Uw probleem is het onze J Drs. Zijlstra over E.E.G. voor Britse televisie Een kanttekening Een woord roor vandaag Bezielde toespraken voor stampvolle zalen Velpse Jeugdfestival vandaag begonnen Geen inspecteurs gewenst bij godsdienstonderwijs P U ROL tot NIEl ONZERZIJDS BELANGEN AFWEGEN TAE afgelopen weken is de vindingrijkheid van het bedrijfsleven om zich aan bet prijsbeleid van minister De Pous te ontworstelen wel bijzonder groot gebleken. Voornamelijk twee bedrijfstakken hebben dit gedemonstreerd, namelijk de melkhandel en het broodbakkersbedrijf. Beide bedrijfstakken hadden de laatste tijd reeds vele malen via de vertegenwoordigers van de betrokken organisaties laten weten, dat zowel de prijs van de melk voor de melk^etail- bandelaar als de prijs van het brood voor de bakker te laag waren. Wat betreft de melk deden zich de grootste moeilijkheden te Breda voor, waar de samenwerkende melkinrichtingen de verkoop van losse melk hadden gestaakt, waardoor voor vele consumenten de melkprijs met vier cent per liter omhoog ging. Alleen de duurdere flessemelk werd nog verkocht. Het heette dat het alleen ging om hygiënische motieven, maar de melkhandel klaagde al lang over de te lage winstmarge. De werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf zijn het geruime tijd geleden al eens geworden over een tamelijk forse loonsverhoging, omdat de bakkerij anders niet langer in staat zou zijn, voldoende personeel aan het bedrijf te binden. Ter compensatie hiervan wordt nu een doorberekening in de broodprijs gevraagd. In een aantal gemeenten zijn bakkersbedrijven op eigen initiatief al overgegaan tot verhoging van de broodprijs zonder instem ming van de minister van economische zaken. Na een gesprek van het bestuur van de Ned. Bakkerijstichting met de minister hebben de bakkers de toezegging gedaan alle broodprijzen weer op het oude peil terug te brengen in afwachting van een nieuw gesprek met minister De Pous op aanstaande donderdag. Men kan de ruime aandacht, die hier besteed wordt aan prijsverhogingen van slechts enkele centen en dan nog maar voor enkele artikelen, wat overdreven vinden, maar dan worden toch naar onze mening de gevolgen, die dergelijke prijsverhogingen kunnen hebben, onderschat. In de eerste plaats zijn dergelijke prijsverhogingen, hoe gering op zichzelf misschien ook, toch van tamelijk ingrijpende betekenis voor het huishoud budget van grote gezinnen met lage inkomens en voorts voor de groepen die moeten leven van een vaste rente, zoals gepensioneerden. Maar in de tweede plaats moet niet vergeten worden, dat enkele prijsverhogingen een beweging in veel meer andere prijzen kunnen uitlokken, een beweging die dan moeilijk meer te stuiten is en die zeer ingrijpende gevolgen zal hebben voor de kosten van levensonderhoud. We willen beslist niet helemaal voorbijgaan aan de moeilijkheden die er kunnen bestaan bij de melkdetailhandel en het bakkersbedrijf. Ook deze moeilijkheden verdienen ernstige aandacht, in de eerste plaats binnen de betrokken bedrijfstakken zelf en daarna ook bij de overheid. Er zal begrip voor moeten bestaan, dat men bij de middenstandsbranches over het algemeen te maken heeft met arbeidsintensieve bedrijven, die, gelet op het steeds duurder worden van de arbeid in deze tijd, met extra financiële moeilijkheden te kampen krijgen. Bij dit alles juichen wij het echter toe, dat de minister van economische zaken ook thans weer snel is opgetreden daar, waar eigenmachtig door het bedrijfs leven pnjsvernogingen zijn vastgesteld. En het stemt tot voldoening dat, naar het lijkt, het bedrijfsleven na besprekingen met de minister ook bereid blijkt, voortaan prijsverhogingen niet dan in overleg met het departement van economische zaken vast te stellen. In overleg zullen dan de verschillende belangen tegen elkaar afgewogen kunnen worden en zullen zowel het algemeen als het bedrijfsbelang op ver antwoorde wijze behartigd kunnen worden. Een van de commerciële televisie maatschappijen in Engeland, die re gelmatig uitzendingen over agrarische problemen verzorgt, heeft een uit zending gewijd aan de Europese, Economische Gemeenschap onder de titel: De belangrijkste beslissing van deze eeuw. Als vertegenwoordiger de E.E.G.-landen nam aan deze Mogelijkheden voor Engelse landbouw (Van onze soc.-econ. redactie) Hts betoog nog eens duidelijk, dat het Euro- ullzcndmg deel, de Nederlander, drs. pese \yslJem rtchlprüun onsen- R. Zijlstra, algemeen secretaris dc Ncd. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Aan het forumgesprek, waaruit deze uitzending die anderhalf uur duurde, bestond namen voorts deel de voor zitter en de secrearis van de natio nale boerenbond in Engeland, resp. de heren Harold Woolley en Asher Winegarten, de voorzitter van de Britse tuinbouworganisatie, de heer Eric. Gardner, de voorzitter van de Britse landarbeidersbond, Harold Col- lison, de Deense landbouwattaché in Engeland, Per Molteson en twee jour nalisten, resp. van de Manchester Guardian en de Financial Times. De journalist van de Financial Times begon zijn uiteenzetting over de bete kenis van de Euromarkt. met de emo- tineel geladen zin: ..Dynamiet .op de drempel van ons huis." Volgens het or gaan van de C.B.T.B.. Ons Platteland, toonde deze spreker zich een voorstan der van Engeland's toetreding tot de Euromarkt, omdat Engeland het zich economisch niet kan veroorloven HÉ ten te blijven. Hij vreesde dat Engelands economie in de knel. zou komen tussen twee gro te blokken: Amerika en de Euromarkt. Tegenover deze gematigde voorstan der van de Euromarkt stond een dui delijk afwijzende houding van de zijd' van de National Farmers Union. Harold Woolley onderstreepte in zijn Advertentie Sanapifin MIJNHARDT COURANTEN KRONIEK ROZENBURG Uit Elzeviers Weekblad knipten wij het volgende commentaar: „Ome ken nis van Bulgaarse spreekwoorden is uiterst beperkt. Om rcrlyk te *ün« kennen wij er slechts één„Rand mij goed zei de bruid maar raad het mij nirt af!" De afstand tussen de Bulgaarse bruid en het naar een hoogovenhi-dryf hunkerende Rotterdamse gemeentebestuur is blijkbaar niet zo héél groot. Wy achten het zeer wel mogelijk, dot het rapport Van Berkum fouten heeft. Even eens dnt andere belangstellenden tot een af wijkende eindconclusie zouden komen en slichting van een hoogovenbedrijf op Ro zenburg reeds nu gerechtvaardigd zouden achten Dit neemt niet weg. dat in de Rotter damse raad niet te bandhoven beschuldi gingen zijn geuit, ja slagen onder de gordel zijn uitgedeeld. Het rapport is openbaar ge maakt: de veronderstelde kwade trouw is dus openlijk aan de regering, dc ICS G-, binnen- en buitenlandse belanghebbenden, aan Rotterdam en het gehele Nederlandse publiek ten toon gcaprcad. Dat schijnt een tamelijk brutaio geste voor personen, die moeten vrezen dat hun fouten en kwade trouw derhalve dan onmiddellijk gesigna leerd en gecorrigeerd zullen worden. Wil men al zo ver goun een dergelijke „kwade trouw" bij de Hoogovens te veronderstellen wnt reeds een krasse en waar te maken beschuldiging is dan lykt het nog dwaas aan te nemen, dat dc cokeslcverende Staats mijnen en de ruwstaal-betrckkcnde Neder landse Kahelfahrieken zulke doetjes zijn dat zij zich aangaande zulk een fel omstreden kwestie door do Hoogovens in de luren zou- den hebben laten leggen, resp. aan kwade trouw hebben meegewerkt. In nog sterkere mate rijst deze ongerijmdheid ten aanzien van prof Van Berkum, wiens aanwijzing tot onpartijdige en deskundige voorzitter met instemming van de minister is geschied. Dat Rotterdam een „eigen rapport" wil hebben is zijn goed recht, al moet men hopen dat de nieuwe adviseurs ondanks de voorgeschiede nis toch de moed zullen bewaren tegen dc woedende bruid weer „neen" te zeggen, in dien dat hun eerlijke overtuiging is. Maar het is geen goed recht om te insinueren, omdat men teleurgesteld is. Indien liet rap port ro onjuist en onbetrouwbaar is, hoe komt het dan dat andere gegadigden, bv. buitenlandse staalconcerns, die deze beweer de voosheid toch kunnen doorzien, zich niet reeds gestort hebben op een project, dat zo in de, internationale aandacht staat? Een ding dreigt bij deze fricties op de achter grond te geraken, namelijk bet oordeel van langzamerhand wel heel lang ANDERZIJDS warht". ROOMSKATHOLIEK—PROTESTANT TTOE LA moe Kort geleden is er een retrai te voor protestanten en rooms-ka- tholieken gehouden, waarin een priester en een predikant de lei ding hadden. Dit is één van de vele nieuwe initiatieven van de laatste tijd op het terrein van de ontmoeting. Aldus ds. H. B. Meyhoom in „De Protestant", die het volgende over de ontmoe ting van rooms-katholiek en pro testant schrijft: moeten we over deze ont moetingen denken? Mijn steeds stelliger wordende ge dachte is. dat we een dubbele op dracht hebben: a. de Ander helemaal willen leren kennen: b. onszelf helemaal durven lèten kennen. Deze dubbele opdracht geldt de predikanten allereerst de ge meenteleden het allermeest. de volgende: 1. Wanneer de r.k. kerk op de een of andere manier Christelijke kerk is en we hebben geen recht het tegenovergestelde te me nen dan mogen we zéker niet aan haar voorbijgaan, noch alleen maar tegenover haar staan, maar moeten op haar ingaan. 2. Wij zijn niet wit zij zijn niet zwart. Met andere woorden: in on ze reformatorische kerken leven niet alle aspecten der evangelische waarheid in de r.-katholieke kerk zijn deze aspecten niet alle onder belicht of verkeerd belicht of ver dwenen. 3. Het meest (niet alleen) in de ontmoeting zullen we gelegenheid hebben tot getuigenis afleggen van het éne geloof in Jezus Christus. Getuigen van het evangelie t.o.v. de r.k. kerk en t.o,v. r.-katholieke personen hebben wel heel lang te weinig of verkeerd gedaan. Meest al kwamen we niet verder dan ons af te zetten tegen de r.k. kerk. Dat ls fout Bovendien hebben wij gemeenteleden dikwijls niet de fut of de durf om van ons geloof te getuigen jegens r.-katholieken. Dat ts ook fout. 4. Wanneer we niet op elkaar in gaan en dn r.k. denk- en leefwereld niet goed kennen, dan zullen we nooit het goede getuigenis kunnen afleggen ten aanzien van hen. die vervreemd zijn geraakt van de r.k. kerk. Terwijl hun aantal hand over hand toeneemt (dit zeg ik. ondanks de voorlopige cijfers van de volks telling). WE willen leren kennen. Helemaal is niet half. Anders gezegd: wanneer we alleen de nieuwe mode in de r.k. kerk willen leren kennen, dan doen we de r.k. kerk onrecht. Het zelfde geldt, wanneer we slechts de oude mode willen leren kennen (deze uitdrukkingen zijn geen van beide laatdunkend bedoeld). Wat is dan bedoeld met: hele maal? De leer der r.k. kerk in zijn uitgangspunten, opbouw en zijn verschillende uitwerking. Het recht der r.k. kerk er gebeurt op het gebied van het r.k. recht veel meer dan wij weten; bovendien heeft niet alleen de leer der r.k. kerk haar recht bepaald, maar haar recht bepaalt tevens haar leer. Het spreken en handelen der r.k. kerk; ik denk vooral aan de officiële uit latingen en stukken (brieven, her derlijke schrijvens. mandementen, encyclieken). Het geloofsleven der r.k. kerk en van haar leden hóe bidt men, leest men de Bijbel, zingt men, beleeft men de mis enz. WE moeten onszelf ook helemaal durven lóten kennen. Niet al leen als Individu neen. veeleer en veel meer als lid onzer kerk. We volstaan dikwijls met het weergeven van onze eigen me ning. zonder een poging te doen weer' te geven wat onze kerk teert. Wanneer dit individualisme, ook In onze geloofs-ontmoeting. hoogtij viert, dan ontmoeten we de ander beneden de maat. dus onwaardig. Bovendien gaat ons getuigenis dan We kunnen onszelf slechts hele maal laten kennen, wanneer we le ven in en meeleven met de Bijbel. De geloofsbelijdenissen gaan dan weer oplichten de leerstukken (zeker ook de Heidelberger) ko men In het vizier tot en met ..ón ze" herderliike schrijvens de li turgie. de aanbidding en het ge bed door-de-eeuwen-heen worden dan van uitermate groot belang. Wii Protestanten gaan er van uit, dat we mans genoeg zijn om zélf te geloven. We zullen dit dan waar moeten maken in de ontmoe ting met de (ex)-r.-katholieke. vaardbarc onzekerheden in de Engelse landbouwpolitiek ten gevolge zou heb ben. Dc Britse garanties aan de land bouw achtte Woolley waardevoller dan de onduidelijkheden van de Eurpese landbouwpolitiek. Nog steeds achtte hij de Britse garanties de beste en de Europese van een mindere kwaliteit. Door drs. Zijlstra werd hiertegenover gesteld, dat ook in het verdrag van Rome in art. 39 duidelijk tot xiitdruk- king komt, dat de doelstelling van een gemeenschappelijk landbouwbe leid is, het verbeteren van de posi tie van de boeren en tuinders. Dit zal weliswaar hier en daar aanpas sing noodzakelijk maken, maar uit eindelijk is de concurrentie-positie ger en angst voor de gemeenschap van de Engelse boer niet ongunsti- pelijke landbouwpolitiek behoeft niet aanwezig te zijn. Bovendien zal door toetreding van En geland de mogelijkheid worden ge schapen de landbouwvraagstukken intensief en op bredere basis aan te pakken. Tenslotte merkte drs. Zijlstra op, dat het aanvaarden van de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek zoals die thans in grote lijnen is uitgestippeld voor de Engelse boer geen verslech tering zal behoeven te betekenen. Ook voor het probleem van de „Com- monioealth countries" zal het moge- Mgr. Pe Jonghe d'Ardoye overleden Mgr. George-Marie de Jonghe d'Ar doye, van 1949 tot 1956 de eerste pause lijke internuntius in Indonesië, is zondag op 80-jarige leeftijd in België overleden. Mgr. De Jonghe d'Ardoye. titelvoerend bisschop van Misthia, werd op 1 juni 1947 aangesteld tot eerste apostolisch delegaat in het toenmalige Batavia. Bij de over dracht van de souvereiniteit werd hij benoemd tot internuntius. Generale svnode der Geref. kerken begint dinsdag Dinsdag zal in Apeldoorn de generale synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland beginnen. Het ligt in de bedoeling, dat de af gevaardigden van verscheidene buiten landse kerken de zittingen van woens dag zullen bijwonen. Dan zullen enkele zaken worden behandeld die speciaal hun belangstelling hebben. Het gemeentebestuur van Apeldoorn zal de synode donderdagmiddag officieel ten gemeentehuize ontvangen en na afloor» daarvan de leden e« Apeldoorn aanbieden. Berop.ninpswerk GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Palmerston North, Nieuw-Zeeland, Ref. Church: S. Oegema te Lewedorp. GEREFORMEERDE GEMEENTEN A. Vergunst te lijk zijn een oplossing te vinden. Op dit punt zal men in de E.E.G. zeker de nodxgè bereidheid op weten te brengen. Per Moltesen, de Deense landbouw attaché. onderstreepte de wens van De nemarken om nu Engeland toé wil tre den. zich eveneens aan te sluiten bij de E.E.G., omdat dit van groot belang met name voor de Deense landbouw- export. EERSTE GESCHROKKEN Deze televisiediscussie leerde overdui delijk, dat men in Engeland bezig is de eerste emotionele schokken van de Britse toenadering te verwerken. De eerste reacties zijn omgeven door een sfeer van onvermijdelijkheid en een hou ding van afweer. Het is op dit ogenblik nog wal vroeg om te kunnen beoordelen of zich In de toekomst de positieve ten van de Europese samenwerking in grote stijl snel zal kunnen eigen ma ken. Het is wel duidelijk gebleken dat 3 jaar intensieve samenwerking In de Euromarkt Iets betekend heeft, zowel economisch, mentaal als politiek. Priesterkoor van kerk stort in Zondagmiddag is een deel van het dak van de R.K. kerk te Brummen ingestort. Anderhalf uur na het einde van de hoog mis viel het priesterkoor in elkaar. Het houtwerk van de kerk is ernstig aange tast door zwammen. Voorts knagen myri aden boktorren hun kanalen door de thans vrijwel poreuse balken en span ten. Getracht zal worden om de diensten in dit kerkgebouw zo goed en zo kwaad als mogelijk is voort te zetten, totdat in oktober a instaande de nieuwe kerk ge reed zal zijn. „En dit is de verkondiging die wij van Hem gehoord hebben en u verkondigen: God is licht en in Hem is in het geheel geen duisternis. Indien wij zeggen, dat wij gemeenschap met Hem hebben en in de duisternis wandelen, dan liegen wij en doen de waarheid niet; maar indien wij in het licht wandelen, gelijk Hij in het Ucht is, hebben wij gemeenschap met elkan der; en het bloed van Jezus, Zijn Zoon, reinigt ons van alle zondeZo schrijft Johannes in zijn eerste brief. Typisch de stijl van deze apostel: duidelijk, logisch, haast kinderlijk eenvoudig. Zo eenvoudigdat men de kans loopt er gedachteloos aan voorbij te gaan! God is licht natuurlijk. Het is een uit drukking die ons als het ware met de paplepel is ingegeven. Weet ge wat het betekent? Dat men en vergeef ons de menselijkheid in deze woorden Gods doen en laten van stap tot stap kan volgen. Dat God niets doet, dat het daglicht niet velen kan. Welnu, zegt Johannes, als wij God in dit opzicht niet volgen, dat wil dus zeggen: als ons doen en laten ook niet van stap tot stap gevolgd kan en mag wor den, dan hebben we geen gemeenschap met God. Wie zegt wel gemeenschap met God te hebben, maar niet in het licht wandelt, die liegt. Duidelijk In „het licht wandelen" is een hele opgaaf bedenk dat wel. As Bijeenkomsten van het Leger des Heils In het kader van de Europese conferentie van het Leger des Heils die van 24 tot 28 augustus wordt gehouden in Amstelveen, hebben in het afgelopen -week einde opwekkingsbijeenkomsten plaatsgevonden in Den Haag, Rotterdam, Haarlem en Utrecht. De samenkomsten zijn allerwege met groot enthousiasme gehouden in overvolle zalen. Generaal Kitching, die in verband met het Europese congres op het ogenblik in ons land verblijf houdt, leidde gisteravond persoonlijk de bijeen komst in Den Haag. De Haagse samenkomst werd gehouden in een stampvolle zaal In het gebouw van het Leger des Heils aan de Prinse gracht. Voor het Haags Congreszaal Corps was het bezoek van de generaal en zijn vrouw een hoge onderscheiding. Het gebeurt namelijk hoogst zelden, dat de internationale leider in de gelegenheid is een gewone samenkomst buiten Enge land te leiden. Meestal worden in het buitenland bij zijn bezoek grote samen komsten georganiseerd. Generaal Kit ching had echter de wens te kennen gegeven een der standaardsamenkomsten in de Haagse Congreszaal persoonlijk bij te wonen. Minder deelnemers dan voris jaar (Van een medewerker) nd het volgende Vurig betoog van Poolse kardinaal Advertentie Huidgenezing Puistjes verdrogen door Purol-poeder Het derde Velpse Jeugdfestival, waar middelbare scholieren en kunstenaars elkaar pntmoeten, is vanmorgen in Arnhem begonnen. Op de eerste morgen komen de jongelui meestal niet verder dan een terreinverkenning, een ter loopse bewondering van een bij de aankomst van de groep aanwezige kunstenaar, en een nagaan van eikaars gemeenschappelijke be langstelling. Dit laatste is de voor- en na anooo naams*e »wet" van het festival: er 'autotochta door j moet communicatie mogelijk zijn tussen de vierhonderd vierde klassers van de middelbare schólen en de dames en heren, die de praktische en theoretische kunst vertegenwoordigen. Uit vorige jaren heeft de organisatie, de Stichting Jeugdfestival Velp, geleerd niet te hoog te hebben gemikt: na een week van excursies, van lezingen, van groepsgesprekken, schouwburgvoorstel- tingen en atelierbezoeken zijn de eerste twee lichtingen „verrijkt naar huis ge gaan" Dat bleek later uit brieven van deze jeugd. Als de groep van deze week (die zestig gulden betaalt en de reiskosten vergoed krijgt) dezelfde ervaringen opdoet, kun nen de organisatoren er zeker van zijn, dat het Jeugdfestival de juiste vorm heeft gevonden en de jeugd, kan weten, dat er nog meer festivals zullen volgen. De zekerheid over de jaarlijkse voort zetting is overigens een dubbeltje op zijn kant geweest. Zoals men weet is er in de studeerkamer van de leiding halverwege het afgelopen jaar een hoorbare familie twist uitgevochten. Er was een principië le onenigheid, waarin de „ambtenaren", de culturele organisaties vertegenwoordi gend, stonden tegenover de artistieke leiders, de acteurs van Theater, onder wié de grondlegger van het Jeugdfestival, Hans Tiemeyer. Toen deze studeerkamer- storm geluwd was, bleken de acteurs van verdere medewerking te hebben afgezien. Vanaf dat moment viel er te vrezen, dat aan het Jeugdfestival de grootste vi taliteit was ontnomen. Het heeft blik baar de jeugd in den lande beroerd, want het aantal inschrijvingen ls onder dat van verleden jaar gebleven. VERARMING? Het programma voor deze week geeft wel enige grond aan de hier en daar neergeschreven verwachting, dat de exodus van de Arnhemse Theater-acteurs zou kunnen leiden tot een verarming in de rubriek toneel. De leiding van het fes tival is er niet in geslaagd evenwaardige plaatsvervangers voor de uitgetreden Arena over hun beroep vertellen mag zich ermee gelukkig prijzen dat Elisabeth Andersen, die nu vrijstaat van enig gezelschap, zich voor de jeugd heeft willen beschikbaar stellen. In een deze klassen van deze „school der cultuur" treft men dit jaar docenten van naam aan. Onder anderen bij de film, die hier zeker niet het laatste punt van de culturele agenda is: Max de Haas en Bert Haanstra als de filmmakers en Hans Wielek B. J. Bertina, de Nijmeegse film- Domburg en Charles Boost Ad den Besten, Gabriël Smit (over reli gieuze poëzie) en Guillaume van de Graft over het onderwerp „Kunst siert de mens" De dichter-dominee heeft de eerste spreekbeurt vandaag. Opnieuw zijn dit jaar aanzienlijk meer meisjes dan jongens naar Velp gekomen: 340 tegen 60. Men zou hieruit kunnen concluderen, dat het Nederlandse meisje „cultuurgevoeliger" is dan de jongen. Applaus Nadat de devisie-officier, luitenant kolonel A. L. Gladpootjes, de bijeenkomst had geopend, volgde een enthousiast ap plaus voor de generaal. „Wie weet, dat de Here hem heeft gered, steke zyn hand op. Wie hoopt, dat op deze avond een ander gered zal worden, zegge amen." Vele handen gingen omhoog; uit vele monden klonk het amen. Ik hoop, dat er hier zonda ren zijn of afvalligen die op deze avond hun Christus vinden, aldus de gene raal. Na deze woorden ging zijn vrouw voor in gebed. Het is zo heerlijk in deze woelige we reld met zijn vele spanningen met Chris tus te leven, aldus de generaal. Mens, geef toch uw leven aan Christus. Geef u zelf aan de Heiland. Na de korte opwekkingstoespraak van de generaal werden zij, die Christus hadden gevonden, uitgenodigd naar vo ren te komen naar de zondaarsbank. Enkele tientallen, waaronder vele jonge ren, kwamen om te getuigen van hun Christus. Rotterdam Zondagavond Is een stampvolle Rot terdamse Congreszaal eveneens een bij eenkomst gehouden. Hierby waren tien leiders van het Leger des Heils, uit negen landen aanwezig. Zy allen nemen deel aan het Europese congres dat van 24 tot 28 augustus wordt gehouden in de Wil liam Booth Kweekschool te Amstelveen. De leiding van de avond had de chef van de staf, commisionair Wickbergen. De aanwezigen werden welkom geheten door luitenant kolonel Ph. D. van Dalen. De afgevaardigden uit Denemarken, Fin land en Zwitserland vertelden hoe het Leger des Heils ieder van hen had ge roepen tot de dienst van God en de me demens. De Zweedse afgevaardigde be- lijdde zijn geloof met het lied „O, Sturre, Gud." Niet eenvoudig De leider van de staf sprak hierna een opwekkingswoord tot de vele aanwezi gen. Als we de Bijbel lezen zijn we ge neigd te zeggen, dat het vroeger heel wat eenvoudiger was alles achter te laten .om Jezus te volgen, aldus de spreker. De achtergelaten goederen bestonden meestal slechts uit wat netten en een vissersboot. Maar, zei hij zo eenvoudig is het niet. Wie Jezus oprecht wil volgen, moet zijn hele levenshouding veranderen. Hij moet zijn persoonlijke vrijheid opgeven om die te gebruiken in dienst van Hem. Jezus volgen houdt een veroordeling in van andere gebondenheden. Wy moeten zo leven dat ook onze naaste tot Christus komt. Het is nog niet te laat, aldus com missionair Wickbergen. Als u heeft ge twijfeld. aan de trouw van Jezus, als u Hem heeft verloochend of verlaten, er ls nog redding. Jezus is getrouw en God blijït u zoeken. Lang' aar). ban 1 Ryk: He v Riji jtraal lot 5.: Vraag: Men spreekt altijd Uit VrNe commentaar: „Dat de vrijheid in t'o- Dmldand grondig onderdrukt wordt, i* hi« genoeg bekend uit de verhalen van reii ger» en vluchtelingen. Voor sommigen liet allemaal nog niet erg genoeg. Ook vor De Telegraaf niet, die op 19 augustus te vreemd verhaal ophangt over Wilheli Pierk. „Men hoort of ziet hem •rhrijft het ochtendblad, „en als r-, i wordt er gefluisterd dnt vigen heeft de rooms-katholieke primaat van Polen, kardinaal Wyszynski het communistische regiem beschuldigd van verdere schendingen van het bestaande verdrag tussen kerk en staat en van het inbreuk maken op de rechten van het episcopaat. met te aanslag en het gevolg Is, dat de de klok of de zón meedraaien, waar- ruiten er vreselijk uitzien als de zon onder wordt verstaan een draaiende erop schijnt. Vermoedelijk is dit een beweging van links naar rechts. Als ik gevolg van vuil en benzine, daar mij echter goed herinner en mijn in de straat veel verkeer waarnemingen goed zijn geweest, dan ben soda. vim en allerlei gaat dit op het zuidelijk halfrond niet gen geprobeerd. Hoe krijgen wij de belangen waargenomen. Van- merplantenmest (asef). Zij staat in de fen daar de veroordeling in de kosten. U ochtendzon Wij heb- verklaard de woning te ontruimen, lootjes bij die gele bladeren op t i de telt dan ogenschijnlijk Antwoord: Inderdaad is het zo, dat thetisch wasmiddel. Dit helpt alleen, wanneer men op het noordelijk half- als u de ramen zowel van binnen als rond met het gezicht naar de opgaan- van buiten behandelt. U moet ze niét staat, deze ogenschijnlijk vaD schoon maken als de zon erop schijnt. trof, zodat het proces onnodig schoon? Dank aan lezers: Velen hebben on Antwoord: U kunt de ruiten schoon het gedicht ,ADe ware vriendschap' maken met een puur vloeibaar syn- i toegezonden. Ónze hartelijke dank. Vraag: Hoe verwijder ik een kring van water uit een teakhouten tafel? Antwoord: Het lukt wel i haar reeds met zachte zeep en spiri tus afgespoeld. Zij zit nog vol bloe men.^ Wat moeten wij er verder nog Antwoord: Het vlijtig liesje heeft veel behoefte aan licht en water. Men zette haar dus op de lichtste C hU in •n. streng bewaakt, waar geen sterveling toegang heefl". Dat Pieek, de voormalige president v»n Oost-Dolttland. vorig' jaar september op 8-1-jarige leeftijd overleden ia, weet de rednrtie kennelijk niet. Want «o iet» i« een feit, en De Telegraaf kent alleen wijdverspreide geruchten en imaginaire komploMen T< er in Oo»t-Dirit»land geen Grosz Batelaer?" In Frankrijk 55.000 onderw ijzeers tekort Frankrijk komt 55 000 onderwijzers te kort, terwijl over enkele weken het nieuwe schooljaar begint. Dit meldt het ministerie van onderwijs Het tekort op dr lagere scholen wordt geschat op 48.000, op d^ voortgezette cn technische scholen op 7.000. De kardinaal hield zijn preek aan de oet van het Jasna Gora Klooster in Czestochowa ter gelegenheid van feest van de zwarte madonna Czestochowa. Hij hekelde de recente regeringsbe paling waarbij de staat het toezicht op zich neemt van het godsdienstonder wijs voor kinderen in kerkelijke ge bouwen nadat het godsdienstonderwijs op school onlangs verboden werd. „Christus heeft bisschoppen en pries ters uitgezonden om onderricht in godsdienst te geven en niet inspecteurs van het ministerie van onderwijs. Hier mee kunnen wij nooit aceoord gaan" flartstochteltfk verdedigde de kardh draait, terwijl in dat geval op het middeltje verkrijgbaar. Vraag katholiek is. I zuidelijk halfrond de zon ogenschijn- eens bij de drogist. De kardinaal eiste voor zich. als i 'Dk van rechts naa*_ Vraag: Een kruidenier wil zijn Pools onderdaan, het recht op kritiek, „omdat ik een vrij man ben en slechts slaven hebben geen recht op kritiek en niet het recht hun stem te verheffen". ,,U allen, mijn dierbaren, en wij bis schoppen en de rooms katholieke ge meenschap. wij voelen ons vrije onder danen van ons vrije vaderland Polen en dit bewijzen wij door ons oordeel uit te spreken over wat buiten onze wil gedaan is dat heimelijk aan de ms-katholieke natie opgelegd is". Kardinaal Wyszynski deed een vu- ---- - - ----- rig beroep op dc gelovigen nauwer suède-schoenen schoon te maken? met de geestelijkheid samen te wer- Antwoord: Deze moeten af en toe ken en met haar het recht te ver- bewerkt worden met een rubberborstel- dedigen de kinderen op te voeden in jjc. Gladde plekken kunt maken met een fijn staalborsteltje of kringen uit hout te doen verdwijnen plaats. Is de plant niet het geloof en een levensopvatting mee te geven, welke hen na aan het hart ligt. De primaat maakte bekend dat 60 Poolse bisschoppen over enige dagen te Czestochowa zouden samenkomen „om te bidden" en hij deed een beroep op alle Polen om voor hen te bidden, zo dat ..de ernstige gevaren welke boven door stevig wrijven met een kurk. Helpt dit niet. dan moet u drastisch ningskuur toepassen, te werk gaan Om te beginnen moet alle was uit het hout verwijderd ge- noorden draait, dus tegen de klok in. overdoen, maar de huiseigenaar gaat tu" "'W Vraag: Hoe rijd Lk het beste van hiermede niet akkoord, omdat hij het de? m?t terpentine. Deze moet u roy- Rotterdam met mijn bromfiets naar pand wil inrichten tot zelfbedienings- de Noordoostpolder? zaak. Als de kruidenier nu door ou- Antwoord: Het beste kunt u rijden derdom gedwongen is zijn zaak te van Rotterdam over Gouda, Oudewa- verkopen, dan gaat de gehele good- ter. Montfoort naar Utrecht Vandaar will verloren. Kan de huiseigenaar dit naar Amersfoort. Nijkerk Ermelo. echter weigeren? Nunspeet. Oldebroek. Zwolle, Zwart sluis, 'een afstand van 185 km. Van daar naar de Noordoostpolder is een achttal kilometers. Vraag: Wat is de beste manier aal gebruiken en u moet steeds een schoon stuk doek nemen. Wanneer stelt, u het hout enige uren heeft laten dro- geeft. Luis kan gen. zullen de kringen al veel min- een mengsel van der zijn. Daarna gaat u het hout gram zachte zeep egaal vochtig maken met water (ste- spiritus, dat men o vig wrijven). Het nog natte hout Zo nodig Antwoord: De huiseigenaar is in dit schuurt u daarna met middelfijn wa- «val bcachikkingsbevoegd. Zonder lerproo( schuurpapier. Dit kan voor zijn toestemming kat. de huur niet aan een cnke]e keer geen kwaad, mits u V,.f behandeling zo kort mogelijk wto [aat duren Na het drogen schuurt wend, dan moet men eerst i kuur toepassen, d.w.z. enkele in de zon. enkele uren uit de zon en nooit ineens aan de felle middag zon blootstellen. Het is een heel ge makkelijke plant die niet veel eisen haar licht en water ïen behandelen met pleegt u niet overleg met de Kamer n Koophandel? Misschien is er wei he, hout n n oplossing te vinden, waarin de en" me, liter water, 20 sn 10 gram brand er de planten spuit, i dit na tien dagen de plant eerst eens paar uur in de regen. Beschikt u douchecel, zet dan de plant zachtlopende huiseigenaar toestemt. Vraag: In plaats van landarbeider ik bedriif.'inspecteur geworden. schuurpapier Vlekken kunt u verwij- De boer heeft gezegd, dat ik in de deren door de schoenen boven de stoom dienstwoning kan blijven wonen tot hij te borstelen, maar men moet ze een andere arbeider heeft. Voor alle vernissen vernis beschermt het hout tegen aller lei invloeden, beter dan was alleen. Na het vernissen moet u laten drogen, schuren en opnieuw vernissen Vraag: Vorig laar hebben wij Heven onder Ten slotte moet douchestraal Daarna moet u de bo- lulosevernis. Deze venomschreven behandeling toepassen en (jan zaj kgj jeecj we) ge]e<jen Zjjn Vraag: Om mijn traploper te spa ren heb tk daarop plastic aangebracht. Dit verschuift echter. Wat is hierte gen te doen? Antwoord: Hieraan zal weinig te niet te dicht bij de stoom houden zekerheid echter heeft hij zonder mij plant gekregen, die geweldig is gaai Jelpt dit niet voldoende, dan kunt u van de gang van zaken op de hoogte groeien. De naam is vlijtig liesje. De- doen zijn, omdat plastic voor dit doel een papje van magnesiumpoeder ma- te stellen, deze zaak voor het gerecht ze was vol In blad en bloemen. In het te glad is. Voor het sparen van de ken en de schoenpn daarmede insme- laten komen. Is het nu juist dat ik in najaar heb Ik haar ingekort. In het traploper zijn katoenen overlopers ren U moet hef flink laten intrekken de kosten van het proces veroordeeld voorjaar liep zij weer uit en was weD' weeborstelen ben? vol in blad en bloemen. Wij geven Vraag: Óp onze ramen is een vet- Antwoord: U heeft niet te rechter geveer om de veertien dagen wat ka- vermoedelijk plezier beleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2