jfrnM Gevolgen van de Euromarkt voor bloembollenexport duur naar onze veilingen Komen buitenlanders op den Secretaris Ike vanachter de schermen voor het voetlicht Tocht en vrolijke avond voor bejaarden Haagwegkwartier MEUTE LEIDSCHE COURANT S WOCN9DAC 30 AUGUSTUS 1961 tillen J. G. e fy- leend itson- i Su-. jntno- eigen- het Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Pieterskerk, 7.30 uur Avondstilte. LFC-terrein, Boshuizerkade, 8 uur: Voetbalwedstrijd UVSRest van Lei den. Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Con certgebouworkest o.l.v. Stanislaw Sfcrowaozewski, soliste: Nikita Magaloff, piano. Nieuwe Kerk, 8 uur: Orgelconcert Gerard Akkerhuis. Donderdag Stationsplein. 7.15 uur n.m.: Vertrek excursie N.C.ReisV.. taptoe Delft. Den Hdag, Kurzaal, 8.15 uur: Nederlandse Opera o.l.v. Arriigo Guar- nieiu, „I Eliser d'amore" van Donizetti. Lutherse Kerk, Lutherse Burg wal, 8 uur: Orgelconcert Feike Asma. Vrijdag Breestraat 165, 34.30 uur: Receptie J. J. Schoenmakers, 40 jaar bij Van Gend en Loos. thans directeur te Leiden. Kleine Burcht, 8 uur: Ledenvergade ring Leidsche Distriotsdamtoond. Gymlokaal Hooglandse Kertcgracht- school, Kaasmarkt 1, 8 uur: Installatie G. J. van 't Spijker tot hoofd Geref. Uloschool, Hoogl. Kerkgracht. Oegstgeest, hal Floraschool, Lange Voort, 4 uur: Opening nieuwe openbare kieuterscfaooL Den Haag, Kon. Sdhouwtiurg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met .-Ben mal meisje". Kurzaal, 8.15 uur: Concertgebouw- orkest oi.v. Paul Kleokó, solist: Hans Richter Haase, piano. Zaterdag Clubhuis „Ons Buiten", 4 uur: Ope ning tentoonstelling groenten, bloemen en fruit. Paul Krugerstraat, 7 uur straatpre- diking vanwege Ghr. Geref. kerk, spr. dr. W. H. Velema, zang door Chr. Geref. gemengd koor. Volkstuincomplex .Roomburg", Vliet- weg, Zoeterwoude, 2.30 uur: Officiële opening door A. Zaalberg en herden king, 20-jarig bestaan. Den Haag, Koin. Schouwburg 8.15 uur: Haagsöhe Comedie met „Het prieel". Den Haag Dagelijks Diligentia, 8 ABC-cabaret „Herexamen" met Wim Kan en Corry Vonk. Gebouw K. en W.. 8 uur: Musical NMy fair lady" Kon. Schouwburg, 8 15 uur: Haagsche Comedie met „Een mal meisje" (tun. 31 augustus). Kurhaus Paviljoen, 8.30 uur: Toon Hermans ,;One Man Show" ('behalve maandag). Films Casino <2.30 uur): Alleen op de wereld (alle leeftijden»; 7 en 9.15 uur: Tussen seks en misdaad (18 jaar); donderdag: Draaikolk der driften (18 jaar). Lido (10.30 uur 'smorgens): Sjors van de rebellenclub (alle leeftijden); 2.30, 7 en 9.15 uur: De gewelven der verschrik king (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mysterie der twee vrouwen (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Guerrilla in de rimboe (14 jaar); donderdag: Nachtdienst vrouwenpolitie (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Een tik keltje diefstal (alle leeftijden). Trianon (2 en 7.30 uur): Ben-Hur (14 Jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, „Vierhon derd jaar Romeinse bezetting" (tot 1 oktober). Lakenhal, schilderijen en tekeningen van Kees Verwey (tot 4 september). Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Vang die vis" (t/m 1 oktober). Rijksmuseum voor geschiedenis der natuurwetenschappen: „Uit de kinderja ren van de elektriciteit" (t.m. 29 okto ber). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 u. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag, dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur savonds Bijkantoor chr. school Obrechtstraat: volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur nm., zaterdag 25 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. „Oranjerie Hortus": expositie Hon gaarse kunstenaars in ballingschap. Ge opend tot en met 10 september. c? DIJZONDER opmerkelijk is de rede geweest, die „Ministerialratin' -U Steiger voor het Internationaal Congres der Bloemenhandelaren in Königswinter heeft gehouden. Daaruit immers bleek, welke visie mer Duitse regeringskringen heeft op de ontwikkeling van de Euromarkt, die noopt de Nederlanders wel, zich eens achter de oren te krabben! Zoals de situatie in het bloembollenbe- drijf op hot ogenblik is. zijn de teelten de drie hoofdsoorten, hyacinten, tul en narcissen, aan een „teelitbeheer- sing" onderworpen. Daaitoenqvena is er nog een andere beperking, die voorkomt dat ieder die het wil overal bloembollen (in ieder geval de drie hoofdsoorten) mag In de eerste plaats moet men daarvoor een erkenning hebben, en om die erken ning te krijgen moet men voldoen aan bepaalde eisen van vakbekwaamheid. Daarmee wordt dus het uitoefenen van b teelt beperkt tot de .vakmensen". Maar met die erkenning mag men nog iaar niet gaan telen. Daarvoor moet men „teeltbewijs" hebben. De oppervlakte die met 'hyacinten, tulpen en narcissen mag worden beteeld, is door ihet Produktschap voor Siergewassen bepaald. Onlangs is die oppervlakte voor alle drie de soorten nog met een bepaald percentage uitge breid. Wie zonder teeltbewijs teelt, of méér teelt dan de oppervlakte waartoe zijn teeltvergunning hem recht geeft, komt met de rechter in aanraking. Tenslotte hebben we nog een systeem an minimum-exportprijzen, en dat alles tezamen zorgt voor een „bodem in de markt", voorkomt dumping, ineenstor- g van de prijzen en conflicten met en- buitenlandse afnemers. De hele strijd om de invoer van afgesneden bol- bloemen levert daarvoor een duidelijke illustratie. Prof. Van der Vlerk (Leiden) naar Polen Aan het zesde internationale kwartair- congres, dat van 2 tx>t 8 september in Warschau wordt gehouden, zal ook aantal Nederlandse geologen, paleontolo gen, geografen en biologen deelnemen. Op het congres zullen de geologische ge schiedenis tijdens de jongste geologische periode, het kwartair en nieuwe methoden van onderzoek door geleerden uit alle landen worden besproken. Het congres wordt voorafgegaan door enkele korte excursies. Van 8 tot 21 september zal een excursie de deelnemers van de Oost zee tot in de Karpaten voer. Bij de ex cursies zal vooral aandacht worden be steed aan de sporen, die de ijstijden in het Poolse landschap hebben achterge laten. Prof. dr. I. M. van der Vlerk uit Lel den en dr. J. D. de Jong van de geologi sche dienst uit Haarlem zullen als of ficieel gedelegeerden namens de Neder landse regering aan oongres en excursies U.UDe ƒ4.10 Orgelcentrum te Leiden De administratis en het centraal kan toor van de stichting Orgelcentrum zijn thans van Krimpen a d Lek naar Leiden overgebracht Op 1 september gaat het bureau, gevestigd in het pand Maurits- •traat 5. officieel open. Nederlands systeem en Duitse visie vertolkte Frau Steiger het standpunt van Bonn De grondstoffen van alle deelne mende landen moeten aan alle deelne mende landen onder dezelfde voorwaar den ter beschikking 9taan. Dat zij daar bij speciaal de bloembollenexport noem de, bewijst wel dat die er zeker niet on deruit' kan! Zij roerde verder aan de kwesties van vestigingsvrijheid en vrije inkoop, ook op de veilingen, Thans .s het nog zo, dat alleen Neder landse vakgenoten op beurs en veiling kunnen in- en verkopen. Een „infiltratie- poging" is reeds gedaan door een Duitse groep die een Nederlands kantoor heeft geopend en zelf inkoopt. Maar wanneer deze visie van Bonn werkelijkheid wordt, zullen op de veilin gen de Duitsera, de Zwitsers, de Fransen :n noem-maar-op naast de Nederlanders dtten en op de knop drukken! Dit zou met name voor onze bloembollenexport, il waar het gaat om de EEG-landen (en dat worden er steeds méér) een vol slagen omwenteling betekenen. „Niet te straf Nu heeft Frau Minis terialratin Steiger heel duidelijk laten uitkomen, dat ze een straffe regulering" in de toekomst, ïeer de EuDomarkt een feit zal zijn, niet wel door te voeren acht. Men con- ert in Bonn een algemeen streven grotere vrijheid, en acht het „een stap terug" wanneer men tot zulk een re geling (als b v. in Nederland bestaat) zou overgaan. Het is wel dienstig hierbij aan te tekenen, dat de Nederlandse regeling ie ontstaan als gevolg van de al te grote vrijheid, waarmee dn dé der tiger jaren jan-en-alleman bloembollen ging telen, waardoor ihet 'bloembolleruvak n ongekend dieptepunt geraakte en rigoureus moest „saneren" om d« zaak weer op poten te krijgen! Immers, zo verklaarde Frau Steiger, juist in de tuinbouwseotor moeten par ticulier initiatief en het vrije spel der maatschappelijke krachten Ihun kans krij. zodat een elastischer regeling nood zakelijk zal zijn. Vrije in- en verkoop Alle directe en indireote belemmerin gen, de overheidsmaatregelen voorop, zullen mettertijd moeten verdwijnen, zo Nu is het natuurlijk nog de vraag, of deze soep zo heet zal worden gegeten als opgediend. De uheorie van Frau Mi nisterialratin is nog steedstheorie, ,ie in de praktijk omzetten zad zo gemakkelijk niet gaan. Toch is het zaak goed uit te kijken, want Duitsland speelt een eerste viool in het EEG-concert En Nederland neemt uitzonderlijke positie in. Nergens is zo goed georganiseerd als bij ons. Maar het is de vraag, of men in een an der land ervoor zou voelen, of ook maar staat zou zijn, zulk een organisatie op te bouwen. Een gewaarschuwd man telt Opmerkelijk was echter, dat Frau Stei ger met een grote boog heenzeilde om de der bloemenhandelaren, de commis siehandel af te schaffen. Dit, sprak zij, uitgebreide controlemaatregelen noodzakelijk maken, en men wil toch juist van de straffe regulering af? De heren bloemenhandelaren kregen de raad naar eens een op de praktijk afge stemd voorstel uit te werken. Nu, dat is een hele kluif! Onze bloembollenexport, die al zo Dubbel afscheid bij SLF In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd namen de heren C. Brandt en C. v. d. Klaauw gis teren afscheid bij de Stedelijke Fabrie- ;n van Gas en Electriciteit. In de loop van de ochtend werd de heer Brandt door de directie ontvangen. Hem werd dank gebracht voor de wijze waarop hij meer dan dertig jaren zijn krachten aan het bedrijf had gegeven. Ook zijn chefs en de voorzitter van de Personeelsvereniging voerden het woord wensten de vertrekkende functionaris goede pensioenjaren toe. Middags had het afscheid van de heer Van der Klaauw plaats. In de di rectiekamer memoreerde de hoofdinge- C. Klaassen de ruim veertig dienst jaren die de heer Van der Klaauw bij de Fabrieken heeft volgemaakt. Hij dankte hem voor hetgeen hij in deze lange periode ten dienste van de gas fabriek had verricht. Na het officiële gedeelte namen de beide ambtenaren in de kantine afscheid him collega's van de mechanische werkplaats resp. gasfabriek. Met harte lijke bewoordingen en beste wensen voor komende pensioenjaren werden hier enkele herinneringsgeschenken aangebo den. terwijl de beide echtgenoten met bloemen werden verrast UVS speelt tegen de rest van Leiden Hedenavond acht uur speelt UVS op het L.F.C -terrein aan de Boshuizerkade wedstrijd tegen de ..Rest van Leiden" De baten van deze wedstrijd zijn voor ;n liefdadig doeL De opstellingen: UVS: Van Duyl. Kluivers, Van Leeu- en, Theo van Kampen. Hak. Filippo, Wim van Kampen, Duwel. Cees van Leeuwen, Breitner, Van Weerlee. Rest van Leiden: Keereweer (Rooden- burgi. Van Rooyen <Roodenburg), Sira <LFC), Van der Heyden (LFC), De Jong (LFC), Molema <Ter Leedei. Aad Hey- mans (LFC). Molenaar (Ter Leede). Bekkering (Lugdunum), N.N.. Henk Heymans (LFC). Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Barbara Elisabeth dr van W. J. van Leeuwen en W. Keij- zer; Johanna Caroline dr van A van der Blom en J. K. Hermes; Sijtske Anke dr van J. Dokter en S. A. Bok- kinga; Jenny Louise dr van A. C. Pellenkoft en E. P. van der Meijden; Conny Concarda dr van C. C. P. Sweekhorst en T. H. Graven; Mar cus Petrus Maria zn van P. M. J. van den Berg en M. M. Meijer; Johanna Maria dr van C. M. Wijsman en J. C. van der Plas; Steven zn van A. van der Steen en N. Slootweg; Lu cas zn van P. de Clercq en J. Kolk- GEHUWD: P. G. van Oeveren en R. A. Moes. OVERLEDEN: P. A. Zandvliet 69 jr. man; M. E. van der Ham. 66 jr, echtgenote van P. J. van der Kroft; T. M. Wilken. 72 jr. echtgenote van P. C. A. ten Broek; J. van Vliet, 9 jr. zoon; T. Verhoog. 82 jr. echtge note van P. Dijkman; J. J. E. de Keuninf. 56 jr, man. Afivachten Open Leidse jeugd kampioenschappen Er waa spanning genoeg op de zonnige banen van LLTC waar gisteren de jubi leumwedstrijden weer een flinke stap dichter by de finales kwamen. In Meis jes B kwam de eerste finaliste reeds te orschijn. Nelke van Rüssel, derde ge plaatst, verraste met een 63, 63 over timing op mej. L. Roodenhuls. Wim Punt, de sterke man in B, moest de eerste set tegen B. Madera met 46 af geven. De Fore Scate-speler leek al zijn kruit daarmede verschoten te hebben, want met 62 ging de tweede set naar Punt en de Noordwijker kwam in de be slissende game rustig op matchpunt (5-2) Madera vocht terug. Pas in het negende matchpunt gaf zijn tegenstander de game en de overwinning, met 63. In het jongensdubbel B halve finale, konden Eggink en Goekoop geen moei lijkheden veroorzaken voor de Room- burgers Van Reen en Bouman. In C was Henriëtte Bakema de geluk kige tegen G. Ubbink <62, 79, 63), waardoor zij in de derde ronde kwamen. N. Stenfert Kroese deed dat sneller tegen v. Ham (61, 60). A. Kemeling was bij de jongens de eer ste geplaatste die werd gewipt. Zijn over- aar was de Noordwijker A. van de Berg. Jan Ufkus ook al uit Noord/wijk doet zijn plaatsing (nummer 2) alle eer De kleine man versloeg eerst Sierks- <62. 60) en vervolgens Fortanier, ns linkshandige forehand hij wist te beteugelen, zodat hij als eerste in de vierde ronde belandde. In het dubbel kwamen Keizer en Madera voor onverwachte problemen tegen Mijer en Starrenburg die vast be sloten waren alles terug te spelen. Het werd dan ook 46, 62,61 Nog beter verging het Bavelaar en Kooreman van De Munnik. die ondanks hun nog on volkomen slagen-repertoire door fanatiek verdedigen Meiering en Fortanier vol komen van streek maakten. De Munnik- spelers zegevierden in twee sets (62. 10—8). Vandaag worden de wedstrijden voort- Uitslagen Meisjeeenkel C 2de ronde: G. Ubbink- Bakema 2—6. 9—7, 36; I. Kengen-M. Braggaar 6—1. 6—1; N. Stenfert Kroese- N. v. Ham 6—1, 6—0; F. Staverman-D. v. Rijssel 61. 61; M. de Vos-M. v. Rijssel 36, 64. 64; R. Crabbendam-F. Poele- an 6-0. 6—1. Jongensenkel C 2de ronde: S. Karsten- C. Verdegaal 61, 61; J. Blommers-D. Starrenberg 36, 6—3. 6—3; derde ronde: Keizer-Meiering 60, 63; Van de Scheer-De Vrij 3—6, 6—2. 6—1; R. Steger- Ch. Kengen 2—6, 6—2, 6—4; D Bouman- J. Jansen 62, 61; M. Harteloh-G. Bavelaar 6—0, 6—3; J. Ufkus-R. Sierksma 6—2, 6—0; S. Walenkamp-E. Fortanier 36, 36; F. Deminent-N, Hoogenkerk 64, 2—6. 6—3; A. v. d. Berg-A. Keme ling 7—5, 3—6, 6—3; D. v. Wijk-L. Sanders 6—0, 6—1. Jongensdubbel C 2de ronde: Harteloh UfkusHesselink en Van Luyk 61, 61: Bavelaar en KooremanFortanier Meicring 6—2, 10—8; Keizer en Ma deraMijcr en Starrenburg 46, 62. 61; Van Noort en WesselsSanders en Van de Zalm 63, 6—1; Van Driel en HoogenkerkSteger en Vonk 46, 62. 63; Goekoop en EgginkVan de Scheer en Van Ommen 06, 6—4, 62. Jongensdubbel B 3de ronde: W. Punt- B. Madera 46. 62, 63; Van Ommen- Van Reen 75, 62; Keizer-Ter Poorten 6—2. 2—6. 6—4. Meisjesenkel B halve finale: N. RIJssel-L. Roodenhuis 63. 63. Jongensdubbel B halve finale: Bouman en Van Reen—F Eggink en Goekoop 61. 61; Van de Scheer en Van Omme- r«n—a Kar sten an Rial 6—2. 6—1. vele crises is te boven gekomen, zal ongetwijfeld wel weer mogelijkhe den zien zich te handhaven, al is het wellicht door aanpassing. Vakken nis en ervaring heeft Nederland op tal van andere landen vóór. Maar of het altijd zo zal blijven gaan als het tot nu toe gegaan is, dat is een vraag waarmee men zich wel ernstig bezig mag houden. Wat ongetwijfeld inmiddels reeds gebeurt! Dr. Damsteegt voor spraaktechniek Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is opdracht verleend aan dr. B. C. Dam steegt om voor het tijdvak van 1 septem ber 1961 tot en met 31 augustus 1963 in de faculteit der Godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden onderwijs te geven in de spraaktechniek. Staking tramdienst Den Haag—Leiden Namens de directies van de N V Ge mengd Bedrijf Haagsche Tramweg-Maat. schappij en de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij wordt medege deeld. dat. zoals de toestand zich Chans laat aanzien, de tramdienet Den Haag- WassenaarLeiden v.v. medio november 1981 zal worden gestaakt en het perso nenvervoer op genoemde lijn vanaf die datum verzorgd zal worden door de Noord-Zuid-Hollandsohe Vervoer Maat schappij met autobussen. Tulpenareaal wordt uitgebreid: 10 pet. DE TULPENKWEKERS kunnen hun areaal, als ze voldoende plantgoed heb ben of kunnen kopen, met 101 uitbrei den. Want In de vergadering die het Produktschap voor Siergewassen giste- ln Den Haag hield, ts besloten de 3% die men in petto had gehouden tot de plantgoedsituatie beter kon over- b|J de reeds vastgestelde 7% te doen. Besloten werd ook de binnen- en buitenlandse minimumprijzen niet te wij zigen. Aan de hand van het rapport van het L.E.I., dat enkele jaren geleden ver scheen zou men nu de prijzen wat moe ten optrekken l.vjn. de gestegen on kosten. Het L.E.I. heeft echter laten weten dat «en als het nieuwe rapport klaar is. iet een lagere kostprijs uit de bus zal komen. Dat zou impliceren dat als men thans tot verhoging overging, men een volgend seizoen weer zou moeten ver lagen en men wil een zo groot mogelijke stabiliteit. De degressieve uitbreiding van het teeltrecht blijkt in de praktijk niet zo simpel te gaan. Het systeem is aan alle kanten bekeken, maar nuchter be- sahouwd wist men geen weg aan te ge- om bepaalde onbillijkheden te voor komen. Het systeem zal één jaar „proef draaien" en inmiddels zal men peinzen een systeem dat beter voldoet. Belangwekkend was de mededeling in de voorzitter van het PVS, dr A J Verhage, dat na overleg tussen hem en directie van de Plantenkundige Dienst is besloten, dat het ministerie landbouw f 46.800,- zal fourneren de geleden schade van het tul- penstengelaaltj e D« vraag of men bij de uitbreiding van Levensloop van de heer Ike Gemeentesecretaris Ike is 3 juni 1899 te Groningen gebo ren. Op 14-jarige leeftijd werd hij volontair op de gemeente secretarie te Nieuweschans. Studeerde in zijn vrije tijd voor vakdiploma's, vertrok in 1921 naar Assen, adjunct-com mies, commies, in 1930 uit 52 sollicitanten gekozen als com mies-chef van de afdeling fi nanciën, onderwijs en perso neelszaken te Noordwijk, op 18 juili 1936 besluit van de Noordwijkse gemeenteraad hem per 1 september 1936 tot secretaris te benoemen. Nevenfuncties: voorzitter vereniging voor christelijk la ger onderwijs Noordwijk-Bin- nen, tweede voorzitter afde ling Leiden Nederlandse bond voor gemeenteambtenaren, lid van de commissie ter bestu dering van de afvalwaterzui vering in het hoogheemraad schap Rijnland, b estuwrshd afdeling Zuid-Holland vereni ging van Nederlandse ge meenten, penningmeester van de provinciale commissie voor de volksgezondheid, lid van de provinciale raad voor de volksgezondheid, bestuurslid van de stichting Het Zuidhol lands Landschap, lid van de landelijke commissie voor de secretarie-organisatie van het instituut voor bestuursweten schappen, lid van de lande lijke commissie voor verzor ging van de gemeentelijke ar chieven van de vereniging voor Nederlandse gemeenten, president-kerkvoogd van de hervormde Gemeente te Noordwijk-Binnen. de tuJpenkwekers nog 3% extra zou geven, is vrij uitvoerig besproken Dr. Verhage kon meedelen dat de commissie bijstand op één lid na had geadvi seerd de 3% erbij te doen, ook al had nog geen duidelijk inzicht ii plantgoedsituatie Men was van gedachte dat bij de huidige prijzen die voor leverbaar worden betaald geen enkele kweker het in zijn hoofd zal halen le verbare bollen te gaan opplanten. De markt valt in dit opzicht niet te vereto- zo zei dr. Verhage. De heer Elfe rink was blij met dit advies, maa heer De Geus betreurde heft, dat de commissie van bijstand de moed heeft gehad tot dit advies te komen. Met het standpunt dat er niets meer te verstoren valt, was hij het helemaal niet eens. Hij was van mening dat er wel degelijke le verbare bollen aan de markt zullen den onttrokken. Op twee leden na - heren De Geus en Van Braam stemde het bestuur voor een uitbreiding 10%. 7 EAU DE COLOGNE ■Ba Bii een z ilveren jubileum in NOORDWIJK (Van een onzer redacteuren) ZATERDAG wordt Benedik Ike gehuldigd, omdat hij vijfentwintig jaar gemeentesecretaris in Noordwijk is. Benedik Ike. Nee, meneer Ike of nog liever: secretaris Ike. Men noemt deze man niet zo spoedig gemeen zaam bij zijn voornaam. Hij is een echte autoriteit. Maar dan toch op een plezierige manier. De Noordwijkse secretaris is goedlachs, hij is echt vriendelijk, hij is behulpzaam, zelden is hem iets teveel. Eerst lijkt het of je hem na een paar minuten al door-en-door kent. Je hebt een beslist af geronde indruk: wat een bijzonder aardige, sympathieke man. Zijn per soonlijkheid doet dan weinig ingewikkeld aan, is als een,open boek. Maar wie langer met hem spreekt, bemerkt, dat zijn vriendelijkheid weliswaar geen pose is, maar dat zijn flux de bouche ten spijt de heer Ike gesloten is als een rechtgeaarde noorderling en eigenlijk pok als een rechtgeaarde secretaris. De dieper grayende journalist strandt op een stortvloed van woorden, voelt zich machteloos als hij deze mens probeert te doorgronden. Het zou daarom geen wonder zijn als hem te vragen zijn ambtenaren hem het aureool gaven had_geschreven, van een hoger wezen, ondoorgrondelijk en onfeilbaar. Sommigen doen dat ook wel. nochtans zonder hem te vrezen. Zij dichten hem onfeilbaarheid toe vanwege zijn fabelachtige geheugen, dat zeer zel den vergeefs wordt geraadpleegd. En iets mysterieus heeft Ike gekregen door zijn eerder geschetste gecompliceerde ongecompliceerdheid en vooral door de fluisterstemmen, die hem een grote in vloed in het bestuur van de gemeente toekennen, een invloed die nooit open lijk «aar buiten treedt, omdat een ge meentesecretaris in het openbaar heeft te zwijgen. Op de burgemeester en wet houders na weet niemand wat hij in dit opzicht presteert. Officieel heet het al tijd: B. i W. i B. en W- stellen Schaduw Wij hebben hem op de man af ge vraagd, of hij dit schaduwbestaan niet een schaduwzijde van het secretaris schap vindt. En de heer Ike heeft daar op bevestigend geantwoord. Hij heeft ons toevertrouwd, dat hij in de B. en W.-vergaderingen zijn mondje duchtig roert, dat hij voor zijn mening uitkomt en dat hij die zoveel mogelijk verdedigt ook. Wanneer het echter op beslissen aan komt, dan zwijgt de secretaris. Hij heeft zijn advies gegeven, hij heeft de consequenties van de verschillende mo gelijkheden genoemd, hij heeft gewaar schuwd voor obstakels. Nu trekt hij zijn handen van de zaak terug. Hij wacht af. wat burgemeester en wet- houders besluiten. En wanneer dezen nu eens dwars tegen zijn goede raadgevingen in handelen? Dan voert secretaris Ike hun wensen stipt uit en maakt hij raadsvoorstellen, waarin hij hun argumenten hanteert als waren het de zijne Eens toen burgemeester Van Bercfcel pas in Noordwijk was en zijn secretaris dus nog niet zo goed kende, belde hij de heer Ike op om /"ANDER vrolijke marsmuziek van de chr. muziekvereniging Concordia reden 23 personenwagens en twee autobussen gisteravond omstreeks acht uur het Haagwegkwartier in. De vijftiende tocht voor bejaarden uit deze Leidse wijk was ten einde. De feestelijkheden echter nog niet, want in het clubhuis van de speeltuinvereniging Westerkwartier werden de honderdnegentig bejaarden onthaald op koffie, gebak en een gezellig amusementsprogramma. Gistermiddag om kwart over twaalf Schreuder cn de heer Langezaal, die de; de wagens uit Leiden vertrokken, op weg naar Bergen (Noordholland). In Noordwijk werden lekkernijen uitgedeeld, in Bergen ontvingen de deelnemers aan de tocht een lunchpakket, waarna via Bever wijk. Haarlem, Aalsmeer en de Westein- derplassen weer naar Leiden werd ge- De tocht van gisteren was nog feeste lijker dan men al van vorige jaren ge wend was Ter gelegenheid van dit ju bileum had het comité voor de ouden van dagen extra zijn best gedaan, waarbij het door veel vrijwilligers werd gesteund. Bovendien genoten de bejaarden van het gunstige weer. Zo had voorzitter A. van Pnlanrn des avonds In het versierde clubhuis ren groot aantal personen te bedanken. Bij zondere woorden van erkentelijkheid richtte hU tot da damee Ravens loot en jublleumtocht op de filmband vastlegde. Binnenkort zullen de bejaarden weer bij eenkomen om de rolprent te kunnen zien. Namens de bejaarden sprak mevrouw De Kier dankwoorden tot het bestuur en de medewerkenden voor hetgeen zij had den bewerkstelligd. Een aardige bijzon derheid is, dat mejuffrouw Van Eygen voor de vijftiende maal de bejaarden- tocht meemaakte, zodat ook zij dit jaar eigenlijk een beetje jubileerde. Na de vele woorden van waardering en dank werd de bejaarden als slot van de dag een ontspanningsprogramma gebo den, waaraan een verloting niet ontbrak. Prijzen daarvoor waren door verscheide ne buurtgenoten ter beschikking gesteld. De actieve gemeenschap in het Haag wegkwartier heeft weer eens gezorgd voor een vreugdevolle dag, waarvan de bejaarden terecht hebben genoten. toch dat voorstel uiging 80 scherp en intelligent werd voorgedragen Hij kon haast niet geloven, dat de secretaris het zo li had gedaan. „Hoe is het mogelijk", zo zei de burge- meester. ,,U was er zo fel op te- De heer Ike kon dat stuk op die ma nier schrijven, doordat hij zich de be- perktheid van zijn bevoegdheden altijd duidelijk voor ogen heeft gesteld. „Ik ben tenslotte een ambtenaar, niet meer dan een dienaar van de raad en bet college van B. en W.. die bun wensen zonder mankeren heeft uit te voeren. Natuurlijk is het wel eens vervelend immer een man achter de schermen te zijn en vlak na de oorlog zijn mijn ge dachten dan ook wel eens naar een burgemeesterspost uitgegaan. Toch heb ik geen stappen in die richting onder nomen. Ik ben geen uitzonderlijke fi guur, dodh slechts een gewone secreta ris. Mijn eerste standplaats als burge meester zou dus een kleine gemeente zijn geweet. waardoor ik in salaris een stuk zou achteruitgaan En bovendien: Noordwijk. Wie daar eenmaal woont, gaat niet zo gemakkelijk naar elders. Ideaal Odh, ik heb van jongsaf aan het ideaal gehad secretaris te worden. Ik meende ook, dat dit ambt binnen mijn bereik zou komen. Alleen had ik nooit gedacht, dat ik eens secretaris in Noordwijk zou zijn. Toen ik in Assen de brief met mijs Sollicitatie als gemeenteambtenaar te Noordwijk postte, daoht ik bij mezelf: alweer 0,36 aan zegelkosten naar de maan Toen ik 37 jaar was. koos de Noordwijkse raad mij als secretaris. In dienst van de gemeente Noordwijk werkten drie ambtenaren die voor deze functie in aanmerking kwamen. De voordracht kon echter slechts twee na men bevatten. Om mij niet in de we? te staan, trok een der kandidaten zich terug en naar de politieke constellatie van de toenmalige raad werd ik met 8 legen 7 stemmen gekozen. Ik was erg blij na die spannende dagen Als ik m'n leven zou kunnen overdoen, ik zou weer secretaris worden". Een uitspraak als deze laatste be hoeft niet te verwonderen. Of het komt doordat hij het al zo lang ver vult, het secretarisambt lijkt voor de heer Ike te zijn ingesteld. Hij is secretaris niet alleen vanwege hel feit, dat de gemeenteraad hem in dertijd hiertoe heeft geroepen, maar hij is het tevens in zijn houding, in zijn optreden. Ike is met zijn werk vergroeid. Hij is met de gemeente getrouwd, zegt zijn vrouw. Hij neemt vakantie omdat hij weet dat hij die nodig heeft, maar met zijn gedachten komt hij niet los van het gemeentehuis en van de zaken die daar aan de orde zijn. Een gewel dige nieuwsgierigheid heeft de Noordwijkse secretaris in haar ban. Hij is dolgraag overal van op de hoogte, hij leest wat hij kan, de menselijke samenleving boeit hem in toge mate, hij wil overal aan deel- lemen, hij wil alles weten. Vandaar x>k zijn grote belezenheid, zijn eru- iitie, die spotten met het feit. dat hij reeds op 14-jarige leeftijd de school verliet. H*t secretariaat ia Noordwijk is mat meer wal het vroeger was. Toen kon ja veel zelf doen, overzag je alle werk zaamheden. Wat het gewone dagelijkse werk op httt gemeentehuis aangaat, ras- teert slechts een controlerende functia. Steeds meer conferenties en besprekin- gn nemen de tijd van de gemeentese cretaris in beslag. Daardoor is het ambt levendiger en drukker geworden. Aan de ene kant weet de heer Ike dat te waarderen, maar anderzijds vondt hij het jammer, dat hij aan schrijfwerk haast niet meer toekomt. Hij houdt erg veel van schrijven. Sleutelpositie Burgemeesters, wethouders en raads leden zijn gekomen en gegaan, de heer Ike is gebleven. Dat is de kracht van de gemeentesecretaris: zijn constante aan- wezig-zljn. Hij neemt ondanks de be perkingen die de wet aangeeft een sleutelpositie in Het secretariaat is de keuken, waarin alles wordt klaarge maakt. Secretaris Ike maakt graag din gen klaar „Zolang iets nog niet klaar is, leeft het, biologeert het mij. Wan neer het af is. heb je misschien wat voldoening, maar het is een dood iets geworden, waarvan je slechts kunt zeg gen: nou. daar heb je het dan. Punt De heer Ike houdt van het weiken om het werken. Het heeft hem niet ver ouderd Zijn aanstekelijke enthousiasme houdt hem jong. De burgerlijke stand geeft aan 62 jaar. Zijn omstanders den ken net vijftig. Als goed ambtenaar houdt de secretaris het op de burger lijke stand. Hij bereidt zich in de stilte van zijn hart voor op zijn pensionering. „Ik denk er wel eens over na. Ik ben er niet bang voor, maar je moet «r voor zorgen, dat je uit je drukke werk kring niet plotseling in de leegte valt". Evenwel, eerst komt de jubileum viering, waarop deze vertrouwens man na zovele jaren zijn vertrou- wenspost met ijver en nauwgezetheid te hebben vervuld, recht heeft. Hij is dankbaar, dat hij het mag beleven, al ziet hij er tegelijkertijd een beetje tegenop. „Zo'n jubileumfeest maakt me innerlijk zo grenzeloos verlegen". Verlegen? Degenen die hem kennen, zullen wellicht verbaasd zijn, dat ook de zelfbewuste Ike dit gevoel kent, maar zij zullen zich er toch niet door laten weerhouden hem een grootse huldiging te bezorgen. In tegendeel. Met des te meer overtui ging zullen zij zaterdag door hun aanwezigheid uitdrukken: I like Ike. En daarmee is dan voor deze keer niet de ex-president van de Ver enigde Staten van Amerika bedoeld. Expositie Hongaarse kunstenaar* De tentoonstelling georganiseerd door Hongaarse kunstenaars wordt niet. zoals wij gisteren schreven, in het academie gebouw gehouden, maar in de oranjerie van de Hortus. Zij is dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 1-30 tot 5 uu*

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3