dokter regan Na een fascinerende sleep: Triton nu op z'n poten ar s ar i T-uur met „fijn weertje en een kalm zeetje Beter resultaat in melkhandel Jongen uit Monster verongelukt Dieren kwamen met geschenken aan Vijf verdrinkingen in dit weekende T MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 Dam-vraag 138 (Eerste publicatie) r s? a i 9 1 1 m i e r* Zwart: 11, 12. 13, 14, 18, 19, 21, 24, 27. Wit: 28, 30, 32, 34, 36, 37. 38, 40, 43. Een bijzonder aardige stand van de 'ïeer J. J. van Tol te Rotterdam: de kleuren gescheiden, als het ware zo uit een partij. Het is geen zware kost: tempo en meerslag maken de winst mogelijk. Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 138 In het eindspel van dr. W. Dittmann was dit de stand: Wit: Kcl. Ldl, pi c5 en e2. Zwart: Ka2, pi a3, c6, e4 en h4. De winstvoering kost tien zetten en •erloopt aldus: 1. Ldl-c2!, h4-h3 speelt zwart 1 e3, dan volgt er La4!, h3; 3. Kc2! en verder als in de oofdvariant); 2. Lc2xe4; h3-h2; 3. Ó:l-c2 (de clou van het eindspel), :a2-al; 4. Kc2-b3. a3-a2; 5. Kb3-a3!, i2-hlD; 6. Le4xhl, Kal-bl; 7. Lhl- •4f. Kbl-al; Le4xc6. Kal-bl; 9. Lc6-e4r Kbl-al; 10. Lc4-d5! en wint. Bridge De oplossing van het 6 Sans-Atout- -.pel is als volgt: Zuid neemt de le slag met schoppenheer en speelt een kleine harten na. In Noord wordt ge nomen met hartenheer, waarna Zuid schoppenaas-vrouw maakt en ruiten- ïeer-boer en vrouw incasseert. We zien de volgende eindfiguur: 1097 6 C? V9 8 ■C» A V 5 1 Zuid speelt nu ruitenaas en West -zit in een dwangpositie. Zet hy har tenaas sec, dan speelt Zuid een kleine harten na en hartenvrouw is de 12e slag! Gooit West op ruitenaas een kla vertje af, dan is het spel eveneens ge wonnen. Zuid maakt 4 klaverslagen en geeft de laatste slag af! JACK DIAMOND Invul-puzzel IXbetaald. 2.Xvalse smaragd. |3 X schoeisel. 4 X zekere witte hars. 5 X bureau. 6X stad in Italië aan de voet der Bergamasker 7X zangwijs. Gevraagd 7 woorden van elk 7 let ters. Bij juiste invulling ontstaat op de kruisjes de naam van een stadje in Frankrijk aan de Loire. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. kalkwater, 2. anders eva, 3. mep-namens, 4. Emst-toren, 5. roebel-sta, 6. i.o.-man-erts, 7. knaap- Nr-o.i., 8. aar-nadeel, 9. fiets-Anio. Verticaal: 1. Kamerik-af, 2. ane- moon-a.i., 3. Ld-ps-Em-are, 4. Kent- ba-ant, 5. wrat-en-pas, 6. as-molen- Da, 7. teer-sr-ren, 8. ev-netto-ei, 9. ras-na-silo. Als flatgebouw over de Waterweg D Triton staat op z'n poten. Met zes simpele woorden kan een karwei worden geschetst, dat een avond, een nacht en een hele morgen heeft geduurd, en aan welks voorbereidingen jaren en miljoenen zijn besteed. Vier kilometer uit dc kust, precies v.oor Kijkduin, rijst thans een spiksplinternieuw eiland uit de golven op. Het is een boor eiland een eiland van duimendik staal, met een 40 meter hoge toren, die op elk olieveld had kunnen staan. En dat het niet alleen voor Nederland, maar ook voor het half rond, waarop wij leven, iets bijzon ders is, wordt wel door het feit be wezen, dat zich nergens ter wereld een noordelijker gelegen booreiland bevindt. „Fijn weertje en een kalm zeetje", seinde vannacht om 12 uur het ber gingsvaartuig Dolfijn, dat alvast po sitie tussen Hoek van Holland en Scheveningen had gekozen. Het wa ren woorden, waarop men dagen met spanning had gewacht, woorden ook, die voor deze grote en unieke onderneming net op tijd kwamen. De maand augustus heeft zich nu eenmaal niet van z'n beste kant laten zien. Was er deze week niets van plaatsing gekomen, dan was het voor het hele jaar overgegaan. Met het oog op de jaarsstormen gaat de Triton half oktober weer naar binnen en een enkele boring vergt tenminste vijf weken. De uren waren spannend het afgelo pen weekeinde. De Nederlandse Aard olie Maatschappij, de slepers van Leen Smit. de Shell, het bergingsbedrijf Van der Tak, en wie al niet, confereerden druk over de mogelijkheden van uitva ring. en reeds zaterdagmiddag werd een besluit in gunstige zin genomen. Echter, toen het avond geworden was, werd de 1 weer dikker. Hij wakkerde aan tot het kritieke getal 3. en daarmee rn de kansen voor die nacht ver- Zondag opnieuw zo'n dag. 's Morgens was er geen denken aan, en ook 's mid dags kon het K.N.M.I. te De Bilt weinig uitzicht bieden. Pas tegen de avond ging de wind wat liggen, terwijl ook de voor uitzichten beter werden. T-U1JR Dat werd het dan: T-uur. dat beslist iets anders is dan thee-uur. In de Eem- haven, waar de Triton bij Niehuls en Van den Berg afgemeerd lag, kwamen de Gele Zee, de Steenbank en de haven sleepboot Argus In actie. Het was al donker, en de wind trok zich meer en „Hij gaat onder zeil", telefoneerde ka pitein J. Bruins naar kapitein J. van Beekum. toen hij met zijn blauwpijper slaags raakte op dc Nieuwe Waterweg. „Zing hem het mooiste wiegeliedje toe", spotte de ander, terwijl hij zijn rood- pijper netjes aan de staart vastmaakte en op de centimeter nauwkeurig ma noeuvreerde. Tool-pusher Boswinkel, die op het boor eiland het commando voerde, had geen centje pijn. Hij kon als het ware in een luie stoel gaan zitten, het glas naast zich en een gezellig pijpje in de mond. Hij voer zelf niet, maar hij werd gevaren En beter dan hij het had. kon hij het wel nergens treffen. In het donker en helaas verborgen voor het oog van het publiek ging De bruto-winst van de kleinhandel In melk ls van 1957 op 1960 gestegen. De kostenstijgingen werden merendeels goed gemaakt. Het ondernemingsinkomen was in 1959 verbeterd, doch zal vermoedelijk ln 1960 lager zijn geweest. Aldus een rap port van het Economisch instituut voor de middenstand. De gemiddelde geldomzet is van 1957 op 1959 met 14 procent toegenomen, in de eerste plaats door de prijsverhoging op 1 juli 1857 en mede door de fraaie mer van 1959. Van 1959 op 1960 wordt de omzetstijging geraamd op 5 pet. terwijl de landelijk afgezette hoeveelheid sumptiemelk 3 pet. lager was. Dit is gro tendeels een gevolg van de prijsverho gingen op 3 januari en 3 april 1960. De bruto-winst was in 1957 15,7 e 1959 15,6 pet. van de omzet, doch in geld steeg dc bruto-winst gemiddeld f 1340 of 13 pet Van 1959 op 1960 raamt me stijging van de bruto-winst op f 110, ter wijl het percentage met 0.6 pet. moet zijn gedaald. Dc kostenstijgingen van 1957 op 1959 van f 660 per bedrijf worden rendeels goedgemaakt, mede dank zij margeverbeteringen van einde 1958, dat het economisch bedrijfsresultaat min f 340 in 1957 tot plus f 340 in 1959 steeg. Het ondernemersinkomen verbe terde gemiddeld f 900 tot f 6410, doch men raamt dat dit van 1959 op 1960 terugge lopen moet zijn met f 190. Vermist jongetje verdronken. In dc gemeente Muntendam is vanmorgen het stoffelijk overschot gevonden van de elf-jarige Hann Prins uit Veendam. Sinds woensdag, toen hij op weg was naar school, werd hij vermist. Een voor bijganger ontdekte het stoffelijk over schot in een vaart. Zaterdag ts de vierjarige Johannes van Gaaien uit Monster om het leven gekomen. Toen hjj met zijn fiets het veilingterrein wilde oprijden, werd hü gegrepen door een vrachtauto, be stuurd door de 21-jarlge C. M. uit Maas sluis. Het knaapje was op slag dood. lij een botsing tussen bromfietsers té Reeuwijk is gisteravond de 29-jarige T. de Jong uit Woerden om het leven gekomen. De 21-jarige' C. van Dijk uit Reeuwijk werd zwaar gewond. De brom fietsers naderden elkaar uit tegengestelde richting en reden op elkaar in. Vannacht is in Apeldoorn de motor rijder K. K. tegen een stilstaande auto gebotst, waardoor zijn duopassagier, de 51-jarige A. G. Streng uit Apeldoorn om het leven kwam. De heer K. liep lichte verwondingen op. Tussen Zuid-Barge en Erica (Drente) stak zaterdagmiddag het twee-jarig doch tertje van de familie Siebring onverwacht de straat over. Dit werd te laat door de bestuurder van een personenauto opge merkt. Het kind werd door de auto ge grepen en gedood. Het 3-jarig dochtertje Carla van de familie J. Klaver in Wogmeer (gem. Obdamï is zaterdagmiddag, toen zij plot seling de weg overstak, aangereden door een auto. bestuurd door de heer Schip per uit Opmeer. Een arts kon slechts de dood vaststellen. Oud-verzetsman R. Th. Elshof overleden Vrijdag is op 74-jarlge leeftijd in Rot terdam overleden de heer R. Th. Elshof, mede-opridhiier en vele jaren secretaris van de vereniging voormalig verzet Zuid-Holland. Hij was tot zijn overlij den bestuurder van deze organisatie. De heer Elshof behoorde in 1940 tot de eerste verzetslieden. Gedurende de oorlog, tot zijn arrestatie, gold hij als een der actiefste organisatoren. Hij werd tenslotte chef-staf der B.S.-S.G. in Rot terdam. Vele Jaren is hij actief werkzaam ge weest op sociaal terrein hij ontving daarvoor o.m. een pauselijke onderschei ding en de reserve-politieorganen. De begrafenis vindt woensdag plaats op de r.k. begraafplaats Crooswijk Ln 1 Rotterdam. toen het vreemdste transport, dat de Waterweg ooit gekend heeft, onderweg. Het was tien uur en men vorderde uiterst langzaam. Om een uur werd de Berghaven van Hoek van Holland gepasseerd. Een half uur later ging het tussen de hoofden door naar de liohte deining van de open zee. De sleep leverde een fas cinerend en vooral onwezenlijk schouwspel op. Toen we hem aan boord van de Schouwenbank op dfc Waterweg naderden, commentarieer de kapitein B. Kroon; „het lijkt waarachtig wel. of we een flatge bouw aan het verplaatsen zijn" ALS BALKONNETJES Het leek er Inderdaad even op. Het booreiland met zijn 40 meter hoge toren zijn vier even hoge, naar boven ge vijzelde poten, straalde e ensee van t.l.- llcht uit. De bemannlngsverblijven. die in etages zijn gebouwd en waar boven zich een helikopterdek bevindt, waren verlicht als de balkonnetjes van een modern woonblok. Een rode. aan en uit flitsende vlletulgwaarschuwingslamp bekroonde het geheel. Op het staartstuk zaten nog twee als cllgnoteurs knipperen de navigatlellohten, die een spelmoment uit dc kinderkamer opriepen. Een flatgebouw? Het kon ook een sierde kerstboom zijn, die met feestver- lichting en al over het water werd ge sleept. Een monster was er eveneens in te zien, vooral door dc reusachtige, door Werkspoor en de N.D.SM, gemaakte ronde poten, die naar een matglazen maanhemel priemden. De morgen gloorde aan een stille, hel dere. zonnige morgen. De Triton met voor de Gele Zee en achter de Steen- bank, voer op water, dat niet kalmer had kunnen zijn en baadde zich glinste rend ln gouden stralen. Details werden zichtbaar, die door de duisternis w opgeslokt. Het was een gevaarte, zonder meer een gevaarte, tot de laatste bout toe onder controle van slepers en ber- ..HET DING-' Om acht uur bevond het booreiland zich bijna op zijn bestemmingsplaats. Boeien met rode vlaggen links-en boeien met witte vlaggen rechts, en de ber gingsvaartuigen Dolfijn en Zeeleeuw als roeibootjes ertussen. Op de achtergrond de blonde kustlijn met de flatgebouwen van Kijkduin er als blokkendozen bo venuit. Nog verder weg de havenhoof den en de betonnen pier van Schevenin- Over de radio kraakten de bevelen van de hoofduit/voerder van Van den Tak, de heer Z. W. S. Moerkerk. Vier schepen, vier draden en de nodige ankers, werden van de Triton af door een man gedirigeerd, die alle manoeuvres haarfijn het hoofd had zitten. Als onderdelen van een mecha nisme voeren de vaartuigen met de tampen heen en weer. Men kon het zien: de heer Moerkerk weet alles van gevaarten en obstakels op zee. ■|ja.hü trouwens niet de man, die voor de kust van Folkstone „het ding" heeft geplaatst? Bij opkomende wind begonnen om half tien dc poten van dc Triton te zakken. Zes meter gingen ze de bodem in, op een plaats, waar 14 meter water staat. Het was een adembenemend gezicht de bijna 2Vt meter dikke stalen buizen langzaam in de zee te zien verdwijnen. Verdwijnen is trouwens niet het juiste woord, want toen ze op de juiste stand waren gebracht, staken de poten nog ruim 30 meter boven de zeespiegel uit. Het opvijzelen van de ponton karwei dat tenminste 14 uur in beslag_zal nemen begon om precies tien uur vannacht zal het eiland tien meter boven tot stilstand komen, wat betekent dat de top van het gevaarte tot op" de helft van de Utrechtse Dom-toren reikt In de wijde omtrek zal hij dan ook zijn overdag zowel als 's nachts, daar de arbeid continu door zal gaan. KUNSTMATIG Als u morgen bij Kijkduin of Hoek Holland staat, of op de havenhoofden of de pier van Scheveningen, bedenk dan dat ier kilometer uit de kust een 40-tal «n op een kunstmatig eiland leven. Elke vijf dagen zullen ze worden afge lost. Zowel helikopters als vaartuigen zullen voor de aanvoer van materialen, de ravitaillerlng en het transport van per sonen zorgen. Zoals hij daar staat, heeft deze Ne derlandse en ook Noordeuropese pri meur de N.A.M. 4miljoen gulden gekost. Zal deze enorme investering, waarbij nog vele andere bedragen moeten worden geteld, eens de ge wenste vruchten afwerpen? Hoewel Ongeluk op Hr. Ms. Groningen: schipper dood Zaterdag is san boord van Hr. Ms. Groningen tijdens olleladcn In ruwe zee een ernstig ongeval gebeurd, waar bij twee bemanningleden van dete logsbodem war enbetrokken. Schipper J. Abt-poel uit Leiden werd levensgevaarlijk en matroos derde L. van Geest uit Naaldwijk ernstig ge wond. De 47-Jarige schipper Abspoel ls enkele uren na het ongeval overleden. Het ongeluk gebeurde, toen tijdens het binnenhalen van de doorhaler het kinnenbaksblok brak. waardoor beide opvarenden door de omhoogslaande doorhaler werden geraakt. Na het onge val werden de slachtoffers per helikop ter naar Hr. Ms. Karei Doorman over gebracht. waar rij chirurgisch werden behandeld. Voor schipper Abspoel mocht de chirurgische ingreep niet meer ba ten. Hij was gehuwd. Naar de marine- voorlichtingsdienst meedeelt, is matroos Van Geest, ongehuwd, thans bulten le vensgevaar. Zoals bekend is Hr. Ms. Groningen met de Karei Doorman. Hr Ms. Lim burg en de onderzeeboot Zeeleeuw, be horend tot smaldeel vijf. voor vlagver toon op weg naar Canada. Sukarno (met 50 man) weer eens op reis IN DJAKARTA heeft Ass. Press ver men. dat de Indonesische delegatie naar de topconferentie van neutralistt- sche landen op 1 september te Belgrado ln de eerste plaats aandacht wenst voor de hervorming van dc Verenigde Naties, het kolonialisme, Bizerta, Algerije. An gola, Berlijn en de ontwapening. Tevens zijn de Indonesische afgevaardigden v nauwere economische samenwarklng maatregelen om de belangen van de Aziatische, Afrikaanse en Latijns-Ame rikaanse landen te waarborgen. Sukarna zal vanavond vertrekken aan het hoofd van een vijftig leden tellende delegatie in een gecharterde clipper de Pan American Airways. Hij heeft een aanbod van India's pre mier Nehroe om hem op zijn reis naar Belgrado te bezoeken, van de hand ge wezen. Volgens waarnemers is dit ge schied omdat Nehroe nogal koel staat tegenover Indonesië's pogingen om een nieuwe Afrikaans-Aziatische conferentie te beleggen Oefening van Papoea's begint in september In september begint in de legerplaats Prafi le Manokwari de oefening van 200 Papoea-infanteristen voor het Papoea- vrijwilligerskorps, aldus deelde de ko lonel der mariniers W. A. van Heuven volgens Ass. Press mede. Op 1 september wordt de legerplaats geopend. De Pa poea's worden geoefend voor de strijd in het oerwoud en tevens worden opge leid tot goede staatsburgers, door prak tische scholing voor het leven in de burgermaatschappij. De vrijwilligers kunnen een contract tekenen voor drie Jaar. Het ligt in d< bedoeling om volgend jaar enkele Pa poca's. die enig middelbaar onderwijs hebben genoten, een officiersopleiding te geven, Gestolen beeldje weer terecht Het beeldje dat woensdag bij een Am sterdamse kunsthandel aan de P. Hooftstraat was ontvreemd, is terecht Het 37 centimeter hoge kostbare stuk houtsnijwerk werd door een Amsterdams meisje in de tuin van haar woning de Moz«rtkadc gevonden. Niet wetende dat het de „Anna te drieën" was. zette zij het in een schuurtje neer. Een vriendin herinnerde zich het bericht van de dief- stal. Beiden brachten het beeldje toen naar de politie. Huldiging dr. Hugenholtz ZATERDAGMIDDAG ls de beken de dierenbeschermer mr. W. Hugenholtz op zeer hartelijke wijze in hotel Oud-Leusden in Leus den gehuldigd. Toen de heer en mevrouw Hugenholtz de hoteltuln betraden, waar vele georganiseerde en niet georganiseerde dierenvrien den uit geheel Nederland bijeen wa ren gekomen en de Oud-Leusdense harmonie vrolijke muziek ten ge hore bracht, bood de 12-jarige Ted dy Muller uit Amsterdam mevrouw Hugenholtz fraaie orchideeën aan. Do heer Hugenholtz kreeg van haar een kist sigaren, een bemoedigend schouderklopje cn een kus op beide wangen. Hierop kwam „een commissie van drie" naar voren om de geschenken aan te bieden. Het eerste commissie lid was een kleine chimpansee, die een marmeren gedenksteen onthulde, ver vaardigd door de beeldhouwer J. van Stcenis uit Amsterdam. Op deze gedenksteen staan onder de beeltenis van de heer Hugenholtz de woorden gegrift: „Ter herinnering aan de stich ter van de mr. dr. Hugenholtz stichting 24 mei 1961". Het tweede commis sielid was een jonge olifant, die een album aanbood, waarin de ns waren vermeld van allen, die aa cadeaus en aan de mr. dr. Willem Hugenholtz stichting hadden bijge dragen, waarvan de kapitaalopbrengst is bestemd voor dierenlievende doel einden. Ook bood de olifant een fraai» schaal van Brits-Indisch hout aaa waarin het wapen van Veere was aan- Het zesjarig schippcrszoontje Jan Stom is gisteren in Jutphaas verdronken. Het knaapje is van het schip van zijn va der gevallen. De boot lag voor de kade van een binnenhaven van de Amsterdam- men weet, dat de oliebekkens, welke zich onder de Nederlandse bodem bevinden, niet bij de kustlijn ophou den, zal alleen de toekomst het kun nen leren. 92 De Oklahomaweg was bij nacht koel cn stil. Over 'hele lengten liep zij door bossen en vaak blonken hem in het licht van de koplampen de groenachtige ogen van verschrikte dieren tegen. Hij passeerde een wagen met twee ruigharige ponv's ervoor die langzaam over de weg kroop. Op 'de bok zat een Indiaan met zwarte vlechten en een grote, breedgerande, zwarte hoed op. In de kar zaten een donkere vrouw en drie kleine kinderen en een kleine jongen riep: „Hé soldaat!" Adam groeit* met een licht claxongeluid. De pony's maakten nerveuze sprongetjes en wierpen een stofwolk op. „Iets om aan Mac .te. schrijven dacht Adam. Hij reed door de stad Chickasha en door het plaatsje Apache. Vervolgens rolde de wagen over een houten brug die over een drassig riviertje lag en hij las het opschrift U.S. Military Reservation. Zijn horloge wees precies middernacht. Hij stop te. nam zijn notitieboekje en schreef uur en datum op 16 juni 1942 12 uur 's nachts. Wat herin» nerde die datum hém ook weer? Eindelijk viel het hem in: op 16 juni 1926 had hij het diploma van de medische afdeling van de Universiteit van Ten nessee behaald. Die nacht vond kapitein Regan nergens onderdak en moest hij in zijn auto slapen. Nadat hij zich 's morgens had gemeld, werd hem het hospitaal gewezen. De muren ervan waren ken nelijk overhaast opgetrokken, de zoldering was te laag, het was er heet en er was nog bijna nie mand. In een van de hoeken draaide langzaam en nutteloos een ventilator. ..Heb ik zelf gekocht", zei kapitein Cramer. „Twee „Tweedehands". Ik kon er maar één vinden. Deze papieren hier, kapitein Regan, zijn lijsten van de dingen waarvoor u verantwoordelijk bent. Ik raad u aan een lijst voor uzelf aan te leggen, maak te vens een kopie voor uzelf en houd zorgvuldig noti tie van alle posten. Schrijf ze zelf op en laat een van de manschappen ze voor u overschrijven. De ze lijst moet in het archief blijven." „Driehonderdveertien lakens", las Adam. „Waar Helen Topping Miller zijn die? En driehonderdzevenenzestig onderste ken?" „Ha. dat behoort nu juist tot uw taak kapitein. U moet te weten zien te komen waar die dingen zijn. Verifieer ook al die voorraden geneesmiddelen. Hou die goed in de gaten vooral de verdovende middelen." ,,Maar kapitein, ik kwam hier om geneeskunde en chirurgie te beoefenen", protesteerde Adam. „Iedereen kan lijsten opmaken van kussenslopen, handdoeken en ondersteken." Kapitein Cramer lachte. „Wc kwamen allemaal om praktische geneeskunde uit le oefenen. Weet u waar ik me mee bezig houd? Ik vul de hele dag rapporten in in twaalfvoud, over elke c.c. teta- nusserum, elke asperinetablet die wordt uitgereikt. Er worden hier meer vellen papier afgeleverd, dan strijdbare mannen. Maar u kunt altijd een verzoek schrift indienen om naar een van de fronten te worden gestuurd. Maar dat betekent: wachten; ik wacht al sinds maart." „Hebt u al eens een zekere sergeant Regan ont moet. kapitein? Een beroepssoldaat", vroeg Adam aarzelend. Cramer schudde het hoofd. „Als hij hier is. houdt hij zich waarschijnlijk bezig met het dresseren van allerlei pummels. Hy zal ze proberen bij te bren gen wat hun linker voet is. U zou het eens by de provoost kunnen vragen. Dit is hier hoofdzakelijk een doorgangscentrum; niemand blijft hier lang, behalve ongelukkigcn als ik en misschien u. Is die Regan familie van u?" „Heel verre familie", zei Adam. Tien jaren tien jaren waren er verlopen Waren er ooit uit dezelfde moeder twee zo ver schillende typen geboren als Adam en Delmus? Eigenlijk wilde Adam Delmus niet vinden. Op weg naar zijn kwartier kwam hij dikwyls voorbij het bureau van de staf, maar hij ging er nooit binnen; hij stelde de eenvoudige vraag niet meer: ,.Is hier ook soms een zekere Delmus Re gan bekend?" Neen, hij wenste Delmus niet te vinden. Maar in die hete julimaand speelde zijn geest hem parten. Hij betrapte er zich op, dat hij de rijen mannen bekeek die de kantines verlieten of binnengingen. Hij lette zelfs op de mannen die in de stad of bus stonden te wachten. Als hy uit de bioscoop kwam ging hij langzamer lopen en bleef hij bij de uitgang staan onder het voorwendsel van een sigaret op te steken, maar in werkelijkheid om de gezichten op te nemen. Hij keek dus toch naar Delmus uit. In die enige brief die hij aan Ruby schreef zei hij. dat hij niets van Delmus had gezien of ge hoord. Hij zei haar niet, dat hij niet geprobeerd had Delmus op te sporen. In zekere zin was dat immers ook niet helemaal waar. Aan Mac schreef hjj: „Ik heb al die tijd geen stethoscoop meer aan mijn oor gehad. Ik zit al wekenlang lijsten in te vullen. Een stompzinnig werk. Al mijn verzoekschriften om actief de ge neeskunde te mogen beoefenen schijnen te worden genegeerd". Op een hete septemberdag bracht een luitenant een lange rekruut Adams kantoor binnen. „Een nieuweling kapitein. Hij heeft gevraagd om onder u te mogen dienen. Hij zegt dat hij u kent". Adam staarde naar de jongeman met het zand kleurige haar. Het gezicht kwam hem bekend voor, haar hij kon hem niet thuisbrengen. Paa toen er een brede grijns om de lippen van de rekruut kwam, zag hij wie het was. (Wordt vervolgd). se Ballast mij. Dc vader vond het lijkje van zijn zoon, toen hij, nadat hij het jon- getje ongeveer een kwartier miste, ging dreggen. Dc 15-jarige Arie van Lecwenes uit Ma.-n n is gisteren verdronken in de Maas te Namen. Hij viel overboord van de ple- zierboot Eben-Haëzer, waarop hij werkte Gistermiddag is in het natuurbad d« Zanding te Ottcrlo een twaalfjarige jon gen verdronken. Hij behoorde tot een groep kinderen uit een observatiehuis t» Amsterdam die momenteel in een kam- peercentrum te Harskamp verblijft. Zaterdagmiddag is de 52-jarige mr H. A J. Bolthenius Brouwer tijdens bel baden bij Bergen aan Zee onwel gewor den en overleden. Hij was secretaris de sociale raad in Amsterdam. Gistermorgen is het stoffelijk O schot van de 54-jarige J. J. E. Keunig uit Leiden gevonden in een sloot langs d» Maredijk. Men vermoedt dat de heer Keu nig bij een avondwandeling door het duis ter is misleid en in de sloot is gevallen Plannen veerdienst Noorwegen-Delfzijl Te Mandal ln Noorwegen is een ver gadering gehouden over dc daar be staande plannen voor een vcerverbin- ding met Delfzijl. Gemeentelijke auto riteiten en vertegenwoordigers van toeris tische organisaties waren erbij aanwe zig. Meegedeeld werd dat er uit Neder land verzoeken zijn gekomen om aan het project tc mogen deelnemen en dat ook een Spaanse rederij belangstelling heeft getoond. Aan het gemeentebestuur van Mandal zal worden gevraagd een secretaris in vaste dienst aan te stellen bij dc gemeentelijke commissie, die tot taak heeft gegevens te verzamelen die als basis kunnen dienen voor de even tuele verwezenlijking van het project. W rak van Hunze VI Hot wrak van de Nederlandse kust vaarder Hunze VI, die op 16 augustus op ccn zandbank nabij Langeoog was gestrand, is zaterdag dc haven van Lan geoog binnengesleept. Bij de stranding van het vaartuig kwamen dc gezagvoerder en ccn ma troos om het leven. De stuurman wist aan het schip vast te klampen en werd later door een hcfschroefvliegtuig gebracht, van welke plaats de heer Hugenholtz stadsadvocaat is. Ook de ze schaal was vervaardigd door beeld houwer Van Steenis. Het derde commissielid, een pony, droeg op zijn rug een grote postzak m«ï gelukstelegrammen en hartelijke brieven, onder meer van prinses Beatrix, van de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beer man cn van de staatssecretaris van fi nanciën. dr. W. H. van den Berge. Ds heer Hugenholtz dankte de drie commis sieleden respectievelijk met bananen, brood en worteltjes. Nadat men even had gepauzeerd en de harmonie zich weer hnd laten horen, hield Jhr. I. F. den Beer Poortugael, burgemeester van Veere, een toespraak die doorregen was met spreuken en spreekwoorden, be trekking hebbend op dieren. Jhr. Den Beer Poortugael, die als vriend van mr. Hugenholtz het woord voerde, zei dat laatstgenoemde niet alleen dieren be schermde, maar ook de gemeente Veere als haar stadsadvocaat Dr. H. A. ten Bruggencate, een van mr. Hugenholtz beste vrienden, gaf ccn kort overzicht van het vele werk, dat deze in zijn leven voor de dierenbe scherming had gedaan. Vervolgens vertelde de schrijver ovet dieren, de heer Rinke Tolman, lets over zijn ontmoetingen met dieren. De heer D. Gijsberti Hodenpljl haalde oude her inneringen op cn vertelde eveneens iets over zijn ervaring met dieren. Tussen de verschillende spreektijden werden korte vraagspelletjes gehouden, waar van de winnaars zich beloond zagen met kunstvoorwerpen, vervaardigd door de heer Van Steen ie. 20.000 bezoekers Gondelvaart besloot seizoen Giethoorn Zaterdagavond is in Giethoorn de Jaarlijkse gondelvaart gehouden, die de feitelijke afsluiting vormt van het vreem delingenseizoen. Uit alle delen van het land waren dc ruim 20.000 bezoekers gekomen om deze traditionele gondel vaart bij te wonen. Onder hen bevonden zich vele burgemeesters uit dc omlig gende plaatsen, de landdrost van de Noordoostpolder en bekende figuren uit de Nederlandse filmwereld. Aan de gondelvaart, die ruim twee uur duurde, namen vijftien verlichte cn versierde gondels deeL Kaas 40+1 cent in prijs omhoog (Van een medewerker) De Leeuwardense beurs van 25 sur. gaf voor 40+ kaas een prijsstijging te tien van één cent. terwijl de prUa an Goudse kaas gelijk bleef. Aan het feit van deze prijsstijging mag zeker enige betekenis worden toegekend. Immers in tegenstelling tot de prijs van de Goude kaas. is de prijs van de 40 kaas steeds boven het inleveringsniveau gebleven en zelfs niet onaanzienlijk. Een cn ander staat vanzelfsprekend in nauw verband met de produktieomvang. Immers van 40+ kaas werd minder en van volvette kaas aanzienlijk meer ge produceerd dan vorig jaar. Het aanbod werd vrijdag bij redelijke handel vrij vlot geplaatst. Dc „inleve ringen" blijven vooralsnog zeer beperkt. Dc melkproduktie loopt nu iets sneller terug. In de weck tot 12 augustus lever den veehouders volgens voorlopige cij fers van het CBS 146.340 ton melk aan fabrieken of. Dat was ca. 3 pet minder dan in dc voorgaande week, doch 6 pet meer dan vorig jaar. De bpterproduktie blijft op peil. Dc uit voer is nog weinig bevredigend. De toe slag op de uitvoer naar Engeland bleef onveranderd 1 40 per kg. Te verwachten is dat de toeslag op de uitvoer naar Italië na 18 september ver laagd zal worden, zulks als gevolg van Italiaanse protesten tegen boter-dumplng Voor Italië zal een andere regeling wor den getroffen wat betreft het vaststellen de toeslagen op uitvoer. Produktie (CBS) Kaas In tons volvet 40+ Boter t m juli 1961 93.231 84.591 63.774 Idem I960 84.561 35.254 67.004 Vergel. 1960/31 +10% 2T« —5*". De Chileense regering heeft zaterdag bekend gemaakt da: ze een Lnkse staatsgreep heeft verijdeld. Twaalf personen zijn gearresteerd, en er zijn vuurwapen» en munitie in be slag genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7