Onbemand vliegtuig op hol boven drukke stad Verhoogde radioactiviteit al of niet een gevaar? Heden begon Westduitse „invasie" in Engeland Nagels als geneesmiddel *1 OSRAM! 5 ZINKEN VAN HA 10 Het lid van de Tweede Kamer, de heer Vondeling (soc.) heeft de ministers van justitie, van verkeer en waterstaat en van landbouw en visserij schriftelijke vragen gesteld over het zinken van de Harlingen 10. De heer Vondeling vraagt of de bewindslieden kennis genomen heb ben van de omstandigheden waaronder het schip gezonken is en of het de regering bekend is dat het niet het enige ongeluk van die aard is, dat de laatste jaren aan vracht- en vissersschepen is overkomen op de Zeeuwse wateren, het IJsselmeer en de Waddenzee. De heer Vondeling vraagt verder of deze ongelukken niet de indruk wekken dat de wettelijke voorschriften betreffende de veilige navigatie in genoemde wateren en in het algemeen bij de kustvaart, veel te wen sen overlaten en voorts, wat de regering go zij reeds tot een overeen komstige mening gekomen mocht zijn denkt te doen en op welke termijn. LUCHTMACHTKAPEL Het Tweede-Kamerlid de heer Kranenburg (soc.) heeft aan de minis ter van defensie schriftelijk gevraagd of het comité van de verenigde chefs van staven zich heeft ingelaten met het repertoire van de lucht machtkapel en zo ja, of deze bemoeiing betekent, dat bedoeld comité zich begeeft in rechtstreekse gezagsuitoefening over onderdelen der krijgsmacht. Voorts heeft de heer Kranenburg gevraagd of de minister zulke be moeiingen wel in overeenstemming acht met taak en wa-rdigheid van zijn hoogste militaire adviesorgaan en voorts of de minister zich zelf of enig militair orgaan competent acht om langs hiërarchieke weg leiding te geven aan de ontwikkeling van een muzikaal repertoire, in het bijzon der waar het betreft de hedendaagse muziek. VERLAGING TABAKSACCIJNS De regering heeft de Tweede Kamer voorgesteld de tabaksaccijns te verlagen ter compensatie van de verhoging van het invoerrecht op ruwe tabak, welke verhoging een gevolg is van de voorgenomen aanpassing aan het gemeenschappelijk douanetarief van de E.E.G. In de toelichting op het betrokken wetsvoorstel schrijft staatssecretaris Van den Berge t (financiën) dat de accijnsverlaging zo moet worden vastgesteld, dat ze bij benadering gelijk is aan het bedrag, dat voor de verwerkte ruwe ta- bak aan invoerrechten en omzetbelasting meer verschuldigd zal worden r als gevolg van de aanpassing van het invoerrecht. Voorgesteld wordt de accijnsverlaging bij Koninklijk besluit te doen ingaan. BUITENLANDSE ARBEIDERS I Mej. Knol (kath. v.), lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijke vragen gesteld over de gebeurtenissen rond de Spaanse en Italiaanse arbeiders in ons land. Mej. Knol vraagt of de minister overweegt een onderzoek in te stellen naar oorzaak en aanleiding van de „betreurenswaardige ontwikkelingen in de verhouding tussen buitenlandse arbeidskrachten van Italiaanse of Spaanse nationaliteit in Twente en een deel der Twentse bevolking". Voorts vraagt mej. Knol, of er van de zijde van het ministerie stappen worden overwogen om onverwijld een meer bevredigende coördinatie van werkzaamheden te bevorderen bij de instanties, die direct of indirect bij de immigratie van arbeidskrachten in Twente zijn betrokken, dan wel om tot voorlopige stopzetting van bedoelde immigratie te geraken. Tenslotte vraagt het Tweede-Kamerlid: „Wordt voor die buitenlandse arbeidskrachten, die zich door bedoelde gebeurtenissen genoodzaakt ach ten hun arbeidscontract voortijdig te doen eindigen, bij gebleken urgen tie, een regeling overwogen, waarbij de bijzondere omstandigheden in aanmerking worden genomen?" VERDWENEN BEZITTINGEN 1 Het lid van de Tweede-Kamer de heer Corver (lib.) heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk gevraagd, of 1 het waar is, dat er 45 pakjes, inhoudende sieraden en andere bezittingen van Nederlanders, die tijdens de oorlog in Duitse concentratiekampen zijn geweest, na de oorlog naar Nederland zijn gebracht, doch niet aan de eigenaren of hun nabestaanden zijn teruggegeven. De heer CorVer 1 informeert voorts of het juist is dat genoemde bezittingen reeds vele jaren geleden door bemiddeling van „La mission Néerlandaise de re- cherches" in Parijs werden overgedragen aan het ministerie van sociale Kan de minister meedelen, aldus vraagt de heer Corver verder, waar genoemde bezittingen zich thans bevinden en welke pogingen in het werk i zijn gesteld om de rechtmatige eigenaars of hun nabestaanden op te I sporen? Hij wil tenslotte weten indien niet naar de eigenaren of nabestaanden is gezocht, wie voor een dergelijke gang van zaken verantwoordelijk is en wat de minister verder meent te kunnen doen om deze zaak tot een i bevredigende oplossing te brengen. NEDERLANDERS IN AUSTRALIË Slechts weinig Nederlandse emigranten in Australië ondervinden moeilijkheden door de lichte terugslag die zich in de Australische economie voordoet. Als 1 voorzorgsmaatregel wordt aan adspirant-emigranten die ongeschoold of in hun vak op het ogenblik moeilijk plaatsbaar zijn (vooral indien ze grote gezinnen hebben en hun kennis van de Engelse taal gering is) aangeraden het vertrek aan te passen „aan de ontwikkeling der omstandigheden". Dit heeft minister Veldkamp mede namens minister Zijlstra meegedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid Borst (comm.). De minister ontkent I dat van propaganda voor emigratie sprake is geweest. Verder ontkent hij, i dat het thans de morele plicht van de Nederlandse regering zou zijn om die i personen die moeilijkheden ondervinden, financieel in staat te stellen naar i Nederland terug te keren. SPECIALE KENTEKENS Minister Korthals (verkeer en waterstaat) heeft in een wetsontwerp aan de Tweede Kamer voorgesteld de geldigheidsduur van de speciale kentekens voor motorrijtuigen van niet-Nederlanders en van fabrikanten en handelaren te De^kentekens voor motorrijtuigen van niet-ingezetenen (GN «n fN} z<Mlen voortaan een looptijd van een jaar of. indien afgegeven m lhet laatste kwar taal een looptijd van hoogstens vijftien maanden kunnen hebben. Zoals oe- kend genieten houders van GN- en BN-tekens vrijstelling van verschalende op motorrijtuigen drukkende belastingen. Reeds uitgegeven GN- en BN-ken- tekens zullen hun geldigheid vijftien maanden na de inwerkingtreding van het thans ingediende wetsvoorstel verliezen. Ook stelt de minister voor de looptijd van de sinds 1951 uitgegeven ifjnHpn zend FH-kentekens en van de nieuwe FH-tekens aan een Bestaande, meer dan vijf jaar oude FH-borden^zouden hun^geldi^ieid een jaar na de inwerkingtreding jfi St' "",X1 bewijzen zouden vijfjaar De minister het wetsvoorstel moeten verliezen. Nieuwere FH- c.. ..a hun afgifte ongeldig moeten worden. lawri iS met het voorstel gekomen omdat misbruik is gemaakt van GN- FH-kentekens. Een groot aantal FH-tekens wordt bijv. niet meer gebruikt door hen aan wie ze destijds zijn afgegeven. Piloot had het nakijken Een onbemand vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartdienst met Voldoende benzine voor drie uur aan boord heeft gisteren twee uur boven Burlington in de Amerikaanse staat Iowa rondjes gevlogen. Het toestel stond met volle tanks op bet vliegveld van Burlington, toen de piloot buiten het vliegtuig voorbereidin- 5en trof voor de start. Plotseling sloeg e motor aan. Het toestel liet de piloot het nakijken. Het reed steeds sneller over het vliegveld en verhief zich van de grond. Nadat het op een hoogte van ongeveer 350 meter was gekomen, be gon het onbemande vliegtuig aan zijn rondjes boven de stad, die een diame ter van ongeveer dertien kilometer had den. In de stad waarschuwden politie er brandweer de bevolking, dat het toestel in de stad zou kunnen neerstorten. Een school zond haar 450 leerlingen naar huis. Burlington telt ruim 30.000 inwo- ners. Na verloop van enige tijd slaakte men In Burlington een zucht van verlichting. De wind dreef het toestel weg, zodat het niet meer boven de stad kwam. Het hoofdkwartier van de Nationale Garde te Des Moines deelde mede. dat het vliegtuig voor drie uur brandstof aan boord had. Verder werd meege deeld, dat er geen plannen bestonden het toestel neer te schieten. De piloot, die het toestel probeerde tegen te houden moest met wonden -;t rechterbeen in het ziekenhuis :n opgenomen. Later werd gemeld, dat het toestel na twee uur In de lucht te zijn ge weest, bij Aledo in Illinois is neerge vallen zonder schade aan te richten. De Amerikaanse minister van handel Orville Freeman, heeft gisteren bij zijn terugkeer van een bezoek dat hij naar zijn mening deze landen ervan overtuigd had dat zij het toe licht op de invoer van Amerikaanse landbouwprodukten niet moesten ver scherpen Freeman zei: „Wij hebben ge tracht hen ervan te overtuigen, dat de Verenigde Staten West-Europa veel goedkoper kunnen voorzien van tarwe, voedergranen en vele andere land- kan^geschi e den op*de kleme,binder ef-1 lawaai, stof en flciiDt* boerderijen in West-Europa", ke gassen t« voorkomen. Chroesjtsjef verklaart: Powers komt nog niet vrij New Vork Times verklaard dat de Amerikaan Francis Gary Powers even tueel vrijgelaten zou kunnen worden voor zijn straftijd van tien jaar is ver streken, maar dat de huidige interna tionale spanning het onmogelijk maakt om de piloot van de U-2 thans vrij te Powers werd 1 mei 1960 boven Rus land neergeschoten en daarna veroor deeld als spion. Deze zaak droeg bij tot de ineenstorting van de Parijse conferentie toen Chroesjtsjef eiste president Eisenhower zijn excuses voor de vlucht zou aanbieden. Chroesjtsjef herinnerde er aan de Sowjetunie na de verkiezing president Kennedy twee bemanningsle den van een Amerikaans verkennings vliegtuig dat op 1 juli 1960 boven de Barendszee was neergeschoten. had vrijgelaten. Wij hadden gehoopt, aldus de premier, dat dit bewijs van goede wil /goed begrepen zou zijn en dat onze betrekkingen zouden verbeteren. Dan zou Powers ook vrijgelaten zijn. Maar tot onze spijt zijn onze betrekkingen thans zodanig dat er geen mogelijkheid is Powers vrij te laten, aldus Chroesj Advertentie Wilt U leraar worden? Er Ic sen schromelijk tekort aan lararan. Wij raden U aan z.s.m. ta gaan studeren voor Engels, Duits, Frans ol Nad. M.O.A. Ook da studie voor Wiskunde L.O. of M.O.A. Is momenteel zeer lucratief. Vraagt p.o. een prospectus met proefles een bij: RESA-HILVERSUM (Nederlands Talencentrum) - Tel. 45432 Geelboek over vlucht uit Oost-Duitsland Het Westduitse ministerie voor zaken geheel Duitsland betreffende heeft gis teren een geelboek van 1§0 pagina's over de vluchtelingenstroom uit Oost- Duitsland en de daartegen genomen Oostduitse maatregelen uitgegeven. Het is een verzameling van medede lingen van vluchtelingen, weergaven van ambtelijke teksten, propaganda materiaal van de „socialistische een heidspartij" en knipsels uit de Oost duitse pers. De betrokken minister. Lemmer, verklaarde voor de pers dat dit geel boek een onopgesmukt beeld geeft van geestelijke en materiële terreur in Oost-Duitsland. Ter illustratie zei hij dat in de afgelopen dagen alleen reeds in het Oostberlijnse district Lich tenberg een dertigtal mensen zelfmoord had gepleegd. Het geelboek wordt in verschillende talen uitgegeven en aan alle buiten landse vertegenwoordigingen in Bonn -toegezonden. Het zal nog gevolgd worden door een boekwerk met voorna melijk foto-materiaal over de toestand in Berlijn. Volgens het geelboek zijn sedert 1945 minstens een drie-en-een-half miljoen mensen uit Oost-Duitsland en Oost-Ber- lijn uitgeweken. Hervatte kernproeven Prins Albert van Luik en prin ses Paola hebben in Venetië de gala-opening bijgewoond van het twintigste toneelfestival. De Britse „Old Vic" gaf daar een opvoering van Shakespeare's „Romeo en Julia". Op de foto: het prinselijk paar in de eréloge. Troepen gaan in Wales oefenen (Van onze correspondent in Bonn) begon dan de „invasie" van Westduitse troepen in Engeland. Tot 30 september a.s., drie weken dus, zullen 20 officie ren, 80 onderofficieren en 280 man schappen met 40 tanks van het (Amerikaanse) type M48aII, 46 vrachtauto's en 8 motorrijwielen oefenen op het Britse manoeuvre- terrein Castlemartin in Wales. De troepen behoren tot het 84e tank bataljon, dat in Lüneberg in Ne- dersaksen is gestationeerd. De offi cieren en manschappen werden met (Franse) transportvliegtuigen van de Luftwaffe overgevlogen. Het materieel is met het West duitse vrachtschip „Treuenfels" overgebracht en in Pennbroke gef lost. LSM's van de Britse marine hebben het materieel aan land ge bracht. Het Westduitse contingent staat onder bevel van kolonel Karl Wilhelm Kleist, die tot eind 1960 Westduits litair attaché in Canada is geweest de Britse mentaliteit goed kent. Het is te begrijpen, dat zowel Westduitse ministerie van defensie als de Britse militaire autoriteiten dit periment met zeer gemengde gevoelens tegemoet zien. Het is de eerste maal in de geschiedenis van Engeland, dat Duit se troepen er voet aan wal zetten. Hitier heeft 21 jaren geleden zün plannen op gegeven een landing op Britse bodem te forceren. De militaire historici zijn het er nog nooit over eens geworden, of hem dat destijds al dan niet z gelukt. Alles gedaan m Westduitse zijde is alles gedaan de rond 400 man pantsertroepen zo goed mogelijk op hun drieweeks verblijf in Wales een socialistisch en com munistisch centrum voor te bereiden. Alle soldaten hebben een spoedcursus in de Engelse taal gevolgd, waarbij niet is vergeten de mannen ook een paar woordjes „Welsh" te leren. Allen hebben Uverig moeten studeren in een bro chure, waarin het een en ander wordt verteld over de gewoonten en eigen aardigheden van de Engelsen. Zij weten nu b.v., dat het in Engeland niet tot de goede toon behoort alsmaar handjes te geven, hetgeen bij de Duit sers bijzonder intensief gebeurt En ver der weten de Westduitse soldaten nu dat zij tegen een Engels meisje niet di- dat liet „I like you!" toefluisteren. De jongemannen, die naar Engeland gaan, zijn allen tussen de 19 en 22 jaar, die de oorlog dus alleen maar van horen zegen kennen, maar die er ook genoeg over hebben gehoord, gelezen en (via televisie en film) gezien om hem gron dig te verafschuwen. Vrijwel allen ver heugen zij zich over hun reisje naai Engeland. Er zijn zelfs soldaten, dit eigenlijk vóór de vertrekdatum hadden moeten afzwaaien, maar die om verlen ging van diensttijd hebben gevraagd, alleen maar om de pantseroefening Castlemartin te kunnen meemaken. Niet goedkoop Voor de Westduitse minister vaiT"_. fensie, Franz-Joseph Strauss, kost de operatie-Castlemartin naar schatting twee miljoen mark. In West-Duitslana zijn geen oefenterreinen genoeg. Die ei zijn worden ook gebruikt door de bond genootschappelijke troepen in Navo- verband. Vandaar, dat minister Strauss reeds moest uitwijken naar Frankrijk en zelfs een ogenblik op zoek is geweest naar terrein in Spanje. Bovendien: West-Duitsland en Enge land z(jn de belangrijkste Europese part ners in de Navo. Britse troepen staan in West-Duitsland. Dat gaat goed, enkele zuiver individuele en meestal „alco holische" knokpartijen buiten be schouwing gelaten. Waarom zou het met die Jonge Westduitsers in Wales niet zo goed gaan? Het is in ieder geval waard om het experiment te wagen, al ware het alleen maar om te zien hoe veel er in Engeland van de ressentimen ten nog is overgebleven. Dit is de plaats, waar een Amerikaanse proefneming met een atoom bom verwacht wordt. Het is de basis in het woeste gebied van Rainier Mesa in de staat Nevada. Hier zullen de Amerikanen een ondergrondse atoom-explosie veroorzaken, in antwoord op de expe rimenten, die door de Russen op dit hachelijke terrein zijn hervat. Jn ccft Oontc Kij, De algemene raad van het Britse vakverbond (T.U-C.) heeft voor de derde maal een vrouw tot voorzitter gekozen, namelijk de 64-jarige Anne Godwin, algemeen secretaresse van de vak vereniging van kantoor bedienden. De minister van socia le zaken van Noordrijn- land-Westfalen heeft een wetsontwerp ingediend dat de industrieën ver plicht het toebrengen van schade aan hun om geving door trillingen, Het zal echter nog tien jaar duren voor dc lucht boven het Ruhrgebied weer zuiver is. I De Duitse toeristen bond zal er bij de auto industrie op aandringen een gelijke bumperhoog te voor alle typen auto's in te voeren om onnodig zware beschadigingen bij lichte botsingen te ver mijden. I Iemand, die beweert in het bezit te zijn van het schilderij van Goya, dat uit de „National Galery" in Londen is gestolen, heeft medegedeeld, dat hij de limiettijd voor het losgeld 1.000.000 te be steden voor de ontwape ning) heeft verschoven tot hedenmiddag. I De driejarige Caroline Kennedy zal straks de kleuterschool, die inge richt is op de derde ver dieping van het Witte Huis, gaan bezoeken. Of het schooltje ook door negerkinderen zal wor den bezocht, wilde Ken nedy's perschef Salinger niet gaan vragen. Negen Italiaanse ge leerden die met vier schapen, twee kalveren en «nige kippen een maand geïsoleerd heb ben geleefd in de Alpen, zijn van mening dat een gemeenschap die zich met nuttig werk bezig houdt, gedurende enige tijd abnormale omstan digheden kan doorstaan. I Een broedende duif in een boom in de Hollard- straat in Johannesburg is er de oorzaak van dat de boom niet door bull dozers is weggeschoven, hetgeen voor de aanleg van een plantsoen nood zakelijk was. De boom kreeg nu een prominente plaats in het ontwerp, dat f 700.000 gaat kosten. Advertentie (Van een onzer redacteuren) ALVORENS men zal kunnen begrijpen of er op verre af stand, in ons geval de afstand van de Russische explosieplaats (en) tot Nederland, al of niet sprake is van gevaar voor de volksgezondheid, dient eerst dui delijk te worden gemaakt wat er gebeurt bij het ontploffen van een atoombom. Om te beginnen is er een licht flits, vele malen sterker dan de zon, die heel kort duurt en betrekkelijk ongevaarlijk geacht mag worden. Tegelijk hiermee ontstaat hitte- straling, duur ongeveer een secon de, die in een cirkel rondom het ex- plosiepunt in Hiroshima was de straal 2 tot 3 km; bij de huidige zwaarste bommen komen daar nog wel de nodige kilometers bij al les verkoolt of doet ontbranden. Hiermee gepaard gaat ook een luchtdrukgolf, welke ongeveer in hetzelfde gebied als waar de hitte werkzaam is schade aanricht en re latief de meeste mensenlevens eist. Ten slotte is er de radio-actieve straling. Te grote doses kunnen, zoals men weet, dc dood ten gevol ge hebben of ziekten veroorzaken, dan wel hun invloed laten gelden op het nageslacht. Deze radio-actieve straling, veroorzaakt dus door een kernexplosie, onderscheidt men in directe en indirecte straling. De di recte straling duurt ongeveer een minuut, maar is evenals hittestra- ling en luchtdruk gelokaliseerd, der halve voor ons onderwerp niet van betekenis 1). Echter wél de indirec te straling. Wat bedoel^ men met deze indi recte straling? Het is, populair ge zegd, de straling van radio-actieve stofdeeltjes die als gevolg van de kernexplosie zijn ontstaan. Ze wor den door de vuurbol (paddestoelef fect) mee omhoog gezogen en val len daarna heel langzaam naar de aarde terug, wat een gelukkige omstandigheid is daar hun stra lingsintensiteit dan door natuurlijk verval al sterk zal zijn afgenomen. E.E.G.-commissie voor toetreding de Europese commissie dat geen bezwaar bestaat tegen het openen van onderhandelingen met Engeland over de toetreding van dit land tot de Euromarkt. De Europese commissie is woensdag en donderdag in vergadering bijeen ge weest. De Britse aanvraag om toetre ding was een van de agendapunten. De kwestie zal nu behandeld worden door de ministerraad, die op 25 sep tember in Brussel bijeenkomt en ook de verzoeken om toetreding van Ierland en Denemarken in ogenschouw zal nemen. Waarschuwing van V.S. aan Nat. China De Verenigde Staten hebben Nationa listisch China verzocht er voor te zor gen. dat de nationalistische straaljagers alleen boven de Straat van Formosa pa trouilleren en zich zullen onthouden van „provocerend" optreden, zoals het ach- ternajagen van communistische straal jagers boven het vasteland van China. Indien aan dit verzoek geen gevolg wordt gegeven, zal de levering van on derdelen en brandstof worden gestaakt. stukjes nagels met verkoch- een bezemtwUgje. de opgelopen tovertJ te zullen terst eenvoudig, want de patiënt bekomen. middel dus als bet ware op anderen neeskundige tradities uit lang ver- overgedragen. Plinius, de bekende vlogen tfjden. Een dergelijk oordeel Romeinse encyclo- kunnen paedlst uit die tijd, brandmerkte deze middelen niet al leen als volslagen kwakzalverij, maar hekelde bovendien de Immoraliteit van de gebruikers die I— er niet tegenop za gen anderen met hun ziekten op te knappen. Dat was dus In de eerste eeuw na Chr. en in de tijd die sindsdien is verstreken mogen we dan ook ver wachten dat het geloof aan de won derlijke en genezende eigenschappen TOCH IS HET ZO! oorloven, maar we dienen dan toch wel te bedenken dat deze opvattingen In verschillende delen van ons land even eens nog springlc- vend zj|n. De arts C. Bakker, die een uitvoerige studie maakte van de volksgeneeskunde, verhaalde b.v. 25 Jaar geleden dat In verschillende delen van Noordholland en Utrecht nog steeds de mening heerste dat afgeknipte nagels die In een fles met water of brandewijn eerden gedaan, onder de bedstee nagels volslagen is verdwenen, moesten staan als voorbehoedrald- Want, Indien de Romeinen zich cUat- del tegen reumatiek. En In de van bijna 2000 jaar later zich dan wel kanten tegen dergelijke opvattingen? We zullen zien! tegen deze ziekte be lloc het tot wellicht nóg toegaat! nangkabauers. zal velen »i glimlach ontlokken. Want daar te lande iemand door een an der „betoverd" Is, en hü leidt dien tengevolge aan zware hoofdpijnen en hevige koortsen, snijdt de doekoen Trouwens, hoeveel duizenden Jon kort toeging (en ge Nederlandse moeders *Un nog riMf' Me- steeds van oordeel dat f et hoogst on een gewenst is de eerste nageltjes van hun baby te knippen? »k aan deze onschuldige opvatting ligt oorspron kelijk hetzelfde bijgeloof ten grond slag ala wij hierboven de Chinezen Menangkabauwera In de schoenen de nagels van de handen en voeten hebben geschoven! de patiënt, knipt hem boven- Daarover volgende keer. PROF. ATEN GAF COMMENTAAR Nu Chroesjtsjef als onderdeel van zijn opgevoerde koude oor log lot hervatting van proeven met kernwapens is overgegaan en er (al weer in het kader van die koude oorlog) geen gras over heeft laten groeien door kort achtereen vier kernexplo- siea te doen plaatsvinden, is de vraag gewettigd: Wat voor ge volgen kan de daardoor ont stane verhoogde radio-activiteit hebben voor de volksgezondheid met name in ons land? Is hier sprake van een gevaar voor die volksgezondheid Wat te denken als deze proeven met de regelmaat van een klok zullen worden voortgezet? Met deze vragen hebben wij ons gericht tot prof. dr. A. H. W. Aten, wetenschappelijk direc teur chemische afdeling van het Instituut voor Kernfysisch on derzoek te Amsterdam en hy- zonder hoogleraar in de radio, chemie aan de Gemeentelijke Universiteit in de hoofdstad. Hjj was zo vriendelijk ons san antwoord te dienen. In het bij gaande artikel vindt men t|jn mening over deze en nog andere vragen die in het gesprek naar voren kwamen, geboekstaafd. Advertentie W lampen 4 Bovendien worden zij als gevolg van hun langdurige valtijd zeer verspreid, zodat ze uiteindelijk in zeer kleine hoeveelheden per op pervlakte-eenheid, vaak tegelijk met regen, op aarde neerkomen. Wat dus in ons land door de Rus sische proeven aan radioactiviteit binnenkomt of bij voortgezette proeven zal binnenkomen, is be paald niet verontrustend. Daar komt nog wat bij. Nooit mag vergeten worden dat de Rus sen in tegenstelling met de Ame rikanen kernexplosieproeven in eigen land verrichten, zij het dan in niet- of ijlbewoonde gebieden. Dit betekent dat zij, wat het ge vaar betreft, het eerst in eigen vlees snijden! Met andere woorden: bij elke proef lopen zijzèlf het mees te gevaar. De Russen zullen er zich derhalve wel voor wachten het met hun kernexplosies TE bont te ma ken. Ook dit aspect van de zaak wijst er derhalve op dat niemand enige angst behoeft te koesteren voor ernstig gevaar. Anderzijds: wat de Russen thans doen kan toch ook niet bepaald een bijdrage voor de volksgezondheid in de wereld worden genoemd. Het feit blijft, dat door hun zogenaam de onbeheerste kernexplosies in tegenstelling met de beheerste kern splitsing voor vredesdoeleinden wel ke in reactoren geschiedt een verhoogde radioactiviteit ontstaat, al is het dan zo dat de mensheid op de wereld die gemakkelijk verdra gen kan. Ter vergelijking: de natuurlijke radio-activiteit, afkomstig voorname lijk uit gesteenten, is veel groter dan de hier in het geding zijnde, kunstmatig opgewekte. En deze na tuurlijke radioactiviteit kan het li chaam, dat heeft de mensheid sinds de schepping bewezen, doorstaan. Ons land is bovendien nog met zijn natuurlijke radio-activiteit in een bijzonder gunstige positie, om dat ons (fijn verdeelde) gesteente in zand en klei door de zee is uit geloogd, „gewassen", waardoor de straling belangrijk is gereduceerd. Voorts bouwen wij hier met bak steen en weinig met natuursteen, wat óók al gunstig werkt en tenslot te is er nog onze lage ligging, die de kosmische straling weinig kans geeft, in tegenstelling met hoog ge legen landen zoals Bolivia, Mexico en Peru. Conclusie: onze marge tot de gevaarlijke radio-actieve grens is belangrijk groter dan die van menig ander land. Neen, al deze genoemde radioac tieve stralingen behoeven geen angst in te boezemen. Eerder zou dat het geval dienen te zijn met de stra lingen waarvan men zich medisch bedient, de bekende röntgenstralen. Dit gevaar voor de mens moet veel reëler geacht worden. Want hoewel niemand zal willen ontkennen dat röntgenbehandeling niet vaak nodig, ja heilzaam kan zijn, is er toch ook een tendens merkbaar dat er in dit opzicht onnodige stralingsdoses worden toegediend: er wordt vaak ten onrechte van de röntgenappara tuur gebruik gemaakt. Als er dus èrgens iets ten goede gekeerd zou moeten vorden, dan zou dat pri mair deze sector gelden. Zuiver wetenschappelijk gezien hebben de proefexplosies wél verve lende gevolgen. Een belangrijke vraag voor kernfysici is namelijk op welke wijze en in welk tempo verhoogde radioactiviteit verdwijnt. Een object van diepgaande studio vormde dc research van deze mate rie na de laatst Russische en Ame rikaanse kernproeven vóór dc kern stop van 1958, waarbij van Russi sche zijde van een bijzonder „vuile" bom (een bom, waarvan de explo sie gepaard gaat met veel radio-ac tiviteit) sprake was. Nog steeds was hierover het onderzoek aan de gang. Er werden overal op de we reld metingen hiernaar verricht. De kernstop had dus ook wetenschappe lijke betekenis! Helaas moest dit onderzoek door het optreden van de Russen onbe- eindigd worden afgesloten. Immers: de nieuwe explosies hebben ,.h' ra dio-actieve patroon" volkomen ver anderd. I) Binnenkort hopen we nader in te gaan op bet gevaar van kernwapen» in oorlogstijd. Op goede gronden kan nl. wor den aangenomen dat onze mi nister van Binncnlandae Zaken zeer binnenkort uitvoering zal geven aan zijn reeds ecraer aan de Kamer» aangekondigde voor nemen de bevolking uitvoerig# voorl rhtlng over de individuele zelfbescherming te veritrekken. Red.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5