llicutue tTdhsrlje UTouranl Adenauer vandaag in West-Berlijn Commentaar Roken is een vorm van duimzuigen NIEUWS in één oogopslag Drs. Gijzeis gevraagd als staatssecretaris Per dag ontploffen tien bommen in Frankrijk DESSDAG 22 AUGUSTUS 1961 KANTORENSteenstraat 37. TELEFOON: a}le afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENSTbezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: ƒ7,50 per kwartaal; 2,56 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12257 Directie: F. DIEMEB Dl. E. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Staatfattlcl) U ahfblmn tngn bert ia UgljenspatT Bonn puzzelt (Zie pagina 5) Vandaag brengt de Westduitse bondskanselier Adenauer een bezoek aan West-Berlijn. Hij arriveerde omstreeks half elf per vliegtuig en moest een heel programma afwerken, voordat hij vanavond om ongeveer half zeven naar Bonn zou kunnen terugkeren. In Tokio waarschuwde de Russische vice-premier Mikoyan aan het einde van een rondreis van negen dagen door Japan, dat de westelijke mogendheden geen toegang tot Berlijn zullen krijgen na het sluiten van een Russisch-Oostduits vredesver drag, tenzij zij eveneens een dergelijk stuk ondertekenen. Minister De Pous heeft drs. F. W. Gijzeis uit Eindhoven ge vraagd. staatssecretaris van economische zaken te worden. De heer Gijzeis heeft het aanbod nog in beraad. Het is niet onwaar schijnlijk, dat hij het zal aanvaarden. Amerika zal volgende week maandag een laatste poging doep. de vastgelopen besprekingen over het verbieden van kernproe ven weer op gang te brengen. Het is waarschijnlijk, dat het pro bleem der kernwapens aan de Verenigde Naties zal worden voorgelegd, als het overleg maandag definitief mislukt. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft de kwestie-Bizerta behandeld buiten aanwezigheid van de Franse delegatie, omdat generaal De Gaulle „ontstemd is over de in menging door de Ver. Naties". In Frankrijk en Algerije neemt de terreur de laatste dagen weer toe. Niemand is zijn leven zeker, want zowel Algerijnen als Europese extremisten gaan door met hun aanslagen, waarvan meestal onschuldige voorbijgangers het slachtoffer zijn. Op Sumatra heeft de gewezen kolonel van het Indonesische leger, Loebis, zich overgegeven aan het leger van generaal Nasoetion Loebis was zoals men weet vroeger stafchef van het Indo nesische leger. Hij werd beschouwd als de grote man van de rebellie tegen het regime van Soekarno. TTET TOESTEL op deze foto mag dan 's we relds slankste deltavlieg tuig genoemd worden. Het 5 de Handley Page HP 115, en Engels produkt, en het dankt zijn slankheid aan het feit dat de vleugels een scherpere hoek maken dan bij welk ander vliegtuig Vorige week heeft squa dron leader J. Henderson de R.A.F. de machine op haar bruikbaarheid ge toetst Meer dan een half is hij ermee in de lucht geweest en alle stuntjes die je met een vliegtuig kunt uithalen heeft hij ermee uitgehaald. Met uitstekend resultaat Zodat de kans groot is dat 's werelds slankste (15 meter lang, 7 meter breed de straalmotor bovenop de romp in de staart ge monteerd) binnen afzien bare tijd haar intrede zal doen in de luchtmacht. En wel zal uitblinken door bij zondere grote wendbaar heid, want men zoekt niet slanke vliegtuigen om dat dat zo aardig staat Toen piloot Henderson op het militaire vliegveld te Bedford de eerste maal dit toestel startte, moet er toch wel iets in hem zijn om gegaan. De technici hadden hem in alle geheimen en alle snufjes van hun nieuwe geesteskind ingewijd na tuurlijk. Maar de praktijk moet altijd uitmaken of alle constructies die op een tekentafel zo mooi kloppen, of alle tests die het in een windtunnel zo goed doen - of alle theorie ook in de lucht blijkt te kloppen. Want dat immers is de taak van testpiloot: de theorie in praktijk te brengen. Daarvoor zijn stalen zenu- vereist maar belang rijker nog is het dat de in- vlieger vertrouwen heeft i het produkt dat hij gaat testen. Vertrouwen ook in de kennis en kunde van de mensen die dit nieuwe pro dukt ontwikkeld hebben. Krantenlezer-zijn is heel wat minder gevaarlijk. Lijkt althans heel wat minder gevaarlijk, want het is niet zo dat het uu on verschillig kan laten welke krant in uw gezin op tafel komt. De dagelijkse krant heeft invloed op de ge- dachtenwereld van elk van zijn lezers. Daarom zal de relatie lezer-krant dezelfde moeten zijn als de relatie testpiloot-technici: vertrou- i is noodzakelijk. En dan geeft de christen het liefst zijn vertrouwen aan de krant die het „christe lijk nationaal" als devies voert en die ook inderdaad tracht dat hooggegrepen devies waar te maken. Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). „Hartjesdag" had rustig verloop De baldadigheid in Amsterdam op „Hartjesdag" is gisteren nogal meege vallen. Wel werden 's avonds overal in de stad door de jeugd de traditionele straatfikkies" ontstoken, brandweer ongeveer veertig maal moest uitrukken. De politie kreeg geen meldin gen van ernjtiger vormen van baldadig, heiil zoals dat vroeger het geval was. In de Dapperbuurt, waar het eertijds nogal heet toeging werden een wielerwedstrijd en een taptoe gehouden, die duizenden belangstellenden trokken. In West, waar een groep jongens met planken met spij kers op het pad was, kreeg een surveil lerende politieauto een lekke band. TVE WESTDUITSE bondskanselier Adenauer is vanochtend in West- Berlijn gearriveerd om op zijn beurt de bevolking van dit onder zware communistische druk levende stadsdeel moed in te spreken. Om streeks half elf arriveerde hij op het vliegveld Tegel in de Franse sector van de stad. Hij bekeek muren en prikkeldraadversperringen aan de oos telijke zijde van de sectorgrens en bracht een bezoek aan het vluchtelin genkamp Marienfelde. Vanmiddag zou hij een zitting van het stadsparle- ment bijwonen en confereren met zijn verkiezingstegenstander, „Ober- biirgemeister" Willy Brandt. Na een persconferentie zou de kanselier om streeks half zeven vanavond van het Amerikaanse vliegveld Tempelhof naar Bonn terugkeren. DE NIE DEMONSTREERT 222324 en 25 augustus van uur In de grote zaal van „DEN BURCHT". Verwacht werd, dat een hoge Russi sche functionaris vandaag in Oost-Ber- lijn zal arriveren om een tegenwicht te leveren voor het bezoek, dat de Ameri kaanse vice-president Lyndon B. John son in het afgelopen weekeinde aan West-Berlijn heeft gebracht. Die Russi sche autoriteit zal in geen geval Anastas Mikoyan zijn, want die vertoeft in Ja pan. Op een persconferentie in Tokyo waarschuwde hij $at de westelijke mo gendheden geen toegang tot Berlijn zul len krijgen na het sluiten van een Rus sisch-Oostduits vredesverdrag, tenzij ze ook een dergelijk verdrag tekenen. Ver volgens trachtte Mikoyan de Berlijnse kwestie te bagatelliseren. Hij zei, dat de Ver. Staten de crisis kunstmatig in hel leven hebben geroepen. En hij noemde het probleem van de toegang tot Berlijn een punt van ondergeschikt belang. „Zo nodig kan het hele probleem BerlUn en Duitsland worden uitgevochten voor de algemene vergadering van de Ver. Na tie#", aluus de Russische vice-premier Wethouder (KVP) in Eindhoven (Van onze parlementsredactie) MINISTER De Pous heeft drs. F. W. Gijzeis uit Eindhoven ge vraagd, staatssecretaris van econo mische zaken te worden. De heer Gijzeis heeft het aanbod nog in be raad. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hij het zal aanvaarden. Hiermede zou opnieuw een gemeente bestuurder uit Eindhoven zijn intrede doen in de landspolitiek. Drs. Gijzeis, 49 econoom, is namelijk wethouder van fi nanciën en bedrijven en tevens loco-bur gemeester in de lichtstad. Reeds sinds 1945 vervult hij deze functie. Hij be hoort tot de Katholieke Volkspartij. De functie, waarvoor hij Chans is aange zocht. is vacant, sinds de vroegere staats secretaris van economische zaken, dr. G. J. M. Veldkamp, de voormalige bur gemeester van Eindhoven mr. dr. Van Rooy opvolgde als minister van sociale zaken en volksgezondheid. Nadat dr. Van Rooy in 1959 minister was geworden, werd drs. Gijzeis genoemd als zijn op volger in Eindhoven. Het burgemeester schap viel echter ten deel aan de voor malige minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid Witte. Geen onzekerheid bestaat over de capaciteiten van de aangezoohte. In zicht in de middenstandsvraagstukken verkreeg hij door zijn functie in het Eindhovense gemeentebestuur, maar ook dank zij de omstandigheid, dat hij secretaris is van de Kamer van Koop handel in Oostelijk Noord-Brabant en voorzitter van de sectie ondernemers- vorming van de r.k. middenstands- Drie gewonden bij ontploffing BU herstelwerkzaamheden is vanmor gen in de fabrieken der N.V. Spanjaard te Borne een grote ammoniakketel met een reuze knal ontploft Er waren drie zwaar gewonden: de 60-jarige heer Vol mer en de 55-jarige heer Lansink uit Soesveld en de 27-jarige heer Koesters uit Vroomshoop. De muur en een gedeel te van het dak werden zwaar beschadigd. Talrijke ruiten in de fabriek cn de naas te omgeving sneuvelden. 3 Nieuwe Waterweg 18.000ste schip Op de Nieuwe Waterweg is 20 augustus het 18.000ste schip binnengekomen, het Duitse s.s. Klosterfrau uit ..issabon In 1960 kwam het 18.000ste schip 26 augus tus binnen. or Een vraag Is echter nog zijn houding ten opzichte van de commerciële tele visie. Dr. Veldkamp, die met zijn vroe gere collega staatssecretaris Scholten de Nota rcclametelevisie ondertekende, was een fervent voorstander. Zal zijn opvol ger dit ook zijn? De benoeming van drs. Gijzeis zal in KVP-kringcn met instemming worden begroet. Echter wordt door zijn aanwij zing geen recht gedaan aan het antirevo. lutionaire verlangen, door de benoeming van een a.r. staatssecretaris meer poli tiek evenwicht te brengen in het thans zitende kabinet. Intussen wordt uit Bonn gemeld, dat In Oost-Dultsland Russische troepenver plaatsingen over de weg en per trein zün waargenomen. Dit was zowel rond om West-Berlijn als langs de grenzen tussen Oost en West-Dultsland. Hierbij zou echter geen sprake zijn van ver sterking van de Sowjettroepen In Oost- Dultsland. Men meent In Bonn, dat deze bewegingen verband houden met een hergroepering der strijdkrachten met het oog op mogelijke binnenlandse onlusten en niet met het afslaan van een militaire aanval van buiten af. Ongeveer 3000 man Britse troepen nebben vanmorgen vroeg stellingen in genomen bij een alarmoefening, die om vier uur begon. Tanks en pantserwa gens reden door de uitgestorven straten en namen bij het aanbreken van de dag hun stellingen in. De gehele ïfanterie- brigade, die het Britse garnizoen van Berlijn vormt, was bij de oefening be trokken. Iedere man weet nu, waar zijn plaats is in noodgeval. Een compagnie deed niet mee. Zij was gisteren gecom mandeerd de sectorgrens te bewaken waar communistische militairen met pantserwagens als dekking gaten in de versperringen aan het repareren waren De luchttram in Berlijn, die door de Oostberlijners wordt geexploiteerd wordt door de Westberlijners geboycot De Westberlijnse autoriteiten hebben nieuwe buslijnen geopend, die parallel lopen met de tramlijnen. (Zie vervolg pagina 7) De repetities van de taptoe in Delft, die gisteren op de Delftse markt zijn begonnen, zijn een natte bezigheid geworden. Nu en dan was er zelfs sprake i „watertrappen". Het is te hopen dat de echte taptoe, die van 25 augustus tot 2 september ge houden wordt beter weer zal treffen EEN zakenman in de Franse stad Mulhouse zag toen hij van de lunch terugkwam een metalen voor werp tussen het trottoir en het sta len luik voor zijn winkel, dat was neergelaten. Hij meende dat het een bom was en alarmeerde onmiddellijk de politie die zich een weg moest banen door een grote menigte nieuwsgierigen die zich op veilige afstand hield. De politie identifi ceerde het voorwerp als een onder deel van de motor van een vracht auto, dat daar door een grappenma ker was weggestopt. Eldqrs in Frankrijk en -Algerije bleek echter het alarm niet op een grapje te berusten. De laatste 48 uur zijn 14 personen om het leven geko men door handgranaten, schoten uit revolvers en machinepistolen en door dolksteken. Er wordt een persoon ver mist en er zijn 19 gewonden. Alle aanvallen worden geweten aan activiteiten van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront, dat volgens de politie zijn terreurcampagne versterkt als reper cussie voor de plastic-bomaanslagen van de Europese rechtse ondergrondse. Bij Tizl-Ouzou vond een explosie plaats j» een spoorbaan even nadat een mijnen- veegtrein was gepasseerd. Voor dc nor male treinen rijdt daar een aantal spoor wagons die door een lokomotief worden geduwd om mijnen zonder gevaar voor mensenlevens te laten ontploffen. Personeel van de trein vond langs de baan het lijk van een moslim. Men neemt aan dat hij een bom voor de normale trein had willen plaatsen, maar dat de bom per ongeluk is afgegaan. plasticbommen van de rechtsen ontploffen nog in een tempo van onge ler tien per dag. Zes ontploften giste- n in Algiers en twee in Oran. In de Franse stad Bayonne ontplofte :n plasticbom onder een hoogspannings mast van een krachtstation in de Py- D« Fransen hebben meegedeeld dat •n leider van de FLN, die verantwoor delijk was voor terreurdaden in het ge bied van Sidi bel Abbes, in het week einde is gedood bU een massaal onder zoek naar wapens. 7,ij hebben verklaard dat h|j tijdens het onderzoek trachtte te vluchten. K> personen werden gefouilleerd, elf personen werden gearresteerd en een machinepistool en enkele handgranaten werden ln beslag genomen. TAE CRISIS om Berlijn wordt ln Duits- land doorkruist door de voorbereidin gen voor de verkiezingen, die daar op 17 september als in zo vele landen bul ten Nederland op een zondag zullen ge houden worden. Het is een merkwaardig feit, dat het bij die verkiezingen gaat om een keus tussen de beide mannen die wegens de crisis het meest „In het nieuws" komen, tussen Adenauer en Brandt. Op het front tegen het communisme mogen zij hand in hand staan, in de politieke strijd zijn zij elkanders felle tegenstanders. Want als zo menige politieke strijd Is ook deze metterdaad fel. Wij willen niet zover gaan. te beweren dat de beide kan didaten voor zichzelf uit de crisis voor deel trachten te halen. Aan de andere kant is het wel zeker, dat zij ook in deze spannende weken dc ander geen ogenblik uit het gezicht verliezen. De crisis zelf beweegt aller gemoederen- Dat dit zijn weerslag heeft op de politieke keuze is duidelijk. Metingen en peilingen doen zien, dat de verwachtingen met be trekking tot de uitslag soms met de dag verschillen. Dit verraadt een nervositeit onder het kiezersvolk en aangezien, ais bij zovele verkiezingen, de uitslag wel af hankelijk zal zijn niet van constante kie zers, doch van de wisselende massa, is het begrijpelijk, dat beide kandidaten zich beijveren, geen ogenblik hun vat op het kiezersvolk te verliezen. Nervositeit onder het volk, gespannenheid onder de leiders. Zo zal wel te verklaren, nochtans niet goed te keuren zijn, dc laakbare uiting van Adenauer jegens Brandt, waarbij wij dezer dagen de vinger legden. Omgekeerd wordt het Brandt kwalijk genomen, dat hij zich over de crisis in een brief tot de Amerikaanse president heeft gewend. Iets wat tot de bevoegdheid van de Duitse regering behoort. Adenauer schijnt het te betreuren dat hij niet met de Amerikaanse vice-presi dent naar Berlijn mocht, weshalve zijn danktelegram aan Kennedy voor het hoge bezoek aan zijn land als lichtelijk koel wordt uitgelegd. Zelf echter gaat hij van daag echter weer naar sommiger oor deel tamelijk aan de late kant. Hij zou tezeer door verkiezingsbesognes in beslag genomen zijn. Aanwijzing van het streven om uit de verkiezingsstrijd alles te halen mocht ook het propagandaprentje zijn, waarop Ade nauer stond samen met de Engelse konin gin, deze laatste als het ware als een pleit bezorgster van Adenauers politiek. Het prentje is terecht uit de propaganda ge- Zo gaat onder de crisis de politieke me ningsvorming voort. Ook op dit front kun nen, zij het van andere aard, nog span ningen verwacht worden. Één arbeidsrecht in Nieuw-Guinea In Holland la is het voorontwerp bekend ge maakt van oen ordonnantie tot vaststelling van eenzelfde arbeidsrecht (privaatrechtelijk) voor alle bevolkingsgroepen in Nederlands Nieuw- Guinea. Dit geschiedt door aanvulling van de zevende titel A book III van het oude Neder lands-Indische Burgelijk Wetboek, hetwelk slechts voor Europeanen geldt, en Intrekking van regeling voor niet-Europeanen zoals de regeling voor huur van dienstboden en Werk lieden en het ontslagrecht voor bepaalde niet- Europese arbeiders. De wijzigingen betreffen o.m. uitkering of vaststelling van loon (alleen in geld), hande lingsbekwaamheid der gehuwde vrouw, aan gaan van een arbeidsovereenkomst met minder jarigen, verbod van boetebeding, en vakantie rechten. Er zijn uitzonderingen voor bepaalde primi tieve streken. D« ree-ar beid sovoroenkomst ondergaat al echt» kleine wijzigingen. i het centrum van gen trekt verder naar het Oostzeegebied en wordt dan opgenomen ln het depressie systeem boven noord-west Rusland. De noordwestelijke wind neemt gelei delijk ln kracht af. ln de aangevoerde lucht komen aanvankelijk nog enkele buien voor maar de buiigheid wordt minder naarmate de rug van hogere luchtdruk die van Engeland dichferbü Bij IJsland is intussen een nieuwe de pressie verschenen die na morgen het weer in onze streken zal gaan beïn- Tendens: langzaam dalend. ZON EN MAAN op 18.05, Zon op 5.36, onder 19.48; maan onder 1.59. Volle maan: 26 augustus 4.14. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met aanval kelfjk nog enkele buien. Weinig ve het weer em europa rlgens krachtige tot matige noord we*- Rapporten hedenmorgen seven uur teltjke wind, morgen later op de dag krimpend naar west tot zuidwest. Strandvertcachting Morgen een tijdelijke verbetering met opklaringen maar nog koel strandweer D. Helder bij een matig* n.w. wind. Temperatuur *R®£bur* in de middag 17 4 18 graden, zeewater ee)<ie 17 graden. Dc bilt Vooruitzichten: van de oceaan nadert Iw^?le nieuwe depressie waardoor na morgen f'dn_Llinb opnieuw minder goed strandweer -- t-EN DIEPE haal sigaret is wellicht niets anders dan een gesublimeer de vorm van duimzuigen. Dat is tenminste de me ning van de Britse psycho- Glasgow voeding. Dr. Kissen is dat het standpunt dat de ro- sterk ker Snakt i uitwerking andere bestanddelen loog dr. David M. Kissen. Hij de sigaret, niet houdbaar is. waard I* geblev verbonden aan de univer- Uit zijn studie van het pro- De roker is hij bleem heeft hij nog enkele ook de ;t dit standpunt naar opmerkelijke conclusies ge- staat in het tijdschrift Bet- trokken. klassen, aldus Kissen. Dat goed." De niet-roker is meer niet-roker heeft een duidelij- mening de middengroepen minder de man die kalm in een hoek ker maar ook minder veran- »ar zijn bier zit te staren, derlijk wereldbeeld. Dr. Kissen ziet geen reden Dr. Kissen heeft geconsta- n aan te nemen dat de niet- teerd dat er kans om een die groyenjiet sterkst be- roker intelligenter Is dan de roker te worden is als een en- roker, zoals sommige deskun- van beide ouders roken. Nog aarschijnlijk digen beweren. Maar de ro- groter is die kans ais beiden in die aan de bar ker is meer het neurotische roken. Of dit een gevolg is sterke verhalen type, die juist van de siga- van nabootsing of dat daar- ertegenwoordigd, dc chemische wijt hij aan het traditionele de nicotine Engelse puritanisme, dat in vertelt en af cn toe tegen dc gebruik maakt om de bij ook erfelijke factoren een ter Health van de centrale Rokers worden in sterkere kastelein zegt „Meneer hier spanningen in zijn dagelijks rol spelen, durft hij niet te raad voor hygiënisch* op- mate gevonden in de hogere heeft er een van me te- leven te verminderen. De zeggen. Clndh "d.-Lin elsintt stoclch 0*1 o Lux-mb Pa rij» Bordeaux Grenoble Fr.inkfurt WUnchen Zurich fansbruck 1. bew Jllli li 14 11 0.3

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1