In Eerste Kamer ruime meerderheid voor toto Najaarsbeurs als bewijs voor onze welvaart ier van de zeven a.r. stemden ook voor Man probeerde vrouw en kinderen te vergiftigen W.A.-verzekering van 50 miljoen voor het R.C.N. Delftenaar doodt vrouw en daarna zichzelf KI MEOTE LEffiSCHE COURANT WOENSDAG IS SEPTEMBER 1961 (Van onze parlementsredactie) TVE Eerste Kamer, die vandaag precies een jaar geleden de als definitief bedoelde wijziging van de Loterijwet verwierp, heeft gistermiddag in grote meerderheid haar goedkeuring gehecht aan de nieuwe, tijdelijke regeling van de sportprijsvragen. In tegenstelling tot vorig jaar stemden nu ook de WD-fractie en bovendien tien van de twintig aanwezige socia listen met de fracties van KVP en CHU vóór. Opvallend was vports, dat de meerderheid van de aanwezige anti-revolutionairen haar stem aan dit ontwerp gaf. Die meerderheid bestond uit de heren Diepenhorst, De Gaay Fortman (die vorig jaar nog geen deel uitmaakte van de Kamer), Haspels en Schipper. De heren Algra, Elfferich en Berghuis vormden de tegen stemmende a.r. minderheid. Hun fractiegenoot Tjalma, die vorig jaar ook tegengestemd had, was nu afwezig. In 1960 stemden twee a.r. vóór, de heren Diepenhorst en Schipper. «even, daarbij onderscheid makend tus sen persoonlijke en publieke verantwoor delijkheid. De socialist Van der Waerden. wiens fractie vorig jaar en bloc 'tegen de oude regeling stemde, keerde zich gistermid dag vooral tegen het maximum van f 50.000. Hy meende dat minister Beer man dit bedrag vóór 1965 zal moeten ver hogen zodra de ontwikkeling van de sportprijsvragen daartoe aanleiding geeft. Eigenlijk hoort een maximum-prijs hele maal niet in de wet thuis, maar 'sprekers bezwaren tegen de nu voorgestelde ..be tutteling" zouden kunnen worden ver zacht als de minister bereid zou zijn eventueel tussentijds boven die f 50.000 uit te gaan. Rust Minister Beerman moest de heer Van der Waerden echter teleurstellen. „Er moet nu rust komen op het gebied van de sportprijsvragen", zo liet hy de so cialist weten. Met deze nieuwe regeling ls volgens de bewindsman voor de sport prijsvragen een zeer gunstig klimaat ge schapen. De Nederlandse toto wijkt gunstig af van die in omringende landen. Wij heb ben hier een „amateuristische" toto die alle sectoren van de sport omvat. Ner gens is*de activiteit van en voor de sport clubs zo groot als hier. Het aantal deel nemers is zeer groot: op het ogenblik zijn er 693.000 ingeschreven. De toto-op brengsten waren dit jaar opmerkelijk gunstig en soms beduidend hoger dan voorafgaande jaren. Al met al meende de minister, dat de toto in ons land onder de nieuwe wet een goede, toekomst tege moet gaat. De bestrijding van de buiten landse loterijen heeft zijn aandacht. De nieuwe regeling maakt het mogelijk er krachtiger tegen op te treden dan voor heen. Over het maximum zei de minister nog, dat tegen een grens van f 100.000 de zelfde bezwaren zijn aan te voeren als te- gen een grens van f 50.000. Tijdens de replieken kondigde de heer Van der Waerden (soc.) aan met enkele van zijn fractiegenoten tegen het nieuwe toto-ontwerp te zullen stemmen, daar de minister geen enkele mogelijkheid had opengelaten om in een later stadium de bepalingen betreffende de prijs te corrigeren. Een ander deel Het debat over het nieuwe toto-ont werp bood overigens weinig verrassends. Het stond al bij voorbaat vast dat de WD-fractie, wier tegenstemmen vorig jaar tot de verwerping van de oude geling leidde, nu vóór zou stemmen, c dat minister Beerman aan de liberale be zwaren tegemoet is gekomen door de wij ziging van de Loterijwet tijdelijk te ken (ze vervalt op 31 december 1964De woordvoerder van de liberale senatoren, mr. baron De Vos van Steenwijk, ge waagde dan ook van belangrijke verbe teringen, waarvoor hij de minister erken telijk was. Met voldoening zag zijn frac tie terug op haar houding van vorig jaar. ..De bewindsman", aldus de heer De Vos van Steenwijk, „heeft een staatsrechtelijk Juiste conclusie getrokken door rekening !e houden met het votum van de Eerste Kamer". De liberale spreker verzette zich tegen de theorie, dat er sprake zou zijn geweest van een verkapte amendering door de Senaat. De bezwaren van 'spre kers fractie tegen de maximum-prijs zijn weliswaar niet verdwenen, maar toch be langrijk verminderd door het opnemen an een termijn. De heren Vixseboxse (c.h.) en Van Meeuwen Ckath. v.), -wier fracties vorig jaar ook voorgestemd hadden, konden zich in hun betogen nu sterk beperken. De heer Van Meeuwen verheelde, ove rigens niet, dat hij een maximum-prijs f 50 000 wel wat te strak vond. Mocht blijken dat deze halve ton inderdaad te weinig is, dan zou later tot verhoging oeten worden besloten. Mr. Vixseboxse (ch.) gaf uiting aan een gevoel van onbevredigdheid over de hindernissen, die de Eerste Kamer vorig jaar had opgeworpen. Hij ging vrU diep in op de bezwaren van de principiële te genstanders van de toto, daarbü als zUn oordeel uitsprekend dat zy die om het redelijk welzyn van het volk bekommerd zijn, voor de wetteiyke regeling van de toto hadden moeten stemmen. Deze principiële politici dienen z.i. meer rekening te houden met wa*. in de poli- tiek praktisah mogelijk is. Zij dienen zich te realiseren, dat een praktische politiek niet zonder compromissen kan bestaan, zeker niet in Nederland. Ook een chris- en-democratisoh samengaan in wijder verband kan, strevende naar het behoud de volksmoraal, moeilijk slagen als men het niet eens is over de beperkte politieke mogelijkheden. Toto-gelden c.h. woordvoerder kon ook niet de bezwaren delen van protestants-christe lijke organisaties tegen aanvaarding van gelden uit de toto. Deze gelden hebben immers, evenals bedragen uit de sohat- ;en indifferent karakter en onthef fen do ontvangers van de taak morele maatstaven toe te passen. De bezwaren van de protestantse organisaties werden ook nog even ter sprake gebracht door Diepenhorst (ax). Deze noemde het „weinig elegant" om in dit verband te spreken van „huichelachtigheid". Volstrekt onjuist vond hij het ook- om de (principiële) tegenstanders van de 'toto .gebrek aan democratisch besef' te verwijten. Een dergelijk verwijt keert zich tegen hen die het uiten. Het gaat er Iniet om wat de helft plus één wil, maar om wat staatkundig verantwoord is. Het stemmen tegen de toto (./leze wekelijkse les in het wedden") achte prof. Diepen horst zeer goed verdedigbaar. Drie a.r. senatoren zullen het dan ook niet nala ten. Persoonlijk oordeelde de a.r. hoog leraar eveneens te enenmale ongunstig over de to*.o, maar hij en drie andere le den van zijn fractie zullen toch, zij het (•arzelend, hun stem aan dit compromis de socialistische fractio zal op levensbe schouwelijke gronden tegenstemmen en weer een ander deel op gronden, destijds door de heer De Niet ontwikkeld. Ten slotte willen enkele socialistische sena toren hun stem aan het ontwerp geven, hoewel zij het oneens zijn met de maxi mum-prijs. ZU verwachten echter, dat de regeling vóór of na 1965 een inhoud zal krijgen die minder „betuttelend" is voor het Nederlandse volk. Het wetsontwerp werd tenslotte met 46 stemmen voor en 14 tegen verworpen. De voorstemmers waren, behalve de vier reeds genoemde a.r., de fracties van de KVP, de VVD en de CHU en tien socia listen. Tegen stemden eveneens tien so cialisten. drie a.r. en de enige aanwezige communist. Het wetsontwerp op de lote rijbelasting werd zonder hoofdelijke 'stemming aanvaard. De vergadering werd gedeeltelijk door leden van de Nieuw-Guinearaad bijgewoond. Het handige wiegje: opvouwbaar en op wieletjes. Praktische en luxeartikelen beurs voor gebruiksgoederen in Utrecht is geëxposeerd, blijkt duide lijk de welvaart waarin wij verkeren. Bij vele nuttige artikelen en onmis baarheden voor de huishouding bijv vinden we ook allerlei luxe en steeds meer verfijnde apparatuur. Een be wijs, dat velen tegenwoordig in staaf zijn zich niet alleen kwaliteitsgoede ren, maar ook wat prettige en prak tische overdaad aan te schaffen. Wat denkt U van de vele soorten moderne grill-pannen, een kookklok met receptenschaal, slakommen van Haitiaans snijwerk, roestvrij stalen thee- en koffiepotten, sierpoppen. een speciale televisie-kan die thee of koffie lang warm houdt, een thee doekhouder met drooginrichting, hor loges met verwisselbare glasranden en bandjes, een stijfselverstuiver (heerlijk voor het behandelen petti-coats), een aquariumlamp die overdag als spiegel en 's avonds als lamp bij de televisie kan worden ge bruikt, een ballpoint, die zichzelf sluit en alle mogelijke apparaten die de huisvrouw bij het reinigen van vloeren en ramen buk- en rekwerk besparen? Dit zyn de praktische luxe-dingen, maar wat er aan cosmetische artikelen, aan parfums, etiuitj es-voor-alles-en-nog- wat, kunstvoorwerpen, sieraden, goud en zilVer te zien is, nadert al de plezie rige overdaad, die we ons nu en dan kunnen permitteren. We zeiden al, dat de allerdharmant- Straf van vijf jaar geëist OEGSTGEEST Christenvrouwen en adoptie De afdeling Oegstgeest van de N.C. V.B. startte het nieuwe seizoen met een in Irene onder het presidium van mevrouw J. C. K. van Veen—den -Ouden. Spreekster was mevrouw H, van KBeest—van Wijland te Nijkerk, presidente \an het gewest Gelderland van de N.C. VB., die, als lid van de raad voor de kinderbescherming in het arrondisse ment Zwolle, een lezing kwam houden Over „Adoptie". 1 Zij schetste hoe vroeger adoptie werd beschouwd als aanvulling op een tekort, te weten het aannemen van één of meer kinderen door een kinderloos echtpaar, jerwijl bij de huidige wet op de kinder bescherming dc adoptie louter wordt b«- keken in het belang van het kind dat thuis iedere veiligheid en moederlijk- beid moet ontberen. Is de vraag hoofd zakelijk naar babies van ongehuwde bloeders, de werkelijke adoptie betreft bijna steeds het opgroeiende kind. Maar H te veel kinderen moeten in een in richting worden groot gebracht, wanneer thuis onmogelijk blijven kan. Spreek- pleitte dan ook hartstochtelijk voor on vakantie voor deze kinderen in een ewoon goed gezin. vele landen adoptie nog gewoon kwestie van een contract tussen de n de a.s. pleegouders, in ons is het gelukkig louter afhankelijk de beslissing van de overheid. Dit lukt wel eens hard, maar voorkomt in Pt praktijk veel verdriet en teleurstel- fng. [Mevrouw Van Beest illustreerde haar lezing met verschillende voorbeelden ft haar eigen ervaring. Na de pauze lichtte ze een en ander nog nader toe ku beantwoordde ze enkele vragen van te aanwezigen. De volgende vergadering is op 15 ok tober. Ds. J. H. Baas te 's-Gravenhage *prcekt dan over „Verschillende typen kan buitenkerkelijken". Een gevangenisstraf van vyf jaar met aftrek en een voorwaardeiyke ter be schikking stelling van de regering met proeftyd van - drie jaar, eiste de officier van justitie, mr. A. Somerwil. tegen de 34-jarlge voorman-invormer G. M. uit Utrecht, die gistermiddag de rechtbank In Utrecht moest scbynen, wegens een poging zyn vrouw kinderen van het leven te beroven. In de vroege morgenuren van de 24ste februari van dit jaar had hij terwijl vrouw en kinderen nog sliepen een- blikopener een gat in de gas leiding gemaakt en daarna de hoofd kraan opengedraaid. Tijdens de zitting verklaarde verdach te, dat hij geenszins van plan was weest zijn vrouw te doden. Hij zei dat hij op dc bewuste morgen wel een kei aan zijn vrouw had gehad, i dit was. volgens hem, geen motief voor zijn handelwijze. Uit getuigenverklarin gen bleek, dat het huwelijk van ver dachte niet erg gelukkig was. Zowel in het psychiatrisch rapport als in het rapport van de Protestant- Christelijke Reclasseringsvereniging werd gesproken over een verminderde mate van loerekenings-vatbaarheid. In beide rapporten werd een voorwaarde lijke ter beschikking stelling geadvi seerd. De officier van justitie zei van mening te zyn, dat M. wel degelijk van plan was geweest vrouw en dochtertjes SASSEJSHEIM Haagse rechtbank Nalatige bollenkweker hoorde f 250 eisen Voor de uitrit van het bedrijf van een bollenkweker in Sassenheim bevindt zich een groot ijzeren hek. Het hek staat altijd open, omdat het gevaarlijk is voor het uitrijdend verkeer het hek te sluiten Voor het hek stond een ijzeren pen in de grond teneinde het dichtslaan te voor komen. Doch in de stormachtige nacht van 1 op 2 november hield de pen het hek niet met het gevolg, dat het gevaar te dwars over het rijwielpad openzwaaide. In het donker 's morgens om vijf uur as een postbeambte met zijn fiets tegen het hek opgereden, waardoor hy ernstig werd gewond. Daar de bollenkweker had nagelaten de nodige maatregelen te tref fen ter voorkoming van dergelijke onge lukken stond hij terecht Hij bekende de feiten, doch beriep zich erop dat een hoek die ter beveiliging was aangebracht reeds enkele malen was stuk gereden. Hij had trouwens in de mening verkeerd dat de pen stevig genoeg zou zyn. maar had geen rekening gehouden met de zware storm en de door de regen doorweekte bodem. De officier eiste f 250 boete of 25 dagen. De raadsman van de bollenkweker be sprak de mate van schuld van de ver dachte en bepleitte een lagere boete. Uitspraak 21 september. van het leven te beroven. Hy achtte de poging tot moord bewezen. Dat de po ging mislukte bewees, volgens hem, al leen maar het gebrek aan kennis van verdachte. De gevolgen van zijn hande ling kon hij wel degelijk overzien, zo zei hij. Besteding Duitsers in Arnhem De VW Arnhem zal volgend jaar een grootscheepse enquête houden naar de bestedingen van Duitsers in Arnhem en omgeving. De enquête wordt gehouden in samen werking met het economisch instituut voor de middenstand en de sociografische dienst. Dit jaar heeft men een proef genomen met ret doel de bereidwilligheid te pei len, aan de enquête mede te werken. Deze bleek groot. Van 124 auto's bleken alle inzittenden bereid op de vragen te willen antwoorden. De meeste belangstelling blijkt uit te gaan naar levensmiddelen (in totaal was gekocht voor 925 gld.), op de tweede plaats kwam textiel (825 gld.). De bedoeling van dc enquête is, dat de middenstand zich zal kunnen richten de voorkeur van de Duitsers, en dat de toeristische instellingen zich zul len kunnen instellen op de dagen van de grootste toevloed. Veel speelgoed voor thuis ste baby-afdeling enorm veel aandacht trekt, ook van het kijkende publiek. En geen wonder, want er is, in wit en zach. te kleuren, letterlijk van alles voor ba by's en kleuters te vinden. Van de moderne kinderwagen en wiegjes die tevens tot looprek kunnen worden omgevormd af tot de eenvou digste truitjes en speelgoedjes toe. We zagen ook een rotanwieg op wielen, die gemakkelijk in de tuin of op het balcon kan worden gereden, leuke babyboeken, handige pots to eitjes, een zuigflesetui waarin de fles warm gehouden kan worden, gemakkelijk draagbare luiertas- sen voor op reis en een helpkussen, waarvan de baby niet af kan rollen. En een nieuwtje: een trek-speeldoosje voor in de wieg. met het Wiegelied Braihms! Niet veel nieuws Het lijkt er wel op, of de kinderen meer en meer thuis gaan spelen, want al zijn er natuurlijk skelters, fietsjes, rolschaatsen en andere attributen om buiten plezier mee te hebben, er is ook een verrassend grote collectie speelma teriaal en spelletjes voor binnen aan- wezig. Een Amsterdamse firma heeft ou derwetse spelletjes voor om de tafel In een nieuwe vorm gegoten en komt verder met fröbelm&terlaal voor thuis, het zelf maken van beweegbare pop petjes en het zelf maken van lam- De keuze in plastic bouwdozen wordt elk jaar groter en kleurrijker, en wat er verder al niet aan plastic speelgoed is, teveel om op te noemen. Een voet balspel en poppenaneubeltjes, theeser viesjes en opblaaspoppen. Voor de schrijftafel van meneer gen we ronddraaiende opbergdoosjes met vakjes voor postzegels, paperclips r zij. Trouwens, er is ruime keus in leren bureau-accessoires, evenals in andere kleine voorwerpen van leer of plastic. Voor de keuken is er een veelheid aan rekjes van allerlei aard, van nieuw, soortige panlappen, zemen uit kunststof fen en zelfs zagen we een ragebol met kunstvezelvulling. By de bijouterieën is als nieuwlgheid- je de trosketting van vele snoeren klei- Landmeters vieren vijfde lustrum Met een tweedaags congres in d stadsschouwburg te Tilburg viert de Nederlandse landmeetkundige federatie haar vijfde lustrum. Prof. ir. G. F. Wit, voorzitter der federatie, schetste in zijn openingsrede de beweegredenen die 25 jaar geleden hebben keleid tot het bin den in federatief verband van dc be staande verenigingen van landmeetkun digen. De feestrede werd uitgesproken door prof. dr. ir. W. Schermerhorn, erelid der federatie, die de situatie in Neder land en daarbuiten pkritisch bekeek en daarbij tot de conclusie kwam, dat Ne derland stellig op het terrein van de landmeetkunde een vooraanstaande, vooral meer wetenschappelyk gefun deerde, plaats inneemt. Dit neemt niet weg dat juist de Ne derlandse landmeetkunde een jarenlan ge strijd heeft moeten voeren voor zijn positie, een strijd die ten slotte met suc- werd bekroond op het tijdstip dat landmeetkundige en dus gespe cialiseerde studierichting werd ingevoerd. T~\E Nederlandse pool voor de ver- zekering van atoomrisico's, waarvan meer dan honderdvijftig in Nederland werkende verzekerings maatschappijen deelnemen, heeft door bemiddeling van een aantal as surantie-makelaars met het reactor centrum Nederland overeenstem ming bereikt over de verzekering van de hoge-fluxkernreactor in Pet ten, die zeer binnenkort in werking zal worden gesteld. In september 1960 was reeds een ver zekering tot stand gekomen voor de lage- flux-reactor van het type Argonaut, die op dat tijdstip „kritisch" was geworden. De verzekerde som ter dekking van de ettelijke aansprakelijkheid van het reactorcentrum Nederland voor schade Op het ogenblik, dat de nieuwe hoge- flux-rcactor in werking zal worden ge steld hetgeen nog in de loop van deze maand kan worden verwacht zal het verzekerde bedrag voor de aansprake lijkheid tegenover derden worden ver hoogd tot vijftig miljoen gulden. Voor dc verzekering van risico's op het gebied van de vreedzame toepassing van de kernenergie bestaat er een nauwe samenwerking tussen Europese assura deuren. Tezamen met zusterinstellingen in het buitenland heeft de Nederlandse atoompool al een aandeel genomen ln verzekeringen op kernaeactoren in Bel gië. Groot-Britannië, Italië, Noorwegen, West-Duitsland, Zweden, Zwitserland en de Verenigde Staten. De verzekering van het reactorcomplex in Petten geschiedt op haar beurt weer ln samenwerking met de buitenlandse verzekeringspools. ne kraaltjes, nu eindigende in een zeer dikke kwast met grote knoop. Aan de kampeerders is gedacht met een oprolbaar broodplankje, een nieuw -oort thermosfles, een spelletjes-etui met vier spelen erin en het opvouwbare kinderboxje. Over het geheel heeft de Najaars beurs niet zo erg veel nieuws, maar vele bestaande artikelen zijn er in nieuwe kleuren, in nieuw materiaal of in nieuwe vorm en zo blijft er dus, ook voor de belangstellende bezoeker, veel te zien. De Najaarsbeurs is dagelijks geo pend tot 6 uur, maar zaterdag, op de sluitingsdag, gaan de deuren om 5 uur dicht Wereldtitel tennisprofs Segura en Cimeno wonnen in Parijs In het Roland Garros stadion in Parijs zUn gisteren de wereldkampioenschap pen tennis voor profs begonnen. Pancho Segura versloeg in de drie sets de Brit Mike Davies. De cijfers waren 6—1, 64 en 63. Andres Ginemo (Sp.) bleef met 63, 36, 60 62 de meerdere over Alex Oimedo (Peru). De debuterende Ghileen Luis Ayala en zijn partner Andres Gimeno werden met 4—6, 4—6 verslagen door de Amerikanen Pancho Gonzales en Tony Trabert. In het enkelspel won Barry Maokay met 63 64, 16, 75 van zijn landgenoot Bucnholz. Tan leidt in Haarlem Het schaaktoernooi van Het Oosten ln Haarlem is voortgezet met de partijen uit de derde ronde. De uitslagen waren ln de lnvitatiegroep: Crabbendam tegen Orbaan afgebroken: Tan tegen Spinho ven 10, en Van Scheltinga tegen Van Driel afgebroken. De stand is op het ogenblik: 1. Tan 3 uit 3, 2. Crabbendam 2 uit 2 plus - af gebroken partij. 3. Orbaan 1% uit 2 plus een afgebroken party, 4. Van Scheltinga uit 2 plus een afgebroken partij. 5 Van Driel 0 uit 2 plus een afgebroken party, 6. Spinhoven 0 uit 3. Damclub Leiden Uitslagen handicapwedstrijden dam club DCL: J. Dubbeldeman W. F. Oliveer 11; Hakemulder P. Oliveer 1—1; Vink Blom 0—2; Zegers Was senaar 1—1; Van der Putten Van der Reyden 11; Ouwerkerk Nijenhuis 02. Morgenavond kwart voor acht speek DCL zijn eerste uitwedstrijd tegen LDV 2 in Beüevue. Afdeling Leiden van de KNVB had voorspoedig seizoen In de grote zaal van „De Burcht" werd dinsdagavond de jaarlijkse alge mene vergadering gehouden van de Kon. Ned. Voetbalbond, afdeling Lelden. Mr. J. J. de Jongh, voorzitter var LVJ. schonk in «Un openingswoord aandacht aan de gunstige resultaten de bond. de lelderscursuaaen ln nieuwe Waterpolon ieuws Kring Gouwe-Rijnstrcek Eindstanden zomercompetitie Meisjes A 5 5 0 0 10 38—5 .4 3 0 1 4* 12—10 10-26 Jongens A 8 5 3 0 13 7 4 2 1 10 ..7 2 4 1 6* .7016 1 .5 1 0 4 2** 1. L.Z.C 2. O.Z.V. a 3. G.Z.C 4. Donk 1. Gouwe 2. O.Z.V. b 3 A.Z.C. 4. S.Z. en P.C. 5 B Z C. 1. De Zyi 2. L.Z.C. a 3 G.Z.C. a 4. D.K.D 5. Sl.stad J 1 Gouwe 2 S.Z. en P.C. 3. B.Z.C8 3 1 4. G.Z.C. b 8 2 1 5. O.Z.V. a 8 1 2 Jongens C 1. A.Z.C6 5 0 2. L.Z.C. b 6 4 0 3. G.Z.C. c 6 3 0 4. OZ.V. b 6 0 0 Dames A 1. B.Z. en P.C. 16 6 0 2. A.Z.C. 1 5 2 1 3. Donk 2 5 2 1 4. Sl.stad 2 6 0 0 1. S.Z. en P.C. 17 6 0 2 B.Z.C. 1 .7 5 0 3. G.Z.C. 3 6 1 0 4 Gouwe 1 .5 1 0 4 0* 6—25 Meisjes B 8 8 0 0 16 39—8 .8 4 0 4 8 18—19 .8314 .8215 .8125 2622 16—30 12—34 30—11 27—10 22—17 9-34 0 1 14 31—7 2 2 10 21—18 14 7 19—19 1 5 5 17—24 2 5 4 9-31 C 0 1 10 23—8 22—10 1Z—14 12 24IR 5 11—11 5 1213 0 3—25 12 29—20 10 25—17 2 14—22 2 14-23 0 5 Dames C ...6 5 0 ...6 4 1 1. A.Z.C. 2 2. D.K.D. 1 3. Plas 1 6 1 1 4 4. L.W.V. 1 6 0 2 4 Heren le klasse 1. Donk 2 8 6 0 2 12 34—13 2 A.Z.C. 2 8 3 2 3 8 3. L.Z.C. 3 8 3 1 4 7 4. B.Z. en P.C. 2 8 3 1 4 7 5. O.Z.V. 2 8 3 0 5 6 Heren 2e klasse 1. D.K.D. 1 6 6 0 0 12 2. Boskoop 1 7 3 1 3 7 3. L.G.B. 1 7 3 0 4 4" 4. L.Z.C. 4 7 3 0 4 4' 5. A.Z.C. 3 7 1 1 5 3 Heren 3e klasse 1. B.Z.C. 2 6 6 0 0 12 2. Gouwe 4 .6 2 0 4 4 3. S.Z. en P.C. 2 6 2 0 4 4. O.Z.V. 3 6 2 0 4 Donk 3 teruggetrokken. Heren 4e klasse 1. B.Z. en P.C. 3 5 4 1 0 2. D.K.D. 2 6 4 0 2 3. Plas 1 6 1 2 3 4. L.G.B. 9 21—7 3 7—19 2 6—25 25—22 20—25 16—31 22—26 12—30 11—16 12—20 8—19 15—6 10—8 10—12 9—18 A.Z.C. 4 en Sleutelstad 3 teruggetrok ken. betekent 2 verliaspunten. Beslissingswedstrijd dames: B.Z.C. 1— S.Z. en P.C. 1 2—5. Promotiewedstrijden dames: A.Z.C. —B.Z. en P.C. 1 1—4; S.Z. en P.C. 1— A.Z.C. 2 7—1; B.Z. en P.C. 1—S.Z. P.C. 1 3-4. Promotie naar de K.N.Z.B.: S.Z. en P.C. 1 (dames) en Donk 2 (heren). Europese voelbalbeker. Glasgow Rangers heeft ook de tweede wedstrijd tegen Monaco voor de eerste ronde het toernooi om de Europese beker voor nationale kampioenen met 32 gewon nen. De Schotse ploeg heeft hierdoor de tweede ronde bereikt. De ruststand van deze wedstrijd, die voor bijna 70.000 toe schouwers in Glasgow werd gespeeld, was 10 in het voordeel van Monaco. De eerste wedstrijd tussen Dunfirm- line Athletic en St. Patrick Athletic (Ier land), voor de eerste ronde van het toer nooi om de Europose beker voor beker winnaars heeft een 41 zege voor Dun- firmline opgeleverd. Atletiek Roger Moens, de Belgisch» wereldrecordhouder op dc 800 meter heeft na de atletiekwedstrijd tussen de herenploegen van België en Noorwegen, die in Leuven werd gehouden, besloten niet meer in internationale wedstrijden uit te komen. De gordijnen waren al sinds maan dagavond dicht en men had haar, noch hem, die dag en dinsdagochtend gezien, Jan H. van R. (32 jaar) en mevrouw B. de S.-B. (30 jaar) de be woners van het pand Oosteinde 79 te Delft, dat zich in een inham van deze straat in de oude Dclftsc binnenstad bevindt. Vreemd, vonden de buren. En deze bevreemding ging over in een lag voorgevoel, toen enkele kinderen gistermiddag hun ouders vertelden, dat sn sterke gaslucht geroken hadden toen ze de klep van de brievenbus had den opgelicht. Men toog op onderzoek uit. rammelde aan deuren en ramen, er kwam geen geluid uit het huis Wel werd dc reuk van gas sterker. Een op het Oosteinde wonende handelaar in oude lompen waarschuwde toen do po litie. Deze vond, na de deur geforceerd te hebben, in dc keuken van dc woning het ïyk va - Jan van R. en op zolder dat van dc vrouw. Reeds een paar uur later had dc Delftsc recherche dit drama opgelost. Jan van R. (arbeider op de Kabelfabrick had de vrouw, met wio hy samenleefde, gewurgd en daarna door de slang van het gasstel los to trekken, dc hand aan zichzelf geslagen. Over het motief van deze daad tast de recherche in het duister. Voor zover zij kon nagaan, hadden man en vrouw zondagavond geen onenigheid gehad. D» bucren konden in elk geval niets over ruzie vertellen en zeiden ook geen gestommel of gegil gehoord te hebben Familie van mevrouw De S., bij wie het «tel zondagavond op bezoek was gc- t. verklaarde dat ze heel gelukkig hadden geleken. Een der buren zei: ,Jk begrijp er niets in. Ze waren zo gelukkig met z'n tween en wilden binnenkort gaan trou- Het wachten was echter op het uitspreken van de scheiding met haar man, van wie ze vyf kinderen heeft. Het meubilair hadden ze al gekocht, tcrwyl Jan het hele huis een nieuw verfje had gegeven". De vijf kinderen van mevrouw B. ver blijven in een kindertehuis. De drl» oudsten in Voorschoten, de twee jong- sten in het kindertehuis aan de Rotter- damseweg. Haar kroost in Voorschoten had de moeder zondagmorgen nog opge zocht, samen met Jan van R. Loonsverhoging- O O van drie procent hij Philips Per 1 oktober 1961 zullen de lonen en salarissen van het personeel van het Philips-concern, vallende onder de collec tieve arbeidsovereenkomsten voor hand arbeiders en beambten, worden verhoogd met drie procent, aldus is door de NV Philips meegedeeld. Omtrent deze ver hoging werd reeds in 1959 overeenstem ming bereikt by dc onderhandelingen over de herziening van de collectieve arbeidsovereenkomsten die tot 1 mei 1962 gelden. Voorts werd door de leiding van het Philips-concern met de vakorgani saties van handarbeiders en met de vak organisaties van beambten overeengeko men, in december 1961 een uitkering van 3 procent toe te kennen aan dc dan in dienst zynde werknemers op wie de be palingen van de collectieve arbeidsover eenkomsten van toepassing zijn. Deze uit kering zal in het kader van dc bezits vorming onder het personeel geschie den in de vorm van winstdelende perso- neelsobligaties. De gemaakte afspraken zijn inmiddels voorgelegd aan het Colle ge van Ryksbcmiddelaars. Dc stand van schatkistpapicr was op 11 (4) september ln miljoenen gul dens: Promessen 1094.7 (1094,7), biljet ten 2710,9 (2644,9). styi en un het scheldsrechtersinternut. Hy herdacht de overleden leden met een minuut stilte, waarna hy de meest op de voorgrond tredende gebeurtenis, de ingebruikneming van het hoofdcom plex van het sportpark „De Kikkerpol der" releveerde. Al is daarmee het grote tekort aan terreinen nog niet op gelost! De exploitatie van een eigen gebouw werd eei\ voldongen feit en door de medewerking van bestuursleden en commissies werd het seizoen 1966—1961 voorspoedig. Tot lid van verdienste werden be noemd, de heren J. A. M. Pollman, A. Korbee en E. J. Hillebrand. De jaarverslagen van administrateur, competitieleider en commissies gingen vlug onder de hamer door, waarna ba lans, exploitatierekening, verslag finan ciële commissie, alsmede de begroting 1961—1962 onveranderd werden goed gekeurd, ISieutc bestuurslid Na de pauze volgden de verkiezingen en ook hier bleek, dat alle verenigin gen wel buitengewoon tevreden zyn met de gang van zaken. NatuurlUk werd voorzitter mr. J. J. de Jongh herkozen en zo ging het door bU de verkiezing ln diverse commissies, totdat de ver kiezing van twee bestuursleden enige moeilijkheden bracht. De heer P. J. v. d Berg werd eveneens herkozen maar door het bedanken van de heer E. J. Velthuyzen (na 32-jarige trouwe dienst) kwamen twee kandidaten naar voren: de heer J. F. Breedeveld. voorzitter van Lugdunum, en de heer T. Platje, voor zitter van G.W.S. Twee felle redevoeringen volgden, maar ten slotte werd de einduitslag: T. Platje 131 stemmen, J. F. Breedeveld 129 stemmen, zodat de heer T. Platje ln het bestuur kwam. Na de prijsuitreiking en de gebrui kelijke rondvraag, besloot voorzitter mr. J. J. de Jongh deze geanimeerde Jaar vergadering. Rolhockey Nederland verloor van Portugal Het Nederlandse rolhockeyteam heeft gisteravond te Turijn met 4—2 verloren van wereldkampioen Portugal. Bij de rust leidden de Portugezen met 2—0. De uitslagen luiden verder: Portugal—Bel gië 14—2 (ruststand 2—2); Zwitserland— West-Duitsland 4—3 (3—0); Engeland— Zuid-Slavië 6—4 (3—2). Portugal bezet de eerste plaats met 10 punten uit vijf wedstrijden cn doel- cijfers 35—5. Nederland 6taat met 4 pun ten uit vier ontmoetingen op de vierde plaats. LISSE Activering jeugdwerk Gisteravond werd in De witte Zwaan te Lisse vergaderd door het „Comité acti vering Jeugdwerk", het overkoepelend orgaan voor alle Jeugdwerk van protes tantse zyde. Voorzitter E. van Houten leidde de vergadering. Secretaris Alb. Helmus gaf een over zicht van hetgeen de revue is gepasseerd. Van alle activiteiten werd verslag uit gebracht aan het gemeentebestuur van Lisse. In dit verslag kan worden ge waagd van een stygende belangstelling. In de voorgaande winter werden drie cursussen voor jeugdleiders georgani seerd. Met dankbaarheid werd gewag ge maakt van het feit, dat in deze cursussen uitnemend werd samengewerkt met het r.k. Interparochieel Jeugdwerk (I.P.J.) Een financieel overzicht gaf mevr. Tissing-Thijssen Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over het werkprogramma voor de komende wintermaanden. Mooie sugges ties werden gedaan, die men met het IPJ. zal bespreken. Jeugdverenigingen kunnen voor het verkrijgen van subsidie een verzoek In dienen by de secretaris, de heer Alb. Helmus, Zwanendreef. Knapenverenlglng De christelijk-gereformeerde knapen- vereniging hield een ontmoetingssamen komst in het jeugdgebouw Salvatori in de Wagenstraat, onder leiding van de heer J. M. de Graaf. Leider G. Batenburg sprak over de vraag: „Is het nut van een knapenvereniglng aanwezig?" Deze vraag werd door spreker in bevestigende zin beantwoord. Er gaat van een knapen- vereniging een vormende invloed uit Hier wordt de grondslag gelegd voor latere verenigingsarbeid. Na een gezellige pauze werden door de heer Abr. van der Spruit leuke films vertoond. Ds. Bicsma sprak een slotwoord. „De Luchtklievers" vloog De postduivenvereniging „Dc Lucht klievers" hield een wedvlucht vanaf Mons (205 km). Er waren in concours 115 vogels. Gelost om 8.30 uur. Aankomst eerste duif 10.54 uur, snelheid 1421 meter per minuut; aankomst laatste prijsduif 10.59. snelheid 1371 meter per minuut. Uitslag: Th. Schoone 1, Jac. van Es 2. 4. 5, 11: M. de Vreugd 3. 7. 10, 15. 20; K. van Diest 6. 8. 12. 16. 19. 21, 22; H. van Kesteren 9. 13; W. Schoone 14; W. v. d. Lans 17; Joh. de Kuijper 18; P. Bcrsee 23. Er staat voor dit seizoen nu nog één vlucht op het programma. Het is een moeilijk seizoen geweest met veel vcrlle- >n aan prima vogels. I.P.J. en C.A.J. werken samen Naar wy vernemen wordt vrijdagavond 15 september om 8 uur ln do Witte Zwaan gecombineerde vergadering gehouden van I.P.J. (R.K. overkoepelend jcugd- orgaan) en C.A.J, (Prot. overkoepelend orgaan). Tot deze vergadering worden allen uitgenodigd die met het jeugdwerk in enigerlei vorm te maken hebben of als belangstellenden deze avond willen bijwonen. De heer Koevoets uit Leiden zal een causerie houden over verschil lende vormen van jeugdwerk cn tevens een demonstratie geven van hetgeen op dit gebied voor cn met de jeugd kon worden gedaan om haar nuttig bezig t« houden. Het ligt in de bedoeling op deze avond weer verschillende cursussen te vormen. Ingebruikneming kerkorgel uitgesteld De ingebruikneming van het nicuwt orgel in dc Herv. kerk kan op 28 sep tember niet doorgaan, mede omdat dan de jaarlijkse harddraverijen worden ge houden. De juiste datum is thans nog niet bekend. Herv. dameskrans De Hervormde Dameskrans hoopt maandag 18 september weer met haar arbeid te beginnen om 8 uur in dc Herv. school. narddravery De jaarlijkse horddraverij te Lisse zal dit jaar worden gehouden op donderdag oo - op de Van Lijn-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9