Jlieuiuc geitectfeÖTauranl Aardschokken gevolg van een Russische kernproef? Commentaar Oostduits meisje verraadt moeder Maar de zijn het geleerden niet eens KLM en Sabena mogen niet door corridors IEMCO Waagt Goulart van daag sprong naar Brazilië? nu VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1961 KANTORENSteenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 56036. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: a30 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Btj contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12266 CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD .Stojüsatucl) K gbtblmu min tert ia Uf fteaspteT Drie oktober - begrip en traditie Zie pagina 3 Nieuws in één oogopslag Enkele uren nadat Chroesjtsjef mededeling had gedaan van het Rus sisch besluit de kernproe ven te hervatten, zijn in verschillende delen van de wereld zware schok ken geregistreerd, die erop zouden kunnen wij zen, dat in Centraal Azië kernwapens tot ontplof fing zijn gebracht Verwacht werd, dat Goulart vandaag naar Brazilië zou terugkeren om het presidentschap op zich te nemen. Het derde leger in de provincie Rio Grande do Sul staat ach ter hem, maar andere Bra ziliaanse legereenheden wensen hem niet als pre sident en hebben een of fensief tegen het derde le ger, ingezet De KLM en de Sabena hebben van de westelijke mogendheden geen toe stemming gekregen om via de luchtcorridors over Oost-Duitsland reizigers te vervoeren naar Leipzig, waar de Messe zal wor den gehouden. De weige ring betreft een vergel dingsmaatregel wegens het sluiten van de grens in Berlyn. De 4500 Westberlij- ners, die tot voor kort hun met werk in Oost-Berlijn verdiende marken tegen de koers van één Oost mark één Westmark kon den inwisselen, zullen de ze mogelijkheid vanaf he den niet meer hebben. Het Westberlijnse stads bestuur wil daarmee aan het werken in Oost-Berlijn een einde maken. De V.N. hebben van president Tsjombe geëist zijn minister van binnen landse zaken Moenongo te ontslaan, omdat deze op dracht zou hebben gege ven V.N.-militairen te ver moorden. De beschuldi ging is categorisch ont kend. Gouverneur Van Til burg heeft bij de opening van de zitting der Suri naamse Staten een aantal plannen ontvouwd en me degedeeld, dat de toene mende welvaart ook hoge eisen stelt aan de schat kist Suriname zal zich tot andere landen en interna tionale fondsen moeten richten Een Constellation van de TWA is vanmorgen kort na de start bij Chica go neergestort en uitge brand. Alle 76 inzittenden kwamen op het leven. Een anonieme brief schrijver beweert dat hij het in Londen ontvdeem- de portret van Goya in bezit heeft. Hij vraagt een losprijs van 1^ miljoen gulden, welk bedrag hij dan aan liefdadige doel einden zal besteden. Nieuw tvapen: een spiegeltje Een Oostdsdtse soldaat (links) aan de Berlijnse sectorgrens gebruikt een spiegeltje om de zon in de lenzen ran Westerse fotografen te laten schijnen. De bedoeling was, het nemen van behoorlijke foto's onmogelijk te maken. De arme man had niet in de gaten dat zijn aan leg moest mislukken al wat hij bereiken kon, was dat er een klein wit velletje op de foto's zou ko men (op de plaat hieronder te zien) èn dat hijzelf nu in vele westerse kranten prijkt DDI DOICJ/TVHCTi: flO AMEPHKAHCKOrO CEKTOPA VOUS SÓRTÉZ Dü SECTEUR AMERICAIN SIE VERLASSEN DEM AMEfIKANISCHEH SEKTOR Voor bezoek Leipziger Messe T egemnaatregel van t Westen De regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk heb ben gisteren geweigerd aan de K.L.M. en de Sabena vergunning te verlenen om passagiers via de lucht corridors over Oost-Duitsland naar de Leipziger Messe te vervoeren. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Bonn zei, dat hiertoe besloten was als vergeldingsmaat regel wegens het sluiten van de Berlijnse sectorgrens. Het verzoek van de K.L.M. werd ge richt aan de Amerikaanse ambassade, Waarschijnlijk 76 doden in V.S. bij vliegramp Een Constellation van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Airlines is vanochtend vroeg in de omgeving van Chicago neerge stort en uitgebrand. Volgens de poli tie zijn alle inzittenden zeventig passagiers en een bemanning van zes leden om het leven gekomen. Het viermotorige vliegtuig was op weg van Boston naar Los Angeles. Het had tussenlandingen gemaakt in New York, Pittsburgh en Chicago. Kort nadat het toestel om acht uur Nederlandse tijd van het vliegveld van Chicago was opgestegen, stortte het 20 km verder in een veld bij de voorstad Hinsdale neer. Toen red dingsploegen bij de plaats van het on geluk aankwamen, brandde het wrak fel. Pas toen het vuur was geblust, kon men beginnen naar overlevenden te zoeken. Het reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door een groot aan tal nieuwsgierigen. Jongen in stichting bij explosie omgekomen De zestienjarige L. J. Gubbels is gis teravond in het jongenshuis van d« Marthastichting te Alphen aan den Rijn om het leven gekomen toen hij experi menteerde met ontplofbare stoffen. De jongen, die uit Groningen afkom stig is. werd getroffen door delen var een uit elkaar springende bus. waarir hij een zelf vervaardigd mengsel had gedaan Zijn halsslagader werd door gesneden. TN VERSCHILLENDE delen van de wereld zijn gisteren zware aard- schokken waargenomen, waarvan het centrum in het Aziatische ge deelte van de Sowjetunie zou zijn gelegen. Prof. Max Bieder van het as tronomische instituut in Bazel, verklaarde, dat de „reusachtige onder grondse explosie in centraal-Azië zeer wel veroorzaakt kan zijn door een kernproef. In dit verband verdient het vermelding dat de schokken slechts enkele nren na de bekendmaking van Chroesjtsjef, dat de Sowjetunie de proeven met kernwapens zon hervatten, werden waargenomen. De eerste schokgolven werden don- derdagoahtend om drie uur geregi streerd, terwijl negen minuten later een veel zwaardere sohok de sedsmo- grafen trof. De kern werd gelocali- seerd nabij de Riussisch-Chinese grens, ten noorden van de Gobiwoestijn. De sohok was ongebruikelijk sterk en week af van een normale aardschok. Het epicentrum was 'bijv. veel diohter ■bij bet aardoppervlak gelegen dan nor maal. De tweede schalk was bovendien vijf .tot tien maal sterker dan de eerste, hetgeen een hoogst ongebruikelijk pa troon is voor aardschokken. In Italië werden soortgelijke waarnemingen ge daan Seismologen in Japan. Califomië en New York registreerden tegelijker tijd trillingen in het gebied van Peru. Intussen is het nog helemaal niet ze ker dat ook de Verenigde Staten in na volging van de Sowjetunie nu snel zul len overgaan tot hervatting van hun proeven met kernwapens. President Ken nedy zou overwegen gebruik te maken van -het feit dat de Assemblee der Ver. Naties over enkele weken bijeenkomt. Hij wil haar in een persoonlijke bood schap vragen, de Sowjetunie te veroor delen omdat zij de mensheid in gevaar brengt. Dat de Ver. Staten nog ndet tot hervatting zullen overgaan, kan wellicht mede worden afgeleid uit de verklaring van Kennedy, dat de Amerikaanse voor raad kernwapens toereikend is voor de verdediging van de vrije wereld. Reacties In kringen v*n de nlet-rerbonden lan den. zoals de neutralen worden aange duid, heeft het Rusalsche besluit een ernstige schok veroorzaakt. Hoewel vele van deze landen zich niet bemoeien met d conflicten tussen Oost en West. we zij geen hervatting van de proeven. Een uitspraak van de conferentie zal van veel invloed zUn op de openbare mening en ook op de sfeer van het komende debat in de Algemene Vergadering van de V.N. Lord Home. de Britse minister van buitenlandse zaken, noemde het bericht uit Moskou ..schokkend nieuws". De mi nister herinnert er aan. dat de Sowjet unie in 1959 had laten weten, dat zij geen kernproeven zou nemen, zolang de Westelijke mogendheden dit ook zouden doen. Hier werden de V. S. Engeland mee bedoeld, want Frankrijk ■had destijds nog geen proeven met kern wapens genomen. Nu vervalt dus ook het Russische argument, dat Frankrijk de eerste is geweest, die de overeen komst geschonden heeft. Volgens lord Home zijn de Russen er alleen op uit geweest, het Westen aan de lijn te hou den, teneinde hun plannen te kunnen volvoeren, welke zij maanden hebben voorbereid. Het huidige optreden van de Russen is vergelijkbaar met hun gedrag op de ontwapeningsconferentie, die vorig jaar in Genève is gehouden. Toen liepen zij weg op het ogenblik, dat het Westen nieuwe voorstellen zou indienen De Britse groep, die al enige tijd een campagne voert voor ontwapening op kerngebied, zal zondag een mars naar de Russische ambassade in Londen hou den. Er zal ook een brief overhandigd worden, waarin Chroesjtsjef wordt ge vraagd. van zün besluit terug te komen. Frankrijk heeft de Russen ervan be schuldigd, in verband met Berlijn een politiek van intimidatie te voeren. Dat het Franse atoomprogramma één van de oorzaken zou zijn, noemt de ver klaring „een ware uitdaging van het gezonde verstand en de waarheid". (Zie vervolg op pagina 4) omdat de maatschappij wilde vliegen door de corridor tussen Frankfort en Berlijn, waarover de Verenigde Staten zeggenschap hebben. De Sabena, die ge bruik had willen maken van de route HannoverBerlijn, die onder Brits be heer valt, had derhalve het verzoek tot de Engelse regering gericht. Nadat de kwestie geruime tijd was be sproken, had men deze voorgelegd aar de commissie van de Westelijke mogend heden in Washington die zich met de Berlijnse crisis bezighoudt. Het besluit om de aanvragen van de hand te wijzen was dan ook door deze commissie genomen Officieren van de Amerikaanse lucht macht gaven als hun mening te kennen dat het besluit genomen was om de cor ridors vrU te bonden voor militaire transporten. In Berlijn achtten waarnemers de be slissing van groot belang voor de weste lijke mogendheden in het duel ove Berlijnse crisis. Het besluit is een eerste westelijke etap om het bezoek aam de Messe af te oen. Wel is eerder aanzakenlieden gevraagd de beurs te mijden, maa was niets gedaan om het reizen te be lemmeren. Ten slotte hebben Britse en Ameri can se functionarissen verklaard dat er uiteraard geen bezwaar tegen gemaakt zou worden als de K.L.M en de Sabena andere routes gebruik zouden maken Maar die door de luchtcorridors zijn de enige veilige. Vertrouw de levering van een radio- of televisietoestel toe aan een firma met: Ervaring - Vlotte service - Ruime sortering Aan deze eisen voldoet HET ADRES voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244* Ze worden alweer drie jaar met z"n pieren: op 5 september viert de vierling Lautenbach uit het Friese Deinum een vrolijke verjaardag. Speciaal voor deze gelegenheid poseren (v.l.n.r.) Ietje, Dirkje, Willem en daarvoor Meint. Ondanks militaire revolte: DE Braziliaanse vice-president Goulart, die door de legerlei ding niet wordt geaccepteerd als opvolger van de afgetreden presi dent Quadros, is gisteravond in Montevideo (Uruguay) gearriveerd, vanwaar hij, naar verwacht wordt, vandaag naar zijn land zal terug keren. Voorlopig zal hij wellicht naar de staat Rio Grande do Sul vertrekken, waar het derde leger zich achter hem heeft geschaard. Zoals men weet hebben andere een heden van de Braziliaanse strijdkrach ten een offensief tegen dit derde leger (dat ongeveer 65.000 man omvat) in gezet. Van gevechten wordt echter nog geen melding gemaakt. Beide par tijen volstaan nog met hun innemen van vooruitgeschoven posities. Ook zijn landingen uitgevoerd op de kust van de staat Santa Catarina. Het Braziliaanse ministerie van lucht vaart heeft verzocht, niet met burger- vliegtuigen over de provincie Rio Gran de do Sul te vliegen. De toestand Is er zeer verward. Telefonisch contact is niet mogelijk Van militaire zijde werd mede gedeeld. dat de grens tussen Uruguay en Brazilië streng wordt bewaakt door vlieg tuigen, die eventueel een toestel, waarin Goulart zich kan bevinden, zouden onder scheppen. Goulart heeft zijn reis gisteren na een onderbreking van een uur in Lima (Peru) voortgezet. In Lima moest de politic maatregelen nemen om de enthousiaste menigte in bedwang te houden. Een voor het merendeel uit leden var de Braziliaanse arbeiderspartij bestaan de groep volksvertegenwoordigers heeft besloten een afgezant naar Buenos Aires te zenden om Goulart te vragen, in Ar gentinië te blijven, tot een vreedzame op lossing van het conflict door het Congres gevonden. Zij zullen nu vlug naar Montevideo moeten doorreizen, willen xm Goulart nog treffen. Tijdens zijn verblijf in Lima heeft Goulart overigens reeds verklaard niet over zijn investituur tot president te zul len onderhandelen. En toen hü gister avond van Buenos Aires naar Montevideo vertrok, verklaarde hij „naar Brazilië te vertrekken om het presidentschap op zich te nemen". HU noemde de enige moge lijke oplossing: het respect voor de wet. "LIET Is een gevarieerd geselschap dat vandaag te Belgrado, de hoofdstad van Tlto. voor vijf dagen te confereren begint. Een ding hebben zij gemeen, het zijn de neutralen erf. uo men wil, de afzijdigen. Zij maken geen deel uit van de NAVO, geen deel van de bond van de JUOAVO, maar ook geen deel van het blok van War schau. Veelszins betreft het op deie conferentie van Belgrado jonge staten, die zich niet willen binden. Ook bij de frontvorming van Oost en West willen zij hun selfstan- digheki bewaren. Prat gaan zij op hun neu traliteit, in die gevallen zelfs waarin zij financiële en economische steun ontvan gen. Zij hebben als neutralen hun eigen proble men. Het programpunt van de zelfstan digheid staat hoog genoteerd. In dit ver band vermeldt hun agenda zeker proble men als Bixerta en Algiers. Waar op de conferentie van Belgrado ook Indonesië een belangrijke plaats inneemt, moet gere kend worden met de waarschijnlijkheid, dat tevens Nieuw-Guinea ter sprake zal komen. Behalve hun eigen problemen zijn er voor de neutralen de vraagstukken waarmede de wereld van vandaag als zodanig wor stelt. Van beide zijden van het IJzeren Gordijn tracht men hen te benaderen. Rusland doet hen kilo's papier toekomen en ook Amerika heeft zijn boodschappen. Want zij mogen dan neutraal en afzijdig zijn, de wereld van vandaag vertoont een eenheid In de problematiek, en op zijn minst aan het zich vormen van een oor deel daarover kunnen de neutralen rich niet onttrekken. Zover strekt deze neutraliteit zich ook niet uit. Bovendien, in de vergadering der Ver enigde Naties heeft ieder dezer staten een eigen stem, die belangrijk kan zijn. wan neer het tot het doen van uitspreken en zelfs het nemen van beslissingen koenen moet. Het dient te worden gezegd, dat de neutraliteit tot nu toe niet placht in te houden, dat van Rusland en Amerika in gelijke mate afstand werd genomen. Vaak waa de afstand tot Rusland geringer dan die tot Amerika. Tal van factoren oefen den daarop invloed, bijvoorbeeld de aan wezigheid binnen eigen grenzen van ac tieve communistische minderheden, die men niet te duidelijk voor bet hoofd wilde stoten. Of dit thans nog bet geval aal rijn? Rus land heeft juist deze week met groot mis baar hervatting van de proeven met kern wapens aangekondigd. Het heeft zich be ijverd, bij de neutralen begrip voor dit ingrijpende besluit te wekken. Of het daar in geslaagd is? De eerste reacties uit Bel grado doen het betwijfelen. Grotere distan tie van Rusland lijkt mogelijk. Ook in dit opricht kan deze conferentie licht ver schaffen. „Toen ik zo oud was als jullie, was ik maar wat blij als iemand Roodkapje voorlas..,.'' Tenlastelegging tegen Brandt Corstius ingetrokken De rechter van New Orleans, Andrew G. Bucaro heeft een tenlastelegging in zake verstoring van de orde tegen Hugo Brandt Corstius (25) afgewezen. Hij werd gearresteerd omdat hij gepost had voor het bureau van de burgemeester hier. James Garrison, de stadsadvocaat, had m afwijzing van de tenlastelegging ver zocht op grond van het feit dat Corstius in het bezit was van een perskaart. Deze kaart werd als bewijsstuk overgelegd. Garrison verklaarde in zijn verzoek n afwijzing dat de Amerikaanse grond wet voorziet in persvrijheid. De zaken tegen twee anderen, die ge lijk met Corstius gearresteerd waren werden tot een latere datum uitgesteld. De drie mannen hadden voor het bu- :au van de burgemeester gepost uit protest tegen de brute behandeling van ..vrijheidsrijders". Pap I oea s naar V.N.? (Van onze partementsredactie) Het is niet onwaarschijnlijk, dat en kele Papoea's de Nederlandse delegatie de algemene vergadering van de VN als adviseur en waarnemer zullen vergezellen. Een van de moeilijkheden is. dat slechts weinig Papoea's het En gels machtig zijn. Van de leden van de Nieuw-Guinearaad Jouwe en Womsiwor is bekend, dat zij het Engels beheersen. WN de algemene luchtdrukverdeling komt weinig verandering. Er hand haaft zich boven Oost-Europa een krach tig hogedrukgebied. dat zich o.a. ook uitstrekt over Engeland en de Noordzee. Dit hogedrukgebied zorgt voor stralend Europese staten, maar het toeval wil dat juist over Nederland en Noord-Duitsland een wolkenlaag ontstaan is, die moeilijk door de zonnestraling is op te lossen. De temperaturen blijven onder de afscher mende weking van de bewolking zeer laag in verhouding tot de omgevende landen, waar temperatuurwaarden van 30 graden en meer regel zijn. Het hoge- drukgebied is ook in de hogereluchtla- gen krachtig ontwikkeld en zal geduren de het weekeinde het weer in West-Euro pa beheersen. Het blijft droog en op plaatsen waar de zon doorkomt ook warm weer. De wind blijft zwak en aflandig. De BIK verwacht tot vrijdagavond) In de nacht en ochtend plaataelUk mtet Morgen overdag warm en overwegend zonnig weer. Zwakke wind. (Opgemaakt 11.15 uur). Strandtverwachting Wolkenvelden lossen op om plaats te maken voor zonnig en fraai strandweer. Zwakke oostelijke wind. Temperatuur in de middag 23-25 graden. i strandweekend. Taodanr langzaam stogena ZON EN MAAN Zaterdag: zoo op 5.M, ooder 19.36 uurj it aan op 23.38, onder 14.37 uur. Laatste kwartier 2 september. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen weven uur v5ïïtouri Eeldc De Bik Twente TJET Westberlijnse blad A Bildzeitung deelde giste ren mee, dat in Oost-Duits land een schrikbewind uitge oefend wordt door fanatieke communisten tegen mensen die er een eigen mening op na durven te houden en deze kenbaar maken. Het noemt een voorbeeld van een meisje van een mid delbare school In Leipzig, dat naar haar leraar ging en hein vertelde dat haar moeder naar de Westduitse radio luis tert. „Mijn moeder is reactio nair. Zij luistert naar de uit zendingen uit West-Duits- land." De leraar stelde de politie ervan in kennis die de moeder gevangen zette. De dochter werd door de com munisten geprezen als een van zijn frontpagina om te trachten de Oostduitsers er van te overtuigen dat de Sowjetunie de kernproeven hervat „om de mensheid te beschermen tegen een nieu we oorlog". De communistisrhe pers be gon verder gisteren het en thousiasme aan te wakkeren voor het bezoek van de Rus sische ruimtevaarder Titof aan Oost-Berlijn. De mensen wordt bevolen de vlag uit te steken van huis en fabriek. Rome Ajicclo Madrid MaUorca JUS windstil MO 4 windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1