Uw probleem is het onze Ceref. zending ontdekt van overmorgen wereld UGA Een kanttekening terug uit KRONIEK mm Een ivoord voor vandaag Minister Cals beantwoordt vragen over mammoetwet Happy Food 2 ONZERZIJDS WOLKEN AAN CONJUNCTUURHEMEL IJET IS ONZE stellige Indruk, (LU de conjunctuur zich bi de ogen van ée overheid in een veel te stormachtig tempo blUft ontwikkelen. De re valuatie van de gulden In maart heeft weliswaar nadien de uitvoer tot op het peil van vorig jaar teruggeschroefd, maar de xo begeerde afkoeling op een breed economisch terrein is uitgebleven. Er veranderde dus weinig of niets. Integendeel eigenlijk, want de werk loosheid werd steeds geringer en het tekort aan arbeidskrachten dus groter. Daarom lag het voor de hand, dat een belastingverlaging op 1 Juli jl. geen schjjn van kans sou maken. Dat de minister van financiën in de komende begroting op deae affaire sal terug komen, lijkt ons overigens wel seker. De laatste maand sijn de eonjunctuurbevriesende maatregelen elkaar in snel tempo opgevolgd. In Juli nl. werd de bouw in de vrije sector afgeremd, uit vrees dat er In dese sector te veel woningen souden worden gebouwd. Dit sou de markt kunnen verstoren en tot prijsopdrijving kunnen leiden. Nog geen maand later werd de druk op de afbetaling versterkt door het percentage van de aanbetaling hoger te stellen. Merkwaardigerwijie liet de overheid hierbij de kredietverlening aan consumenten buiten schot, hoewel ook langs dese weg de koopkracht wordt gestimuleerd. De kredietbeperking aan het bedrijfsleven wordt evenwel wel beperkt, en dat door een maatregel van de Nederlandsche Bank. De banken sullen maar tot een bepaald voor leder overigens afsonderlijk vast te stellen bedrag krediet mogen geven. Komen sij daar boven uit, dan is de betrokken bank verplicht een renteloos deposito bij de Nederlandsche Bank aan te houden. De buitenstaander vraagt sich natuurlijk wel eens af, of wij nu inderdaad so gevaarlijk bergopwaarts gaan. Hij merkt namelijk zo weinig van de don kere wolken, die ingewijden aan de conjunctuurhemel zien. Sterker, de ge middelde Nederlander merkt van de hoogconjunctuur alleen, dat er volop werk is en dat de lonen, al sou de werkgever dit willen, door hem niet eigener beweging mogen worden verhoogd. Menigeen steekt dan ook niet onder stoelen of banken, dat die hooggeroemde hoogconjunctuur hem tot nu toe niet veel wijzer heeft gemaakt. De overheid kijkt niet naar het Inkomen en de welvaart van de enkeling. Niet uit gebrek aan belangstelling en medeleven, maar louter omdat sij dan door al die bomen het bos niet meer sou kunnen sien. Daarom houdt zij alleen de grote conjunctuurlijnen in het oog: de werkloosheid, de indus triële produktie, de in- en uitvoer, de goud- en deviezenvoorraad, de rente stand, de coMumptie, de kosten van levensonderhoud, de besparingen. De ontwikkeling van dese economische grootheden is voor haar het kompas waarop sij vaart, de maatstaf voor de richting die onze economie inslaat Van de werkloosheid Is algemeen bekend, dat zij uiterst gering is. Eind Juni waren er slechts 21.500 mannen werkloos, welk aantal eind Juli iets was opgelopen tot 24.800, en dat door het aanbod van jongelui die van school kwamen. Het aantal van 24 800 moge In menig oog nog behoorlijk gToot lijken, het ls akelig laag als wij ons realiseren, dat de helft hiervan lichamelijk of gees telijk minder geschikt Ls voor werk en dat het aantal aanvragen van werk gevers bij de gewestelijke arbeidsbureaus bijna 100.000 bedraagt; het ls dus bijna vier maal zo groot. Deze enorme spanning op de arbeidsmarkt heeft er ongetwijfeld sterk aan meegewerkt, dat de vrije saterdag op miraculeus snelle wijze ons land heeft kunnen veroveren. Hoewel de werkgevers zaten te springen om werknemers en een grotere produktie, gingen sij toch vrijwillig de arbeidstijd verkorten om maar meer mensen te kunnen aanzuigen of hen althans te kunnen vast houden. Op sich zelf een wonderlijke geschiedenis. De naweeën blijven niet uit De produktie van de Industrie stijgt niet meer. In het najaar van 1960 kon de overheid nog met voldoening vaststellen, dat de Industriële produktie ongeveer 10 pet. boven het peil van 1959 lag. In het voorjaar liep die voorsprong reeds terug tot 6 pet. Maar dan gaat mei ineens uitspringen met een daling van bijna 4 pet. ten opzichte van met 1960. In Juni is er weliswaar to.v. juni 1960 geen daling meer te bespeuren maar van een stijging was evenmin sprake. Deze ontwikkeling is een teken aan de wand. Als de produktie niet op nieuw gaat stijgen, dan zal, gezien de stijgende vraag naar kapitaal- en consumptiegoederen, de Invoer verder moeten oplopen. En dit is nu juist iets, dat in verband met de stabiel blijvende uitvoer allesbehalve aantrek kelijk is voor onze economie. Het tekort op onze handelsbalans wordt daar door namelijk nog groter, en ao ook de druk op de goud- en deviezen voorraad. Dit sijn zo enkele donkere wolken aan de conjunctuurhemel. Het is de re gering niet euvel te dulden, dat die wolken haar met zorg vervullen. Onbeperkt aantal zendelingen nodig t-\ t-% -j v soort fusie kunnen aangaan met de I Iri Kill Imrrnn Presbyteriaanse Kerken en de Neder- I/O, 1X.LL Lil ILLLI LI L landse kerken in die kerk een soort Ds. J. A. C. Rullmann is uit Zuid-Amerika teruggekeerd. Hij komt net op tijd om de gerefor meerde generale synode van Apel doorn voor te lichten over de rw a i mogelijkheden voor zendings- /y ltl (lm/l flitTl/ltl arbeid in Argentinië en Brazilië. Bijna twee jaar heeft deze zen- (Van onze kerkredacteur) dingsman in die landen doorge bracht om met de Gereformeerde plaats kunnen innemen als de Waal: gemeenten in het geheel van de Her vormde Kerk in ons land. Hoewel ds. Rullmann voor voortge zette waarneming naar deze landen trok is het zendingswerk in principe eigenlijk al bezig op gang te komen. Ds. F. Schalkwijk die een jaar lang de ..interkerkelijke" gemeente van Sao Paulo heeft gediend (die inmid- Kerken daar besprekingen te voeren over een mogelijke zelf standigheid en over de kansen voor zendingswerk. Dit zendings werk zou dan gedaan moeten worden op een basis van samen werking tussen de zending van de Gereformeerde Kerken in Neder land en de zelfstandige kerken in Brazilië en Argentinië. Bijna twee uur lang hebben we giste ren met ds. Rullmann op het Zendings centrum te Baarn zitten praten. Het en thousiasme voor de geweldige mogelijk heden in Zuid-Amerika straalt van zijn gezicht. Het is nu reeds duidelijk dat dit continent, dat wel ,.de wereld var overmorgen" is genoemd een goede ad vocaal gevonden heeft als straks het rapport van de zending ter sprake komt in de synode en zij haar fiat moet geven over de voorstellen die op tafel zullen Samen met zijn vrouw heeft hij de verschillende plaatselijke gemeenten be zocht en contacten gelegd met andere kerken die reeds in Zuid-Amerika be staan of er zending drijven. Ds. Rull mann is van mening dat in de eerste plaats de Gereformeerde Kerken in de beide landen zelfstandig moeten worden. Zij vormen nu nog de classis Buenos Aires. Zij maken geen deel uit van een particuliere synode en het is duidelijk dat het moeilijk is voor deze kerken om deel uit te maken van de Nederlandse Kerken, waar zij enige duizenden kilo meters van verwijderd wonen. Argentinië Het moeilijkste hebben de kerken van Argentinië het. Samen hebben de ze kerken slechts 1500 leden, maar zij zijn vol goede moed. Deze kerken zijn onderling geheel verschillend. De eer ste emigranten trokken reeds in het allereerste begin van deze eeuw naar Argentinië, waar zij zich konden ves tigen als landbouwers op veraf gele gen stukken slechte grond. Velen van HOGE LEEFTIJD De benoeming van kardinaal Amleto Ci- eogoani, apoatoliadi delegaat te Washington lot alaataaeereuria van het Valiraan (we reldlijk beatuurder), beeft het rooma-kath»- lieke dagblad De Tijd bewogen lot bet volgende Vrijmoedig Commentaar: Jh Heilige Veder heeft ne het overlijden ven kardinaal Tardini kennelijk niet lang willen wachten met de benoeming van een nieuwe ataatoeecretaria. Nog geen twee weken nadat deae poet wat opengevallen, werd reeda in de vacature voortien. De epoed waarmee de Pani in dese raak ia te werk gegaan, sou men wellicht tekenend kannen noemen voor het grote belang «lot door da Heilige Stoel aan deae functie wordt gehecht. Onmiddellijk na kardinaal Tardini't dood werd druk gespeculeerd over rijn opvol ging. George* Honrdin, de hoofdredacteur van bet invloedrijke Franee tijdaehrift „In formations Catholiqnea Internationale»", merkte op, dat de overleden staatssecreta ris slechts geleefd bod „in de seminaries, da congregaties en de bnrcana van dc oude Eeuwige Stad", hetgeen tot gevolg had, dat hij sich de wereld dacht sla „de kleine Romeinse en kerkelijke gemeen schap, dia hij goed kende". Honrdin sprak het vertrouwen nil, dat da nieuwe «taata- aeeretari» een priester ion rijn „met een nertoonlijka ervaring van de moderne we JM". In dit vertrouwen werd deae Franse Journalist niet geheel teleurgesteld. De nieuwe staatssecretaris, kardinai ANDERZIJDS MIDDENSTANDSVOORLICHTING ze in tegendeel alle medewerking In het kader van een algehele reorganisatie van de midden standsvoorlichting is besloten het Produktiviteitscentrum voor het midden- en kleinbedrijf op te hef fen. De voorlichting aan de de tailhandel komt te ressorteren on der een commissie van het hoofd bedrijfsschap en de voorlichting aan de ambachtelijke bedrijven zal door een gereorganiseerd Am bachtscentrum ter hand worden genomen. Naar aanleiding van de ze besluiten schrijven enkele cen traal geredigeerde middenstands bladen, zoals De Chr. Kruidenier, de Chr. Bakkerspatroon en de Fruit- en Groentehandel, het vol- VfTAT verwachten we nu van de >V middenstandsvoorlichhng in de toekomst? Gezien de vroegere si tuatie vinden we het een grote ver betering, dat de beide sector-insti tuten voor de detailhandel en voor het ambacht nu onder de hoofdbe drijfsschappen zullen resorteren. Om verbrokkeling te voorkomen en om de financiering op een juis te leest te schoeien, moet de voor lichting aan de publiekrechtelijke bedrijfsorganen worden verbonden. We verwachten echter, dat men vast zal houden aan het standpunt, dat de voorlichting in principe een zaak is van de vrije organisaties en dat men dit standpunt via het benoemingsrecht tot zijn recht zal laten komen. Tf'E hopen dat men de sector-in - W stituten niet zal laten uitgroei en tot topzware apparaten, doch dat men deze zo beperkt zal hou den als mogelijk is met behoud van de doelstelling: onderzoek naar over de branches heen reikende al gemene vraagstukken, het verrich ten van gespecialiseerde vraagstuk- zal verlenen en dat initiatieven t deze staat of valt met de persoon van de adviseur, die men de mid denstander ..op zijn dak stuurt". De keuze en de opleiding van goe de adviseurs gaat dan ook in bete kenis ver uit boven de institutio nele kwesties, die thans rond de voorlichting aan de orde zijn. We hebben hiervoor mensen nodig, die Mensen, die zo'n bedrijf kunnen doorlichten en de fouten en gebre ken opsporen, die een goede ont wikkeling ln de weg staan. Mensen met een brede kijk op de vele fa cetten van het midden- en kleinbe drijf, maar zonder administratieve eenzijdigheid, waardoor de onder nemer wordt verleid tot een per fectionisme dat in een groot be drijf zin heeft, doch voor een klein bedrijf op den duur funest is. Ad viseurs, die in zeer speciale geval len zullen moeten terugvallen op de specialisten van het sector-instituut, maar die dat niet te snel behoeven te doen. Aan hulsartsen, die slechts verwijzingsbriefjes schrijven voor de specialist, hebben we geen be hoefte. Mensen ook. die wel specia le kennis hebben van één branche of een aroep van verwante branches maar die ook daarbuiten rond we ten te kijken om ..branche-blind- TT*E wijzen hier op de praktijk bij de „Beratungsstelle" in Duitsland. Naar men ons vertelde moeten de ..Fachberater" daar 20 jjrocent van hun bedrijfsonderzoe- de branches ren als branche-centrum kleine branches, die geen eigen centrum in het leven kunnen roe- het terrein van de branche-centra aan reeds bestaande en goed werkende instellingen geen stro breed in de weg zal leggen, maar riifs« verrichten buiten de branche, waarin ze gespecialiseerd zijn om hun frisheid van geest te bewaren. Het lijkt ons een regeling, die d» overweging waard is. Tot zover ons veeleisende verlanglijstje. We heb- at er bil ben de indruk dat ér "binnen niet al te lange tijd aanleiding genoeg zal zijn om uitvoerig op de kwestie van dc voorlichting terug te ko- dels ook reeds heeft uitgesproken hen hebben het (oen niet kunnen bol- werken en moesten of terug keren naar Nederland, of vestigden zich in de havenstad Buenos Aires, waar zij veelal eenvoudige havenarbeiders zijn gebleven. Deze mensen spreken Spaans. Maar tevens bestaat de gemeente van Buenos Aires uit Nederlanders die bij grote bedrijven werken, die dus vaak tot een ander sociaal klimaat behoren en vaak geen Spaans spreken In het zuiden van Argentinië hebben zich enige jaren na de eerste Nederland se emigranten Zuidafnkaanse boeren ge vestigd. die er ook hun eigen kerk heb ben gesticht. Zij hebben vaak goed ge- Veel later emigreerden weer eer groot aantal boeren, die onder veel be tere omstandigheden een nieuw leven konden beginnen en nu welvarende boe ren zijn geworden maar tamelijk servatief bleven. Zij hebben de Neder landse kerkelijke activiteiten meegeno men en doen alles nog zoals dertig jaar geleden in Holland. Bovendien vestigde zich enkele jaren geleden een groep Urker vissers in Mar dei Plata. Ook dere emigratie werd mislukking, maar enkele vissers daar toch gebleven en vormen een hele kleine gemeente in die stad. de toekomst tot deze nieuwe zelfstan dige kerk te willen toetreden) is reeds actief in het werk betrokken. Een student van de Presbyteriaanse oplei ding Luiz Pierre doet reeds zendings werk en met veel zegen, als evange list in samenwerking met de Neder landse kolonie van Arapotie. In Brazilië bevindt zich een vrij gemaakte kolonie, waar ds. D. Lo^ als predikant staat. Dat is in Monte Allegro. Het ziet er echter niet naar uit dat deze plaatselijke gemeente zich bij de nieuwe zelfstandige kerk zal aansluiten. Ds. Los wenst geen gemeenschap als de nieuwe kerk in haar zendingswerk gaat samenwer ken met de Gereformeerde Kerken Mogelijkheden voor zendingswerk in Brazilië zijn er alom. De invloed Federatie Toch is er sprake van een eenheid. Deze mensen willen meer zijn dan al leen maar Nederlandse kerk. zij willen verantwoordelijkheid dragen dingswerk. In Argentinië zijn eigenlijk geen kerken bij wie zij zich kunnen aansluiten. Er zijn methodisten, baptisten, pinksterge meenten en verschillende geloofszendin- gen werken in dit land. Bovendien zijn er nog een aantal lutheranen, maar ook met hen is samengaan erg moeilijk, omdat zij eigenlijk participatie weige- Er ls echter wel een Federatie van Kerken, met wie samenwerking moge lijk Is. Krijgen de kerken van de syno de zelfstandigheid dan stellen zij zich voor zich als kerkgemeenschap bij deze federatie aan te sluiten om met de an dere kerken te komen tot een bepaalde terreinverdeling voor het zendingswerk. In Argentinië is ook een theologische opleiding, die uitgaat van verschillende kerken en die gaarne hulp van Neder landse gereformeerden wil hebben. De nieuwe zelfstandige kerk zou hier een eigen hoogleraar kunnen benoemen, die gewoon college geeft in zijn vakken in het kader van de opleiding, bijzonder veel belangstelling voor calvinistische theologie en de deuren staan open voor Nederlandse theologen. Er is ook bijzondere behoefte aan lectuur, speciaal bijvoorbeeld op het ge bied van theologie en vormende lectuur voor jonge mensen. Er is al een kleine lectuur-commissie benoemd die zal moe ten uitgroeien tot een lectuur-dienst. Door verschillende giften kon in Neder land de kinderbijbel van Anne de Vries in het Spaans worden uitgegeven deze commissie zal de verspreiding van deze kinderbijbel als eerste taak op zich In Brazilië ligt de situatie geheel an ders. Men spreekt daar Portugees en geen Spaans, maar ook dc toestanden zijn er anders. In de eerste plaats wel omdat de Gereformeerde Kerken er van veel Jongere datum zijn en nor vrijwel geheel Nederlands. Maar de situatie is er ook anders omdat er een Braziliaan se Presbyteriaanse Kerk Is, die reeds geheel zelfstandig is en met wie samen werking zeer goed mogelijk ls voor de Gereformeerde Kerken. De kerken in Brazilië wachten dan ook ongeduldig op het fiat van de sy node om zelfstandig te worden. Veel van het zendingswerk kan dan reeds samen gedaan worden en besloten is dat de j vruchten in de plaatsen waar een Pres-1 byteriaanse Kerk is, door die kerk zul- j len worden opgevangen. Hier zijn zelfs mogelijkheden maar dat is dan een blik op de toekomst dat de kerken, als zij eenmaal zelfstandig worden een 1 Ongeveer 120 kolom kleine letters had minister Cals nodig om de 169 vragen die gerezen zijn in het monde- de Rooms Katholieke Kerk is slechts gering. De r.k. kerkgang bestaat vrij wel alleen uit een aantal oude vrou wen. Er is een kennelijk verlangen naar het evangelie. Een van de leiden de figuren uit de Braziliaanse Kerken zei zelfs: Wij behoeven slechts een stekje ergens te planten en de vruch ten komen vanzelf. Specialisatie Het aantal zendelingen dat uitgezon den kan worden in de komende jarer mits de financiën het mogelijk ma ken is enorm. „Onbeperkt", zei ds. B. Richters nog in ons gesprek. Dat wil echter niet zeggen dat iedereen ge bruikt kan worden. Dit zendingswerk is geen werk dat in de eerste plaats werkt via hospitalen en onderwijs. Voor doc toren ztjn er vrijwel geen mogelijkhe den, omdat zij eerst de gehele medi sche studie opnieuw zullen moeten dernemen. Het werk zal ln de eerste plaats r ten geschieden vla een Iectuurdienst. Er Is In beide landen grote behoefte gedegen geschriften. In de tweede plaats zal de taak van de Nederlandse zendelingen worden om te zorgen kadertraining. Het uiteindelijke evange lisatiewerk zal gedaan moeten worden door de mensen uit het land zelf. Zo studeren aan de Theologische School van Kampen reeds twee jonge Argen tijnen, die ln hun eigen land gaan wer ken, terwijl op de Jelburg een meisje wordt opgeleid om straks voéral in het maatschappelijk werk de kerken ding te gaan dienen. Ook hier zal het dus ln de eerste plaats gaan ciallstlschc hulpverlening. Europa heeft grote mogelijkheden ln Zuid-Amerika. Er is een duidelijke te kansen, vertelde ds. Rullmann nog. Maar er is ook grote belangstelling voor onze theologische Inzichten. Men wil meer dan een evangelisatieboek. men vraagt naar boeken waarin het christendom geconfronteerd wordt met de wereld waarin deze mensen leven. Er komt van God antwoord op de duizend waaroms waarmee Job en zijn vrienden worstelen maar heel anders dan zij hadden verwacht! In zijn derde antwoord aan Elifaz heeft Job gezegd: „O, dat ik Hem wist te vinden, dat ik tot Zijn woning mocht komen. Dan zou ik Hem mijn rechtzaak uiteen zetten en mijn mond met bewijzen vullenGod kwam tot Job en Zijn vraag is: „Wil de bediller twisten met de Almachtige? De aanklager van God antwoorde daarop!" En dan Job: „Zie, ik ben te gering, hoe zal ik U bescheid geven. Ik leg de hand op mijn mond!" Er is van de bewijzen van Job, de rechtvaardige Job, niets overgebleven dan een beschaamd gestamel. Wat zou de mens ook antwoorden aan de Almachtige Die van Zichzelf zegt: „Wat onder de ganse hemel ig, dat behoort Mij toe!" En denk daarbij aan de woorden van Jezus hoe zorgvol de Hemelse Vader is voor zelfs de kleinste dieren. Niets op deze wereld gebeurt zonder dat God het weet en het toelaat. De mens begrijpt dat niet en zal het nooit begrijpen. Altijd zal hij blijven menen, dat God het anders had moeten doen en altijd zal hij blijven vrezen, dat er niets van terecht komt zoals God het doet! Job is krachtdadig van die waanvoorstelling genezen. Wees toch als Job. Want heus: wat God doet is welgedaan! geweekt of gemengd met vruchtesap, fruit of groente. Krachtige Kost voor het Kind! De Nederlandse christenen, die in het verre of jonge verleden ge- emigreerd zijn naar deze landen willen geestelijke verantwoorde lijkheid dragen voor deze landen. Dat kan alleen als de synode hen daartoe in staat stelt. Daarom wachten de gelovigen van Argen tinië en Brazilië met misschien veel meer spanning af dan de Nederlanders, wat Apeldoorn zal Het kleine kerkje in Mar del Plata dat geholpen wordt door de zen dingspredikant uitgezonden door de Christian Reformed Church van Noord-Amerika, ds. Agnus MacLeod. ling overleg van de minister met de bijzondere commissie voor regeling van het voortgezet onderwijs uit de Tweede Kamer te beantwoorden. Enige directe randeringen in bet ontwerp van de wet op dit voortgezet onderwijs, die reeds lang mammoetwet heet, zijn niet het gevolg van deze samenspreking. Wel blijft de minister zich een voor stander noemen van het Duits voor het zogenaamde brugjaar, voor vijf jaar latijn op het gymnasium en voor eind examens. Op het gymnasium b zal het onderwijs de axacte vakken slechts op hetzelfde niveau als bij het atheneum b (zesjarige h.b.s.) kunnen worden gegeven als het aantal lessen ln de klassieke talen wat wordt ingekrompen. Volgens de minister tast dit echter het karakter van het gym- tsium niet aan. Wel laat de minister de mogelijkheid jor Latijn in het zogenaamde brugjaar open. Dit brugjaar is het eerste jaar van het voortgezet wetenschappelijk onder wijs (v.w.o.), waarna leerlingen nog naar een ander schooltype kunnen overstap pen. Door Latijn mogelijk te maken wordt meer vrijheid gegeven aan de schoolbesturen om dit jaar naar eigen inzichten te vullen. De minister had voor het brugjaar als vreemde taal het Duits gekozen. Niet ledereen was het hiermee een». Velen zagen liever Frans, omdat dat een betere selectieve en determinerende waarde zon hebben. ZU hebben de minister evenwel niet kunnen overtuigen. HU meent selfs dat Duits beter geschikt is als voorbe reiding op bijvoorbeeld LatUn dan Frans. Over het eventuele uitvallen van het Grieks op gymnasium b zegt de minis ter dat het de vraag is wat men met het leerprogramma wil bereiken. Daar over zal nog uitvoerig moeten worden gesproken. Het „kennisnemen van de invloed van de Griekse letterkunde en cultuur op de westerse beschaving" be hoeft. aldus de minister, niet louter cultuurgeschiedenis te zijn waarbij van het Grieks geheel wordt afgezien. Examens Over het afleggen van eindexamens merkt minister Cals nog op dat de eind examens in de eerste plaats de bedoeling hebben het niveau van het onderwijs en de gelijkwaardigheid van de afgegeven getuigschriften te waarborgen. Dit zal in het algemeen een toezicht van overheids wege op de eindexamens noodzakelijk maken. Tot op zekere hoogte de ge noemde bezwaren erkennende, achtte de minister aan de ovengenoemde vereisten nog het best voldaan indien aan het einde van de cursus de leerlingen ten over staan van gecommitteerden-buitenstaan ders eenmaal een proeve moeten afleggen van de met het onderwijs bereikte resul taten. Indien het eindexamen geheel zou vervallen, acht de minister de kans te groot, dat subjectieve inzichten alleen over het bereikte resultaat zullen beslis sen en de nodige waarborg voor niveau en gelijkwaardigheid zal ontbreken. De minister meende dan ook te moeten be twijfelen. of andere in de vakpers genoemde systemen enige garantie op de bedoelde selectie geven. De minister zei voorts niet te kunnen inzien waarom het gebrek aan gecommit teerden bij de mavo-examens tegen het huidige stelsel van gecommitteerden zou pleiten. Hij drong erop aan, niet uit het oog te verliezen, dat bij het systeem van de huidige mulo-examens de daarbij betrokken ulo-leraren in feite allen op treden als gecommitteerden. Dit zou geheel anders worden, wanneer de ulo examens aan de eigen scholen door eigen leraren zouden worden afgenomen onder toezicht van gecommitteerden-buitenstaan ders. Dat zou bij de huidige omvang van de mulo-examens grote organisatorische moeilijkheden meebrengen. tig jaar apoatoliaefi drlecaat geweest. Ia de Verenigde Staten heeft hij iet* ran de moderne wereld kannen er** ren, si ul hij er geen bijionder iniirht hebben rerworren in Ie problematiek Tin de Jonge listen. Men ion knnnen opmer ken, dat het toch maar weer een Italiaan la, die met een der hoogste fnnetiei in het kerkelijk beatnnr wordt bekleed, maar deir Italiaan beeft althana meer geiien dan Ita lië en de jode Eeuwige Stad i wij op tgeateld, H_ e paaaelijke benoeming baart om eni ge aorg. Kardinaal Cieognani ia met een nienwe aware taak belast. terwijl hij een leeftijd bereikt beeft, waarop anderen reed» lang ran een welverdiende roet genieten. De Paos beeft blijkbaar onder de jongere prelaten niemand knnnen vinden, die - hij meer geaebikt achtte voor bet ambt van staatssecretaris. Het komt boogat aelden voor, dat iemand van 76 jaar nog over een grote arbeid»kmd>t beschikt. Uit deae be noeming moflco «rij afleiden, dat de Pau» kardinaal Cieognani al» so'n nitaooderlijk vitale figuur riet Het la, gerien de *ei-r hoge leeftijd van de nienwe »taal»»erreta ris, niet waarachijnlijk dat hij aijn taak lang kan vervullen. Kardinaal Tardini, die bij sijn overlijden aen reeda hoge leeftijd had bereikt, ia nu ala ataataaeeretarie opgevolgd door een kar dinaal die nog vijf jaar ouder ia. De Pan.: wenlangin da Joodse we raid "vermaard- heeft de geboden gelegenheid niet willen kunnen aWJit» hopen, dat kardinaal Cteog hejd genoot lg nog nauwelijks .,prake aangrijpen om een verjonging van het ker- aam. die de leeftijd der aterkrn reeda langjNog maar een synagoge ls in georuik, kelijk beatnnr te bevorderen (benoemingen bereikt heeft, de krarht gegeven gal wor- scholen om de Joodse jeugd te onder- van bejaarde prejaten op hoge Vatic*an«e| den rijn aware, wereldomvattende «aak tot I wijzen bestaan niet. De meeste huwbare fastaa vamen geen oitsonderingen). Wij voldoening van da Paua te vervallen." I Joden gaan gemengde huwelijken KINDERCAKES pak voldoende voor 14 dagen 78 ct Happy Food b een product van MOLENAAR'! Beroepingswerk te Avercest; te Dedemsvaart: J. Plasman te Gieterveen; te Boven-Hardinxveld: A Gooyer te Sommelsdijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Abcoude: J. J. Kuiper kand. te Sassenheun. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Genemuiden: A. Hofman te Zeist. Joodse gemeenschap De eens zo Invloedrijke Joodse ge meenschap van Wilna in Litouwen waar tal van Impulsen van uitgingen gehele Joodse wereld telt thans stig te zijn getroffen door de Duitse Jqdenmaatregelen nog slechts tussen twaalf- en vijftienduizend zielen. Van Joods laven waarvoor Wilna Vraag: In een groentewinkel maak te eon dame de opmerking dat ze een groene krop sla wilde hebben „omdat die groene bladen meer vitamine bevat ten dan de gele blaadjes". Heeft de ze dame gelijk? Antwoord: Inderdaad is het juist dat de groene bladeren van de sla, dank zij de inwerking van de zon, meer vitaminen bevatten dan de binnenste gele bladeren. Vraag: Ik heb bessensap gemaakt in flessen. Hoe hoyd ik die tot in de win ter goed? Ik deed wel eens bruispoe der of saliciel erop. maar men zegt, dat dit niet bevorderlijk is voor de gezondheid. Antwoord: Om bessensap tegen be derf te bewaren kan men de Cessen voor het vullen zwavelen. Hiertoe koopt men bij de drogist een zwavel- lint en knipt hiervan een stukje af, steekt dat in brand en hangt het aan een haaknaald in de fles. Aangezien zwaveldamp zwaarder is dan lucht zakt de damp in de fles. terwijl de lucht met de bacteriën uit de fles weg trekt In zwaveldamp kunnen bacte riën niet leven. Het kan zijn. dat de kleur van de bessensap bij het bewa ren hierdoor verbleekt, maar de fris se rode kleur komt terug als men bes sensap vóór het gebruik kookt. Onmid dellijk na het vullen moet de fles ge sloten worden met een nieuwe, uitge kookte kurk, welke men er flink ln drukt. De kurk moet men op gelijke hoogte met de hals van de fles afsnij- lekken. scherming te volgen? Is een tweejari ge cursus huishoudschool. gevolgd door een schriftelijke cursus algemene ontwikkeling, voldoende voor toela ting? Wat zijn de adressen, lesuren, cursusduur en kosten? Antwoord: De minimum-toelatings eisen tot de cursus kinderbescher ming zijn m.u.l.o. of een goed toela tingsexamen. De cursus algemene ont wikkeling geeft een goede kans. Men kan een dergelijke cursus o.a. volgen in Rotterdam. Dordrecht en Utrecht. De cursus te Dordrecht gaat uit van de kinderbescherming in Haarlem. In lichtingen zijn te krijgen bij het ge westelijk arbeidsbureau t.a.v. de heer Van Dijk. Beverwijckstraat 3. Dor drecht. Te Rotterdam worden cursus sen gegeven door Stichting De Koe pel. De administratie is gevestigd Beukelsdijk 30, Rotterdam. Deze stich ting organiseert ook d«» cursus te Utrecht. Inlichtingen zijn te krijgen bij mr. J. G. Milius. Burg. Reiger- straat 86. Utrecht. In Den Haag begint in september een cursus aan de soc le academie in de Sweelinckstraat. Vraag: In welke plaatsen van Z land. Zuid-Holland en Noord-Brabant zijn beetwortelsuikerfabriekcn geves tigd? Tot welke maatschappij of eniging behoren zij? Antwoord: In Zeeland zijn twee fa brieken te Sas van Gent, een aange sloten bij de Centrale Suikermij. (CSM) en voorts de Eerste Nederl. Coöperatie ve Suikerfabriek. In Zuid-Holland is te Puttershoek gevestigd de Coöp. Sui- Vraag: Waar ia de curaua kinderbe-i kerfabriek Puilershoek, te Oud-Beijer- land een fabriek, aangesloten bij de CSM. In Noord-Brabant staan de Ver enigde Coöp. Suikerfabrieken te Dintel- oord, Roosendaal en Zevenbergen en voorts twee fabrieken aangesloten bij de CSM te Breda en Steenbergen. Vraag: Op hoeveel vakantiedagen per jaar heeft een in een winkel wer kend meisje van 15 jaar recht? Hoe veel vakantiedagen komen het meisje toe, wanneer zij sinds 1 januari werk zaam ls en eind Juli weg wil gaan? Antwoord: Als het winkelmeisje een jaar in dierst is, heeft zij recht op 15 dagen vakantie, waarvan 9 aangeslo ten plus 4 pet. van het jaarsalaris va kantietoeslag. Is zij minder dan een jaar in dienst, dan heeft zij recht op één betaalde vakantiedag per maand, in dit geval dus op 7 betaalde vakan tiedagen plus een toeslag van 4 pet van het m het jaar genoten salaris. Deze regeling geldt voor personeel in een kruideniersdetailwinkel. Vraag: Wat moet men doen. wan- neer men op gevoelige wijze ln aan raking komt met een kwal? Antwoord: Men kan de prikkelende werking, ontstaan door aanraking met een kwal, tegengaan door het betrok ken lichaamsdeel te deppen met am moniak. Ook kan men kamferspiritus gebruiken, maar ammoniak heeft meer uitwerking. Vraag: Jongens in onze buurt heb ben de buitenmuur van ons huis be smeurd met een soort witte kalk of verf. Op alle mogelijke manieren heb ben wij geprobeerd deze te verwijde ren, blaar we boekten geen resultaat. De muur ls nog steeds onogelijk. Is er een oplossing? Antwoord: Indien de muur geverfd is, kunnen wij geen oplossing geven voor de verwijdering van witte verf. Het beste lijkt ons dan de muur over te schilderen. Indien de daders bekend zijn, zoudt u met hun ouders overleg kunnen plegen. Is het een bakstenen muur, dan zoudt u het eens kunnen proberen met een oplossing van am- moniak-soda en heet water. Als een ge verfde muur of deur pas met verf be smeurd is, dan ls het verstandig de nog natte verf terstond met terpentijn weg te nemen. Als de verf eenmaal opgedroogd is, dan lukt het niet meer want dan moet men te hard wrijven en verwijdert tevens de onderlaag. Vraag: Een vrouw was gehuwd met een weduwnaar, die uit het eerste hu welijk een zoon had. De vrouw had bij testament bepaald, dat na haar over lijden alles aan de man zou komen. Thans is de man overleden en de vrouw alleen overgebleven. Is het in dertijd gemaakte testament nu automa tisch vervallen of treedt de zoon uit het eerste huwelijk in de rechten van de vader? Moet de vrouw haar testa ment niet herroepen en een ander ma ken ten behoeve van de familieleden? Antwoord: Het testament is niet ver vallen, maar het zal geen gevolgen meer hebben, aangezien de man niet meer in leven ls. De zoon van de man uit het eerste huwelijk heeft geen rechten, tenzij dit in het testament be- Saald zou zijn. Het is altijd veiliger et testament nog eens te bespreken met een notaris.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2