BERLIJNSE FORENSEN NU ONDER DRUK VN verzoeken Moenongo direct te schorsen Leiders van 24 landen geen derde statenblok NAVO-CRISIS IN DE DEENSE REGERING Moskou erkent Adoela Vlootdagen van Benelux Goede racicT aan Beatrix Jjh eeft fccuifce hij. Bomen groeien uit de top - RECHTSVORM STAATSMIJNEN Minister De Pous heeft vandaag in Den Haag de commissie rechtsvorm staats mijnen geïnstalleerd. Hij merkte daarbij op. dat de vorm van staatsbedrijf tot dusver niet aan de uitbouw van de staatsmijnen in de weg heeft gestaan, maar dat er de laatste jaren, in zowel als buiten de Staten-Generaal, ioch twijfel is uitgesproken, of deze rechtsvorm in de tegenwoordige omstandigheden nog wel de meest geëigende is en of het niet beter zou zijn als de staatsmijnen rechts persoonlijkheid bestuderen. zouden bezitten. Deze problematiek zal de i gaan DE MAXIMUM TOTOPRIJS De ministers Beerman eA Cals vinden het voor de hand liggen, dat voor sport- prijsvragen andere regelen worden gesteld dan voor het organiseren van een totalisator bij harddraverijen en paardenrennen, gezien de verschillen in omvang zowel van de gelegenheid tot deelneming als die van de deelneming zelf. Zij zeggen dit in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer naar aanleiding van het nieuwe ontwerp wijziging loterijwet. Op vragen in het voorlopig verslag antwoorden zij, dat uit de resultaten van de sportprijsvragen in het seizoen 1960- 1961, vergeleken met die in het daaraan voorafgegane seizoen, blijkt, dat de li mitering van de hoofdprijzen tot een waarde van 50.000 niet heeft belet, dat de totale opbrengst is gestegen. STRIJDMACHT OP N.-GUINEA De Nederlandse strijdmacht op Nieuw Guinea is in de loop van dit jaar niet versterkt Het is niet waar. dat dienstplichtigen als zij ter keuring worden opgeroepen tegelijk een tropenkeuring ondergaan in verband met een eventuele selectie voor niet-vrijwillige uitzending naar Nieuw Guinea. Een en ander deelt minister Visser mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Bakker (C.P.N De minister deelt in zijn antwoord mee. dat het om redenen van landsbelang niet wenselijk wordt geacht openbaar gegevens te verstrekken over de sterkte, de samenstelling wijze van vervoer van de strijdkrachten in Nederlands Nieuw-Guinea. OVERLEG SITUATIE BAKKERIJ Gisteren ontving de minister van economische zaken, de heer J. W de Pous. een delegatie van de Nederlandse Bakkerijstichting om vraagstukken met betrekking tot de broodverkoop te bespreken. Zoals men weet. verklaarde de minister zich daartoe bereid na een conflict met Brabantse en Haagse bakkers over verhoging van broodprijzen zonder voorafgaand overleg. De betrokken bakkers moesten echter eerst hun prijzen op het oude peil terugbrengen. Nu dit is geschied, is het overleg met de stichting werknemers begonnen. Volgens een zegsman van het ministerie zeker, dat dit overleg direct tot resultaten zal leiden. Het betreft hier ingewikkelde materie van prijsopbouw. waarbij de bakkerij stelt, dat hoogde kosten moeten worden doorberekend, omdat anders een onhoudbare toestand voor de broodproducerende bedrijven ontstaat. Doorberekening echter tegenstelling staan tot het door de regering gevoerde stabilisatiebeleid prijzen. werkgevers Geleerden ontdekken nieuw atoomdeeltje Vier natuurkundigen aan de univer siteit van Californië hebben bekend gemaakt dat zij een nieuw atoom deeltje hebben ontdekt. Het is de Omega Meson. Theoretici hebben reeds jaren geleden beredeneerd dat dit deeltje moest bestaan bij het ver klaren van de structuur en het ge drag van de atoomkern. De natuurkundigen hebben het deeltje gevonden met behulp van een enorme atoomkraakinstallatie, 30.000 foto's van minuscule explosies die zijn genomen in de grootste waterstoftank ter wereld, een meetinstrument dat Franckenstein heet. en een elektro nische rekenmachine. De foto's waren oorspronkelijk voor een volkomen ander doel genomen. Edwin McMillan, de Nobelprijswin naar heeft verklaard: „De ontdekking Spaanse troepen nu uit Marokko In Madrid is officieel medegedeeld dat de laatste Spaanse troepen woens dag uit Marokko zijn vertrokken. Hier mede is de evacuatie van de 65.000 man. die in de Spaanse zone van R rokko waren gestationeerd toen deze 1956 deel w^rd van het onafhankelijke Marokko, voltooid. Alleen in de garnizoensplaatsen Ceu- ta en Melilla, aan de noordkust van Marokko, die Spanje als Spaans ge bied beschouwt, bevinden zich nu Spaanse strijdkrachten. van de Omega maakt een grote stap voorwaarts mogelijk bij het begrijpen van de fundamentele deeltjes." De geleerden, die de ontdekking hebben gedaan zijn de hoogleraren dr. Luis W. Alvarez, dr. A. H. Rosenfeld, M. L. Stevenson en de 33-jarige Joe goslaaf dr. B. C. Maglic, die een stu diebezoek brengt aan de universiteit en de stoot heeft gegeven tot het derzoek. Westpast niet meer bij De laatste schakel die West- Berlijn nog aan Oost-Berlijn bindt de 4.500 West-Berlijners die nog in het oosten werken wordt met ingang van vandaag door de Westberlijnse autoriteiten t onder druk gezet. Het stadsbestuur zal nl. niet langer het verschil bijpas sen tussen de goedkope Oost marken die de forensen verdienen en de Westmarken die zij voor hun levensonderhoud nodig hebben. De wethouder van arbeid, Kurt Exncr, heeft verklaard dat West-Berlijn de drie miljoen mark die per maand hier voor nodig zijn niet kan missen op de begroting. De bgzettingsautoriteiten in West-Berlijn hebben de maatregel goed' gekeurd. Burgemeester Willy Brandt heeft uit eengezet dat hij de compensatie wil be ëindigen als represaille tegen de com munisten, omdat zij 80.000 Oost-Berlij- ners het werken in het Westen beletten sedert zij de sectorgrens hebben geslo ten. De nieuwe maatregel houdt geen ver bod tot werken in het Oosten in. maar als de forensen hun loon tegen de nor male koers van vijf tegen een moeten omwisselen, in plaats van zoals tot nu toe voor de speciale koers van een om een. kunnen zij in het Westen ternauwer nood de huur betalen. Van de 4.500-zijn ongeveer 1.000 ac teurs, zangers en musici van de Oost- berlijnse theaters. Ongeveer 500 zijn artsen, verpleegsters huispersoneel. Uw autokosten gaan omlaag. Stap over op Mobiloil Special, de motorolie die zorgt voor een perfecte smering - voor een lager benzineverbruik. En... stap over op Mobil Special benzine met tetramel, de nieuwe Ameri kaanse benzine met hoog octaangetal. Nu ook in ons land steeds meer verkrijgbaar. Met Mobil Special benzine rijdt U veel meer kilometers. Stap over op Mobil en U stapt over op besparingen. Mobil Oil Nederland N.V. Rotterdam Opdracht soldaten V.N. te doden? Een 36-jarige Belg, André Cremer, heeft gisteren op een persconferentie in het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties in Signor Bonassola uit Lura.noeen dorpje in de buurt van Milaan, heeft een „fotoscoop" ontwik keld, waarmee hij, naar hij zegt, alle nog in de ruimte zwe vende Russische en 'Amerikaan se satellieten kan fotograferen. Hij gaf een demonstratie met zijn apparaat. De plaatjes, die hij schoot, zijn nog niet ontwikkeld ander zicken- wordt een speciale regeling getrof fen voor de 6.500 spoorwegemployés, die In West-Berlijn voor de spoorwe gen werken (die Oostduits zijn). Zij ko men vrijwel nooit In het „Oosten". Schip als geschenk tegen N.-Guinea Zeshonderd Indonesiërs, afkomstig uit Nederlands Nieuw Guinea, hebben de Indonesische regering een 3.250 ton metend tanklandingsvaartuig ten ge schenke gegeven. Een woordvoerder van hen zei: wij zijn bereid te vech ten voor de terugkeer van Westelijk Nieuw-Guinea tot de Indonesische re publiek. Zondag jl. meldde Reuter uit Djakar ta dat 650 Indonesiërs via Singapore uit Nieuw-Guinea waren aangekomen met hun schip, de Robina. Het waren voor het merendeel voormalige werknemers van Nederlands Nieuw Guinee Petro leum Maatschappij en hun gezinnen. Drie groepen gaan Eiger beklimmen Drie groepen van .twee mensen zijn bezig met de levensgevaarlijke beklim ming van de noordelijke helling van de 3 974 meter hoge Eiger. De Tsjechische klimmers Zdenko Zi- bnn en Radoran Kuchar zijn aan de beklimming begonnen en hebben de nacht doorgebracht op een steile, be sneeuwde helling halverwege de berg. Gisteren bereikten zij tegen het mid-' daguur de richel die diagonaal over de noordelijke wand loopt. De twee andëre groepen zijn gister morgen op weg gegaan Een tweetal wordt gevormd door Kurt Gructer en Sepp Inwiler uit Luzern, van het ande re uja de namen niet bekend. Elisabethstad gezegd dat de Katan- gaanse minister van binnenlandse zaken, Moenongo, hem als lid van de Katangaanse gendarmerie een „speciale opdracht" heeft gegeven om soldaten van de V.N. te doden. De Verenigde Naties hebben daarop president Tsjombe van Katanga verzocht, zijn minister van binnenlandse zaken onmiddel- lijk te schorsen wegens het smeden van „een moorddadige samen zwering tegen V.N.-personeel het organiseren van wreedheden tegen grote delen van de be volking." Het hoofd van de V.N. in Katanga. o'Brien, heeft op een persconferentie gezegd, dat Moenongo er „zeer ernstig" van verdacht wordt een komplot tegen V.N.-personeel beraamd te hebben. Wat het tweede punt van de V.N.-beschul diging betreft, zei hij. dat alleen ic Elisabethstad al zevenhonderd mensen, enkele door de Katangese po litie ernstig mishandeld waren, hur toevlucht gezocht hebben bij V.N.-troe- P O'Brien zei voorts, dat president Tsjombe erin toegestemd heeft zijr minister van justitie naar V.N.-kam pen te zenden, „om zich met eigen ogen ervan te overtuigen wat er door de Katangaanse politie met de bevol king wordt gedaan". President Tsjombe had geantwoord dat alvorens zulk een ernstige stap te doen als het schorsen van Moenongo. hij eerst ten volle van het Moenongo ten laste gelegde overtuigd moest zijn. In dat geval zou hij het parlement bij eenroepen met het oog op de schorsing van Moenongo. Enkele politieke gevangenen, die don derdagochtend uit de centrale gevange nis in Elisabethstad ontsnapt zijn. heb ben verteld, dat ongeveer 500 politieke gevangenen zijn ontsnapt en velen bij de ontsnapping gewond werden. Kolonel Björn Egge, de Noorse offi cer die hem had ondervraagd, zei dat Cremer had meegedeeld dat president Tsjombe niets van ldoenongo's plan Cremer zei dat hij persoonlijk elite manschappen van de politie had uitge kozen voor aanvallen op de V.N.-strijd- krachten. op last van Moenongo. Kolonel Egge zei dat Cremer alles had toegegeven, onder meer ook dat hij op 22 juli j.l. ten noorden van Ka- mina een Nigerlaanse jeeppatronllle had aangevallen. Hierbij was een man gewond. Kabelbaan ligt 2 maanden stil Dc kabelbaan bij Chamonix, die dins dag door een Frans vliegtuig is vernield waarbij 6 personen om het leven kwa men. zal minstens twee maanden niet gebruikt kunnen worden, aldus is door een lid van de directie van de kabel baan meegedeeld. Er moet een nieuwe kabel gemaakt en vervolgens aange bracht worden. Verder moeten 15 gon dels gerepareerd worden. De kosten, die volledig door verzekering zijn gedekt. Twee schaduwenover Belgrado De leiders van 24 landen die zich Escorte niet hebben aangesloten bij het wes telijke of oostelijke blok zijn naai Belgrado gekomen voor een topcon ferentie die overschaduwd wordt door twee dreigingen: Berlijn komende Russische kernproeve Het is de grootste bijeenkomst van niet-verbonden landen democra tische en totalitaire, grote en kleine, jonge en oude sinds in het begin van de jaren vijftig afzijdigheid een rol ging mee spelen in de wereld politiek. De presidenten, monarchen en eerste ministers die rond een ovale tafel zul len zitten om protocolaire problemen te voorkomen, hadden gehoopt dat hun collectieve stem gehoord zou worden bij de grote mogendheden. Maar aan de vooravond van de conferentie die van daag in het barokke Servische parle mentsgebouw wordt geopend, werd een groot deel van hun verwachtingen de bodem ingeslagen door de Sowjet-aan- kondiging dat Rusland de proeven met kernwapens gaat hervatten. De binnenstad van Belgrado is ver sierd met vlaggen. Aan gebouwen han gen grote leuzen over vreedzame coëxistentie. Persoonlijk heeft president Tito de afgelopen dagen alle staats hoofden en regeringsleiders op het mi litaire vliegveld van Belgrado begroet. Herstel tapijten uit 1679 kost 130.000 De historisch waardevolle wandtapij ten in de raadszaal van het Bossche stadhuis zullen worden gerestaureerd. De stichting werkplaats tot herstel van antieke textiel in Haarlem heeft op verzoek van het gemeentebestuur een onderzoek ingesteld naar de toestand van de tapijten, die bijna 300 jaar oud zijn. Zij werden in 1679 vervaardigd door de weverij Van der Gugt te Delft. In de raadsvergadering, die morgen i Den Bosch gehouden wordt, komt m voorstel van B. en W. in behande ling, de nodige gelden voor restauratie beschikbaar te stellen. De kosten worden geschat op 130.000. 40 Procent daarvan hoopt het stadsbe stuur als rijksbijdrage van het minis terie van O. K. en W. terug te ontvan gen. Voor 20 procent van de kosten willen B. en W. een beroep doen op de provincie. De gemeente zelf zou dan dus 40 procent van de kosten moeten dragen. Premier Chroesjtsjef heeft de eer ste minister van Kongo, Adoela, een boodschap gezonden waarin hij zegt diplomatieke betrekkingen te willen aanknopen met de regering In Leo polds tad. Chroesjtsjef spreekt in feite over „voortzetting" van de diplomatieke be trekkingen en merkt o.m. op dat, gezien de besluiten van het Kongolese parle ment, de regering van Adoela „de op volgster is van de eerste centrale rege ring, die door de „grote patriot" Pa trice Loemoemba werd geleid. Zoals bekend heeft de Sowjetunie de moord op Loemoemba een diploma tieke missie in Stanleystad gevestigd. De leider van de regering die in Stanley stad zetelde. Gizenga, heeft zijn kabinet thans vice-premier in lening waarmee in totaal meer dan 4 miljard dollar zal zijn gemoeid, wijzigde vorm aangenomen en hi stel doorgezonden naar het Huis gevaardigden waar het waarschijnlijk met spoed zal worden afgehandeld. escorte reed van het vlieg veld naar de stad. nieuwsgierig nage keken door groepjes Joegoslaven die in vrijwel geen der hoge bezoekers den herkennen. Joegoslavische functionarissen heb ben niet bekend gemaakt waar de dig nitarissen logeren. De pers heeft kun nen nagaan dat premier Nehroe van India en president Osvaldo Dorticos van Cuba in hun ambassades verblij ven. President Nasser van de V A R logeert in een villa in een buitenwijk die de Joegoslavische regering tot zijn beschikking heeft gesteld en president Soekarno woont in een hotel. De deelnemende landen hebben erop gewezen dat het niet in hun bedoeling ligt een derde statenblok te gaan vor men maar uit een document dat gis teren voor het confcrentieseeretarlaat uerd uitgegeven, blijkt dat een derl oogmerken van dc conferentie is hun I politiek te coördineren voordat half I september in New Vork de Algemene Vergadering van de V.N'. in zitting bij eenkomt. De mannen die In Belgrado bijeen zijn vertegenwoordigen circa vierde deel der stemmen in de volke renorganisatie. Ter versteviging van de Beneluxge- dachte ligt het ln het voornemen perio diek gezamenlijke Nederlands-Belgische vlootdagen te houden. De eerste mari tieme manifestatie van dien aard zal plaats vinden te Antwerpen van 8 tot 11 september a.s. Voor deze gelegenheid zal een Neder lands-Belgisch smaldeel, onder bevel van commandeur J. A, Bientjes van de Koninklijke Marine, de haven van Ant werpen gedurende bovengénoemde da gen bezoeken. De Belgische zeemacht zal in dit smaldeel vertegenwoordigd zijn door zr. ms. fregat „De Brouwer" en zr. ms. oceaanmijnenvegers „Artevelde" en ,Van Haverbecke". De Koninklijke Ma rine neemt deel met hr. ms. kruiser ,De Zeven Provinciën" en hr. ms. on derzeebootjagers „Rotterdam" en Friesland". Tijdens deze marine-Beneluxdagen zul len gezamenlijke kransen worden ge legd, respectievelijk bij het monument van de Onbekende soldaat te Brussel en het monument van gevallen zeelieden te Antwerpen. De Marinierskapel der Koninklijke Marine, welke aan deze Marine-Bene luxdagen deelneemt, zal onder meer een taptoe uitvoeren in combinatie met de Belgische Marinekapel. Het Italiaanse dagblad ,Jl Gior- nale d'Italia" heeft gisteren prinses Beatrix dezelfde raad gegeven die ook Napoleon aan z\jn familie gaf voor het kiezen ran een levens partner: Zorg dat het een Italiaan is Het blad wijdde zijn kolom ,J)e trouw ran de weekaan onze Kroonprinses. Het blad doet geen poging zijn bewondering voor de Prinses onder stoelen of banken te steken cn begint: .Zelden ontmoet men in deze dagen van avontuur lijke, slordige en onstijlvolle prinses sen iemand die zo rustig en be schaafd is als de koninklijke Prin ses der Nederlanden". De schrijver bericht dat prinses Beatrix „zo verfrissend (is) als een perzik, met een eenvoudige, onbestu deerde gratie". Verder wordt erop gewezen dat vele bladen al hebben gespeculeerd over een toekomstige levenspartner voor de prinses, en dat nu een Italiaanse prins in het „spel" is gekomen. Een naam wordt niet genoemd. Aan het einde van de kolom wordt het advies herhaald dat Napoleon aan zijn familieleden placht te ge ren: ..Kies voor de dames van het huis altijd Romeinse prinsen: Zij zijn vriendelijk; zij zijn begrijpend: zij zijn knap: zij zyn hoogst hof felijk". Russisch dreigement jegens Griekenland Dc Sowjetunie heeft gedreigd dat zij tegen Griekenland, tenzij dit land zich uit de N.A.V.O.-oefening „Medship Convoy", die tussen 14 cn 27 septem ber in het oostelijk deel van de Middel- landsczee zal worden gehouden, terug- „vergeldingsmaatregelen" zal ne- Dit wordt gezegd in „Sowjet Nieuws", een door de Sowjet Russische ambassade in Athene uitgegeven offi cieel bulletin. Volgens dit bulletin heeft de Sowjet- Russische zaakgelastigde Salnove bij de Griekse waarnemend minister van bui tenlandse zaken. Tsatsos, een formeel protest ingediend. „Militaire oefeningen in de nabijheid van dc grenzen van de socialistische landen kunnen slechts als ijandig krachtsvertoon worden be- cnouwd. Eén dode, drie gewonden en een auto. die ..total loss" was, dat was de droeve tol aan het ver keer, woensdagmiddag op het Verkeersplein Kapellerpoort in Roermond, waar een Duitse per sonenauto tn botsing kwam met een zware vrachtauto. „Geen Duitse commandant Teneinde een kabinetscrisis te vermijden hebben de sociaal democratische en liberale coalitie partners in Denemarken gister avond radicale wijzigingen voor gesteld in het plan voor een nieuw militair commando, waarbij de Op grond van een nieu we verordening van de Finse regering mogen voortaan een aantal functies bij de overheid, welke tot dusver alleen voor mannen openston- ren. ook door vrouwen worden bekleed. Zo mo gen vrouwen o.a. optre den als machinist en stoker bij de spoorwe gen, terwijl zij ook als boswachter bij het staats- bosbedrijf mogen wer- In Oostenrijk begint de zer dagen pen Joods do cumentatiecentrum haar werkzaamheden. Deze instelling zal zich in het bijzonder bezighoudeu met het lot van de Jo den onder het nationaal- socialistisehe bewind. Ongeveer 60.000 Oosten rijkse Joden lieten toen het leven, terwijl 100.000 Joden het land moesten verlaten. De politie op het Lon- dense vliegveld onder zoekt de verdwijning van goud ter waarde van meer dan 200.000 gulden. De Daily Mirror schreef, dat het goud aan boord van een toestel van de BEA werd gebracht in verzegelde zakken. Toen de zakken werden open gemaakt op Malta, in Denemarken en in Duitsland, was al het goud verdwenen, i ln het Stadspark in Gro ningen, waar duizenden op het ogenblik rond wandelen door de lust hof MG '61 „Al wat leeft en groeit", is gisteren als inzet van een spe ciale evenementenreeks de dag voor de vrouw gehouden. Uit heel het noorden kwamen de dames naar de slotwed strijden hloemensrhik- ken om de eretitel Provinciaal Kampioen* Bloemcnsrhikken ln de wacht te slepen. In een boomkwekerij te Boskoop worden bin nenkort gestekte reu- zenrododendrons uit het Cycloopgebergte ach ter Hollandia verwacht. Twee Leidse plantkun digen hebben drie maan den in het Cycloopge bergte doorgebracht om de flora ter plaatse te bestuderen. Zij hebben ervoor gezorgd, dat deze plant, die bloemen van 20 centimeter doorsnee heeft, eerstdaags ook in Nederland te zien zal zijn. 689) Verschillende grapjes zijn ge- den van de omtrek van de stam. baseerd op de onjuiste gedachte dat verklaart ons tevens waardoor dc een boom ln zijn gehéél w»u groeien, boomschors vaak zo duidelijk over- Om te beginnen zijn daar de vcrllef- langs gestreept of gebarsten is. Wan den die een hart in de stam snijden, neer mannen In een te nauw vest maar twintig jaar later tot de onl- de borstkas uitzetten, dekking komen dat de Inkervingen het linnen op de rug zich op onbereikbare hoogte boven de grond bevinden. Ook kennen allen de man die zijn hangmat boom hing, uit zijn middagdutje tot de ontdek king komt dat hij twintig of meters boven de grond hangt. Dat zijn natuurlijk wel leuke dingen uit de wereld van de humor, maar het allerleukste is toch wel dat de ontwer per van deze grap jes zijn eigen on- kunde illustreert. Want de hoogte- groei van een boom vindt alleen plaat* in de toppen en nergens an ders. Een zijtak die zich 2 meter boven de grond bevindt, U dus ge- erlangse scheur, ten teken dat de borstkas ten opzichte van het vest te veel In omvang Is toegenomen, snel groeiende Welnu, ook de schors van de boom bij het ontwakc stam wordt op geregelde tijden ..te nauw" zodat de boom er uit barst. Dat de boomstam beslist niet in de hoogte groeit, daarvan kan een ieder zich overtui gen door twee spij ker» op verticale afstand van elkaar In het hout te slaan. U kunt na tien of na honderd jaar terugkomen, maar de afstand tussen de twee spijkers zal altjjd dezelfde zijn gebleven. Nog één ding: hel komt Inderdaad voor. dat we een boom terugzien, waarin we in onze kinderjaren heb- TOCH IS HET ZO! groeid toen de boom tenminste 2 me- ben gespeeld en waarbij de onderste ter hoog was. En een hart dat oplM tak op een dusdanige hoogte ls. dat m hoogte ln de stam wordt gegra- we hem als kinderen onmogelijk kon- veerd. bevindt zich na twintig Jaar den bereiken. Stelt u zich gerust, dit nog steeds op precies dezelfde hoog te. Zouden we dus een hangmat aan de stam van een willekeurige boom bevestigen, dan kan die boom zo snel groeien als hi) wil, maar bi) het ben ontwaken hangen we nog steeds op die de bekende dezelfde afstand van de grond is dan een andere tak dan u altijd speelde, want die van u U afgezaagd of afgehakt! Hoewel we al eens gesproken heb- n onder de bomen quolen uit Califor nië nog verre overtreffen, is de hoog- lets ander» Is natuurlijk de dikte ste boom nog niet een» het grootste de boom. die wél leder Jaar toe neemt door het laagje cambium dat zich tussen het hout van de stam en de schors bevindt. Het groter wor- groel.seI dat In de natuur voorkomt. Het grootste plantaardige organisme komt nog! Daarove- een volgende keer! Navo-strijdkrachten in Denemar ken en Duitsland zijn betrokken. Meer dan twee jaar geleden heeft dc opperbevelhebber van dc Navo-strijd- krachten. generaal Lauris Norstad. een nieuw Noordelijk commando voorge steld. Hierin heeft de Deense regering nu een aantal wijzigingen voorgesteld. De liberalen hebben hun verdere medewer king aan de regering hieraan verbon den Zonder de liberalen zou de rege ring niet meer op een meerderheid in het Deense parlement berusten. Het doel van de wijzigingen is te ko men tot een verdeling van de staffunc ties van het noordelijk commando onder Noorse, Deense en Duitse officieren, voornamelijk met het doel het aantal Duitse officieren te beperken. Volgens het Deense voorstel zou er echter nooit een Duitser het opperbevel kunnen hebben over de Navo-legers in Noord-Jutland en de Deense eilanden. Het voorstel van Norstad voorzag in het aanwijzen van een Deense cn ccn Duitse commandant, die de functie bij toerbeurt zouden bekleden. Ook in de Voorgesteld wordt dat tenminste een derde van de officieren Denen moeten zijn cn de resterende plaatsen gelijke lijk moeten worden verdeeld tussen Duitse en andere Navo-offlcieren. Ande re voorwaarden zijn: 1. Het gezamenlijk commando zal al leen in tijd van oorlog in werking mo gen treden. 2. Het moet worden gefinancierd door alle Navo-landen. 3. Er zullen geen atoomwapens op Deens gebied mogen worden opgesla gen. 4 Dc Deense regering moet in overeenstemming met dc grondwet beslissen wanneer Deense strijdkrach- zullen worden aangewend cn wan- zij onder het gezamenlijk comman do zullen komen. Amerikaans militair weer vrijgelaten Een Amerikaanse militair, die dir- dag door de Oostduitse politie aan d- sectorgrens werd gea rre#te*rd. is don vrijgelaten, aldus meldt het hoofdkwartier in Heidelberg van het Amerikaanse leger in Europa. Volgens de Westberlijnse politie heeft de 70-jange predikant Heinrich Crue r. die in het proces-Elchmann als g< uigc is opgetreden, donderdag geoi, 'oestemming gekregen om Oost-Berli}/ binnen te gaan Hij woont tn West-Bei

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5