VELPQIf! KRONIEK mm Medewerkers van radio en t.v. verzorgen startavond Een woord voor vandaag Zuivel nermasept Ziekenfondsen betalen verblijf verpleeghuis Hollandse nederzetting in Brazilië viert feest Arjos wil leden werven met propaganda-aktie Altijd liever 2 I ANDERZIJDS HET ULO UIT DE BRAND? De heer J. A. van Bennekom te Middelburg, lid van de Tweede Kamer, ood-voorzitter van de Vereniging van Chr. Onderwijzers, voorzitter van de Vereniging van leraren aan Prot. Chr. Kweekscho len en inspecteur van de Vereniging voor Chr. Nationaal Schoolon derwijs, schrijft ons: hoofdgedachten uit dc nota van „het onderwijs" door de bewindslieden zijn overgenomen. Maar onze vol doening wordt aanmerkelijk getem perd door enige bijkomende om standigheden en we vrezen dan ook, dat op deze wijze voor het ulo-ln- nood het volgend Jaar slechts wei nig gegadigden aan de markt wor den gebracht. IN- en outsiders weten, dat het ulo, de meestbegeerde vorm i voortgezet onderwijs, sinds r en dag in nood verkeert. Het t met een tekort aan ruimte; er moeten voortdurend nieuwe lokali teiten worden gezocht en gebouwd om de wassende stroom jongens en meisjes te kunnen opvangen. Maar het tobt vooral met een ontstellend gebrek aan min of meer gekwalifi ceerde leerkrachten; er moeten on derwijzers met bevoegdheden in de moderne talen, wiskunde en handels kennis zijn om de jongelui voor de ze vakken op het peil van het ulo examen te brengen. Hoet groot het tekort aan ulo-on derwijzers is, leert een enkele blik in de advertentiekolommen van de schoolpers. Een van de meest gele zen bladen, op 31 augustus Jl. ver schenen. bevatte 52 oprocpineen voor ulo-onderwljzera aan christelij ke scholen: In verscheidene geval len zijn aan één school zelfs twee of drie vacatures tegelijk. Nu Is deze wassende stroom ulo leerlingen niet onverwacht komen aangoiven. Ieder kon op zijn vin gers uitrekenen, dat de geboorte- piek van 1946 in 1958 en volgende jaren een stormloop ook op de ulo scholen zou veroorzaken. En men mag dc regering niet verwijten, dat zij in dezen geen enkele maatregel heeft genomen Een Jaar of vijf ge leden zijn aan de kweekscholen zo genaamde C-cursussen gevormd, waar de onderwijzers gelegenheid kregen „op aantrekkelijke voorwaar den" één der in trek zijnde bevoegd heden te verwerven. Door oorzaken waarop ik hier niet nader inga. heb ben deze cursuszen tot nu toe ech- ter niet het rendement opgeleverd, waarop men hoopte. En dus zit het ulo op een ontstel lende wijze „in de boot"; leder ver trekkende onderwijzer (èn vhmo cn kweekschool zijn grote afnemers) neemt meer akten mee dan zijn op volger aanbrengt. In sommige ge vallen geeft zelfa de bereidheid om voor een akte te gaan studeren al een gerede kans voor een benoe ming aan een ulo-school. T\E gezamenlijke Nederlandse on- centra zich reeds geruime tijd be zonnen op een aanvaardbare nood oplossing. Ik zou dit „nood" wel driemaal willen onderstrepen. De definitieve opleiding van de ulo-on derwijzer eist een zo grondig be raad. dat. mede gelet op mogelijke veranderingen in bet voortgezet on derwijs. op korte termijn van dit beraad geen soelaas is te verwach ten, Een noodsituatie eist nood maatregelen En dus hebben op 11 oktober I960 de genoemde instanties een nota aan de Minister overhan digd, waarin een panklare noodop lossing werd voorgesteld. Minister en staatssecretaris heb ben deze nota grondig bestudeerd. O.i. iets te grondig, als we althans letten op de lijd, die de excellenties nodig hebben gehad voor hun beslis sing. Want augustus 1961 is de mo gelijkheid geopend aan kweekscho len een spoedopleiding voor de zo genaamde ulo-akten te verbinden. Ik kan hier alle details van de ge troffen regeling niet vermelden. Daarvoor mag ik naar de dagbla den verwijzen. Wanneer minstens 15 cursisten zich aanmelden kunnen be zitters van de volledige taevoegd- heid per 1 oktober ln dagopleiding (15 lessen per week) binnen het Jaar worden opgeleid voor één lage re akte en met hun voorbereiding voor een tweede akte «o ver zijn gevorderd, dat ze een Jaar later een redelijke kans hebben ook deze te verwerven. De studenten kunnen, wanneer ze aan tamelijk hoge eisen voldoen (gemiddeld 7 op het eind examen), een financiële tegemoet koming krijgen van maximaal 2400. waarop een lesgeld van 150 ln mindering wordt gebracht. Het is te waarderen, dat enkele ivolkomen. Het Want wie moet de sen bevolken" De in september af studerende leerlingen van de derde leerkrmg? Verreweg de meeste jon gens moeten direct in militaire dienst. De enkele bevoorrechten die meteen aan de slag kunnen, heb ben bijna allen reeds een toezegging van benoeming aanvaard en het sou tegenover de scholen immoreel zijn, wanneer ze zouden trachten deze aanvaarding ongedaan te maken. Maar nogmaals, dit zijn er slechts enkelen. Weliswaar komt ook een redelijk aantal volledig bevoegde meisjes be schikbaar Maar niemand zal dur ven volhouden, dat voor onderwijze ressen van ongeveer 21 jaar de ulo school het eerst aangewezen werk terrein is. al sijn er voorbeelden van dames, die in deze sector van de opgroeiende jeugd uitnemend werk verrichten. Onderwijzers-in-functie zullen niet licht voor minder dan half salaris terugkeren naar de schoolbanken. Ik zwijg dan noe van de moeilijk heid. waarin de kweekscholen wor den gebracht, die midden in de va kantie. als hun rooster klaar is, moeten gaan zoeken naar docenten, uren en lokaliteiten. Neen. de maat regel komt enkele maanden te laat om op korte termijn effect te kun nen sorteren. Maar ze is ook o voornaamste bezwa geen uitstel of vrijstelling van mi litaire dienst wordt verleend aan de mannelijke gegadigden. Wie op een behoorlijke tijd de middelbare school heeft doorlopen krijgt uitstel van militaire dienst om de univer sitaire studie voor een goed deel te kunnen voltooien. Terecht. Maar waarom dan deze faciliteit niet ver leend ten bate van het ulo? Ook de ze tak van onderwijs is toch een voorwerp van aanhoudende zorg der regering? En niemand zal toch de versleten woordspeling voor zijn rekening durven nemen, dat het ulo de regering aanhoudend een zorg zal ziin? 'land In dese benarde omstandig heden nergens beter dienen dan ln de school, al zijn we ten volle over tuigd van het belaag van een goed kader voor onze weermacht. Onvolkomenheden zijn er op meer punten: de financiële re geling wijkt belangrijk af van de door de organisaties voorgestelde en is ook niet bijster aanlokkelijk. Een volledig bevoegd onderwijzer ver dient bruto ongeveer 5000 gulden per jaar er van hem wordt dus een groot financieel offer gevraagd wanneer hij geen betrekking aan vaardt maar op school blijft Het grootste beletsel wordt ech- ter gevormd door de uitsluiting van alle dienstplichtigen. Zolang In dit opzleht niet meer soeplease wordt betracht verwacht Ik van de thans voorgestelde maatregel weinig of geen verlichting voor het bedreig de schooltype. Een voorlopige peiling in verschil lende delen van ons vaderland heeft me reeds geleerd, dat tot dusver nog nergens een spoedopleiding als wordt voorgesteld ,in vergaande staat van voorbereiding" is. Hope lijk krijg ik ongelijk en zal in ok tober hier of daar een enkele oplei ding kunnen starten. Maar als de voortekenen niet be driegen zal deze maatregel, te laat genomen en onvolkomen uitge voerd. een slag in de lucht blijven. Evangelisatie in „rose Amsterdam I Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Garsthuizen: J. H. Bertelink te Jubbega. Beroepen te Bergen op Zoom: A. J. Hollander te Anlo (Dr.): te Witteveen iDr.) (toez.): D. J. Bouwsra cand. te Koudum. Benoemd tot vic. Den Haag. wijkgem. 20: H. J. Groeneweg cand. aldaar. Dr. van Apeldoorn die sinds september de Nederlandse radio.1946 verbonden is aan de hervormde ^e- aI wiens composities door beroemde bui- meente te Londen, lal op 1 oMobear zyn hebben gisteravond twee Amster- tenlandse orkesten worden uitgevoerd. I ambt neerleggen Ds. van Apeldoorn kü damse evaneelisatie-Dredikanten. schreef alle arrangementen en tevenszich m Neerland vestigen en de leid g een parafrase op psalm 150. die zijnen de verzorging op zich nemen van net orkest ten gehore zal brengen. personeel van een groot bedruf- In het De radiopastor ds A. Klamer zal gemeenteblad van de hervormde gemeente een toespraak houden. Kees Deenik te Londen deelt dr. van Apeldoorn mee Midden in „rose Amsterdam" i «e- dirigent damse evangelisatie-predikanten,;schreef de gereformeerde ds. W. van""" Boeijen en de hervormde ds. W. A. Smit, hun plannen voor het nieuwe seizoen ontvouwd op een persconferentie. Zij hielden de conferentie in het centrum van de wijkgemeente van ds. Smit. in het wijkgebouw van de Oude Kerk.. Het grootste nieuws was, dat op 15 september bekende me dewerkers van radio en televisie de startavond zullen verzorgen van het hervormde en gerefor meerde evangelisatiewerk. De startavond zal worden gehouden in de grote zaal van het Concertge bouw. die plaats biedt aan 2600 perso nen. De 'oegangskaarten worden door leden van Opendeur- en Onderwegploe- gen langs de deuren verkocht voor 9C cent per stuk; de verkoop verloopt bij zonder vlot. Het thema van de avond; „Ik zou wel eens willen weten...." is ontleend aan een liedje van Jules de C die een der medewerkers zal zijn. De gastheer is Johan Bodegraver.. Zijn collega-hoorspelregisseur Wirn Paauw zal enke'.e bijbelgedeelten le zen, daarbij op de harp begeleid door Phia Berghout. voudige geloofsiiedjes steeds meer kendheid krijgen, vooral ook door haar radioprogramma's die door de NCRV worden uitgezonden onder de titel „Sj'a- loom". Zij schreef het speciale ope ningslied ..Wij geloven dat er iets dat zal worden uitgevoerd door meisjeskoor „Sweet Sixteen", on der leiding van Lex Karsemeijer. Sa- met Jan van der Most. de zanger de Skymastcrs. zal dit populaire koor ook de andere liedjes van me- rouw Kuyper brengen. Jongste dirigent Een belangrijk aandeel zal geleverd worden door het Ritmisch Koperorkest Frans Mijts. Deze jongste. 23-jari- nog worden gezongen door het koor i het Buitenveldertlyceum in Am sterdam. dat uit 300 leerlingen bestaat dat wordt geleid door Reinhard van Randwijck. Produktie bn samenstelling van dit programma, dat een bijdrage wil zijn tot nieuwe vormgeving, heeft de pro grammaleider van de NCRV, Aad van Duist. De leider van de Amsterdamse organisatie is de hoorspelauteur Aart Romijn. Op 18 september zal de NCRV t.v. als "avondsluiting een reportage van de- fa jeenkomst brengen. Het gehele iramma zal op 11 oktober door de worden uitgezon- dat hij zijn besluit om het ambt cn genomen heeft om reden Is zijn gezin, deels zijn eigen i instelling betreffen. G. E. Callenbach geridderd Bij Koninklijk Besluit is tot ridder ln de orde van Oranje Nassau benoemd de heer G. F Callenbach. De heer Callen bach is voorzitter van het college var regenten van het particulier gerefor meerd burgerweeshuis te Nijkerk. Paulus dankt God voor het geloof van de mensen van Colosse en voor de liefde die zij tonen voor al de heiligen. Dat zijn twee dingen die ieder kan zien. Maar hij dankt ook voor iets dat niet zichtbaar is, voor „de hoop die voor u u weggelegd in de hemelen". Hij dankt dus niet alleen voor hun leven, maar ook voor hun toekomst. Dat lijkt wat vreemd. Wij zijn geneigd te bidden voor de toekomst, niet te danken. De toekomst is immer» voor ons dat donkere gat, waarvan wij niets weten. Maar de toekomst licht op in het evangelie van Paulus. Voor hem eindigt het leven niet met een vraagteken, maar met het uit roepteken van de heerlijkheid van Christus. Hij dankt voor die zekere hoop, omdat hij zo zeker is van het heden. De zekerheid van nu bepaalt de zekerheid van dan. Hij weet dat Christus gestorven en opgestaan is. Niet uit een geschiedenisboek of een geloofsbelijdenis, maar uit de per soonlijke ontmoeting op de weg naar Damascus, uit het dage lijks leven met Hem langs de stoffige straten van die eersté eeuw. Christus is meer dan historische werkelijkheid. Hij kan ook voor u zijn hedendaagse nabijheid. Dan wordt Hij onze hoop. want wij verwachten niet een bepaald gebeuren, een soort leven, maar Het Leven, Jezus Christus zelf. Hij is de hoop van de wereld. Ook uw hoop? prograrr NCRV HUID k ZEEPenCREME Doopsgezinden over Nieuw-Guinea Doopsgezinde Vredesgroep, die dezer dagen bijeen is geweest in een conferentie te Elspeet. heeft zich be raden over hetgeen gedurende de afge lopen jaren en in het bijzonder de laatste maanden, gepubliceerd is over het vraag stuk Nederland-Nieuw-Guinea-Indonesie- ZU stelde zich op het standpunt dat de overdracht van Nieuw-Guinea had moeten geschieden bij de souvereiniteitsverkla- ring van Indonesië en dat het uitstel deze overdracht steeds moeilijker heeft gemaakt Zij doet een beroep op rege ring en Staten-Generaal om pogingen aan te wenden dit probleem ten spoedigste op te lossen. NIEUW-GUINEA Sinds de conferentie in Belgrado i« de kweetie Nieuw-Gainea weer in de belang stelling naar voren gekomen. Er circuleren berichten, dat minister Luns van plan aoa «ijn, steun te verwerven voor een eventu ele „internationalisatie" van Nienw-Gni- nea. Deie berichten «ijn voor ver«rhillen- de bladen aanleiding geweest beschouwin gen te wijden aan d« kwestie. Zo schrijft de .Yioisue Rotterdamse Courant in een hoofdartikel: „Achteraf beschouwd hebben wij rede nen om te betreuren, dat wij de tijdelijk heid van on»e sonvrreiniteit niet uitdruk kelijk hebben geformuleerd in onse grond wet." „Het eenaijdig en vrijwillig opnemen van de soevereiniteit over westelijk Nieuw- Gainea door Nederland was een reactie op bet conflict met Indonesië, maar van het ogenblik af dat de Nederlandse rege ring duidelijk begon te formuleren dat sij REGELING GAAT 1 OKTOBER IN degedeeld dat verplicht verzeker den bij algemene ziekenfondsen zoals eerder vermeld recht heb ben op een vergoeding in verband met de kosten van verpleging en behandeling in een verpleegtehuis. Deze nieuwe verstrekking zal naar alle waarschijnlijkheid van 1 okto ber 1961 af gelden. Zij bedraagt 50 procent van de ver- pleegkosten. tot ten hoogste f 7.50 per dag. bij opneming in de laagste klasse van een verpleegtehuis, mits voor op neming en verder verPlijf aldaar naar het oordeel van het ziekenfonds, gehoord de controlerend geneeskundige, een medische indicatie bestaat. Verzekerden, in inrichtingen die op 1 oktober nog geen erkenning hebben verkregen, hebben vooralsnog geen recht op vergoeding. Op de vergoeding bestaat recht over Vijftig jaar geleden kwamen de eersten.... het opgenomen gebied sclfbeschikking j perioden van 365 dagen, al dan niet wildo toekennen, trad de kwestie-Nienw- aaneengesloten in een verpleegtehuis t.„ine, bellen Je .U.i TlD een conlllcl doorgebracht, mei dien ventende, dat litsloitend twee landen aanging. Het doel van srlfbe»chikking i» een volk ■ijn plaats in da wereld te verschaffen. Dit nn kan alleen gebeuren voor aover die wereld bereid is het recht ven selfbe- schikking te erkennen. Wat Nieuw-Guinea betreft is totnutoe niet vastgesteld dat da wereld daartoe be reid is. De kwestie leeft, hoeseer wij het ook onder» wensen, nog steeds in de sfeer van een bilateraal conflict. Geen van bei de betrokkenen is erin geslaagd, denkwet- tie werkelijk te „internationaliseren" heeft het geprobeerd n the. I liet kolo geslaagd een overtuigende steun te krijgen in de Verenigde Natiee. Pas nu lijkt de Nederlandse regering willen roeken naar -en vorm van interna tionalisatie en wel met de these vai zelfbeschikking, die de tegenhanger van het kolonialisme is. Kennelijk met rolke gedachten in het hoofd is minister Luns naar de Algemene Vergadering van Veronigde Naties vertrokken." Advertentie Knutselaars lijmen met v van Ceta-Bever een nieuwe periode eerst begint, nadat zijn verstreken. Als uitgangspunt voor de beoordeling an de medische indicatie zal dienen, dat de patiënt behalve de behandeling geschikte patiënten te reactiveren. In andere gevallen zaj bij de beoordeling het zwaartepunt vallen op een verzach ting van het lijden. Patiënten, uitsluitend of iaa hoofdzaak lijdende aan een geestelijke stoornis, komen niet voor een vergoeding in aan merking. Indonesië bestelt 300.000 bijbels De Indonesische regering heeft dc Arnoldus-Drukkcrij van de missionaris sen van Steyl te Ende op het eiland riores opdracht gegeven. 250.000 exemplaren te drukken ledige uitgave var Nieuwe Testament. De regering wil in het kader achtjarenplan elk katholiek gezin in Indonesië een Bijbel schenken en heeft daarvoor 62 miljoen roepia's uitgetrok ken. De Arnoldus-Drukkenj heeft reeds de invoervergunning ontvangen voor een nieuwe monotype-pers. die met het oog op de grote regeringsopdracht nood zakelijk is geworden. De Indonesische regering heeft voorts Japan gevraagd 50.000 bijbels te zenden als deel van de herstelbetalingen, die Japan aan Indonesië moet voldoen. het Oude Op woensdag 17 oktober zal Carambei, een Nederlandse neder zetting in Brazilië, herdenken dat zich vijftig jaar geleden in de omgeving van Castro in het toen nog vrijwel onbekende Brazilië, enkele Nederlanders uit 's-Graven- deel vestigden, de meesten van christelijk-gereformeerde huize. Dat begin was. als 7.0 dikwijls in de geschiedenis, meer of minder uit nood ge boren. Enkele onbemiddelde gezinnen kochten grond tegen een lage prijs en in de loop der jaren voegden zich familie leden bij hen De eerste tijd was moeilijk. Van 1911 tot 1940 bestond er eigenlijk geen wegennet en het transport was dus geen gemakkelijke zaak. Ponta Grossa. slechts 20 km ver. was met paard en wa gen lang niet altijd in één dag te berei- en. Doch de voortrekkers zetten door. Zij kochten hun land op afbetaling, kregen geen financiële steun van wie ook. maar breidden hun bezit steeds uit. Kolonisten andere nationaliteiten deden hun be drijven aan hen over en zo werd Caram bei een zuiver Nederlandse nederzetting Men hield koeien, varkens en kippen, stichtte een kleine zuivelfabriek, verbe terde zijn woningen, zocht plaats vooi de aankomende kinderen, zorgde vooi een school en bleef geschaard rondom zijn eigen kerk, die deel uitmaakte van de classis Rotterdam van de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Toen in 1940 de „Coöperatie Batavo' officieel werd opgericht, waren er no( vijftien melkleveranciere lid. Dit aantal groeide na de oorlog uit tot meer dan honderd. Groei De eigen aanwas en nieuwe kolonisten uit Nederland gaven in de laatste vijftien jaren een snelle ontwikkeling. Naast Ca rambei ontstond in 1949 Castrolanda en thans is de derde kolonie Arapoti in op bouw. Verder vestigden de room-katho- licken in de staat Sad Paulo de neder zetting Holambra en groepeerde zich kleinere groep vrljgemaakten nabij Monte Alegre. ook in de staat Parana. Carambei, Castrolanda en Arapoti zijn de drie samenwerkende kolonies, elk met een eigen coöperatie, samengevoegd in centrale coöperaties. Een zeer moderne zuivelfabriek verwerkt de melk en het ir vooral de chocomelk. die een grote al- zet heeft gevonden in de steden. Arapoti is in opkomst. Twee en twintig gezinnen vonden daar reeds een bedrijf nog ruimte voor meer deel nemers. Wanneer de voortekenen niet bedriegen vertrekken in het voorjaar daarheen een viertal boerengezinnen met s on 3 dochters, allen beneden de 14. jaar.-Dit schept een probleem- Het -.U te hópén dat er ook families met een veel voud van dochters zullen komen. .etaris 'directeur van de Christe lijke Emigratie Centrale, de heer T. Cnos- 1, hoopt 8 september te vertrekken voor reis naar Argentinië en Brazilië, mede verband met deze kolonisatie bijwoning van het jubileum. jftlgjarig bestaan van Carambei zal feestelijk worden herdacht. Hoogge plaatste personen uit Nederland Speciale folder spoort aan tot handelen Mede met het oog op de ver kiezingen voor gemeenteraden en provinciale staten, die het komen de jaar weer zullen worden ge houden, heeft de Arjos, de jonge renorganisatie van de A.R.-partij, plannen uitgewerkt voor een grootscheepse propaganda-aktie in september en oktober. Doel van J. G. Los in Frankrijk predikant (Van een onzer medewerkers) De Nederlandse kandidaat in de theo logie. de heer Jos G. Los, is in Frank rijk bevestigd tot predikant in een kerk van de nationale unie van onafhan kelijke gereformeerde kerken. Na zijn theologische studie aan de V.U. stu deerde kandidaat Los nog enige tijd aan de theologische faculteit van Aix-en- Provence. Naar gewoonte werd hij ver volgens interim-predikant bij een drie tal kleine gemeenten bij de Middellandse Zee. Nadat deze proeftijd voorbij was werd kandidaat Los beroepen door de ge meente van Lafilte-Laparade. Hij werd in zijn dorpsgemeente tot predikant vooi de Franse kerk bevestigd door ds. W. F. M. Lindeboom van Zwijndrecht die de predikatie hield over Colossenzen 4:17b. Daarna werden de vragen gesteld door de Franse predikant M. Longeiret van Toulouse, die in de afgelopen week deze Franse kerken vertegenwoordig)' Op de generale synode van de Gerefc meerde Kerken. Aan de handoplegging werd deelge nomen door 1-2 predikanten onder wie drie Nederlanders, een Armeniër en Algerijn. Ds. J. G. Los aanvaarde volgens zijn ambt met een korte predi katie over II Corinthe 5:20. In Lafilte- Laparade zal ds. Los niet opnieuw be vestigd worden daar deze plechtigheid bij de Franse kerken slechts eenmaal ln het leven plaats heeft rauto riteiten uit Brazilië zijn uitgenodigd de herdenking bij te wonen. Men hoopt op de komst van de minister van sociale za ken en volksgezondheid doch door de mi nisterwisseling Is zijn komst niet zeker. Van Braziliaanse zijde zal zeker grote belangstelling bestaan. De prestaties van de Nederlandse boeren op „kampland" heeft de bewondering van de Brazilianen gewekt cn de invloed van deze bedrijfs oering strekt zich in een ruime omge ing af. Het prima fokvee van onze land genoten werkt mede tot verbetering var het veebeslag in Brazilië, de intensievi bewerking van de grond verhoogt de kwantitatieve en kwalitatieve opbrengst. De herdenking hoopt men te beginnen met een dienst in de Gereformeerde kerk op dinsdag 17 oktober. De officiële her denking vindt op de dag daarop plaats, waarbij de zuivelfabriek, de trots van Carambei en Castrolanda, het middelpunt is. Een ieder zal dan dit moderne gebouw kunnen bezichtigen. Een tentoonstelling ,Het verleden cn liet heden" zal een beeld geven van de ontwikkeling van veeteelt en landbouw. Deze tentoonstelling is niet enkel agrarisch bedoeld. Zij zal tevens doen zien. hoe het Nederlandse karaktei bewaard gebleven. Uiteraard zal ook de ontspanning niet ontbreken. Bekend. \cr buiten eigen kring, zijn reeds de volksdansen. Ook de Brazilianen, werkzaam in de kolonie, le veren op folkloristisch gebied hun bij drage. Volksspelen, kinderfeesten, sport en dergelijke bieden de nodige afwisseling gedurende de vijf dagen, die besloten I paat zich "met alle wettige middelen orden met een vuurwerk. tegen zal verzetten. Roomse geestelijkheid in Polen beticht van onwettelijk gedrag Het orgaan van de Poolse Communis tische partij, Trybuna Ludu, heeft gis teren de rooms-katholieke geestelijkheid beticht van „pogingen om vrees te zaaien" in Polen. Voorts meende het blad dat de kerkelijke leiders de pa rochiepriesters ..opdracht geven zich niet aan de wet te storen." Het artikel is waarschijnlijk te be schouwen als antwoord aan kardinaal Wyszynski voor diens preek van 26 au gustus. waarin de primaat het Poolse regime ervan beschuldigde wederom de bestaande overeenkomst tussen, kerk en staat te schenden en inbreuk te maken op de jurisdictie van het episcopaat. Het punt van geschil betreft een over- heidsdecreet van 19 aug. waarbij de staat o.m. het toezicht aan zich trekt op het rooms-katholieke godsdienston derwijs dat sinds enige tijd op staats scholen niet meer is toegestaan, en thans een speciale regeling deze aktie is, het ledental aan merkelijk op te voeren. De laatste jaren werd een geleidelijke teruggang geconstateerd in het ledental en het aantal aangesloten clubs. Mo menteel zijn ruim 300 clubs met onge, veer 4.400 leden bij de Arjos aangeslo. ten. In de maanden september en okto- ber zal worden gestreefd naar een uit breiding van het aantal clubs met vijl tig. Voor een doeltreffende aanpak van het Arjoswerk. zal het ledental in totaal minstens vijfduizend moeten bedragen. De propaganda-aktie is gespreid ovei alle provincies van ons land. Groningei en Zuid-Holland zullen het leeuwenaan deel in de werkzaamheden leveren. Dt Arjos zoekt het bij deze aktie niet ii massale bijeenkomsten, maar zij leg zich vooral toe op plaatselijke akties In deze provincies zijn volgens de prog oprichtingsmogelijkheden aanwe oor resp. negen en veertien nieu we clubs. Folder Voor de aktie werd een nieuwe pro paganda-folder ontworpen, die zijn we| naar de clubs inmiddels heeft gevonden De folder is uitgevoerd in groen ei geel en draagt als opschrift: „D01 'iets!" De ledenwerfaktie wordt gécombi neerd met een aktie tot uitbreiding vai de lezerskring van het Arjos-maandblai „Op Wiek". In september zal di maandorgaan met een extra-oplage vei schijnen. In dit nummer zijn bijdragei opgenomen onder meer van de voorzil ter der A.R. partij, dr. W. P. Berghuis en de voorzitter van de N.C.S.U., d' heer C. van Oosterom en de kleinkun stenaar Wim Kan. Op 19 oktober zal de Arjos kunnen b« schikken over de zendtijd, die door d regering ten behoeve van de politiek partijen beschikbaar is gesteld. De vooi zitter van de Arjos, de heer C. Balken ende te KapelleBlezellnge, zal ln d« ze uitzending spreken* Zeister zendingsfeest Vele vrienden van de Suriname-zendin van de Evangelische Broedergemeenl zullen op woensdag 20 september a.i Haarlem, Den Haag Rotterdam e in Zeist bijeenkomen voor het jaarlijl se zendingsfeest. Vanuit Amsterdan Vlaardingen rijden zelfs speciale bui In de middagvergadering spreken tw< vrouwen en drie mannen over hun e varingen in de Suriname-zending. Ond( hen is ds. T. Wongsodikromo van <i zending onder de Indonesiërs en de S rinaamse evangelist R. Breeveld, d vorige maand in ons land arriveert voor een verblijf van zes maanden. H zal hier vele spreekbeurten vervulli over de zendingsarbeid onder de Bo land-Creolen. In de avondbijeenkomst is refere' r. j. Voorhoeve, die geruime tijd Suriname heeft gewerkt aan de Bijbi vertaling. Hij spreekt dan ook ove „De Bijbel in Suriname". Is getroffen. Dit discreet ls door de kardinaal scherp aangevallen en van de hand ge- Hij kondigde aan dat het episco- Advertentie) Lutherse feestdag in Heerlen bij Kerkinwijding Op zondag 17 september zal de nieuwe Lutherse kerk in Heerlen in gebruik worden genomen. Dit kerkgebouw kwam nogal m dc publiciteit, toen bekend werd dat de bouwwerkzaamheden gro tendeel» verricht werden door gei teleden onder de de»kundige leidini de plaatselijke predikant ds Vanui'. de pastorie werden ook het gehele land „Limburgse vlaaien" verkocht, die een belangrijke bijdrage leverden in de financiering bouw. Omdat zovelen van buiten Heerlen bij de nieuwe kerk betrokken sijn geraakt, wil men van de inwijding nu een Lu therse feestdag maken. De belangstel- lin? hiervoor blijkt zo groot te rijn. dat de 120 zitplaatsen van de nieuwe kerk ongetwijfeld met toereikend zul len zijn. Er is nu een tent gehuurd, die naast de kerk geplaatst zsl worden en ruimte biedt aan 500 personen. °U*n° Vele aanstaande studenten hebben zich dinsdag in de Nederlandsche Economi sche Hoogeschool te Rotterdam laten inschrijven voor het studiejaar 1961'62 In de aula van de hogeschool werden ze verwelkomd door de rector-magnlfi- cus prof. drs. H. W Lambers. De president van de Rotterdamse Studenten Raad en de president van de Rotterdamse Studenten Sport Raad be lichtten daarna de verschillende facetten van het studentenleven. Leden van de wetenschappelijke staf en studenten gaven nog een nadere voorlichting over de studie, in het bij- Op de recrutendag 26 september 1961. In de Christelijk Gereformeerde kerk aar de Noordsingel te Rotterdam zullen de volgende sprekers het woord voeren: kolonel T. Biesma. Irenestraat 45. te Breda over „Militaire dienst", luitenant kolonel J. H. van Dijk. hoofd van So ciale dierst departement van defensie. Den Haag over .Sociale moeilijkheden voor recruten"; kolonel W. Bakker, arts over „Sexueel leven en alcoholgevaar" en ds. J. Hengeveld. over „Geestelijk leven" De recrutendag begint om tien uur. Er wordt gratis een koffiemaaltijd aangeboden. Dan zeker van frisse mond en witte tanden Wijziging in bestuur Zeister Zending Ds. J. Dijk, die vele jaren predika is geweest van de Ceref. Kerk van F ramaribo. is benoemd tot advisere: lid van het Zeister Zendingsbestuur. I is het toporgaan van de Evangelise Broedergemeente. Hij volgt als zodanig de bekende Ai sterdamse Hervormde predikant ds. van Ginkel op. die wegens drukke wei zaamheden voor deze bestuursfunc' heeft moeten bedanken. Ds. Van G kei heeft tien jaar deel uitgemaakt v het Zeister Zendingsbestuur. Ds. Dijk heeft ook zitting In het 1 stuur van het Idenburgfonds, da» vj uit de Geref. Kerken steun verlet aan de zending onder de Indonesiërs Suriname. T/'ANDAAG behoor ik weer eens tot de boffers. Mijn man moet voor zaken een dag naar Brussel. Ik mag mee. Ik mag mee en dat is het nou juist we gaan per hélicoptèrc. O, de sensatie daarvan windt me verschrikkelijk op, maar ik laat dat niet merken als we op de Rot terdamse Heliport arriveren. Ik probeer een be- reisde-Roelen-gezicht te zetten, achteloos en wat blasé, net alsof een dagje naar Brussel voor mij hetzelfde zou zijn als met de tram naar de Bijenkorf. Als ik papieren en kauwgum ontvang aan de balie, slik ik het enthousiaste „wat enig alle maal" nog net in cn mompel „merci", met een flink Frans accent. Ga ik naar Brussel of ga ik niet npar Brussel? In het restaurant, waar we nog even wat drin ken, is de sfeer al helemaal internationaal. Ge murmel in het Fngels, luidruchtige conversatie in het Amerikar.ns en overal koffers, dure glan zende koffers -iet hotelreclames uit alle tnind- streken der arde. Er zit een gezette matrone te roken uit een cigarettenpijp van ongekende lengte. Hat.r sieradendoos kon kennelijk niet meer in ie koffers en daarom heeft ze al haar bijou's naar op en aafl gedaan, 't Is wel wat veel, ze schittert als een kerstboom. Ondanks de wir mte golft ook nog een zilvervos om haar heen Ze praat in opgewonden Frans tegen haar kleie schriele echtgenoot Hij laat de stortvloed van woorden over zich heen gaan, zonder te antwoorden. Af en toe knikt hij een beetje afwe zig. Ik geniet van alles tot in mijn merg. Vóór ik het besef gaat het dan echt gebeuren. We vertrekken. Tot ziens Sint Laurens, adieu Euromast, adieu havens. Wat is het indrukwekkend mooi, en „God zag dat het goed was", schiet het door me heen. Het landschap glijdt onder me door. Daken, da ken, overal daken. En onder al die daken wo nen mensen. Ach, dat weet je natuurlijk ook wel als je gewoon je dagelijkse werk doet. Maar het zien van al die daken tegelijk maakt me stil, want wat leeft en tobt daar allemaal onder die dakpannen? Vanuit de lucht op al die miniatuur huisjes "eerziende. besef ik ineens weer de be trekkelijkheid van mijn eigen leven. Wat over drijf jf de belangrijkheid van de ups en de downt toch dikwijls. Ach, en daar is de Moerdijk. Stoer en onver- wrik.} aar torent hij op uit het zilvergrijze water. Molens staan als chocoladefiguurtjes zoals de kinderen ze van Sinterklaas krijgen met el- kacr een echt Hollands prentje te vormen. Va- dedandse trots stroomt mijn hart binnen, zodat ik mijn man eens flink knijp om hem deelgenoot maken van al mijn genieten. Dan ineens, zonder aankondiging, gaat de zon >ns verlaten. In enkele minuten verandert de stralend blauwe lucht in een loodgrijze, we vlie gen door dikke wolken. Laaghangende wolkenvel den heet dat officieel bij het K.N.M.I. Even vind ik het nog leuk ook om boven dat zwierende schuim te vliegen, maar a duurt heel kort. Want onze luchtkoets begint slingeren en te deinen. Van mijn uitbundi stemming is niets meer over, weg mooie veri zichten, weg dankbaarheid, weg vaderlandslied Ik knijp mijn man weer, maar nu van an( en misselijkheid, wat een afschuwelijke seru tie, tjoep, daar vallen we weer. Van mijn fi sofische bespiegelingen over de betrekkelijktu van mijn leven is niets meer over. Ik kan n maar aan één ding denken, nl. aan mijn eig ik. En dat eigen ik schijnt alleen maar uit e maag te bestaan en wenst hartstochtelijk na grond onder de voeten. Het is een zielig hoopje mens, dat landt Brussel. Is dat nu echt dezelfde als die een u geleden in Rotterdam startte? Ze ziet akei pips om haar neus. waardoor er van het bere de-Roelen-gezicht niets maar dan ook niets me over is. Als ik met een café-filtre in mijn nog wat r bevende handen de snel achter elkaar beleef emoties wat tracht te ordenen, hoor ik in mi herinnering mijn grootvader met een Drents t cent lezen over de dagen, die als gras zi; maar óók over de goedertierenheid van de Hei Oude wijsheden, maar nieuwe winst voor de dag. MINK VAN RIJSDIJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2