KRONIEK Een kanttekening Natuur spreekt van God.... brengt niet het evangelie ■mi» Ruim 6C0.0C0 voor hulp kerken en vluchtelingen Een woord voor vandaag Militante zendingsmethoden verstoren rust in Israël Amerikaans pleidooi voor meer godsdienstonderwijs Snel gaar» MkIaar*Mo!enaar VaetangzZs 1/ 2 NIET DE OGEN SLUITEN VOOR HET LICHT DU HET ZOEKEN naar een antwoord op de vele vragen, die op politiek en eociaal terrein («teld kunnen worden, mogen wij niet aan de Schrift, aan de Openbaring Gods in Oud- en Nleuw-Testament, voorbijgaan. De oorzaak van veel ellende in de verhouding tussen mensen en volken ligt Juist in dat voorbijgaan, in het moedwillig sluiten van de ogen voor het licht, dat de Schriftopenbaring ontsteekt. WIJ hebben reeds, zij het in «eer beknopte vorm, gewezen op de Godsopen baring in het Oude Testament. Er valt nog veel meer over te zeggen, maar i beperking is eis. Niet geheel mogen wij echter zwijgen over de huwelijks- regelingen, over de positie der vrouw onder Israël. En voor wat het sociale leven betreft, mag de betekenis van de voorschriften inzake het nemen van rente niet worden onderschat. In vergelijking met vele heidense landen w as de positie der vrouw in Israël veelszins uitnemend. Maar zij bleef beneden de normen, door Christus aan doopsgezinde dominee die in zijn Zijn gemeente gesteld Hier vooral liet zich In vrij sterke mate gevoelen de eentje een enorme encyclopedie „hardigheid der harten", waarmede de wetgever rekening moest houden, samenstelde en met de hand uit- Maar de profeten Gods gaven re«ds een hoge standaard aan. Men leze schreef is een advies bekend, dat slechts Maleachl 2:14IC. De Schrift verspreidt licht over de splitsing der mensheid in volken en In de tempel ran on gekorven hout (Van een onzer verslaggevers) Van Anthony Winkler Prins, de hij tijdens zijn studententijd aan zijn mede-theologanten gaf. Hij «aten en leert ons de overheid den als een instelling Gods. Van God ont- "J" de wan- -.i__ -u v- ti. 7i„ I PAm.in.n 17* v»n H»m v»r. raaaae nen sier* aan om ue wan ving zij haar gezag. Zij Is Zijn dienaresse (Romeinen IS). Van Hem ver kreeg zij haar zwaardmacht Een zwaard dient niet alleen tot afschrikking maar het is ook een wapen om te doden. Het recht om de overtreder te straffen, om desnoods aan iemand het tijdelijk leven te ontnemen, is daar mede aan de overheid toegekend. Een bevestiging van het beginsel, in Ge nesis 9:6 geopenbaard. Maar de Schrift legt er herhaaldelijk nadruk op, dat de overheden haar macht niet naar willekeur mogen uitoefenen. Zij zijn gebonden aan Gods ordinantiën. Zij moeten Zijn wet voor ogen houden. Het Is haar taak om het recht te bestellen en te h^mthaven zonder aanzien des pegsoons. Telkens weer wordt in Oud- en Nienw-Testament het plegen van onrechtmatige handelingen voor machthebbers streng veroordeeld. De kwaaddoeners moeten worden bestraft, maar degenen die goed doen behoren te worden beschermd (Romeinen 13:4, 1 Petrus 2:14). Gehoorzaamheid aan de overheid wordt als een gebod Gods gezien. Maar er is een rrens. God moet m*ér gehonwu'md wn*-Vn dan de mensen. Er kan een situatie komen, waarin men om des gewetens wille geen gevolg mag geven aan een overheidsbevel. Hier wordt ln beginsel ook het goed recht van instellingen erkend, die controle uitoefenen over de overheids- handelingen. Absolutisme vindt ln de Schrift geen steun. De constitutionele regering, zoals wij die kennen, fa de vrucht van historische ontwikkeling. Maar het kan bezwaarlijk ontkend worden, dat zij in sterke mate fa bevorderd door het Christendom en meer speciaal door de reforma torische. op grond van de Schrift gepredikte beginselen. In het klimaat van de Schrift levend, kent men de konlngswet van Deutero- nomlum. Ook weet men. dat Samuel het recht van het koninkrijk schreef in een boek. Wij zouden sterk geneigd zijn, hier aan een soort grondwet te denken. Israels koning mocht maar niet alles. Hij had slechts beperkte be voegdheden. Uitdrukkelijk werd hem onder meer verboden, te doen hetgeen aan de priesters was voorbehouden. Hadden de overheden In de loop der tijden gelet op de consequenties die daaruit voortvloeien, er zouden minder conflicten zlln geweest tussen kerk en staat. Terecht heeft men gesproken van de „sociale geest" van het Nieuwe Testa ment Het Evangelie heeft de samenbinding van de mensen bevorderd. Van de christelijke gemeenten werd door buitenstaanders getuigd, dat zij el kander liefhadden, voor elkander zorgden, in lief en leed elkander bijston den Dit heeft in de heldenlanden een gezegende invloed uitgeoefend. Maar daarbij bleef het niet Er waren in de loop der tijden dikwijls scherpe tegenstellingen gekomen tussen de volken. De gedachte aan één mensheid, van een algemeen men selijke samenleving, bestond in feite niet. Men kende wel uitbreiding van grondgebied, door oorlogen, versterking van eigen machtssfeer, maar geen werkelijk samenleven ln vrede en vriendschap. Met name was er ook een scherpe afscheiding tussen Israël en de volken. Maar de evangeliever kondiging bracht de boodschap, dat ln Christus niet een Griek of Jood fa, geen Barbaar of Scyth, maar dat allen één kunnen worden ln Christus. Bij zijn aanraking met de klassieke wereld in Athene wijst de apostel Pau- lus aanstonds op de gemeenschappelijke afstamming, op het uit enen bloede zijn der mensen, waaruit ook volgt een gemeenschappelijke roeping. Dank zij Gods gemene gratie hebben heidense wijsgeren daarvan ook wel iets ge voeld. Maar door het Christendom zijn de gedachten Van samenwerking, van onderling hulpbetoon, weer gemeengoed geworden. Stellig heeft ook de wereldontwikkeling dat christelijk streven bevorderd. Men denke hier aan de veroveringen van Alexander, de vergrieksing van het Oosten, de opkomst van het Romeinse rijk. Mede daardoor fa de weg ge baand voor de vorming van een gemeenschap, van een menselijke samen leving. net Evangelie heeft niet alleen een religieus-zedelijke invloed uit geoefend, maar het heeft eveneen» grote betekenis verkregen voor het sociale en economische leven en niet het minst ook voor de internationale betrekkingen der volken. Groen van Prinsterer poneerde: de geboden Gods gelden voor Iedere kring. Ook voor de diplomatie, voor de verhouding tussen de staten. De Heilige Schrift moest ook daar haar gezag doen gelden. De grootste ellende, ook van deze tijd fa, dat men de Schrift niet meer met Groen het „voornaamste wetboek" acht. delsport te beoefenen. „Laaf u aan de majesteit van de natuur, blader in het nieuw ontdekte evangelium, het openbaringsboek der schepping", riep Winkler Prins uit. „De eeuwige heeft het open geslagen voor de stervelingen, opdat zij door ernstige overpein zingen tot kennis zouden komen van Hem, van zichzelven en van hun betrekking tot een aangenaam geheel." soort eredienst beschouwde. Van Amsterdam is een gedicht bekend, waarin hij de tempel van ongekorven hout aldus beschrijft: Diep ontzag doortrilt mijn boezem in dit dicht en statig woud. 't Is een tempel, voor veel eeuwen door God zeiven hier gebouwd. Pijlers, waar als levend snijwerk, 't groene klimop zich aan hecht. En de sterren die daar glinstren aan 't gewelfde koepeldak, zijn de zilvren tempellampen, die de Schepper zelf ontstak. En het koeltje dat daar omzweeft met een lispelend geruis, fluistert zachtkens: 't is hier Bethel, hemelvoorhof, 's Heren huis! Gods tweede boek In de mooie tijd van het jaar wordt dit door velen meegevoeld. Wie als christen op zijn vacantietochten iets mag zien van de heerlijkheid der natuur, zal al gauw instemmen met het loflied op de Schepper, zoals het reeds in al le eeuwen is aangeheven. De oude dr. Gunning noemde de natuur altijd „het tweede boek Gods". Men moet wel goed op die volgorde letten. De Bijbel is het eerste boek. Daaruit leert men God ken nen. Dat kan niet ln de natuur. Hoog stens is dat „tweede boek" als aanvul ling bruikbaar voor wie de Bijbel kent. Maar alleen met de natuur komt men er niet. Eigenaardig, dat dit vaak wordt ver geten door christenen, die op een zo merse zondag liever in de vrije natuur verkeren dan in de kerk. „Je eert God toch veel meer temidden van zijn schepping dan onder het luisteren naar een preek", heet het dan. „Als ik in het bos loop, onderga ik dat als één mach tige prediking, die mij meer over God zegt dan de woorden van de dominee!" Diezelfde mensen denken er echter niet- aan tijdens een onweersbui of sneeuwstorm de vrije natuur in te trek ken. Dan zijn ze helemaal niet verlan gend God tc eren temidden oftewel heidcndc Toen prof. dr. K. H. Mlskotte nog stu dent in Utrecht was, tekende hij eens in zijn dagboek aan: „Niet het bos Is i een kerk van ongekorven hout, maar de kerk Is een woud van diepdoorkorven. erheerlijkt hout. De Kerk fa de Hout." Verkeerde richting Freudenstadt in het Zwarte Woud de laatste eer bewezen aan de stichter de beweging Frank Buchman. die gesloten Zuiderkerk Ds. L. C. Schuiler daar maandag op 83-jange leeftijd school voor dc zeevaart te Amsterdam nog verplicht waren naar de kerk gaan. zaten ze elke zondag in de Advertentie POSTZORGEN Hel Algemcvo Handelsblad Ivvrrf wherpe kritiek op het besluit var dr P.T.T- He tweede postbestelling in Am- sterdam. Den Haag en lotterdai tij te doen plaats vinden na de eer«i ling. Hn blad achrijft: .Het etaatebednjf der PT T. ia een logenaamd openhaal nul.bedrijf, waarvan hel pobliek een goed. d.rn.tverlrning mag verwachten. De jong- ate „verschuiving" van de poatbestellmgei in de drie grote steden doet echter ern.li ge twijfel rijsen of bel monopolistische be drijf niet so langiamerband in lijn dienst verlening in belangrijke mele tekort gaai ach Kien. De „verschuiving" in de postbe stellingen ia een gevolg van personeelsge brek. Voor de moeilijkheden, die daaruit voortvloeien kunnen wij begrip hebben. Niettemin betekent de .lieuwe maatregel vooral voor het bedrijfsleven een ernstig nadeel in het bijsonder op maandag. Ook dr particulier wordt er door getroffen. Reeds nn verlaat men veelal ronder in best all In 1960 verdubbelden de inkomsten zich De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen heeft het vorig jaar aan bijdragen 631.294.— ontvangen; dit bete kent een verdubbeling van het totaal van 1958. Aldus blijkt uit het jaarverslag over 1960 van dej stichting. De binnengekomen gel- Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Blija: L. J. v. d. Kam te Berkenwoude; te Schiermonikoog 'tocz. drs. E. J. Alberts, kand. te Amsterdam GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Alphen a. d. Rijn: G. Blom te Meerkerk Aangenomen naar Stad?- i; kanaal: H. Biesma. kand. te Lisse. die t I Aalsmeer, Almelo. Broek De Krim, Franeker ci Haamstede-Kerkwerve. Rouwdienst voor Frank Bnchman dat hij de kweek schooljongens daar later niet meer aan trof. „Iemand schijnt ergens geschre ven te hebben over gewetensdw iongelieden aangedaan, door hen deze kerk lcetL In de kerk van Freudenstadt werd luisteren naar een prediking welke hun richting was berichtte Schui ler. „Toen is hun vrijheid gegeven ten opzichte van het kerkgaan en deze schijnt in de richting der vrije natuur te liggen voegde hij er aan toe. De onlangs herdachte dominee-dich ter De Genestet schetste eens het ^loof Jan Rap. de man die niet tot de trouwe leden der gemeente behoort en die toch overal kritiek op heeft. Wij le- "in van hem o.a.: Jan is niet kerks, dat spreekt vanzelf Hij denkt zo heel verheven: „Zijn tempel is het blauw gewelf. Zijn godsdienst is zijn leven." Zoek hem in 't zondagmorgenuur Houdt kerk Het is wel v satievraag van vroeger „hoe leert men God kennen", geantwoord moest wor den: „Door natuur en schriftuur", maar deze theologie heeft wel aan betekenis ingeboet. Het christelijk dwepen met de natuur, zoals het cr in de vorige eeuw door Ten Katc en andere predikanten ingehamerd is, vindt niet zoveel navol ging meer. De predikant Wilhelm Löhr te Elber- feld schreef in 1929 een boekje ..Gottes Herrlichkeit in der deutschen Natur". Daarin tekende hij de Duitse natuur in de twaalf maanden van het jaar. Löhr was al zeventig jaar toen hij dit deed. In het woord vooraf verklaarde hij: „Twee dingen zijn mij een voortduren de bron van vreugde geweest in mijn leven: de kostbare, geliefde Bijbel en in hem Christus onZe Heiland, en voorts de machtige schepping, waarvan in het eer ste hoofdstuk van de Bijbel staat: God zag dat het goed was." Jazeker, de natuur spreekt van Gods werk maar zij gewaagt niet van het be langrijkste dat Hij werkte. De natuur spreekt wel van God, maar zij predikt niet het evangelie. Hierin schiet de tem pel van ongekorven hout tekort; daar voor moet je in de kerk van steen zijn. Toch is het verkeerd niet te letten op de natuur. Guldo Gezelle zong: Zalig hij, die luistert naar der nature stemme klaar, der nature stem. die Gods is. Zalig hij, die niet te trots is om Gods lessen ga te slaan, waar die ook geschreven staan. R.U. Utrecht benoemt rector-niagnificus rouwdienst gehouden. Prins Richard Hesse en Buchmans secretaris Mor- Martin lazen passages voor uit het gewetensdwang, de Nieuwe Testament. Zoals bekend zal het doen stoffelijk overschot van Buchman naar de V.S. gebracht worden. Tsjecho Slowakije heeft de grote mo gendheden en de landen die door de Duitsers bezet zijn geweest nota's zonden waarin wordt gezegd dat de Westduitse autoriteiten weigeren een vervolging in te stellen tegen nazi- rechters die rechtstreeks verantwoorde lijk zijn voor de moord op duizenden Deze vraag is gesteld: „Wat voor zinwat voor nut heeft het om christen te zijn?" En antwoorden zijn gezocht in allerlei gesprekken zoals de Bijbel die weergeeft. Dit zegt de Heiland zelf in Zijn gesprek met Nicodemus. de overste der Joden die 's nachts tot Hem kwam: Wie in de Zoon des mensen gelooft, wordt niet veroordeeld; wie niet gelooft is reeds veroordeeld, omdat hij niet heeft geloofd in de naam van de eniggeboren Zoon van God. Dit is het oordeel, dat het licht in de wereld gekomen is en de mensen de duisternis liever gehad hebben dan het licht, want hun werken waren boos Kort gezegd is het dit: christen zijt ge omdat ge in het licht wilt leven. Omdat ge niet zonder licht kunt leven. Inderdaad: licht is soms bijzonder onbarmhartig. Wat in het donker is geschied, wordt openbaar als het licht erop valt. Laat het licht van Gods Woord eens op uw leven schijnen ge zult ervan schrikken! Maar andersom: licht is ook koesterend. Als de zon haar licht doet schijnen, wekt zij tot leven zo wekt het koeste rende licht van Gods liefde u tot nieuw leven. Tot een leven in liefde tot God en liefde tot de naaste. En een eeuwig leven. Kom tot uw Heiland, toef langer niet De Raad van Christelijke kerken te Jeruzalem, waarbij de meeste in Israël werkende protestantse ker ken en zendingen zijn aangesloten, is verontrust over de gevolgen van de militante zendingsmethoden van twee zendelingen die namens De Amerikaanse kerken zullen moeten zoeken naar geestelijke verdieping. Dat is de conclusie van de bekende christelijke journalist en leider uit de beweging van evangelischen, James DeForest Murch. Hij meent dat de enige weg om tot deze verdieping te komen, is een uitbreiding van het gods dienstonderwijs, zoals dit door de kerken wordt gegeven. De zon dagsschool, schrijft in hij het blad „Christian Herald" is niet meer voldoende. De meeste Amerikaanse kerken kennen eigenlijk niet de vorm van catechisatie, zoals de Nederlandse kerken die kennen. Nieuwe leden krijgen vrijwel geen, of maar heel weinig theologische instructie. De meesten worden zonder meer op basis van een persoonlijk geloofsgetui genis als lid aangenomen. Het godsdienst onderwijs moet geheel gegeven worden in het uur zondagsschool op zondag morgen. Deze school is niet slechts voor de kleine kinderen, maar heeft klassen voor alle leeftijden, dus ookl belijdende leden. De schrijver DeForest Mureh meent echter dat de zondagsschool de onder wijstaak in het geheel niet aan kan. Deze loopt bijna 50 jaar achter bij haar tijd. Zij loopt even ver achter bij wat een goede kerk in onze tijd op onder wijsgebied moet geven, als een trek schuit bij een straalvliegtuig. Prof. dr. H. G. K. Westenbrink is voor het studiejaar 1961-'62 benoemd tot rector-magnificus bij de Rijks universiteit te Utrecht. Prof. Westenbrink was in hetL.Bi jaar 1960-"61 secretaris van de senaat. Sinds 1945 is hij gewoon hoogleraar de faculteit der jeneesluinde voo, „,euwe verruw,, vun ooue- !S^ni.","u°^rW;IeSrdmht1C SSüfë de Koninklijke Nederlandse Aka- Vakantieschool DeForest Murch wijst op de zui delijke baptisten, een van de grootste kerken van de Verenigde Staten, die enkele jaren geleden zijn gaan stre ven naar nieuwe vormen van gods- kleine klassen verdeeld, zo demie van Wetenschappen. Grot» HUNTER fotowedstrijd „Vader enZoon"! 150 Prijzen ven f'. 1000.- tot f.25.» Zie affiches: Sigaret..? HUNTER! bettellingen per dag waren, plas eet "Tfa'ïraag is alleen: Kan de P.T.T. het HHHHL— helpen, en vooral: kan aij er iets aan het beait te lijn van de ochtend- helpen? Zou het voorafgaande overleg i». Hrl vroeger uitvoeren van tl'' liet bedrijfsleven, dat de Kamer* van k bestelling heeft voor de partieulirr handel hadden gewenst, de beperkingen in kei nut. En het is voor ons seer de Jr postdienst hebben kunnen «oorko den zijn naar 26 verschillende landen gezonden. Bijna f 100.000 ging naar het door e'en aardbeving getroffen Chili. ruim 64.000 werd besteed aan diverse pro jecten in Italië. Voorts ging ruim 61.000 naar het vluchtelingenwerk in Hcr.gkong en ongeveer 47.000 naar de slachtoffers van de aardbeving van Agadir. Bedragen tussen 5000 en 30.000 gingen naar Algerië, Birma, Ga za. Griekenland, India. Japan, Jorda nië. Kenia, Mauritius en Turkije. Op maandag 14 augustus vertrekt een groep Nederlanders naar Kongo om voor de Baptist Mission Society te gaan werken. Het team neemt gro te hoeveelheden medicijnen mee. die worden verdeeld over verschillende hospitalen. De stichting Oecumeni sche hulp aan Kerken en Vluchtelin gen, stelde voor de aankoop van deze medicijnen 50.000 beschikbaar. Onder auspiciën van de stichting zijn vorige maand 14 jonge deskundigen vraag of bet bedrijfsleven daarmee wel ge let aijn. Houders ven postbussen heb- maatregel, to heeft de centrale directie drr PTT. verklaard. Maar .olang cr onvol doende postbussen sijn en dese in de bui tenwijken vrijwel geheel ontbreken, is dal van icer betrekkelijke waar d«. Ilsd de P.T.Tm die toeli reeda lang de moeilijkheden tag aankomen, niet tijdig maatregelen kunnen nemen om het b< drijfsleven en de particulier enige compen satie te kunnen bieden in de vorm van het be.chikhaar stellen van meer postbussen? I)e P.T.T- had tijdig ia Ji« manco moe ten voortianhet hanteren van het woord „verschuiving" is een verdoezeling van „verslechtering". Er ia alle reden voor grote besorgdheid over het toenemende ge brek aan werkelijke dienstverlening door de postdienst". liet Algemeen Degblod kei sich volledig verenigen met het proleet da de Kamers van koophandel der drie grot< steden hebben ingediend bij de secretaris genersal der PTT Het blad merkt op: „Vooral voor het bedrijfsleven Is hel hinderlijk, sella schadelijk dat er dagen rullen komen waarop de postbode één keer de brieven besorgt. En dan t denken dat cr in oiue Jeugd vijf tot ses dai de kinderen les kunnen krijgen naar hun leeftijd. De baptisten be gonnen met vacantie-scholen, waar 's morgens twee weken lang in de bijna drie maanden durende zomer vakantie godsdienstonderwijs wordt gegeven, afgewisseld met spel en han denarbeid. In deze twee weken wordt de kinderen me.er bijgebracht dan in een jaar zondagsschool. Ook de vrije zaterdagmorgen wordt meer en meer gebruikt voor kerkelijk godsdienst onderwijs. In Minneapolis begon een methodisten- kerk een avondcursus één avond in de week in „christelijk leven". Hier wordt godsdienstonderwijs gegeven aan volwas senen, maar dan direct aansluitend bij het practische leven van iedere dag. Andere kerken zijn dit voorbeeld gaan volgen en hebben soortgelijke cursus avonden ingesteld, die over het algemeen goed worden bezocht. Hier worden de gewone leden getraind om verantwoor delijkheid te gaan dragen in de kerke lijke arbeid. de „Church of Christ" onlangs een nieuw werk begonnen zijn. Zij hadden visa gekregen hoewel de Israëlische regering er weinig voor voelt dat zich in Israël nog meer protestantse groeperingen vestigen om een eigen werk op te bouwen. In maart van dit jaar kochten de beide zendelingen Ernest Stewart en Ralph Henley een gebouw in de voor malige Griekse kolonie van de stad, tegenwoordig een woonwijk van hoofd zakelijk orthodoxe Joodse emigranten uit de Verenigde Staten. Zij begonnen de kinderen uit te nodigen voor bijeen komsten waar zij Nieuw-testamentische verhalen vertelden, die met filmstroken werden geïllustreerd, en begonnen actief te evangeliseren, aldus het Hervormd Persbureau. De omwonenden namen al spoedig een jandige houding aan. Het gebouw werd herhaaldelijk met stenen bekogeld. Maar ook de Raad van Christelijke Kerken is ongerust over de activiteiten van de beide jonge zendelingen, die zonder ënige ervaring de Joodse buurt benade ren, zoals zij dat in Amerika zouden doen. De Raad is reeds jarenlang bezig om te komen tot een betere verhouding tussen Joden en christenen en zijn werk boekt langzaam maar zeker succes. Het ziet er naar uit dat de nieuwe betere verhouding door het werk van deze beide zendelingen verstoord wordt. De Church of Christ (Kerk van Chris tus) is een Amerikaanse kerk, die be staat uit 18.000 plaatselijke gemeenten en sterk fundamentalistisch is. Zij be hoort tot de groep van de zogenaamde „apostolische kerken". Zij ziet zichzelf als de enige ware Kerk van Christus. Zelfs de Jerusalem Post heeft zich ln _;n hoofdartikel over de kwestie uit gesproken. Daarin wordt onder meer gezegd: Dagscholen Bijzonder waardevol vindt de schrijver evenwel het feit dat de ouders en pro testantse kerken steeds meer scholen stichten voor christelijk dagonderwijs. In Grand Rapids bijvoorbeeld gaan al meer kinderen naar christelijke dan naar de zogenaamde openbare scholen. Deze scholen ontvangen geen cent sub sidie en worden geheel financieel ge- gedragen door de kerken, of door groe pen ouders die een stichting vormen Iedere week worden er nieuwe chris telijke scholen gesticht. De tijd ls rijp voor meer godsdienst onderwijs. meent DeF>-est Muren. De belangstelling is er. De kans moet echter ;egrepcn worden en het werk moet goed worden aangepakt. Op het ogenblik bie den de meeste protestantse kerken niet meer dan 50 unr godsdienstonderwijs per jaar, tegen 500 unr gegeven door de iRooms-Ki*im''*ft«» Kerk. Of-' <-J- js. slotalinea, of een tijd is voor het maken van bekeer lingen, die tijd er niet is terwijl de Joodse staat moeizaam worstelt om zich zelf te bevestigen, om zijn immi- gramten in het volksleven op te nemen en om dat volksdeel een gevoel van nationale eenheid te geven. In plaats daarvan hebben deze kerken zich ge concentreerd op het bestrijden van de wederzijdse onkunde die een van de voornaamste kloven is die ons scheiden gebrek aan kennis van het Joden dom bij de christenen welke slechts geëvenaard wordt door de vaak ver bluffende onwetendheid met betrek king tot het christendom bij de jonge Jonge mensen hier. Hun zendingsmensen studeren He breeuws, zenden hun kinderen naar Israëlische scholen en trachten het vertrouwen in de kwaliteit van hun vriendschap te versterken alsmede hun begrip voor de nauwe verwantschapt tussen de twee grote godsdiensten dte in dit land zijn ontstaan. Dit moge langzaam in het werk gaan, maar het doet hopen op veel wederkerige vol doening en profijt. Zij streven er niet zo zeer naar ons te redden van het hellevuur als wel de branden in deze wereld te blussen, en ze hebben geen klachten gehad over onnodige belem meringen van dit werk. Het is te betreuren dat dit proces van verbetering der betrekkingen verstoord moet worden door een kleine groepe ring die methoden van proselieten- toepast die uit de tyd zijn; een groepje dat argwaan en onwil die onmiddel lijk wordt versterkt onder de niet- orthodoxe Joden opwekt door hun protesten bij de Amerikaanse consul- generaal en in The New York Times dat ze geen passende politiebescher ming ontvangen. Tot dusver is er nog Seen grote schade aangericht, maar et heeft geen zin bekeerlingen te werven met een drljfhamer." te helpen. Het team bestaat uit lard bouw- en veeteeltspecialisten, een ver pleegster. een maatschappelijk werk ster. een theoloog, een econoom en twee bouwkundigen. Zij maken de boeren in Vigla vertrouwd met moderne metho den van akkerbouw, melkwinning en veeteelt- Laat om toch h< 1 i ern tijd waarin aller voortdurende krachtsinspanning nodig n<u lijn om ome nog maar «eer betrekkelijke welvaart! to behouden, te versterken, eventueel te; verdedigen wenst ons volk in grote meer-, derheid do vijfdaagse werkweek. Het be drijfsleven (elf heeft die hang naar de vijf-' daagse gestimuleerd. Bijna nergens lijn te gen de invoering ervan protesten gereaen.: niet van de rijde van de Kamer» van: koophandel. Te weinigen hebben «ieh. toenl daar nog de gelegenheid voor waa, afge-j vraagdKan dat nu allemaal wel? Kan on-| "u-St Kerken van Didam en blijkt lal de werktijdverkorting grote apen- ningen oproept. Natuurlijk ook bij de P.T.T. Wat wil men den? Kan in een land, waar men korter gaat werken terwijl er al gebrek aan mensen is en nota bene arbeidskrachten kunnen emigreren .nel subsidie, in de P-T-T. ge- eist worden todanige toverkunsten te ver richten dat aij wel haar diensten geruisloos kan blijven handhaven? Het protest van de Kamers is begrijpe lijk: inkrimping van de postdiensten is bij- ion dei naar. Wij moeten ons echter voor ogen stellen dat er nog veel meer van t verschijnselen rullen volgen.' ilnders Bond bracht In een jaar 100.006 op voor Vlgla. DU be drag maakt het mogrelijk voor elke vluchtelingenfamilie ln deze plaats een Hollandse melkkoe ter beschik king te stellen. De Gereformeerde Kerken zijn van plan de eerste zondag in februari a een inzameling te houden voor projec ten in Hongkong, en Pakistan. Dit is dezelfde zondag waarop reeds ver schillende andere kerken haar jaar lijkse hulpverleningscollecte houden Geldermalsen worden gerestaureerd Twee Gelderse kerken, die op de lijst van de Nederlandse monumenten var geschiedenis en kunst staan, zullen wor den gerestaureerd. Het zijn de hervorm de kerk in Geldermalsen en de monu mentale toren van de Mariakerk in Di dam. daterend uit de vijftiende eeuw. De restauratiekosten voor de kerk in Geldermalsen zijn begroot op ruim 100 000 die van de toren van Didam 437 000.—. In beide gevallen zullen Irijk es provincie in de kosten bijdragen. fiNZE kinderen hebben zich in deze vakantie ontwikkeld tot fanatieke vissers. Zelfs de dochter van vier zit een oude zeilpet van haar :ader bedekt het verschoten rattekopje met een omgebogen veiligheidsspeld aan een touw tje onverdroten dag in dag uit op „beet" tc wach ten. Het lijkt allemaal prachtig, want wat zou een moeder meer verlangen in de vakantie dan kin deren die zich vermaken? Waar ik naar verlang, waar ik naar snak? Nou. gewoon naar de school bel die klingelt en mijn loze vissertjes tot werken noodt. Toegegeven dat mijn pissende stel schilderach tig is om naar te kijken, maar ondertussen heb ik toch dik de balen ran dat hengelgedoc. Want als er geen haakjes uit broeken of sokken ge prutst moeten worden, zitten de tuigen in de klit. Twee plastic emmers zijn „echt helemaal per ongeluk" verdwemn, terwijl er al dagen een kaplaars hangt te drogen, omdat er een paling in vervoerd werd. Paling, laat me niet lachen, een nieutre laars verknoeid voor een veredelde wurm. Bepaald schilderachtig u'aren ook de vier glib berige scharminkels, die juichend op het aanrecht gegooid werden. „Ziezo, nou ga je vis bakken hé? Je hebt zelf gezegd, dat als we er vier had den je het zou doen enne.... beloofd ts beloofd, moeder Van Rijsdijk". Ik zit er dus aan vast. Met de verbandschaar knip ik de vinnen eraf, was mijn handen alsof ik een moord heb gepleegd en ga mijn geëner veerde zenuwen kalmeren met een kop koffie: daarna heb ik pas weer moed tot de rest van de vivisectie; de kop en aanverwante griezeligheden moeten nog verwijderd worden. Dit blijkt vak- en werk. waarbij ik faal. En een dode ris heeft de hebbelijkheid om te blijven kijken, verwijtend en mokkend, 't Is alsof ik zachtjes hoor zeggen: „Moet dat nu zo, is er in dit huis geen orden telijk mes om mij de laatste eer te bewijzen?" Dan gooi ik driftig de broodzaag neer en be ëindig, kokhalzend, met het aardappelmesje het beulswerk. Maar als ik de resultaten bekijk wat verpieterde visrestanten neem ik een kloek besluit, wikkel de cadavers in een krant, mik al les in de vuilnisbak en ga diepvriesvis halen bij de groenteman. Voorwaar een trijs besluit, trant een paar uur later staat oom Paul hongerig op de stoep en wil graag een hapje mee eten. De kabeljauwfilets staan goudbruin sudderend in de oren als de kinderen thuiskomen, als steeds: tuigen in de klit, vuil, moe en lawaaiig. Oom Paul is in dit stadium juist het tonicum, dat zij behoeven. Hij is nL een groot visser en weet, terwijl ik de kinderen wat opfris, imponerende verhalen te vertellen over snoeken, peuren cn kanjers van baarzen. Als vader thuiskomt en we aan ■afel zitten, komen de tongen los. Allemaal tegelijk voelen ze zich geroepen de twee volwassen mannen mee te delen, hoe groot de gevangen rissen wel wa ren, die we nu met z'n allen zullen verorberen. ,Jfou vooral die ene, dat was een kwaje zeg, eerst maar zuigen en zuigen, maar ja, je kunt vissen of je kunt het niet". Mijn oudste zoon zet bij deze laatste zin het opschepperige gezicht alle vissers eigen. Oom Paul kijkt wantrouwend van de kabeljauw naar mij, maar gelukkig ver staat hij het s.o.s. dat ik uitzend. .Jongens, jullie zijn hengelaars de familie waardig, bravo bravo, maar, je moeder verdient ook een pluim, want ris schoonmaken is vak werk en wat ik nu zie lijkt me zelfs hélemaal graatloos. Eén hoeraatje voor je moeder luid gejuich en jullie, jullie tracteer ik morgen op een dubbeltje maden en een leefnet". Nog luider gejuich. 's Avonds als ik de zoon ran acht welterusten kom zeggen, vraagt hij ernstig: „Moeder, kijk me eens recht en eerlijk aan?" Ik gehoorzaam. „Waren het mijn rissen, die we aten?" „Nee zoor,, 't was diepvries kabeljauw". „Dat dacht ik al, je bent de gekste moeder van de wereld, maar morgen met de maden ran oom Paul rang ik kanjers, zal je zien. Bak je die dan wel?" ,Als het er vier zijn, ja". .Jippie. Welterusten". 't Is ineens een heel klein ventje, dat ik toestop, al vist hij dan morgen met maden. MINK VAN RIJSDIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2