TUBES Uw probleem is het onze Synode Geref. kerken nam reeks rapporten door KRONIEK Duyvis I Krant wapen in strijd tegen ver wereldlij king Een woord voor vandaag Voorlopig geen hereniging te verwachten in Wolvega NU OOK IN Gronings predikant op reis naar Denemarken a ANDERZIJDS „LEERTUCHT" Op 1 mei zijn in de Nederland se Hervormde Kerk ook die arti kelen ran de kerkorde geldig ver klaard, die het mogelijk maken dat ten predikant, wiens vredi- king en catechese met het belij den der kerk in strijd worden ge acht, van zijn ambt wordt onthe ven. Naar aanleiding hiervan schrijft ds. D. H. Scholten in ..Hervormd Nederland" onder meer het volgende: IJ ET EERSTE waar ik dan op 1 1 moet. is dit: eigenlijk zou men het woord ..leertucht" in dit verband boter niet kunnen ge bruiken. Want dit woord roept on middellijk allerlei gedachten op «aan ..leer" m de zin van dode for mules. aan ..tucht" in de zin van kerkelijke muggenzifterij i die hier toch beslist niet thuishoren Het is niet toevallig, dat in onze kerkorde het woord ..leertucht" niet eens voorkom'. er wordt gesproken van ..opzicht over de dienst des Woords en de catechese" en dat duidt ook al op wat ik met nadruk zeggen wil: de hervormde kerk zal ter zake van de leertucht niet de wegen gaan waaraan menigeen bu dit woord allereerst denkt; ze zal niet de wegen gaan die anderen haar willen wijzen of suggereren: ze zal niet de wegen gaan. waar aan velen misschien alleen maar met bezorgdheid denken kunnen ze zal haar eigen weg gaan. een eigen toon trachten te treffen, die door niets anders bepaald mag zijn, dan door wat deze kerk, naar boste weten, verstaat als Gods be lofte en Gods opdracht, beide ge grond in het evangelie van Jezus Christus. Het is daarom dat niemand bewe ren mag. al te weten wat ..leer tucht" in de hervormde kerk wor den zal of worden moet. Wij zullen hier in alle openheid en ootmoed onze eigen weg hebben te zoeken. In die openheid en ootmoed heeft ook de synode zich met deze zaak beziggehouden. Men hoeft daarom heus geen ..daverende" uitspraken te verwachten. Veeleer mag ieder ten der hervormde kerk. maar om de fundamenten van de éne. heilige katholieke (algemene) kerk. waar van de hervormde kerk een deel wil zijn. Als wij met de belijdenis verder reiken dan wij meestal den ken: tot de einden der aarde en tot het einde der tijden en nóg ver der. In de praktijk is het al te vaak zo geweest, en dreigt telkens wéér dc verzoeking, dat ons bezig zijn met de „leer", orzze ..tucht", ver wordt tot een angstvallig schoon houden van het eigen straatje, opko men voor het eigen standje, een kerkelijke binnenkamerruzie, waar aan men deze openheid (over de ootmoed spreek ik later) beslist niet kan aflezen. Wanneer het in de hervormde kerk die kant op zou moetm gaan. zou er alle reden zijn tot droefheid en bezorgdheid na 1 mei 1961. Maar de nota die nu door de synode aan vaard werd, laat toch wel heel an dere geluiden horen. De oecumene wordt nadrukkelijk binnen het ge zichtsveld gebracht, maar ook het Rijk van God. In alle openheid wordt gesteld: als wij leertucht oe fenen. mag dat geen intern-her vormde zaak zijn, maar doen wij dat ten overstaan van heel de kerk en heel de wereld, in het perspec tief van het Rijk. Juist dit maakt de leertucht in heel diepe zin van het woord nu dus tot een zaak van het allergrootste gewicht en van de allerlaatste ernst. TIET ZOU gemakkelijk zijn (en het is zo verleidelijk) om met moed mee te denken, opdat wij sa men de weg vinden, die de her vormde kerk in dezen zal hebben worden, dat de synode in haar be raad vooral geworsteld heeft om het vasthouden van deze openheid. Het stuk dat de kerk in zal gaan. draagt daar de sporen van. Het gaat immers in de leertucht (ik ge bruik dit woord nu toch maar. on der het hierboven aangegeven voor behoud) om de fundamenten der kerk. Niet alleen om de fundamen- uitzicht naar alle kanten, niet altijd op kunnen brengen. Dat ontslaat ons dan toch niet van de plicht ons al tijd weer daarop te richten. Zoals gezegd: de synode heeft erom geworsteld, deze openheid, dit uitzicht, vast te houden. Dit bleek de moeilijkste kant van de zaak te zijn. Zullen wij werkelijk uit moe ten spreken dat voor een bepaald belijden, niet alleen in de hervorm de kerk. maar ook in de éne. heili- St katholieke kerk. en in het ijk van God. géén plaats is? Wie zijn^wij, dat we dit zouden aandur- Maar anderzijds: wat zou ons be lijden nog betekenen als het niet aan deze hoogste en laatste maat staven gemeten zou mogen worden? Ik hoop dat u voelt, hoe het hier niet meer gaat om datgene, waar men bij het woord ..leertucht" meestal aan denkt óók niet om datgene, waar men bij het geschrijf rondom ..1 mei 1961" meestal op doelt maar om een wijze van be lijden. en dan ook staan voor dat belijden, waar wij eigenlijk met el kaar nog nooit aan toe zijn geko men, en waar wij ons toch op moe ten richten. Prof. dr. K. Dijk uit antipathie Met grote ijver heeft de generale synode van de gereformeerde ker ken zich dinsdag te Apeldoorn in plenaire zitting op haar taak ge- tpapn WprplflrfUirl worpen. Had men maanden gele- ff CfCWWUUW den de werkzaamheden verdeeld en de stukken ter hand gesteld aan een zevental commissies, in de zo mermaanden hebben deze commis sies geregeld vergaderd. De resul taten daarvan lagen in de vorm van een berg rapporten op de synodetafel. (Van een onzer verslaggevers) De kerkeraad van Oude de Heidelbergse Catechismus uit de Ne derlandse Geloofsbelijdenis te preken. De kerkeraad achtte dit zinvoL nu wel dra het feit herdacht wordt dat de NG.B. vierhonderd jaar geleden scheen. Maar de kerkorde schrijft het preken over de catechismus voor. De synode overwoog dat aan het vangen van de catechismus door de loofsbelijdenis niet te onderschatten zwaren zijn verbonden. Zij sprak uit dat zij deze vervanging in het algemeen niet gewenst achtte. (De commissie na mens wie ds. W. Tom te Oudshoorn rap porteerde. meende dat de prediking over de N.G.B. wellicht een te dogmatisch karakter krijgt; de catechismus draagt veel meer een praktisch karakter). Als uitwijkmogelijkheid werd gewezen op het vervatten van de N.G.B.-stof in de catechismuspreek. Overigens bleek in de discussie hierover, dat verscheidene De praeses, ds. P. D. Kuiper te Sas- senheim. die in zijn openingswoord de hoop uitsprak dat deze synode er in sla gen mocht van korte duur te zijn, stelde op de eerste zittingsdag reeds enige tien tallen agendapunten aan de orde, die vrijwel alle werden afgewerkt. Het waren echter voor het merendeel zaken van ondergeschikte betekenis, zo dat men niet verwachten mag dat dit het blijvende tempo zal zijn! P i de vermelding van een aantal inge komen stukken o.a. een schrijven van de generale synode der vrijgemaakte geref. kerken met antwoord op het ver zoek om samenspreking noemde ds. Kuiper een brief van de oud-hoogleraar dr. K. Dijk te Driebergen. Prof. Dijk, die vele jaren als lid en praeses. later als prae-adviseur de gene rale synodes bijwoonde, wenste de ver gadering sterkte toe. Hij maakte van de gelegenheid ge bruik om nog eens lucht te geven aan zijn antipathie tegen de Wereldraad van Kerken en adviseerde de synode met klem de gereformeerde kerken niet tot aansluiting bij de Wereldraad ui^Cdat7ê^erêformee7dè kerkên"by "bcl te voeren. noemingen tot organist rekening zullen Ook het avondmaal in een stilden- I houden met het bestaan van dit diploma. tengemeenschap. de intercommunie en D,e *>™de s'cldet 5,e"c^er 5n„b„e: i sloot de aandacht van de kerkeraden op het avondmaal als open tafel „een het bestaan van deze diploma's te vesti- magisch middel om tot eenheid te gen, opdat zü er mee rekenen. komen' achtte prof. Dijk onaan- vaardbaar. Hij hoopte dat de synode! Op voorstel van dr. O. C. Broek Roe de reformatorische beginselen van te Zuidlaren doorgepreekt I Organisten Sedert enige jaren hebben de gerefor meerde kerken een vertegenwoordiger in de rijkscommissie voor het praktijk diploma kerkmusici, de heer A. Westera. vertegenwoordiger sprak de hoop 1886 onverzwakt zou hand- ■IIIIB JANIO QUADROS Over het aftreden van de Braziliaanse president Janio Quadrot schrijft H e t Algemeen Handelsblad: „Zijn behoudend economische denken heeft Qua- droa niet weerhouden ingrijpende hervormingsplannen uit te werken. Genera ties lang werd Brazilië geregeerd door de feodale landeigenaren en grote zakenlieden. Aan deze toestand maakte Quadro» een einde. De invloed van de feodale krincen ia kwijnende, terwijl de druk van de arbei den- en vooral der boerenklasse gestadig toeneemt. Miljoenen boeren in N'oord-Oost- Brazilië hebben een jaarlijks inkomen dal de honderd gulden niet overschrijdt. En het is duidelijk, dat Castro's revolutie op Cuba »terk op hun verbeeldingskracht heeft ge- verkt. Quedrrts kon ïich moeilijk veroor loven een vijandig beleid tegen het Cuba van Castro voor te staan, omdat hy anders het gevaar liep door een revolutie van de onvoorstelbaar arme plattelandam worden weggevaagd. En van do rechtse groe pen had Quadros niets meer te verwachten. Nu wijzen de gebeurtenissen erop. dat de conservatieve krachten in Bcazilië ander maal aan het langste eind hebben getrokken. Dit is een linog«t betreurenswaardige ont wikkeling. Want alleen een sociaal denkend man als Janio Quadros zal op den duur kunnen verhinderen, dat Brazilië (met zijn grote verschillen tussen rijk en arm) dezelf He weg zal opgaan als het Cuba van Fidel Cains „Vmerika's houding tegenover Quadroi en Brazilië", aldus De Volkskrant, „«erd naast allr subtiele overwegingen ge dicteerd door één groot belang: stabili sering en consolidering in dit Zuidameri- kaanse kern-land. Bjj het begin van deze taak. die ook politieke sanering en stryd tegen corruptie inhield, heeft Janio Qua dros de wapens neergelegd. Zjjn heengaan lukt een vlucht voor de verantwoordelijk heid. De afgetreden president heeft de stijl en de houding verloren die hem het hart der Brazilianen deden winnen. Janio Qua dros is ren ontluisterd man. die kleiner was dan zijn eerzucht. Amerika maakt zich nu met rrrlit zorgen over Brazilië. ire- president C.oulart, de wettige opvolger van bet staatshoofd, is veel „linkser" georiën teerd dan de grillige Quadroa. Zijn beste vrienden wonen in Peking. Dit kan tot politieko spanningen leiden in Brazilië, wsar de gedesillusioneerde aanhangers van Quadrot aan de rand van een explosie ver keren. Het grote Zuidamerikaanse centrum, van waaruit het hele continent economisch en sociaal zou worden opgevijzeld, wordt door onrust en revolutie bedreigd." Dr. Bruins Slot voor C.S.B. (Van een onzer verslaggevers) De moeilijkheden, die het chris telijk leven vandaag ondervindt, worden vaak geprojecteerd op de christelijke krant. Veel van de kri tiek die men, met enig recht, zou kunnen uiten op de christelijke dagbladpers, is in feite kritiek op de geestelijke leiding binnen het christelijk volksdeel in de laatste veertig jaar. Aldus dr. J. H. A. J. S. Bruins Slot, hoofdredacteur van het dagblad Trouw, op het maan dagavond in Lunteren geopende jaarlijkse congres van de Calvinis tische Studentenbeweging. In t hrist thiekc naïviteit zoals ter drs. T. Jongsma het uitdrukte, kenschets van enige problemen v. voor de christelijke dagbladpers zich momenteel gesteld ziet. De positie van de christelijke dagbla den is niet. aldus dr. Bruins Slot, in alle opzichten even gunstig. Slechts iets meer dan de helft van het aantal prot chr. kiezers leest eert christelijk dagblad, de overigen menen met een neutraal blad genoegen te kunnen nemen. In de ge bieden waar een christelijke regionale pers naast Trouw bestaat liggen de za ken gunstiger de regionale bladen „doen" het in deze tijd.~Dr. Bruins Slot noemde het dan ook in het belang van de christelijke samenleving in Neder land dat er meer regionale christelijke bladen zouden gaan verschijnen. Hij dacht in dit verband aan een organisatie wijze waarbij Trouw het landelijke och tendblad zou zijn, en er daarnaast, jour nalistiek nauw verbonden, regionale avondbladen in alle delen van het land opgericht zouden worden. De beducht heid dat een dergelijke concentratie, economisch gezien, monopolistische ten- denzen zou gaan vertonen, deelde hij niet: het is een algemeen bekend feit dat door de directies van de christelijke dag bladen nimmer enige invloed op het re- dactiebeleid wordt uitgeoefend. ook een belangrijke taak weggelegd als verbindende schakel tussen de ver schillende sectoren van het christelijk front. Wij moeten in deze tijd geza menlijk strijden tegen de verwereld lijking. en de krant is het typische middel om op de hoogte tc blijven met wat er aan dat front gebeurt. Problemen heeft het christelijk dag blad met betrekking tot de behoeften en en van de lezers. Sociologisch ge- is het christelijke volksdeel zeer ge differentieerd In tegenstelling tot bla den als de N.R.C kan de christelijke krant zich niet richten op een bepaalde bevolkingslaag. Dat geeft wel eens moei lijkheden. In de protestants-christelijke kring zit ten wij vandaag aan de dag met verschil lende opvattingen omtrent de ethiek. Ook dat geeft voor de christelijke krant pro blemen. Ten aanzien van vragen over bioscoop cn schouwburg dringt de tele visie ons naar een oplossing: deze heeft deze cultuurmedia in onze huiskamers gebracht. de synode besluit de zinsnede op: en te vens de kerkeraden er op te wijzen dat het gewenst is de organisten een behoor lijke bezoldiging te verlenen". Want het is prachtig wanneer men eisen gaat stel len voor de organisten maar dan zal de doorgaans trieste honorering eveneens verbetering behoeven. Woord en Toon Uitvoerig werd gesproken over een verzoek van Prof. dr. G. van der Leeuwstichting ontmoetings centrum van kerk en kunst om een subsidie van 350.— ter bestrijding der kosten van het onlangs gehouden gres „Woord en Toon". De commissie, voor wie ds. M. Kamper te Wierden als rapporteur optrad, advi seerde de synode op dit verzoek in te Toen er nogal wat bezwaren kwamen, omdat niet al wat bij de Van der Leeuw stichting verschijnt strookt met de ge reformeerde opvattingen, verklaarde ds. Kamper het verkeerd te vinden de ge vraagde steun te onthouden. Het werk van de stichting is de dacht van de gereformeerde kerken alles zins waard. Speciaal het congres, dat im mers .handelde over de toonzetting deri psalmen. De synode ging accoord met het voor stel. (Dit betekent niet dat de Van der Leeuwstichting rechtstreeks steun krijgt). Dr. D. van Swigchem te Kampen telde dat - - - Discussie Rijk Aan het slot van zijn betoog pleitte dr. Bruins Slot voor meer discussie in de christelijke dagbladen. Het christelijk dagblad kan geen echt discussieorgaan Z{jn, maar wel moet dc mogelijkheid be staan dat verschillende problemen van verschillende kanten belicht worden. Het moet ook mogelijk zijn een open voor lichting te geven over dingen waar men het in christelijke kring niet over eens is. De hoofdredacteur van „Trouw" waarschuwde daarbij nog voor de men taliteit die bij een deel van het christe lijk publiek blijkt te bestaan: alles slik ken wat week aan week via Elsevier in de brievenbus komt. en voor een chris telijk dagblad bedanken wanneer er eens iets in staat waar men bezwaar tegen heeft. I\a Taptoe-Delft Open! uchtsamenkomst opdeDelftsemarkt walkerk in deze stad adviezen inwon bij de stichting. Er zijn ook in de gereformeerde kerken adviescolleges voor kerkbouw. De synode wees daar indertijd een deputaatschap voor aan. maar de Geref. Werkgroep voor Liturgie wil nu ook adviezen geven. De synode sprak uit dat voorlichting op dit punt door meer dan één instantie niet gewenst is en adviseerde de werk groep op dit punt samen te werken met de deputaten voor kerkbouw. I.K.O.R. Na enige discussie machtigde de synode het deputaatschap voor de arbeid onder schippers om samen met het IKOR en d< hervormde Raad voor de Varende Ge meente tot de uitzending van een radio catechisatie voor schippers over te gaan. Ds. P. Visser te Tilburg was daartegen. Het IKOR staat bij een bepaald deel van de bevolking zodanig in de verkeerde hoek, dat men alleen omdat het IKOR deze catechisatie uitzendt, er niet naai zal luisteren. Dr. J. G. Aalders te Leeuwarden en d( rapporteur ds. H. J. Riphagen te Baren- drecht zetten uiteen dat er geen andere mogelijkheid was. De N.C.R.V. verzorgt geen kerkelijke uitzendingen en het Con vent van Kerken kon hiervoor geen zend tijd verstrekken. Men is dankbaar dat het IKOR deze gelegenheid wél verschaft meende die kans niet te moeten v zuimen. In de avondzitting heeft de praeses eer woord gesproken ter nagedachtenis var dr. L. van der Zanden, emeritus predi kant van Groningen, die plotseling te 's-Gravenhage overleed. Dr. Van dor Zanden nam volgens ds. Kuiper een grote plaats in het kerkelijk leven in. Op vele synodes was hij tegen woordig en als deputaat voor de doop van geadopteerde kinderen getroostte hij zich veel moeite om de gereformeerde kerken in die zaak te dienen, ook voor de thans zittende synode. Dr. H. L. A. van Wijk op studiereis Od 8 seotember zal dr. H. L. A. van Wijk. lector in het Spaans en het Por tugees aan de Rijksuniversiteit in Lei een studiereis van twee maanden lar Honduras gaan maken. De bedoeling van deze reis is. het ge sproken Spaans te bestuderen. Voor de- studiereis heeft dr. Van Wiik een sub- ie van de Nederlandse Organisatie ir Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek ontvangen. Borne oinpswerk s GEREFOPMEERDE KERKF.N Beroepen te Giessen-Rijswijk (N.Br.): M. Berg, kand. te Sappemeer. GEREF. KERKEN (Vryg.) Bedankt voor Brampton (Ontario. Ca nada) Canadian Ref. Churches: S. S. Cnossen te Grand Rapids. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Scheveningen: A. Hof- UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Westerhaar: J. Bouritius bij de restauratie der Burg-1 te 2de Exloërmond. Ook hierover schrijft Johannes heel eenvoudig: en Hij is een verzoening voor onze zonden en niet alleen voor de onze, maar voor die der gehele wereld!" Christus heeft aan het kruis de last der zonden gedragen niet slechts de zonden van een kleinexclusief groepje (zoals wij ons wel eens ver heelden! maar van de gehele wereld. Zijn verzoenend sterven was voldoende voor alle mensen, is voldoende voor alle men sen en blijft voldoende voor alle mensen die nog na ons zullen komen. Wie daar ook maar iets aan af doet, die doet tekort aan Gods almacht en Gods genade. Maar en laat daar geen misverstand over bestaan: Christus is wel een verzoening voor de zondeu der gehele wereld, doch niet „automatisch". Er is in de waterleiding voldoende water voor iedereen maar wie water wil hebben moet er de kraan voor open draaien. En wie verzoening zoekt voor zijn zonden, j zal tot Jezus moeten gaan. Zal Hem moeten kennen, zo zegt j Johannes. En hij voegt er aan toe: „Wie zegt: ik ken Wem, cn Zijn geboden niet bewaart, is een leugenaar Gods genade is eindeloos even eindeloos als Zijn recht- j vaardigheid, die de zonde niet ongestraft zal latent Moeizaam gesprek van gereformeeredn Het ziet er naar uit, dat de Vrije Gereformeerde Kerk van Wolvega, die zich in 1958 van de Gerefor meerde Kerk aldaar afscheidde, voorlopig een zelfstandige kerkfor- matie zal blijven. In haar laatste antwoord aan de Gereformeerde Kerk heeft ze een samenspreking zoals deze kerk die had voorge steld, beslist van de hand gewezen. De lange en enigszins ingewikkel de geschiedenis die hieraan is voorafgegaan, heeft zich ongeveer alsvolgt afgespeeld: De scheuring in de Gereformeerde Kerk van Wolvega, vond plaats naar aanleiding van verschil van mening o- ver de methode van evangeliseren in het naburige Noordwolde en over de zelfstandigheid van de plaatselijke kerk. De ongeveer 500 afgescheidenen vorm den de Vrije Gereformeerde Kerk. die een jaar later een eigen gebouw kreeg. Hun leider was ds. D. de Boer. In het najaar van 1959 hebben de kerkeraden van de twee gescheiden kerken van gedachten gewisseld over een mogelijke hereniging. Eerst schreef de Vrije Gereformeerde Kerk een lang stuk en daarop de Gereformeerde Kerk. na de Vrije Gereformeede Kerk niets meer van zich liet horen tot dit voorjaar, toen ze de Gereformeerde Kerk een brief zond met de vraag of de raad van deze kerk een mogelijkheid tot contact zag. De „synodale" raad zond de „vrije" raad spoedig een antwoord, waarin onder meer dit te lezen stond: „Wij blijven geloven, dat wij bij een even tuele hereniging eikaars verschillend inzicht in wat plaatsgreep en verdeel de zullen moeten laten voor wat het is. maar elkaar persoonlijk alles moe ten vergeven wat wij tegen elkaar hebben misdreven en misschien zou den wij als kerkeraden een voorbeeld kunnen geven door binnenkort in een vriendschappelijk en broederlijk sa menzijn bijeen te komen, waarin niet meer over de kwestie wordt gespro ken. maar beoogd wordt een hartelijke, broederlijke eensgezindheid." De „vrije" kerk gaf hierop als haar mening te kennen dat het haar wijs leek eerst serieus te onderzoeken of een dergelijke samenspreking vruchtbaar zou kunnen geschieden en zin zou heb- 't Gaat hier niet om wissewasjes, met vriendelijkheidjes en lievigheidjes heelt men kerkelijke breuken niet." Ze stelde voor eerst de moderamina van de ker keraden der beide kerken te laten Heerlijk op toast en beschuit, fijn op vleeswaren, handig b\) pick-nicks: Duyvis Sandwich Spread. SANDWICH SPREAD I Met gratis cocktail-vork jes l Bevreemding de de Gereformeerde Kerk, die zich afvroeg of de brief waarin de Vrije Gereformeerde Kerk om contact vroeg niet ernstig was gemeend, of dat ze van gedachten was veranderd. De Gerefor meerde Kerk wees erop dat ze in haar schriftelijk antwoord van 1959 had ge zegd, dat het meningsverschil haars in ziens niet ging om kerkrecht en belijdenis, doch louter om zaken van persoonlijke, organisatorische en financiële aard en dat zij van mening was dat hereniging alleen mogelijk zou zijn als de Vrije Gereformeerde Kerk terug zou keren tot de gemeenschap van de Gereformeer de Kerken in Nederland. Toen de „vrije" i kerk in april om contact had gevraagd, had de „synodale" kerk dit gezien als j een bewijs dat de „vrije" kerk het met bovenstaande eens was geweest. De Ge reformeerde Kerk gaf tenslotte als haar mening dat een samenspreking. die j trouwens tussen de volledige kerkeraden zou moeten plaats vinden, geen zin zou hebben, wanneer de Vrije Gereformeerde Kerk zich niet met haar en met de Gereformeerde Kerken in Nederland j zou willen herenigen. Het antwoord van de Vrije Gerefor meerde Kerk van Wolvega luidde als volgt: U hebt dus ons voorstel om als moderamina van beide kerkeraden sa men tc komen, ter voorbereiding van een samenspreking tussen de volledige kerkeraden van de hand gewezen. Bo vendien stelt u bU voorbaat dat hereni ging volgens u alleen mogelijk Is, als wij terugkeren tot de kerkelijke gemeen- 8 schap met u en met de Gereformeerde Kerken. U weet van ons dat wij dit zonder meer niet kunnen doen, hoewel wij de oude geref. belijdenissen en kerk orde volledig aanvaarden. Voor ons heeft P nu elke samenspreking tussen de beide F kerken haar zin verloren. Waarmee een hereniging van beide kerken voor- lopig niet te verwachten is. C. Drs. Van Boeckel per korjaal 10.000 km door Suriname Di De Stichting Wetenschappelijk Onder-1 zoek Suriname Nederlandse Antillen d- (Wosuna) heeft in 1960 de heer J. J. G. ei M. van Boeckel, doctorandus in de fv- k sische geografie, een subsidie verleend voor een regionaal zwaartekrachtson- j derzoek in de noordelijke helft van Su- Door deze subsidie heeft de heer Van Boeckel van mei tot november van het w vorige jaar langs de rivieren van dit overzeese rijksdeel metingen kunnen k< verrichten, waarbij zijn korjaal (een i kano met hulpmotor) niet minder dan Ja 10.000 kilometer door de rimboe heeft afgelegd. Op het ogenblik is de heer Van Boec kel druk bezig de verkregen gegevens uit te werken en hij zal zijn conclusies o) gecombineerd met de daarbij beho rende geologische aspecten in een v: dissertatie neerleggen. Als promotor zal dan prof. dr. J. Veld kamp optreden, direkteur van de geo fysische afdeling van het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut in De Bilt en buitengewoon hoogleraar in de geofysica aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. F er uitlopen, zodat er vieze vette rUst voorgeschreven. [plekken ontstaan. Hoe kunnen wij de- regel genezing is tc bereiken. door W. J. Thieme de phen. Vraag: Ingesloten blad Nes. uitgege- oorzaakt grote schade Jeu veel onge- V( In aansluiting op de Taptoe-Delft. Antwoord: Er zit niets anders op jn de wasmachine Vraag: Van de geëmailleerde kuip van een struik in mijn tuin. Is het afkomstig cedure rief. Kan ik hem dwingen hieraan einde te maken? Hoe werkt zo'n pro- welke kosten zijn hieraan w die op zaterdag 2 september wordt dan het gevlekte behang te verwijde- sprongen, zodat er gevaar bestaat a stuk afge- gelijk mij de Dr. E. J. F. Smits, hervormd predikant In Adorp. ia! een studie gaan maken van de *lch ln Deremarken bevindende achildertjen van Berend Kunat. Deze Nederland» aehllder. die eigenlijk Berend Wlerta Kunat heette, werd op *1 mei 1794 In Nlanw Wolda reboren. Na eerut bakker te tijn geweeat. wijdde h|J ilch In 1821 aan de schilderkunst en verwierf vooral naam als portretechllder. Kunst heeft illn werkterrein niet alleen tot Groningen en de Ommelanden bepaald, maar hit aehllderde onder meer In Duitaland en In Denemarken. Op de in 1959 In Groningen gehouden tentoonatelllng ..Reünie verschillende door Kunat vervaardigde portr. Het ls niet verantwoord te stellen dat beëindigd, zal op zondag 3 septem- ren en de"scharnieren te ontvetten christelijk dagblad een bij uitstek bfr de markt jn Dem een mee- tetra of synthetisch sop. Na het dro- 'eh0,,d:n ,«t menlijke Delftse protestantse evange lisatie werkgroepen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de dan nog aanwezige tribunes van de Taptoe. De bijeenkomst zal 's zondagsavonds om half negen plaats vinden en worden geleid door de heer Chr. Kley. Er zal gesproken worden door ds. G. Toorn vliet over „Het grote défilé voor God". Twaalf koren zullen aan deze meeting meewerken. Kees Decnik zal enkele lie deren zingen, daarbij begeleid door de Delftenaar Leen 't Hart. Verder zal er een massale samenzang zijn, die wordt begeleid door het Congreszaal Muziek corps van het Leger des Heils uit Rot terdam. o.Lv. kapelmeester J. B. K. Voorn. Koren en samenzang staan on der leiding van de dirigent de heer Cor Boutern. Wanneer het weer zo slecht is dat het niet mogelijk zal zijn de bijeenkomst op dc markt te houden, zal hij in de Nieu we Kerk plaats vinden. politieke krant moet zijn: de cultuur is rijker. De christelijke dagbladen zijn weliswaar vroeger als politieke strijd bladen opgericht, maar de tijden zyn veranderd. De taak van een dagblad omschreef dr. Bruins Slot, refererend aan publi- katies van dr. Diemer. als het inlich ten. toelichten en voorlichten met be trekking tot het actuele nieuws. Daar naast zag hij voor de christelijke krant kon men Conferentie van de Geref. diaconieën hui Voorgeslacht' I Op woensdag 27 september zal in Am- ..i sm sterdam de centrale diaconale conferen- Dr. Smtta. die veel studla van Kunst heeft gemaakt, .al bij lijn ondenoek worden gehouden van de geretormeer In Denemarken onder meer tor «tjde worden gestaan door mevrouw Klraten diacon een Op dere confo-entie zal Borg uit Kopenhagen, die «leh eveneens In het oeuvru van Kunst heeft verdiept rrof dr. G H J van der Molen spre- gnMÉ j, ovorludua ln Hoge sand op S Juni 1881. 'ken over het werelddia cona at stuk ken behang, 'die u niet afknipt met een schaar, maar afscheurt. Deze stuk ken plakt i leden. Als ren. wees dan zuinig met olie en houd aan de onderkant van het scharnier een stuk papier, want u gebruikt al anderhalf jaar hebben gauw tc veel olie. Beter is het de pen mis mooi in bloei was. eruit te tikken, deze in te vetten er dan weer in te zetten. Vraag: Een weduwe i geleden hertrouwd met ouder was dan 65 jaar, haar eerste huwelijk een kind jaar. Zij wordt dit jaar vijftig. Heeft zij. wanneer onverhoopt haar man mocht sterven, recht op AWW? struik is wat verwilderd en groeit het pad heen. Nu wil ik deze Is het mogelijk roesten. Is dit te verhelpen? Antwoord: U kunt de leverancier vragen dit te repareren. Misschien is heg van te maken, evenals bij er nog garantie. Zo u het zelf wilt liguster, door de zij- doen. moet u de plek eerst schoon erop en het leed is ge- ken 'en daarna behandelen met een scharnier wilt sme- beetje emaillelak. Vraag: Hierbij zenden wij lidcactus, die bovenkant snoeien Antwoord: Het blad is van verbonden? Bovendien heeft de buur- te noemen? De man mij een prachtig uitzicht ontno- >ver men door op de grens van ons eigen- °l fat- dom drie meter hoog boomstammen soort op te stapelen. Mag dit? Antwoord: Uw buurman mag het water van zijn schuur niet op uw erf laten aflopen. Indien hij door de bouwi groen gemeentelijke bepalingen heeft blijvende heester, de prunus laurece- treden, kunt u hem waarschuwen redelijke tijd toestaan hand echter werden de blaadjes biaad- rasus. De struik kan gesnoeid worden. reeds In dit geval moet men de struik om- Kerst- laag snoeien door het dikke hout te niet, dan kunt u Langzamer- verwijderen en de nieuwe twijgen te De kosten zijn kleuren. Wat kan de oorzaak zijn? De Zij heeft uit plant staat voor het raam. maar niet in de zon. Zij krijgt geregeld water Antwoord: De blaadjes vertonen luis, welke u dient te bestrijden met een mengsel van een liter water, twin- Antwoord: Inderdaad heeft zij recht tig gram zachte zeep en tien gram dat deze lijm te rijkelijk op AWW. daar het huwelijk kennelijk brandspiritus. Met deze oplossing moet bracht en is er een manier o mcn spujten en de behandeling moet ten weer schoon te maken' na tien dagen herhaald worden. Dit Antwoord: Natuurlijk is het is echter niet de oorzaak van de ver- gelijk, dat er teveel kleefstof i kleuring. U geeft rijkelijk veel water bruikt. Het kan echter ook. dat hierdoor ontstaat de verkleuring kleefstof niet genoeg gedroogd vóór 1 januari 1959 gesloten vendien heeft zij uit haar welijk een kind. dat jonger Vraag: Wat is er te doen tegen het dan 18 Eenmaal in de week moogt u water voordat het boordband werd aange- recht II i eueiijKe iija roesiaan om w ander te veranderen. Helpt dit advocaat nemen. 8311 -- rekening van de Hierdoor ontstaat een ver- buurman, maar u zult deze moeten Op voorschieten. Vooruit valt niet te zeg- sch gen hoevee) deze zaak kosten zal, pei- J maar waarschijnlijk zal de advocaat1 v— is aangebracht door middel wel een minnelijke schikking met de textiellijm. Na enige tijd is buurman kunnen treffen. Wat de hout-- lan ook opslag betreft vrezen wij, dat hieraan. WO] weinig te doen valt. Het is het terrein exc van uw buurman en daar mag hij doen een wat hij wil. mits hij maar niet in strijd zee de mat- komt met verordeningen. Dit kunt u cur op het gemeentehuis nagaan. et mo- Vraag: Tot voor kort was het wa-| ter bij de huishuur inbegrepen, maar nu moet de huurder het water zelf gaan betalen. De kosten het band erg smerig geworden op de matten onder het band is rand gekomen js het mogelijk, Antwoord: Men zou wat talkpoeder geven op kamertemperatuur en eens in bracht. Gaat het kunnen strooien tussen de wrijvende de maand een weinig kunstmest. Dit den is rijkelijk voldoende. Men mag het water niet over de plant gieten, maar Pertis mag alleen de aarde bevochtigen. W; ƒ4,10 per kwartaal der desnoods wat vaseline gebrui ken. Vraag: Wat is de ziekte of Pertijs" --- --- ----- de vuile ran- worden nu ƒ8. Moet de huurder nu de sch den van de kleefstof weg te werken oude huursom blijven betalen of mag dan zoudt u daarvoor aceton kunnen hij die 8 per kwartaal van de huis-1 nemen. U doet dit vocht op een dun huur aftrekken? 1311 Antwoord: De ziekte va Legg Perthes is een stoorni heupgewricht (aantasting vat substantie in de dijbeenkop paard gaat met pijn en beweging- deze methode toepast, zal de stofranden weg. Gaat het Calvé- plant zich direct herstellen, in het Vraag: Is het mogelijk mij een ti de been- tel op te geven van een boek over het prepareren en opzetten van vogels en Het is reeds vroeger in deze erf de ontstane kleef- Antwoord: Tot voor kort huur.om ttn b-drau v,n «.10 perj hele schoonmaakbeurt, dan 13 een sop- kwartaal vastrecht van de waterlei-' Vraag: Mijn buurman heeft op zijn ƒ4.10 per kwartaal van de oude huur- perking. Over de oorzaak is niet? met rubriek vermeld, zekerheid bekend. Het is in elk geval Antwoord: Waarschijnlijk bedoelt u geen ontstekingsproces. Meestal treft het boekje „Prepareren" van J. U. A. ndering worden gebracht. Dei - - -- -- verhoging van het vastrecht van ƒ4 10 dat ia nogal een behoorlijke oppervlak- tot ƒ8 per kwartaal of f3.90 p*r kwar- te op mijn erf aflopen? Dit ver- taal moet echter de huurder betalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2