Jlieuun» £eiiisrl)c (üimrnnl Oostduits antwoord: isolering Berlijn Commentaar Nina Chroesjtsjef prijst kunstnier NIEUWS in één oogopslag Berlij n in punten Amerikanen lanceerden „windmolens-kunstmaan D WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1961 POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIEN ST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN7,50 per kwartaal; 2.55 per maand: f 0.59 per week ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter Familieberichten ƒ0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. Directie: T. DIEMEB Hoofdredacteur: Dl. B. DIEMEB CHRISTELIJK.NATIOISAAL DAGBLAD .Stantoastici) is ahtblrotn mgn berl ia legbenspotl'' CUM LAUDE eeslaaed Wanneer West-Duitsland het handelsverdrag met Oost-Duitsland opczegt, zullen de Oostduitse autoriteiten het vervoer van goede ren voor West-Berlijn over Oostduits grondgebied verbieden. De drie westelijke militaire commandanten m Berlijn hebben hun Russische collega een brief gezonden waarin ernstig wordt geprotesteerd begen de onwettige maatregelen, die het Oostduitse communistische regime inzake Berlijn heeft genomen. In Zuid-Afrika hebben de Verenigde Partij (die dertien jaar heeft gevochten tegen de apartheidspolitiek) en de Nationale uniepartij besloten samen te gaan voor de komende verkiezingen. De partijen zijn voorstanders van een rassenfederatie. Vanmorgen vroeg is van de basis Cape Canaveral een kunstmaan gelanceerd, die lijkt op een molen met draaiende wieken. De kunstmaan, die werkt op zonne-energie, moet gegevens ver zamelen over de wisselwerking van de straling in de ruimte en de magnetische velden. Cum laude is Wim Kan geslaagd voor zijn „Herexamen", een programma waarmee hij zichzelf heeft overtroffen. Vooral zijn sprankelende conférence was weer van topklasse. DE OOSTDUITSE regering heeft laten weten, dat, indien de regering van de bondsrepubliek eenzijdig het handelsverdrag met Oost-Duits land opzegt, een verbod zal worden uitgevaardigd tot het vervoeren van goederen voor West-Berlijn over Oostduits grondgebied. Gisteren hebben de drie westelijke commandanten in Berlijn in een brief aan de Russische commandant, kolonel Solofjef, ernstig geprotesteerd tegen de onwettige maatregelen, die het communistische regime van Oost-Duitsland in Berlijn heeft genomen. Rolf Net mis, net raak rZIET het Ericsson, een der voorhoedespelers van de Zweedse club Malmö FF rasvoetballer. Een „doordouwer" wat je noemt! In de wedstrijd tegen Degersfors kreeg hij een kans, een heel moei lijke kans weliswaar, want in een felle sprint moest hij een enorme duik maken om de bal nog met zijn hoofd te kunnen be reiken. Hij miste net, maar het net miste hij niet: het nylon achter het doel stuitte zijn vaart. De kee per hoefde niet te vissen had toch iemand in zijn net! Gelukkig liep alles goed af, de medespelers eigenlijk meer ge schrokken dan Ericsson zelf. Voetballers met dit soort enthousiasme zijn de ware spelers, zijn in staat om voor hun club de wedstrijd Mensen met dit enthousiasme zijn trouwens op iedere plaats veel waard. Voetballen is maar spel en natuurhjk moet je je inzet- de winst, maar het moet spel blijven. „Deel- belangrijker dan de olympische leuze, moet ook op de voet balvelden blyven gelden. Een krant is géén spel. Niet omdat de aard van de berichten in verreweg de meeste gevallen ernstig is, schokkend ernstig dikwijls. En niet omdat de invloed de krant een ernstige zaak is. De christelijke pers tracht die invloed te ge bruiken als hulpmiddel in de stryd tegen de ontker stening. Voor zover dat in haar vermogen ligt tracht volk in bijbelse zin te beïnvloeden. Een mooi ideaal niet gemakkelijk te verwezenlijken! Ook daarvoor zijn mensen nodig die zich willen inzet- de volle honderd procent. U kunt dat zijn, als lezer. Door waar dat pas geeft een goed woord te spreken voor onze krant. Door niet altyd die dage- lykse bon hieronder onge bruikt te laten. Want één nieuwe abonnee aanbrengen kunt u in ieder geval. Als i het maar probeert. Goed, i zult dan ook ervaren dat het net daardoor uw enthousiasme niet verliest u een andere keer ze- •en „voltreffer" op uw i kunnen schrijven! BON (straat) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing te). (straat) (woningplaats) De sluiting van de sectorgrens wordt de meest flagrante schending van de viermogendhedenovereenkomst inzake Berlijn sedert de Russische blokkade van elf jaar geleden ge noemd. „Het is duidelijk", aldus de pro testbrief, „dat de Oostduitse autori teiten deze onderdrukkingsmaatrege len' genomen hebben omdat het onder hun bewind staande volk in groten getale naar het westen vlucht, omdat het ernstig verstoord is door de drei gementen. die onlangs door de com munistische leiders tegen Berlijn zijn uitgesproken. Wij stellen u veranl-' woordelijk voor de uitvoering van de overeenkomsten en voor het opwer pen van een willekeurige barrière, die het reizen van Duitse burgers in Ber lijn belemmert." Geprotesteerd wordt ook tegen het opbreken van straten, het aanbrengen van wegversperringen en de onwet tige aanwezigheid van Duitse mili taire strijdkrachten in Oost-Berlijn. Dit protest kwain bijna drie dagen nadat de grens in Berlijn was afge sloten en op een moment, dat in Bonn, De Oostberlynse grenswacht heeft gisteravond zoeklichten opgesteld, die de versperringen op verscheidene plaatsen langs de grens verlichten. De Westberlijnse politie heeft twin tig jongelui verhinderd een prikkel draadversperring in het district Neu- kölln te verwijderen. Een jeep met vier Britse officieren reed Oost-Berlijn binnen zonder ge controleerd te worden. De Oostduit se politie salueerde. De Nederlandse journalist Sjoerd Rodermond, die onlangs in Kongo gevangen werd genomen, heeft zich in Oost-Berlijn laten arresteren. Hy maakte foto's van tanks. Inmiddels is hij weer vry gelaten. Ook een ver slaggever van radio-Luxemburg zou zijn vastgehouden. Twee echtparen zijn gisteren het Tel- towkanaal op de sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn overgezwom men terwijl Oostduitse soldaten druk bezig waren met het oprichten van een prikkeldraad-versperring. Een uur later zwommen een jongeman en een meisje hetzelfde kanaal over. Een lid van een Oostduitse fabrieks- wacht, die dienst deed aan de sector grens in Beriyn, is gistermiddag naar West-Berlyn gevlucht. Het stadsbestuur het parlement en de vakverenigingen hebben gisteren de West-Berlijners opgeroepen voor een vandaag te houden protestdemon stratie voor het stadhuis. Achtduizend arbeiders van de A.E.G.- fabriek hebben besloten geen goede ren te vervaardigen die voor Oost- Duitsland zyn bestemd. Het Engelse ministerie van oorlog heeft bekendgemaakt dat de aflossing van Britse troepen in Duitsland on danks de toestand in Berlijn normaal doorgang vindt. Van de vluchtelingen die reeds voor de grenssluiting in West-Berlijn wa ren hebben zich gisteren 2760 in Ma- riënfelde laten registreren. Tweeduizend arbeiders van een eter- nietfabriek in West-Berlijn hebben het ontslag geëist van alle communis tische arbeiders. Waarschijnlijk zal de Russische am bassadeur in West-Duitsland, Andrei Smirnov, een bespreking hebben met Adenauer na afloop van de vandaag te houden kabinetszitting. De Westberlijnse federatie van vak verenigingen heeft aan de geallieer den gevraagd zich niet te beperken tot formele protesten, maar econo mische sancties te nemen tegen de communistische landen. Ook vragen zij alle culturele en sportieve betrek kingen met Oost-Duitsland te ver- Twee Oost-Duitsers wisten over de grens te komen terwijl West-Berlijnse politieagenten een Vopo afleidden door hem een sigaret aan te bieden. Ge moet nu niet denken, dat ik ze niet zag, zei de Vopo, ik mag ze niet doorlaten en daarom doe ik maar nel alsof ik ze niet gezien heb. de Westduitse regeringszetel, werd gesproken over de noodzaak van .meer dan papieren protesten" tegen de Oostduitse maatregelen. Een West duitse regeringswoordvoerder, die op deze maatregelen zinspeelde kabinetszitting van twee ut gerde mede te delen wat de inhoud en strekking van de maatregelen zou zijn. Wel verklaarde hij, dat ze naast ran Amerika, Engeland en Frank rijk zouden komen. Handelsembargo En ook liet hij weten, dat op een kabi netszitting van vandaag een eventueel handelsembargo tegen Oost-Duitsland zal worden besproken. „Maar", zo zei „wy zullen beslist niets doen, dat kant onberekenbare gevolgen zal kunnen hebben". Doelend op een mogelijk handelsem bargo liet de Oostduitse regering in eer officiële verklaring weten, dat de rege ring in Bonn vergeet, dat door een der- gelyke maatregel ook West-Berlijn wel bewust een ernstige slag zal worden toe gebracht. Bonn wil, zo heette het, door verbreking van de handelsbetrekkingen de Oostduitse economie ondermijnen en het normale bestaan van de bevolking be moeilijken. Overigens zou Oost-Duits land een eventueel handelsembargo niet ernstig vinden, omdat de goederen, die thans door West-Duitsland worden gele verd zo noHjf* elders kunnen worden be trokken. Slechts tien procent van dl Oostduitse buitenlandse handel bestaat uit handel met de Bondsrepubliek. Bo vendien zou opzegging van het verdrag invloed zijn op de zakelijke vooruit zichten van talrijke Westduitse onder nemingen. Uit de krachtige bewoordingen, waarin de verklaring was gesteld, zou men kun nen opmaken, dat andere communisti sche landen Oost-Duitsland concrete hulp hebben aangeboden. Verschillende takken van industrie in de oostzone zijn in grot* mate aangewezen op bevoorrading uit West-Duitsland. Dit geldt voor de staal- en chemische indus trie. De export naar West-Duitsland vat grotendeels bruinkool en motorbrand stof, waarvoor in de communistische lan den geen plaats is. Maatregelen Nadat gisteren op het ministerie van buitenlandse zaken In Washington twee maal byeenkomsten waren gehouden van Franse, Britse en Westduitse diplomaten met Amerikaanse functionarissen, ver klaarde de Westduitse ambassadeur Grewe: „Er zullen maatregelen worden genomen. Ik zou niet willen zeggen: te genmaatregelen, maar maatregelen, en niet alleen in theorie". Het stadsbestuur West-Beriyn heeft zelf een maat regel genomen stedelijke ambtenaren zullen zich voor stedelüke aangelegen heden niet meer naar communistische gebieden mogen begeven. Reeds afgege ven vergunningen zyn ingetrokken. Meestal worden dit soort dienstreizen ge maakt In verband met handelsbespre- Het stadsbestuur heeft voorts een ge allieerd-Duitse commissie ingesteld om te beslissen over de toekomst van de bo vengrondse in West-Berlijn, die nog steeds geëxploiteerd wordt door de Oost- berlijnse autoriteiten. Verder heeft het stadsbestuur toestemming gevraagd om te stoppen met het omzetten van de lonen van 13.000 Wes'-berlijners. die nog in Oost-Berlijn werken, in „harde" west marken. Paraatheid In West-Berlijn is gisteren vernomen, dat de in Oost-Berlijn gelegerde Russi sche troepen zich zondagmorgen vroeg uit dit stadsdeel hebben teruggetrokken, toen Oost-Duitsland overging tol slui ting van de grens in Berlijn. De Russen hebben twee gemotoriseerde divisies te Potsdam ten westen van Berlijn in staai van paraatheid gebracht. Delen van dezi- divisies werden naar punten ten noorden en zuiden van de stad gezonden, maar aangenomen wordt, dat zij weer op hun plaats van uitgang zijn teruggekeerd. In de omgeving van de meeste grote Oost- duitse steden liggen Russische garnizoe nen. Meestal blijven zij buiten deze ste den. maar de laatste dagen zijn in di* steden troepenbewegingen waargenomen Temidden van al deze problemen in en om Beriyn is een twist ontstaan tus sen de Westberlijnse burgemeester en socialistisch kandidaat voor het ambt van bondskanselier, Willy Brandt, en bondskanselier Adenauer. Laatstgenoem- id od een verkiezingsbyeenkomst in Regensburg o.m. gezegd, dat de ver klaring van Brandt, volgens welke de CDU en de bondsregering onvoldoende Htiatief hebben getoond om Berlijn uit zijn isolement te verlossen, grof is. Adenauer sprak over „meneer Brandt alias Frahm", hetgeen zoals bekend slaal op het feit, dat hy een onwettig kind is Zijn moeder heet Frahm, later nam hij de naam Brandt aan. Volgens Adenauer hadden Berlijn en West-Duitsland al lang in de Russische invloedssfeer gelegen, als de CDU de politiek van aansluiting bij het westen niet had gevolgd, „en dan zou er ook geen burgemeester Brandt zijn geweest" Toen Brandt tüdcns een vergadering van het WestberlUnse stadsbestuur van het gebeurde op de hoogte werd gesteld liep hij boos weg. Later op de dag ver klaarde minister Erhard op een verkie zingsbijeenkomst in Karlsruhe, dat bel de partijen zich moeten onthouden van vyandschap en dat zU eenheid dienen te betrachten tegenover de vUand. Een Oostduits waterkanon komt in actie om Westberlijnse fotografen I terug te drijven over het prikkeldraad dat de grens tussen oost en west I aangeeft. Ook arresteerden de Oostduitsers enkele Franse journalisten die trachtten in Oost-Berlijn door te dringen. Amerikanen hebben gisteren ien „windmolen"-kunstmaan van Cape Canaveral gelanceerd. Alle drie de trappen van de Thor-Delta- raket hebben naar behoren gewerkt en de satelliet is met een snelheid van meer dan 38.000 kilometer per uur de ruimte ingezonden. De kunstmaan, die uitgerust is met vier schepraderen van schaakbord formaat en een soort koker die uit steekt uit de top, lijkt op een molen met draaiende wieken. In de schepraderen zitten cellen, die de hitte van de zon omzetten in ener gie ten behoeve van de batterijen. Op de kop van de 80 cm lange koker be vindt zich een magnetometer voor de meting van de magnetische velden. De vier armen van de kunstmaan zul len door de oceanen van zonnewinden aan het draaien gebracht worden. Deze oceanen zyn enorme wolken van gassen, die aan de zon ontsnappen en door de ruimte trekken, waar zij kosmische stra ling, elektronen, protonen en andere met energie geladen deeltjes verspreiden. Een studie van de wisselwerking tus sen de zonnewinden en het magnetische veld van de aarde cn andere magnetische velden in de ruimte is het voornaamste doel van deze kunstmaan. Zeven Tsjechen door het ijzeren gordijn Zeven Tsjechen zyn er gisteren In ge slaagd in een zware vrachtwagen dwars door het IJzeren Gordyn te dringen De vluchtelingen onder wie ziah twee kinderen bevinden, kwamen om drie uur in de ochtend bij de Tsjechische grens- oontrolepost Ceska Velenioe. Voordat de verraste grensbewakers de wagen kon den tegenhouden, was de auto dwars door alle barricaden en prikkoldraadver sperringen heengereden. In hoog tempo zette de wagen de tocht door niemandsland voort Kennelijk niet precies wetend waar ze aioh bevonden, reden de vluchtelingen steeds maar door totdat ze ten Slotte door de politie in Wenen werden opgevangen en naar een kamp voor Vluchtelingen werden ge bracht De namen van de refuged werden uit veiligheidsoverwegingen niet bekendge maakt. De vroegere Franse Kongo heeft gis teren de eerste verjaardag van zijn on- ofhankelykheid gevierd, met als hoogte punt een grote militaire parade. pOLITIEK IS EEN IIARD bedrijf; men pleegt er zijn tegenstander niet te sparen. Vooral geldt dit de verkiezings tijd. Dan lijkt het een deugd, de opponent zo zwart af te schilderen als mogelijk is. De geschiedenis van de politiek is er om het te bewijzen. In meer dan een pe riode is zij gekenmerkt door gebrek aan kieskeurigheid en door een nauwelijks verholen begeerte om de man aan de andere zijde te kwetsen. Zo behoeft het natuurlijk niet te gaan. Het gaat in de politiek om ernstige zaken, die rechtstreeks verband houden met iemands levensbeschouwing. Grove per soonlijke beledigingen leggen veelal een tekort aan principiële bezinning bloot bij wie ze uit. Overtuigingskracht kan men ze kwalijk toekennen, al zullen ze wel eens succes hebben. Door de begeerte naar dit laatste zullen ze trouwens worden in gegeven. Het is te betreuren, dat ook een man als Adenauer aan dit gebruik van per soonlijke beledigingen aan het adres van zijn tegenstander niet geheel is kunnen ontkomen. Hij heeft in Het openbaar zijn opponent Brandt een grief gemaakt over diens afkomst. Een kwalijk middel om een stembusstrijd te winnen. En minder dan ooit van pas in een Duitsland, dat, zelf nog een democratie in ontwikkeling zijnde, moeilijke uren om zijn eenheid beleeft. Adenauer had dit niet behoren te doen. Reeds in het algemeen had dit behoren te zijn nagelaten. In het bijzonder was dit hier het geval, waar degene die de bele diging uitte de woordvoerder was van een politieke partij die zich met de naam van christen siert. Dit is een aanduiding die bijzondere verplichtingen oplegt, doch die aan de andere kant kracht moet geven om uitingen als deze te voorkomen. Politiek is een hard bedrijf, maar als het goed is, wordt ook zij gedragen door eerbied voor en liefde jegens de mede mens, of deze nu een mee- dan een tegenstander is. Dat kan moeilijk zijn, Ngt is nochtans niet onmogelijk. Hel geheim daarvan zal met name de christen niet onbekend zijn. Dan wordt politieke werk zaamheid meer nog dan anders aantrek kelijk. Dan krijgt zij diepte en wordt zij beoefend met de ernst die zij verdient. En dat zij belangrijk is men behoeft slechts een blik te slaan op de wereld situatie van het heden om het pijnlijk scherp te beseffen. J?en randstoring van een depressie bo- *-* ven het zuiden uan Zweden zaaktc in de afgelopen nacht in ofis land een tijdelijke toeneming van de wind de buiigheid. Na het wegtrekken trad vanochtend een weersverbetering in. Deze zal echter van korte duur zijn in verband met een nieuwe depressie, die via IJsland tamelijk snel in de richting van Schotland trok. Morgen zal deze depressie het weer in Nederland al weer kunnen verstoren. Het blijft daarbij koud voor de tijd van het jaar De Bilt verwaaht tot donderdagavond: Veel bewolking met tydeiyke regen. Overwegend matige wind In hoofdzaak uit westelijke richtingen. Koel weer. (Opgemaakt 11.15 uur) Strand vertvach ting tot vrij krachtige westen wind. Koel strandweer, temperatuur overdag onge veer 17 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzicht: hogedrukgebicd ten z.w. van Ierland blijft te ver verwijderd om depressies op veilige afstand te houden. Tendens: langzaam dalend. Happorten hedenmorgen zeven uur D. Helder Ypenhurg Belde Je Bilt £d.-Limb Helsinki jyTEVROUW Nina Chroesj- machines zou kunnen kopen. Sergei. Zij vertrouwde Mme artikelen en kwaliteitspro tsjef, de vrouw van de Dit sloeg ook op de veerboot Dejeans toe: „U heeft eer- dukten boven de Amerikaan Sowjetpremier heeft giste- Napoleon die tussen Corsica bied ren op de openingsdag een en Nice vaart en waarvan bliek. De Amerikanen had rondgang van ruim twee een model tentoongesteld den dit (op hun tentoonstel milieledcn moeilijkheden met t de nieren had. Mogelijk be- het Russische pu- se tentoonstelling die in de doelde zij haar man, die drie eerste plaats bedoeld was de jaar geleden Rassen een beeld te geven kaansc Senator geleden) hoe de gemiddelde Ameri kaan leeft. - - - - -- o -r Mevrouw Chroesjtsjef toon over de^tentoongestelde stof- Franse^ ambassadeur maak- maar vermoedelijk bedoel- de veel belangstelling voor v,~ - j| a beroemde Fransekunst- Zij toonde zich enthousiast Oejeans, de i Aan de arm van Mme niet". Zij gaf geen toelich- commentaar fen en kleren en vroeg her- te zij de rondgang in gezel- de zy dat zij de voorkeur haaldelijk of de Sowjetunie schap van haar dochters Ga- gaf aan deze volledige ten- nier. Zij maakte de opmer i de tentoongestelde lina en Elena en haar toonstelling van Franse luxe king dal de Ameri- Humphrev toevertrouwd heeft dat hij met zijn nieren sukkelt. Bij de modeshow schudde iÜ alle mannequins de hand. Op 3 september zal een soortgelijke tentoonstelling van haar fa- in Parijs geopend worden. ur> Ulï: li 18 11 0.3

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1