Uw probleem is het onze Geref. oecumenische synode was bijzonder onbevredigend KRONIEK Een dichter snapt niet I altijd zn eigen verzen MOEDER WORDEN... ZWITSAL Zorgen om levensstijl van vele studenten IIISBR Bezorgdheid over gevolgen van de kwestie-Smits BOEKENHOEK Een tvoord voor vandaag „Zending van morgen zal meer lekenzending zijn" 2 Gabriël Smit op Jeugdfestival Velp Exegese" onder de eiken ]\fEN moet zich het toneel voor stellen: een bos met een hoog- zomerkleur, op een midweekse dag van het Jeugdf estival in Velp; een stuk edel Gelders landschap, waar in de automobilist te voet zijns weegs moet gaan; in de schaduw van de eiken vijftig tot zestig scholieren, jongens en meisjes, protestant en katholiek, vooraan een rector van een christelijk ly ceum, naast hem een roomse gees telijke. Iedereen zit op de grond, op de bladeren en op de eikels, ook de burgemeester, die er ex professo steeds bij is. Op een stoel, tegen een boom, zit de roomse dichter Gabriël Smit. De scholieren, voornamelijk meis jes, zitten met een toeneiging tot bewonderen aan des dichters voe ten, die bijna verborgen zijn in het rulle stof. Alleen de jongens, min derheidsfiguren in deze omgeving, bewaren enige afstand. Af en toe stellen zij een nuchter-kritische vraag. Men heeft de dichter op een verho ging gezet. vanwaar hij zich het best kan laten bewonderen (kis er toch be wonderd moet worden). Maar deze Ga briel Smit mengt zich tassen de jeugd. Het doel van het festival is lm halve eeuw geleden nog ferm preutsheid zouden hebben geraakt. Hij spreekt daarbij in franjeioze handels- en kantoortaal. HU spreekt over literatuur en daarin ls niet te beluisteren, wat een zwijmelende lyceiste van de hoge Par nassus zou verwachten.... EXEGEET Gabriël Smit is hier niet als de poë tische hogepriester (zoals de r.k. school boeken voorstellen), niet als de scherp rechter over de kunst en evenmin als de auteur savant" achter een katheder, hooguit als exegeet. Hij verklaart het dichtwerk van zijn protestantse collega Guiliaume van der Graft (ds. W. Bar nard). ,,een van mijn beste vrienden". Eén van Smits formules over de poë zie vat hij in een gouden lijst van Van der Graft: „Je dicht (soms) om de mensen zo gelukkig te maken („als de vogcLs die lachen in het bos")." Eén van de meisjes vraagt hoe dichter schrijft. „Wel", zegt de dichter, „dat geef jc niet zomaar in een paar woorden weer. Dat is heel moeilijk te zeggen. Als je schrijft, zit er iets heel dieps in Je, dat komt van heel Daarmee weten de meisjes evenveel als met dit antwoord „Vraag een dich ter nooit naar zijn clgcn verzen, want bij begrijpt zc niet altijd". Hij licht dat toe: als Iemand een kwade brief schrijft dan zeg Je de volgende dag: was lk dat, die dat kon schrijven? Volla. (Pss later komen de protesten: „WIJ moeten de gedichten verklaren, terwijl de dich ters c zelf niet begrijpen"). Dichters lijden anders vaak onderjie uitleg van anderen van de leraar derlanda onder anderen. DE KOMMA Dc dochter van de dichter, ook lyceiste komt thuis (geeft hij als beeld» met een vraag uit het litera tuurboek: „Wat bedoelt Smit met de komma in deze zin?" Tussen de adel lijke bomen van Velp zegt hij: „Smit mag barsten als hij het wist". Waarop iedereen hard lacht, ook de burgemees- Gabriël Smit spreekt ook over moder ne poëzie, waarover hij noch de staf breekt, noch juicht, maar ziln onder werp is eigenlijk: de christelijke poëzie. Het geloof is een ademen in de wer kelijkheid", vindt hij. Hij stelt voorop, als een onwrikbare algemeenheid, dat ,.jc schrijft omdat Je het niet kunt la- Voor Gabriël Smit ls de religieuze poëzie ook een zoeken naar het religi euze. En wat voornamer is: „door het religieuze gedicht word ik mij bewuster "in het religieuze". Eerlijkheid ls een voorwaardelijk be grip. want een dichter schrijft zoals hij TERUGNEMEN de vorige dag van het Jeugdfes- tival had men al iets moeten terugne men van het festival-thema „Kunst siert de mens", dat Guiliaume van der Graft had verzonnen en dat hij op de openingsdag met enige reserve zelf verdedigde. Achteraf bleek hij daarvan lichtelijk te zijn geschrokken en het was sterk aan twijfel onderhevig, of het the ma ongeschonden het einde van de week zou halen. De sprekers bleken allerminst van plan zich te laten vangen onder het hoedje van deze wat vage slagzin. De leider van de toneelgroep „Arena" (rei zende troupe met een repertoire dat ge schikt is voor elke gevorderde scholier), Erik Vos. sleep de zaken nogal scherp. Hij hakte met een fervente armzwaai het voetstuk onder de Kunst weg: veel meer dan sierend is de kunst bedrog, vond hij. GEEN SIER Ook de Inleider, die elders zich met ■n van de groepen bezig hield, de Haagse schilder Aat Verhoog (een ver tegenwoordiger van de hier exposeren de Atol-groep) ging de onbewimpelde aanval niet uit de weg. Ook in zijn hel dere en Intelligente beschouwingswijze wat hij zei te verstaan onder kunst, klonk de boodschap door, dat het ln deze tijd bezwaarlijk ls vol te hou den, dat de kunst uitsluitend sierend >or een mens Is. Het was de beide inleiders er klaar blijkelijk om te doen op een eerlijke sn, men zou kunnen zeggen, hardhandi ge wijze af te reken met de voorstel ling van de sier, de sierlijkheid en het sierlijke, die een helder begrip over ,hun kunst" besmet. Er werd deze middag tijdens de groepsbesprekingen tussen scholieren en inleiders diverse keren gezegd, dat „ze er niet omheen kletsen". Toen al kon worden gezegd, dat er vorm was te zien in de dagen van het jeugdfestival. De jongelui hielden zich niet op een af stand. ze boden zich aan om te worden ingewijd, soms om te worden keerd". een bezoek aan het atelier vai (onbekende) Arnhemse beeldhouwer August Manche en een rondleiding door het Rijksmuseum KröUer Müller. waar conservator R. W. D. Oxenaar gastheer dat de Nederlandse première gaf De kleren van de keizer", een werk an de Hongaarse componist Syörky Ranki. Het orkest stond onder leiding van de jeugdige dirigent Charles dc Wolf. De volgende avond speelde de Nederlandse Comedie yoor het Jeugd festival het Hollandfestival-stuk Dona Diana. Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE M Kritiek van Apeldoornse synode: Over de in 1958 te Potchef- stroam gehouden gereformeerde oecumenische synode is op de generale synode van de Gerefor meerde Kerken te Apeldoorn een rapport uitgebracht. Er zijn in dertijd te Potchef stroom drie vraagstukken behandeld: inspira tie der heilige schrift, huwelijks problemen en moderne oorlog voering. Blijkens een rapport van prof. dr. H. N. Ridderbos te Kampen zou men zijn instemming kunnen betuigen met de al gemene strekking van wat te Potchef- stroom uitgesproken is ten opzichte van de drie genoemde onderwerpen. Maar veel meer valt hier niet te doen, althans niet ten aanzien van wat de inspiratie der schrift is gezegd, op gaf prof. Ridderbos vrij ernsti- •itiek. Te meer omdat volgens som migen deze uitspraken bindend zijn voor de bij de gereformeerde oecumenische synode aangesloten kerken. Niet bindend Wat het laatste betreft meende prof. ra. C. van der Woude te Kampen, de gedane uitspraken wel in niet bindend zijn, tenzij eerst alle synodes der deelnemende kerken deze uitspraken bindend hebben ver klaard voor de eigen kerkgemeenschap. Ds. J. Plomp te Utrecht-Noord kwali ficeerde de uitspraken over de inspira tie als „niet meer dan een inventarisa- Van Niftrik en Zijlstra spreken over AR-CH- samenwerking Prof. dr. G. C. van Niftrik en prof. dr. J. Zijlstra, minister van financiën, zullen op zaterdag 9 september in Hellen- doorn spreken over: „Nieuwe aspecten betreffende samenwerking AR-CH". Dit gebeurt op initiatief van de CH Jongerenorganisatie in Overijssel. Na de rede. die prof. Van Niftrik op 7 juli jl. gehouden neeft op de Zomerconferentie der CHU. achten de Overijsselse CH- jongeren het wenselijk, dat het gesprek over samenwerking met de AR in plaat selijke en provinciale organisaties wordt voortgezet Beide sprekers zullen een half uur het woord voeren, waarna het gesprokene in discussie zal worden ge geven. Ook de Arjos in Overijssel is betrokken bij de organisatie van deze dag. 's Mor gens is cr een voetbalwedstrijd tussen de provinciale elftallen van Arjos CHJG, Om 14 uur begint dan de gadering in hotel „De Elf Provinciën" op de Hellendoomse berg. tie van wat daar in het verleden gezegd is zonder de moderne vragen te hebben aangeroerd". Prof. dr. G. E. Meuleman te Amster dam zelf deputaat voor de ger. synode gebruikte nog krassere woordingen. Daargelaten dat hij de be handeling van een vraagstuk als de inspiratie der heilige schrift niet urgent achtte in deze tijd. Bovendien kon hij in de uitspraken de opvatting der refor matie en zeker die van Calvijn niet te rugvinden. Teleurstellend Wurth te van Ai adjunct-scriba der synode, die zelf Potchefstroom geweest waren, gaven uitdrukking aan hun teleurstelling over de wijze waarop men op die synode te werk ging. De organisatie was slecht (men kan zich niet op de stukken voor bereiden) en de werkmethode gebrekkig. De synode heeft kapitalen gekost, duurde slechts zeven dagen, waarvan maximaal vier dagen serieus gewerkt is. Prof. Wurth die in termen als ,,hy- fier onbevredigend" en „meer dan reurig" sprak, achtte de arbeid ger. oec. synodes zonder zin wan men niet zou overgaan tot het instel len van een permanent secretariaat. Dat kost veel geld, maar dan kan de synode tenminste goed voorbereid wor den. „Stel je voor", riep hij uit, „ovei heel dat probleem van het schriftge zag is in de plenaire zitting te Pot chefstroom maar een kwartier gespro ken." Tot een besluit over deze zaak kon men donderdag niet komen. Want 's middags werd de synode door het ge meentebestuur van Apeldoorn ontvan gen, waarna men in autobussen eer rondrit door deze uitgestrekte gemeen te maakte. Dit jaar opnieuw zullen aan de Rijks universiteit te Groningen voor aanko mende studenten oriënteringsdagen wor den gehouden en wel op 6. 7 en 8 sep tember. Het programma vermeldt toespraken an de rector-magnificus, prof. dr. Ph. H. Kuenen, van prof. mr. H. J. Scheltema, van de voorzitter van de Groninger Studentenraad, de heer J. W. van Leeuwen en van de rector en prae- sides der vier gezelligheidsverenigingen. OLIEWINNING De Telegraaf wijdt een kort mrntair tan het plaal«rn van de olieboor- installatie Triton in dc Noordzee ter hoog te vJn Kijkduin „Alsof het min of meer een routinebericht wat, publiceerden de nieuw.organen het feit, dal de Nederlandse Aardoliemaatachappij een boorinstallatie vnnr de Nederlond'e kust heeft geplaatst. Het is nog niet ao lang geleden, minder dun twintig jaar, dat petroleum voor ons uitsluitend een produkt was. afkomstig int verre landen. Na de oorlog beleefden wij eer«t de sensatie, dat olie ook in de Nederlandse bodem vrerd gevonden, tervrijl thans tespeurd wrordt naar deae waardevol le delfstof in de aeebodem voor onze kuat. De*e verbluffende resultaten tijn te d ken aan een reeks van factoren. Er ia fenomenale ontwikkeling van de research van de techniek, waardoor èn met grote mate van waarschijnlijkheid de plaat! kunnen worden aangeweien, waar «icb olie ron kunnen bevinden, èn met meer kans op «nrrrs onder moeilijke omstandigheden kan Worden gehoord Fr ia ook de grote veria- meling san kapitaal en kennis in de pe- troleumroneerns, waardoor deie kostbare onderioekingen verricht kunnen worden. Er I. i, tl slotta ook da politieke ontwikkel! waardoor het op een tijdstip dat er overvloed van olie ia. lijn nut kan hebbel etploraiiewerkaaamheden te verrichten. Steeds meer blijkt dat de toekomst een geheel andere ontwikkeling toont dan op ba sis van de bestaande feiten kan worde» v noraien Plannen op lange termijn go maakt, aijn nuttig, maar nimmer alleen sa- ligmakend; «ij moeten voortdurend soepel en snel aan nieuwe ontwikkelingen worden aangepast." Breuk in S.S.R. Delft aan de orde op congres (Van een onzer verslaggevers) £)E levensstijl van vele studenten uit de Gereformeerde gezindte heeft gisteren stof tot ernstige dis cussie gegeven aan de leden van de reünistenorganisatie van de Societas Studiosorum reformato- rum, die voor hun jaarlijkse con gres op de Witte Hei bijeen zijn. Concreet aanknopingspunt vormde de breuk in de S.S.R. Delft, waar enige tijd geleden ruim 50 S.S.R.- leden de afdeling verlieten, omdat zij zich niet konden neerleggen bij het besluit het dansen binnen de afdeling toe te laten. n van dc uitgetredenen. ir. J. G. Bok uit Delft, sprekend over „Christen student zijn vandaag", meende, dat S.S.R. voor de leden een zo grote betekenis heeft, omdat men elkaar als broeders herkent Op grond hiervan is het lid maatschap van de organisatie van groot belang. Toch meende hij neen te moeten zeggen tegen enkele zaken, die ook in deze Gereformeerde studentenorganisatie de S.S.R. met elkaar, zo zei hij, enerzUd» de schriftuurlijke en anderzijd* die van de vriie studentensfeer. Niets zeggen tegen dit laatste is een geloofskwestie. Het gaat om concrete levensheiliging. Juist de academici hebben op dit punt een grotere opdracht. Dirpere zaken De oud-praescs van de afdeling Delft, de heer J. van Eljken, zette vervolgens uiteen hoe de breuk tussen de meerder heid van de afdeling en de oprichters van de nieuwe vereniging Clvitas Stu diosorum Reformatorum. een feit was geworden. MAÏZENA DURYEA maakt Uw groenten zo lekker. Protest Duitse prot. bisschoppen tegen Oostduits verbod De conferentie van Duitse protestant se bisschoppen heeft geprotesteerd tegen het verbod, dat de Oostduitse autoriteiten de Oostduitse bisschoppen hebben opgelegd om in West-Berijn een ontmoeting met hun westelijke collega's te hebben. De conferentie noemt dit besluit „een ernstige inbreuk op de godsdienstvrijheid". Daar staat tegenover dat dr. Kurt Scharff, de voorzitter van de Raad van de Protestantse Kerk, voor de eer ste maal sinds 13 augustus toestemming heeft gekregen zich van Oost-Berlijn waar hij woont naar het weste lijk stadsdeel te begeven. De praeses van de Mariakerk in Oost-Berlijn, tieinrich Grueber, werd echter niet toegelaten toen hij van zijn woning in West-Berlijn naar zijn kerk wilde gaan. Dr. R. H.V.Apeldoorn Dr. R. H. van Apeldoorn, die sinds sep tember 1946 verbonden is aan de Neder landse Hervormde Gemeente te Londen, zal op 1 oktober zijn ambt neerleggen. Hij zal zich in Nederland vestigen en de leiding en verzorging op zich nemen van het personeel van een groot bedrijf. In het zojuist verschenen gemeente blad van de Nederlandse Hervormde Ge meente te Londen deelt dr. Van Apel doorn mee, dat hij zijn besluit het ambt r te leggen genomen heeft om rede- die deels zijn gezin, deels zijn eigen geestelijke instelling betreffen. Verklaring van hervormde predikanten aan te kunnen. Ook prof. Van der Maas wees vooral op het ontgroenen en sociëteitsleven. Hij meende overigens, dat „het willen meedoen" een verschijn sel is, dat hedentendage binnen de gehele Gereformeerde gezindte voorkomt. Bij de gedachten wissel in* waarschuw de de Utrechtse hoogleraar, prof. mr. L. W. G. Scholten, dat men niet alle stu denten over één kam mag scheren. Het Een aantal hervormde predi kanten heeft een verklaring uit gegeven, waarin de kwestie-Smits aan de orde wordt gesteld. In deze verklaring wordt gesteld, dat het besluit van het breed moderamen der generale synode betreffende prof. dr. P. Smits in en buiten de kerk beroering heeft gewekt. De ondertekenaars van de verklaring zeggen niet te kunnen nalaten hun bezorgdheid uit te spreken over de gevolgen welke dit besluit voor het geheel van de kerk kan hebben. andere mentaliteit heerst. Een suggestie, dat een commissie van jonge Deiftse reünisten zou trachten de problemen ln Delft op te lossen ondervond veel bijval en zou vandaag worden uitgewerkt ln het huishoudelijk deel van de bUeen- komst. Vanmiddag hebben de congres deelnemers een puzzelrit gehouden. Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Groningen-N., vac. J. G. Marseille: J. Bijleveld te Rijnsburg en R. Siertsema te Aalten. Beroepen te Siddeburen, voor de tweede maal: M. N. de Wolf te Klazie- naveen, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Koudekerk a. d. Rjjn cn voor Tiel: G. M. W. Steen te Mark- Het adres van ds. J. A. C. Rullmann, die kortgeleden uit Zuid-Amerika is teruggekeerd, is: Pr. Bernhardlaan 5, Baarn. Leraren Rijks h.b.s.-en bijeen in Oosterbeek De Rijkslerarenvereniging heeft op de Pietersberg in Oosterbeek haar al gemene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer A. F. J. Jacobs uit Leeuwarden heeft in zijn openings toespraak zijn bezorgdheid geuit over di verse problemen. Over het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onder wijs zij hij: „Duidelijk gaan de gedach ten van minister Cals uit naar het schep pen van een tehuis voor minder be gaafde hbs-ers en voor meer begaafde ulo-leerlingen. Bedrijfsleven en onder wijs zullen echter geen genoegen ne men met het mindere. De hbs als oplei- Zowel uit ziin uiteenzetting als later dingsinstituut mag men niet afbreken, uit die van het voormalige ere-lid, prof. daar dit schade aan de maatschappij zou dr ir. H. J. van der Maas. bleek, dat toebrengen. in wezen veel diepere zaken dan het Verder maakte hij zich reeds Jaren dansen alleen in het geding zijn. zorgen over de bezoldiging van de lera- Er leeft hier en daar binnen S.S.R. het ren lichamelijke opvoeding. Het wordt grote gevaar, aldus de hoogleraar, dat hoog tijd. zo meende hij, dat hun bezol- föngens uit eenvoudige Gereformeerde diging gelijk wordt aan die van de an- geztnnen worden meegezogen ln een dere leraren. richting die zijns inzien* onaanvaardbaar De vrije zaterdag tenslotte, meende de Is Veel studenten blijken de grotere I spreker in het belang van het onderwijs vrijheid die hun wordt toevertrouwd niet1 en de leerlingen te moeten afwijzen. Wankele roem, roman van een dok ter. door Heinz Günther-Konsalik. Ver taling Hans van Haaren. Uitgave De Boekerij N.V., Baarn. Vraagstukken van samenwerking tus sen Afrika en Europa, door mr. P. J. Idenburg. Overdruk Maatschappij-Be- langen. Uitgave Afrika-Studiecentrum, Leiden. Handschrift, spiegel van ons innerlijk, door Bert Bur inga. Uitgave Van Goor Zonen, Den Haag. Driekoningenavond, handleiding tot het vieren van het Driekoningenfeest in de familie- of vriendenkring door Guido Al- brecht. Van Schoonhovenstraat 58 I, Antwerpen. Vierde bijgewerkte druk. De ondertekenaars zeggen in hun verklaring onder meer, van oordeel te zijn, dat het moment gekomen is, een beroep te doen op alle leden van de kerk, om zich met elkaar resoluut en volledig in te zetten voor de voortgang van een zodanige vernieuwing van het kerkelijk leven in al zijn geledingen, „dat het eenparig getuigenis der kerk in deze tijd helder en krachtig zal klinken". In de verklaring wordt verder gezegd dat de ondertekenaars het voornemen hebben in oktober een ontmoeting te arrangeren ter bespreking van de situatie n van de te volgen weg. De verklaring is getekend door: prof. dr. W. Banning te Driebergen, prof. dr - ~70f. dr. H. J. Buskes te Amsterdam,"ds. A. Faber te Emmen, Prof. dr. J. de Graaf te De Bilt. dr. J. M. de Jong te Driebergen, ds. H. J. Kater te Amsterdam, prof. dr. H- Kraemer te Driebergen, mr- B. van Marwijk Kooy te Rotterdam, prof. dr. G. C. van Niftrik te Amsterdam, ds. F. J. Pop te Drie bergen, mr. dr. A. A. van Rhijn te Den Haag. prof. dr. P. J- Roscam Abbing te Groningen, dr. H. Schroten te Rotter dam, dr. J. M. van Veen te Driebergen, ds. J. T. Wiersma te Wassenaar, dr. A. de Wilde te Zaandijk, prof. dr. A. J. Zuithoff te Delft Bouwvallige kerk in Brummen gesloten De rooms-katholieke kerk in Brum men, waarvan in de afgelopen zondag een deel van het prjesterkoor instortte, is op last van de kerkelijke en burger- Buitenstaanders, de mensen uit „de wereld" zoals we dat zo graag noemen, vragen zich dikwijls af wat die christenen toch bezielt. Waarom toch niet alles gezet op de geneugten van dit aardse bestaan niemand immers kan met zekerheid iets zeggen van het hiernamaals! Als Johannes het over „de wereld" heeft, draait hij het pre cies andersom: „En de wereld gaat voorbij en haar begeren, maar wie de wil van God doet blijft tot in eeuwigheid!" Ook voor deze apostel is die eeuwigheid iets waarvan hij zich geen voorstelling kan maken maar hij gelooft onvoor waardelijk het woord van God, de almachtige en de eeuwige. En nu moet de mens kiezenGedachteloos, alleen maar met de mond, te zingen: „Want beter dan dit tijd'lijk leven, is Uwe goedertierenheidis niet voldoende. Die woorden moeten ook uit het hart komen en dat kan niet als in dat hart die kenmerken van de wereld, de begeer.te en de ho vaardij, leven. Dat kan wèl als in dat hart dagelijks het vaste voornemen is om ons leven te besteden in Gods dienst. Dagelijks dat is iedere dag. Iedere dag bidden om Gods hulp. Iedere dag God danken voor Zijn hulp. Dan brengt iedere dag u dichter bij God! Prof. J. H. Bavinck op C.S.B.-congres (Van een onzer verslaggevers) „Zending, gisteren, heden en morgen. Heeft zij nog een toe komst", vormde het onderwerp waarover de V.U.-hoogleraar prof. dr. J. H. Bavinck gisteren op het congres van de C.S.B. met de Calvinistische studenten van gedachten gewisseld heeft. Vanuit het geloof, aldus prof. Bavinck, zal er voor de zending, evenals er een gisteren was en een heden is, ook een morgen zijn. Deze wereld zal pas een einde vinden als het zendings bevel voltooid zal zijn. De vraag van vandaag is echter: hoe zal de zending morgen zijn, en in dat licht is de vraag naar de toe komst van de zending geheel le gitiem. Uitvoerig schetste prof. Bavinck de situatie waarin de zending vroeger keerd heeft. Tegelijk met en in het kiel zog van de koloniale expansie en economische penetratie van het Westen in Afrika en Azië is de zending binnen de wereldgeschiedenis verschenen. Soms werd zij gebruikt voor de koloniale ex pansie, soms ook kwam zij er duidelijk mee in conflict. Prof. Bavinck herin nerde er in dit verband aan, hoe pas onder Gouverneur Generaal Idenburg het begin dezer eeuw Soerakarta op Java voor de zending werd opengesteld, hoe op Bali en Atjeh de zending door de Nederlandse overheid de zen- steeds belemmerd is geweest. geheel functioneerde de zending toch binnen de westerse expansie men gevoelde voor zijn koloniale ge bieden ook een specifieke zendingsver antwoordelijkheid. Prof. Bavinck ver haalde hoe, toen hij als zendeling naar Japan wilde gaan, dr. Colijn hem dit sterk afried: als Nederlander hoorde hij zending te drijven in Ned. Indië. Deze verbinding had zijn bezwaren: (Advertentie) voor de opkomende nationalistisch* groeperingen had de zending altijd iet* verdachts. Abrupt einde Daarnaast was er een belangrijke piëtistische stroming in de zending, die, meer eschatologisch georiënteerd in hun wens zielen te winnen voor het Lam, nauwelijks aandacht schonken aan de vragen van het christelijk le ven in een heidense wereld. Abrupt ls aan dit koloniale „Va«co da Gama-tijdperk" een einde gekomen. Op het thuisfront heeft men te laat de overgang naar de nieuwe tijd gezien. Wel staat vast dat veel belangrijk en mooi werk in deze periode is verricht. Aan beide kanten, in de Jonge landen als in het westen, leeft men vandaag aan de dag in een post-koloniale kramp- houdig. Het wegvallen van de koloni ale verhoudingen heeft de zending in een geheel andere situatie gebracht: ook zij moet samenwerken met de be staande kerken op het zendingsterrein, en in een gemeenschappelijke verkondi ging van het Evangelie de niet-christe- lijke wereld bereiken. Tegelijkertijd ziet men momenteel een grote herleving van de wereldgods diensten. De Islam is niet versteend, maar gaat, zich politiek bewust, zich als een godsdienst van het zelfvertrou wen naar buiten richten. Zelfde opmer kingen kan men maken voor het Hin doeïsme. Daarnaast vervreemdde echter ook in het verre oosten en in Afrika een groot deel van de massa van de oude, traditionele waarden. Spontaniteit De zending van morgen zal veel meer een zending van leken zijn, die, werkend in de gebieden in ver snelde ontwikkeling, hun getuigenis zullen moeten doen horen. Wij gaan, aldus prof. Bavinck, terug naar de tijd van de „spontane verbreiding" van het christelijk geloof. Het probleem van de verhouding tus sen woord en daad wordt, gezien de bo vengenoemde post-koloniale kramp en de herleving der andere wereldgods diensten, acuut. Het kan zijn, aldus spr., dat wij aanvankelijk hier en daar als noodoplossing louter het christen dom met de daad kunnen tonen, door prof. Hoekendijk omschreven als „de pantomime van het Heil". Dat is een noodoplossing, en geen ideaal voor de zending uiteindelijk gaat het om de verkondiging. Steeds meer zal de zending in de toe komst een oecumenisch karakter gaan dragen: niet meer de nationale kerken met nationale zendingsterreinen, maar samenwerkende kerken uit oude en jon ge landen, samen het Evangelie verkon digend in de niet-christelijke wereld. Daarbij kan het zijn, zo besloot prof. Bavinck, dat de zending van de toe komst moed zal vereisen, gevaarlijk zal kunnen worden: er kunnen van de zending in de toekomst weer mensenle vens gevraagd worden. Studiedagen van het Centrum Zielszorg De Stichting Centrum voor Zielszorg op gereformeerde grondslag zal dit jaar weer studiedagen organiseren op maandag 11 er dinsdag 12 september in het Eijkmanhuis te Driebergen. Deze dagen zijn in hoofdzaak bedoeld voor predikanten. Het thema zal zijn: dienstverlening door de pastor f~ Vraag: Op het ogenblik bewonen wij Private virtue public good, Fantas- maanden. Vraag: Wij hebben morals and mistakes between Verdere inlichtingen zijn te krijgen munt of penning. Op de ene kant staat State of Israels Bonds, Raai Versailles and Pearl Harbour. Camp- gracht 4, Amsterdam, telefoon 020— ning te kopen. Tevoren zouden wij dit bell, J. and H. M. Robinson, A skele- laatste huis huren en hadden met toe- Finnigans wake. Perfect ITA RELINQUENDA UT ACCEPTA, aan de andere zijde: MONEOV AR GENT ORDIN ZEELAND 17.0. Door vroeger een broche van ge- de eigenaar de inwoners Round. Great Snow. Cardinal Enchan- en krijg dan A.O.W. Kan ik nu voor maakt was, is het Jaartal niet geheel halve dagen blijven doorwer- duidelijk. Wat betekenen de Latijnse plicht n pen de gen of zij wij het huis kunnen ko- Text by H. M Robinson. Water of i medegaan? Antwoord: Het is niet verplicht de tal jongens- Vraag: Is het mogelijk mij gaat verhuizen, te 1 reeds een maal geweigerd hebben. In te ken? Wij hebben een meerderjarige uitdrukkingen? Ter gelegenheid zoon in huis. Hoe gaat het nu mei- - -- de belasting? Mijn zoon betaalt loon belasting en ik zelf ook. Rekent de be- lastinginspecteur »>«dr.g „sstuiverstiik bij elkaar of moeten wij alleen A.O.W. belasting betalen? Antwoord: U is geheel vrij aan het die met „sjoe" beginnen, als deze voorbeeld Sjoerd of Sjoebiela e.d.? bben. In Antwoord: Ons zijn alleen de na elk geval moet men echter zorgen, dat Sjoeke en Sjoerd bekend. Sjoebiela werk te blijven wanneer u A.O.W. ont- "!J!- de huur opzegt komt in de officiële namengids niet vangt. Alleen is het dan waarschijn- voor. Natuurlijk kan u als „troetel-j Hf naam" enz. allerlei niet-officiële na men bedenken. Vraag: Ik heb gelezen dat de staat ijdig de hu en er voor zorgen, dat zij woning tijdig verlaten, daar de hoofd huurder verantwoordelijk is voor zijn onderhuurders, en moet zorgen, dat de woning tijdig ontruimd wordt. Mis- (sraël i schien echter is de verhuurder geneigd .geeft. Wat de inwoners als hoofdhuurders vaarden, wanneer u het huis verlaat Vraag: Wanneer is de schrijver Her ry Morton Robinson overleden? Welkp boeken heeft hij nog meer geschreven behalve „De Kardinaal"? Antwoord: Henry Morton Robinson is 13 januari 1961 overleden. In Ne- wat het correspondentie-adres? Antwoord: Er zijn twee soorten obli gaties in omloop gebracht: 1. Spaarobligaties van 100 tot 10.000 tdus van ongeveer f 36.000); af te lossen 10 jaar 'ekening tegen 150 pet. Cnuponoblieaties van $500 lijk, dat u onder de inkomstenbelas ting valt, voor de A.O.W., het loon en mogelijke andere inkomsten van u en uw vrouw. Het inkomen van uw zoon ïwe geteld, boekje krij gen met een tekening en een beschrij ving van een volière? Antwoord: Bij elke boekhandel, o.a Kamer- en Volièrevogels door J Antwoord: Het ls een schelling of Zeeland uit bet laatst van de 18de eeuw. Het Jaartal zal dus 1780 of 1790 moeten zijn. Het opschrift op de voorzijde luidt: MON (eta) NOV(a) ARGENT(ea) ORDIN (um) ZEELAND(iae) of wel nieuwe zilveren munt van de Staten van Zee land. Aan de keerzijde staat: derland is voor zover ons bekend alleen $100.000 (van ƒ1800 tot ƒ360.000). De ..De Kardinaal" uitgegeven. In Ame rika verschenen: Children of morningside, John Er skine: modern Actaeon; together with mr. Erskine's radio speech of sep 13. 1927: a short biography and a bi bliography Buck Fever. Stout Cor- bioarsphy of the Soanish Con- derlandse inschrijving van 5 miljoen ongeveer ƒ360 tot Noordzij, uitgegeven door de uitge- gg_i.<yg~._j^|gB versmij .Kosmos, Keizersgracht Amsterdam De boekhandel k: hierin goede raad geven. Vraag: Mijn leren jas heeft geven 4 pet. rente per jaar, uit te plekken. Is het mogelijk deze -i i -ptember en 1 maart. De zwart te maken zonder dat de kleur afgeeft? Antwoord: Bij de verkopers van der gelijke leren iassen is een middel te krijgen om dergeliike plekken weer min of meer onzichtbaar te maken, het algemeen valt betalen 1 aflossing begint 14 jaar na dagtekening. Op 13 juni meldde A.N.P. dat Israël ten tweede dergelijke :paar- en couponobligatii chreven. Men beoogde 1 mag de munt niet snoeien, dat is een stuk ervan afknippen voordat de munt weer wordt uitgegeven. Dat laatste gebeur de nogal eens. toen de munten hun vol le waarde aan zilver bevatten. De munt is niet bij een of andere gele genheid gemaakt maar is een gewone te munt. De verzamelwaarde hangt af >n u van de staat waarin de munt zich be vindt. De stempelnieuwe exemplaren kale zijn zeer veel zeldzamer dan de afge- weer sleten stukken. Het feit, dat de munt femonteerd ls geweest, drukt de waar- e zeer Om de gedachten te bepalen, kan men zeggen, dat de waarde wel een gulden zal zijn. Onbeschadigde exemplaren ziin enige guldens waard. Overigens blijft het bij dergelijke quest. Science catches the criminal, (echter zonder limiet) binnen drie versleten plek weinig meer te doen. wat

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2