Jlieuiuc £ciïtscf|c (üburant AMERIKANEN WEST-BERLIJN Commentaar ill! versterken garnizoen in NIEUWS in één oogopslag Grappig plaatje In Bizerta weer anti- Franse demonstraties Bouw Beneluxtunnel kan weldra beginnen ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 x ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) TweecnveertigMe jaargang no. 12255 CURISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD „Stantgustlcli Is ahfHmn tngn bert ia ttgljeaspott" Geprikkelde STEMMING Ter versterking van het Amerikaanse garnizoen aldaar, zijn vijf tienhonderd militairen naar Berlijn overgeplaatst. Zij trekken door Oost-Duitsland om er te komen. Bourguiba heeft de Tunesische bevolking opgeroepen te demon- streden tegen de Franse politiek. Aan de bouw van de Beneluxtunnel onder de Nieuwe Maas tus sen Vlaardingen en Pemis kan worden begonnen. De regering heeft toegezegd aan een vervroegde uitvoering mede te werken. Tot 1980 zal er tol worden geheven, maar anders had men nog jaren moeten wachten. Rusland beweert dat in Perzië en Turkije de laatste tijd ver- Een Russische geleerde die in Canada asiel heeft gevraagd heeft verklaard dat de slechte levensomstandigheden in Moskou en de weigering der autoriteiten zijn werk te erkennen, hem tot zijn stap hebben gebracht. ..De man van Rekkem" die 96 stations ontvangt op zijn televisie scherm, is niet zo uniek als men wel dacht. Wie geduldig aan de knoppen draait, kan óók veel meer zien dan zijn programmablad hem vertelt Vandaag is het Zondagsblad weer bij de krant. Meer hoeft daar niet over gezegd te worden, want het is als altijd: rijk aan tal van interessante artikelen, terwijl ook de ontspanning de nodige aan dacht krijgt. TT ET IS een grappig plaatje dat onze foto graaf „ergens aan het strand" heeft weten te maken: een lege badstoel, waarvan de huurster ken nelijk de moed heeft op gebracht de zee in te dui ken. Wat kleren, een paar sahoenen en een tas sugge reren dat tenminste. Het is een grappig plaatje, maar helaas heb ben we er de laatste tijd zo niet veel in de krant gehad. Niet alleen omdat het haast geen strandweer was, nee, nog meer omdat er ?o weinig aanleiding toe was. Er was veel meer reden voor grimmige fo to's. We denken alleen maar aan de dreigingen rond Berlijn. Daér staan geen strandstoelen, waaT- men lekker lui zijn zorgen kan vergeten. Oostduitse tanks hebben daar hun lopen naar het Westen gericht. Daarover heeft de krant uitvoerig verteld. Zij heeft er spe ciaal iemand naar toe ge stuurd om behalve het uws van de persbu- us de eigen visie tot haar recht te laten ko- •n. Ogenschijnlijk is dat niet zo vreselijk belang rijk. Ook wij zeggen „Faots are facts" feiten zijn feiten. En natuurlijk, aan de feiten van het nieuws kunnen wij niets veranderen. Die dringen zich aan ons op, maar achter die feiten ligt zo veel, dat een eigen visie verlangt, een visie die be paald wordt door het be ginsel waaruit men leven Onze krant heeft haar visie en dus haar beginsel nooit onder stoelen of banken gesto ken. Zij komt er rond voor uit dat zij een christelijke krant wil zijn, die in haar belichting van het nieuws niet wil volstaan met het brengen van grimmige fei ten. Nee, zij wil meer zijn. Zij wil ook wijzen op een lichtende horizon, die er altijd blijft, ook al zijn de kanonslopen op het Wes ten gericht. In bescheidenheid ge vraagd: is dat niet vol doende reden om te over wegen of de bon hieronder ook door u moet worden ingevuld? (naam) (straat) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing la). (atmat) (wonlngploaU) Tegenslag voor Kennedy's hulpplannen Het Amerikaanse Huis van afgevaar digden heeft voor de tweede maal een verzoek van president Kennedy om vijf jaar ten behoeve van de buitenlandse hulp leningen te mogen aangaan en uit de schatkist te putten, afgewezen. Het Huis stond 4368,5 miljoen toe voor één jaar. Hiervan mag 1200 min. afkomstig zijn uit leningen, die echter door het Congres moeten worden goedgekeurd De Senaat daarentegen had Kennedy's verlangens grotendeels ingewilligd en hem ook gemachtigd in vijf jaren vijf leningen aan te gaan. Beide huizen moe ten nu tot overeenstemming zien te ko- Belgische autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat de politie de laatste paar dagen bij haar optreden om paal en perk te stellen aan botsingen tussen de elkaar vijandige Watoetsi- en Bahoetoe- stammen 12 Afrikanen heeft gedood. TNE AMERIKAANSE vice-president, Lyndon B. Johnson, zou vanmiddag in Berlijn aankomen om de bevolking de verzekering te geven, dat de Ver. Staten vastbesloten zijn alle middelen te gebruiken om te voor komen, dat West-Berlijn onder het communistische regime zou moeten leven. Kort voordat president Kennedy mededeling deed van de reis van Johnson, had hij bekend gemaakt, dat het Amerikaanse garnizoen in West- Berlijn met 1500 man zal worden versterkt. En vanmorgen vroeg kwam de mededeling, dat ook de Britse strijdkrachten in dit stadsdeel versterking zullen ondergaan. Vice-president Johnson zal een spe-| Charles Bohlen, de voornaamste adviseur ciale zitting van het Westberlijnse van de minister van buitenlandse zaken stadsbestuur bijwonen en de Berlijners in Sowjet-aangvlegen'heden. Johnson vanaf de trappen van het stadhuis toe- hoopt in Bonn besprekingen te voeren spreken. Morgen maakt hij een rond gang door de stad, zo mogelijk ook door het oostelijke gedeelte. Johnson zal aan burgemeester Willy Brandt een boodschap overhandigen van Kennedy, een boodschap, die het antwoord vormt op de brief van de burgemeester aan de Amerikaanse Lucius Clay, die bevelhebber was van de Amerikaanse strijdkrachten in Ber lijn ten tijde van de luchtbrug. Ook bevmidft zidh dn i Verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL Het best gesorteerd In: schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros - LEIDEN Tel 33909 Na oproep van Bourguiba DE protestdemonstraties tegen de Fransen in Bizerta, waartoe president Bourguiba heeft opgeroe pen, hebben de afgelopen nacht en vanochtend geleid tot ongeregeld heden. Met honderden tegelijk stormden de betogers voorname lijk jongelui af op de prikkel draadversperringen rond het door de Fransen bezette gedeelte van de stad. Zij werden met waterkanonnen ontvangen. De basis is in staat van alarm gebracht. Van vuurwapens was tot vanmorgen nog geen gebruik gemaakt. Wel zijn aan beide zijden enkele gewonden ge vallen toen gevechten ontstonden, waarbij met stenen en flessen werd gegooid. Deze vijandelijkheden braken uit toen de waterkanonnen geen water meer hadden en terugkeerden om wa ter bij te vullen. De betogers bleven roepen: „Bizerta is van ons" en „Lang leve Bourguiba". De chef van de Franse generale staf, generaal Olie, die op het ogenblik een bezoek aan Bizerta brengt, heeft ver klaard dat zijn troepen worden gepro voceerd, maar dat zij „klaar staan om terug te slaan". De eerste demonstraties begonnen gis teravond al, toen honderden betogers samenstroomden voor de Franse verster kingen. Door de diepe prikkeldraadver sperringen konden zij echter op afstand worden gehouden. Bovendien waren ma chinegeweren in stelling gebracht. Overal in de stad bevonden zich Fran se mariniers en parachutisten. Gepant serde auto's en tanks waren naar de bui tenkant van de stad gedirigeerd om bij ongeregeldheden de betogers te lijf te kunnen gaan. De Franse commandant, vice-admi- raal Maurice Amman, weigerde een verzoek van de betogers in te willigen om door de versperring te worder doorgelaten zodat men met een motie van de president naar het paleis van de gouverneur zou kunnen gaan, dat in de Franse sector ligt. De comman dant was bereid vijftien van de beto gers door te laten, maar de demon stranten maakten daarvan geen ge- Verwacht werd dat Bourguiba van daag persoonlijk een maïs door het cen trum van de stad zou leiden om de aan dacht te vestigen op het FransTunesi sche geschil dat maandag in de Algemene Vergadering van de VN. zal worden be handeld. De waarnemend chef van de Franse generale staf, generaal André Puget, is vandaag in Bizerta aangekomen om mi litaire installaties te inspecteren en met -admiraal Amman te spreken over versterkingen in geval van nood. De generaal verklaarde: „Wij willen onderhandelen over herstel van de nor male toestand, maar niet onder bedrei ging". Radio-Nigeria heeft gisteravond ge meld, dat 77 inwoners van Oost-Nige- ria, zich hebben opgegeven als vrij willigers voor Tunesië. Dc vrijwilli gers, voor het grootste gedeelte jonge lui, zouden zich tot de federale minister landsverdediging hebben gewend om de regering te verzoeken, schikkin gen te treffen opdat zij zo spoedig mogelijk naar Bizerta kunnen vertrek- bondskanselier Adenauer. De 1500 man Amerikaanse troepen, dio aan de ereds aanwezige sterkte van 5000 man worden toegevoegd, zijn afkomstig van dc vijf Amerikaanse deviaties, die momenteel in West-Duitslamd zijn gele gerd. President Kennedy heeft tot de versterking in West-Berlijn besloten, in verband met de jongste ontwikkelingen waaronder 'het overbrengen van Oostduit se strijdikradhten naar Oost-Berlljn. In Washington heeft een defensie- woordivoerder veikalard niet te verwach ten, dat aan (hot overbrengen van de Amerikaanse militairen via de autoroute door Oo^t-Duitsland moeilijkheden Ln de weg zullen worden gelegd, omdat dit normaal is. In WaShinton werd te ken nen gegeven, dat het niet uitgesloten is, dat^nog meer Amerikaanse troepen zullen Het juiste aantal Britse manschappen, dat ln West-Berlijn zal arriveren ter ver sterking van de drie bataljons plus tanks, was vanmorgen nog niet bekend. Wel was bekend geworden, dat vandaag een trein met nieuwe voertuigen voor het Britse garnizoen de 176 kilometer lange reis door Oost-Dultsiand van Helm- stadt naar Berlijn zou maken. Verwacht werd ook een mededeling uit Parijs over do versterking van het Franse garnizoen in Berlijn. Gisteravond is in westelijke hoofdste den de verwachting uitgesproken, dat waarschijnlijk volgende week Amerl kaanse, Britse en Franse nota's aan Mos kou zullen worden gezonden, die mo gelijk de weg openen tot onderhandelin gen over de kwesties Berlijn en Duits land. Intussen heeft de Russische comman dant ln Oost-Berlijn gisteren het pro test van de westelijke commandanten te gen de jongste Oostduitse grensmaatre gelen verworpen. De commandant zei dat de kwestie geheel onder de bevoegd heid van de Duitse democratische repu bliek valt. In het antwoord werd de ln dergelijke gevallen gebruikelijke for mulering gebruikt dat de commandan» ..zich niet wilde mengen in de binnen landse aangelegenheden van de D.D.R' (Zie vervolg pagina 7) Drie bruiden in Marokko. Twee van hen zijn zusters van de jon ge koning Hassan, die geheel alleen (links) het schouwspel dat aan de Duizend en een nacht herinnert, volgt. De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt deed gisteren in de Westduitse bondsdag een dringend beroep op Amerika, om maatregelen te nemen in de kwestie Berlijn. Zijn tegenkandidaat voor het kanselier- schap, dr. Adenauer (op de achtergrond) had juist tevoren Rusland gevraagd de Oostberlijners in alle opzichten vrij te laten. Ondanks de minder goede verstandhouding toch samen op een foto. (Van onze parlementsredactie) De regering heeft besloten, mede werking te verlenen aan de ver vroegde uitvoering van de Benelux tunnel onder de Nieuwe Maas bij Vlaardingen. De hiervoor benodigde financiële middelen zullen afkomstig zijn uit particuliere bronnen. Door middel van tolheffing zal worden voorzien in de rente en aflossing van de leningen, die voor dit doe) zullen worden aangegaan. Minister Korthals heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Aan het regeringsbesluit is een studie van bijna twee jaar vooraf gegaan. Het ministerie van verkeer en waterstaat zag in, dat de huidige Rotterdamse verbindingen onvoldoende zijn toenemende verkeer op te vangen. Voor een verbetering op korte termijn ont braken de geldmiddelen. Slechts door middel van een experiment, dat heffing, zou het financieringsvraagstuk kunnen worden opgelost. Een dergelijke financieringsmethode is in ons land nog niet toegepast. In verband hiermee stond de regering aanvankelijk skeptisch te genover het initiatief, de kosten I tunnelbouw door middel van tolheffing te dekken. Het jongste besluit is ongetwijfeld me de beïnvloed door de aandrang die het Rotterdamse gemeentebestuur op i ter Korthals heeft uitgeoefend. Een be langrijke factor hierbij was, dat de toe gangswegen tot de tunnel feitelijk al aanwezig zijn. Aan de Noordzijde zal aansluiting worden verkregen aan de Rijksweg no. 20, die via Rotterdam Is te bereiken, een aan de Zuidzijde biedt de Vondelingenweg een goede toegangs mogelijkheid. Zoals men weet, zal de tunnel vooral bestemd zijn voor hel doorgaande verkeer tussen het Westen van ons land en het Zuiden. Nu de be slissing is gevallen, zal de bouw binnen enkele jaren gereed kunnen zijn. Binnenkort zal minister Korthals de Kamer nog meedelen, welke regels voor de tolheffing zullen gelden. Met de nog op te richten N.V. Beneluxtunnel zal een vaste datum worden overeengeko men, waarop de tolheffing zal ophouden treft Het rijk zal de tunnel in het jaar, waarin tot de bouw zou worden overgegaan, als niet was besloten tot vervroegde uitvoering. Na overne ming door hek rijk zal geen tol meer worden geheven QISTEREN REEDS hebben wij op deze plaats ren enkele opmerking gemaakt naar aanleiding van de, in toon rustige maar naar inhoud oven onverzettelijke, rede van het Indonesische staatshoofd Su karno. Wij stelden vast, hoe, hetzij onop zettelijk hetzij bewust, doch in elk geval in strijd met de letterlijke bewoordingen, hij de bereidheid tot overleg, waarvan de correspondentie van de groep-Rijkens ge waagde. maar dadelijk geleien had als be reidheid tot overdracht van Nieuw-Gul- Blijft de houding van onze eigen rege ring. In zijn brief aan Sukarno had de heer Rijkens deze doen weten, dat de re gering de poging toejuichte om via een informeel gesprek te geraken tot een ont moeting tussen haar cn de regering van Indonesië. Nu heeft onze regering laten blijken, dat het haar niet lust commentaar te leveren op particuliere correspondentie, en zij heeft verwezen naar haar uitlatingen, waarbij deze contacten voor rekening van de betrokkenen werden gelaten. Het eers'e verweer is duidelijk onvol doende. Inderdaad, de groeprRijkens be stond uit particulieren en reeds hebben wij onze bedenking geuit tegen het feit, dat particulieren zich in de regeringspo- litiek gingen niengen. Maar de particulie ren stonden slechts aan één kant van de briefwisseling. Aan de andere kant van het contact stonden Indonesische bewinds lieden. Daarom reeds was dit verweer niet genoeg. Het overige deel van het verweer Is al evenmin sterk. De brief van de groep- Rijkcns dateert van 19 mei, de publieke mededelingen van onze regering zijn van later datum. Is in die weken het stand punt van de regering ongewijzigd ge bleven? Uit reacties die ons bereiken wordt ons wel duidelijk, dat de houding van onze regering in deze bevreemdend, vaag en onduidelijk wordt geacht. Toegegeven moet worden, dat zij tot deze oordeelvelling aanleiding heeft ge geven. Wij vermoeden, dat zij ln de ko mende tijd nader aan de tand zal worden gevoeld. Moge dan blijken, dat zij een be slist standpunt inneemt. Het onze kent men. Pogingen tot toe nadering van de zijde onzer regering zul len wij toejuichen. Zij ondernemen deze met inachtneming van de politiek die zij voor Nieuw-Guinea heeft gekozen cn die ook wij nog steeds de juiste achten. Met deze politiek ais uitgangspunt be hoeven ook particulieren geen gelegenheid onbenut te laten om bij het volk van In donesië, waarmede wij ons nog zozeer ver bonden weten, begrip te wekken. (RITA} „Afam, vraagt u even of pap mij naar het strand wil brengen. U kent hem al langer dan ik." TIE augustusmaand is in een herjst- stemming vervallen met veel te lage temperaturen en regenbuien. Vrijdag werd in het zuidoosten nog 20 graden gemeten, maar dit weekeinde liggen wij weer in een koele noordwes telijke luchtstroom. Een depressie ten noorden van de Wadden rukt naar Duitsland en veroorzaakte vandaag buien. De wind neemt tot krachtig toe om morgen weer af te nemen, wanneer ons een lucht van hogedruk bereikt met zon nige perioden, maar ook dit zal een tij delijke verbetering zijn, doordat er ten zuidwesten van IJsland alweer een de pressie naar West-Europa onderweg i*. De Bilt verwacht tot zondagavond: Nu en dan opklaringen, maar vooral aanvankelijk nog enkele buien. Krach tige tot matige noordwestelijke wind. De selfde temperaturen als vandaag of ieta hogere. (Opgemaakt 11-15 uur). Tendens stationair ZON EN MAAN Zondag: Zon op 5.31; onder 19.55 uur, Maan op 15.02; onder Maandag Zon op 5.32; onder 19.53 uur; Maan op 16.00; onder 00 10 uur Rapporten hedenmorgen zeven uur Trein greep man op onbewaakte Op cn niet-beveiligde overweg ln de spoorlijn Ommen-Manenberg, ln de direote nabijheid van zijn woning ia gisteren de 38-jarige G H. Hier ink uit Beerzerveld door een trein gegrepen. De heer Hierink, die op zijn bromfiets de spoorbaan wilde oversteken, was op slag dood. De trein ondervond oen ver traging van twaalf minuten, i De heer Hierink. van beroep land bouwer, was gehuwd en had twee kin- Als resultaat van „buitengewone af lossingen op regeringsleningen" door Wcst-Duitsland, Nederland en de Philip pijnen geeft de Amerikaanse betalings balans over het tweede kwartaal vao het lopende jaar een aanzienlijke ver betering te zien, zo deelt het Ameri kaanse ministerie van handel mede. D. Helder Eelde Etnlb Zd.-Llmto Helsinki Innsbruck Belgrado Athene gesteldb regenb illff II 20 13 o.l 21 13 0.2 18 12 0.2 16 11 01 30 22 0.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1