Jticume £eüisrJ)e GTourant .Maatregel tegen luchtcorridors? Commentaar Toch een tunnel onder het Kanaal? NIEUWS Bij Russische weigering van effectief toezicht hervatting kernproeven GRIJSO HAARTJES THUIS ZELF BOEN Geleerden toch blij met waardevolle gegevens DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1961 POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 U. ABONNEMENTEN7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12259 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur! Dl. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stanlcasttcfi Is ahcbleocn mgn bert ia tcghcaspoct" Twintig kinderen ontvoerd m een oogopslag- In Washington houdt men rekening met de mogelijkheid dat de Sowjetunie zal dreigen m* het nemen van maatregelen tegen de drie luchtcorridors tussen West-Duitsland en West-Berlijn. Men sprak deze verwachting uit na ontvangst van een nieuwe Rus sische nota met betrekking tot de verbindingen tussen Berlijn en het westen. In Berlijn staan geallieerde strijdkrachten en Oostduitse politie- troepen nog steeds langs de sectorgrens tegenover elkaar. Wan neer de communistische troepen binnen de Sowjetsector blijven, behoeft men geen speotaculaire gebeurtenissen te verwachten. Het Amerikaanse ruimteplatform, dat gisteren een ruimtevaar tuig op grote afstand van de aarde moest „brengen", heeft dit vaartuig wel losgelaten, maar het niet naar zijn bestemming gezonden. Platform en vaartuig draaien r de en zenden gegevens uit. Er komt een nationaal ballet (door samensmelting van h'et Ned. Ballet uit Den Haag en het Amsterdams Ballet) met zetel Am sterdam. De leiding zal berusten bij Sonia Gaskell en Mascha ter Weeme. Den Haag krijgt het Nederlands Danstheater, dat door het rijk zal worden gesubsidieerd en dus „van de ondergang" is gered. Amerika heeft een brochure gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat het afbreken van de onderhandelingen te Genève over het verbieden van kernproeven zou kunnen leiden tot hervatting van dergelijke proeven door de Ver. Staten. Frankrijk en Engeland gaan officieel besprekingen voeren over het aanleggen van een vaste verbinding tussen beide landen. Het gaat om een brug of een tunnel tussen Calais en Dover. Van het verloop van de besprekingen zal afhangen, op welke mo gelijkheid de keus valt. Er zijn tenminste twee miljard gulden mee gemoeid. Tegels van vilt TAE dikwijls fraai beschil- ±J derde tegels zijn (helaas) bezig antiek te worden, want om welke voor ons niet na te speuren reden dan ook: ze zijn wat in onbruik geraakt. Keuken en badka mer of douchecel mogen dan nog wel eens betegeld wor den, maar dan zijn ze in de meeste gevallen gewoon wit i weinig artistiek. Nu is een Amsterdamse firma met iets nieuws op de markt gekomen: tegels van vilt. Als verkoopargu menten wordt aangevoerd; ze zijn onbrandbaar en kun nen dus voor bij voorbeeld een kinderkamer een grote beveiliging vormen; ze kun nen in alle gewenste for maten worden geleverd; ze kunnen met allerlei mate rialen en in allerlei dessins worden versierd. En dit laatste dan heeft ook al weer zijn voordelen voor de kinderkamer. Of deze argumenten het ook zullen doen bij het ko pend publiek? We hopen het want tegels kunnen mooi zijn. Maar met de tijden pleegt nu eenmaal ook de smaak te veranderen en in de aankleding van het huis is dat heel goed te merken. Kleurenspecialisten hebben zich meester gemaakt van de muren en als er behan gen wordt dan zal de be hanger in vele gevallen ad- seren om de ene wand zus de andere wand zo te versieren. En de schoorsteen heeft z'n centrale plaats in de kamer verloren en juist die schoorsteen was de plaats bij uitstek van de tegels. Door dit alles in het inte rieur wel anders geworden of men het een vooruit gang of een achteruitgang wil noemen is een kwestie van smaak. Trouwens, de sfeer van een huiskamer wordt maar voor een klein deel bepaald door de aan kleding de gemoedsge steldheid der bewoners is veel belangrijker! Zo is het immers ook met de krant. In de loop der ja ren is de krant van uiterlijk veranderd let er maar op als u eens een oude krant in handen krijgt. Maar belang rijker dan die vormgeving is de geest die uit de krant spreekt, de gezindheid van de samenstellers van de krant. En daarom zal de christen kiezen voor een krant goede christelijke krant. Een goede krant dat is natuurlijk een vereis te. En hebt u al eens met vrienden en kennissen over ónze krant gepraat? BON (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woningplaats) Lifter pleegt moord Scotland Yard zoekt de Britse wegen af naar een ongeveer dertigjarige man met diepliggende ogen, donker haar, een bleke gelaatskleur en een Cockney accent die eergisteravond een man die hem een lift gaf, heeft doodgeschoten. De 28-jarige Michael Gregson stopte in Slough bij Londen voor de lifter. Gis termorgen werd hij met een kogzl in de nek langs de kant van de weg ge vonden. Zijn vriendin de 27-jarige Va lerie Storie lag zwaar gewond naast hem mej een kogel in de borst. De lifter was met de auto gevlucht. Het meisje vertelde dat de lifter zon der enige aanleiding het vuur opende toen de bestuurder aan de kant van de weg stopte om even uit te rusten. (Advertentie) Morgen VRIJDAG laatste dag demonstratie Haarden en Kachelshow in „DEN BURCHT" 2—10 uur DE NIE - LEIDEN Halve gebr. kip f 1.95 Alléén; PETER LEENEN Gangetje 14 T~\E SOWJETUNIE heeft de Ver. Staten een nieuwe nota gezonden over U de kwestie van toegang tot Berlijn. Amerika wordt er van beschul digd, door de drie luchtcorridors een stroom van spionnen, agenten en saboteurs naar West-Berlijn te vervoeren. Zegslieden in Washington zei den te vrezen dat dit wellicht een waarschuwing is voor een Russische stap in verband met deze luchtcorridors. Eerder had de Amerikaanse re gering een verklaring uitgegeven, waarin de nieuwe reisbeperkingen in Berlijn werden veroordeeld als een nieuwe stap om de 17 miljoen Oost duitsers achter prikkeldraad en betonnen gordijnen in gevangenschap te houden. Strategen in de Ver. Staten zijn overigens geneigd, de beper kingen niet zozeer te zien als een inbreuk op de westelijke rechten in Berlijn. De Ved. Staten zouden niets willen doen, wat als een drastische stap kan worden beschouwd. De beperkingen raken de vitale belangen van het Westen niet en geven dus geen aanleiding tot een ultimatum aan de Oostduitse communisten. Op de beperkende bepalingen, die de met vuur te spelen. Een dergelijk op- Oostduitsers hebben ingesteld voor het treden houdt het gevaar van een mi li- verkeer in Berlijn, hebben de Westelijke] tiare ramp in." mogendheden zoals reeds gisteren ge meld prompt gereageerd met patroulles langs de sectorgrens door Amerikaanse. Britse en Franse troepen. Het bestuur van West-Berlijn heft controleposten in gericht bij de tihans nog bestaande ze ven doorgangen in de sectorgrens. De bedoeling van deze posten is, „onge wenste personen" te verhinderen Wes:- Berlijn binnen te komen. De geallieerde troepen zijn uitgerust met pantserafweerkanonnen en tanks De tegenmaatregelen hebben ten doel do onschendbaarheid van de grens te waar borgen. Deze maatregel heeft nog al wat reacties in het Oostelijk blok tea gevolge gehad. Zo heeft radio Moskou Ce geallieerde patrouillegang langs do sectorgrens gebrandmerkt als een mili taire provocatie en de waarschuwing geuit, op te houden „bij een kruithuis Geen land dat vastbesloten is de vrijheid van zijn volk te beschermen, kan het risico op zich nemen zich te onthouden van kernwapens zonder de zekerheid dat de Sowjetunie haar proeven heeft gestaakt. Dit staat te lezen in een document dat het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren heeft gepubliceerd. De verklaring, die onder de leden van de Verenigde Naties zal circuleren en die bovendien door de Amerikaanse di plomatieke vertegenwoordigingen worden verspreid, zegt ook dat de Sow jetunie een verschrikkelijke verantwoor delijkheid op zich laadt als zij het door Amerika en Engeland opgestelde om- werp-verdrag verwerpt. (Zoals men weet heeft Rusland steeds gestaan op een drag waarvan de naleving zou worden gecontroleerd door een driemanschap (Hierdoor zou het een recht van veto behouden.) Het vierendertig bladzijden tellende document, dat getiteld is ,yHet verdrag over het verbod op kernproeven de poort tot de vrede", is een reeds lang verwachte duidelijke verklaring van Amerikaanse zijde, dat het afbreken van de onderhandelingen in Genève zal kun nen leiden tot hervatting van de kern- proerven in de Verenigde Staten. „Chroesjtsjef, aldus de verklaring, „heeft op 21 juni gezegd dat de Sowjet unie nogal wat apparaten heeft ontwik keld, die beproefd moeten worden. Hij ls de enige geweest van alle leiders der grote mogendheden, die dit verlangen heeft geuit." Ook wordt er op gewezen dat hervat ting van de kernproeven in de damp kring de gevaren van radioactieve be smetting zal vergroten. „Het verdrag over het staken van de kernproeven was het symbool geworden van de hoop op het voortbestaan van een vreedzame wereld. Amerika en Engeland waren volkomen bereid om 'binnen hun grenzen alle internationale controles te laten uitvoeren, om de naleving van het ver- Advertentie KLEURSPOELING DflIVPIM frill® TUBE 1.95 bod te waarborgen. Beide landen hadden de Sowjetunie niet meer gevraagd dan zij zelf aanvaard hadden." De Oostberlijners hebben hun beper kende maatregelen vergezeld laten gaan van de waarsohuwing, dat men zowel aan de Oostelijke als aan de Westelijke zijde op een afstand van honderd meter moet blijven. Een geallieerde woord voerder heeft ednter verklaard, dat de troepen ook in deze zone van 'honderd meter zullen patrouilleren. Iemand van het bestuur van West-Berlijn zei, dat alleen cje Westberlijnse autoriteiten ver antwoordelijk zijn voor het gebied ten westen van de sectorgrens. (Zie vervolg pagina 7) De eerste Nederlandse astro nauten? Het heeft er zo op het eerste gezicht veel van weg, ge let op de ruimteachtige pakjes die deze gehelmde mannen dra gen. De oplossing ligt evenwel dichter bij de grond. Deze vreemdsoortige verschijningen zijn te zien op de taptoe Delft 1961 welke vanavond de gene rale- en morgen de première beleeft. En daar de Kon. Lucht macht ditmaal het thema voor dit jaarlijkse militair-muzikale festijn levert, mochten de vlie gers natuurlijk niet ontbreken. Zichzelf alleen in een „kist" goed thuisvoelend hebben de heren vliegers hun operationele vlie- gerkleding maar zo lang uitge leend aan in het betere loopwerk meer onderlegde dienstplichti gen, die men hier dus „op mars" ziet op de Delftse markt. Huilend zoeken moeder en dochter in West-Berlijn troost bij elkaar, nadat de Oostberlijnse politie hun toestemming geweigerd heeft hun zieke moeder en grootmoeder in de oostsector te bezoeken. Op de ach tergrond bijna symbolischde pas gemetselde muur die beide sec toren van de stad van elkaar scheidt. Ruimteproef mislukte gedeeltelijk HET eerste Amerikaanse ruimte- platform is gisteren in een baan om de aarde gekomen. Het platform heeft daarna een tweede satelliet gelanceerd, maar deze is niet zoals de bedoeling was ver do ruimte ingeschoten. Ondanks deze gedeeltelijke mis lukking putten de geleerden troost uit een aantal waardevolle gegevens die zij aan het experiment hebben ontleend. Iedere 91 minuten cirkelen de 640 kg wegende Agena (het ruimteplat form) en de gecompliceerde satelliet Ranger I van 310 kg rond de aarde. Zij blijven in de ruimte dicht bij el kaar. Hun baan varieert tussen 170 en 500 km hoogte. Eerst meende men dat zij niet los van elkaar waren geraakt. De analyse van de radiogegevens wijst er echter op dat de ruirmevaariuigen wel los van elkaar zijn gekomen. Het is nog een mysterie waardoor de Ranger niet in zijn enorme sigaarvormige baan rond te aarde is gekomen. Deskundigen van het laboratorium waar de Ranger is ontwikkeld, hebben verklaard dat het instrumentensysteem dat zUn impulsen van de zon moet krij gen, voortreffelijk werkt. In de huidige baan is de satelliet echter ongeveer d< helft van de tijd >n de schaduw van di aarde, waar de impulsen niet kunnei worden opgevangen. Strandverwachting Zwakke rug van hoge druk geeft mor gen enkele opklaringen bij een matige n.w. wind en te koel weer. In de middag 17 18 graden, temperatuur zeewater 17 graden. Vooruitzichten: ten westen van Ierland kwam vanmorgen een nieuwe depressie naar het noord oosten, waardoor de voor lopige weekend vooruitzichten opnieuw ongunstig zijn. TN BERLIJN is nu letterlijk maar ook figuurlijk de grens getrokken. Aan dit laatste heeft het communistische regime opnieuw beslissend bijgedragen. Het had aan weerszijden van de grens een strook van honderd meter voor verboden gebied verklaard. Daarmede had het beschikt over Westberlijnse grond. De westerse defensie heeft prompt gereageerd door langs de grens, dus op de strook aan do westelijke kant, haar zware materiaal op te stelien. De defensie is hiermede van westelijke kant op scherp gezet. Desnoods was het Westen nog bereid, zich te schikken in do afsluiting van de grens hoe moeilijk ook te slikken. Oost-Berlijn was in feite oos telijk gebied en al vormde op papier de stad Berlijn een eenheid, ze was nu een maal in sectoren verdeeld en dc gemeen schappelijke verantwoordelijkheid kon do communistische maatregelen in de ooste lijke sector van de stad toch niet verhin deren. Dit heeft men van de aanvang af geweten en wat gebeurd is, betekende al leen de bevestiging. De erkenning van die situatie houdt alleen in, dat men thans te nauwlettender toeziet op de handhaving van de rechten, waarvan men de bescherming wel terdege in eigen hand heeft. En dat is de stad West-Berlijn. Vandaar, dat, nu het com munistisch bewind over de eigen getrok ken grens heen wijst, de westelijke mach ten terstond in het geweer gekomen zijn. Dit is, hoezeer ook voor de hand lig gend, niettemin een belangrijk besluit. Tot dusver heeft hetgeen de westelijke machten in West-Berlijn hebben onderno men vrijwel uitsluitend een symbolisch karakter moeten dragen. Dit gold de rede voeringen, hoe fel zij mochten zijn. Het gold dc bezoeken van de Amerikaanse vice-president en de eigen Duitse bonds kanselier. Het gold zelfs de spectaculaire intocht van de Amerikaanse en Engelse troepenmachten. Het was alles, hoe be langrijk ook, symbolisch. De jongste maatregelen echter zijn meer dan symbolisch, zij zijn rechtstreeks mi litair. De grens is getrokken, do grens is bereikt, de grens zal worden gehandhaafd, ook tegen de Oostberlijnse beschikkingen in. Het is op dc communistische aanspra ken een duidelijk en tegelijk bemoedigend antwoord, dat overigens de ernst van de situatie onderstreept. Want waar een grens is bereikt, is nog weinig speelruimte over. Wellicht echter moest ook dit vacuum worden gevuld, wil zelfs het communisme tot rede komen. Bakker hoeft niet met vakantie De president van de rechtbank te Arnhem heeft de vordering afgewezen, die de Algemene verbruikscoöperatie te Arnhem in kort geding had ingesteld togen de Arnhemse bakker R. en waarbii de president was gevraagd te gelasten, dat bakker R. zijn zaak veertien dagen zou sluiten in overeenstemming met dc door de gemeente Arnhem getroffen vakantieregeling voor het bakkersbedrijf. Bakker R. had zich aan deze regeling ont trokken, omdat hij geen bezorgwijk heeft, dia in de sluitingstijd door een oollega zou kunnen worden waargenomen. Het is immers geenszins zeker, zo wordt in de overwegingen van het vonnis gezegd, dat klan ten, die gewend zijn aan huis te worden bediend, zich in de sluitingsperiode van hun leveranciers juist tot bakker R. zullen wenden. In de over wegingen wordt voorts opgemerkt, dat de vraag rijst of de uitvoeringsregeling van het ooilege van B. en W. wel de toets der redelijkheid kan doorstaan en dat de schade, die dc coöperatie zegt te ondervinden niet het gevolg is van de overtreding van de verordening door bakker R. Tendens stationair de Azoren via Frankrijk naar mid den-Europa uit. Langs de noordzijde er van staat een zuidwestelijke luchtstro ming, waarin over Engeland een fron tensysteem naar het oosten beweegt. De bij dit front behorende regen naderde vanmorgen onze kust. Het front zal bo ven ons land tot stilstand komen en daarom ook morgen nog plaatselijk enige regen brengen. Later zal het zich in noordoostelijke richting verwijderen on der invloed van een depressie, die over het midden van de oceaan trekt en die Zon cn maan grote activiteit vertoont. Deze depressie trekt Tiaar het zeegebied ten westen van Vrijdag zon op 5 39 onder 19 44 Schotland. Zij zal de wind in onze om- Maan op 19-30, onder 438 uur. Volle i geving morgen doen toenemen uit zuid- 26 augustus. lucht nnar ons land voeren. Aangezien HET WEER IN EURO «aPP°r.c dig karakter. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking en aanvanke lijk op de meeste plaatsen enige regen. Vannacht zwakke veranderlijke wind, morgen tot matig of krachtig toenemen de wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere middagtemperaturen dan van daag. (Opgemaakt 11.15 uur). -L/ en Frankrijk hebben x gedeeld overeengekomen te besprekingen te voeren ove bouw van een brug of een nel tussen Calais en Dover, afstand van 35 kilomet» De verwezenlijking plan, dat reeds uit de achttiende werd gi eeuw stamt, zou nu volgens de zocht ramingen circa twee miljard gulden kosten. i Engeland Franse en Amerikaanse belan- Joen uitgegei gengroepen ijveren reeds jaren derzoekingen e plannen zullen den zij door besluit Kanaal- bestuderen „zij tot dezelfde con het Britse parlement gedw clusie zullen komen, waartoe het werk De Britse regering bezit 44 wij gekomen zijn dat de voor procent der aandelen In dc delen van een tunnel (vcrgele- de Suczkanaal-Maa(schappij. Ver- ken bij het schappij, het Suezkanaal zelf maatschappij geïnteresseerd de Brits-Franse Suezkanaal Maat der zijn bij de Kanaaltunnel- gend zijn". Reeds onder het bewind Technical koningin Victoria zijn de En- bij de Britse en gelsen in 1886 by Dover begon de bouw In de twee regerlngscommu- Kanaal. chappy Amerikaanse nieuwe beleggingen Studies Inc. zU concentreerde haar aan dacht op leggen. Britse politici en militaire leider» hadden geageerd tegen de bouw van een tunnel, waarvan zy vreesden dat het Groot-Brlttan- nië tot een gemakkelUke prooi invasie zou maken. Kanaaltunnelmaat- De zeventig jaar oude En meter diepe schaft die loopi gelse Kanaaltunnelmaatschappij nlqués wordt niet gezegd i De Kanaalmaatschappy bezit de voorbereidende op het ogenblik de helft der tchappü heeft verklaard i i stuk tunnel derhalve km. De pioniers wilden t besprekingen gehouden zuilen aandelen in een maatschappij, luigd te zyn dat indien dc wegtunnel i houdt nog steeds jaart ringen. Ook heeft z wachtsman in dienst i beide landen tunnelingang by Dover te be- worden: invloedrijke Britse, die sinds 1957 bUna 2,5 mil- Franse cn Britse regeringen bouwen. Twee Jaar later wcr- waken. gh. bew gh. bcw 21 15 0.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1