Winterprogramma K. en O. weer veelbelovend Schoolhoofd Van 't Spijker hartelijk verwelkomd Ontspanning van hoog gehalte Muziek, toneel, ballet fibn en „uitjes1' Pifmanschool BON Theavan V.V.S.L. kreeg bij afscheid silver NIEUWE LEIDSCHE COURANT s ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Paul Krugerstraat 7 uur straatpre- diking vanwege Cljr Gerei kerk, spr. dr W. ri Velema, zang door Chr Gerei- gemengd koor Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Heeft Constance gelijk?" Gymzaal Prins Bernhardschool, Noord einde 40, 8 uur: Installatie H. van Meeu wen tot hoofd der school. Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. Pieterskerk, 11 uur: Opening eerste jaarsdagen Leidse universiteit door prae- ses fqcuitaturo, toespraak rector magni ficus prof. mr. J. v. Rijpperda Wie.rdsma. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Eerstejaarsda- gen universiteit, LAK: toneel en mu ziek. Dinsdag Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Eerstejaars- dagen universiteit, demonstraties judo, turnen, schermen, boksen en ritmische gymnastiek. Universitair sportveld. Piet Paaltjens- ed, 2.30 uur: Voetbal, handbal, volley- 1. hockey, softbal en demonstratie rugby. Stadsgehoorzaal. 8 uur Referaat prof mr. J. F. Glastra van Loon over verant woordelijkheid van de academicus, ver toning studentenfilm „Een hagedis te veel" Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Heeft Con stance gelijk?" Tt^ensdag Aalmarkt 12, 3-5 uur. Receptie fa. J. P. van Berge Henegouwen. Pieterskerk. 730 uur Avondstilte. Gerei Ulo-school, Diepenbrocklaan. 3 uur: Officiële opening en installatie R Postma tot hoofd. Den Haag. Kon. Schouwburg, 845 uur: Ned. Comedie het ..De getatoueerde roos" De Doelen. 8-10 uur n.m.: Inschrijving deelnemers 3 oktoberontocht. Donderdag Gerei Jeugdhuis. 8 uur Arjos, T. Nauta over „Welvaart, een zegen"" Vrijdag Lusselbaan (Bevrijdingsplein e.o.), 10 uur Officiële opening door burgemees ter Van Kinschot 5 Meiplein, 4.30 uur: Kinderspelen; 7 uur am. Pleinfeesf. Den Haag. Kurhaus. 8 uur: Show d'hiver Couture Rië' Zaterdag 5 Meiplein e.o., 11 uur: Behendigheids- wédstrijden voor bromfietsers: 2 uur: Kinderspelen jeugd 6-10 jaar; 7 uur am. Pleinfeest Imenesco, Hoge Rijndijk 25, 3-5 uur: Receptie tg.v. 40-jarig bestaan. Jeugdbuitencentrum, Korte Vliet, 3.30 uur: Officiële opening door wethouder J. C. van Schaik. Station N.S.. 1.58: Vertrek Kon. Ned. Natuurk. Vereniging voor excursie naar Thilsse's Hof te Bloemendaal. Den Haag, Kon. Schouwburg, Haag sche Comedie met ..De arme Bitos." Den Haag Dagelijks: Diligentia, 8 uur: ABC- cabaret „Herexamen" met Wim Kan en Corry Vonk. Geoouw K. en W.. 8 uur. Musical „My fair lady". Films Casino (2-30, 7 en 9.15 uur): Place Pi- galle, plein der zonde (18 jaar); donder dag: Op grond van overspel (18 jaar). Li do (2.30. 7 en 9.15 uur): TeTUg over de Rijn (18 jaar). Luxor(2.30, 7 en 915 uur): Vyi gebrand- merkte vrouwen (18 jaar). Rex (?v "en o.'S u-irV Ba'dad 04 Jaar); donderdag: Terug uit de héL Studio (2.30, 7 en '1.15 ua./ Lei valances de monsieur Hulot (alle leeftijden). Trianon (2 jaar). Tentoonstellingen "VfU DE natte zomer langzaam en fraai verglijdt in de nevelen van de herfst, doemen in deze schaduwen vrolijke lichtjes op: de evene menten, die de Leidse volksuniversiteit K. en O. in het komende seizoen organiséert. De ernstig brandende vuren, in casu het eigenlijke ontwikke lingswerk, bewaren we voor dinsdag, nu houden wij ons bezig met de ontspanning, al wil dit geenszins zeggen dat het hooggeacht publiek dan verstoken blijft van de mens vormende facetten. Het is een opvallend feit, dat de zwarigheden waarmee in den lande de volksuniversiteiten worstelen, in Leiden goed kunnen worden opgevangen. Het ledental van 10.500 in het seizoen 1960-1961 is voor het nieuwe seizoen zelfs nog weer hoger komen te liggen, op 11.650, dank zij de samenwerking, die tot stand is gekomen tussen K. en O. en de vakbonden. Zoals men weet kunnen de werkne-' mers van bedrijven aan tal van acti viteiten deelnemen tegen sterk geredu ceerde prijzen, dank zij het feit dat de directies van de bedrijven waar zij wer ken K. en O. subsidiëren. Deze voor delen bestonden tot dusver niet voor de werknemers van overheidsbedrijven, om maar eèn belangrijk voorbeeld te noe men. De vakbonden, zeer geïnteresseerd in de culturele vorming van hun leden, subsidiëren nu ook. hetgeen onmiddel lijk merkbaar is geweest in de groei van het ledental. Nu is het zeker niet zo, dat daarmee alle zwarigheden in Leiden uit de weg zijn geruimd. Het schouwburgplan blijft een heet hangijzer. De toneelgezelschap pen, toch al niet erg gebrand op spelen In de provincie, geven duidelijk de voor keur aan nieuwe of gemoderniseerde schouwburgen. Er is een neiging waar- 730 uur): Ben-Hur (14 Rijksmuseum van Oudheden. „Vierhon derd jaar Romeinse bezetting" (tot 1 oktober). Lakenhal, schilderijen en tekeningen van Kees Verwey (tot 4 september) Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vang die vis" (t/m 1 oktober). Rijksmuseum voor geschiedenis der Oranjerie Hortus: expositie Hon gaarse sunstenaars in ballingschap. Ge opend tot en met 10 september. gree straat 27 maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5 30 uur; vrijdag van 10 tot 5-30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10-530 u. Jeugdbibliotneek. leeszalen en Biblio theek Reuvens. Plantaee 6: maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrudag «speciaal voor de groiert jeugd' van 6 30 tot 8 30 uur savonds Bijkantoor chr school Obrectatstraat volw ainada» en dondenl»» v»n «J0--« aar om. aaterta* 2—5 uur; i«u»d; eüe woensdau 2-5 uur. PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 (•1710) TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS - ENGELS FRANS - SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL Inschrijving dagelijks. sen bekende en iets minder bekende klassieke werken, met daarnaast eigentijdse werken die zich door hun kwaliteit een vaste plaats hebben veroverd op het concertrepertoire. Opmerkelijk is dat de programma's van de symfonische concerten tevo- in cursusverband zullen worden besproken. De groene-kaarthouders krijgen vier concerten van iets populairder karakter te geven door het Residentie-Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest Dirigenten zijn hier Willem van Otter- loo, Eduard Flipse en Elie Poslawsky. Als solisten treden op Theo Bruins en Marie Thérèse Fourneau, piano. Willam Noske, viool, en de vermaarde neger zangeres Carolyn Stanfort, In september bevat het openingscon cert van deze reeks werken van Beet hoven. namelijk de ouverture Leonore III, het pianoconcert no. IV en de vijfd- symfoni» Scène uit het toneelstuk „Een mal meisje", van Marcel Achard, met Myra Ward en Paul Steen bergen, waarmee de Haagsche Comedie in de tweede helft van september het toneelseizoen voor K. en O. te Leiden opent neembaar de stukken rijker aan te kle den, wat In Leiden neerkomt op een bijna onoplosbare puzzel, het kleine to neel in aanmerking genomen. Bovendien gaat na de winter de gehoorzaal dicht voor uitgebreide restauratie-werkzaam heden, zodat ook het concertprogramma aan deze omstandigheid moest worden aangepast Het is daarom des te verblij dender, dat de directie en het bestuui K. en O. er desondanks in zijn ge slaagd uitzicht te openen op -een win terseizoen dat er rijn mag. De strijd tegen de televisie eh de gemakzucht on der het motto „Een avondje uit" begin' waarlijk niet onder slechte voortekenen Muziek Als vanouds bestaat de Meesterseru in de sector muziek uit zes concerten, te :even door net Residentie-Orkest en Rotterdams Philharmonisch Orkest. Als 'kamerorkest staat deze winter iets zeer bijzonders op het programma, namelijk de wereldberoemde Solistes de Zagreb. De verbouwing van de gehoorzaal noodzaakte K. en O. voor de tweede helft van het seizoen een kleiner en semble te engageren, het Conoertgebouw Quintet, dat in de Zuiderkerk zal spelen Als dirigenten van de symfonie-orkesten treden op Willem van Otterloo. Eduard Flipse, de Hongaar Istvan Kertesz en de bekende negerdirigent Dean Dixon. Ook het lijstje solisten riet er veel belovend uit: Rudolf Firküsny en Andor Foldes. pianisten van uitzonderlijke klas se, de bariton Ca mi 11e Maurarre. en de jonge violiste Edith Peinemann. Op de kamermuziekavond kan mei- twee solisten beluisteren, de dirigent cellist Antonio Janigro en de violiste Jelka Stanic. De namen van de leden van het eerdergenoemde Concertgebouw Quintet zijn Hubert Barwahser, Haakon Stotijn, Bram de Wilde, Jan Bos en Thom de Klerk. Solistische medewerking bi) dit blaasensemble verleent de pianiste Maria Curcio. Zoals men weet doet K. en O. wot het programma betreft voorkeur uit gaan naar een goede samenhang tus- Toneel Voorts gaat de welbekende Fllmstu- dlekrtng weer van start in de filmzaal van de academie. Het Is wel eigenaardig dat in Leiden niet meer dan tweebi derd mensen worden gevonden, die ge regeld voor deze serie films, die niet ln openbare roulatie komen, inschrijven. H'(J kunnen wel zeggen op deze avonden meer stof te hebben opgedaan voor nis van de filmkunst dan in vele jaren bioscoopbezoek. Onderhandelingen zijn gaande over „De brief die nooit verzonden werd" van Kalatozow, „Yield to the night" van J Lee Thomson, „The Rickshawman' van Hiroshl Inagaki. „Huis Clos" var •T Audry, „The Goddess" van J. Crom well, ..Twin-tig Jaar cinematografie" en ..Die Machtergrelfung". Verder zal een avond worden gewijd aan bijzonder goe de reclamefilms „Uitjes" Aai» evenementen die niet in Leiden kunnen worden gebracht gaat K. en O. niet zomaar voorbij. Wij herinneren ons bijvoorbeeld de 2500 Leidenaars, die, verdeeld over vijftien avonden, naar het Amsterdamse Carré zijn getogen om daar van de musical „My Fair Lady" te genieten. In december kan men weer naar Car ré. ditmaal naar de nieuwe Sleeswijk- revue „'t Staat in de sterren", met Willy Walden en Piet Muysëlaar. Wél in Leiden komt, in de schouwburg, de Hoofdstad Opérette met „Das Drei- maderlbaus" van Schubert. Dat zal zijn in januari. Ter afsluiting van het sei zoen kunnen de leden in april enige voorstellingen bijwonen van de Neder landse Opera in het Haagse K. en tebouw. Vermoedelijk zal men keuze kunnen maken -uit drie opera's. Over de sector ballet valt nog weinig concreets te zeggen. Het Nederlands Bal let zal zeker een voorstelling komen teven, en met het Western Theatre Bal let uit Londen zijn onderhandelingen i»nde. Men riet het: Ook in de zomer en O. niet stiL Over de rest vi orogramma, meer op het terrein jntwikkeling. dinsdag meer. zit K VULPENSET Transparant plastic etui met solide vulpenhouder met zuiger vulling. 2-kleurige houder en bij passende automatische ballpoint, normale prijs ƒ4,75, bü inlevering van deze bon ƒ3.90 Haarlemmerstraat 167-171 Leiden Tussen de bladzyden Meneer Hulot met vakantie STUDIO Jaren geleden heeft de tweede film die de Fransman Jacques Tati heeft vervaardigd, „De vakantie van meneer Hulot". een ware zegetocht door de wereld gemaakt. Sinds de uitvinding van de geluidsfilm was zelden op zo meesterlijke wijze het medium film ge hanteerd. Vertellen in beelden is een kunst die slechts weinig regisseurs ver staan. Tati heeft er dan nog wel geluid bij gebruikt, maar meer als protest tegeu het geluid zelf. De beginscène, de ver rukkelijke verwarring op een spoorweg station, is meteen klassiek geworden- De horden vakantiegangers hollen adem loos trappen op en trappen af. verschij nen steed6 op het verkeerde perron en laten zich regeren door een schorre stem uit een luidspreker, die volkomen onver staanbare zinnen over het zonovergoten station uitstort. En dan begint de heerlijke tekening van het leven in het badplaatsje, met a) Het was gisteravond een gezellige boel in. het clubhuis van V.V.S.L. aan het Rapenburg. Dat zal overi gens geen zeldzaamheid zijn, maar er was nu toch iets bijzonders aan de hand orrtdat het niet alleen jon gere, en oudere dames waren die er acte de préseiice gaven, doch ook ihr. mr. F. H. van Kinschot, burge meester van Leiden, tezamen met zijn echtgenote. Ook vele vrouwe lijke oud-studenten waren aanwe zig. mitsgaders mejuffrouw Thea f~>roenend"al van de V.V.S.T,.-huis houding. Én om ..Thea" ging het. zö was het middelpunt van de wvrt- Mej. Groenendaal naamt nl. na een 25-jarige werkzaamheid ten dienste van de V.V.S.L. zij kwam hier in 1936 afscheid. De praeses van de Vereniging Wat de toneelsectie betreft, het is tóe eer gelukt de vier grote toneelgeze' schappen, tè weten de Haagsche Come die, de Nederlandse Comedie. het Ro terdams Toneel en de Toneelgroep The: ter, voor Leiden te contracteren. Mei weet dan toneel van goed gehalte t krijgen, ook al kan nu nog maar weini over de stukken worden gezegd. In d series A en B voor gele-kaarthouder worden verschillende stukken gebrach maar verschil in 'kwaliteit is er niet. De Haagsche Comedie opent het se- zoen in de tweede helft van septembc met het reeds lang op het repertoii staande blijspel „Een mal meisje" va Marcel Achard, met Myra Ward en Pan Steenbergen in de hoofdrollen. De groene-kaarthouders zullen twe voorstellingen van Toneelgroep Theatc en één van het Rotterdams Toneel kui nen zien. Voortgegaan wordt met h< organiseren van bijzondere toneeleven menten ln de Grote Pers van de Lakei hal Film Maryke van Oordt, heeft haar in harte lijke bewoordingen toegesproken. „Onze Thea", aldus mej. Van Oordt. „betekende de band in de vereniging en het middel punt van het clubleven. Ik weet dat u te gen deze avond hebt opgezien, u zou liever vertrekken met stille trom. Maar niemand heeft zo meegeleefd en leeft nog mee met de vereniging als i wist altijd wat wij wilden weten, u wist veel van de oud-studenten en hoe het hun ln hun verdere leven was vergaan". Mej. Van Oordt haalde ten bewijze daar van vele aardige herinneringen op. Spreekster eindigde met het uitspreken van goede wensen voor de verdere le vensjaren van mej. Groenendaal. Ook Jhr. Van Kinschot haalde in een hartelijk toespraakje enkele oude her inneringen op. Hij kende „Thaa" al lang. zelfs voor hij haar achternaam wist, be kende hij. „Thans bent u de zestig ruim gepasseerd en gaat afscheid nemen van een leven van dienstbaarheid gedurende bijna veertig jaar. U krijgt een kamer op de Stadhouderslaan en gaat een tijd van rust tegemoet, na de drukke jaren in het gebouw van de V.V.S.L.. waar u ieder jaar weer nieuwe meisjes zag. hetgeen voor u wel eens moeilijk ge- "eest moet zijn." Burgemeester Van Kinschot speldde cj. Groenendaal vervolgens onder grote >ijval van de aanwezige studenten mnisten de zilveren eremedaille Vanje-Nassau op de borst. De wijnavond verliep verder in enoeglijke sfeer. Hedenmiddag wordt an 3-5 uur een receptie gehouden, even- ens in het V.V.S.L.-gebouw. P. van der Pijl overleden Op 72-jarige leeftijd is te Leiden over een de heer P. van der PyL die grote ■ekendheid heeft gekregen als grimeur >ij vele opvoeringen van amateurtoneel- /erenigingen Bovendien heeft hij in de ïalve eeuw dat hij dit werk heeft ge- laan heel wat figuren in de vereohillen- le 3 oktoberoptoehten de vereiste me- amorfose doen ondergaan In 1910 vestigde de heei Van der Pijl -.:Oh in Leiden als gnmeu en pruiken- naker Zes jaar geleden trok hij zich \ls grimeur terug en werd zijn taak wergenomen door zijn compagnon, de heer J. Benning, «edert 1936 aan de zaak verbonden. de verschillende typen die het hotelletje aan het strand bevolken. Daar tussen door beweegt zich op onnavolgbaar schutterige wijze Tatti zelf in de persoon van meneer Hulot. Met als vervoermid del een hakkepuffend, uit oud blik sa mengesteld autootje, poogt hij zonvakan tie te beleven. Overal laat de heer Hulot een spoor achter van schrik en ontsteltenis, omdat hij op beslissende ogenblikken in rijn verlangen goed te doen net de plank mis slaat en onheilen teweegbrengt. Met als apotheose 'n ongewild door hem ontsto ken luisterrijk vuurwerk breekt het eind van de vakantie aan. Slechts de kinderen en twee excentrieke figuren durven dan nog afscheid van de ongelukkige meneer Hulot te nemen. Een film uit duizenden. (Weerzie» wan zeldzaam stuk film- humor). Terug over de Rijn LIDO. Terug over de Rijn is een knappe film over twee Franse krijgsge vangenen, die tijdens de oorlog in Duits land worde., tewerkgesteld. Zowel da zelfbewuste journalist als de bedeesde banketbakker wenden voor landbouwer te zijn, zodat zij allebei op een boerdenj in een landelijk dorpje komen te arbei den. Van dat ogenblik af is hun levensweg weer uiteenlopend. Het bakkertje schikt zich in zijn lot, voelt zich zelfs gelukki ger dan thuis omdat hij met plezier werkt en op de boerderij wat te bete kenen heeft De journalist slaagt er door middel van een lage streek in te ont vluchten, waarna hij carrière maakt als verzetsman. Na de oorlog volgt de teleurstelling. De bakker moet terug naar zijn kijfach tige huisvrouw en de journalist geraakt in moeilijkheden doordat hij wil trouwen met een meisje, dat omgang heeft ge had met een verfoeide Gestapo-chef. Op nieuw blijkt dat de ene mens de ander al te vaak als object beschouwt en zich zelf ook als zodanig voordoet met alle nare gevolgen daarvan. De gegeven op lossing kunnen wU niet bewonderen. Z\j is in feite geen oplossing, maar een toe geven aan een zwakheid. En het uit de weg gaan van ernstige problemen heeft nog nimmer iemand werkelijk gelukkig gemaakt Toch is het niet ondenkbaar, dat men sen zo*n gemakkelijke keus maken en dus kan men om deze reden de film niet veroordelen, al moet de toeschouwer wel over onderscheidingsvermogen be schikken Overigens boeit de film door zijn scherpe sfeertekening. Hét verhaal is met Franse esprit in beeld gebracht een tikkeltje lichtvoetig maar toch levens echt. Het menselijke element overweegt sterk en tilt de rolprent ver' uit boven de gangbare massaprodukten. Zij is het overdenken waard. (Mensen op zoek naar levensgeluk). Place Pigalle wordt voortgezet Dit seizoen wordt af gestapt van de ene voorstelling op don derdagavond in het Casinotheater, het worden er nu twee op deze donderdag. Als eerste drietal staat genoteerd „Quai des Orfèvres" van Henri Clouzot in Ne derland uitgebracht onder de titel ..De oolitie volgt het spoor", verder het be kroonde meesterwerk van de Russische regisseur Kalatozow „Als de kraanvo gels overvliegen"en ten slotte „Le Mil ton" van René Clair. EDEL-HAARDOLIE kristalzuiver Verkrijgbaar bij: Fa. SASBURG De Wetstraat 37, Telefoon 21523 Stieltjesstraat 10 Telefoon 25089 Ulo Hooglandse Kerk gracht Leiden J. J. Schoenmakers gehuldi igd Vearttg jaar is de beef J. J. Schoen makers aan het bedrijf Van Van Gend en Loos verbonden geweest. In 1950 kwam hij als direoteur naar Leiden. Op de huldigingsdag van gisteren werd hij gelukgewenst door de heer D. S. van Doom namens de directie. Deze memo reerde dat de jubilaris reeds dertig jaar directeur is, hij bood een geschenk on der couvert aan. De directeur uit Rotterdam de heer H. J. Bas timeier, die ook sprak als vice- voorzitter van de vereniging van direc teuren, had veel waardering voor de collegialiteit van de heer Schoenmakers Hij overhandigde een vulpotlood. Een zilveren rookstandaard was hel cadeau, dat de chef de bureau te LeideD de heer H. W. j. Eleraans. aanbood Na mens de personeelsvereniging werd nog het woord gevoerd door de heer E. S Prins. Ook deze spreker roemde de goede eigenschappen van de Jubilaris en bood •n elektrisch soheerapparaat aan 's Middags werd ten huize van de heei Schoenmakers, Breestraat 165 een geani meerde receptie gehouden. De meeste gasten, die 's morgens bij de huldiging aanwezig waren geweest, gaven ook hiei van hun belangstelling blijk. De jubilaris moch ook nu veel bloemstukken en ge schenken ontvangen. GISTERAVOND -hebben bestuur en personeel van de uloschool Hoog landse Kerkgracht het nieuwe hoofd, de heer G. J. van 't Spijker uit Enschede, hartelijk verwelkomd. Voorzitter mr. M. Teekens verrichtte de installatie. Hij meende bij deze gelegenheid niet veel over het schei dende schoolhoofd, de heer R. Postma, te moeten zeggen, omdat daarvoor alle gelegenheid is, wanneer deze binnenkort wordt geïnstalleerd als hoofd van de nieuwe christelijk-nationale ulo-schoól ih Leiden-zuidwest. Niettemin dankte hij de heer Postma voor de leiding die hij gedurende drie jaar heeft gegeven, waarvoor hij de waardering verdient van bestuur, ouders, personeel en leerlingen. Zich tot de heer Van 't Spijker richtend, gaf de voorzitter als zijn mening te kennen, dat diens nieuwe taak hem niet gemakkelijk zal vallen. „Uw voorganger is moeilijk te verbeteren, u krijgt een school met een klinkende naam onder uw hoede. Uw verant woordelijkheid zal daardoor zwaar wegen. Wij hopen in biddend opzien tot onze" Heer. dat u uw opdracht goed zult weten te volbrengen". Mr. Teekens vestigde er de aandacht op, dat niet alleen naar de examenresul- op, dat opvoeden veel meer voorleven Laten mag worden gekeken. De vorming inhoudt dan voorlichten. Het geven van tot gelukkige, evenwichtige mensen moet goed voorbeeld is van uitzonderlijk voorop staan. De voorzitter sprak de ver- wachting uit, dat het echtpaar Van 't Spijker zich spoedig zal thuisvoelcn in e Sleutelstad. De bestelde bloemen voor ievrouw Van 't Spijker bleven helaas Jit, maar mr. Teekens beloofde dit mor ren goed te zullen maken door een fraaie uiker te laten bezorgen aan het nieuwe tuis van de familie Goede naam De heer B. Swanenburg, gemeentelijk «nderwijsinspecteur. sprak vriendelijke woorden namens het gemeentebestuur van Leiden. Hij onderschreef de opmer king dat de school een goede naam heeft Mijn secretaresse heeft een deel van laar opleiding hier genoten en het spijl mij ten zeerste, dat ze mij eerstdaags gaat veerlaten. De samenwerking met bestuur I -n personeel is van plezierige aard." Waarnemend-schoolhoofd P. van Dijk ileld een humoristisch getinte toespraak aarin hij de onderwijzers de revue liel >asseren. „De heer Postma heeft ons lel- 1 ling gegeven zonder dat we er iets van icbben gemerkt. We verwachten van de leer Van 't Spijker hetzelfde. Dan zal zeker goed gaan". De beer Postma gaf als siJn oordeel over de afgelopen periode, dat „we het samen goed hebben gehad". HU gat de heer Van 't Sptjker de raad de tengels wel ln de hand te houden, maar niet te strak aan te trekken. J>e dienende taak die een school hoofd beeft, mag niet alt bet oog worden verloren". De heer Van 't Spijker dankte voor de Htige ontvangst, waarna hij zUn werk- ogramma ontvouwde. Punt 1 daarop het brengen van de leerlingen tot -hnstus. „Dit ia een moeilijke taak, want we hebben dat zelf niet in onze macht God wil ons echter in Zijn dienst gebrui ken. Van harte hoop ik, dat ik een mid del in Zijn hand mag zijn. Wy als leer krachten moeten proberen de leerlingen 1e begrijpen. De liefde mag op een school ils de onze niet ontbreken." Het nieuwe hoofd zei, dat de kennis making met bestuur en personeel hem uitstekend was bevallen. „Laten wij sa men bouwen aan de school. Onder Gods zegen zal ik mijn best doen niet tegen Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge RijndUk 103a, Leiden Telefoon 23406 Leidsche Districtsdambond vergaderde In de bovenzaal van JDe Klein» Burcht" aan de Nieuw Rijn te Lelden vergaderde gisteravond de Leidse he Dis trlctsdambond. Vooral ter L. K_ Van der Vllst memoreerde ln z|jn openingswoord het overlijden van het bestuurslid, d» heer Van der Plas. Hierna werd een minuut stilte ln acht genomen. BU de ingekomen stukken waren onder meer enkele uitnodigingen om deel te nemen aan grote damwedstryden zoal» de persoonlijke kampioenschappen van Ziuid-Holland en het Coca Cola-toernooi De voorzitter reikte na het bespreken van de ingekomen stukken de prijzen uit die werden behaald in de competitie om de persoonlijke kampioenschappen van de LDJD3. De prijzen bestonden iil» uit bekers. In het nieuwe wedstrUdregelement L» vastgesteld voortaan 7.45 uur te begin nen, hetgeen nogal aanleiding tot eiis- cusslc gaf. By de bestuursverkiezing werd de heer A. van der Putten geko zen. Er word besloten voor óe aanvang van de competitie, die 11 oktober begint, hei hoofdbestuurslid van de K.N.D.B.. de heer A. de Kruyf te vragen enige toelichting te geven op het nieuwe reglement. De namen van de prijswinnaars zijn hoofdklasse: l Th. Zwetsloot ;2 A. v d Zwan; 3 C. Varkevisaer. le klasse; 1 C. B. Janssens; 2 W Klein sr.; 3 J. van Baereleveld. klasse; 1 P. H Spek; JJ.v.d Niet; 3 C. J. Duivenbode. Jeugdgroep: 1 A. Kammeraat; 2 L Dorsman; 3 J.P. Vrolijk. CASINO. De film Place Pigalle. die de voor bepaalde mensen veelbelovende ondertitel „Plein der zonde" meekreeg, is kennelijk niet zo heel nieuw meer. Het „sneeuwt" nu cn dan en het geluid 's schetterend schel. Het verhaal speelt rich af in de Parijse wijk Montmartre. •vaar de scenarioschrijver allerlei nara tingen heeft doen gebeuren. Er wordt een „vrouw-uit-het-leven" •ermoord omdat haar vroegere vrienden veronderstellen, dat zU een hunner bij de politie heeft verraden. Andere vrou wen worden dronken gevoerd, kortom er wordt op allerlei misseiyke manieren met vrouwen gesold. Als een klein rotsje in deze vuile 'randing staat eert priester-arbeider, een ..pastoor-zonder-soutane" allen, die het horen willen, het goede voor te houden. Regisseur Leo Joannon heeft er vooral door zijn vele opnamen buiten de stu dio's blijk gegeven sfeer te kunnen scheppen, hoe droevig die dan ook is. (Priester contra vuilheid). Gebrandmerkte vrouwen LUXOR. In de film Vijf gebrand merkte \Touwen, komen inderdaad vijf vrouwen voor die in de oorlog in Joego slavië wegens omgang met Duitsers zijn kaalgeknipt. Dat is tot daaraan toe. Maar voor de rest is het grotendeels goedkope sensatie wat de klok slaat, zóals badende dames in de wildernis en gevechten van man tegen vrouw. Het is allemaal erg op effect berekend. Leg daar nu eens naast de Oostenrijk se film over een in zekere zin gelijksoor tig onderwerp: Am Galgen hangt die Liebe. Dat is een hemelsbreed verschil. Alleen al aan de titel is dat te merken. Het werk van Zbonek Is fijnzinnig, dat van Martin Ritt grof en sensationeel. (Gebaseerd op wansmaak). Bagdad REX Deze week zien we Maureen O'Ha ra weer eens op het witte doek. In een kleurige rolprent: „Bagdad". Een film vol „Oosterse" beelden, waarin wordt gedood en gewroken. Pascha AU Nadim. gouverneur van Bagdad, raakt verliefd op d» schone Marjan, die na in Engeland te zijn op gevoed. in haar geboortestad terugkomt Marjan merkt bij haar thuiskomst dat haar vader, de sheik van de Aremlaks, is vermoord. Zij zweert haar vader te zullen wreken. Pascha AU Nadim verdenkt een zekere Ahmed Kheber. een kameeldrijver, van de moord. Ahmed is moedig en sterk en Marjan kan er moeiUJk toe komen hem van de moord te beschuldigen. Toch ziet 4J kana hem in een val te doen lopen, waartoe vooral de verdachtmakingen van haar „beschermheer" en diens handlan ger het hunne bijdragen. Pas wanneer over het lot van Ahmed door een recht bank van sheiks zal worden beslist, be gint Marjan wantrouwen te koesteren. Het ligt er allemaal een beetje dik op in deze film. („Oosters" gedoe). Ben-Hur TRIANON. Het spektakelstuk Ben- Hur is opnieuw geprolongeerd. Meester lijke staaltjes van massaregie worden in de schaduw gesteld door grove en bantle scènes, waann wordt gespeculeerd op de sensatiezucht BUREN

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3