Nieuwiruineërs in Nederland Mosselkotter met drie man aan boord vergaan Derde conferentie over samenwerking N.-Guinea Geringe vangsten om de Noord bij winderig weer Op mars der dahlia's nu in volle gang is Steeds meer leidende Papoea's in functies Iets meer tekening in Nieuwguinese mijnbouw NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961 VOORSCHOTEN Prot.-chr. school in de Vlietwijk Het beetuur der stichting Christelijke (J.LO -School te Voorschoten verzocht de gemeente medewerking voor de stich ting van een protestants-christelijke school voor gewoon lager onderwijs in Vlletwijk. De inspecteur van het lager onderwijs ln de inspectie Delft heeft medegedeeld dst voor de bouw van een christelijke school voor lager onderwijs 6 lokalen bouwvolume beschikbaar zijn gesteld. Omdat B. en W. van mening zijn dat de bouw van afzonderlijke Hervormde en Gereformeerde scholen in Vlietwijk voorlopig zou leiden tot stiohting van twee (te) kleine scholen hebben zij con tact opgenomen met dc besturen van dc Hervormde scholen en de Gereformeerde school om te geraken tot de bouw van een protestants-christelijke school voor gewoon lager onderwijs in Vlietwijk. Dit overleg heeft geresulteerd tot het onder havige verzoek. Het is de bedoeling van het schoolbe stuur een a<4itklassige school te doen bouwen in Vlietwijk. De grond werd reeds gereserveerd en is gelegen aan de Jan Steenlaan verlengde van de Pro fessor Einthovenlaan Omdat voor zes lokalen bouwvolume beschikbaar werd gesteld, zullen B en W nog trachten bouwvolume te krijgen voor de twee resterende lokalen. De stichting van de nieuwe school met acht lokalen vergt naar raming een uit gaaf van f 450 000.— Nieuwe chr. kleuterschool De ..Stichting Christelijke U.L.O.- school te Voorschoten" verzocht de ge meente medewerking te verlenen voor de stichting van een schoolgebouw ten behoeve van het kleuteronderwijs. De school rou in Vlietwijk I moeten worden gebouwd op de speciaal daar voor gereserveerde grond, thans plaat selijk bekend als Professor Eykmanhof; tussen het 2e en Se flatgebouw van het plan Groosman. Het te stichten schoolgebouw zal be staan uit vier speel-werk'okalen. be stemd voor in totaal 100 kleuters. Opheffing paardenbu» BU de opheffing van de openbare lage re school aan de Rijndijk in 1937 heeft de gemeente de verplichting op zich ge nomen. om de daarvoor in aanmerking komende kinderen naar de lagere scho len in de dorpskern te vervoeren. Sedert 1941 vindt het vervoer der kin deren plaats door middel van een paar denbus. Dit vervoer wordt sinds 1 Sep tember 1956 door H. Zandbergen ver zorgd, die hiervoor zijn paard beschik- onar stelt en het vervoermiddel in een aan de gemeente in eigendom toebeho rende garage aan de Leidseweg stalt. De kosten hieraan verbonden beliepen laat stelijk 116.per dag. Thans hebben B. en W. de Noord-Zuid- Hollandse Vervoer-Maatschappij N V. te Haarlem bereid gevonden dit vervoer te willen verzorgen tegen het normaal gel dende schol icrentarief, f1,25 per week per kind. Als datum van aanvang kan het begin van het schooljaar 1961/1962 worden gesteld. Verwijdering tramrails V ark rijgt de gemeente na opheffing van de tramverbinding ailbomatisoh uit hooMe van haar eigendomsrecht de be. schikking over een groot deel van de trambaangrond, zover deze grond, ge legen tussen dc Papelaan en de Bij dorp straat, alsmede tussen de Tolstraat en de Stadwijkstraat. aan de N.ZJi.VAI. in eigendom toebehoort, zal deze door de gemeente moeten worden overgenomen Het ligt in de rede. dat de door ophef fing van de tramverbinding vrijkomende strook grond, te zijner tijd voor wegver- bred.ng zal worden gebruikt. Het U .•venwel prematuur om in afwachting *sn de reconstructie van het tussen iTM-paal 47 48 (het laantje van Van Vissen) en de Zilverfafonek gelegen ge- Jeelte van de provinciale weg nr. 16. met inbegrip van de gehele Schoolstraat tot bet verwijderen van de in het weg dek aanwezige tramrails over t« gaan. Ter besparing van kosten en ter voor koming van ongerief verdient het beveling hiermede te wachten tot mS deze reconstructie een aanvang zal woe den gemaakt. In verband hiermee stellen B. en W voor, van de N.Z.H.V.M. de tramrails, voor zover gelegen tussen de tram over gangen nabij het Burgemeester Vernède- park en Huize ..Bijdorp", om niet over te nemen mot dc verplichting, dat wege de gemeente voor het verwijderen van de rails en het herstellen vac bestrating zal worden zorggedragen Teneinde de voor het verkeer optre dende hinder op te heffen, zouden B. W. deze rails tussen de Raadhuislaan en de tramhalte aan de Wijngaardenlaan met bitumen willen doen vullen. Da kosten worden geraamd op 4-000 Agenda gemeenteraad De raad komt vrijdag om 8 uur bijeen. Agenda: voorstel tot verkoop van bouw terrein, gelegen in het complex „Ade- geest", aan de heer P. J. Harsma te Leiden; tot onderhandse verkoop de paardentous en tot verhuur var daardoor vrijkomende garage tegen huurprijs van ƒ20.— per maand; tot be noeming van een leidster aan de tweede openbare kleuterschool; tot het verle nen van medewerking voor de aanschaf fing van meubilair en leermiddelen ten behoeve van de Ds. Fortgeneschool; tot het verlenen van medewerking aanschaffing van meubilair en leermid delen ten behoeve v, d. St. Jozcfeohool; tot het bcschrkbsarstellen van diet van 857.— voor de aanschaffing vin leermiddelen ten behoeve van de openbare school voor gewoon lager derwijs. de Vlietachool; tot het beschik baarstellen van een krediet van 1610 voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs; tot het verlenen van medewerking v stichting van een schoolgebouw ten be hoeve van het Christelijk kleuteronder wijs; tot het verlenen van medewerking voor de stiohting van een Protestants- Christelijke school voor gewoon lager onderwijs; tot het beschikbaarstellen van een krediet van ƒ3 025.— voor de aan schaffing van een nieuwe boekhoudma chine met toebehoren; tot verkoop van bouwterrein in het complex „Adcgeest". aan Stikvoorts Bouwbureau te Voorscho ten; tot wijziging van b». getal weke lijkse lesuren vakonderwijs over 1961 voor de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs; tot aanvulling van de regeling tot subsidiëring van de Stich ting ..Gezondheidszorg'' en de kruis- vsrenig.nger. te Voorschoten; tot het be schikbaars tellen van een krediet van 106000.— voor dc verbetering van de drinkwatervoorziening; inzake het tref fen van voorzieningen in verband met d« opheffing van de tramverbinding Lei den-V oorschoten-Den Haag; tot het bssctuicbaarstellen van een krediet van 817400 voor het bouwrijp maken van het terrein, omsloten door de Papelaan. de Wijngaardenlaan en de Oranjekade en tot verkoop van een gedeelte van dit terrein aan N V Bouwbureau Brandwijk Bouwplan Oranje kade Zoals bekend, werd door ds stede- bouwkundige adviseur der gemeente, jhr ir. J. de Ranitz. voor het terrein, om sloten door de Oranjekade, de Papelaan en de Wijngaarden laan. een partieel uit breidingsplan in onderdelen ontworpen, dat voorziet in de bebouwing met dris flatgebouwen in 8 of 9 woonlagen. Dc provinciale commissie van advies voor de uitbreidingsplannen heeft zich bij de beoordeling van het ontwerp af gevraagd of deze flatgebouwen ten op zichte van de bestaande bebouwing aan de Oranjekade niet zouden detoneren en of niet met 'n meer bescheiden hoogte van bijvoorbeeld 4 woonlagen zou dienen te worden volstaan Hoewel het college het advies van jhr. ir. De Ranitz, om het ontwerp onverkort te handhaven, meen de te moeten opvolgen, is het tevens van mening, dat indien een bebouwing over eenkomstig de door de stedebouwkundigs gemaakte opzet niet realiseerbaar zou blijken een ander aanvaardbaar plan ru worden voorgelegd. Zo is thans met dc te Leidschendam gevestigde N.V. Bouwbureau Brandwijk vereenstemming bereikt omtrent een ifwij kende bebouwing, die naar het oordeel van B en W. alleszins acccpta s. Dit bouwplan omvat 36 flatwo ningen in hoogbouw. 16 eengezinswo ningen in rijenbouw en 15 eengezinswo- oige als vrije bouw. alsmede 33 garages Ook de stedebouwkundige adviseur kan zich met deze gewijzigde opzet gehee» »rcnigen Als koopprijs is een bedrag van f 360.000 bedongen. De over te dragen grond zal vanwege de gemeente bouwrijp moeten worden op- Vermist kind gevonden Het stoffelijk overschot van de negen jarige Harry Meyer uit Den Haag die sinds vorige week maandag werd ver mist is gisteren in een sloot ln Adegeest gevonden. Er is geen sprake van mis drijf. De jongen is kennelijk bij het spelen te water geraakt. Verwelkomd door staatssecretaris mr. Th. H. Bot en Kamerleden zijn de heren Bonav. Kaisiepo. N. Gosewich. V. Matur- bongs. T Mezeth. M. Ramandey, M. Su- way, N. Tanggahma. D. Walab en A. Zee land. leden van de Nieuw-Guinea-raad. In Nederland aangekomen. Twee andere groepen worden nog verwacht. Zij zullen zich op de hoogte stellen van de werkwijze van enige staatkundige in stellingen en besprekingen voeren, o.a- met de Nederlandse regering over de zelfbeschikking. De heer E. Bonay zeido dat men in dc raad nog geen speciale ge dachte hierover heeft ontwikkeld. Men wil eerst kennis nemen van de mening der Nederlandse regering. Een streefda tum acht men van weinig belang. De heer M. Kaisiepo achtte de tijd nog niet rijp voor vol zelfbestuur, doch dit zal binnen afzienbare tijd wel het geval zijn. De gedachten gaan o.m. uit naar Mclanesisch verband. Er bestaat geen kele behoefte om met de Indonesische regering van gedachten te wisselen, dia geen enkele aanspraak kan maken op Nieuw-Guinea, zeide hij. Hij meende, dat de Nederlandse leden in de raad door hun voorsprong in ont wikkeling niet een dominerende positie zouden kunnen verkrijgen. Alle leden werken slechts voor het algemeen be lang. Hij voelde geen behoefte om zich te mengen in de contacten tussen Neder landse particulieren en de Indonesische regering, mits deze zich beperken tot handelscontacten en niet dc politiek» kwestie van Nieuw-Guinea bestrijken. Geen verdrag van Castro met de Sowjetunie De Cubaanse minister van economisch» zaken, dr Guevara, heeft de president van Argentinië, Frondizi. meegedeeld dat Cuba niet van plan is een bijstandsver drag met de Sowjetunie te sluiten, aldus het Argentijnse blad Clarin. Het ontleent dit bericht aan militaire kringen in Buenos Aires. Zoals bekend heeft president Fron dizi, na zijn onderhoud met Guevara langdurige besprekingen gevoerd mei vooraanstaande militairen. Cuba zou bereid zijn de geschillen met de Verenigde Staten en andere Ameri kaanse landen op te lossen opdat het weer geheel en al kan worden opgenomen in d» interamcrikaanse gemeenschap. Vijfjarenplan van f 600 miljoen President Makarios i bekend gemaakt dat er een ontwikkelingsplan i an Cyprus heeft voor het eiland opgesteld waar- :er dan 600 mil joen gulden is gemoeid jd van vijf jaar zal hebben. Hij verklaarde in het Huis van Afge vaardigden dat het programma voor de helft zal worden gefinancierd door Cyprus ;n dat de vooruitzichten gunstig zijn dat de V.S., Engeland, West-Duitsland en wereldbankconsortium de resterend» fondsen zullen fourneren. Het bruto nationale produkt van Cyprus d in die vijf jaar moeten worden opge voerd van 78.4 miljoen pond sterling (I960) tot 108 miljoen aan het eind van 1966. Het inkomen per hoofd der bevolking zal daardoor moeten stijgen van de hui dige 139 pond (ruim 1450 gulden) tot 175 pond (ruim 1850 gulden) per jaar. Vooral de landbouw zal worden ontwik keld In Argentinië zijn gisteren duizenden reizigers gestrand als gevolg van een spoorwegstaking van 48 uur. Het spoor wegpersoneel wil door de staking uiting geven aan de bezwaren, die er bestaaD tegen de plannen om de spoorwegen ta reorganiseren Tandarts' in Zeeuws- Vlaanderen in arrest (Van onze oorrespondent) De rijkspolitie in Zeeuws-Vlaanderen heeft gistermorgen het instrumentarium van het tandheelkundig instituut van de heer J. B. H. in Oostburg in beslag ge. nomen, nadat deze rijkspolitie de heer H. op heterdaad had betrapt terwijl hij de tandheelkunde uitoefende zonder daartoe bevoegd te zijn. De heer H. werd gehouden, maar hangende het onderzoek nog dezelfde dag weer op vrije voeten gesteld. Al geruime tiid werd hij ver dacht van het onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde. Betrokkene is destijds werkzaam geweest bij een soortgelijk stituut (Evipan) te Rotterdam. In juni 1960 vestigde H. zich te Oost burg. Na veel speurwerk kon de rijkspolitie hem gisteren in het Oostburgse instituut op heterdaad betrappen, onmiddellijk na dat hij een Belgische patiënte behandeld had. Gebleken is voorts da' H. voor behandeling bestaande uit het trekken van tanden en kiezen en het plaatsen van een nieuw gebit op een dag onge hoord hoge bedragen vroeg. De heer H. had zich gelieerd met een bevoegd tandarts, de heer A. Mertens uit Den Haag, die van zich heeft doen 9preken in verband met een revisie- verzoek voor de Hoge raad ter zake van een veroordeling kort na de eerste we reldoorlog. Op de naamplaat van het Oostburgse instituut staat dan ook de naam van deze Haagse tandarts vermeld. De klantenkring van de heer H. bestond voornamelijk uit Belgen. In de gemeente Rossum (Gld.) la gla teravond de heer Van den Berg uit Groot-Ammers met zijn bromfiets tegen een stilstaande auto gereden. Hierdoor kwam hij te vallen en hij werd door een hem tegemoetkomende wagen overreden Rij was op slag dood. De heer E. J. Zoeten uit Amsterdam is gisteren te Oudendijk (N.H.) om het leven gekomen, toen hij met zijn moto» in botsing kwam met een auto. De heer O. Pannekoek, die als duopassagier me» reed. kwam in de Ringvaart terecht. Hü werd zwaar gewond. De tienjarige H. A. Visser is gisteren op het dak van een woning aan de Rol landstraat in Haarlem geklommen on» een vlieger te zoeken. Hij gleed uit ei» viel van een hoogte van acht meter op straat. In het ziekenhuis is hij overleden (Van c i correspondent) Gisteren is op het IJsselmeer in de buurt van Piaam bij Makkum een mos selkotter uit Harlingcn vergaan. De ka pitein. de 34-jarige A. E. J. van Hurk. wonende te Harlingen, maar afkomstig uit Zeeland, kwam daarbij om het leven Twee andere opvarenden, de 57-jarige Anne Weever en dc 22-jarige Fleerk Brouwer, beiden uit Harlingen. worden vermist De 49-jarige Jan de Boer. di» zich drie uur lang aan het topje van d» giek wist vast te houden, kon worden gered door de motorklipper Jenny van «chipper Swytink uit Harlingen. Het lichaam van kapitein Van Hurk gehuwd en vader van twee kinderen werd gisteravond omstreeks negen uur opgevist door de WON 39 van schipper K. K ooms tra uit Makkum. op anderhal ve kilometer van de plaats van de ramp Gisteravond werd het zoeken naar over levenden gestaakt Dc schepen en he) S2F vliegtuig van het marinevliegkamp Valkenburg keerden naar hun uitgangs punten terug. Vanochtend werd het zoe ken voortgezet. Ook een helikopter var de vliegbasis Leeuwarden nam aan he) reddingswerk deel. In de loop van dr dag werden stukgeslagen gedeelten van Guinea, is gisteren de derde van do jaarlijkse bijeenkomsten geopend, waarop ambtenaren uit Australisch en Nederlands Nieuw Guinea de sa menwerking op bestuurlijk en ander gebied tussen beide delen van het eiland bespreken. Op de agenda komen de volgende punten voor: een terugblik op de bestuur lyke samenwerking zoals zij tot nu toe U verlopen, de methode die daarbij werd gevolgd en voorstellen voor de voort retting van reeds toegepaste maatrege len op het gebied der samenwerking. Men cal in ogenschouw nemen de praktijk van deze samenwerking op het gebied van landbouw en bosbouw, epidemieën ziekten cn quarantainevoorschriften, he) gebruik van de Engelse taal, normen voor het onderwijs, dc agrarische wet geving, het eigendomsrecht en gebruik van dc grond cn in het algemeen d» sociale ontwikkeling der bevolking Voorts de volksgezondheid, uniforme methoden bij de opleiding van medisch personeel en bij de medische studie, ver betering van de voedseltoestand der be volking. het tot stand brengen van com municatiemiddelen en de opleiding vao Inheemsen tot scheepspersoneel. Verder een stimulering van de animo onder de Papoea's óm dienst te nemen bij de openbare nutsbedrijven en in overheid» de mosselkotter drijvend in het IJssel meer aangetroffen. De mosselkotter was op weg naar Zeeland met mosselen, dl* bestemd waren voor de verwaterplaatscn in dat deel van ons land. De toedracht van het vergaan van de mosselkotter is nog niet bekend. D<' enige overlevende. Jan de Boer. heef! blijkbaar nog geen verklaring kunnen afleggen. De vermiste Anne Weever was gehuwd en had vijf kinderen. Fleerk Brouwer was ongehuwd. Visserij golven ER STOND zaterdag een harde bries om de Noord. De vangsten waren slecht, slechts vijf procent van de schepen bereikte wat De vang sten van de gelukkigen liepen uiteen van 10 tot 300 manden haring, ma kreel en schelvis per etmaal. De IJM 37 Delft deed een trek van 40 man den haring, de KW 101 Nestor vihg in twee trekken 85 manden haring, de LJM 10 Maria van Hattem had een dagvangst van 60 manden haring, de IJM 15 Emma een dagvangst van 240 manden makreel, schelvis en haring. De Jacoba Gesina IJM 36 had een dagvangst van 100 manden haring, de IJM 26 's-Gravenhage ving in één trek drie pakjes. De Katwijkse drijfnetvloot ving ge-1 kleine kisten haring. Voor 780 kisten middeld twintig kantjes, die van Sclhe- zorgde de VL 121 Willem. veningen 23. De KW 151 kwam goed voor de dag door 120 kantjes uit de vleet te halen. De KW 130 kwam tot 50 kan tjes. De trekkers deden het slecht, de KW 95 was met 34 kantjes nog de beste. Wat er was In IJmuiiden werden door 74 schepen 8000 kisten vis aangevoerd. Voor de eer ste beurt losten 29 schepen 950 schelvis, 720 wijting, 1120 gul en kabeljauw, 40 koolvis 2125 haring, 700 kleine haring, 880 makreel, 230 schol, 10 tarbot, 200 va ria, 3200 stuks kabeljauw, 4000 kilo tong. Voor de tweede beurt losten 45 sche pen 125 wijting, 865 schol, 40 tarbot, 80 varia, 21000 kilo tong. en 15 kantjes groe- ne haring. De SCH 153 Onderneming 4 had een aanvoer van 575 kisten vis en 140 kleine haring. De IJM 3 Haarlem zorgde voor de aanvoer van 1085 kisten met nog 300 Veertien Delftse studenten hebben in Engeland een Rolls Royce uit 1927 gekocht om die te gebruiken als gelegenheidswagen in eigen kring. Het bruidspaar P. L. de Jong en Annelies Eerligh uit Leeuwar den viel de eer te beurt om de wagen als trouwcoupé in gebruik te stellen. De Friese hoofdstad keek geamuseerd toe. Hagenaar in arrest na ontvoering Wekelijkse keuring in Haarlem Een drie-jarig jongetje, dat met een zes-jarig zusje speelde in de Zoutman- straat te Den Haag (waar hun ouders op familiebezoek waren), is gisteravond door een hem onbekende man achter op diens fiets neergezet en door de man meegenomen. Ongeveer drie kwartier later werden kisten door wandelend echtpaar aange- de VL 142 Voorwaarts troffen in de Johan de Wittlaan. waar de De KW 176 Gesina Geertrui had 610ontvoerder in het struikgewas nog al ruw kisten, de KW 122 Arie Ouwehand 500 tegen het kind te keer ging. De wande. Ilaar, de 66-jarige heer C L. I., vermoed- as ook maandag weer duur, zij de onraad greep de wielrijder bij de minder dan vorige week, enikraag en. dank zij de medewerking van schelvis kwam ook tot redelijke waardea een juist passerende automobilist, kon Kabeljauw was niet duur, makreel was I de man naar het hoofdbureau van poli redelijk (ƒ24i0). Voor haring werd!tie worden overgebracht. Het was de 36- 26—16 betaald. In Soheveningen wer-1 jarige transporteur A. T, uit Den Haag. den maandag aangevoerd 200 schelvis, 100 wijting, 110 gul en kabeljauw. 5000 ha ring, 400 kleine haring, 300 makreel, 200 stuks kabeljauw, 150 kantjes groene ha ring en 6500 kantjes jonge 'haring. Vandaag aan de markt Vandaag .zullen de volgende schepen x>r aanvoer zorgen: de KW 104 met 20 kisten, de KW 187 met 121 kisten en 45 stuks, de KW 116 77 kisten en 115 stuks, de KW 148 108 kisten en 180 stuks kabel- ja uw, de SOH 27 500 kisten, de KW 182 125 kisten, de KW 145 175 kisten, de SCH 171 410 kisten, de KW 149 310 kisten, de KW 153 500 kisten, de IJM 210 100 kisten en 400 stuiks kabeljauw, KW 117 225 kisten de WR 25 170 kisten en stuks, de KW 180 620 kisten en 20 stuks. IJM 154 550 kisten en 100 stuks. De opmars der dahlia's is thans in volle gang. Gisteren toonde men er op de wekelijkse keuring in het Haarlem se Krelagehuis al heel wat. En hoewel de weersomstandigheden nu niet be paald ideaal zijn voor het kweken van smetteloze bloemen, mocht men het overgrote deel der dahlia's aan alle kanten bekijken. De gladiolen hebben nog niet helemaal het veld geruimd. Zo toonde P. Visser uit St. Pancras nog een mooie groep, waarin zowel beste kleinbloemige als heel mooie grootbloemige typen te bewonderen vie len. Van de kleinbloemige sprongen Maya. wit met purperrood merk, de rode Dolly en de middelgrote Horn. geel. naar de randen rood uitlopend, het sterkst TTET GOUVERNEMENT van Nederlands Nieuw-Guinea zet steeds meer AT spoed achter het streven om alle diensten zo veel mogelijk door Pa poea's te doen vervullen. Dit wordt bevorderd door de grote leergierig heid van de Papoea zelf. Hoewel de nuchter denkende Nicolaas Jouwe verklaarde dat een klapperboom twintig jaar nodig heeft om te groeien opent het gouvernement steeds door Papoea's te bezetten. Van de zestig voor het gouvernement varende scheepjes zijn er nog slechts twee. waarop Nederlandse officieren zijn geplaatst Dc unieke zeevaartschool telt IN EEN onderhoud met een redacteur van de Nieuw-Guinea-koerier heeft het hoofd van het kantoor voor het mijnwezen te Hollandia, dr. W. Valk, een uiteenzetting gegeven over de perspectieven die de mijn bouw in Nieuw-Guinea biedt. Hg verklaarde daarin onder meer, dat de mijnbouw-industriële ontwikkeling van Nieuw-Guinea geleidelijk duide lijker trekken gaat vertonen. De oliewinning is het i facet vao d« recente ontwikkeling Vol gen» dr. Valk lijkt het nog maar een kwestie van enkele jaren tot de olievel den zijn uitgeput Betere vooruitzichten biedt het aanstaande onderzoek van de nikkclertaen door een combinatie van Amerikaanse en Nederlandse onderne mingen. In het Cycloopgebergte liggen ongeveer 60 miljoen ton erts met onge veer 1.2 procent nikkel, en 0.16 procent kobalt Op het eiland Waiglo zijn even eens minstens 60 miljoen ton aangetoond met ongeveer 14 procent nikkel en 0.16 procent kobalt Wanneer die ert sen economisch exploiteerbaar blijken, aldus dr. Valk. tal Nieuw-Guinea een balangrijk mijnbedrijf rijker zijn. gunstige heid bieden de goudhoudende koperert- Ecn tweede goede toekomstmogelijk- desa troepen. het Carstensz-gebergte. is gebieken dat hoeveelheid cn gehalte van de erts nader onderzoek wettig- Dr. Valk deelde ook moe. dat het allu viale stofgoud van de eilandenrivier in Zuid-Nieuw-Guinea een nog wat twy- fclachtige kans biedt Premier Diefenbakcr van Canada heeft gisteren verklaard, dat Canada overweegt zijn NAVO-strijdkrachten ta versterken. Het Canadese kabinet zou deze maatregelen overwegen in verband met de crisis rond Berlijn. De NAVO raad had niet gevraagd om meer Cana openvallende plaatsen vele opleidingen ook tot stuurman machinist. De waarnemers bij de meteorologische dienst zijn bijna allen Papoea's. Er ken nu 72 en 17 zijn in opleiding. De beste waarnemers kregen nog een tc' grafie-cursus. De P.T.T. telt reeds zelfstandige beheerder. Dick Sarwon Steenkool Tientallen Papoea's bekleden reeds min of meer belangrijke functies Acht worden opgeleid tot chef-radio station Het totaal aantal cursisten be- draagt 45 en in september komen er 30 tot 40 bij. Bovendien volgen 6 de hogere middelbare opleiding te Port Moresby De laatste 3 jaar zijn 135 gediplomeerd verpleegsters. 106 verpleeghulpen. 17 krankzinnigenverplegers. 85 dorpsver zorgsters 'blauwe engelen». 15 laborato rium-assistenten. 15 apotheek-beambten 5 malaria-beambten opgeleid. Te Port Moresby worden zeven hulpartsen, te Suva twee hulp-tandartsen opgeleid Jaarlijks worden er 150 aangenomen voor opleiding tot verpleger, enz. Bestuursambtenaren krijgen een ver volgcursus voor grote districten cn on- derafdelingen. Politie-agenten worden klaar gemaakt voor middelbaar kader Er is een opleiding voor hogere en mid- dclbarc functies bij dc rechterlijke macht Het binnenlands bestuurskorps bestaat voor een derde uit Papoea's. Er zijn zes cursussen cn een radio cursus Engels. 29 Nederlands en 38 anal- nhabeten cursussen. Het aantal primaire middelbare scha len is met 3 vermeerderd tot 7 cn er komen in 1962 vermoedelijk 3 bij. In 1962 worden 130 abituriënten verwacht Er zijn in het geheel 673 scholen met 39000 leerlingen. Er zijn voorts 54 kweekscholen, één HBS en één huishoud- schooL Van de grootbloemigen de rode Dr. Salk, de witte Northlight, de zalm- kleurige Notre Dame en de viooltjesblau- Dutch Beauty de meest opvallende gladiolen. Van de fa. H. J. Salman uit Noordwijk, noteerden we de imponeren de Fortune, rood met witte keel en de prachtige lichtzalmrose Rosita. En dan was er ook een mooie collectie Montbretia's van de fa, J. van Nieuw koop uit Sasscnheim. De gele Citronella. de goudgele Golden Glory en de bijzon- nooie gele Rheingold vormden het hoogtepunt van deze groep. Heel goed materiaal van de zo gewilde, maar min der gemakkelijk te kweken lelie Specio- rubrum. bracht J. W. Tijms, Assen delft, naar voren, terwijl als surprise- van-de-dag de N.V. A. van Bragt uit Beverwijk ten tonele kwam met bloeiende hyacinten. Het was de rose Anne Marie en ze zagen er best uit ook, Het betrof hier bollen van oogst 1960. geremde exemplaren dus. die een spe ciale schuurbehandcling hebben onder- Getuigsch rif ten De dahlia-jury kon gisteren heel wat getuigschriften eerste klasse uitreiken. Deze hoge onderscheiding werd o.m. toe gekend aan de gele semi-cactus Yellow Surprise van C. Geerlings, Heemstede, de saffraankleurige semi-cactus Royal Sceptre en de cerise rose Treslong Future van Maarse, Aalsmeer, aai fraaie dieprose Bellatrix van de Leidse d hliakwekerij Ballcgo Zn en aa gele pompon Gadget en de bloedrode Rotterdam van Bruidegom, Baarn. Verder werd een hele serie getuig schriften van verdiensten toegekend. Een extra vermelding verdient de groep var de fa. Peters uit Hillegom. Het was eer met zeer veel smaak opgestelde pollectic met een trits anemoonbloemige variëtei ten in het centrum. Daaromheen warer gegroepeerd de prachtige Requiem. Moonglow. Kathleen Ferrier en Er werd aan de anemoonbloemige eervolle vermelding verleend, maar groep als geheel had stellig ook een derscheiding verdiend. Een op de v grond tredende dahlia was de witte Highness van J. de Ruyter. Voorhout, terwijl Snow Country van de fa. Lam mens. Vijfhuizen, ook een zeer goed figuur sloeg. De fa. Van Veelen uit Sas sen! cim presenteerde een beste collectie Wc doen een greep uit het vele moois: de uitstekende semi-cactus Mon Petit, de bloedrode Forelight, de gele Yellow Splendour, de rode dec. Prairy Fire en de middelgrote maar sterke Oklahoma Wereldkampioenschap Vijfkamp Rus Novikof leidt Na drie onderdelen van de vijfkamp >m het wereldkampioenschap, dat in Moskou wordt gehouden, namelijk het paardrijden, schermen en pistoolschieten heeft de Rus Igor Novikof de leiding punten voor *Un landgenoot Ivan Daryodln met 2812 punten en de Hon gaar Andras Balczo met 2772 punten. .Exyhane" en ,,Orvicto", zullen derland worden gesloopt. De eerste twee in Krimpen aan den IJssel, de derde in Wormer. Nieuwe hal In Hamburg In Hamburg zal in de herfst een nieu- e vi^hal worden gebouwd die de sterk -tijgende aanvoer moet opvangen. Tsjechen gaan vissen De Tsjecho-Slowaken willen ook gaan vissen. In Swinemünde verrijst een vis serijstation en in Oost-Pommeren zullen op twee plaatsen oefenscholen worden gesticht, waar de Tsjeahische matrozen et vissen zullen leren. Twintig trawlers Twintig diepzeetrawlers zijn door de ..Welsh Fisheries Ltd" uit Milford Ha- besteld bij de Atlantic Shipbuilding :e Newport. De romp van de sche pen wordt zo gebouwd, dat men van zijtrawlen indien nodig kan overgaan tot hektrawlen. De motoren krijgen een vermogen van 875 PK Proiuktschap Het bestuur van net Prodmktschap voor is en visprodukten houdt donderdag, middag twee uur een openbare verga dering :n het kantoor van het hoofdpro- duktschap voor akkerbouwprodukten te 's-Gravenhage. Er zal worden gesproken over een wijziging van het heffingste'.- sel, over minimum-exportprijzen van mosselen, over oestergewichten en over de minimumprijs voor makreel. WASMACHINES KROMHOUT - RIJNSBURG VLIET N.Z. 32 TELEFOON 3710 KATWIJK Woningbouw aan de Meeuwenlaan Het architectenbureau ir. W. en W. H. Verschoor te Rijswijk heeft namens 't be stuur van de Katwijkse Bouwvereniging het bouwen van 20 woonhuizen en vijf winkels aan de Meeuwenlaan opgedragen aan de firma A. Verdoes te Katwijk. Deze firma was bij de .aanbesteding, die meer dan een jaar geleden werd gehouden de laagste inschrijfster. Pas nu zijn de beno digde vergunningen gekomen. Kleuterschool Aan de Randweg, achter de Calvyn- school, komt een houten kleuterschool. De fundering, riolering, afrastering en hert schilderwerk zullen worden verzorgd door het aannemersbedrijf A. Ouwehand te Katwijk aan Zee. de houten bovenbouw komt van Gebr. Bakker uit Nijkerk. KATWIJK AAN ZEE Beiaardbespeling Morgenavond zal van half zeven tot half acht een bespeling worden gegeven door beiaardier Hessel H. de Harder. 1. Gavotte in F-dur van Telemann. 2 Variaties op een thema van W. A. 3 Kinderliedjes. 4 Thema met variaties van een Belgi* sche beiaardcomponist. 5. Friese liedjes. 5 Wiegelied van W. A. Mozart. Twee Volksliedjes: ai Het roosje. b> Zie de leliën op het veld Heer-Jezus heeft een hofke Spreekbeurt Woensdagavond half acht hoopt voor te gaan voor de Geref. Gemeente Remise straat, ds. De Gier van Den Haag. Hoog en laag water Woensdag: hoog water 0.05 en 12.50 i'ur: laag water 8.14 en 2048 uur 9e OFFICIEEL ERKENDE MIDDENSTANDSCURSUSSEN Advertentie voor beginners, gevorderden en teleurgestelden ONDERWIJS-INSTITUUT „M.E.A.B." o.l.v. M. v. d. HORST Herengracht 4 - LEIDEN - Tel. 0 1710 - 30660 (Door het I.M.O. officieel erkende Middenstandsopleiding) beginnen de volgende maand in KATWIJK AAN ZEE! Maak straks Uw lange avonden produktief, ga leren Inlichtingenavond in KATWIJK AAN ZEE. morgen, woensdagavond van 710 uur in Lunchroom van Rijn, Princestraat 27. tel. 3819, waar U zich ook kunt op- DUITS EN ENGELS „Wie zeker zijn wil van succes die neme bij de „M.E.A.B." les! (dit jaar slaagden 229 onzer kandidaten of 85* *t BRILLE\CE\TRUM Speciaalzaak BOSPLEIN 8 KATWIIK TEL. 3807

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 6