand legde haar een stro breed in de weg, en ze liep door, vier de in Oost-Dultsland dc verjaarda» van haar.broer, en kon de volgend' dag zonder moeilijkheden naar hulr terugkeren. De Westduitse grensbewakers die dit wereldkundig hebben gemaakt, ver zwijgen wijselijk haar naam. Executies op Cuba De executie-pelotns van Fidel Castro hebben zaterdag vier personen terechtge steld, aldus meldt radio Havanna. Twee hunner hadden deelgenomen aan de mis lukte poging tot roof van een Cubaans vliegtuig in augustus. WAT VERWACHT moest worden. Is ge schied, bij de verkiezingen in Duits land is de C.D.U, van dr. Adenauer niet opnieuw als de grootste partij uit de stembus gekomen. Het zat er. als bekend, ook nauwelijks meer in. De accenten zijn verlegd, zij het nog slechts ten dele. Immers, de grootste win naars zijn de liberalen, die in hun pro paganda vooral tegen de C.D.U. hebben aangeleund en die wel een samenwerking met de C.D.U., doch niet met de socialis ten hebben aangekondigd. In zoverre laat zich ook een samengaan van C.D.U. cn liberalen vermoeden. Al leen toch zal de C.D.U. het niet meer kun nen, al zou een enkeling de mogelijkheid misschien nog overwogen willen zien. De C.D.U. is wederom met recht een partij tussen andere partijen geworden en zal met die werkelijkheid rekening hebben te houden. Mogelijk is uiteraard ook een samengaan van C.D.U., liberalen en socialisten. De laatsten willen dit Zij staan een natio naal kab'net voor en ontlenen de wen selijkheid daarvan aan dc moeilijke situa tie waarin Duitsland zich bevindt. De indruk is, dat de andere partijen voor zulk een kabinet het tijdstip nog niet aan gebroken achten. Zij kunnen er trouwens op rekenen, dat op het punt van de bui tenlandse politiek alle Duitsers in feite toch reeds gelijk denken. Of zij nu aan hangers van de regering zijn. dan wel niet. Voor het verlies van de C.D.U. worden verklaringen aangevoerd. Daar is de hoge leeftijd van haar leider, een man aan wie Duitsland uitzonderlijk veel te danken heeft, maar die torh allengs te stoelvast wordt geoordeeld. Daarnaast is er onge twijfeld het slijtageproces, waarmede nu eenmaal op den duur elke regerende partij te maken heeft. Een regerende partij wordt bovendien gemakkelijk fouten aan gerekend die niet de partij als r n'g maar wel de regering als zodar maakt. In elk geval leidt de uitslag ertoe, dat nu de tweede man binnen de C.D.U. naast Adenauer, de bekwame Erhard, duidelij ker naar voren treedt. Een belangrijk aspect van deze verkie zingen. en dan met het oog op de inter nationale situatie, is het feit, dat zij nu eenmaal gehouden zijn. Want die Inter nationale situatie is er ook nog en het lijkt waarschijnlijk, dat dc oplossing van de problemen welke zij stelt offers van Duitsland vergen gaat. Maar vertel dit als politieke partij, welke ook, eens aan een volk dat voor de stem bus staat.... Nu echter staat het e» achter. TpR LIGT een zomers weekeind achter *-i ons, waarbij hier in het temperatuur zaterdag tot 28 en zondag tot 25 graden Celsius steeg. In Brabant werd zelfs 30 graden Celsius gemeten. Een zo hoge temperatuur kwam alleen in 1947 op een nog latere datum voor. Met een beetje geluk zal Den Haag morgen op prinsjesdag ook nog van dit zonnige weer profiteren. Een hogedrukgebied dat vanmorgen boven Engeland lag, trekt in dc richting van Denemarken waardoor de wind oos telijk wordt. Een onweersstoring trekt b\j Spanje naar het noorden, zodat de kans op een regen- of onweersbui mor gen wel iets groter wordt, maar wel licht trekken deze buien tot het midden van de week nog in de richting von En geland weg. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Droog, zonnig cn warm weer. In de Tendens: langzaam sujgena nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon op 6.20, onder 18.47 uur; HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen Eelde De Bilt Twente Elndb Ü.'illl* J rw bew onbew windstil nno 10 windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1