Wel overleg over Berlijn maar geen antwoordnota Invitatie is nederlaag voor Nederland Fellere strijd tegen de Fransen DEENSE „VERONICA' NU IN OPEN ZEE Eenheid in hei psalmgezang Jjh aan bojnta ky Over water gesproken.... s De westelijke mogendheden heb ben op het laatste ogenblik de gedachte aan een formele nota als antwoord op de Russische nota van 3 augustus over Berlijn op gegeven. Het was bekend dat Amerika en Engeland werkten aan een dergelijke nota. Men vroeg zich evenwel af of in zo'n nota een positief initiatief tot onderhandelingen met de Sowjet- unie over Berlijn zou worden ge daan. Aangenomen wordt dat de Amerikanen en Britten hun ini tiatief hebben laten varen om de Fransen ter wille te zijn. De weste lijke mogendheden zullen nu waarschijnlijk mondeling contact met de Russische regering zoeken, vermoedelijk door hun ambassades in Moskou. Zij zouden tot de con clusie gekomen zijn, dat de nota wisseling geen bevredigende resul taten heeft opgeleverd. Wel wordt gedacht aan een informeel overleg tussen de ministetrs van buiten landse zaken, die binnenkort naar New York vertrekken om de zit ting van de V.N.-Assemblee bij te wonen. Bondskanselier Adenauer heeft intus sen in een brief aan president Kennedy de ..grote vrees'' uitgesproken dat verdere afbreuk aan de westelijke posities in West-Berlijn zal leiden tot een sterkere neutralistische stroming in West-Duits- land. aldus „The New York Times". Adenauer ziet twee grote gevaren: öf de communisten zullen met succes de „salamT'-taktiek toepassen, öf de posities van de westelijke landen in West-Berlijn zullen door onderhandelingen met de Sow jetunie ernstig worden verzwakt. De bondskanselier zou rekening houden met de mogelijkheid van een panische vlucht uit West-Berlijn wanneer nieuwe, en meer subtiele, Oostduitse aanvallen suc- De Westdultse president Heinrloh Luebke is gisteren onverwacht in West- Berlijn aangekomen. Hij kwam met een speciaal vliegtuig op het vliegveld Tempelhof aan. Soldaat Reuter meldt uit Coburg, in West- Duitsland, dat de Westduitse grenspolitie heeft medegedeeld, dat een Amerikaanse soldaat, die maandagavond jl. de grens tussen de beide Duitslanden per ongeluk nog geen meter had overschreden, door een Oostduitse patrouille gevangen genomen. Concessie cian de Ganlle De Westduitse grenspolitie vertelaarde nog, dat de door de Oostduitsers opge richte prikkeldraadversperring in het gebied van Neustadt-Coöung op de plaats, waar de Amerikaanse soldaat werd ge arresteerd. verscheidene meters binnen de Oostduitse grens loopt. Een Beierse douane-ambtenaar ver klaarde, dat de Amerikaan, die 's nachts werd gearresteerd, in de buurt van de prikkeldraadversperring stond, waarbij hij zioh net even op Oostduits gebied V.S. besteedt 7 mi! jard dollar aan buitenland Een commissie bestaande uit senato- gonnen worden met de voorbereiding ren en leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een bedrag van 7,2 miljard dollar gevoteerd voor buitenlandse hulpverlening, te verdelen over een periode van vijf jaar. Elk jaar zal het Huis het hulpprogramma op nieuw moeten goedkeuren. President Kennedy had een bedrag van 8 miljard dollar voor vijf jaar ge vraagd. zonder dat het programma vooi buitenlandse hulp elk jaar zou worden besproken. Door het besluit van de commissie is de behandeling van voorstel van de president ten einde. Het Witte Huis heeft het besluit ..vol komen bevredigend" genoemd, omdat ondanks de beperkingen het idee een vijfjarenplan is aanvaard. De senaat had de oorspronkelijke voorstellen van de president aanvaard, doch het Huis had ze verworpen. De commissie heeft voor het lopende fiscale jaar dat 1 juli is begonnen een bedrag van 1,2 miljard dollar be schikbaar gesteld. In de vier komende jaren mag maximaal 1,5 miljard dollar worden gespendeerd, maar de toewij zing wordt bij afzonderlijke wetsont werpen geregeld. Deens weerstation lxlijft geïsoleerd Twaalf mannen van het Deense wee station Danmarkshavn in Noordoost- Groenland, die al sinds vorig jaar zijn geïsoleerd, zullen tot augustus van het volgende jaar moeten wachten, voordat zij weer iemand van de buitenwereld zullen zien verschijnen. In Kopenhagen is dinsdag bekend gemaakt dat het be voorradingsschip „Polaris" er ten ge volge van zwaar pakijs niet in is slaagd het station te bereiken. Met valschermen zullen voorrad-en worden uitgeworpen. Er zijn in het sta tion overigens nog voorraden voedsel voor drie jaar. Soekarno naar Engeland Voorbarige verklaring van Indonesië In diplomatieke kringen in Lon den heerst grote verbazing over berichten, volgens welke Indonesië verwacht, dat Engeland bij Neder land er op zou aandringen, weste lijk Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Eind juni nog heeft de minister van staat, Godber, ver klaard, dat Groot-Brittannië Ne derland als de souvereine mogend heid in Nieuw-Guinea beschouwt. Engeland heeft geen rechtstreeks belang in de kwestie, behalve haar algemeen belang bij het behoud van de vrede en veiligheid in dat gedeelte van de wereld. Engeland heeft in Zuidoost-Azië zeer grote economische belangen. Deze verbazing was een gevolg van het feit. dat men zich in Indonesische regeringskringen zeer verheugd toonde over de uitnodiging van koningin Eliza beth aan president Soekarno voor een staatsiebezoek aan Engeland. De vreugde vond zijn hoogtepunt in de uitlating van een hoge ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken waarin ver klaard werd, dat het voor politici niet moeilijk te voorzien is, dat de Britten aandrang op Nederland zullen uitoefe nen voor de teruggave van West-Irian aan Indonesië. De verklaring gaat verder: „De uitno diging is een overwinning van de Indo nesische politiek over de Nederlandse. De bondgenoten van Nederland in de N.A.V.O. zijn in het verleden nog loyaal geweest tegenover Nederland, maar nu hebben de Britten als souvereine natie gezegd, dat zij geen dictatuur van een stijtaande Nederlandse politiek wenden. Engeland is zich ervan bewust, dat Indonesië in staat is zich snel te ont wikkelen en een beslissende factor te worden voor de Britse belangen in het verre Oosten." Volgens Indonesië be tekent de uitnodiging: Engeland wil zaken doen. De voorzitter van de economische nationale planraad in Indonesië. Moh Yamin, heeft verklaard, dat in septem ber zeer belangrijke beslissingen ge nomen zullen worden over de teruggave Indonesië wil meer toeristen trekken De Indonesische regering stelt krach tige pogingen in het werk om toeristen naar de eilandenrepubliek te trekken. Het toerisme is de afgelopen jaren sterk ver waarloosd en men heeft zelfs toeristen afgeschrikt. Daar vele gedeelten van het land In handen van opstandelingen waren, wer den vreemdelingen met argwaan gadege slagen, als mogelijke spionnen of zoge naamde „interventionisten". Voorts ston den onder meer hotelaccommodatie het binnenlands vervoer op laag peil. Thans wil men hier onder leiding de sultan van Djokjakarta, die voorzitter is van de nationale raad voor toerisme, en generaal-majoor Djatikusumo. de mi nister voor toerisme, verandering in bren gen Op een recente persbijeenkomst be schreef de sultan het toerisme als een van de voornaamste projecten van het Indo nesische acht jarenplan. Nieuw-Guinea aan Indonesië. Deze kwestie zou, volgens Yamin. op de neu tralistische topconferentie 'in Belgrado ter sprake worden gebracht. De Neder landers zouden het gebied eervol kun nen verlaten of in een zeer precaire situatie terechtkomen. In het eerste geval zouden er weer normale betrekkingen tussen Indonesië en Nederland kunnen zijn. In het tweede geval zal de Nederlandse uitdaging op alle gebieden beantwoord worden, al dus Yamin. Het uitvoerend comité van de Indone sische planraad verklaarde, dat „zodra de Indonesische souvereiniteit in het omstreden gebied is gevestigd, de poli tieke filosofie van Indonesië zal worden verbreid, scholen en ziekenhuizen zullen worden opgericht en de natuurlijke hulpbronnen zullen worden geëxploi- bevond. Hij zag hoe een aantal figuren uit het duister opdook en de soldaat omsingelde, die vervolgens werd weg geleid. De-demobilisatie Vermelden wfl nog, dat de Sovjetunie de demobilisatie van de soldaten wier diensttijd in 1961 afloopt, tijdelijk zal staken, zoals reeds door Chroesjtsjef was aangekondigd. Radio Moskou meldde, dat de Rus sische minister van defensie, maarschalk Rodlon Malinovsky, opdracht had gekre gen orders uit te vaardigen „ter tijde lijke opschorting (der demobilisatie) totdat een vredesverdrag met Duitsland is gesloten. Williams tevreden over bezoek Kongo De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, G. Mennen Williams, is gisteren na een bezoek van zes uren aan Leopoldstad naar Frankfort vertrok- Williams toonde geen sporen van de bloedneus die een man hem op het vliegveld van Loesaka zou hebben ge stompt en zei niets over dit incident. Zijn vliegtuig vertok 35 minuten later dan het plan was omdat de ondermi nister tweehonderd Kongolezen, die zich op het vliegveld hadden verzameld, de hand moest schudden. Williams heeft gisteren urenlang ge sproken met de Kongolese premier Adoe- la. Ik heb een uitstekende indruk ge kregen, zo zei hij. Adoela zei er zeker van te zijn dat Amerika begrip heeft voor de Kongolese politiek van niet-aan- sluiting. De Amerikaanse onderminister had vervolgens besprekingen met minister van buitenlandse zaken Bomboko, presi dent Kasavoeboe en het hoofd van de V.N. in Kongo, de Zweed Sture Linner. Vier scholen open voor negers Voor het eerst in de geschiedenis van de staat Georgia zijn negers toegelaten tot middelbare scholen die tot dusver alleen voor blanken bestemd waren. Vier scholen, die vandaag beginnen, zullen bezocht worden door in totaal negen negerleerlingen. Aanvankelijk zouden tien negers „blanke" scholen gaan, maar de 16-jarige Damaris Allen heeft op het laatste mo ment besloten een beurs voor het Spel- man College, dat voor negers bestemd is, te accepteren. De moeder van het meisje zei dat hiertoe niet besloten is uit vrees voor mogelijke ongeregeld heden. Het hoofd van de politie van Atlanta, Herbert Jenkins, heeft verklaard dat er in de stad pamfletjes zijn verspreid waarin wordt opgeroepen tot een boycot van de vier scholen. Oogstmobilisatie in Oost-Duitsland Voor drie streken in Oost-Duitsland is de noodtoestand afgekondigd om de oogst te redden, zo bericht het in formatiebureau West. Dit betekent dat de plaatselijke autoriteiten auto matisch de bevoegdheid krijgen om alle beschikbare arbeidskrachten te mobiliseren. De streken zijn Nauen, ten noordwes- n van Berlijn, Maagdenburg, bij de grens met West-Duitsland en Frankfort a/d Oder. Volgens het bureau zouden collectieve boerderijen opdracht .gekregen hebben om van zonsopgang tot het invallen van de duisternis op het veld te laten werken. De noodtoestand betekent dat de auto riteiten elke beschikbare arbeidskracht kunnen oproepen. Na hun dagtaak in de fabrieken worden de mensen op vracht wagens geladen en naar de boerderijen gebracht. Transportmiddelen kunnen ge- requireerd worden evenals opslagruim- Óost-Duitsland is in het begin van de Algerijnse nationalisten De Algerijnse rebellen melden in hun officiële publicatie „El Moujahid" dat zij de militaire actie tegen de Fransen voor onafhanke lijkheid willen intensiveren. Het F.L.N. is reeds bezig met het be studeren van de problemen die zich zullen voordoen als Algerije onafhankelijk wordt. Het blad voegt hieraan toe: „Deze pro blemen liggen niet zover weg als men zou denken." Ook belooft het FLN het niveau van de politieke activiteiten omhoog te bren gen. de centralisatie en coördinatie tus sen de anti-Franse organisaties te ver- de administratieve functies sterken te versterken. De politiek vj nauw verbinden van Afrika, Azië het regime zal aich het lot van hun land in eigen hand heb ben genomen". De Algerijnen verlenen ook steun aan de Timesiërs in hun strijd tegen de Franse basis te Bizerta. De Algerijnse rebellen die een flink deel van hun troe pen op Tunesische gebied hebben; heb ben verklaard dat de Fransen de basis gebruiken om spionnen en agenten in Tunesië te infiltreren. Terreurdaden en militaire acties in Algerije en Frankrijk hebben gisteren tenminste negen levens geëist. Ongeveer twintig personen werden gewond. Onder de slachtoffers waren vijf Fran se politiemannen die in Parijs door Al gerijnse terroristen werden neergescho ten, een boer te Nancy die met een landbouwmachine op een booby-trap reed, een Europese jongen die toekeek bij een vuurgevecht tussen politie en rebellen te Oran en twee moslims die in Bone bijna werden gelyncht door door een groep Europeanen, nadat en- de jonge volkeren kele moslims vanuit een auto een café Latijns-Amerika ..die'hadden beschoten. Gelaarsde voeten schopten het podium schoon van de Maple Leaf Gardens in het Canadese Toronto.. Het waren de voetten van de leden van het 180 man sterke koor van het Rode Leger, dat daar optrad. Zes anti-communisten zagen kans pamfletten op het toneel te gooien, toen de Russen aan hun optreden zouden beginnen. Het publiek toon den zich niet bijster ingenomen met deze politieke rel, die was ge organiseerd door een groep Oekrainers. Zij stelden er prijs op de politiek buiten de zang van het koor te laten. Uit Rotterdam vertrokken De Nederlandse episode van de kustvaarder (ex-) Taurus, alias (ex-) Lucky Star, die nu een rol gaat spelen in de illegale radio- strijd in de Scandinavische wate ren, is voorbij. Gistermiddag om half drie is het kleine scheepje vertrokken van de werf „De Waal haven", na opnieuw een naams verandering te hebben ondergaan. De kustvaarder heet nu namelijk „Nisma-al-Hazz" en voert de Liba nese vlag. De bestemming is Beiroet, waar mo gelijk zendapparatuur wordt geïnstal leerd. Het schip heeft de nieuwe regis tratie maandag verkregen via de con sul van de Libanon in Rotterdam. Aan vankelijk zou het Scheepje van 167 net to ton reeds dit weekeinde vertrekken, maar dat moest worden uitgesteld om dat de papieren nog niet in orde waren. Aan boord zijn zes bemanningsleden, onder wie de heer Hansen, die als een der mede-eigenaren wordt genoemd. Het schip is door de Nederlandse douane normaal uitgeklaard, er was geen zendapparatuur aan boord. Ook de andere Nederlandse instanties heb ben het vertrek niet belemmerd. De kustvaarder, die de naam „Tau- is" voor het laatst droeg op 13 juni ]1; heeft ruim zeven weken gelegen bij de werf „De Waalhaven" in Rotterdam, waar zij inwendig een metamorphose onderging. Onder meer werden geluid- dichte kamers ingebouwd, die storing- vrije uitzendingen mogelijk moeten ma- Het scheepje is het eigendom van de nieuwe Danish commercial radio com pany, een concurrent van het reeds be staande illegale radiostation „Mercur". Een der topmannen van de organisatie, die ook al plannen had voor televisie uitzendingen vanuit vliegtuigen, is de heer Benny Knudsen, een oud-employé van „Mercur". Man verdacht van ontvoering kind Sjalom Schtraks, een 22-jarige Israëli tische godsdienstleraar die sinds 1960 Ln Engeland woont, is dinsdag op verzoek van de Israëlische regering, die hem van ontvoering van een kind beschuldigt, in Londen gearresteerd. De politie zegt goede reden te hebben aan te nemen dat het kind van de zuster van' Schtraks in Engeland is, on danks de verklaring van de verdachte dat hij onschuldig is. De advocaat van Schtraks. Esther Iwi, verklaarde dat de zaak een politieke achtergrond heeft. Het kind. Yossele Schumacher, was reeds bij de geboorte toevertrouwd aan de zorg van zijn groot ouders die toen in de Sowjetunie woonden en het kind een orthodox- Joodse opvoeding gaven. De vader, die met het communisme sympathiseert, had gedreigd het kind mee te nemen achter het ijzeren gordijn aldus de advocaat, en sindsdien is het verdwenen. De Duitse filmster Horst Buchholz is dinsdag ernstig gewond in een zieken huis in Muenchen opgenomen nadat zijn auto in volle vaart tegen een boom was gereden. De oorzaak van het ongeluk den is zijn toestand bevredigend, de dokter. Buchholz was bezig met opnamen voor de film „Een, twee, drie", die in Muenchen wordt gemaakt door de Ame rikaanse regisseur Billy Wilder. De Zwit serse actrice Liselotte Pulver is zijD tegenspeelster. JN 1949 werd door de Generale Sy- 1 node der Ned. Herv. Kerk de ..Re- visie-1948" van de z.g. Hasper-bun- del niet aanvaardbaar geacht voor kerkelijk gebruik. In hetzelfde jaar werd deze Revisie, nogmaals her zien, door de Generale Synode der Geref. Kerken voorlopig aanvaard en als „Psalter-1949" vrijgegeven voor kerkelijk gebruik voor een proeftijd van drie jaar, naar ik In 1950 werd daarop van Hervorm de zijde een „Commissie Psalmberij ming" benoemd, die in 1952 De Hoofdcommissie der Vereniging iroor Christelijk-Nationaal Schoolon derwijs, verontrust door deze gang van zaken, richtte een adres aan de Generale Synoden van de Ned. Herv. Kerk en van de Geref. Kerken in Ne derland, waarin zij op beide een drin gend beroep deed om toch te komen tot éénheid bij de vernieuwing van de psalmberijming. Zij was terecht van oordeel dat het niet minder dan een ramp zou zijn, wanneer de Ker ken, welker kinde ren haar scholen bevolken, verschil lende berijmingen voor kerkelijk ge bruik zouden in voeren. Bij alle kerkelijke verdeeld heid moet de een heid in het psalm gezang bewaard blijven! Hoe moet het anders verder op de scholen? Dit adres was aanleiding, dat op nieuw interkerke lijk contact werd gezocht en gevon den in mei 1953 werden de Interker kelijke Werkcom- missie voor de Psalmberijming be noemd. Een aan vankelijk moeizaam zoeken van el kander had gelukkig ten gevolge, dat men elkaar steeds beter ging ver staan. In 1955 werd een gemeenschap pelijk aanvaarde nieuwe berijming van tien psalmen aangeboden aan de betrokken Synoden. Na verkregen „fiat" ging de Werkcommissie in het najaar van 1956 verder met haar werkzaamheden. De Hervormde Com missie Psalmberijming zond succes sievelijk al haar werkstukken in bij de Interkerkelijke Werkcommissie en werd na beëindiging van haar taak per 31 december 1959 opgeheven. De Interkerkelijke Werkcommissie, toegevoegd aan de Inmiddels opge richte Interkerkelijke Stichting Psalm berijming. is nu gereed gekomen met de berijming van alle 150 Psalmen. Op 14 juni 1961 is deze als Proefbun del officieel aangeboden aan de be trokken kerken. De kerken zullen nu moeten beoordelen, of deze proefbun del in principe aanvaardbaar is voor kerkelijk gebruik. De Werkcommis sie gaat dit najaar beginnen met de bestudering en verwerking van de In gekomen kritiek. Het secretariaat van genoemde Werkcommissie, p.a. Car- ncgielaan 9. 's-Gravenhage. houdt zich nog steeds aanbevolen voor toe zending van alle opbouwende kritiek. Inzonderheid op de 40 psalmen, die nog niet voorkwamen in de proefbun del van 110 Psalmen, die verschenen was ln december 1958. En nu de vraag: Wat zal het uit komen van de proefbundel 150 Psal men betekenen voor de eenheid in het psalmgezang? Dit is moeilijk te voor spellen. Ik kan slechts mijn persoon lijke visie hier ten beste geven. Voor wie de psalmen liefheeft was het een bron van zorg, dat onze psalmbundel meer en meer dreigde te ontzinken aan dc huidige genera tie. De oorzaak daarvan ligt m.i. vooral in de deels verouderde en steeds meer verouderende taal der oude berijming. Deze dateert van 1773, doch hierin zijn berijmingen opgeno men, die toen reeds meer dan een eeuw oud waren. Is het te vcrwonde- Ik ben mij bewust, dat invoering van de nieuwe berijming oen groot offer vraagt van de oudere generatie, waartoe ik ook mijzelf moet rekenen. Wij zijn opgegroeid bij dc berijming van 1773. Deze was. bij alle gerecht vaardigde kritiek, op onderdelen, over het algemeen goed en bevat veel moois. Vele coupletten zijn ons lief ge worden en zijn verweven met ons le ven in dagen van vreugde cn smart. Wij hebben er uit gezongen bij doop en belijdenis, bij huwelijk en begrafe nis, als antwoord op de prediking van het Woord en bij H. Avondmaal. De roep uit de diepten en de hoge lof van onze God, ons klaaglied en onze vreugdezang, ons verlangen naar God en Zijn vervulling daarvan, wij von den het alles ln ons psalmboek. En moeten wij dat alles nu losla ten en inruilen voor een nog totaal-onbekende bundel? Uit volle over tuiging zeg Ik: Ja trrwllle van uw kinderen, uw klein kinderen en van heel het komende De éénheid ln het psalmgezang kan alleen bewaard blijven, als alle psalmzingende ker ken één berijming aanvaarden. Hier ligt een bundel ter tafel, waaraan een team van de beste dichters van onze tijd, door de Kerk DE SCHRIJVER Dr. H. Schroten, Hervormd predikant te Rotterdain-Charlois werd in het werk der nieuwe psalmberijming betrokken sinds november 1913. De Algemene Synode der Ned. Herv. Kerk benoemde toen een „Commissie lijkheid en mogelijkheid van een nieuwe psalmberijming". Deze verkoos hem tot haar se- cretarif. Dezelfde functie ver vulde hij in dc drie daaropvol gende commissies van Hervorm de zijde. Van 1950 tot 1959 als secretaris van de (Herv.) Com missie Psalmberijming, van 1953 tot heden als secretaris van de Interkerkelijke Werkcommissie Psalmberijming, heeft hij van nabij en met vreugde het ont staan van de „Proeve van een nieuwe berijming" der 150 Psalmen meegemaakt Brandt Corstius in V.S. gearresteerd De 25-jarige Nederlandse journalist, Hugo Brandt Corstius is eergisteren sa- •~en met twee Amerikanen gearresteerd het gemeentehuis van New Orleans de V.S. Brandt Corstius was samen met de 23- jarige Frank Arthur Nelson uit New York en de 23-jarige Henry Jackson uit New Orleans naar het gemeentehuis gegaan om te protesteren tegen het ruwe optre den van de politie. Dit in verband met de arrestatie van betogers tegen rassendis criminatie en de behandeling van een negergevangene, die vorige week in zijn cel overleden is. Het hoofd van de afdeling inlichtingen an de politie. Trosclair, verklaarde dat Brandt Corstius geen persdocumenten be zit en ook geen paspoort. De immigratie dienst stelt een onderzoek naar de Neder lander in. Afgelopen vrijdag veroorzaakte Brandt Corstius een incident in de rechtzaal van Jackson, waar vrijheidsrijders in ho ger beroep terecht stonden. Rechter Rus- scl Moore beval hem zich te verwijderen uit het gedeelte van de zaal dat voor ne gers bestemd was. waarop de Nederlan der de rechtzaal verliet. De uitzonderlijke regen achtige zomer, die de graanoogst van Polen heeft doen mislukken, heeft het land de beste paddestoelenoogst van de laatste negen jaar bezorgd. Het grootste deel van de uitvoer is bestemd voor westerse landen. De dirigent van de Oost- berlijnse opera, Horst Stein, heeft verklaard, dat hij in het Westen blijft. De barricades in Berlijn hebben hem de overtuiging gegeven, dat Een commissie van het Amerikaanse congres heeft een klacht ontvan gen van de Amerikaan se cementindustrie over de invoer van buiten lands cement tegen dumpprijzen. Dit ce ment zou afkomstig zijn uit Zweden. Israël en Polen. Elfhonderd meisjes van een chocoladefabriek in Birmingham (Engeland) zijn gisteren naar huis gestuurd, omdat de cho cola niet wilde stollen. Met een temperatuur van 30 gTaden was het de heetste dag sinds acht jaar. Telegrafisten en perso neel van de radio in Buenos Aires hebben gisteren, na ruim twee weken langzaamaan ge staakt te hebben, hun werk normaal hervat. De achterstand bedraagt honderdduizend tele grammen. Op belediging van de pre sident van Ghana staat voortaan maximaal drie jaar gevangenisstraf of een boete van ten hoog ste 500 Ghanese ponden (ruim 5000 gulden). I In Küssnacht in Zwit serland is koningin As- trid van België her dacht. die hier op 29 augustus 1935 bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Koningin Fabiola en koning Bnu- dewijn waren vertegen woordigd door de zaak gelastigde van de am bassade in Bern. 687) Het vasteland van de Zuid pool beslaat een oppervlakte van on geveer 14 miljoen vierkante kilome ter en ls dus bfjna driemaal z.o uit gestrekt als Europees Rusland. Dit Zuidpoolgebied, waarvan de gemid delde hoogte ongeveer 2200 m be draagt, Is eigenlijk één reusachtige ijskap die naar schatting een dikte heeft van 1600 m. rustende op een steenlaag die zich 600 m boven dc zeespiegel verheft. In deze geweldige Zuidpoolgletscher ligt ln ronde ge tallen 22 miljoen kubieke kilome ter water vastgevroren, water dat zich ln de loop van miljoenen jaren als Bneeuw heeft vast gezet cn dat aan het reservoir van de zet werd onttrokken. Indien dit water ln i i te- TOCH IS HET ZO! de oceanen dus 22 miljoen kubieke ki lometer water te verwerken krijgen, als gevolg waarvan de zeespiegel ruim 65 m zou stijgen, althans bij gelijk blijvende omstandigheden. Ook op Groenland ligt een gewel dige ijslaag, waarvan de gemiddelde dikte echter veel moeilijker te schat ten valt omdat de bodem daar sterk geaccidenteerd ls. Dit eiland ls welis waar niet geheel met gletschers be dekt en ook Is de totale oppervlakte aanzienlijk geringer dan die van de Zuidpool, maar Indien voor de 1.8 mil joen vlerkante kilometer |js op Groenland eveneens een gemiddelde dikte van 1600 m kan worden aange nomen welke schatting waarschijn lijk te hoog Is dan wordt hier toch nog altijd een ruwe 2.8 miljoen ku bieke kilometer water vastgehouden, voldoende om de zeespiegel over de gehele wereld 8 m te doen rijzen. Het smelten van belde poolgletsehers zou dus voldoende water vrij maken om hethet tegenwoordige zeeniveau ruim 70 meter te verhogen. Maar zo eenvoudig Is het niet. De ijskap van Zuldland oefent een druk op de aardkorst uit van ruim 20.000 biljoen ton en het eiland Groenland heeft een gewicht van bijna 8000 bil joen ton te torsen. Zou nu het ijs wegsmelten, dan zou deze druk ver dwijnen, zodat de verrassend veer krachtige aardkorst In deze gebieden naar boven veert, als gevolg waar van grote stukken van omringende zeeën zouden droog vallen. In de na bijheid van Groenland zouden mis schien de Hudsonbaal, de baal van St. Laurens en wel licht zelf de Baf- finsbaal droogval len. waardoor Groen land één geheel met het vasteland van N. Amerika zou vor men. In het Zuiden zou mét de stijging van het continen tale Zuldland mis schien een rebled bU de Kerguelen eilanden en de streek ten N. van Grahamland droog vallen, waardoor de afstand tot het Z. Amerikaanse vasteland betrekkelijk klein zou worden. Deze stijging van de zeebodem brengt echter met zich mee dal het ni veau van de zee niet ruim 70 meter maar aanzienlijk méér zal stijgen om- lat het resterende deel van de Ocea nen niet alleen he' vrijgekomen smeltwater van de gletschers over een kleiner oppervlak moet verdelen, maar ook nog het water van de droog gelopen zeeën moet bergen. Over water gesproken ls het wel licht dienstig u van deze verregende zoper te vertellen, dat het onder bo- irien minder nat Is dan In het vrije veld. ook al blijven de bladeren nog urenlang doordruppelen terwijl hel elders al lang droog Is. daartoe geroepen, met vreugde hun beste krachten hebben gegeven. Wordt hun werk niet aanvaard, dan ia het niet te verwachten dat in deze eeuw iets beters tot stand zal komen. Deze berijming is verantwoord. Zij vertolkt de grondtekst zeer getrouw, zoals drie Hebralci getuigen, die ge- Pinkstergemeente" dat ook óns ge slacht hierin hoort verkondigen de grote werken Gods, ln de taal waarin het geboren is: In dc taal van ónze generatie. Zij ls gedicht op de melo die, zodat de oorspronkelijke zang „op hele en halve noten" weer ten volla tot zijn recht kan komen. En wie treurt om het gemis van oude, bekende en geliefde verzen, die moge bedenken, dat men al zingen de in deze nieuwe psalmbundel al spoedig heel veel moois zal ontdek ken. Al zingende eigent men het zlrh toe cn staat men telkens verrast over dc rijkdom, de diepgang, de blijheid, de vertroostende werking van deze verzen, waarin ons psalmboek als herboren tot ons komt. Ik spreek uit ervaring. Al werken de met deze vernieuwde bundel blij ven vele coupletten al spoedig haken in ons geheugen. Uit bekende psal men als 22, 25. 33. 87 cn vele imdere meer. Ook uit minder bekende en vol slagen onbekende, zoals de psalmen 4. 61. 148 en 149. Bij de doop zullen wc blijven zin gen uit de psalmen 87, 100 en 105. Het verlangen naar God blijft opklinken uit psalmen als 42 en 84. de „vreug de der Wet" uit 19 en 119. Uit de nood van deze tijd zal de bede opgaan uit 14:5: „Breng. Heer. breng toch een keer in 't aards bestel En kom van Sion uit uw volk bevrijden." En de hoop. die heenziet over de dood, zal ons ook bij het graf doen zingen met 73:9: „Nu blijf ik bij U voor altijd, God die mij troost die bij mij zijt Mijn twijfel stilt en miln ver langen, Die mij in liefde houdt omvan gen." De diepste éénheid in het psalmge zang wordt gewerkt door Gods nabij heid in vreugde en leed: door het ge loof in Jezus Christus, van Wie de psalmen zingen. Treinramp eist vijf levens Een expresstrein uit Le Mans (Frank rijk). die met een snelheid van 140 kilo meter per uur door het gloeiende land schap schoot, is gisteren bij een wissel in botsing gekomen met een rangeer locomotief. Tien wagens ontspoorden en volgens de spoorwegen zijn vijf mensen om het leven gekomen cn vijfentwintig gewond van wie tien ernstig. De botsing gebeurde even bulten het rangeerterrein van Theil sur l'Huyne, on geveer 130 km ten zuidwesten van Pa rijs. het ongeluk op deze belangrijke Geen Britse duikboten in Sowjet-wateren De woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft dinsdag meegedeeld, dat geen enkele Britse duikboot de territoriale wateren van een vreemde mogendheid is bin nengevaren. Om praktische redenen, zo voegde men hieraan toe. houden de Britse duikboten zich buiten de twaalf- mljlszone van de Sowjetunie Hoewel de Britse regering de breedte van deze zo ne niet erkent. De woordvoerder ze) dit naar aanlei ding van een verklaring van Tas», dat vreemde duikboten voor spionagedoel- einden in de Russische territoriale wa teren zijn doorgedrongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5