TL Chefarine „4 In oerliin werd geschoten Krachti«®bestriidingvanPijnofgriep het was loos alarm maar Tsjombe VN-bezetting RYNBENDE' S NIEUW ROOD Argentinië Gesprek met Frankrijk blijft toch mogelijk f 600.000) aan de Rivièra Westen kan Sowjetiuiie militair wel weerstaan Rusland staat afwijzend tegenover nieuw plan /ft ceft fcoafce Ky Twintig kilometer lopen op een half pond suiker f delingl P. M. prij- ^an«e- Leidori de Kerkje de bus steken! eperktj T ~t "1 "I f(Advertentie) J c> zonder de maag van streek temaken I Met uitzondering van een klein incident aan het Spandauer kanaal is het gisteren aan de Berlijnse demarcatielijn weer rustig ge weest. Bij het kanaal loste de Oostberlijnse politie zonder blijk baar enige aanleiding schoten op stratenmakers. Een Brits pantser voertuig schoot toe, gevolgd door een auto van de Westberlijnse politie. Daar bleef het bij. Overal is rust vvesven geviucnx. ue viucnienng, aie 7 7 in uniform was en een volledige wapen- 11001* O'py\00~irrl rusting droeg, vertelde dat de grenspo- CT/OOf wvltCCI \A/ litie van Oost-Duitsland al dagenlang in eds „Laten wij ons niet uit onze tent laten lokken". Dit advies was aan het adres van heethoofden die met stenen naar de „vopo's" gegooid hebben. De geallieerde militairen en de Westberlijnse politie werd hierdoor de onplezierige rol opge drongen de eigen mensen in toom te houden. Het radiostation Rias, het Amerikaan se radiostation in Berlijn, heeft autoriteiten opdracht gekregen kritieke stadium voorzichtig in zijn uit zendingen te zijn en geen opruiende taal te gebruiken. Rias is vanwege de ge stage stroom inlichtingen de Oostduitse machtshebbers steeds een doorn in hei oog geweest. Aan deze stroom is nu blijkbaar een einde gemaakt. Een func tionaris zei dat de tipgevers nu niet Advertentie dag ontvangt. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft gemeld dat jongens van de „Vrije Duitse Jeugdbeweging" antennes laag gehaald hebben, welke bedoeld voor ontvangst van de Westberlijnse t.v. Een particuliere inlichtingendienst in Berlijn heeft gemeld dat prof. Walter Rudolph van het beroemde Charité-zf kenhuis in Oost-Berlijn er in geslaagd naar het Westen te vluchten, evenals prof. Gerhard Erdmann, een specialist in kinderziekten aan de universiteit vai Rostock. Een 28-jarige Oostduitse grenswacht ii de grens overgewipt terwijl hij pa trouille liep. Hij heeft om politiek asyl verzocht. Kort nadat de man ontsnapte gingen 30 Oost-Duitse politiemannen het gebied binnen en begonnen het bos waar de man patrouilledienst verrichtte uit te kammen. Ook in Pressig is het afgelopen week- Nehroe doet beroep op Sikh-leider Premier Nehroe van India heeft op nieuw een beroep gedaan op de Sikh leider Tara Singh zijn „vasten tot de dood toe" op te geven. Nehroe ver klaarde met nadruk, dat de Indische regering niet van plan is de voornaam- de 76-jarige Sikh-leider: vor ming van een door de Sikhs beheerste punjabi-talige staat in India, in te wil ligen. Nehroe is van oordeel, dat verdeling van de huidige staat Pendsjaab een .tragedie" voor het land, de Pendsjaab ïn de acht miljoen Sikhs is. Intussen wordt gevreesd, dat Tara Singh, die reeds 14 dagen vast, spoedig zal sterven hetgeen wellicht het sein zou kunnen zijn voor het uitbreken van gewelddadigheden in de gehele Pend sjaab en zelfs in Nieuw Delhi. Ook de toestand van twee vastende Hindoe-priesters en tegenstanders van Tara Singh is ernstig. De Argentijnse minister van bui tenlandse zaken Adolfo Mugica is gisteravond plotseling afgetreden. Hij heeft verklaard dat zijn aftre den het gevolg is van „zaken die algemeen bekend zijn. In Argentijnse regeringskringen is ei ts afge- op hel bben u garna- aan baanse „economische leider" Ernesto Guevara voor een particulier onder houd met president Arturo Frondizi en wegens zijn onthullingen van het ge sprek van Guevara in Montevideo met de adviseur van president Kennedy, Ri chard Goodwin. Goodwin en ook het Witte Huis heb ben meegedeeld dat de ontmoeting van Guevara en Goodwin toevallig was. Het gebeurde op een besloten ont vangst die werd gegeven door een Braziliaanse functionaris. In Argenti nië scheen men van mening te zijn dat de onthullingen van Mugica over het gesprek het Witte Huis in een moeilijke i positie hadden gebracht. De staatssecretarissen, van de drie strijdkrachtonderdelen van Argentinië zouden het aftreden van Mugica dan ook hebben geëist, nadat Frondizi op 18 augustus een onderhoud had met de in Argentinië geboren Guevara. De staats- secretarissen gaven Mugica de schuld van de ontmoeting die de wrevel heeft opgewekt van de anti-communistische militairen. Als gevolg van het onderhoud heeft Frondizi in drie dagen twee redevoe- ringen voor de radio gehouden. Hij verklaarde daarin dat Argentinië trouw blijft aan de internationale politiek van i „pro-westers, christelijk en democra- - tisch karakter." 17. 1$ B. Rcx dagenlang een speciale staat van paraatheid is en! dat alle verloven zijn ingetrokken. In Oost-Duitsland zijn noodmaatrege len afgekondigd krachtens welke plaat selijke besturen gemachtigd zullen zijn, de bevolking te gelasten in haar vrije tijd mee te helpen bij het binnenbren-l gen van de oogst Volgens een particulier Westberlijns persbureau hebben de Oostduitse auto-| riteiten op de paspoorten van in Oost-| Duitsland woonachtige buitenlanders de: mededeling gestempeld, dat de houders I zich in Oost-Duitsland mogen ophouden. I maar dat de passen niet geldig zijn voor reizen naar hetzij West- of Oost-Berlijn. De passen van buitenlanders in Oost- Berlijn zouden ingetrokken zijn en metll 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen, terwijl zells een gevoelige maag niet van streek raaktI leder labiel Chelarine „4" beval 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is (hefarox en dienl in hel bijzonder om de maag Ie beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder bezwaar Chefarine „4" gebruiken. Hel is een ideaal middel om pijn of griep snel en doellreHend Ie beslrijden. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doen! Koker a 20 tabletten f 0.80. Premier Tsjombe van de afge scheiden Kongolese provincie Ka- tanga heeft gisteren (zoals in een deel van onze oplage al werd ge meld) voor het machtsvertoon van de Ver. Naties gecapituleerd. Na een dag van dramatische ontwik kelingen was het gisteravond weer rustig in de hoofdstad Elisabeth- stad. In een radiorede verklaarde Tsjombe (met enkele V,N.-officie- ren naast zich) zich bij het optreden van de V.N.-troepen te zullen neer leggen. Hij voegde er echter aan Na optreden van Ben Khedda De Algerijnse opstandelingen regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij haar militaire acties tegen het Franse regime in Algiers zal uitbreiden, maar dat het nog steeds mogelijk is via onderhandelingen tot een oplos sing te komen. In een communi qué dat in Tunis werd gepubli ceerd wordt gezegd, dat de be sluiten van de nationale raad voornamelijk ten doel hebben de actie van het bevrijdingsleger te versterken en de Algerijnse mas sa te mobiliseren. De nationale raad heeft opnieuw te kennen gegeven, dat het mogelijk is een oplossing te vinden in het kader van de grondprincipes die de eenheid van het Algerijnse grondgebied, waarin begre pen de Sahara, veilig stellen. Het is ondertussen nog steeds niet be kend. waar de afgezette premier Ferhat Abbas zich bevindt. Hij is nipt naar zijn villa in Tunis teruggekeerd. Ook is na- nieuws bekend geworden over de besprekingen die de nationale raad heeft gevoerd. Men zal trachten het maximum aan steun, militair en economisch. te mobiliseren om de internationale po sitie van het Franse kolonialisme te verzwakken. Volgens een correspondent van Reuter in Frankrijk wordt de ver onderstelling dat door het optreden van Ben Khedda alle kans op een vrede door onderhandelingen in Algerije teniet is gedaan, niet door de autoriteiten in Pa rijs gedeeld. Belkacem Krim, die in de nieuwe regering een voorname plaats inneemt, is altijd voor onderhandelingen geweest en zijn vriend en voormalig medewerker heeft de post van buiten landse zaken overgenomen, zo wordt op gemerkt- Ook in Mohammedaanse krin gen in Algiers meent men dat de kans op onderhandelingen eer is toe dan af genomen. Intussen ls het gisteravond in Oran tot ernstige ongeregeldheden gekomen, waarbij zes mensen het leven hebben verloren. In het centrum van de stad was een menigte van ongeveer vierhon derd man op de b^en die weliswaar door de politie werd verjaagd, doch zich snel hergroepeerde. De aanslagen werden vooral gepleegd op Mohammedaanse winkels. De politie heeft 16 Europeanen ge arresteerd. Het militaire hoofdkwartier van de stad heeft bijeenkomsten van meer dan 5 „jongeren" verboden. Nie mand mag voorts na 21 uur nog bui- Oude Griekse stad Archeologen hebben in Zuidwest-Alba- op 80 km van de grens tussen Grie- Albanië de ruïnes uitgegra- oude Griekse stad, Apollonia kenland i geheten. Apollonia, den die na genoemd, werd sticht door emigranten uit Korinthe Korfoe. Tot de Romeinen in 229 voor Christus de stad veroverden, was Apol- I Griekse ste de zonnegod Apollo zijn .j c«n Christus ge- i belangrijk handelscentrum. De vrouwen van Turkije nemen het niet langer. Een grote groep weigert voortaan de zwarte om hulsels te dragen, die vele eeuwen traditie in dit Moham medaanse land zijn geweest. Eendrachtig hebben zij een de monstratie gehouden en op de borden, die zij meedroegen stond, dat zij met hun tijd wensten mee te gaan. toe, dat zulks niet het einde van Katanga als afgescheiden gebied betekende. Voordat Tsjombe zijn verklaring af legde hadden de V.N.-autoriteiten hem de verzekering gegeven, dat de actie van de V.N. niet bedoeld was als voor bereiding van een invasie van Kon golese troepen in de provincie Katan ga. Het V.N.-leger zal in geen enkel op zicht een dergelijke operatie tegen Ka- tanga vergemakkelijken, aldus een V N.-woordvoerder. Het optreden van gisteren was voornamelijk bedoeld ter uitvoering van een opdracht van de Veiligheidsraad, de buitenlandse elementen uit het leger en de gen darmerie van Katanga te verwijde ren. Leger en gendarmerie zullen niet worden ontwapend. De strijdkrachten van de V.N. heb ben tot nu toe ongeveer 81 buiten landers, die bü de Katangaanse gen darmerie dienden, gearresteerd, zo heeft een woordvoerder van de vol kerenorganisatie in New York mee gedeeld. Maar, zo zei hij, er zullen nog hon derden arrestaties volgen. De buiten landers zullen allen uit Katanga ge zet worden. De arrestaties waren ver richt in Elisabethstad en alle andere strategische centra van Katanga. De operatie had ten doel bloedvergieten te voorkomen. De woordvoerder legde er de na druk op dat de volkerenorganisatie het Kantangaanse leger niet wil ont wapenen. Er was tot nu toe geen ver zet gepleegd. Aan de actie van de volkerenorganisatie hadden 2500 man deelgenomen. De hoofdvertegenwoordiger van de V.N. in Katanga, Conner o'Brien, had maandagmorgen vroeg met president Tsjombe gesproken. Deze had met het vertrek van de buitenlanders inge- Legercommandanten bespreken situatie In Djakarta is gisteren een conferentie begonnen van legercommandanten uit de gehele Indonesische Archipel. De confe rentie. die vier dagen zal duren, wordt gehouden in het presidentiële paleis. Zij staat onder leiding van de commandant van de Indonesische strijdkrachten en minister van defensie, generaal Nasoe- tion. Er zal worden gesproken over kwes ties aangaande veiligheid en defensie. Volgens legerkringcn zal men zich op de conferentie bezighouden met de ont wikkeling van de opbouw der Indone sische strijdkrachten „met het oog op de bedreiging die de Nederlandse troe- m in Westelijk Nieuw-Guinea vormen". Genoemde kringen voegden er aan toe, dat voorts de laatste ontwikkeling in de actie tegen de opstandige bewegingen in de buitengewesten zal worden be studeerd. de Oostzanerdijk te Amsterdam in bot sing gekomen met een militaire vracht auto. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Britse uitgeverij in Amerikaanse banden rij W. H. Allen and Company overgeno- men. De Britse minister van financiën heeft toestemming gegeven voor de over- prijs- name van het gehele aandelenkapitaal van de Engelse firma. De aandelen W. H. Allen and Compa- ny zün in handen van de 63-jarige Mark Goulden, die de uitgeverij in 1936 heeft overgenomen toen hij de journalistiek foei j De Engelse maatschappij blijft als af- aa2 zonderlijke eenheid bestaan en Goulden piaa> blijft directeur. De uitgeverij publiceert rcisseil jaarlijks ongeveer 75 nieuwe titels, waar van ongeveer 35 procent van Amerikaan se auteurs. Jent Overzeese gebieden krijgen rechten De Portugese minister voor overzeese zaken, dr. Adriano Moreira. heeft maan dagavond ingrijpende veranderingen ten /i aanzien van de Portugese overzeese ge- n biedsdelen bekendgemaakt. Bij de nieu- we regelingen krijgen alle onder Portu- gees gezag staande volken, ongeacht 'ras, godsdienst of kuituur, volledige po- litieke gelijkheid. Tevens wordt voor- Jzien in blijvende vestiging van Europese hi Portugezen in de overzeese gebieden, in 4 een reorganisatie van de rechtspraak en p uitbreiding van de landswetten. J Dr. Moreira zei dat Portugal van me- d ning is dat integratie van sommige Afri- i kaar.se gebiedsdelen in een politieke 1 Europese volken v- Juwelendiefstal De Franse politie zoekt naarstig naar dieven, die zondagavond op drie plaat sen aan de Rivièra hebben ingebroken en er vandoor zijn gegaan met juwelen ter waarde van circa 600.000 gulden. De dieven sloegen hun grootste slag in Saint-Jean-Cap-Ferrat, waar zij voor ruim 4 ton aan juwelen stalen uit de villa, die gehuurd is door de rijke Ame rikaanse weduwe Mary Lasker. Mevrouw Lasker zat op het terras te Sraten met gasten toen de dieven haar leedkamer plunderden. Japans antwoord aan Chroesjtsjef Veroordeling van de buitenlandse po litiek en defensie van een land is niet in overeenstemming met het beginsel van niet-inmenging in de aangelegenhe den van andere landen dat de Sowjet- regering zegt aan te hangen, aldus ver klaart onder meer de Japanse premier, Ikeda, in een antwoord op een bood schap van oremier Chroesjtsjef welke 17 augustus door de eerste vice-premier Mikojan aan Ikeda was overhandigd. Mikojan bracht toen een bezoek aan Chroesjtsjef had in zijn boodschap ge zegd dat het Japans-Amerikaanse ligheidsverdrag een bedreiging var vrede betekent. De Japanse premier legt thans de nadruk op het defensieve karakter van het verdrag en hij verklaart dat naar de mening van het Japanse volk de Sowjet-ume de weg naar een vredes verdrag met Japan kan openen door de „gebieden die Japan toebehoren" terug te geven. Conclusie Amerikaans blad: In een eventueel gewapend con flict van wereldomvang is het Westen militair gesproken sterker dan de Sowjetunie. Dat is de con clusie van een beschouwing in het Amerikaanse weekblad U.S. News and World Report over de Euro pese defensie. Het Westen aldus het blad, heeft een nieuwe strate gie ontwikkeld, die ten doel heeft Chroesjtsjef in bedwang te houden door hem er van te doordringen, dat hij geen oorlog kan doen uit breken zonder dat de gehele aard bol er bij betrokken raakt. Een oorlog om Berlijn zou stellig niet beperkt blijven tot de stad zelf en even min zou zulk een conflict worden uitge vochten op een wijze die Chroesjtsjef voor ogen staat. De kracht van de westelijke alliantie is sterker aldus het Amerikaanse blad, dat die van de Sowjetunie en zijn bond genoten. Bovendien zijn de westelijke strijdkrachten in midden-Europa wat conventionele wapens betreft te verge lijken met ongeveer twintig Russische divisies in Oost-Duitsland. Er worden weliswaar vijftig Russiiche divisies in reserve gehouden, maar de eerste klap met conventionele wapens zou ruim schoots kunnen worden opgevangen. De opvatting dat westelijke troepen onder bepaalde omstandigheden door Oost-Duitsland zouden moeten trekken om Berlijn te redden wordt als een onjuiste militaire tactiek beschouwd, tenzij zulks geschiedt als onderdeel van een groot offensief. Als Chroesjtsjef in Europa een oor log doet ontbranden zal hij een over wicht aan militaire middelen tegenover zich vinden, aldus het blad. Drie „Fokkers' voor O.-Afrika De president-directeur van East African Airways Sir Alfred Vincent, die op het ogenblik in Nederland ver blijft, heeft in de Fokkerfabrieken op Schiphol een contract getekend voor de levering van drie Fokker F 27 Friendship-vliegtuigen. De machines zullen eind 1962 worden afgeleverd. Sir Alfred Vincent heeft verklaard, dat zijn maatschappij de keuze op de Friendship heeft laten vallen nadat men enige jaren een onderzoek heeft ingesteld naar het meest geschikte vliegtuigtype voor de hete Afrikaanse vliegvelden, die dikwijls bovendien hoog gelegen zijn. De nieuwe order brengt het totaal aantal bij Fokker bestelde Friendships op 105. Tezamen met de order, ge plaatst bij de Amerikaanse licentie houder Fairchild, zijn er nu 191 Friend ships verkocht in 22 verschillende lan den. Kernconferentie opnieuw bijeen Amerika, Engeland en Rusland zijn gisteren voor de 337ste maal bijeengekomen in Genève om te spreken over een verbod op kern proeven. De V.S. deden, mede na mens Engeland, het voorstel met Rusland te onderhandelen over een verbod op kernwapens, de kleinste taktische atoomwapens in begrepen. Dit voorstel werd door de Russische gedelegeerde zo niet verworpen, dan toch wel zeer koel ontvangen. Dit geheel nieuwe aanbod wordt ech ter afhankelijk gesteld van Ruslands aanvaarding van een belangrijke ver sterking van het internationale contro le- en inspectiesysteem. Deze eis is al eens door Rusland verworpen, zodat het niet waarschijnlijk is, dat het voorstel kans van slagen heeft. Tsarapkin, de Russische afgevaardig de, meent, dat het onmogelijk is de onderhandelingen voort te zetten, zon der aandacht te besteden aan de toe stand in de wereld. Hiermee doelt hij kennelijk op de kwestie-Berlijn. Hij zei, dat een verbod op alle kernproeven ge koppeld moest worden aan het pro bleem van de algehele ontwapening. Impasse verbod. (Het troikavoorstel beoogt een directoraat van drie man voor een inspectiesysteem, met het veto recht voor ieder lid. Deze clausule is voor het Westen onaanvaardbaar). Rusland beschuldigde de V.S. ervan het controlesysteem alleen te willen om een uitgebreid spionagenetwerk in de Sowjetunie te vestigen. Volgende maand zullen de V.N. zich met deze kwestie bezig houden. worden gemaakt als een van de NAVO landen met kernwapens wordt aangi vallen, of indien Rusland geheel Euro pa onder de voet dreigt te lopen. Benoemingen Bij k.b. zijn benoemd: tot hoogleraar met ingang van de dag, waarop hij zijr. ambt zal aanvaarden, in de afdeling der scheeps- en vliegtuigbouwkundi aan de Technische Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de vliegtuig constructie, dr. ing. J. Taub, thans tech nisch-wetenschappclijk adviseur van d« directie der K.L.M.; tot buitengewooi hoogleraar: voor het tijdvak van 1 eep tember 1961 tot en met 31 augustus 196 in de afdeling der mijnbouwkunde aai de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de fysische aspec ten van dc mijnkunde, dr. W. Maas thans belast met het geven van onder wijs aan deze hogeschool: voor het tijd vak van 1 september 1961 tot een me 31 augustus 1963 in dc afdeling der scheeps- en vliegtuigbouwkunde aan d< Technische Hogeschool te Delft, om on derwijs te geven in de supersone aero dynamica, dr. ing. S. F. A. H. P. Erd mann, thans belast met het geven van onderwijs aan deze hogeschool. Theol. hogeschooldag Geref. kerken (Vrijg.) De theologische hogeschooldag van de Gereformeerde Kerken (Vrijg.) zal op 27 september in Kampen in zeven gebou wen worden gehouden. Als voorzitter zullen in deze zeven bij eenkomsten fungeren de predikanten J Blokland. Rotterdam, J. van Bruggen. Assen, D. van Dijk. Groningen, L. J Goris, Wezep, J. Keizer, Brouwershaven J. A. Vink, Amersfoort en G. Visee. Kampen. Als sprekers zullen optreden de hoog leraren dr. H. J. Jager, J. Kamphuis. H. J. Schilder en C. Veenhof, en de predikanten L. W. G. Blokhuis, Zeven bergen, A. Hordijk. Baflo en G. Zomer van Bunschoten-Spakenburg. Op dinsdagavond 26 september zal in de Nieuwe Kerk in Kampen een bidstond ter inleiding van de schooldag worden gehouden. Zomerschool T.A.L.F. dit jaar in België en Nederland De Stichting voor Toegepaste Taalwe tenschap (T.A.L.F.) houdt dit jaar In sa menwerking met instellingen en bedrij ven. haar derde praktische zomerschool voor talen in België en Nederland. Evenals in 1959 en 1960 beoogt deze zo merschool voor talen gespreksmogelijk- heden te bieden aan belangstellenden in de toegepaste taalwetenschap, zoals do centen, vertalers, ingenieurs en journalis ten. P-» cursussen worden hier te lande in een groot aantal plaatsen gehouden. De eerste vond plaats op het terrein van He liport in Rotterdam. De secretaris van de T.A.L.F. is de heer J- B. A. Nijssen, post bus 6050, Den Haag. Oec. Raad van Kerken in september bijeen Zaterdag 16 en zondag 17 september zal in het conferentieoord De Pietersberg te Oosterbcek de jaarlijkse conferentie van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland worden gehouden. De voorzitter van de raad, prof. dr. W. F. Dankbaar uit Groningen, zal dc opening verrichten. Tijdens de conferen tie zullen inleidingen worden gehoudn door dr. E. Emmen uit Den Haag over: „Wat verwachten wij van New Delhi?" ds. H. J. de Kievid uit Eindhoven over: „Kerkherenigingen in Amerika" en ds. Th. B. W. G. Gramsberg uit Doorn over: „Kerkherenigingen in India en Ceylon". Het is duidelijk, dat de conferentie meer dan ooit in een impasse is ge raakt. Uit het feit, dat Tsarapkin het vroegere Russische ,.troika"-voorstel niet ter sprake heeft gebracht, kan afgeleid worden, dat de Sowjetunie geen enkele verwachting n.eer koes tert met het Westen tot overeenstem ming te komen inzake een kernproef- bare waarde i onschat- S URC Het bestuur der Sint Radboudstichting heeft dr. C. A. M. Haanen te Nijmegen benoemd tot lector in de faculteit der ge neeskunde aan de R.K. Universiteit voor het geven van onderwijs in de haemato- logie in de inwendige geneeskunde. De Engelse douane-auto riteiten hebben besloten, de grensformaliteiten voor automobilisten, die dit land bezoeken, te vereenvoudigen. Carnets en triptieken worden vervangen door eenvou dige formulieren, die als tijdelijke invoervergun ning beschouwd zullen Een botsing tussen een goederentrein en een lokomotief heeft de hoofdlijn tussen Londen en Schotland versperd. Zes spoorwegarbeiders werden gewond, van wie twee ernstig. Op het Amsterdamse hoofdbureau van politie heeft een jonge machi nebankwerker een zak met onderdelen van een granaat gedeponeerd. Onbekend gebleven jon gens hadden een „fik kie" gestookt en daar zulke onderdelen inge gooid. Na afloop van dit spel ging dc bankwer ker kijken en vond daar de achtergelaten zak. De vader van premier Verwoerd van Zuid- Afrika is gisteren op 86- jarige leeftijd overleden. De Oostenrijkse berg beklimmer Adi Mavr is gisteren bij een poging via de noordelijke wand de top van de Eiger te bereiken, om het leven gekomen. Het was de eerste maal. dat iemand probeerde deze helling, die als één van de ge vaarlijkste en moeilijkste van Europa geldt, alleen te beklimmen. Alpinis ten. die zijn tocht van uit een hotel met behulp van telescopen volgden, zagen hem naar bene den storten. Mayr ls de vijftiende alpinist, die zijn leven heeft verlo ren bij de beklimming van de Eiger. Soekarno knevelt oliemaatschappijen President Soekarno heeft gisteren bij decreet bepaald dat de drie grote bui tenlandse oliemaatschappijen In Djakar ta met onmiddellijke ingang 60 procent van hun Inkomsten uit de oliewinning aan de regering moeten afdragen. Het besluit werd genomen enige voor het vertrek van Soekarno naar de neutrale topconferentie in Belgradio. Tot het vorig jaar hebben de olie maatschappijen op een 50-50 basis ge werkt. Onderhandelingen over de toe komstige positie van de oliemaatschap pijen begonnen in januari, nadat in ok tober een wet afgekondigd werd op de winning van olie en aardgas. De onder handelingen. welke bedoeld waren te ko men tot samenwerking met door de re gering aangewezen staatsondernemingen zijn afgebroken. In het communiqué van fisteren werd gezegd dat de onderhan- elingen tot 27 aug. geen overeenstem- ming opgeleverd hadden en dat zij daar-, m voor onbepaalde tijd opgeschort wa- j Indonesië is op zes na de grootste lieproducent ter wereld. Woordvoerders van de maatschappijen hebben geweigerd commentaar te geven op het regeringsbesluit. De betrokken maatschappijen zijn de Amerikaanse Standard en Caltex maat-j schappijen en de Shell groep. 1 686) Lopen is een ontzettend ge compliceerde bezigheid. Degenen die voor de zoveelste maal de vier daagse hebben afgelegd, zullen het vlak na afloop van deze tocht zeker met deze uitspraak eens z|jn ge weest. Wanneer z|j bovendien nog de moeite hadden genomen eens na te gaan, welke spieren en gewrich ten in actie moeten komen om een gelijkmatige gang te bewerkstelli gen, zouden zij ongetwijfeld nog gro tere bewondering voor eigen en an dermans loopprestaties hebben ge kregen. (Waarmee uiteraard niets kwaads aan het adres van de dap pere tippelaars is gezegd). Tot de eenvoudig ste proporties te ruggebracht, kun- nen we bij iedere pas drie belangrij ke dingen onder scheiden die extra arbeid vragen: het lichaam moet enigs- zins worden opge beurd, het moet weer zakken en vervolgens moet een wisselende versnelling aan het lichaam worden gegeven. Deze drie gebeurtenissen waarvan de eer ste en dc derde verreweg de meeste energie vergen vereisen bU Ie mand die 65 kg weegt, een arbeid van ongeveer 6 kllogrammcter voor elke stap (die we gemakshalve op 77,8 cm lengte stellen). Voor één kilometer wordt dan een arbeid ge vraagd van 7712 kgm, welke waarde inderdaad ongeveer overeenkomt met de uitkomsten van gehouden proefnemingen, waarbij de tijdens de mars uitgeademde hoeveelheden koolzuur werden vergeleken met de overeenkomstige boeveelheden tij den* de ruststanden van het lichaam. Hel calorisch equivalent van de arbeid die tijdens een mar* van 1 km wordt verricht, Is 18 calorieën. En wanneer we het rendement van de menselijke spierkracht tijdens het normale lopen, overeenkomstig de door Atzler verkregen uitkomsten, op 1/3 stellen dan zijn voor het le veren van die 18 calorieën dus 54 TOCH IS HET ZO! calorieën nodig geweest. Deze 54 ca lorieën, met welke energie 1 kilome ter kan worden gelopen, kunnen ge leverd worden door de verhrandings- warmte van 13 grar suiker. Nu moet U eens naar uw suikerpot kijken. Laten we aannemen, dat dit gebruiksvoorwerp normale afmetin gen heeft, dus niet de sierlijkheid dient, waardoor het te klein ls. noch op het gemak ls berekend, waardoor de pot te groot zou kunnen zijn. Neen, het ls een doodgewone huis-tuln-of- keuken-suikerpot, die dus ongeveer Fj pond suiker kan bevatten. De re kening wordt daardoor al bijzonder eenvoudig, want die suikerpot kan dus gevuld worden met een hoeveelheid suiker, die twintig maal zo groot ls als de hoeveelheid, die nodig was om 1 km af te leggen. Mat.w. in de suikerpot zit voldoende suiker om u op te laden met een hoeveelheid energie, waarmee u 20 km kunt lopen. Deze suiker zou óók voldoende zijn om een vérspringer 125 maal een sprong van 6 m met aanloop te doen uitvoeren, of om iemand die 65 kg weegt een berg ter hoogte van 2170 meter te doen bestijgen. Hoewel deze laatste uitkomst er op papier mis schien wat te gunstig uitziet, want dergelijke klimpartijen zullen in het algemeen veel lagere resultaten te zien geven, afhankelijk van de hel lingen en de vaardigheid van de kllm- In leder geval kunt u uit het voor gaande constateren, dat de Inhoud van uw suikerpot ruimschoots vol doende Is om heel wal op athletlsch gebied te presteren. En wanneer „die suikerpot alwéér leeg Is" en we heb ben deze athletlsche prestaties achter. *'1® gelaten, kunnen we op onze vingers natellen, dat we de kans lo pen te dik te worden. Maar nu iets anders: weet u dat de zeespiegel ongeveer 70 m zou stijgen ais bet Us van de polen zou smelten?

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5