Stil DE DOKTER aan 'f woord Kampeercentrum zal aan werk nieuwe stoot geven KRONIEK Gouden jubileum bond van G.J.O. nadert Luisterrijk begin Romantisch Grotiusherdenking huwelijk in kamer van banneling Een woord roor vandaag Kunst tegenhanger voor dreigende vervlakking Vroegere vluchtelingen wonen veilig in Bergell OVERPLAATSING VAN ORGANEN STRAKS GEWOONSTE ZAAK TER WERELD? 1 ANDERZIJDS TRIEST VERHAAL „Toen ik maandagmorgen de kerk aanveegde en de dominee zijn wekelijkse praatje kwam ma ken, had ik niet veel te bewe ren. Ik heb het hem maar ver teld waarom ik zo stil was. Vo rige week was de koster van het naastbijzijnde dorp bij ons op be zoek en hij deed een triest ver haal, dat ik sindsdien maar niet meer kwijt kan raken." Aldus schrijft De Koster in de Gere formeerde Kerkbode" voor de classes Barendrecht en Dordrecht en hij vervolgt: zijn fiets voor het huis van i ke zette, en had daarmee onver wachts gezorgd voor de zo lang begeerde vacature, Nee, de ge meente van Christus is lang niet altijd goed voor Zijn dienaren. Het is Jammer dat men het zeggen moet, maar al was er uiteraard zo vlak in de buurt wel iets van be kend. achteraf bleek ons de helft nog niet aangezegd. Het is ook moeilijk om veertig jaar te luiste ren naar een viool met één snaar. Onze dominee ruilde wel eens met hem, en onze kerkeraad weigerde dat niet, maar zei dan wél: met zo vaak, hè? Hij was ook geen eta leur in het preken. De éne schuwe altijd het gevoel dat hij nederig om excuus vroeg voor het weinige dat hij te brengen had. Verder bleef die blik. en zelfs een wijsvinger, aan de geschreven preek gebon- ge collega's en gingen, maar als ze weer een beroep hadden ontvangen, was de oude dominee de eerste die hen daarmee onbaatzuchtig feliciteerde. Op een briefkaart, en met het ste- riotiepe slot: ,,God leide uw weg in Zijn gunst!" Voor hém was er ei genlijk geen sprake HM hèm was er alleen En nu en dan een paar jonge men sen in de gemeente die het éne uur van onbedachtzaamheid betreurden maar door zijn stille zorg Jezus weer teruggevonden, Jezus en zich- De mensen hadden al lang hard op uitgerekend, hoe lang het nog duurde voordat de dominee met emeritaat zou gaan. Het deed hem wel zeer, want hij hield van zijn ambt, al zou hij dat maar zeld zaam uitspreken. Maar één ding lokte hem toch óók wel aan: zich meer aan zijn dochtertje te kunnen wijden. Ik zeg maar dochtertje, want ze was ondanks haar jaren toch maar kind. De koster heeft het haar moeten vertellen dat haar vader naar Jezus was gegaan en nam haar mee naar zijn huis, waar ze nu nog is. Ze heeft wel geschreid, maar nog meer gezongen: „In de hemel is het schoon". moet u vooral niet denken dat Nu 11 de gemeente zich onbetuigd liet. De oudste ouderling had in zijn hele leven nog niet zoveel goeds MÊJ^LHl daar verder ook gelaten. Of hij er stil verdriet over had, zal niemand ooit kunnen zeggen, want God had hem tot een zwijger gemaakt. TAE kerkeraad deed met hem als *-> met een kapotte gummibal: nu eens kwam de deuk aan de ene kant te zitten en dan weer aan de andere kant. Ten slotte was het meer deuk dan baL Ook was de ho norering voor de kerkeraad een uiterst eenvoudig probleem. De do mineesvrouw was gestorven bij de geboorte van het enige kind waar op ze samen tien Jaar hadden ge wacht. Het was een meisje, dat niet helemaal goed was. Wel ontzet tend lief cn aanhankelijk, maar met een klein verstand. Éénmaal schijnt de vader er iets over te hebben hebben twee mensen nu nodig? En het meisje kon toch van leren niet veel kosten, zeiden de broeders Natuurlijk waren er wel enkelen die er anders over praatten. De koster b.v. die hem met hart en ziel was toegedaan. En sommi- go zieken, die al half getroost de dominee gezegd als in dat éne toespraakje bij de begrafenis. En de kerkeraad hield zich prach tig. Aahstonds werd een actie ont ketend om een „steen" te plaat sen. Zover is het echter nooit ge komen. Wilde dat plan n.l. kans van slagen hebben, dan was de me dewerking wel nodig van de broe der met de dikste duiten. Dat is een man met een groot vervoers bedrijf, wat grof in de mond maar royaal voor de kerk. Overigens als kerklid niet al te geslaagd. Avond maal vieren deed hij nooit: daar was hij te slecht voor, zei hij. Trou wens, met het kerkgaan improvi seerde hij ook zo maar wat, en niet zelden pikte hij een graantje in een dorp verderop. Maar toen de ouder- jullie je niet? Eerst de oude het leven zuur maken en daarna voor de show de graven der profe ten bouwen? De lijst is wat beteuterd opgebor gen en de steen kwam er niet. Maar het grafschrift kwam er toch wél. Daarvoor zorgde het dochter tje. De vervoersman heeft aange boden, haar opname in een inrich ting te zullen bekostigen. Ze moest alleen nog even op plaats wachten. Intussen vertoeft ze nog bij de kos ter. De vervoersman zei het eer lijk: mijn gezin is er te ruw voor. Ze loopt nu zo van de één naar de ander en zegt: Vader was zo lief! En met een aandoenlijk ge- zóóó'n goeie domi- ONZE dominee is nog wel jong, maar mild en wijs. Heeft die geschiedenis je zó geschrijnd, kos ter? vroeg hij. Dan zul je 1 dingen moeten leren. Ten eerste de ogen op dat iedere gemeente maar meente van tollenaren en zonda ren is en dat iedere kerkeraad daar een exposé van geeft. En de zon den van kerkmensen zijn niet al leen duurder maar ook venijniger. En het tweede dat je nog leren moet: het is de Here die genade en ere geeft. Dat is misschien zo geregeld omdat de mensen het toch niet doen. En heoft de Here het ook niet bij mijn oude collega gedaan? Nu dan, het is een dwaas die het van de ménsen verwacht! Ik geloof wel dat onze dominee gelijk heeft. Maar ik kon toch niet nalaten om in mijn avondgebed zo terloops even aan de Here te vra gen: zijn dit Uw kinderen? IN FEBRUARI zal de Bond voor Gereformeerde Jeugdorganisaties een halve eeuw bestaan. Het wa ren indertijd mannen als Joh. C. Francken en M. Grashoff, die de organisatie voor „knapen en meis jes" in het leven riepen. Die knapenvergaderingen en later de „kleine meisjesverenigingen" had den vooral ten doel de jeugd van 12 tot 16 jaar wat uitgebreider kennis bij te brengen omtrent de Bijbel, de vaderlandse en de kerk geschiedenis. Verder was er in de zomermaanden te Beekbergen en Driebergen gelegenheid om samen een week in de vrije natuur te zijn. Dat kampwerk is er nog steeds en het zal in het jubileumjaar 1962 weer bijzondere aandacht krijgen. Men wil namelijk te Driebergen een heel nieuw gebouw zetten ter vervanging van hel aftandse geval dat daar nu nog staat. De financiering lVz ton van dal nieuwe gebouw (bedoeld voor de jon gere groepen uit de bond, die niet in tenten maar in een gebouw overnach ten) valt buiten het gewone budget. Daarom heeft men een afzonderlijk gi ronummer aangevraagd 50600», waar oud-leden van de organisatie hun bij drage op kunnen storten, nadat natuur lijk eerst al de jongeren zelf stevig hebben bijgedragen. Men hoopt ook op een collecte in de gereformeerde kcr- Dit nieuwe gebouw, dat een capaci teit van tachtig bedden heeft, zal in de winter moeten dienen voor conferenties en instructieweekends. Want aan de leiders vorming wordt grote aandacht geschonken. Dat moet ook wel. Want, zoals de voorzitter van de Bond voor G. J. O., dr. J. L. P. Brants te Emmen op een persconferentie te Utrecht uiteenzette, het jeugdwerk heeft van lieverlede nieuwe wegen ingeslagen. Zoals het kamperen niet meer is „een weekje ge zellig bij elkaar zijn", maar wezenlijk deel uitmaakt van de vorming der jeugdigen (daar lijdt de gezelligheid helemaal niet onder!), dienen ook de Geslaagd met 250 mentoren verslaggevers) het communisme aan. Daar zijn er die .lijf ende goet al tesamen" willen ge ren voor hun ideologie. In die wereld van Oost en West, al dus dr. Brants, tvillen wij ook als gere formeerde jeugdorganisatie het koning schap van onze Heer Jezus Christus proclameren. Wij willen onze meisjes en ns laten zien, dat zij in dienst rijk r ienst van de medemens mogen en moeten stellen. Dat dit werk een goede entrée heeft in de gereformeerde kerken, kan men aflezen uit de ledenstatistiek. Terwijl allerlei jeugdwerk met neergang in le dental te kampen had, is de Bond voor G. J. O. steeds gegroeid. Er zijn nu een 42.000 leden op de clubs, die ge leid worden door ongeveer zevenduizend leidsters en leiders. Geen schetsen De grote vraag, waarvoor de jul rende bond telkens staat, is: hoe men wij onze leiders? Vroeger was dit clubavonden niet m de eerste wat te vermeerderen. Het werl richt op het „christen zijn in woord Uit het laatste blijkt reeds, dat het Jeugdwerk beslist niet tot de vobrbije tijden behoort. De wereld heeft behoefte aan mensen met een ideaal. Deze men- sdn worden er in West-Europa steeds minder gevonden. Wel treft men ze bij RIJN-SCHELDE Vorige week hebben de Kamer* van koophandel ran Antwerpen en Rotterdam rlkaar gevonden in een plan, dat voorziet in de heropening Tan de Kreekrskdam te Rath, waardoor een nieuw kanaal Zn id-Revel and tasaen Ooster- en Wester- aohelde kan ontstaan. De N ie n w e Rot terdamse Courant schrijft hier over in een commentaar o.m.„Het heeft geen zin, nu beide partijen het eens zijn geworden, het verleden op te rakelen. Ver heugenis past slechts over de perspectieven die ziob thans beginnen af te tekenen dank zij particuliere onderhandelaars die begre pen, dat het eindelijk was: nn of nooit. Bij de Rotterdamse afgevaardigde stond voorop de wens met de znideihuren de nabuurschap te leven; vooral met bel voornemen om van de Europeae unie een succes te maken en, op basis van nauwe samenwerking met de Beneluxpartners, zich in liet geïntegreerd rakende Europa een redelijke plaats te veroveren. Aan Belgische zijde was men zich ervan bewust, dat een groot kanaal als dat naar het Hollands Diep, dat voor een belangrijk deel door België betaald zou moeten wor den, in eigen land parlementair moeilijk haalbaar zon rijn; vandaar dat er bij baat bereidheid was tot een compromis. Aan de andere kant was er in Rotterdi kringen het besef, dat men de Belgen ten langen leste in zekere mate tegemoet diende te komen, wilde men niet enerzijds op zirb laden bet verwijt dat men al te zeer tegen de geest van Benelux in handel de, en anderzijds het verwijt dat men de belangen van West-Brabant dat sinds jaar en dag popelt om te kunnen inhaken op de mogelijkheden die een nieuwe verbinding met de Rijn zou bieden te ze geren. Onder deze omstandigheden vonden beide partijen elkaar. Er moge nu worden aangedrongen op ken snell> beslissing vin beide regeringen. In België zijn geen moeilijkheden te vrezen Brussel is al lang blij wanneer het „lasti ge" Antwerpen tevreden is. En in Nederland? Er moge enig getnok zijn in kringen om Plein en Binnenhof, wie bet wellicht niet welgevallig „buitenstaanders" knopen hebben doorge hakt die langs de officiële weg unootwar haar bleken, en Rijkswaterstaat moge blij ven zitten met een fraai ontwerp V» groot kanaal, vertronwd mag word. perfectionisme en dépit niet de unieke kans zullen verspelen die zich thans voordoet de verhoudingen met België blijvend te verbeteren." liet Algemeen Handelsblad be sluit sijn commentaar ala volgt: „De perio de voor de aanpassing van Antwerpen aan de vrije concurrentie 15 tot 20 jaar wordt genoemd is seer ruim. Antwerpen mag rrop rekenen, dat ren Europees beleid eerder een langere dan er periode zou eisen. Er bestsan structurele verschillen tussen de twee haven», niet sl leen wal bet loonpeil betreft, masr ook door de gemeentelijke verhoudingen en de kostenverdeling van de kanaal- en haven installatie* Het ts natuurlijk in de eerste plaats de saak van België om detr verschil len ala die e* inderdaad een belangrijk' In slot Loevestein is gisteren een huwelijk voltrokken, het twee de in de geschiedenis van deze eeuwenoude veste. In 1627 werd hier Amoldus Geesteranus in de echt verbonden met Suzanna van Oostdijk. Geesteranus, een re monstrants predikant, verbleef op Loevestein in gevangenschap, evenals Hugo de Groot. Grotius was gisteren de aanleiding tot een twintigste-eeuws huwelijk in het oude slot De oprichter van de inter nationale „Grotlus Stichting", dr. Hans Keiler uit Duitsland, trad hier in hgt huwelijk met Rosemarie von MaltifL Het paar had de gelegenheid aange- bleef, hun huwelijk te laten inzegenen. Kaarslicht In de door kaarslicht en enkele late zonnestralen verlichte „Grotius-kamer", verrichtte ds. J. Brinkerink uit Hardinx- veld deze plechtigheid, welke uniek in de geschiedenis genoemd mag worden- Omstreeks het middaguur hadden de circa vijftig deelnemers aan de Grotius herdenking zich naar het slot Loevestein ingescheept Eveneens in de Grotius- kamer" werd de herdenkingsbijeenkomst geopend door dr. Hans Keiler. Hij heette vooral welkom „degenen, die verre reizen niet geschuwd hebben". Er zijn zelfs af gevaardigden gekomen uit Argentinië, de Filippijnen, Griekenland, Japan, India. Polen en Panama. a/St met RDTERDON Religie zijn werk vrij eenvoudig. Een aantal goed willende ouderen „runde" dat vereni gingswerk wel. Bet ging er trouwens nogal statisch toe. De knapenvergaderingen mi meis jesverenigingen waren eigenlijk m tuur jongelingsverenigingen en „grote meisjesverenigingen". Men had zijn jeugdbladen met vastgestelde schetsen voor het hele land (twee inleidingen op een avond) en de leiders kregen hun aparte blad. Tegenwoordig worden in de bladen „Bloesem" voor meisjes, „Jeugd" voor jongens geen schetsen i opgenomen, maar slechts leesbare stukjes geplaatst over onderwerpen, die mogelijk in clubverband aan de orde kunnen komen. Haast alles hangt af van haar of hem, die de leiding heeft. Waarbij men niet moet vergeten, dat de groep vroeger bedoeld was voor jongeren van 12 tot 16, terwijl er nu al clubs zijn voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Er wordt gezocht naar een verdere differentiatie. Men wil ook de 15- ei 16-jarigen meer in een eigen ge meenschap plaatsen. hinderpaal vormen recht te trekken. Anderzijds brengen de belangen van Rot terdam, rnimer genomen van heel land, voor het zuidelijke deel, het bestaan m goede waterverbindingen tnee. D« wikkeling van de Rijn-Schelde-delta gaat in de richting van de vorming van één groot gebied, dat voor sijn industriële ont wikkeling veelbelovend is, niet bet j~~tgÊ door de Delta-werken. Zo zullen in een nabije toekomst de hs- venbelangen van Rotterdam en AntwerpeD wellicht «eer nauw verweven woeden.'" „Wij Grotianen in een broederschap bijeen, moeten ons niet laten beïnvloe den door de meningsverschillen onze regeringen", zei dr. Keiler. „Het volkerenrecht, waarvan Hugo de Groot de grondlegger is geweest, vormt de krammen, die de verdeelde wereld samenhouden. Dit recht zal een religie >or de volkeren moeten worden." Morgen, op de sterfdag van hun gro te voorganger, gaan de Grotianen naar Rotterdam, waar Hugo de Groot pen sionaris geweest is en naar Delft, zijn geboortestad, waar hij begraven ligt in de Nieuwe Kerk. Zware straf voor Russische christen Een rechtbank in de Russische stad Nakhodka, heeft een lid van een godsdienstige secte veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf omdat hij kinderen in zijn geloof had opgevoed en hun had verboden deel te nemen aan communistische gezelligheidsbij- eenkomstcn. Dit is gemeld door de Prawda. Het blad identificeerde de veroordeelde als N. P. Goretpi, leider van een secte, be kend als de chirstenen van het geloof van de vijftigste (dag?)" Volgens een bericht uit Nakhodka bij Waldiwostok hadden de gelovigen hun kinderen verboden deel te nemen aan het gezelschapsleven, sowjetliederen te zingen en zich aan te sluiten bij de pio niers en de Komsomol, een communisti sche jeugdorganisatie. Drie andere leden van de secte zuller volgens de Prawda vervolgd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te St. Philipsland: J. Vink te Besoyen. Aangenomen naar Schiermonnikoog (toez.)E. J. Alberts, kand. te Amsterdam. Beroepbaarstelling: W. v. d. Hoek, zen- dingspred., Javastraat 32, te Alphen a d. Rijn, G.G.S. van Hoogstraten, vic. te Zwijndrecht, Neptunusstraat 9, Eervol ontslag voor curator Van Andel Bij k.b. is niet ingang van.l oktober vegens het bereiken van de zeventigjarig leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de heer J C. van Andel als lid van het college van curatoren van de Rijksuniversiteit te Groningen, onder dankbetuiging voor de belangrijke in de ze functie aan den landse bewezen dien- De heer Van Andel ls onder meer neesheer-directeur van de Psychiatrisc Inrichting in Franeker geweest Hij ook bekend door zijn vele populair-v tenschappelijke publikaties over kinder psychiatrische onderwerpen. Afscheidscadeau voor dr. J. J. Buskes Dr. J. J. Buskes, die wegens gezonds- heidsredenen vervroegd met emeritaat gaat, zal zondagavond 24 september om zeven uur afscheid nemen in de Wester- kerk te Amsterdam. Voor dit afscheid nam „Woord en We reld" het initiatief tot een inzameling dr. Buskes een afscheidsgeschenk aar bieden namens zijn vrienden uit het hele land. Voor dit doel kan men bijdragen storten postrekening nr. 31.79.01 t.n.v. „Woord Wereld" met vermelding: afscheid dr Buskes. Het is de bedoeling dat de gevers er geefsters bij het aanbieden van het ca deau aanwezig zullen zijn, op een noj nader te bepalen avond in de aula var het Instituut voor de Tropen te Amster dam. Bij het geschenk zal een register worden gevoegd met de namen en woon plaatsen van degenen die aan het ge schenk hebben bijgedragen. Maar onophoudelijk komt de bond weer voor de vraag te staan: hoe be mannen we de groepjes met mensen, die vruchtbaar kunnen werken? Iets nieuws is het mentorenplan, dat op 1 september a.s. start. Dan zullen over al in het land leidsters en leiders maandelijks bij elkaar geroepen wor den, om met elkaar over het werk te spreken, waarbij zich dan een oudere deskundige, een mentor, bevindt. Hoewel sommigen erg sceptisch te genover dat mentorenplan stonden, men er toch in geslaagd reeds 250 mentoren te vinden. Het zou mooi zijn, aldus dr. Brants, wanneer in de toekomst 450 waren. Deze mentoren begeleiden het jeugdwerk de 12 tot 16-jarigen. Verloopt al laar wens, dan wordt volgend jaar iets dergelijks opgezet voor de club leiding in de sector van 8 tot 12 jaar. De Bond voor G. J. O. heeft ook een mooi boekje uitgegeven, „Richtlijn", dat voor alle leidsters en leiders be stemd is en waarin zij voor elke tak van het clubwerk aanwijzingen krijgen. Wie dit boekje doorleest, begrijpt hoe veel er toch aan vast zit om deze vorm van jeugdwerk goed te laten draalen. bestuurslidmaatschap van de Bond voor G. J. O. is, naar wij ver moeden, geen bezigheid voor rustbe- hoevende lieden. Op de eigenlijke jubileumviering ko men wij nog terug. Wel kan reeds me degedeeld worden, dat hoogtepunten zullen zijn de bondsdagen op 27 en 28 april in het Kurhaus te Scheveningen en de twaalf openluchtbijeenkomsten voor de jongeren zelf op 12 juni. Een en ander moet worden een manifestatie van dankbaarheid en vooruitzien, zoals dr. Brants het typeerde. Jndien wij zeggen, dat ivij geen zonde hebben, misleiden wij onszelf en de waarheid is in ons niet. Indien wij onze zonden belijden, Hij is getrouw en rechtvaardig om ons de zonden te vergeven en ons te reinigen van alle ongerechtig heid" de tweede opmerking van Johannes in zijn brief en alweer zo nuchter-logisch, dat het gevaar groot is, dat men er overheen leest. Immers, al evenzeer is ons met de paplepel ingegeven, dat wij mondige mensen" zijn we gebruiken die woorden zo gemakkelijk alsof het om de gewoonste en meest vanzelf sprekende zaak van de wereld gaat. Maar zo is het niet let op dat woordje „rechtvaardig", dat Johannes in zijn brief invlecht. Men zou verwacht hebben: God is getrouw en barmhartig of iets dergelijks Johannes legt echter mede de nadruk op Gods rechtvaardigheid. Want er is een groot verschil of wij (te gemakkelijk) praten over onszelf als .mondige mensen" of dat we „onze zonden belijden", zoals de apostel vraagt. „Kinderkens"schrijft Johannes, „wij hebben een voorspraak bij de Vader, Jezus Christus, de Rechtvaardige; en Hij is een verzoening voor onze zonden en niet alleen voor de onze, maar ook voor die der gehele wereld." Een voorspraak niet voor mensen die over hun zonden praten, maar voor hen die hun zonden belijden Mr. Scholten opende Jeugdfestivtd Velp (Van een medewerker) In het Rhedens Lyceum heeft staatssecretaris mr. Y. Scholten van O., K. en W. maandagmiddag met een toespraak tot 450 middel bare scholieren het derde Jeugd- festival-Velp geopend. Er waren ook talrijke oud scholieren, officiële zelfs, onder wie de wethouder voor kunstzaken van Rotterdam, mejuffrouw mr. J. Zeelenberg, die was gekomen namens de gemeente en namens Prot. nederzetting in Zuid-Zwitserland brengt in de Alpen, zal op een keer plotseling ontdekken dat er in het uiterst zuiden van Zwitserland en in het verste noorden van Italië een dal loopt, dat is onttrokken aan de Rooms Katholieke Kerk en dat wordt beWoond door Italiaans sprekende protestanten. Hoewel er in de Alpendalen van Piemonte eveneens protestantse nederzettin gen te vinden zijn, die van de Wal denzen, is de geschiedenis van het dal Bergell enig in zijn soort. Bergell is een dal dat vanaf de Malo- ja Pas trapsgewijs afdaalt naar het Como Meer; er doorheen loopt het ri viertje Maira dat in het meer uitmondt. Bergell ligt in het uiterste zuiden van Zwitserland, aan de zuidzijde van de Alpen. Het is een prachtig woest land schap. De hellingen van het dal zijn be groeid met kastanjebossen en de zon brandt heet op de kleine dorpen, die met hun dicht opeen gebouwde huizen en hun barokke kerken met slanke torens meer op stadjes dan op dorpen lijken. De mensen in Bergell spreken Italiaans in een lombardisch dialect met Ladini- sche klanken de Ladinen zijn een oude volksstam in de Alpen en zij lezen Italiaanse kranten. Wanneer men echter een der dorpskerken betreedt, staat men vol verbazing stil; tegen elke verwachting in blijkt het interieur ui terst sober te zijn. In de hele kerk is geen altaar te vinden en alle nadruk ligt op de kanseL Vluchtelingen vluchtten voor de roomskatholieke in inquisitie en die in de dalen van he zuidelijke deel van Graubünden bescher ming vonden en een veilig oord om te wonen. Het is nagenoeg onbekend dat Luthers geschriften ook in Italië weer klank hebben gevonden. Niet slechts on- geestelijken, tot ontzetting van de kerk die de hervorming in haar stam land in de kiem wist te smoren. Enige duizenden opstandelingen ontkwamen buitenland. naar het Zwitserse Bergell, naar Puschlav, ten zuiden van -de Bernina Pas en naar Veltlin. Veltlin, dat. sinds honderd jaar Ita liaans gebied is, Werd al spoedig weer roomskatholiek. De vijftiendaagse Bar- tholomeusnacht van hét jaar 1620, toen in een verschrikkelijk bloedbad in dit dorp zevenhonderd protestanten de dood vonden, staat voorgoed gegrifd in de geschiedenis van Veltlin. Ook in Pusch lav kon de protestantse meerderheid zich niet handhaven; er zijn n slechts achthonderd protestanten Gespaard Anders is het in Bergell gegaan. Het bleef gespaard voor vervolgingen, zodat men hier op het ogenblik 1500 protestanten aantreft, die zijn deeld over zeven gemeenten met predikanten. De reformator van Bergell was Pier Paolo Vergerio, die bisschop en pause lijke gezant is geweest voor hij door be studering van Luthers geschriften pro testant werd. Zijn achtervolgers wist hij van zich af te schudden door Bergell te vluchten, waar hij streeks 1550 met zuidelijk temperament de strijd voor het nieuwe geloof heeft gestreden. „Luther weide", zo heet nog vandaag aan de dag een met gras begroeide vlakte aan de rand van het dorp Soglio. Het was de plaats waar de bergboeren in 1552 besloten dat zij zich bij de reformatie aan zouden sluiten. Wanneer men uitziet met zon overgoten dal Bergell, dat loopt door het landschap dat een der schoonsten van de hele Alpen is moet men denken aan de woorden van de beroemde schilder Giovanni Sog lio die hier aan zijn Triptychen werk te en die over Soglio sprak als over „de drempel van het paradijs." het Jeugdfestival Rotterdam, dat daar volgend jaar voor de niet- schoolgaande jeugd zal worden ge houden. Scholten, die zijn toespraak baseerde op het door Guillaume v. d. Graft bedachte festival-motto „Kunst siert de mens", vond, dat kunst in het leven van ieder een noodzakelijke en onmisbare sier is. De staatssecretaris, uit hoofde van zijn functie van kranten-lezen een „tweede leven" heeft gemaakt, bleek in een terzijde van mening te zijn, dat er sprake is van een geestelijk manco in de aard van de Nederlandse dagbladen: kunst vind je zelden op de voorpagina's („jullie lezen toch wel eens kranten") en zij mocht daarop toob eigenlijk wel aanspraak maken, vond hij. Hij lichtte zijn wens nader toe, het door wereldpolitiek ont- ad'elde beeld van die voorpagina's te veranderen: „Kunst is een tegenhanger voor een dreigende vervlakking". De heer Scholten stond ook even stil bij het feit, dat er zoveel meer meisjes dan jongens aan dit festival deelnemen. „Het is jammer, dat de jongens zich deze week hebben laten ontgaan, en misschien ook jammer voor de meisjes," zo voegde hij daaraan toe. maar hij zag daarin toch een goed vooruitzicht. De meisjes nu, die straks huisvrouwen zu'»en zijn, zouden hun huis beter inrichten; „de kunstgevoeligheid", die de staats secretaris a priori veronderstelde, ..zou de belangrijke taak van de meisjes later te pas komen". MENS ONTDEKKEN Guillaume v. d Graft sprak tenslotte /er zijn eigen festival-thema. Het werd _»n inleiding, die later in de wandel gangen bij sommige deelnemers enige lang gejongleerd met vele briljante woordspelingen, die weliswaar niet liet odium van onverteerbaarheid droegen, maar die sommigen toch wel aanleiding zal hebben gegeven tot de verzuchting, dat het overzicht op deze taaltuin werd verhinderd door teveel aandacht aflei dende bloemen- De quintessence van v. d. Grafts ver heven (en diepzinnige) inleiding was zijn heenwijzing naar het „zoeken naar de mens", het uit-zijn op het menselijke, de mens te ontdekken, te openbaren. Dat Zoeken „naar het eeuwig men selijke" vond v. d. Graft sierend voor de mens. Daarin ligt, volgens hem. 's mensen adeldom. En: „het behoort tot de aard van de mens, dat hij de schoonheid najaagt", dat hij de kosmos (in zichzelf rustend geordend geheel) najaagt. De Grieken vonden de kosmos al een sieraad. Zo legde hij het verband met het thema, dat de kunst de mens siert. Maandagavond zagen de deelnemers in de Stadsschouwburg van Arnhem het toneelstuk „De wonderdoenster" van William Gibson, in de opvoering van Theater. De leiding van het festival deed in de koffie-pauze de merkwaardige ontdekking, dat er deze week vrij veel middelbare scholieren zijn, die nog niet eerder in een schouwburg toneel hebben gezien. Aartsbisschop van Conakry uitgewezen Volgens berichten van de Guinese ra dio heeft president Sekou Toure de uit wijzing van de aartsbisschop van Cona kry, mrg Gerard de Milleville. gelast. Deze zou zich hebben verzet tegen natio nalisatie van de missiescholen. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Amemuiden, vac. H. K. Poelman Azn: P. C. L. de Jager te Raamsdonksveer en K. Meima te Bun schoten. Beroepen te Zijldlik: M. van der Hei den. kand. te Sassenheim. Vragen op medisch gebied zenden nan de redactie van ons blad met linksboven op de enveloppe t Medische Rubriek. Antwoord wordt gegeven, betzij per brief, hetzij in deze wekelijkse kolom. \de toekomst verschillende organen van het menselijk lichaam zonder veel problemen zullen kunnen worden overgebracht naar andere mensen, die door ziekte of ongeval om één of ander orgaan dringend verlegen" zitten. We zijn met de problemen al een aardig stuk ge vorderd. Diverse organen, zoals nieren, hart en bot ten, kunnen nu reeds zij het vaak met grote moei lijkheden „overgeplaatst" worden. Dat dit met de huid reeds langer mogelijk is, zal bekend zijn; niette min willen we het daar nog even over hebben. Waüneer door een verbranding, letsel of ziekte een uitgebreid huiddefect ontstaat," zal het meesten tijds voor het lichaam ondoenlijk zijn, binnen een redelijke tijd dit defect van een nieuwe huid te voor zien, waardoor bovendien grote infectiekansen ont staan. Het is daarom niet te verwonderen, dat men reeds eeuwen geleden pogingen gedaan heeft de ontstane huidloze gedeelten te bedekken met huid van de patiënt zelf, of zelfs met huid van anderen. Helaas bleek echter, dat in vele gevallen de over gebrachte huid niet „aansloeg", met andere'woorden: de huidlap stierf na enige tijd toch af en werd afgestoten. Maar in andere gevallen bleef de overge brachte huid wèl gezond, en groeide met de onder huid vast. Het huidtransplantaat, waarbij de patiënt zelf voor de huid zorgt noemen we een autotransplantaat, en deze kan. op welke plaats ook aangebracht, vrij wel altijd blijven voortleven. Deze transplantaties vinden in de medische werled dan ook uitgebreide toepassing. Wanneer de ene mens de andere aan huid helpt, spreken we van homotransplantatie, en hiermee heb ben we veel meer moeilijkheden. Bij een uitgebreide verbranding bijvoorbeeld, kan het voorkomen dat de patiënt zelf niet meer over voldoende huid beschikt om overplaatsing mogelijk te maken. Indien een pati ent meer dan 20 van zijn huid heeft verloren ont staat een levensbedreigende situatie. We kunnen dan onze toevlucht nemen tot een homotransplantaat, doch moeten we niet verwachten dat de overgebrachte huid blijvend „houdt". Toch is een groot voordeel dat de infectiekansen aanmerkelijk geringer worden, omdat het voor bacteriën zeer moeilijk is door de huid heen te dringen. Het geeft dus een bescherming, die een patiënt in deze hachelijke omstandigheden best kan gebruiken! Het vroeg of laat afstoten van de aangebrachte huid van een „donor" hangt van verschillende facto ren af. Als de donor een familielid is, laat het af stoten langer op zich wachten. Bij eeneiige tweelin gen (herkenbaar aan vele dezelfde eigenschappen, zoals: geslacht, kleur der ogen en haar, bloedgroep, enz.) is de kans zelfs groot, dat de huid niet afsterft Men kan op verschillende manieren de huid „af nemen". Een huidlap kan men verkrijgen met behulp van een soort verfijnde ..kaasschaaf'. Ook kunnen kleine eilandjes uit de gezonde huid worden ge ponst. De eerste methode geeft uiteraard een vrij grote verwonding. Met de eilandjes kan men echter zeer goed werken. Men legt ze weer als eilandjes in het getroffen gebied. Ze slaan snel aan en groeien uiteindelijk aan elkaar. De eerste dagen is het nog moeilijk om te zeggen, of de transplantatie gelukt is. Soms kan het zelfs weken duren, alvorens men enige t zekerheid heeft. De afstoting beperkt zich niet alleen tot de mense- i lijke wezens. Bij alle gewervelde dieren treedt deze reactie ook op. Men veronderstelt, dat de afstoting J veroorzaakt wordt door één of andere onverenig- baarheid tussen de donor en degene die het weefsel 1 ontvangt, „gastheer" genoemd. Er vormen zich bij de l gasthee. tegenstoffen, die trachten het aangebrachte transplantaat te vernietigen want het blijkt dat, wanneer men voor de tweede maal van een zelfde t donor aan een zelfde patiënt weefsel geeft, er eerder j een afstoting ontstaat Er waren reeds tegenstoffen gevormd tegen het weefsel van de donor. Allerlei proeven zijn en worden er gedaan om te trachten de reactie van de gastheer tot een minimum te beperken met meer en minder goede resultaten. Transplantatie van weefsels opent een weg om vele levens te redden, patiënten weer valide te maken, onoogelijke verminkingen te verbeteren, enz. Wan neer het probleem der tegenstoffen eenmaal zal zijn opgelost, zal het wellicht in de toekomst mogelijk i zijn grotere en ingrijpender transplantaties te ver- j j richten van diverse belangrijke organen. Evenals een „bloedbank", waar men over bloed be- j schikt van diverse bloedgroepen, zal er een weefsel- bank moeten komen, zoals die nu reeds bestaat voor het hoornvlies van het oog. Vóór alles zal dan het publiek moeten worden opgevoed, opdat men de noodzaak van het in voorraad hebben van homotrans- J plantaten leert inzien. Of het even gemakkelijk (ik J r ter beschikking

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2