De verloving van PRINSES JULIANA ZONDAGSBLAD DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1961 DE WERELD 25 JAAR GELEDEN door G. PUCHINGER „Zou ik U gaan schrijven over de gebeurtenissen in de afgeloopen week, dan zou ik vele uren noodig hebben om te dicteeren. 1Sederlandgeheel Nederland was door het dolle heen, toen de verloving der Prinses bekend werd en de opgetogenheid van het Volk in al tijn geledingen kende nauwelijks grenzen. De jonge Prins maakte een uitnemenden indruk; het was mogelijk een kort gesprek met hem in het Hollandsch te voeren en het lijkt mij ontwijfelbaar, dat hij iemand is van goede intelligentie en van vlotte omgangsvormen. De Prinses, die in het openbaar altijd ietwat verlegen was, heeft mede de verlegenheidsboeien verbroken Minister-president dr. FT. COLIJN in een brief aan gouverneur-generaal jhr mr. A. W. L. TJARDA VAN STARCKENBORGH STACHOUWER. 18 september 1936- ,Jk kan het niet allemaal beseffen, dat dat nu voor ons is. Ik ben tochggo gelukkig PRINSES JULIANA, woensdagavond 9 september 1936. AIS **r> volkomen verrassing versch**n op dinsdag 8 september het verlovingsbericht van prinses Juliana, en het was deze verloving en het er op volgend huwelijk die aan ons vorstenhuis een nieuw eenzien hebben gegeven. „Eindelijk weer eens iets, waarin wij ons geheel kunnen verheugen", schreef een blad op de avond van die dag. Na de sterfdag van H.M. de Koningin-Moeder in maart 1934 was gedurende twee en een half jaar rouw over ons koningshuis geweest, dat toch reeds nimmer van lucht hartige levensvreugde enig blijk had gegeven sinds de ouderdom van onze laatste koning. Rat bericht van da verloving van prinses Juliana brak de ban van teruggetrokken meeleven, en sebonk de voorwaarde voor een nieuwe ontmoeting tussen volk en vorstenhuis. Vorstenhuis en volk hebben daarvan volop gebruik ge maakt. en de jonge prins, die in september 1986 zijn intrede deed ln Nederland en in de vorstelijke familie, heeft volop die situatie verstaan, en wist zich intuïtief aan te passen zowel bij de positie van het vorstenhuis als bij de eisen die een nieuwe tijd stelde. Dynastie van Lippe Het was geen algemeen beken de. geen grootse dynastie waar mee het Oranjehuis xich in 1936 verbond, maar toch een vorsten geslacht dat ui klein formaat een dynastieke geschiedenis heeft we ten ta vormen, die talloze aanra kingspunten vertoond heeft met de Duitse. Nederlandse en Westeuro- pese geschiedenis. Prof. dr. George Freiherr von Eppstein en Hofrat Max Staercke vatten de iloUom van de dynas tieke geschiedenis van de Lippe's aldus samen in hun in de Neder landse taal verschenen geschied werk: „Niet altijd heeft daarbij staatkundig inslrht hun handelin gen gelelddikwijls heeft het tem perament de overwinning behaald op het sesood verstand. Door ver- drelingen hij erfenissen en door allerlei vreten hebben »1J datgene verloren, vreiks behoud hun duur ste plicht hsd dienen te sljn". Met de Duit** historicus Albert von Hofmann constateren rii ..dat Lippe. Indien dergelijke fouten eertijds niet door sljn regeerder* gemaakt waren, slch tot een veel grooteren staat ontwikkeld sou kunnen hebben'' Daar plaataen Von Eppstein en Stsercke één zaak tegenover, die zeker een Duits vorstengeslacht tot ere strekt ..Maar aan den anderen kant hebbeu de Herren sur Lippe nooit onrecht boven recht, geweld boven de erkenning van beo taande rechten en dwinge landij boven verdraagzaamheid geoteM". (peg. XVI). Reeds'in de twaalfde eeuw ko men de namen van de vorsten ven Lippe voor in oorkonden, maar de heren van Lippe zetel den al eerder ais regeerders op hun rechtsgebied. De naam Bern- hard is een beroemde naam in het geslacht Onder de velt bekende vorsten valt mat name Bernhard 11 <1140- 1334) op. wiens levensgeschiedenis een uiterst curieus* combinatie vertoont van wereldlijke en gees telijke deugden en successen. Zijn vader. Hermann zur Lippe. finf Btet keizer Barberossa ter Hef Prinselijk paar, gefotogra feerd tijdens de verlovingstijd, op reis in Duitsland in 1936 Romevaart. In het gevolg van de keizer bevond zich eveneens één der Nassause graven. Bernhard II stichtte het vermaarde klooster Marienfeld, waarin zich de Cister- ciénsers vestigden. Hier trok Bernhard II. geplaagd door Jicht ide dynastieke kwaal der Lippe's» zich terug, na afstand van de re gering te hebben gedaan. maar steeds weer keerde hij tot het vol le leven weer, om op kruistocht te gaan tegen de heidense Lijf- landers. Te Aid ens el e (het tegenwoordi ge Oldensauli liet hij zich tot bisschop wijden door zijn zoon Ot- van Paderborn (1321-1341 en Si mon III, bisschop van Paderborn (1463-1493). Jongste geschiedenis Een grote strijd was weggelegd voor de grootvader van prins Bernhard. Ernst Kasimir Fried- rich Karl Eberhard 1842-1904 die na de dood van vorst Wolde- mar, op 20 maart 1895. zijn rech ten van erfopvolging moest verde digen tegen de familietak Schaum- burg-Lippe. Wel deed hij op 17 ju li 1897 zijn intrede in zijn stam land, maar de strijd was zo he men in herinnering recht de woorden gesproken: „Niet dit la ware grootheid op het hoogtepunt des levens in het bezit van grote macht te zijn. Maar om onder miskenning en krenking de ware christelijke kalmte te bewaren, den tegen stander liever vergeving te schen ken dan hem aan te klagen, steeds de hooding aan te nemen een vorst waardig, dat la het ken merk van een groot karakter." Zijn zoon, Leopold IV (een goed vriend van prins Hendrik der Ne derlanden), volgde op 25 october 1905 zijn vader op als regerend vorst, maar op 12 november 1918 eindigde zijn bewind dank zij de nationale revolutie in Duitsland. Hem restte slechts het recht op zijn bezittingen te mogen blijven wonen. Zo eindigde na meer dan duizend jaren de regeermacht van het vorstenhuis van Lippe. Zijn broer, prins Bernhard, was huzaar, en nam nog onder Lord Kitchener deel aan een veldtocht. Jena geboren. Bij diens kerkelij ke belijdenis kreeg de zoon in een toespraak van zijn vader de raad mee: ..Lees Iedere dai bel, hij is de bron waarheid en wijsheid". Bernhard maakte reeds Jong met zijn vader reizen. onder meer naar Italië, Oostenrijk, Zwitserland, later reisde hij naar Marokko. Engeland. Frankrijk en Nederland. Maar waar de po sitie van het vorstengeslacht een andere was geworden, moest de jonge prinsna een bezoek san de universiteit van Berlijn, zijn brood verdienen als iedere ande re jongeman. Zo trad hij in dienst van I.G. Farben te Perijs en Ber lijn. Het was deze prins, wiens ver loving met prinses Juliana een vreugdeuitbarsting ln Nederland ten gevolge had, zoals ons land zelden gekend heeft. Verloofd to. die bisschop van Utrecht in 1234 in zijn bisschop pelijke residentie te Selburg. in Hij stierf i volle vrede, hoewel hij gehoopt had als martelaar te mogen ster ven. HIJ liet elf kinderen na. waarvan zijn jongste dochter Bea trix heette. Niet minder bekend was vorst Si mon VI (1564—1611). dis xich reeds op Jeugdige lseftijd met Lodewijk van Nassau verbond, om mee te strijden ln de veld tocht der Nederlanden tegen de Spanjaarden. Hij kende de Neder landse taal, en bewonderde de tot ontwikkeling komende Republiek. In eigen land zette hij de Re formatie door maar weigerde de Rooms-Katholieke Kerk haar goe deren te ontnemen, doch zag er op toe dat deze goederen voor strikt geestelijke doeleinden wer den gebruikt Hij stichtte een her vormd gymnasium te Lipperode. Onder zijn bewind bouwden de Hollandse vestingbouwkundigen de burcht Lipperode om tot een vesting. Zl£i nauwe betrekkingen tot de Nederlandse Stelen-Generaal en prins Maortts, alsmede sljn con tacten met keteer Rudolf, veroor- taakten, dat hij herhaaldelijk op trad als bemiddelaar tossen Span je en de Nederlanden. In 1602 be- ïocht hij daartoe nog Den Haag. En zo «ouden verscheidene voor aanstaand* vorsten van dit ge slacht te noemen zijn. sis Slmon III (1349-1414). Bernhard VII Bel- iirosus (de strijdvaardige) (1429- 1511), en dan de kerkvorsten Ger hard. de aartsbisschop van Bre men 1200). Otto, bisschop van Utrecht '1204-1227'. Dirk. Proost Deventer «1117-1227). Be ra rer Wilhelm II telegrafisch bood om aan de leden van zijn fa milie de militaire eerbewijzen te brengen. Maar na een hevige constitutionele strijd won hij het pleit en hij is een goed en vroom regent geweest voor Lippe. Bij zijn uitvaart in 1904 werden te- Hoe anders was de sfeer waar in de verloving van prinses Ju liana in september 1936 werd be kend gemaakt, vergeleken bij de verloving van koningin Wilhelmi- na in 1900. In 1900 waren de beide Ka mers der Staten Genraal op 16 oktober bijeeq. toen een officiële boodschap in de vergadering bin nenkwam. die de verloving be kend maakte van de jonge konin gin met hertog Hendrik van Meck lenburg. Toen was er nog in meerdere mate de distantie tus sen vorstenhuis en volk. Maar in september 1936 deed prinses Juliana in een open sport auto met prins Bernhard aan het stuur, haar intocht in Den Hsag. De hartelijke begroeting van de nieuwe prins door de koningin, op de stoep van het paleis Noord- einde. overtuigde het volk ervan dat de verloving door koningin Wilhelmina met blijdschap was goedgekeurd. Dat alles werd nog duidelijker, toen Koningin Wilhelmina op woensdagmiddag 9 september voor de radio kwam om na een kort inleidend woord van de mi nister van binnenlandse zaken, mr. J. A. de Wilde, de verloving aan het Nederlandse volk recht streeks mee te delen. Daarbij sprak zij onder meer de woorden: „Ik kan U niet zeggen, hoe dank baar ik ben, dat deze verloving ene is, die uitsluitend berust op beiderzijdse genegenheid, dc bes te waarborg voor ene gelukkige toekomst. Het is mij ene voldoe ning hieraan te kunnen toevoe gen, dat ik de keus mijner doch ter van harte toejuich en. een al leszins verstandige acht, gezien de goede eigenschappen. die mijn a.s. schoonzoon bezit." Daarna was het woord aan prin ses Julians, die aanving: ,,Hoe kan ik u beschrijven, wat een blij moment het voor mij is, u mijn verloofde voor te kunnen stellen. Ik ben heel gelukkig, nadat wij elkander in de loop van dit jaar in alle stilte heel goed hebben le ren kennen. Het eerst ontmoetten wij elkaar in de wintersport, daarna herhaalde malen hier in het land, ten slotte onlangs in de bergen. Geleidelijk aan zijn wij het samen „eens" gewordep, en wel zeer eens". Tot grote voldoening van het Nederlandse volk sprak daarna ook de nieuwe prins in de Ne derlandse taal enkele woorden: „In de eerste plaats een woord van innige dank voor de hartelijke ontvangst welke mij in Nederland ten deel is gevallen. Ik begrijp natuurlijk volkomen, dat die har telijkheid in de allereerste plaats de prinses geldt, en niet mij, die voor u een onbekende is." Door deze korte toespraak, waarin de prins tevens meedeel de dat de huwelijkssluiting spoe dig zou plaats vinden, veroverde Prins Bernhard rich direct de vol le sympathie van het Nederland se volk. Die zelfde dag arriveerden 'j Prinsen Moeder, prinses Arm gard. en zijn broer, prins Asch- win, in de Residentie, en zij bei den werden opgenomen in het vreugdebetoon. Heel snel deed het verloofde paar zijn intocht ln Amsterdam en Apeldoorn. Een nieuwe dynastieke lente had ln september 1936 zijn Intrede ge daan. Nederland had één zorg minder, en groot was de oprechte blijdschap ln Nederland, omdat men van de prinses wist dat zij werkelijk gelukkig was. Koningin Wilhelmina xag glim lachend toe, bij de aankomst tan Prinses Juliana en Prins Bernhard in de kleine sportwa gen ran de Prins. Kennedy zit niet op Soekarno en Keita te wachten - Boodschappenlijst van Belgrado aan verkeerde adres - Nehroe laat zich niet met een boodschap weg sturen - De rol van Kwame Nkroemah TERECHT heeft de Amerikaan se president duidelijk ge maakt. dat hij helemaal niet zit te wachten op de heren Soekar no en Keita, die hem een be roep van de conferentie der neu tralen ln Belgrado willen over handigen. Want deze hoogste vertegenwoordigers van Indone sië en Mali (de vroegere Fran se Soedan) zijn bij Kennedy aan het verkeerde adres. ZIJ moeten bij Chroesjtajef zijn om hem aan het verstand te brengen, dat hij met het hervatten van de bovengrondse proeven met kernwapens het gevaar van de radioactieve straling ln de ge-v hele wereld heeft vergroot en opnieuw sombere gedachten heeft opgeroepen, dlc steeds meer rekening gaan houden met de onvermijdelijkheid van een kernoorlog van de Sowjetunle te gen het Westen. En zij hadden hem ook dienen te vertellen, dat hij er mee moet ophouden, de ongelukkige positie van de westelijke mogendheden In West- Berlijn te gebruiken om er steeds opnieuw een oorlogspsy chose mee te veroorzaken. Dat was voorlopig wel genong, si zouden er nog wel meer punten ssn het boodschappenlijstje kun nen worden toegevoegd. Doorslag Het boodschappenlijstje van de conferentie van Belgrado was echter niet alleen aan Chroesjt- sjef gericht. Kennedy kreeg er een doorslag van en werd aldus met de Russische premier over één kam geschoren. Dit is op zichzelf al een bijzonderheid, die tekenend is voor de sfeer, die op de bijeenkomsten van de zich niet-verbondenen noemende neutralisten in de Joegoslavische hoofdstad. Bedoeld feit is ook typerend voor de waarde, die aan de neutraliteit van deze mensen en hun landen in het conflict tussen Oost en West moet worden toegekend. Een van de weinigen, die niet in de malaise hebben gedeeld, is Neh roe geweest. Hij heeft bepaald niet getracht een scherpe ver oordeling van de Sowjetunie te bewerkstelligen vanwege het hervatten van de kernproeven en het op de spits drijven van de Berlijnse crisis. Maar wel heeft hij getracht, de conferen tiegangers er van te weerhou den. zich rechtstreeks met het conflict tussen Oost en West in te laten, door het doen van spectaculaire stappen. Niet blij Nehroe was dan ook helemaal niet blij met het besluit van de conferentie, hem en de Ghane- se president Nkroemah (die de laatste tijd de deur bij Chroesjt ajef platloopt) te belasten met het afleveren van bedoelde bood schap ln Moskou. Men weet, dat Nehroe al enkele weken geleden heeft laten weten, na afloop van de conferentie te Belgrado naar Moskou te zullen doorreizen om met Chroesjtsjef te spreken over de oorzaken en de mogelijke ge volgen van de Berlijnse ui Ida. De hervatting van de kernproe ven en het gedrag van de con ferentiegangers ln Belgrado heb ben zijn taak bepaald niet lich ter gemaakt. Verschil Wil men een juist beeld krij gen van wat het neutralistische congres in de Joegoslavische hoofdstad heeft gepresteerd dan moet men zich een ogenblik voorstellen, dat niet de Sowjet unie, maar de Verenigde Staten een eind zouden hebben gemaakt aan de periode, waarin Oost en West (met uitzondering van Frankrijk) vrijwillig hadden af gezien van het nemen van proe ven met kernwapens. Het zou een daad zijn geweest die ge voegd bij het feit. dat de proe ven geen radioactieve neerslag zouden hebben veroorzaakt volkomen verklaarbaar zou zijn geweest, omdat de Amerikanen nog maar enkele weken geleden voorstellen hadden ingediend, die alleen maar gebaseerd wa ren op' punten, waarover vroe ger al overeenstemming met de Russen was bereikt. Mur ach, wat zouden de neutralisten in Belgrado een misbaar hebben gemaakt, wat zon er in de Afrikaanse en Aziatische, maar ook ln de wes telijke landen een storm van verontwaardiging zijn losgebro ken en wat zouden de handlan gers van Chroesjtsjef hun best hebben gedaan, om de Amerika nen als op heterdaad betrapte oorlogsstokers voor de Verenig de Naties te slepen. Nu niet Nu zijn het niet de Amerika nen geweest, die de proeven het eerst hebben hervat, maar de Russen en het zijn geen „scho ne" ondergrondse proeven, die zij hebben gehouden, maar „vui le" bovengrondse, die volgens berichten uit vele delen van de wereld reeds voor een onrust barende toeneming van de ra dioactiviteit in de dampkring hebben gezogrd. En wat ge beurt er nu? Er rijn inderdaad zwakke protestverklaringen af gelegd door enkele Afrikaanse en Aziatische politici en er zijn enkele demonstraties geweest. Maar dan is het toch ook wel bij gebleven. Geen misbaar op de conferentie van Belgrado, geen storm van verontwaardi ging ln de Afrikaanse en Azia tische landen en onder de neu tralisten en pacifisten in de westelijke landen, geen actie ook om de op heterdaad be trapte oorlogsstokers in Moskou voor de Verenigde Natiez te «Ie pen. Niets van dR alle*. Maar wel redevoeringen, waarin In bedek te termen te verstaan wordt ge geven, dat de houding van het Westen de Russen geen andere mogelijkheid meer had overge laten. Politiek En zo zien we dus reeds het resultaat van de oerwoud-politiek van Chroesjtsjef. waarover we vorige week al het een en ander hebben geschreven. We stipten al even aan, dat Nkroemah van Ghana de deur van Chroesjtsjef in de afgelopen maanden heeft plat gelopen. Men verdenkt hem er dan ook van, dat hij zich voor het wagentje van de Russische premier heeft laten spannen, of dat hij om zijn eigen interna tionale politieke doeleinden te kunnen verwezenlijken, van be paalde opmerkingen van de Rus gebruik heeft gemaakt op de conferentie te Belgrado. Chroesj tsjef zou Nkroemah op het hart hebben gebonden, dat in een eventueel wereldconflict neutra liteit geen enkele waarborg biedt om te kunnen ontkomen aan de verschrikkingen, die een dergelijke strijd voor de gehele wereld met zich zal brengen. Toen vlak voor de opening van het congres te Belgrado werd medegedeeld, dat de Sowjetunie haar proeven met kernwapens zou hervatten, gebruikte Nkroe mah zijn van de Russische pre mier verkregen inside Informa tion" om de stemming te kan nen beïnvloeden en (wat voor hem en vele anderen van groot belang was) te voorkomen, dat het Westen op de conferentie een morele overwinning zou boeken. Middenweg In dit licht bezien kan men zich voorstellen, dat Nehroe die in zijn hart bepaald niet aan de kant van Chroesjtsjef staat, maar het verstandiger vindt in het conflict tussen Oost en West een „middenweg" te bewande len nu niet enthousiast was, toen men deze Nkroemah als waakhond met hem naar Moskou stuurde. Vandaar, dat hij tot het laatst toe getracht heeft, niet als boodschappen jongen van de congressisten te worden behandeld en vandaar ook, dat hij bij zijn vertrek uit Belgrado naar Moskou net deed, alsof Nkroemah lucht voor hem was. Een dergelijke houding spreekt bij een man als Nehroe boekdelen. Formeel kon Nehroe echter niet ontko men aan een gezamenlijke mis sie met Nkroemah, - omdat Chroesjtsjef beide mannen op een diner uitnodigde (waar hij overigens net deed. of zijn neus bloedde. De overhandiging van de boodschap (ook die voor Kennedy> heeft echter op de Russische en Amerikaanse am bassades te Belgrado plaatsge vonden. Nehroe heeft na dat verplichte diner met Nkroemah erbij nog enkele langdurige ge sprekken met de Russische pre mier gehad en op het ogenblik dit schrijven valt nog worden genomen met kernwa pens. waarvan moet worden aangenomen, dat zij grote hoe veelheden radioactieve neerslag zullen veroorzaken, die een ernstige bedreiging voor de mensheid kunnen vormen. Aanvaarding van het Ameri kaans-Britse plan door de Sow jetunie zou dit land niet de mo gelijkheid hebben ontnomen, ondergrondse en bovengrondse proeven te nemen, die geen ra dioactieve neerslag veroorza ken een mogelijkheid, waar over de Russen kunnen be schikken. te oordelen naar de vorderingen, die zij op het ge bied van de kernenergie heb ben gemaakt. Het merkwaardige was ech ter, dat dit voorstel weinig in druk maakte op de mensei Belgrado, omdat zij het Westen nog steeds niet zonder w trouwen kunnen bejegenen. Nog merkwaardiger is het, dat men het juist heeft gevonden, Chroestsjef en Kennedy op i zelfde wijze te benaderen r aanleiding van stappen, die de Russische premier eenzijdig heeft genomen. Als men zich helemaj.1 niet rechtstreeks ingelaten hebben met het conflict tussen Oost en West en volstaan hebben met het uitspreken grote ongerustheid over de wijze, waarop de internationale ver houdingen nadelig worden beïn vloed. zou er niets aan de hand geweest zün. Nu men het echter nodig heeft geoordeeld, beide staatslieden te benaderen, die de twee tegenover elkaar staande machtsblokken vertegenwoordi gen. staan de zaken er echter anders voor. Men heeft perti nent geweigerd, de hervatting van de Russische proeven met kernwapens te veroordelen als een stap. die de wereldvrede i gevaar brengt. Men heeft daar entegen naar woorden gezocht om het Russische optreden te ver klaren. En men heeft het zelfs niet de moeite waard gevonden, ge bruik te maken van het groot verantwoordelijkheidsge voel getuigend voorstel van Ken nedy en Macmillan, een drag te sluiten waarbij boven grondse proeven met kernwapens, die radioactieve neerslag vei zaken, worden verboden. Voorstel De mogelijkheid bestaat, dat Nehroe (als premier van India en dus niet als afgevaardigde van de conferentie te Belgrado) de Rus op het hart zal binden, dat hij er heel goed aan zou doen, het voorstel van pres! Zoals men weet hebben dezen Chroesjtsjef gevraagd, in te stemmen met het ondertekenen van een verdrag, waarin alle bovengrondse proeven, die ra dioactieve neerslag veroorza ken, worden verboden. Zij heb ben de Russische premier tot vandaag de tijd gegeven, op dit voorstel in te gaan en zij hebben bewust gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat pre mier Nehroe zich van woensdag 31. af in Moskou bevond om met Chroesjtsjef over de voor naamste wereldproblemen te spreken. Uit verklaringen, die in de afgelopen week in Mos kou werden afgelegd en uit het feit. dat de serie kernproeven in de Sowjetunie wordt afge werkt alsof er niets aan de hand is, kon reeds worden af geleid. dat de Sowjetunie niet zou ingaan op het Amerikaans- Britse ultimatieve plan. Dit nam echter niet weg. dat Chroesjtsjef nog over verschil lende mogelijkheden beschikte om hot voorstel op de lange baan te schuiven. Bedoeling De belangrijkste bedoeling van het voorstel van Kenncdy en Macmillan is geweest, te voorkomen, dat er van nn af aan op grote schaal proeven In plaats daarvan kreeg Ken nedy een brief van gelijke inhoud als aan Chroesjtsjef ter hand is gesteld. Dat is neutralisme in de praktijk. Chroesjtsjef kan het zo bont niet maken, of de neutralen weten er wel een mouw aan te passen. Zij passen er voor, de Russische premier ook maar een strobreed in de weg te leggen. Om hem gunstig te stemmen andere conclusie is echt niet n mogelijk) sturen zij hem een keu rig briefje. En om alle twijfel weg te nemen, dat zij het goed met hem menen, sturen ze een zelfde briefje aan Kennedy, die daar dan maar genoegen moet nemen. We kunnen ons voorstellen dat een figuur als Nehroe. die op dit gebied door veel ervaring wijzer is geworden, zich tegen deze gang van zaken heeft verzet, totdat het niet langer baatte. Niettemin is van het optreden van Nehroe dat zich voornamelijk achter de schermen afspeelde een mati gende invloed uitgegaan. Het meeat tot onze verbeelding sprekende feit Is het ontbreken van ook maar de geringste ver wijzing naar de kwestie Nleuw- Guinea. een zaak, waarvoor Soe karno nota bene speciaal n Belgrado was gereid. Het Is s makelijk te lezen, hoe men zich nu In Djakarta in allerlei boch ten wringt om de Indruk weg te nemen, dat Soekarno de boot heeft gemist. Dc weigering, de Sowjetunie te veroordelen, heeft nog een an dere achtergrond. De bedoeling van vele conferentiegangers was. in Belgrado een demonstratie op touw te zetten tegen wat men wel noemt de laatste stuiptrek kingen van het kolonialisme der westelijke mogendheden. De her vatting van de Russische proeven met kernwapens heeft echter roet in het eten van deze lieden ge gooid. Een veroordeling van de Russen zou koren op de molen van het Westen geweest zijn. Die zat er dus ook daarom al niet In. Een frontale aanval het kolonialisme zou echter ook niet meer het gewenste effect hebben, zeker niet. wanneer en kele oude koelen uit de sloot ge haald zouden worden. Vandaar het „matige" resultaat van Bel grado. dank tij de bemiddelende rol van Nehroe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 18