Terreur in Algerije bereikt hoogtepunt PALTHE AMERIKAANSE HULP AAN INDONESIË Tekort aan plaatsruimte in feite betrekkelijk Cliroesjtsjef wil zetel V.N. naar West-Berlijn /ft een. doafce Eén boom is wél een bos 5 c&\ MEER GARANTIEGELD De garantiebijdrage. die de boeren in het eerste halfjaar 1961 uit het Landbouwegalisatiefonds ontvingen, heeft de oorspronkelijke raming verre overtroffen. Had het fonds reeds op 1 april van dit jaar een aanzienlijk tekort, op 1 juli was het nadelig saldo met 52 miljoen toegenomen tot een totaal bedrag van 385.146 000. Deze verhoging wordt voornamelijk veroorzaakt door hogere uitgaven ten laste van de zuivelsector, zo deelt minister Marijnen de Tweede Kamer mee. Studiegroep in Djakarta President Kennedy heeft een be gin gemaakt met de nakoming van zijn beloften voor economi sche hulpverlening die hij in het begin van dit jaar aan president Soekarno heeft gedaan. De Ame rikaanse president heeft inmid dels een zorgvuldig uitgekozen groep „economisten" naar Indo nesië gestuurd om een studie te maken van het ambitieuze acht- jarenplan voor economische ont wikkeling waarover de groep de president van advies moet dienen opdat Washington zal kunnen na gaan in hoeverre de V.S. aan de uitvoering ervan kan meewerken. Het bezoek dat Soekarno begin van dit jaar aan Washington bracht, was voor president Kennedy het startsein om de lauwe betrekkingen tussen Dja karta en Washington te verbeteren. Ken nedy betuigde zijn sympathie met de binnen- en buitenlandse problemen van Indonesië en hij beloofde alle hulp die in zijn vermogen lag. Soekarno. aldus betrouwbare zegslieden, was onder de indruk van Kennedy's sympathie en vastbeslotenheid. De Indonesische president heeft een groot deel van zijn persoonlijke prestige aan het achtjarenplan gekoppeld. Het plan voorziet o.m. in de besteding van circa achttien miljard gulden. Critici hebben het plan al gekenmerkt als on realistisch en onuitvoerbaar. Anderen wijzen erop dat, hoewel het plan in januari van dit jaar openbaar werd ge maakt, tot dusver aan de uitvoering nog vrijwel niets is gedaan. Steun voor het plan is inmiddels toe gezegd door landen van het communis tisch blok als Rusland. Polen. Tsjecho- slowakije en communistisch China. Ook Soekarno's vrienden onder de neutralis- tische landen hebben het plan toege juicht. Verder wordt bijstand verwacht van Japan en West-Duitsland, twee lan den die intense belangstelling tonen Psychiatrische inrichtingen ET IS heden ten dage beslist trie te accepteren èn ^et verpleeg- met altijd een zaak psychiatrische Inrichtingen M groep betekent voor vele Indonesiërs een duidelijke aanwijzing dat ook de V.S. zullen helpen. De studiegroep die Losprijs Goya voor ontwapening Een man, die beweerde de gestolen Goya in zijn bezit te hebben, heeft vrij dag het Britse persbureau Reuter opge beld en geëist dat de 1% miljoen gulden die voor teruggave van het schilderij ge vraagd is, geschonken wordt aan de Britse organisatie die een campagne voert voor kemontwapening. De man zei door de telefoon: U hebt de brief al ge zien, waarin wij vroegen om 140.000 pond, die bestemd zal worden voor lief dadige doeleinden en niet voor de pros titutie van de kunst. Gezien de toenemende spanning in de wereld en het feit dat de Russen beslo ten hebben de kernproeven te hervatten, eisen wij nu dat het geld gegeven wordt aan de Britse organisatie, die een cam pagne voert voor kernontwapening. In Londen begint men zich intussen af te vragen of het portret van de Hertog van Wellington van Goya wellicht is ge stolen door een maniak, die een parti culier museum over ,,de ijzeren hertog" wil aanleggen. Uit een vitrine in het Bankfield Mu seum te Halifax zijn namelijk twee gou den ringen verdwenen die aan Welling ton hebben behoord. In dit museum is een zaal geheel ingericht met vaandels, wapens e.d. van het regiment van de Hertog van Wellington en dingen die hem persoonlijk hebben toebehoord. De dieven hebben een gouden sigarettenko ker van Wellington, die naast de ringen lag, niet aangeroerd. Liberaal beroep op NAVO-Ianden Het vrijdag in Brussel besloten congres van de „liberale internationale", waar aan ongeveer honderd afgevaardigden uit een tiental landen hebben deelgeno men, heeft op de slotvergadering een resolutie aangenomen, waarin elke een zijdige wijziging van het vierlandensta- tuut voor Berlijn wordt afgewezen, even als een aanslag op de vrijheden van de stad of enige beperking van de vrije toegang. Het congres, dat drie dagen heeft ge duurd, heeft een beroep gedaan op de N.A.V.O. om de coördinatie van de ver dedigingsmiddelen van het Westen te versterken en te verbeteren om te voor zien in het huidige tekort aan conven tionele strijdkrachten. De N.A.V.O. moet duidelijk doen uitkomen, dat het Westen besloten is de vrijheid van Berlijn en de vrijheid zelf overal elders te verdedigen waar zij zou kunnen worden bedreigd, aldus een resolutie over de internationale toestand. de hele maand augustus in Indonesië zou blijven, treft in het land evenwel een chaotische toestand aan. De prijzen stij gen, er is gebrek aan buitenlandse va luta en de produktie van sommige be langrijke goederen stagneert. moeten houden met de politiek. De mi nister voor ontwikkeling, basis-indus trieën en mijnbouw, Chalroel Saleh ver klaarde tegenover de Amerikaanse eco nomen onomwonden: ,,In afwijking van de toestand in andere landen zijn de economische facotren in Indonesië zo hecht verweven met de politiek, dat een studie van het ene zinloos Is als men niets begrijpt van het andere. In de Russische stad Gorki is onlangs dit merkwaardige rivier schip te water gelaten. Het schip biedt plaats aan 300 passa giers. Het meest opvallend van het vaartuig, dat „Spoetnik" heet, is zijn opvallende vorm. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat André Cremer, die in Ka- tanga beweerd heeft dat de Katangese regering hem functionarissen der V.N. in Kongo had willen laten vermoorden, in juni van dit jaar in Mechelen bij verstek veroordeeld is tot drie jaar ge vangenisstraf en een boete van 10.000 francs wegens autodiefstallen. Cremer heeft asiel gekregen in het i de V.N. «- Elisabeth- Naar gisteravond van welingelichte westelijke zijde werd vernomen, zal de Sowjetunie over enkele dagen een verklaring uitgeven over regeling van het Berlijnse vraagstuk. Daarin zou de Sowjet-regering tevens een uiteenzetting geven over haar stand punt ten aanzien van het secretariaat der Verenigde Naties en om voorstel len de zetel der V.N. van New York te verplaatsen naar West-Berlijn. heeft gehad met t leden Konni ZilLav.no o.. Plummer, beiden van de Labour-partij. verklaard dat de Sowjetunie er na de ondertekening van een vredesverdrag met Duitsland geen bezwaar tegen zou hebben, dat het hoofdkwartier der Ver enigde Naties of "~j J~~ w"' ,Je hoort de mensen altijd kletsen over het vogeltje, dat in zo'n ding zit. Nou wil ik toch wel eens van dichtbij bekijken of dat echt waar is," bedacht poes Bibby in het Engelse Brighton en hij beleefde zo een fotografisch avontuur. E.E.G. is bezig met coördinatieplan Dr. S. L. Mansholt heeft gisteren in Groningen verklaard, dat men in de top van de EE.G. bezig is plannen var diverse landen zoveel mogelijk te ordineren. Naast deze plannen in groter verband zei hij ook regionale plannen zeer belangrijk te achten. De heer Mans- holt sprak op de „agrarische dag" die werd gehouden in het kader van de show „Mg 'ei". Op het ogenblik vormen het noorden van Nederland en Duitsland in de E.E.G. een rampgebied en daarom is, aldus spre ker. de toetreding van de Scandinavische landen tot de gemeenschap voor deze gebieden van bijzondere betekenis. Hij was van mening, dat in een blok van tien landen een guiwtiger marktsituatie zal ontstaan. In deze ontwikkeling, waar in dan ook Engeland als partner zal zijn opgenomen, zal het in wezen gaan orr de vraag in hoeverre de E.E.G. preferen tie kan verlenen aan produkten uit Ca- aada, Australië en Nieuw-Zeeland. Op 13 september wordt in Brookhaven-laboratorium in de staat New York een synchrotron in gebruik genomen dat drie maal zo krachtig is als de grootste Russische ..atoomkra ker". De machine werkt met spannin- van 33 miljard electronvolts en heeft 31 miljoen dollar gekost. De bewaking van generaal Valentin Gonzales, uit de Spaanse burgeroorlog bekend als „El Campesino", is met ze igenten versterkt. De Franse rege ring heeft „El Campesino", die de laatste tijd dreigbrieven heeft ontvan- een gedwongen verblijfplaats gewezen op Brehat. een eilandje de kust van Bretagne. len zijn gedood of gevangen genomen. Uit vele steden en dorpen worden bomaanslagen en schietpartijen gemeld, waarbij een aantal personen is omgeko- De laatste dagen is een nieuw fa cet in de strijd naar voren gekomen. De OAS laat herhaaldelijk op de versiteit van Algiers en op een aan tal flatgebouwen de blauw-witte vlag hijsen. De vlaggen zijn echter altijd verdwenen, wanneer de politie ter plaatse arriveert. Gewapende troepen bewaken maakt dat gisteren 50 Algerijnse rebel- vandaag in Oran een prikkel draadafzetting tussen de Europe se en de moslimwij ken in Oran, terwijl de spanning hoger stijgt dan zij in de zeven jaar van de oorlog in Algerije ooit is geweest. Deskundigen zeggen dat zij nog nooit in beide kampen zoveel haat hebben geconstateerd en zoveel fanatieke drang van burgers van beide kanten om de anderen uit wraak te vermoorden. Ondanks de barrières en de strenge controlemaatregelen rond het cen trum zijn gisteren een Europese jon gen en zes moslims gewond bij aan vallen. De politie heeft 94 personen gearres teerd, waarvan 60 naar internerings kampen zijn gezonden. Hiertoe heeft de politie het recht onder de bestaande noodwetten. Een persoon is uit het land gezet. Gisteren werden 17 personen ge arresteerd, merendeels Europese jonge- De geheime Franse organisatie OAS heeft de wijze van bloedvergieten in Oran afgekeurd. In een pamflet wordt echter aangedrongen op een vasthouden aan een harde politiek, zowel tegenover de Franse regering als de rebellen. Ontploffende kneedbommen dragen tot de spanning bij. In de telefooncentrale van de stad is er een ontploft, maar de verbindingen binnen de stad zijn er niet door verbroken. In Algiers heeft het leger bekendge- Na verdrag met Oost-Duitsland der hulporganen daarvan naar Berlijn wordt overge bracht. om haar status garanderen. vrije stad te Voorts verklaarde Chroesjtsef. dat de Russische eis inzake een uit drie lwen bestaand secretariaat van de Verenigde Naties uitsluitend was bedoeld voor Communistenleider van V.S. overleden William Z. Foster, de vroegere voor zitter van de Amerikaanse communisti sche partij, is op 80-jarige leeftijd over leden in een sanatorium even buiten Londen. Dit meldt het communistische blad Daily Worker. In een levensbeschrijving van Foster zegt het blad. dat de Amerikaanse autoriteiten jarenlang hebben gewei gerd hem een pas te verstrekken, v op hij naar de Sowjetunie kon gaan voor een medische behandeling, nadat hij in 1957 een beroerte had gehad. In januari jl. is Foster toch naar Moskou gevlogen. Zijn echtgenote, de 82-jarige Esther Foster, was bij hem toen hij overleed, aldus het blad. Er werd geen doodsoor zaak bekendgemaakt. Verkeer van rechts wenselijk geacht De invoering van de voorrangsregel voor het verkeer van rechts in de Bel gische wegcode betekent, dat er einde lijk schoon sohip wordt gemaakt met de verwarrende wetsbepalingen, aldus schrijft de „Gazet van Antwerpen". Het blad herinnert er aan, dat België reeds in 1954 het internationale verdrag over het wegverkeer, dat in 1949 in Genève is opgesteld, heeft geratificeerd. Het kon echter nationaal niet worden toegepast, omdat in datzelfde jaar de nieuwe wegcode in België zelf van kracht was geworden. De Belgische verkeersbonden hebben reeds lang geijverd voor de aanpassing van de Belgische wegcode aan het inter nationale verdrag en bij een kortgeleden gehouden referendum sprak 70 procent van de ondervraagde automobilisten zich uit voor het invoeren van de voorrang van rechts. politieke kwesties, waarover de leden van de Verenigde Naties het onderling niet eens waren. Het „troika"-systeem zou niet behoeven te gelden voor het dagelijkse werk van de V.N.-admini- stratie. Het ministerie van buitenlandse zaken te Washington heeft vrijdag een Rus sisch document uit 1947 gepubliceerd, waaruit blijkt dat de Sowjetunie destijds duidelijk de westelijke rechten van toe gang tot West-Berlijn door de lucht heeft erkend. Het rapport is tijdens de vergadering van de raad van ministers van buitenlandse zaken van de vier t zettende machten in Duitsland in 1947 Moskou overhandigd. PROTEST De bevelhebber van de Amerikaan se sector van Berlijn, generaal Wat son, heeft een nota gezonden aan zijn Russische ambtgenoot kolonel Solovief, waarin hij protesteert tegen het schieten door leden van de Oost- duitse Volkspolitie op vluchtelingen die het kanaal van Treptof over zwommen, om op deze wijze de Amerikaanse sector te bereiken. Generaal Watson verzoekt Solovief de noodzakelijke maatregelen te ne opdat een einde wordt gemaakt aa ..misdadige en onverantwoordelijke op treden" van de Oostduitse volkspolitie. Generaal Watson protesteert er ver der tegen dat VoPo's, die een vluchte linge achtervolgden, deze tot in de Ame rikaanse sector achterna zaten en be schoten. Hij vestigt in zijn nota er de aandacht van Solovief op dat het moei lijk is om in dergelijke gevallen de Westberlijnse politie ervan te weerhou den het vuur te beantwoorden. Russische vloot gaat oefenen Het officiële Russische persagent schap Tass heeft gisteravond bekend gemaakt dat in de Barentsz-zee en de Karische tee van 10 september tot 15 november militaire oefeningen zullen worden gehouden, waarbij door de Russische noordelijke vloot, in samenwerking met raketafdelingen en de luchtmacht, daadwerkelijk ge bruik zal worden gemaakt van ver scheidene soorten moderne bewape ning. De Russische minister van defensie heeft het gebied tot gevaarlijke zone verklaard en de Sowjetunie zal niet aansprakelijk zijn voor schade die aan schepen of vliegtuigen wordt aangericht. Buitenlandse hulp wordt geringer De financiële commissie van de Ame rikaanse Kamer van Afgevaardigden heeft vrijdag de kredieten voor de Ame rikaanse buitenlandse hulp gedurende het lopende begrotingsjaar, die door de Ka mer en de senaat op 4.253 500.000 waren vastgesteld, tot 3.357.500.000 dollar terug gebracht. Dit bedrag is 1.418.900 000 dollar minder dan president Kennedy aan kelijk had gevraagd. De commissie heeft het bedrag directe militaire hulp met 400.000.000 dol lar verminderd. De voor de buitenlandse economische ontwikkeling bestemde le ningen zijn door de commissie met 175 miljoen dollar verminderd, zodat deze op 1.025.000.000 dollar gebracht zijn. De debatten in de Kamer over de kre dieten voor buitenlandse hulp zullen dinsdag beginnen. inrichting opgenomen te krijgen. De voornaamste oorzaak de lezers kunnen het al raden ts het ver pleegster stekort. Als gevolg hiervan staan verscheidene paviljoens van psychiatrische inrichtingen in ons land leeg. Maar het is te simpel ge dacht de oorzaak van het plaatsge- UJH K„ brek, dat overigens bepaald niet iets afs"Jdat heet „Gevaarlijk van de laatste jaren is, doch een eu- en voor haar omgeving" soneelstekort te schuiven. Conclusie: het tekort K' iztsrulmte is betrekkelijk. De indruk deskundigen is bovendien, dat de moeilijkheden thans niet errer zijn dan, laten we zeggen tien, vijftien Jaar geleden. Nu. meer In het bijzonder, het ge val Alphen a. d. Rijn. Hier was ken nelijk sprake van een patiënte, die zo- moderne ontslagpolitiek. Er is sinds 1930 in de psychiatrie een ontwikke ling aan de gang. die men de sociale psychiatrie, noemt. Het belangrijkste uitgangspunt bij deze sociale psy chiatrie is. dat de patiënten niet zo snel als dat vroe ger het geval was „naar het gesticht" worden verwezen. Waarom? Omdat het inzicht baan heeft gebroken dat de genezing juist bevorderd wordt als deze mensen In eigen milieu worden op gevangen. De maatstaven voor opname in en ontslag uit de psy chiatrische inrich ting ondergingen daardoor een ver andering; voorts ontstond er een tussenvorm, .de z.g. daepsychiatrische inrichting, waarvan de patiënten 's a- vonds naar huis gaan. Dit alles leid de er toe dat het aantal patiënten in de inrichtingen daalde. Omdat de pa tiënten niet meer gelocaliseerd wa ren in die inrich tingen kwam de behoefte aan in tensieve voor- en nazorg, aan contro le Zo wc in de gro te steden tegen woordig als onder deel van de ge meentelijke ge neeskundige en ge zondheidsdienst de psychiatrische dienst, welke zich enerzijds bezig houdt met opname en controle van psychiatrische pa tiënten; anderzijds óók volgen omdat de „sociale gevaar- ontwikke- UJkheld" dat eist. De medische gren- worden overschreden, daar er kc is van een sociaal, een Jus titieel gevaar. De plaatselijke over heid moet dan maatregelen ne men. want die is in een noodgeval als dit verant woordelijk. De praktijk in de gro te steden is, dat maatregelen door de GÖD worden genomen; in de kleinere plaatsen waar vaak géén GGD is, moet de burgemeester als hoofd van de po litie dat doen. Omdat men daar meer met deze uitzonderingsgeval len in aanraking komt is men in de steden wellicht be ter ingespeeld op de te nemen maat regelen Men kan daar altijd wel op de een of andere manier opname be werkstelligen. al zijn er dan soms 20, 30 telefoontjes voor nodig. Niet al- leen in de stad- zèlf. maar in het hele land wordt gebeld. Zo kan het bijvoorbeeld gebeuren dat een patiënt uit Amster dam in de Achter hoek terecht komt In de dorpen moet de huisdokter in samenwerking met de politie op- krijgen on hij kan zo nodig ook de hulp inroepen van de districtspsychia ter. Dc politie heeft wettelijk een func tie in dezen, want als een der taken van de politie somt de wet op: korte ter- leid, dan GEESTESZIEKE IN POLITIECEL Het volgende (door ons iets verkorte) kranteberirlit miii de afgelopen week inspireerde ons tot het vragen van nader com- groot gezin in Alphen aan den Rijn raakte zondagmiddag zo danig psychisch geeloord, dat zij voor zichzelf en haar omgeving een gevaar betekende. Ze heeft bijna een etmaal in een rel van het Alphense politiebureau moeten doorbrengen alvorens ze in een psychiatrische inrichting kon worden opgenomen. De hele nacht heeft een politieman hij haar moeten waken. De politie zei ons dat dit wel meer ge beurt, omdat er in inrichtingen geen plaats kan worden ge maakt; zij (de politie) vond dit een afschuwelijke taak. De huis- art* van bet gezin had op het politiebureau enige inrichtingen opgeheld om een plaat* voor do vrouw te bemachtigen. Toen .lit niet lukte werd besloten dc vrouw, in een cel van liet poli- Dit bericht roept een aantal vragen op, zoals: Is hier sprake van een noodtoestand in de psychiatrische inrichtingen? Hoe is zoiets mogelijk; had liet niet anders gekund? Is dit weer een voorbeeld van „dc politie is overal goed voor"? Deze en nog andere vragen trachten we in bijgaand artikel te beantwoorden, na on* uitvoe rig geïnformeerd te hebben hij ter zake kundigen. mijn geen opname-mogel iS5he gewijs lagere patiëntenbezetting ae psychiatrische inrichtingen, zijn de moderne geneeswijzen, die een veel sneller herstel waarborgen. Voor beeld: een patiënt, die vroeger rlngatelling, welke enkele weken mag Het duren, Is de burgemeester, als hoofd een van dc politie, verantwoordelijk. Betekent dit dan onafwendbaar de cel in het politiebureau? Bepaaldelijk Jaar opgenomen moest blijven, kan niet. Er kan in Alphen aan den Rijn drie, thans gemiddeld den al naar huis. Als men deze factoren: de andere HHV ontslagpolitiek en de moderne medic a - isoleerde kamer van mentatie in aanmerking neemt wordt ziekenhuis mogelijk. En: het begrijpelijk dat van overheidszij- inderdaad van „overmacht" sprake zijn geweest, maar doorgaans is in bewaringstelling toch wel in een ge leerde kamer van een nabijgelegen cenhuis mogelijk. En: men moet ook in de dorpen niet al te spoe dig op vertrouwen „dat zo'n acuut ge nie werd gevoeld voor uitbreiding van val wel onmiddellijk in een inrichting het aantal psychiatrische inrichtingen geplaatst zal worden" Dat is een t land. Zo zag men in de ont wikkeling van deze inrichtingen, die van 1880 tot 1930 had gegolden, een stilstand komen; na de oorlog, vanaf 1945 derhalve, kwamen er dan ook praktisch geen nieuwe inrichtingen meer bij. Er kwam alleen verbetering van de bestaande. Doch al nam de inrichting geleide lijk naar verhouding minder patiënten op, er was toch ook nog zoiets als bevolkingstoename. Eo dat niet alleen: ook de bereidheid van dc samenleving zich aan te passen aan het verander de inzicht: „de patiënten horen als het even kan thuis" bleek tn tal van gevallen niet altijd aanwezig, men zag er vaak tegen op patiënten in eigen milieu te houden Met andere woor den: sociaal accepteerde men nu niet onmiddellijk ton amore het verander de medische inzicht. Bevolkingstoename, onvoldoende be reidheid van de maatschappij om de consequenties van de sociale psychla- al worden" vatting: letterlijk stad en land dient er voor te worden ..afgegraasd". Zo is helaas de praktijk. (Met excuses aan Willem Teil) Een vrachtauto is giste ren in een havenwijk van Glasgow geslipt, waardoor 1800 flessen whisky over de straat rolden. Havenarbeiders zijn behulpzame mensen en In een oogwenk was de hele boel opgeruimd. De chauffeur vertelde na afloop, dat er nog „enige dozijnen" flessen waren gered. Dat er ook enige gebroken zijn, merkt men wel aan de plezierige stemming in de buurt en overigens is het goed te ruiken. Met behulp van een fles eigengemaakte brande wijn hebben twee jonge Oostduitsers kans gezien naar het Westen te vluchten. Het tweetal heeft aan de communis tische grenswachten deze fles geschonken om de maatregelen tegen het Westen te vieren. Na enige tijd heerste er een goede stemming aan de grens en de jongens konden zonder moeite de grens passeren. De Oostduitse politie heeft gisteren op de Leipziger Messe een honderdtal Duitsers op gepakt en naar huis ge stuurd. De meesten zijn mensen, die vroeger uit Oost-Duitsland gevlucht zijn. De regering in Bonn had vroegere vluchte lingen gewaarschuwd, dat zij zich in Leipzig in gevaar begaven. Meer dan honderd paci fisten, die een sit-down staking hebben gehou den uit protest tegen het Russische besluit de proeven met kernwa pens te hervatten, zijn gisteren door een Lon- dense rechtbank veroor deeld tot één of twee pond boete. Het Concertgebouwor kest vertrekt dinsdag 5 september naar Zwitser land voor een tiendaag se concertreis. Het or kest zal zes concerten geven ter gelegenheid van het festival „sep- tembre musical de Mon- treux". Het aantal kinderen op kleuterscholen is sedert 1959/60 gestegen van 384.200 tot 397.800. Het aantal kleuterscholen steeg van 4.230 tot 4.400 en bet aantal leidsters van 11.163 tot 11.535. 690) Wanneer we willen spreken over de bijkans onverwoest bare scheppingsdrang van de plant, is het verleidelijk de Afrikaanse apen brood boom te noemen, welks stam een doorsnede van 10 m kan bereiken. Deze geweldige bonk hout is gesproten uit één klein zaadje, dat het ganse plan voor deze geweldige boom reeds bevatte. Maar India heeft de heilige vijgeboom, een niet minder opmerkelijke plantenwonder, omdat uit de takken luchtwortels naar beneden groeien die zich steeds weer in de grond verankeren, zodat zich rond de stam een zuilenkring van jongere stammen vormt Ook deze nieuwe stammen woekeren verder, groeien naar alle kanten uit, en na hieruit een chaotische wirwar van loofballen die een hoogte kunnen hebben van 60 meter en waarin eeuwige schemer heerst. Bi) dezo geweldige boasen loof, die door hon derden stammen en stammetjes wor den gesteund, Is een kroon om vang van 280. ja zelfs van 500 meter ge meten! De omvangrijkste boom van deze «oort moet gestaan hebben op een eilandje in de Narbadarivler, en telde 1200 grote en 3000 kleinere stammen, onder wier loof 7000 men sen schaduw konden vinden. Het lijkt gerechtvaardigd deze, uit één boom bestaande bossen, als de omvangrijkere planten aan te mer ken. Maar zR worden waarschijnlijk nog overtroffen door de planten die TOCH IS HET ZO! in de weelderige waterwereld der Zuidelijke zeeën groeien. Zeker, ook in dc Noordzee worden onder water zeegrassen ter hoogte van 6 tot 20 meter aangetroffen, maar deze ver dwijnen volslagen ln het niet in vergelijking met de reusachtige plantenvormcn in tropische zeeën, van welker ontwikkeling wl) ons werkelijk geen voorstelling kunnen maken. Naast een kreupelhout van zeldzame, grasachtige wieren, zon derlinge palmen, koraalachtige strui ken en parelmoerachtige planten, ontwikkelen zich daar in het water de bruine bossen, die er uit zien als ons eikenbot gedurende de herfst. Dit is bet zeewierwoud, In welks loof zich het fantastische en sprookjesachtige le ven van kleurige zeeanemonen, bonte allngerwormen. statige zeepaardjes en veelkleurige vissen afspeelt. Verreweg de langste planten ter wereld worden hier aan getroffen, want de grootste zee wieren kannen zeker 200, volgent andere onderzoeker* zelfs 300 meter lang worden, waarbU moet worden opgemerkt, dat zjj niet uitsluitend In de hoogte groeien, maar deels ook vrii op het water drijven. Als we ons de reusachtige afme tingen van al dergelijke groeisels trachten voor te stellen, krijgen we toch wel een heel aparte Indruk van het groeiproces op zichzelf. Dit is dan ook een nog onverklaard won der. Daarover een volgende keer. jiw Zij kan lachen! Haar suède-jasje ziet er weer on berispelijk uit. Het aparte cachet van de suède is volledig tcruggc* keerd dank zij dc kwaliteits behandeling Suède jasje reinigen 14.50 Auto mei toeristen in IJéén dode Vanmorgen omstreeks vijf uur is een Volkswagen met zes Duitse toeristen, allen jongemannen, tijdens een potdichte mist van de aanlegsteiger van de Tol- hi/ispoort achter het Centraal Station te Amsterdam in het U gereden cn direct gezonken. Vijf inzittenden wisten uit de wagen te komen, de zesde werd later, toen de brandweer dc auto uit het water had Khaald, levenloos over dc achterbank ncend, aangetroffen. De overige vijf inzittenden werden voor onderzoek naar het Binnengasthuis overgebracht Er lag. toen de wagen, die met een snelheid van ongeveer acht kilometer de aanlegsteiger opreed, geen pont voor He steiger. Dc zwaar beladen auto ver dween meteen in h«t IJ. dat ter plaatse ruim twaalf meter diep is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5