Verrassend musiceren op muziekfeest van Luzern Houdt het vuur brandend Citroen verbetert alleen detail Martin toont mogelijkheden van het strijkorkest Vertraging bij wetsontwerp huurverhoging Woningbouw produceert 9 pet meer dan in 1960 Volgend jaar weer woningen in vrije sector WOENMUC SO AUGUSTUS 1961 TTET REGENT als we Nederland ■*- verlaten, het giet nog bij Frank fort. Tot bij Bazel vallen er buien, zoals we die in Nederland dit jaar al te veel gezien hebben. Maar dan breekt er een lichtstraal door de grauwe wolkenmassa en bij Luzern is de lucht helemaal opgeklaard. Lu- zern, de stad waar het festival ons wacht, spiegelt zich in het blauw- I groene meer. De stad ligt genesteld I tussen beboste bergen. Hoog verheft zich de kale kruin van de Pilatus. die met zijn ruim 2200 m de hoogste iop in de omgeving is. Komt men het station uit, dan ziet men al dadelijk grote aanplakzuilen: „Festival international de musique Internazionale Musikfestwoéhen Luzern". Slechts enkele stappen van het station verwijderd ligt het concertgebouw, waar de meeste concerten plaats 'hebben, het Egn Kunsöhaus. Ervoor spuit een grote fontein, die 's arvonds verlioht is, stralen hoog op; in de hal staan bron zen beelden Griekse krijgers met paarden De zaal zelf is niet w> mooi om te zien Betonnen grauwe muren, met glad doch gegolfd; een lange pijpenla met een hoog podium dat men getracht heeft wat op (e fleuren door de rand met bloemen te beplanten. De wand hierach ter wordt bedekt door een tribune en een reusachtrig orgel. De verlichting lijkt het meest op die van een aquarium, sahemerig, geelachtig, nauwelijks vol doende om het programma te kunnen meien, en wee de ongelukkige dames die zich in een dun japonnetje hierin gewaagd hebben ze moeten hun ijdel- heid met een flinke verkoudheid be kopen, want het tocht verschrikkelijk Doch naast zoveel kwaads is er zeker ook goeds te zeggen: de akoestiek is voortreffelijk en de met bruin rips bekle de stoelen met hun verstelbare rugleu ningen zijn uiterst comfortabel. Toch eoh ijnt het wel heel wat hoofdbrekens (ekost te hebben eer men deze ruimte Dt een bevredigende concertzaal her schapen had; toen de bouw in 1933 vol tooid werd, sprak men van een volsla gen mislukking. De .gegolfde muren werden aangebracht na veel expirimen- teren en dit bleek de juiste oplossing, hoewel nu elke misgreep, elke kleine fout genadeloos duidelijk over het po dium komt. TTET LUZERNER FESTIVAL, dat dert 1938 Mina ononderbroken heeft plaats gevonden, brengt ook dit jaar voornamelijk kamermuziek- en symfo- nieconcerten, waarvan de programma's geen speciale repertorlsche oogmerken verraden. Een Zwitsers criticus schreef verleden jaar zeer hoffelijk, dat m< Luzern de moed heeft conventioneel te zijn. Of In dat geval moed vereist is. laten we ln het midden, doch we i ten vaststellen dat er dit Jaar stellig >ok naar een doorbreken van de con- -entionalltelt werd gestreefd. Het waren vooral drie ensembles die ns deze week te Luzern hebben bezig gehouden; het English Chamber Orches tra, onder de Amerikaan Charles Mac- kerras; de ook bij on6 bekende Lucerne Festival Strings onder Rudolf Baum- gartner; en het Schweitzerischc Fest- spiel Or Chester dat we beluisterden on der de in 1923 te Danzig geboren diri gent Miltiades Caridis. Laatstgenoemd symfonie-orkest is een voor het festival speciaal samengesteld ensemble met krachten uit het Tonhalle Or Chester Zu rich, het Suisse Romande orkest en an dere orkesten. Onder de meer gloedvol le dan strakke leading van Cahdis rea liseerde het orkest een prachtige, bijna Berlioz-aohtige ouverture „Die Hébri- van Mendelssohn, en een ritmisch boeiende Boléro van Ravel. De 27- jarige Amerikaanse pianist Van Cliburn gaf (%'oor de hoeveelste maal reeds ra zijn jonge leven?) een forse en briljante uitvoering van Tsjaikofsky's Tweede Pianoconcert, waarmee uiteraard veel succes werd geboekt. Belangrijker dan dit alles was echter oor ons de schitterende verklanking an Kodaly's weinig bekende variaties eer hert Hongaarse volksliedje „De Pauw uit 1939 Hoewel wat breedspra- keng van opzet, in verhouding tot het simpele pentatonische melodische gegeven, weet de grote Hongaarse mees ter, die het concent bij deze gelegenheid persoonlijk met zijn markante aanwezig, heid.opluistendt, in deze variaties waar lijk prachtige orkestrale, ritmische en harmonische vondsten te gebruiken, die diit werk een grotere aandacht van de zijde onzer concertdirecties doen ver- Hoge kwaliteit (Van onze parleonentsredactie) Ernstige vertraging is ontstaan bij de voorbereiding van het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet op grond waarvan op 1 april van het volgend jaar de huren met 10 a 12 procent zullen moe ten worden verhoogd Minister Van Aartsen had gedaoht het huurvoorstcl zo vroeg bij de Staten-Ge- neraal aanhangig te maken dat in no vember de openbare behandeling in de Tweede Kamer zou kunnen plaatsheb ben Niet alleen ligt het wetsontwerp nu al geruime tijd bij de Raad van State, maar wat belangrijker is de Stichting van de Arbeid aan wie staatssecretaris Roolvlnk in juni advies heeft gevraagd over de hoogte van de looncompensa- tie zal dit advies niet voor november uitbrengen. Daarna zal de regering zelf haar standpunt over de looncompensatie nog moeten bepalen. Omdat het ondenkbaar is dat het huurvoorstel bij de Tweede Kamer wordt ingediend zonder dat daarbij in de memorie van toelichting wordt ge rept over de hoogte van de loonoom- pensatie ziet het er momenteel naar uit dat de indiening van het wetsontwerp pas tegen het eind van het jaar valt te verwachten. Hiermee wordt naar het aohijnt de traditie van de vorige huur- verhoging voortgezet. Ook deze vooretel len bereikten het Staatsblad dikwijls op het allerlaatste moment. Zoals men weet heeft de regering het voornemen de huren in drie etappes met in totaal ongeveer 30 procent te verhogen. agd Reprimande voor hoofdredacteur TnaL De hoofdredacteur van het pro-com- *"v3Wmunistische tijdschrift Blitz heeft giste- 25585. ren in het parlement van India een repri mande gekregen voor een artikel dat be- jledigend voor een parlementslid geacht riwerd. Het is de eerste maal dat een jour nalist in India op deze Wijze een uitbran der heeft gekregen. De publieke tribune was stampvol toen de voorzitter van het Huis van Afgevaar digden. Ananthasayanam Aiyyanger, hoofdredacteur Karanjia naar voren riep hem liet weten dat hij zich had schul dig gemaakt aan „grove belediging van dit huis". Aanleiding was een artikel in Blitz, aarin scherpe kritiek werd geleverd op het onafhankelijke parlementslid Kripa- lani, die op zijn beurt een felle aanval had gedaan op minister van defensie Krisjna Menon. Blitz, dat een trouwe supporter van de links georiënteerde m is, noemde het parlementslid in de kop van het gewraakte artikel: „Kri- paloony" (loony gek» Het huis heeft vorige week met grote meerderheid van stemmen een voorstel aangenomen om Karanjia naar het parle mentsgebouw te ontbieden voor een re primande. Karanjia heeft daartegen pro test aangetekend bij het hooggerechtshof, dat dit echter afwees. Blitz, dat altijd zeer felle kritiek op het Westen levert, is met een oplaag van circa 120 000 het grootste opinie-weekblai van India. Kleuter verdronken. Een kleuter van nog geen twee jaar. Romeo Chin Loi uit Rotterdam, is maandag in ec •loot in Rotterdam dichtbij zijn ouder lijk huis, gevallen en verdronken. De grammofoonplaat Kloppend hart van Ambon is weer verschenen. Zij geeft een klankbeeld, met muziek en e klankbeeld van de strijd en het lev* 1® aan woonoord. Mackerras een uitstekende indruk op ons gemaaikt: misedhien zijn de afwer king en de discipline nog niert steeds van de hoge kwaliteit die de Lucerne Festa- val Strings kenmerkt, doch de i ceertrant van dit Engelse orkest spontaan en muzikaal, dat men geboeid blijft klisteren. Vijftien delen uit Han dels Water Music, Haydn® 61ste symfo nie in Bes, met een bijzonder briljante Andante waarin onder meer twee con certerende hoorns voortkomen, verruk kelijk gespeeld het geeft ons grote bewondering voor deze Engelse rr met hun concertmeester Emanuel Hur- witz. Belangrijker echter nog was ons het luisteren naar Brittens Varia tie® over een thema van zijn leermees ter Franik Bridge, uit 1937, een jeugd werk nog van grote 'kwaliteit ook ir coloristisch opzidht, en naar de schitte rende Etudes pour orohestre cordes, gecomponeerd in 1955—'56 van Frank Mantin. Dat deze Ln Nederland woonachtige Zwitser tot een van de groten van deze tyd behoort, wordt ook ln dit opus dui delijk. waarin alle mogelijkheden van het strijkorkest worden benut in dienst een compositietechniek, die haar be lang juist ontleent aan het non-confor- misme van Martin, die zowel het seriële als het modern-tonale principe op per soonlijke wijze weet te Integreren In en idoom van grote zeggingskracht. Tijdens een gezamenlijk concert met de Lucerne Festival Strings droegen de Engelsen nog een belangrijk werk tot het repertoire bij. nJ. het trompetcon cert van Capel Bond (1799). waarin Phi lip Jones zijn partij prachtig blies. Daar naast maakte de fluitist Aurèle Nicolet met de Festival Strings in een fluitcon- van J.-M. Leclair een zeer geache veerde, hoewel minder eclatante indruk. Accuratesse accuratesse en musicologische exactheid de versieringen enz. bereikt, toch ontkomen ze niet steeds aan een soort museum-allure, die de Engelse mu volkomen vreemd is. Een Camzona Sonates voor twee „koren" door beide orkesten in wisseltechniek prach tig gespeeld, deden het naar ons gevoel fcodh niet helemaal; deze harmonisch muziek van Giov. Gabrieli vraagt neer ruimtelijke effecten dan deze opstelling op één podium kan bieden, eigenlijk ook om koperbezetting. Veel beter slaagde een „Concerto a due cori" Vivaldi, waarbij als continuo-instru- menrten naast het clavecimbel ook een kamerorgel schitterend werd gebruikt. Een deel uit een sinfonia voor dubbel- orkest in Bes van J. C. Bach op. 18 vorm de als toegift misschien wel het hoogte punt van deze bijzondere avond. Dr. J. van der Veen. Toch konden de badpakken, zwembroekjes, badiakens, fles- jes zonnebrandolie en zon brillen in augustus nog voor de dag worden gehaald. Op de stranden van de badplaatsen was het dan ook overvol. Vooral middelbare scholieren en leerlingen van de MULO's namen nog even hun kans waar, vóór de schooldeuren weer achter hen gaan sluiten. Caféhouder tot een jaar veroordeeld De rechtbank te Groningen heeft van morgen de 43-jarige caféhouder Folgert V. uit Zevenhuizen tot een gevangenis straf van een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeeld en hem gesteld ond_er toezicht van de reclas sering. De caféhouder heeft veertien dag engeleden terecht gestaan voor het plegen en het bevorderen van ontucht met en door minderjarigen. De officier van justitie had tegen V. een gevangenisstraf van twee jaar en vier maanden met aftrek van voorarrest Boerderij afgebrand. Vanmorgen is brand uitgebroken in de hooiberg van de hper P. van Dorp te Lopik (Utrecht). De brand breidde zich snel uit en is overgeslagen naar het rieten dak van de boerderij. Een gedeelte van de inboedel kon worden gered. prettige overtuiging dat er telkens weer dezelfde fouten gemaakt worden, ondanks het feit dat alle journalisten toch hun best doen goed Nederlands te schrijven. Er zit m.i. niets anders op dan maar voortdurend op dit aambeeld te blijven hameren. Het moet zo ver komen dat iedereen, die het publiek voorlicht, er een eer in stelt dit in zo zuiver mogelijk Nederlands te doen en dus bereid is een goede raad aan te nemen. Ik zal hieronder weer een aantal fouten bespreken, die ik in de laatste weken in onze bladen aantrof. Een zeer bekend journalist schreef: „Al ken ik geen andere bank dan die, welke niet ver van mijn woning aan een vijver van het Vondelpark staat, lees ik altijd in dagen van spanning de financiële rubriek". Het is duidelijk dat voor het woord „lees" iets ont breekt. ik vermoed: toch. We hebben hier te doen met een germanisme, naar Ik meen. In het Duits is deze con structie mogelijk, in het Nederland» niet. Een fout van ongeveer dezelfde aard vinden we in „Mocht u prijs stellen op meer dan één exemplaar, wilt u on» dit wel berichten." Een vergissing, waarop ik herhaaldelijk de aandacht vestigde, vinden we in deze zin: „De Engelse bisschop weet dat hij gedoemd Is .spoedig aan kanker te moeten sterven". Maar „gedoemd zijn" betekent al „moeten". De chrij- ver herhaalt zich dus. In eerste halfjaar 1961 Het Kunsthaus in Luzern, waar de concerten van het Festival plaats hebben, ziet er zo op het oog helemaal niet aantrekkelijk uit. En het tocht er verschrikke lijk! Maar akoestisch is deze zaal voortreffelijk. Djakarta's autonomie wordt afgeschaft President Sukarro heeft het gehele bestuur van de Indonesische hoofdstad de omgeving onder de centrale rege ring gesteld. Volgens het besluit „it Djakarta het centrum van de politieke leer, de hoofdstad van idealen cn strijd geworden. Daarom is besloten dat Dj karta in dc kortst mogelijke tijd zal en voldoen aan de minimum i van een internationale stad" gemeentebegroting wordt opgenomen in de landsbegroting. Gevaarlijke medicijnen uit auto verdwenen De groepscommandant der rijkspolitie te Veghel maakt bekend dat gistermiddag uit de auto van een arts in de gemeente Veghelweerd is ontvreemd een klein mid- delbruin koffertje inhoudende dokters benodigdheden en een tiental largactil- tabletten. oranje van kleur. Deze tablet ten zijn zeer gevaarlijk en kunnen zelfs dod?lijk qjn. speciaal voor kinderen. De entuele vinder van de tabletten wordt xzocht. daarover de genoemde groeps commandant, telefonisch te berichten on der netnummer 041303344, te bereiken of de politie in zijn of haar woon- of blijfpiaau ra te lichte®. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat in het eerste halfjaar 1961 aan wo ningen en andere gebouwen (zon der normaal onderhoud en werken minder dan 2000) voor een bedrag van 1.405 min. werd ge produceerd. Dit is 97 min of 7 pet meer dan in het eerste halfjaar van 1960. In de sector woningbouw be droeg de produktie 728 min (stij ging t.o.v. het le halfjaar 1960 1 57 min of 9 pet). Voor enkele andere sectoren lulden de produktiebedragen als volgt: Bedrijfsge bouwen voor de nijverheid ƒ219 min. (stijging 38 min. of 20 pet). Bedrijfs gebouwen voor handel en verkeer f 14 min. (stijging ƒ15 min. of 14 pet). Scho len ƒ103 min. (daling ƒ-€ min. of 6 pet). was voor 3392 min. op 1 juli i960 oor ƒ4032 min. op 1 juli 1961 aan werk onderhanden. Een stijging van 19 pet. Voor de woningbouw lag dit be drag 24 pet hoger dan voor de bedrijfs gebouwen. voor de nijverheid 26 pet Op werken met een bouwsom van ƒ10.000 en meer (woningen en andere gebouwen) waren op 1 juli 1961 116.700 arbeiders werkzaam tegen 111.000 op 1 juli 1960 en 110.100 op 1 april 1961. Deze stijging komt voornamelijk voor rekening van de woningbouw. In deze sector werden namelijk 66.100 arbeiders geteld tegen 59.500 op 1 juli 1960 en 60.700 op 1 april 1961. Gedurende het eerste halfjaar 1961 werden 53.265 woningen in uitvoering genomen tegen 40.058 in het eerste half jaar 1960. Hiervan was 66 pet opgedragen door particulieren «eerste halfjaar 1960: 57 pet). Het aantal voltooide woningen bedroeg 37.890 (eerste halfjaar 1960: 38.003), waaronder 23.970 of 63 pet huur woningen. Op 1 juli 1961 waren 105.104 woningen ln uitvoering tegen 89.675 od 1 Juli van het vorige jaar. Onder de 52.006 woningen waarvoor een gemeentelijke bouwvergunning werd afgegeven bevonden zich 22.033 wonin gen (42 pet) In de zgn. vrije sector. Aan weg- en waterbouwkundige kapl- taalswerken werd In het eerste halfjaar 1961 voor S40 min. geproduceerd. Dit is 18 pet meer dan ln dc overeenkomstige periode van 1960. /"OUDERWETSE, z.g. ..staande" uitdruk- kingen kunnen alleen gebezigd worden in hun onveranderlijke vorm. Daartegen zondigt de schrijver van deze zin: „Al zullen er nog wel mensen zijn die in gedachten naast hem staan, in de glazen kooi, omdat zij weten van dezelfde, (thans wettelijk gereeglde) bloede te zijn als deze aartszondaar, voor wie Christus toch erbarmen Het moet zijn van denzelfden bloede. Het tussen haakjes staande had in dit ver band beter kunnen wegblijven, maar als de schrijver het wenste tc bezigen, dan moest het: geregelden zijn geweet Nog steed kennen velen het verschil niet tussen vergelen zijn en vergeten heb ben. zoals blijkt uit de zin: „De pijn lijke situatie dat men de naam van de tafelbuurman van gisteren allang weer vergeten heeft, wordt mooi opgevangen door het op zijn bord gespelde naam- Er ls ongetwijfeld een verschil tussen een groo' man en een grote man, maar het taalgebruik laat nog niet toe even eens te preken over een groot vrouw en een grote vrouw. Tegen deze regel zondigen de schrijvers die zich zo uit drukken: „Holland is gezegend met een groot Koningin, een krachtig volk en een prachtige traditie". En ook: „Een jong dichteres van betekeni onder en kele nieuwe verschijningen is Fem Rutke". niet te voorzichtig kan zijn. Dat verloor de schrijver uit het oog. die meldde: „In de Laotiaanse vlakte der kruiken zijn door dit ernstige gebeuren nieuwe kruiken gebroken. Zullen zij te Genève kunnen worden geheeld? Uitermate zonderling klinkt dit: een kruik Germanismen lopen meestal niet zo erg in 't oog, tenzij het Nederlands lijkende woorden zijn. Dit is het geval met: „Ik ben er daarom diep van doordrongen dat de overheid, dat het verduwen van kritiek op haar beleid betreft, dikwijls uit bijzonder teergevoelige en licht geraakte wezens is opgebouwd Al wordt dit woord in deze betekenis al vaak gebezigd, ik meen dat: \er- dragen veel juister is /"ONTKENNINGEN geven ook nog steeds moeilijkheden, zoals blijkt uit. „Zowel redder als geredde hebben geen nadelige gevolgen van hun natte avontuur ondervonden" Bedoeld was hier: Zomin, met weglating van: geen. Het woord „geen" kan. ofschoon juist gebruikt, toch misverstand wekken, zoals in: „Geen zonnebril is schade lijk". De bedoeling van de advertentie was te zeggen dat het niet dragen van een zonnebril schadelijk kan zijn. maar de zin betekent even goed: „Geen en kele zonnebril is schadelijk", wat toch zeker de bedoeling van de adverteerder niet zal geweest zijn. Een andere ontkennende zin maakt een verkeerde indruk, doordat de schrijver (Van onze verkeersredacteur) defroster die nu ook een thans te openen op de zelfde tel is de kofferruimte van gekregen. luchtstroom langs de ivijze als de voorste; buiten af te bedienen; r. De achteruitkijkspiegel Het nog vorstelijker gewor- Met drukknop en sleu- heeft een betere uitvoering den dashbord van de D.S. 19 Citroen heeft voor 1962 zijn verschillende series op nieuw aangepast aan de wen sen, die uit dc berijderskring naar voren zijn gekomen. Dit heeft, vooral voor de DS 19, een aantal detailverbeterin gen opgeleverd, die, op z'n zachtst uitgedrukt, aantrek kelijk zijn. Het dashboard van de DS 19 heeft een totaal verander de, luxueuze uitvoering ge kregen. In stijl met het geheel WEGWIJZER is er plaats gemaakt voor een. op eenvoudige irijze in te bouwen radio. Indien er geen radio gemonteerd wordt, dient de ruimte als extra hand schoenenkastje. Andere verbeteringen be treffen de groepering van de bedieningsknoppen bij het stuurwiel, het automatisch terugvallen van de ruitenwis- garenaansteker. vergroting van de capaciteit ran de portierramen voert) mogelijkheid van inschake ling van de verwarmingsin stallatie, als de wagen stil- In het nieuwe model treft men voorts een groter rempe daal aan dan tot dusver werd toegepast. Hierdoor is het be krachtigde systeem nauw keuriger en met meer gevoel te bedienen. Ook de Ideal 19 krijgt be krachtigde remmen. Hierdoor wordt tegemoet gekomen aan de klacht dat dc oude uit voering een vrij hoge pedaal - druk eiste. Het nieuwe sys teem. dat met de oude rem pedaal wordt bespeeld, houdt in dat de voor- en achter- remmen door onafhankelijke circuit worden bediend, en bij geringe pedaaldruk een maximale remcapaciteit le- Wat de Ami 6 betreft, zijn de punten, welke terecht kri tiek uitlokten, in de volgende verbeteringen ter hand ge- a De achterste zijruiten ztjn de woorden niet op de goede plaats zet. Hij zegt: „Ook de psychiaters heb ben laten merken dat zij het ln allee lang niet met mr. Sjoukes eens zijn". Bedoled was stellig „lang niet in alles", wat heel iets anders betekent GfOALS ik hierboven opmerkte, moet men met ouderwetse (deftige) uit drukkingen voorzichtig zijn. wat ook blijkt uit: „Deze Survival Car-gedachte ontstond niet heden ten dage. want niet minder dan acht jaar studie en ontwikkelingswerk waren verlopen toen de eerste naar voren werd ge bracht". Heden ten dage betekent te genwoordig. Het is duidelijk dat dit niet bedoeld werd. Beeldspraak is en blijft gevaarlijk, Indien ze niet goed overdacht wordt, zoals blijkt uit: „Als 't hoge recht op dit artikel het struikelblok moest zijn, waarop het traktaat strandde, dan valt delig handelstraktaat te denken". Is u wel een sop een struikelblok ge strand? Niet. Ik ook niet (Van onze pa riem entsredactie) De verwachting bestaat, dat volgend Jaar weer woningen In de s.g. vrije sec tor kunnen worden gebouwd. Wel moet men erop rekenen, dat het aantal beperkt zal blijven. Minister Van Aartsen laat dit weten aan het liberale Tweede-Kamerlid de heer Schuite maker, die aan de bewindsman kri tische vragen over de beperking van de bouw in de vrije sector had gesteld. Mr. Van Aarteen illustreert met cijfet* enorme vlucht, die de bouw in de vrije sector, zonder overheidsbijdragen dus. heeft genomen. In januari van dit r werden 1781 vergunningen afgegeven, juni niet minder dan 5612. Dit aan- is veel groter dan aanvankelijk wae geraamd. Op zichzelf was dit geen ongunstig ver schijnsel, maar omdat in de gesubsidieer de (goedkopere) woningbouw de activi teiten evenmin onder de raming bleven, ja, die in sommige gevallen zelfs over troffen, was bij een verdere onbelemmer de uitbreiding van de bouw in de vrije sector een ernstige verstoring van het evenwicht zeker het gevolg zijn geweest Minister Van Aartsen schrijft, het toe te Juichen, dat de particuliere bouwon dernemers zich kennelijk Inspannen om goedkope woningen te bouwen. Als echter verstoring van de bouwmarkt dreigt, wanneer de particuliere bouw geheel de vrije hand wordt gelaten, moet wel worden ingegrepen. De bewindsman wijst erop, dat niet al leen dc woningbouwers te lijden hebben onder, het vergunningensysteem. In an dere sectoren van de bouw werd op l juli jL gewacht op vergunning voor het bou wen van objecten ter waarde van f 1310 miljoen. Hiervan had f 242 miljoen be trekking op gebouwen voor de gezond- hcidazorg en f 211 miljoen op scholen. Deurwaarders voldaan over congres Met een bijeenkomst in de Ridder zaal onder presidium van de heer J Sou- lard, algemeen voorzitter van de „inter nationale unie van gerechtsdeurwaar ders is het meerdaagse congres dezer organisatie in Den Haag gesloten Zowel de heer I Hsrshagen oud-voor zitter van de Ned. ver van gerechtsdeur waarders, als de heer A Bertherat na mens de buitenlandse gasten, constateer den. dat dc vergaderingen uiterst positief en vruchtbaar zijn geweest Deze vierde internationale bijeenkomst was in het bij zonder gewijd aan de positie van ge rechtsdeurwaarders en hun arbeid ln de Europese gemeenschappelijke markt. Ook werd overleg gepleegd over gerechterltjk beslag op schepen en over rechtskundige bustand. De 42-jarige mevrouw C. Visser- Ja nse uit Rotterdam is gistermiddag bU een verkeersongeluk om het leven ge komen De vrouw reed op een bromfiets en kwam te vallen toen ze werd inge haald door een vrachtwagen Mevrouw Visser kreeg een autowiel over het lichaam. Op de weg van Leunen nsar Veu len in noord-Limburg is gisteravond het 4-jarig dochtertje van de familie Crov- mans door een pasaerendc auto gegrep-r. Het meisje werd zo zwaar gewond, dat zjj kort a« het ongeval ia overleden

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9