Jlieuiue geihsctfe(Straruitl Nieuwe kernproeven gevaar voor ieder Commentaar Jongensmotel helpt ziekenhuis NIEUWS in één oogopslag Op twee wielen Kennedy beschuldigt Russen: Ambtenaren N.-Guinea krijgen het beter Congres voor, leger tegen Joao Goulart DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1961 KANTOREN$teenstraat 37 TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 5»». KLACETENDEENSTbezorging 1819 Vu ABONNEMENTEN: ƒ730 per kwartaal; 136 per maand; 039 per week. AZWERTENTIES: 0.20 per millimeter, familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) T-Wnr—rtig-t» {««rffmy CHRISTELIJKE ATlOïi AAL DAGBLAD h ihrtliira mjo twrl in lt|l)ctsp<tl" Slippertje met een spook Zie pagina 7 De Sowjetunie heeft besloten de proeven met kernwapens te hervatten. Of Amerika het Russische voorbeeld zal volgen, is mag niet bekend. De Amerikaanse afgevaardigde naar de con ferentie in Genève over het stopzetten wam kernproeven is naar Washington teruggeroepen. Verwacht wordt, dat zijn Russische oollega Tsarapkin dn alle stilte naar Moskou terugkeert. President Kennedy heeft officieel laten weten, dat het overleg van de vier ministers van buitenlandse zaken over de Berlijnse kwestie op 14 september in New York aal beginnen. De Ameri kaanse president heeft generaal Lucius Clay, de man van de Berlijnse hiohJtbrug. tot zijn speciale ambassadeur in WestwBerlijn benoemd. De militaire leiders in BreziHë hebben laten weten, dat Goulart, de vioe-president, niet ml warden toegestaan naar het land terug te keren. Het Braziliaanse Congres heeft met overwel digende meerderheid besloten hem tot president uit te roepen. Een minuteman-raket is gisteren ontploft bij een eerste poging van de Amerikanen het projectiel te lanceren vanuit een tach tig meter onder de grond gelegen ruimte. Er zijn geen slacht offers. In een memorandum van Bonn aan de in Belgrado vergaderen de leiders der z.g. neutrale landen wordt verklaard dat de Rus sen Berlijn tot een omsingelde stad maken en dat Oost-Duiis land een groot concentratiekamp is. Alle overlevenden van de ramp met de kabelbaan op de Mont Blanc zijn gisteren met helikopters in veiligheid gebracht De straaljagerpiloot heeft, in strijd met de instructies, in de Alpen vallei gevlogen. Hij zal rich voor een militaire rechtbank moe ten verantwoorden. het ideaal van de meeste automobilisten om op twee wielen de bocht door te gaan. Een enke ling vindt het „stoer" maar voor de meesten is het een sensatie die ze niet zoeken! Tot die enkelingen, be hoort de heer Jean Sunny, een Fransman en van beroep auto-aocrobaat. Althans hij claimt dat beroep te heb ben en hij laat er zich te vens op voorstaan dat hij bezitter is van het wereld record autorijden op twee wielen over een afstand van 2,8 kilometer. Eertijk gezegd is het ons niet zo duidelijk waarom dat over 2,8 kilome ter moet gaan en niet over 3,1 of welk ander getal ook en evenmin of het nu gaat over een snelheidsrecord ol over een afstandsrecord. Feit ie in ieder geval dat deze Jean Sunny deze week in training is gegaan op de Rodkilde Ring in Denemar ken en dat hij plannen heeft om zijn eigen record te ver beteren. Misschien horen we er nog wel van èn misschien ook niet in het laatste ge val missen we er trouwens niets aan! Over records gesproken vandaag is het de driehon derd-en-zoveelste keer dat deze bon verschijnt in deze hoek van ons blad. Het is- of u het spijtig vindt of niet tevens de laatste keer. Op 1 september begint een nieuw leesseizoen (zo heet dat) en dat nieuwe leessei zoen heeft voor u als abon- nees verrassingen in petto. Welke en hoe, daarover la ten we ons niet uit, het moet u nu voldoende zijn te we ten dat deze bon die u hier onder ziet, niet meer op die plaats zal verschijnen Dusde conclusie kan geen andere zijn dan dat het uw laatste kans is. Niet dat we in het komende seizoen geen beroep op u zullen doen maar dat staat los van nu, van deze 31e augus tus. Het zou aardig zijn om met deze laatste bon een re- oord te vestigen. Dat kaïj.. als u daarvoor niet rekent op een ander, maar zelf de pen ter hand neemt om na men in te schrijven. Uw da gelijks# bon-sohrijver zou het na de driehonderd-en- zoveelste keer een praohtig afscheid vinden) BON U kunt noteren ab nieuwe niteltng geschiedt per week; maand/kwartaal/per gtro. (Doorhalen wat niet vai Ale bewfj» van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Hp-Parade" Koninklijk gezin teruggekeerd Het Koninklijk gezin ls weer terug van vakantie. Gisteren ls de regerlngs-Friend- ship, waarmee de Koningin, de Prins en de prinsessen Beatrix, Martyke en Mar griet uit Italië terugkeerden, geland op het vliegveld Soegterberg. De vakantie In het Koninklijk vakantie- verbluf in Porto Ercole aan de Italiaanse kust heeft ruim vüf weken geduurd. Tsjombé had een hartaanval President Tsjombe van Katanga heeft gisteren een lichte hartaanval gehad. Toen de president de aanval kreeg was hij in gesprek met de vertegenwoordi ger van de Ver. Naties in Katanga, O'Brien en de bevelhebber van de V.N.- strijdmaoht, generaal Radja. De toestand van de president geeft reden tot enige ongerustheid. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN "PRESIDENT KENNEDY heeft gisteravond de Sowjetunie beschuldigd van het scheppen van een bron van gevaar voor ieder menselijk wezen, door de proeven met kernwapens te hervatten- Hij liet het een open vraag, of de Verenigde Staten al dan niet het Russische voorbeeld zullen volgen, nu de opschorting eenzijdig door de Russen is verbroken. Wel heeft hij Arthur Dean, zijn speciale afgevaardigde naar de Geneefse conferentie over het verbieden van kernproeven, naar Washington teruggeroepen voor het plegen van overleg over hetgeen nn dient te gebeuren. Enkele uren, nadat het Russische voornemen officieel door radio Mos kou bekend was gemaakt (voor de inhoud van de verklaring zie men pagina 5) verklaarde Kennedy, dat de Russen een grote verantwoordelijk heid jegens de gehele mensheid op zich hebben genomen en bovendien blijk hebben gegeven van een volle dige minachting van de Verenigde Naties. De Amerikaanse president herinnerde eraan, dat de Russische beslissing in volstrekte tegenspraak is met de wens van de mensheid, de bewapeningswed loop te verminderen. De motivering van de Russische regering is de crisis, die zÜ zelf heeft geschapen door haar drei gementen de vrede te verbreken, dat in Duitsland en Berlijn heeft geheerst. De enige werkelijke motivering is echter, dat de Sowjetunie de serieuze onderhandelingen wenst stop te zetten en de vrije hand wil hebben bij het hervatten van de kernproeven. De aan- kondigng van de plannen om „super kernbommen" tot een kracht van 100 miljoen ton te beproeven, noemde Ken nedy dreigementen, waarvan de Sow- jets moeten weten, dat zij de rest van de wereld niet kunnen intimideren. Regering tracht exodus te remmen TAE REGERING heeft in overleg met het gouvernement van Nederlands -L' Nieuw-Guinea voorzieningen getroffen om de positie van de Neder landse ambtenaren aldaar reeds onmiddellijk of bijna onmiddellijk te ver beteren. Met deze maatregelen wordt dus niet gewacht op het nog in te dienen wetsontwerp inzake het bijstandskorps voor Nieuw-Guinea. Aanleiding is de uittocht van amb tenaren. die geleid heeft tot een uit voerig overleg tussen de regering en het gouvernement. i Alle Nederlanders in vaste dienst (ongeacht salaris) bij het gouver nement zullen een gelijk recht op bui- tennlands verlof en overtocht genieten, al naar gelang van de diensttijd, na 4, resp. 3 jaar actieve dienst in Nieuw- Guinea. Een zekere spreiding is nodig, maar men zal ernaar streven allen in de gelegenheid te stellen in de eerst komende drie jaar hun verlof op te nemen. Ook voor Papoea's zal men er naar streven hun snel in staat te stel len op gezette tijden de streek van herkomst te bezoeken, o Om een goede opleiding en vor ming van de kinderen van Neder landse landsdienaren mogelijk te ma ken, wordt de kindertoelage (ongeacht het salaris) verhoogd tot 100 per maand voor elk kind dat met het oog op de studie in of buiten Nieuw-Guinea buiten het gezinsverband moet verblij ven. De kindertoelage voor studerende kinderen wordt toegekend totdat het kind de 27-jarige leeftijd heeft bereikt. Papoea's krijgen reeds een tegemoet koming voor verblijf van kinderen in internaten voor studiedoeleinden, o Verlofssalarissen worden verbeterd tot 100 pet van de eerste 1000 per maand en tot 50 pet van het meerdere van de activiteitsbezoldiging. Ambtena ren die een nieuw kort verband aan gaan. krijgen gedurende drie maanden een gelijke verlofsbezoldiging als per soneel in vaste dienst. A Landsdienaren wier gezin hen niet naar Nieuw-Guinea volgt. krijgen halverwege hun actieve diensttijd een kort tussentijds verlof naar Nederland uitrustingskos- te zenden per soneel wordt verhoogd met 25 pet voor ongehuwden en 33pet voor gehuw den. Op deze bedragen wordt een kin dertoelage toegekend van 10 pet voor elk kind met een maximum van 30 pet voor alle kinderen tezamen. Een kortverbrander zal zijn volle dige kortverband toelage krijgen ook indien hij vóór het verstrijken van zijn verbandsperiode wordt ontslagen wegens verlies van zijn bestemming. Deza maatregelen kunnen, voor zo ver zij tat de bevoegdheid van de gou verneur behoren, dadelijk ln werking treden. Wat de wijziging van het bul- tenlands verlof-reglement betreft, zal een ordonnantie niet lang op zich laten Westelijke diplomaten in Genève wa ren met stomheid geslagen, toen zij vanochtend vroeg vernamen, dat de Russen de proeven met kernwapens zullen hervatten. Zij verklaarden dat de Russen nooit enigerlei aanduiding hebben gegeven, dat iets dergelijks op komst was. De Russische afgevaardig de Tsarapkin werd waarschijnlijk in gelicht, toen hij vorige week voor en kele dagen naar Moskou werd terug geroepen. Vanmorgen was hij niet te bereiken voor commentaar. Het wordt niet onmogelijk, dat Tsarapkin met de noorderzon naar Moskou zal vertrek ken, waardoor de conferentie te Genève zal uitgaan als een nachtkaars. De wes telijke mogendheden zullen de kwestie nu wellicht aan de Algemene Verga dering van de Ver. Naties voorleggen. sen in het geheim verder zouden gaan, of maatregelen zouden nemen om on verwacht op grote schaal tot hervat ting te kunnen overgaan (zoals nu wel licht het geval ls). De Sowjetunie heeft haar stap tot her vatting van de kernproeven vanochtend gemotiveerd en de schuld hiervoor onom wonden aan president Kennedy gegeven. „De nieuwe meester op het Witte HuLs heeft de handen van de verwoede mili taristen vrijgemaakt. Het is voldoende erop te wijzen, de generaal Taylor de voornaamste militaire raadgever van de President geworden is." De Prawda. die het Russische standpunt vandaag publi ceerde, sprak verder over de opvoering van de bewapeningswedloop; „elke dag die verstrijkt begint Amerika meer cn meer op een militair kamp te lijken", aldus het artikel in de Prawda. Er heerst nu stilte m Marienfelde, het Westberlijnse opvangcentrum voor vluchtelingen, waar enige we ken geleden nog duizenden men sen doortrokken. Slechts af en toe meldt zich nog een vluchteling, die door de afgrendeling heeft kunnen heehbreken. Reddingsploegen helpen kabelbaanpassagiers, die zich langzaam een touw uit de cabine boven de Witte Vallei bij Chamonix laten glijden om op de begane grond te komen. De hele nacht zijn de reddingsploegen in touw geweest. He reddingswerk verliep zonder incidcnen. (Zie ook pagina 5) Verwarring in Brazilië DE ,E situatie in Brazilië is zeer ver ward. Het Congres besloot vandaag met overweldigende meen- derheid vice-president Goulart tot president te maken, al was men het nog niet eens over de staatsvorm die in het vervolg zou gelden. De Bra ziliaanse minister van oorlog, een van de felste tegenstanders van Goulart, is een militaire actie begon nen tegen diens aanhangers die ver enigd zijn in het „derde leger", dat in de provincie Rio Grande do Sul (waar Goulart vandaan komt) gele gerd is. Behalve dit „derde leger" zouden de Braziliaanse strijdkrach ten in hun geheel gekant zijn tegen Goulart, omdat ze hem als een ge vaarlijke linkse figuur beschouwen. Het Congres zou vandaag gaan ver gaderen over de vorm van het amen dement. Vermoedelijk zal beslist wor den of een parlementair systeem in gevoerd zal worden met een sterke president, zoals in Frankrijk, óf zoals in Italië, waar de president een re presentatieve functie heeft en de eerste minister, die door het parle ment gekozen wordt de grote be voegdheden. De minister van oorlog. Odylio Denys, blijft echter een hardnekkig tegenstan der van Goulart. Hij verklaarde het (Zie vervolg op pagina 11) TN DE WESTELIJKE wereld mag men 1 pijnlijk getroffen zijn door het Russi sche besluit tot hervatting van de proe ven met kernwapens, geheel verrast «IJn zal men niet De mogelijkheid zat er altijd al ln en als zodanig werd zij te duidelij ker. naarmate de atoomconferentie ie Genève, enkele honderden zittingen ten spijt, al duidelijker een mislukking bleek. Het enige dat verwacht had kunnen worden was, dat de mislukking v«n de Geneefse conferentie eerst nog officieel zou zijn vastgesteld. Het lag Immer* In de lijn der verwachtingen, dat de confe rentie te Genève zou uitlopen op betogen van de delnemers, waarin ten overstaan van de wereld aan de ander de misluk king zou worden verweten- Nu echter rest die deelnemers weinig meer dan hun kof fers te pakken en hun haardsteden, en dus ook hun regeringen, op te zoeken. Wat gebleven is, is het adres aan de wereld. Rusland heeft wel begrepen, dat het minste wat het thans te doen stond was om althans te pogen tegenover de wereld zijn besluit te motiveren. Want met alle recht beschouwt de wereld alles wat met kernwapens verband houdt als een bij uitstek ernstige zaak. Zij ver langde naar de definitieve afschaffing. Wie nu. als Rusland, ln plaats van tot afschaffing tot nieuwe verhevigde aanpak meent te moeten besluiten, komt er zonder pleitrede ten overstaan van de wereld niet af. Of met deze pleitrede Rusland erin ge slaagd is. de wereld van de juistheid van lijn besluit te overtuigen, moet op zijn minst twijfelachtig heten. Al te duidelijk ls de woordenvloed waarvan Rusland de publikatie van zijn besluit vergezeld deed gaan. een schamel doekje voor het bloe den. En dat bloeden zal, als God het niet verhoedt, het lot van de wereld zijn. Ruslands redenering ls doorzichtig. Zelf heeft het in deze weken een wereldcriiii opgeroepen, een crisis die als een ketting reactie oorzaak werd van steeds meer kwaad tot steeds erger. Het heeft het daarbij aan dreigementen bepaald niet laten ontbreken. Eenmaal echter de crisis tot bedenkelijke hoogte gekomen, doet het zich voor als de vermoorde onschuld en verklaart het zich genoopt, zijn proeven met kernwapens te hervatten. Ons dunkt, de wereld moet deze poli tiek doorzien. Doorzien moeten het de lan den in Azië en Afrika. Doorzien moeten het de neutrale landen, die juLst nu te Belgrado bijeen zijn. In ons wankele tijdvak ls op de moei zame weg naar een wat meer stabiele vrede door dit bedenkelijke Russische be sluit een grote stap terug gezet. Indien al niet rechtsomkeert is gemaakt. (RWA) „Neem me niet kwalijk, dat het er hier zo saai uitziet, Tom mg, maar mijn moeder heeft juist mijn kamer een goede beurt gegeven." FR bevinden zich twee hogedrukge- '-J bieden in de naaste omgeving van omgeving land. Het centrum van het krach tigste hogedrukgebied wordt boven Po len aangetroffen, dat van het tweede boven midden Engeland. Achter het front, dat woesdagmlddag ons land passeerde, is koelere lucht l innengestroomd en daarin ontstond door een sterke uitstra ling gedurende de nacht mist en laag hangende bewolking. Het weer blijft ook morgen onder invloed van het hoge drukgebied waarbij over het algemeen na het oplossen van mist of lage bewol king het weer zonnig en droog blijft. De temperaturen, die woensdag in het zuid oosten van het land opliepen tot 33 gra den. zullen nu minder hoog worden, maar ze blijven ver boven dc normale waar den voor de tijd van het jaar. Tendens: langzaam stijgend ZON EN MAAN Vrijdag zon op 5.50, onder 19.20 i Maan op 22.59, onder 13.33 uur. Laatste kwartier 2 september. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: HET WEER IN EUROPA Droog weer met In dc nacht cn ochtend plaatselijk mist of lage wolken, daarna Rapporten hedenmorgen xeven uur overwegend zonnig. Weinig wind en de zelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Strandvericachting fa ïi\Ü U D. Helder ÏS""" Eelde Na enkele mist- of wolkenvelden ook morgen zonnig en mooi strandweer. Zwakke wind tussen Oost cn Zuid Tem- 5e' peratuur in de middag 22—24 graden, Twente zeewater 18 graden. Vooruitzichten: hogedrukeentrum komt boven de Noord- Heislnk te liggen, met voorlopig nog fraai Stockfc. strandweer. tenkamp waar logies met ontbijt op bed 25 dollarcent per nacht kost. Deze weldadige prijs blijkt bovendien nog voldoende te zijn om het ziekenhuis voor gebrekkige kinderen ter plaatse te steunen. Het idee ontstond toen de 11 Jaar oude Tommy Riley een tent van zijn vader kreeg. De ouders van zijn vriendjes bleven niet achter. „Er kwam de ene tent na de andere tent bij en toen von den wij dat het op een motel begon te lijken," vertelt Tommy. Het woord motel bracht hen op het idee het kamp te gaan exploiteren. De volgen de stap was wegwijzers op bomen te timmeren met een lijst met de volgende prij zen: Kamers 15 en 18 dol larcent per persoon, ge bruik van radio 3 dollarcent, glas limonade 1 dollarcent, crackers 5 dollarcent per pak en een kijkje door de telescoop 1 dollarcent. Om nog meer kinderen te trekken, werd een biblio theek met de laatste strips ingericht en besloot de 10 jaar oude Monay Wray, één van de drie directieleden, te gen een kleine extra vergoe ding het ontbijt op bed te brengen. De eerste nachten waren de ontvangsten van het mo tel 2.52 dollar, welk bedrag geheel afgedragen zal wor den aan het ziekenhuis. Geen van de buren heeft tot nu toe bezwaren ge maakt tegen het tentenkamp, maar wel zijn enige van de kleine motelgastcn 's avonds met heimwee naar moeder teruggegaan. Oalo Kopenta. Aberdeen Brujeel Lux-mb Partje Bordeaux Grenoble Nice BerUJn Frankfurt MUnchen ZOrlch Genève Madrid Mallorca Llaeabon wlndetil w J wlndetil 31 14 0.1 M 17 4.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1