a Westduitse opvangcentra draaien op volle toeren Westeii eens over aanpak van Berlijnse vraagstuk 01 BOSCH! Latijns-Amerika krijgt twintig miljard Titof wilde diplomaten op receptie omhelzen Generaal Bedell Smith (65) overleden Trillingsgetal bi j insekten Rusland heeft nieuwe hom DE verwachting is dat over enkele weken mogelijk na de Westduitse verkiezingen op 17 september de westelijke mogendheden zullen trachten een i gesprek met de Russen te arran geren over de kwesties Duitsland en Berlijn. Het Westen is name- lijk niet van plan, zo is na de ministersconferentie in Parijs vernomen, het initiatief aan de Russen te laten. Intussen is de leden van de N.A.V.O. verzocht hun verplichting ten opzichte van de Europese verdediging zo snel mogelijk na te komen. Dit houdt in dat de 22 N.A.V.O.-divi- sies met 75.000 a 80.000 man wor den versterkt. Het Westen is het inmiddelc eens geworden over de aanpak van de problemen. Enkele details zullen nog op een volgende bij eenkomst worden geregeld, na dat er eerst diplomatiek overleg over zal zijn geweest. Hiertoe is een studiegroep van ambassa deurs gevormd, die ook het ant woord op de Sowjetnota van 3 augustus zal opstellen. Ook Chroesjtsjef heeft zich weer ge roerd. Hij bedierf de sfeer op de re ceptie ter ere van ruimtevaarder Titof door een scherpe rede, waarin hij nog maals verklaarde voor geen enkele be dreiging te zullen wijken. Ook zei hij dat het vredesverdrag met Duitsland in elk geval getekend zal worden. Verder ont hulde hij dat Rusland een grotere bom dan ooit kan maken en dat ook zal doen als de vooruitzichten op vrede niet beter worden. De bom zou een kracht hebben van 100 miljoen ton TNT. Ook de raket waarmee de bom ver plaatst kan worden, kan worden ge maakt. aldus de premier. Over de hoof den van zijn gehoor heen, richtte hij zich tot de Westduitse kanselier, dr. Ade nauer: Denkt u dat als u ons aan valt er nog een Duitsland zal zijn? Er zal geen Duitsland zijn. Het zal tot stof gereduceerd worden". Chroesjtsjef verzekerde verder dat hij beslist geen oorlog wil, maar dat de Russen geen lafaards zijn. Ieder die ons aanvalt, is een zelfmoordenaar". De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft in Rome, waar hij met premier Fanfani die pas in Moskou is geweest en met zijn ambtgenoot Segni gespro ken had, nogmaals verzekerd, dat de westelijke landen vastbesloten streven naar een vreedzame oplossing voor de hangende kwesties. Vandaag bezocht De commandant van de N.A.V.O. grondstrijdkrachten, generaal Hans Spei- del, begon gisteren een inspectietocht langs de grenzen met Oost-Duitsland. Van Oostduitse zijde werd dit uiteraard een provocatie genoemd. BEZORGD Volgens een bericht in de New York Times van vanmorgen maakt de Ame rikaanse regering zich bezorgd over het gevaar van een opstand in Oost- Duitsland. President Kennedy en zijn medewerkers vrezen een dergelijke op stand tegen het communistische be wind. De Amerikaanse regering vindt deze mogelijkheid van een opstand het gevaarlijkste aspect van de huidige te genstelling van Oost en West over Duitsland en Berlijn. Gevreesd wordt dat door een toeval lige samenloop van omstandigheden po litieke en economische spanningen in Oost-Duitsland tot een explosie zullen leiden die de Sowjetunie. West-Duits- land en de Ver. Staten zullen nopen snel beslissingen te nemen over militaire in menging. Men overweegt daarbij te Washington, aldus de New York Times, dat zolang de vluchtwegen naar het Westen open zijn, jonge en opstandige Duitsers er de voor keur aan zullen geven Uit te wijken. De vluchtelingen die de laatste dagen West- erlijn binnenkomen maken melding van «nemende kwelling van de bevolking. President Kennedy heeft opdracht ge geven dat niets mag worden gedaan dat het uitbreken van gewelddaden in Oost- Duitsland kan bevorderen. Ook de West duitse regering houdt zich in bij de pro paganda voor het Oosten. Toch blijft de bestaan, aldus de New York Times. Upeüj »or 9 Portugal herovert dorp in Angola Het Portugese ministerie van defen sie heeft bekendgemaakt dat Nambu- angongo, een dorpje in de bergen van Angola, waar het hoofdkwartier van de rebellen in het desbetreffende gebied gevestigd was. heroverd In een communiqué van het minis terie werd gezegd: Hedenavond te 17 uur 45 heeft een infanterïekolonne die uit het oosten kwam Nambuangongo bevrijd. De Portugese vlag werd met het brengen «- gehesen". militaire eerbewijzen verrassende moord- en vernietigings overvallen op boerderijen en andere bezittingen in Noord-Angola uitgevoerd. „De bevolking van geheel Angola ver heugt, zich over dit nieuws", aldus be richt het persbureau Lusitania uit Loe- anda, de hoofdstad van de Westafri- kaanse kolonie. Ruim een derde van het Franse olie- verbruik werd in het eerste kwartaal gedekt door de produktie van bronnen in Frankrijk zelf. de Sahara of de ..franc zone" in Afrika. In genoemd kwartaal heeft Frankrijk 21.450.000 ton olie Amerikaanse oliemaatschappijen bruikt, waarvan 2 420.000 ton in de vorm van gereed produkt weer geëxporteerd werd. BOUGIES Thermo e/astiC afgestemd op hel hedendaagse verkeer All.envert N.V. Wittem vofl Rif" Wassende stroom vluchtelingen Registratie van grensgangers In de opvangcentra in West- Berlin zijn gisteren ruim twee- i duizend vluchtelingen uit Oost- Duitsland geregistreerd. Vorige lcnde kwaliteit week woensdag was dit aantal 1110. Dergelijke aantallen zijn sinds 1953, in de weken voor de mislukte opstand in Oost-Duits land, niet meer voorgekomen. Hoewel de Oostduitse politie strenger optreedt en honderden refugiés aan de doorlaatposten heeft teruggezonden, blijft de grote vloed van vluchtelingen aanhouden. Sedert 1 januari zijn er bijna 150.000 aangekomen. In het hele jaar 1960 was dit cijfer 200.000. Naar schatting zijn na de oorlog bijna vier miljoen Oostduitsers naar het Westen gevlucht. Gisteren kwam ook een rechter van het Oostduitse opperste gerechtshof met tien familieleden in West-Ber lin aan. De rechter, dr. Horst Hetzar, was tevens districtsvoorzitter van de C.D.U. in Köpenick (Oost-Ber- lijn). Hij verklaarde in West-Berlijn dat hij zich niet meer met de steeds da- Moeilijkheden blijven bij de Metropolitan De Amerikaanse minister van ar beid Arthur Goldberg heeft meege deeld dat hij beide partijen in het geschil tussen de Newyorkse Metro politan opera en de orkestmusici zou benaderen om alsnog te trach ten een vergelijk tot stand te bren gen waardoor de opera het volgend seizoen haar deuren niet behoeft te sluiten. Zoals bekend heeft de directie van de Metropolitan de reeds gecontracteer de zangers en zangeressen van hun ver plichting ontheven opdat deze mede werkers alsnog elders contracten kun nen sluiten. De vakbond der orkestmusici eist een loonsverhoging van 78 dollar per week waardoor het minimumloon der musici tot 248 dollar per week zou toenemen. Deze eis wenst de directie die reeds met grote tekorten heeft te kampen niet in te willigen. Burgemeester Wagner van New York probeert thans ook door overleg met vakbondsleider Al Manutti een vergelijk mogelijk te maken. Het ziet er even wel naar uit dat het vrijwel uitgesloten is om het seizoen van de Metropolitan Opera alsnog te redden. Voor de operaliefhebbers in New York is het een tragedie van bijkans Wagneriaanse afmetingen. Ook Europa draagt bij aan hulp Amerika heeft gisteren zijn zegen ge geven aan de oproep van vijf Latijns- Amerikaanse landen, die op de econo mische conferentie te Punta del Este een ontwerpovereenkomst ingediend hebben, welke de Vefenigde Staten zou binden aan het voorstel van de Ame rikaanse minister van financiën, om in de komende tien jaar een bedrag van 20 miljard dollar ter beschikking van Zuid-Amerika te stellen. Het is de be doeling, dat dit ontwerp het slotdoku- ment van de conferentie zal worden. fundamentele vereiste voor het project is, dat het Latijnsamerikaanse gebied ..in de komende tien jaren een kapi- taalbijdrage van alle buitenlandse bron nen samen zal ontvangen van op zijn minst 20 miljard dollar". Het grootste deel van dit geld zou overheidsgeld moe ten zijn. Het ontwerp werd ingediend door Ar gentinië. Brazilië, Chili, Mexico en Peru en het stelt ook voor, dat de Interame- rikaanse ontwikkelingsbank de centrale instelling zal zijn voor de raming van diverse nationale projecten en voor de verdeling van de noodzakelijke gelden. In het ontwerp wordt er bij de Latijns amerikaanse landen op aangedrongen, onmiddellijk te beginnen, en binnen 18 maanden ontwerpen op lange termijn op ta del Este zullen door Europese landen en door Japan ongeveer 300 miljoen dol lar per jaar worden verschaft en van Amerikaanse zijde de rest om te ko men tot het totaal van twee miljard dol lar, dat volgens het „ontwikkelingspro gramma voor Latijns-Amerika" van president Kennedy nodig is. Zowel Ame rikaanse particuliere beleggers als in ternationale Instellingen, zoals de we reldbank. zullen een bedrag verstrek en het ontbrekende zal rechtstreeks door de Amerikaanse regering schaft worden. VIER ONDERSCHEIDINGEN Ik heb gebruik gemaakt van de krachtigste raket die voor handhaving van de vrede be schikbaar is. Wanneer de vijan den van de vrede een oorlog ont ketenen, heeft de Sowjetunie de middelen om elke agressor terug te slaan", zo zei een trotse ma joor Titof bij de overweldigende huldiging die hem in Moskou ten deel viel. Daarna verzekerde hij dat het telegram dat hij onder weg in de ruimte van Chroesjtsjef ontving, hem nieuwe kracht had gegeven. Een breed glimlachende Chroesj tsjef reageerde daarop met mede te delen dat de Opperste Sowjet Titof vier onderscheidingen had verleend: „Held van de Sowjetunie", „Piloot ruimtevaarder", de Orde van Lenin en de Gouden ster. Hij zei er bij, dat Titof kan zeggen: „Ik ben in de ruimte geweest, maar ik heb niets gevonden dat beter is dan mijn va derland". r De grootse ontvangst die Mos kou gisteren aan ruimtevaarder Titof ten deel deed vallen, was uiteraard niet vrij van propa gandistische oogmerken. Maar heel echt en onopgesmukt was de vreugde van mevrouw Ta mara Titof toen zij haar man op het vliegveld Vnoekovo begroette! De premier herinnerde er aan. dat Lenin indertijd op het Rode plein het eerst een vliegtuig had gezien en dat hij op dezelfde plaats ruimtevaar ders mocht huldigen. Verder zei hij: „De Wostok 2 bevatte geen atoombommen, maar wetenschap pelijke instrumenten. De onovertroffen Sowjetraketten worden gebruikt vreedzame doeleinden. De volkeren de aarde zou een zware last worden ontnomen als een einde kan worden ge maakt aan de bewapening." Na nog gewezen te hebben op „de superioriteit van het socialisme", prees de premier mevrouw Titof. waam; majoor Titof voor de tweede maal helsde en de ruimtevaarder t eens voor de tweede maal bloemen kreeg aangeboden. Hierop volgde het volkslied, ter leiding op een optocht langs het Mau soleum. Hierna volgde een rijtour die tienduizenden op de been bracht. De feestelijkheden waren daarmee niet afgelopen. Voor Titof stond er nog een grootscheepse receptie op het pro gramma. De receptie had een plezierig verloop tot Chroesjtsjef roet in het eten gooide door een scherpe tegen het Wes ten gerichte rede. Verder maakte hij de Amerikaanse ruimteproeven bela chelijk: „Alleen de bolsjewieken kunnen de ruimte bereiken. De Amerikanen lanceren geen Spoetniks. Zij springen r uit t i vallen in de öce ht eea fcoafce hij. Aan het begin van de receptie schoot Titof met een sneltreinvaart door de rij diplomaten. In een halve minuut was hij hen gepasseerd, met in zijn kielzog zijn vrouw. Chroesjtsjef pro beerde hem in te halen, maar het lukte pas aan het eind van de rij. Daar nam de premier Titof mee de Argentijnse ambassadeur, Cesar Barros Hurtado, die speciaal voor de ontvangst van Titof langer in Rusland was gebleven dan zijn bedoeling was. Chroesjtsjef omhelsde Hurtado harte lijk en Titof denkend, dat dit er bij hoorde, deed net zo. Kennelijk wilde hij alle diplomaten gaan omhelzen, maar een praatje met de Argentijn hield hem van dit voornemen terug. De Zweedse delegatie bij de V.N. heeft instructie gekregen een positief antwoord te geven op net verzoek om een extra zitting van de Algemene Vergadering van de V.N. inzake Tunesië. Dit betekent de vijftigste en beslissende stem. In Oost-Duitsland kon verenigen. „Men moet zich schamen ala Oost-Duitsland jurist is", vei hij. In antwoord op de vraag besloten hebben juist nu te komen, antwoordden de meeste vluchtelingen meestal „misschien hebben we niet lang meer de kans om te komen." De Russische dreigementen baren hen zorgen, maar alleen voor zover zij hen dreigen af te sluiten van vrienden i verwanten in West-Duitsland. Volgens een particuliere inlichtingen dienst In West-Berlijn zijn in de laatste tien dagen achtentwintig personen In Oost-Duitsland veroordeeld tot gevange nisstraffen wegens het helpen of aan moedigen van vluchtelingen. Veertien achten nog op berechting. Maatregelen Het bureau meldt ook dat de com munisten in toenemende mate de iden titeitskaarten afnemen van personen die naar Berlijn proberen te reizen van uit plaatsen in Oost-Duitsland. Zij die van vluchtplannen worden verdacht, krijgen dan nieuwe kaarten met het Belgische professor kreeg huisarrest o De Belgische prof. Verschueren die op weg was naar het in Kongo gelegen Albertpark met gelden die de ondergang van de dierenstand in het park moesten voorkomen, is door Kongolese troepen onder huisarrest geplaatst onder beschul diging de leiding te hebben van „neo- kolonialistische manoeuvres." Prof. Verschueren was uit België te ruggekeerd na gelAen te hebben inge zameld om de dieren leeuwen, giraf fes, zebra's, antilopen e.d. te redden van de kogels der parkwachters die al maandenlang geen loon hebben ontvan gen en toen jacht zijn gaan maken op de wilde dieren om aan voedsel te komen. volgende ontwikkelingen gemeld: 1. Communistische maatregelen om Oostberlijners ertoe te brengen af te zien van werken in het westelijke stadsdeel. de rechtsbedeling 2. Rantsoenering van de komende ardappeloogst in Oost-Duitsland is het eerst sinds 1945 afge- 3. Tekorten bij de produktie van ver- bruiksgoederen als schoenen, koel kasten en tv-toestellen over de eer ste zes maanden van dit jaar. Het is niet bekend hoe groot dc aard appelrantsoenen zullen worden. Vorig jaar was de rantsoenering van aardap pelen schaft. In Oost-Berlijn is gisteren de aan gekondigde registratie van grensgan gers begonnen, die een dag of tien in beslag zal nemen. Het gaat in alfabe tische volgorde volgens de beginlet ters der namen. Een uitdrukkelijk verbod voor Oostduitsers en Oostber lijners om in West-Berlijn te werken is nog steeds uitgebleven. Waarne mers veronderstelden dat de Oostduit se autoriteiten een dergelijk verbod niet wenselijk achten omdat daar door het binnenkomen van westmar ken zou worden stopgezet. Oud-stafchef van Eisenhower De Amerikaanse generaal Wal ter Bedell Smith die tijdens de Tweede Wereldoorlog stafchef van generaal Eisenhower in Europa is geweest, is gisteravond aan een hartaanval op 65-jarige leeftijd in het Walter-Reed ziekenhuis in Washington overleden. Generaal Smith was Eisenhowers stafchef voor de campagnes in Noord- Afrika, Sicilië, Italië en Europa. Hij verzamelde de gegevens en bijzonder heden op grond waarvan Eisenhower zijn beslissingen nam en hij zorgde ervoor dat deze beslissingen werden uitgevoerd. Smith ging bij het begin van de Eerste wereldoorlog in de officiers opleiding en bégon zijn carrière in het leger als tweede luitenant. Hij heeft gevochten aan de Marne en bij Chateau Thierry. In 1939 (hij was toen majoor) benoemde de stafchef van het leger, generaal Marshall, hem tot assistent-secretaris van ae generale staf. 670) Bij de beoordeling van de hier een subjectief standi vraag of insekten geluiden horen of Innemen dat wetcnschapi de trillingen daarvan voelen z(|n houdbaar is. beland b(j de veronderstelling Of Insekten kunnen boi dat de Insekten die geluiden kunnen wij hun trillingen als geluid voortbrengen toch ook het gen moeten hebben deze geluiden te hóren. Dat klinkt redelijk. Kre kels sjirpen door de voorvleugels blijkt het argument over elkaar te wrijven en de zingen de cicade brengt een strak gespan ncn vlies In snelle trilling, die noj versterkt wordt door een resonan tie van grote luchtholten, waardoor komen bü het gelijktijdig „zingen" van alle hlero* cicaden In een bepaalde omgeving ten v speelt In dc hele kwestie dus geen enkele rol. Maar zelfs al dit wél het geval zijn, dan nog dcloos. Want er zijn gewel dig veel geluid makende Insekten bij wie géén zgn. gehoororganen zijn ontdekt. Dat kan natuurlijk nog naar zolang de wetenschap nog in het duister tast, moe alleen al op deze grond de oorverdovend lawaai kan ont- regel „wie geluid maakt, <n. Het zou onbillijk zijn te ver- geluid kunnen horen" laten vallen, onderstellen dat al Bijen bijvoorbeeld De Amerikaanse Mary Jane Diehl is er letterlijk een uit de miljoen: zij won dc hoofdprijs in een com- vetitie in het ontwerpen en vervaar digen van kleding en aan die wed strijd namen meer dan een miljoen Amerikaansen deel. Nu geniet ze van haar prijs: acht dagen lang een (zeer luxe) leven in Parijs, waar ze vorstelijk ontvangen wordt in alle beroemde modehuizen en zich laat rondrijden in haar auto-met- chauffeur! „Mijn beste onbekende vriend, tijdens een boot reis heb ik besloten op deze ongebruikelijke ma nier om een echtgenoot te vragen", zo luidt een boodschap in een fles, die afgelopen zondag aan de Griekse kust werd ge vonden. „Ik ben zesen twintig jaar oud en woon in Boston, verdere de tails kunnen verkregen worden door naar mijn adres in Boston te schrij ven." Het is niet bekend, wanneer de fles in zee is gegooid. Dieven, die gisteren uit een auto bij Para in Noord-Italië een koffer hebben gestolen, dreigen aan den lijve het spreek woord. „gestolen goed ge dijt niet", te ondervin den. In de koffer zit na melijk een drie meter lange slang, een pvthon. De plaats Lichlznfels ln Beieren heeft sedert zaterdag zijn „griezelkel- dcr". Politie en dierkun digen houden er zich be zig met de jacht op een reusachtige, zwartbe haarde, vergiftige vogel spin, oftewel „zwarte we duwe". De spin moet als blinde passagier met een hananenboot zijn meege komen en is ontdekt in een kelder van een le- vensmiddelenbedrijf in Lichtenfels. Gisteren heeft de KLM een DC-8 dienst geopend op haar route Amster- dam-Tokio via de Noord pool. Voor de vlucht naar Tokio heeft de DC-8 on geveer 19 uur en 45 mi nuten nodig. Men kan nu ook vanaf Schiphol bin nen 26 uur Biak bereiken. Een Democratisch lid van de Amerikaanse se naat heeft meer dan een etmaal vrijwel aan één stuk het woord gevoerd, omdat hij zich verzette tegen de benoeming van O'Connor, die in de aard olie-industrie een fortuin heeft verdiend, tot lid van de federale commissie voor de energie. Drie gemaskerde man nen hebben gisteren bij een overval op een juwe lierswinkel in Cannes, juwelen ter waarde van ongeveer 225.000 gulden buitgemaakt. Een Britse toerist, die tussenbeide trachtte te komen, werd gewond. In het najaar gaat de Oostenrijkse televisie „uitzendingen van de Bondspresident" verzor gen. Hierin zal het staatshoofd, naar aanlei ding van actuele feiten van zijn werk spreken en korte filmopnamen over bepaalde facetten zullen als achtergrond worden ingevoegd. Drie Nederlandse ge neraals zijn gisteren op een bijeenkomst in La Courtine tot ereburgers van deze plaats benoemd. Het zijn luitenant-gene raal C. J. Ie Fèvre de Montigny; luitenant-gene raal P. Gips; en gene- raal-majoor P. C. de Vries. De directie van de ba- ven van Londen heeft in Nederland een zelfvaren- dc, drijvende draaikraan besteld met een hefver mogen van icstig ton. Met de levering is een bedrag van ruim vier miljoen gulden gemoeid. Engelands eerste kunstmaan zal waar-i schijnlijk aanstaande winter dc ruimte in wor-| den geschoten. De kunst-: maan zal er één van de vijf zijn, die in samen-1 w-erking met de Verenig-i de Staten en door middel van Amerikaanse Scout-j raketten gelanceerd zul len worden. het lawaai dat In sekten produceren, onopgemerkt bleef, vooral omdat derge lijke geluiden veel al ten doel hebben de geslachten tot el kaar te brengen, betgeen zoals wij weten, uitstekend lukt. TOCH IS HET ZO! mogen voor ons gehoor duidelijke zoemtonen voort brengen en ook de koninginnen kun nen door uitblazen van lucht door haar tracheeën ge luld veroorzaken, maar desondanks la van een gehoorzln bij deze Insekten Maar desondanks blijft de vraag nooit |eu gebleken. En het aardige open. of de teweeg gebrachte tril- volksgebruik om de dood van een lingen gehóórd, of gevoeld worden, imker officieel bij de korven af te Want het is hoogst onredelijk van roepen. Is door alle eeuwen zinloos de mens on) onder geluld alleen die Kebleken, want de bijen hebben het trillingen te verstaan die zich aan treurige bericht nooit verstaan. Zij ons, mensen, als geluid voordoen. j-yn doof! Volgens deze opvatting vinden we het De conclusie uit deze warwinkel? voortbrengen die toevallig binnen trillingen ónze gehoorgrenzen liggen, en die Mngcn die zich we nlt welwillendheid dus wel als geluld willen aannemen. Maar óók de trll- ons als geluiden voordoen. Of er echter soorten zijn die werkelijk gehoorzln hebben, Is i Insekt een zó boog trillings- een vraag die nog niet bevredigend getal produceert dat het voor onhoorbaar Is, maakt het dier dan géén geluld en mogen we het vermo gen om te horen van bet dier dan In Is beantwoord. Nu moeten we ook nog even spr»- ken over Insekten die uit zelfbehoud de door hun vijanden uitgezonden twijfel trekken? U voelt wel dat we trillingen smoren. President Eisenhower heeft Smith „de beste stafchef die een bevelheb bend generaal ooit gehad heeft" ge noemd en Sir Winston Churchill placht Smith om zijn vasthoudend heid „de bulldog" te noemen. Generaal Smith is van 1946 tot 1949 ambassadeur in Moskou geweest en van 1950 tot 1953 hoofd van de cen trale inlichtingendienst Daarna was hij onder president Eisenhower nog twee jaar onderminister van buiten landse zaken. Koeweit klaagt over Iraaksc houding De regering van Koeweit heeft bij de Veiligheidsraad van de Ver. Naties ge klaagd over nieuwe dreigementen van Irak, om Koeweit met geweld te an- In een telegram van staatssecretaris Bader Mulla werd gisteren in het bij zonder gewezen op een verklaring, die de Iraakse minister-president Abdoel Karim Kasscm op 3 augustus afgelegd zou hebben. het woord annexatie Koeweit met geweld i Verder werd in het telegram gespro ken over provocerende radiouitzendin gen over Iraks vastbeslotenheid om Koeweit te Uitbuiting arbeiders in West-Duitsland? Dc Duitse socialistische partij heeft verklaard, dat vele van dc 500.000 bui tenlandse arbeiders in de Bondsrepubliek door hun hospita's „schandelijk uitge buit" worden. De persdienst van de partij heeft in een communiqué gewaarschuwd, dat het berekenen van hoge huren voor slechte kamers „dc communisten een nieuwe kans geeft de Bondsrepubliek af te schilderen als een natie van uitbuiters en monopolistische kapitalisten De persdienst noemde een geval te Esslingen, waar een hospita 1.200 mark per maand ontvangt van 12 buitenland se arbeiders, die gezamenlijk een kamer moeten delen. „Het is hoog tijd. dat er een einde komt aan dergelijke wantoestanden", al dus de partij, die een strikte naleving van de wetten tot bescherming van dc huurders eist. Rad ja-Am pat-ei 1 an den krijgen streekraad In de bestuurlijke onderafdeling der Radja-Ampateilandcn <ten westen van de Vogelkop in Ned. Nicuw-Guinea) worden voorbereidingen getroffen voor de instelling van een strcckraad De re sident van de afdeling West-Nicuw-Gui- nca heeft hierover reeds in mei over leg gepleegd met een aantal districts hoofden en andere bestuursambtenaren Hierbij is de wenselijkheid gebleken, dat de kiezers hun stem rechtstreeks zullen kunnen uitbrengen op de kandi daat hunner keuze. De nieuwe strcekraad zal ln 1962 wor den ingesteld, met het samenstellen de ^kiezerslijsten is men al bijna beginnen. President Kennedy heeft James Ben ton Parsons uit Chicago voorgedragen voor districtsrechter voor Noord-IUinois. Parsons is een neger. Hij was reeds rech ter in Cook County. Al* de Senaat de voordracht goedkeurt wordt Parsons dc eerste negerrechter die voor he: leven wordt benoemd tot districtsrechter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5