dokter regan Eichmann was „meester zelf" over Hongarije Hausner beëindigde resumé Op OAS-conferentie na Cubaanse rede gevecht Octrooiraad houdt de uitvinders niet bij I&aeicc/'i 61 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1961 Dam-vraay 130 In een prima opgebouwde stand le» vert de heer J. J. van Tol te Rotter dam met dit oppositieprobleem het bewijs dat er met toepassing van zui ver meerslag veel valt te bereiken. Een compliment voor deze fantasie rijke auteur die altijd inspiratie heeft wat goeds' Zwart: 9, 10, 12, 13, 14, 18, 20, 22, (24, 26. I Wit: 21, 29, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 40, 41. Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 130 In de partij Maróczy-Kashdan was dit de stand: Wit: Kgl, Dc2, Tdl, Lc3, Pe4, pi a3, b2, f2, f5, g2 en h3. Zwart: Kg8, Db5, Ta6, Ld8, Pd5, pi a4, a5, d6, e5, f7, g7 en h7. Wit speelt en wint een pion plus de ipartij, zo zeiden we. Maróczy deed |het aldus: 1. Lc3xe5! Dat is wel de 'clou, zwart mag namelijk niet op e5 'terugslaan wegens 2. Dc2c8. Zwart kan dan Ld8 alleen nog maar met de dame dekken, waarbij hij echter een der andere stukken ongedekt moet laten overbelasting van de dame dus! Er volgde: 1Pd5e7; 2. Tdlxd6, Ta6xd6; 3. Le5xd6. Db5xf5; 4. Dc2xa4 en zwart vond het welletjes. I Behalve zijn materiële achterstand j kreeg bij nu ook nog matdreigingep te verwerken! Bridye De verrassende uitkomst in het pro bleem dat u werd voorgelegd was: 'schoppen 7! Hiermede stelde Zuid de I leider al direct voor een moeilijke beslissing, want ziehier de volledige kaartverdeling: 10 8 2 7 6 O 10 8 5 4 2 732 A V B 9 6 3 9 A VB O H 7 86 Oost, die 6 harten speelde en dus slechts 1 slag mocht verliezen, durf de in dc le slag niet te snijden op schoppenheer. Want veronderstel zo redeneerde hij dat de snit mis- ,lukt. Dan volgt ruiten na en ik ga één down. I Ervan uitgaande dat schoppenheer verkeerd zat, nam Oost in slag 1 met [het aas, speelde 2 x troef en daarna zijn hoge klaveren uit. Er is nu een [winstkans, indien de speler met de 'laatste troef 4 klaveren heeft. In dat 1 geval gaan op tafel de 2 ruiten weg en kan Oost zijn singleton ruiten in de dummy aftroeven, waarna hij 1 slag in schoppen afgeeft en het spel maakt! Helaas zaten de klaveren 33. Zuid troefde de 4e klaveren en Oost ging één down! Bij iedere andere uitkomst zou Oost het spel gemaakt hebben. Want zélfs indien bij het spelen was gebleken, dat ruitenaas verkeerd had gezeten, dan zou Oost's enige winst kans zijn geweest: snijden op schop penheer! JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. niet goed doorbak ken; 4. gemeente in Overijssel; 9. vreemde munt; 10. stapel; 11. biersoort; 12. gemeente in Drente; 14. lichaams deel; 15. laag schoven op de dors vloer; 16. sportterm; 17. bijwoord; 19. Nederl. schilder; 22. bedorven; 24. wa ter in Zuid-Holland; 25. knaagdier; 27. met kennis toegerust; 30. voornaam woord: 32. familienaam 33 md touw tol het in'- r'°n - ruk, haal; 37. wat tot dekking dient; 39. telwoord; 40. bron; 41. eer, 4z. ge meente in Limburg; 43. kist van lat- Verticaal: 1. stakker; 2. dorsvloer (Z. Nederlands); 3. keukengerei; 4. oude benaming van liter; 5. spil van een wiel; 6. roofdier; 7. hogepriester te Silo; 8. kneep; 10. gem. in Lim burg: 13. vreemde munt: 14. verouder de meisjesnaam; 16. amaril; 18. vis: 20. buitenhaven; 21. teken in de die renriem; 23. ook; 26. gehucht aan de weg van Arnhem naar Apeldoorn; 28. vernis; 29. scheepsvloer; 31. Zeeuwse hoeve: 34. zijtak Elbe; 36. koor van 37 38. tijdrekening; woord. 1AE procureur-generaal in het pro- U ces tegen Adolf Eichmann, Gideon Hausner, heeft vandaag zijn beschuldiging tegen Eichmann voortgezet. Hij stelde Eichmann ver- antwoordelijk voor de directe of directe controle over de vernieti- 1 'ingskampen in Polen. Hausner zijn resumé vandaag voltooien en men verwacht, dat hij morgen met zijn eis zal komen. Hausner zei. dat het „model" concentratiekamp The- resienstadt volledig door Eichmann werd georganiseerd. „Eidhmann bepaalde welke Joden in Therosienstadt naar Auschwitz doorgestuurd werden", aldus Hausner. ..hij was bekend bij alle gevangenen van dat kamp. We hebben een ge tuige gehoord die Eichmann met eigen ogen heeft zien deelnemen aan een selectie in het kamp." Hausner zei dat Eichmann bevel heeft gegeven tot het deporteren van Argentijnse Joden naar Theresienstadt en de dodenkampen Treblinka en Chelmno heeft bezocht. Eichmanns bewering dat het bevel over de con centratiekampen niet berustte bij het hoofdbureau van de Gestapo maar bij het bureau voor administratie en economie wees Hausner van de hand „We hebben bewijzen dat kampcom mandanten van Eichmann'zelf op dracht kregen direct te rapporteren aan Eichmanns bureau IV-b-4". aldus Hausner. die eraan herinnerde dat de commandant van Auschwitz, Rudolf löss, verklaard heeft dat de depor- aties naar dit kamp volledig door ichmann behandeld werden. „Eichmann heeft toegegeven dat bij ijf of zes maal een bezoek aan Ausch witz heeft gebracht", aldus Hausner. .Waarom moest een officier die zegt dat lij slechts treinroosters moest samenstel- en bezoeken aan Auschwitz brengen?" De aanklager wees verder op documen ten waaruit blijkt dat het nazi-instituut voor anatomisch onderzoek in Straatsburg verschillende malen een verzoek tot Eichmann persoonlijk heeft gericht be treffende de toezending van schedels en skeletten van Joodse slachtoffers. „Als zijn bureau niet in verbinding stond met Auschwitz, waarom had Eichmann dan te maken met de verzending van gas en schedels? Kunnen we werkelijk geloven dat de SS-commandanten niet wisten bij wie het gezag berustte? De brieven en verzoeken om skeletten en dergelüke werden gericht aan de centrale figuur aan Eichmann" Hausner zei dat Eichmann heeft toege geven dat hfj ervoor gezorgd heeft dat een gevangene In Auschwitz die hfj voor de oorlog gekend had, een „makkelijk baantje" kreeg. „Wanneer Eichmann in staat was het leven van een gevangene te verlichten, Is het logisch aan te nemen dat hU invloed had op de gang van za ken bi de kampen." aldus Hausner. De procureeur-gcneraal bracht voorts in herinnering dat Eichmann volgens ge tuigenverklaringen tegen een Joodse lei der in Boedapest gezegd heeft dat deze moest trachten de ruil van Joden tegen legerwagens in orde te maken. „Als we niet gauw iets horen zet ik de molens weer in beweging," heeft Eichmann bij die gelegenheid gezegd. „Verder heeft Höss verklaard dat Eichmann de man Eis volgt morgen waarschijnlijk was die hem opdracht gaf de slachtoffers van de gaskamers te ontdoen van gouden kiezen en haren. Als wij alles samen voegen, krijgen we niet alleen een beeld van een samenzweerder maar van een ware medeplichtige. In tegenspraak hier mee hebben wjj enkel en alleen de woor den van Eichmann". Eichmann staarde tijdens deze felle aanval recht voor zich uit, er waren voortdurend zenuwtrekken om zijn mond. Hausner verklaarde dat Eichmann een „speciaal commando" had opgericht met het doel het Hongaarse Jodendom te ver nietigen voordat de Duitse legers Hon garije binnenvielen. „Eichmann is met dit commando naar Hongarije gegaan om een van de belang rijkste doelstellingen van de Duitse machtsovername te verwezenlijken de likwidatie van de Joden. Himmler en Mtiller spraken over Eichmann als „de meester zelf", toen zij hem naar Hongarije stuurden om haast te zetten achter de progrom. Eichmann heeft de leiders van de Joodse gemeenschap in Hongarije gedwongen zich bij hem persoonlijk te melden. Mooie praatjes en dreigementen wisselden elkaar af. Aan de ene kant werd de Joden beloofd dat zij in leven gelaten zouden worden, aan de andere kant werden vreselijke dreigementen geuit. Hij heeft gezegd dat hij „iedereen die in zijn weg stond genadeloos zou ver nietigen." Eichmanns bewering dat hij sleohtf naar Hongarije ging om de transpor ten te regelen valt na het bewijsmn teriaal dat hier is overlegd als een kaartenhuis in elkaar. Eichmann heeft in de tijd van drieënhalve maand 600.000 Joden de dood in gezonden. Hi; heeft zelfs geprotesteerd tegen besluit van Himmler Joden te sparen teneinde de Duitse positie ten op zichte van de oprukkende geallieer den ie verbeteren. En wat een strui kelblokken moet de „meester" op zijn weg gevonden hebben bij zijn pogin gen voldoende treinen voor de depor taties te bemachtigen in een tijd da' het Duitse leger, vechtend voor zijn leven, elk voertuig nodig had." Hausner verklaarde dat bewijsmate riaal heeft aangetoond dat Eichmann het bevel van de Hongaarse marionettenre gering Horthy de deportaties te staken genegeerd heeft. „Eichmann heeft de Hongaarse gendarmerie bewogen te blij ven meewerken aan de deportaties, hjj heeft niet toegelaten dat Horthy tussen beide kwam en gaf opdracht met de deportaties door te gaan." Hausner zei dat Eichmann zelfs toen het Nazireich op instorten stond nog treinen naar Auschwitz bleef zenden. „De manie om de Joden de dood in te zenden, zelfs in de dagen dat hij ei geen opdracht toe had. geeft ons een beeld van de werkelijke Eichmann. Hij had het volste recht zich de van de Joden te noemen. Nu h|j hier terecht staat probeert Eichmann, die deskundig is op het ge bied van camouflage en oplichterij, de heilige uit te hangen door te beweren dat de Joodse kinderen in Hongarije niet gedeporteerd werden. Maar tijdens het kruisverhoor heeft hij moeten toegeven dat de kinderen wel gedeporteerd den." Vier van de belangrijkste landen van Lattjns-Amerika dreigen het pro gramma voor hulp aan Latijns-Ame- rika van de Amerikaanse regering in het hart te treffen door bezwaren te opperen tegen het coördineren van ontwikkelingsplannen. Functionarissen in Washington heb ben echter verklaard, niet verontrust te zijn en zij hebben voorspeld, dat op de conferentie te Punta del Este in Uruguay plannen zullen kunnen worden uitgewerkt, die voor alle lan den aanvaardbaar zijn. Zij lieten zich niet uit over de be zwaren, die naar voren zijn gebracht door Argentinië, Brazilië, Chili en Mexico tegen het plan om de economische en sociale ontwikkelingsplannen in het wes telijk halfrond te coördineren. Cuba heeft de conferentie bestempeld als een politieke bijeenkomst. Guevara, de economische leider van Cuba, be schuldigde de Ver. Staten ervan zich reeds vijftig jaar lang in de binnenlandse zaken van Cuba te mengen. Hij verklaar de, dat de reden waarom hij naar de badplaats in Uruguay was gekomen, zijn ens was de conferentie te ontmaskeren. De Cubanen maken in het bijzonder bezwaar tegen het instellen van een in ter-Amerikaanse inlichtingendienst. Ha vanna beschouwt dit als het begin van een propagandamachinerie ten behoeva van de Ver. Staten. Nadat Guevara zijn rede van twee uur en een kwartier had beëindigd, stond een man in de zaal op en riep „moordenaar" tegen Guevara. Twee zaalwachters gre pen hem beet en binnen enkele seconden sleurden ze de man de zaal uit, terwijl er gevechten uitbraken. De man, die de zaal werd uitgewerkt, is geïdentificeerd als een lid van het anti-Castro-gezinde revolutionaire front. Terwijl hij naar de hal buiten de zaaJ werd gebracht, ontstond er binnen nog een tweede gevecht tussen tegenstanders van Castro en zaalwachters. Een van de mannen, die leuzen tegen Castro riep, werd door twee zaalwachters naar de buitendeur gedragen en daar vrijgelaten. iat de driemaal wekelijkse dienst Cura- cao-Aruba-Havanna. die zaterdag 5 au gustus tijdelijk moest worden gestaakt, met ingang van heden kon worden her vat. Te beginnen met woensdag 9 au gustus zal de K.L.M. deze dienst weer geheel volgens de dienstregeling uitvoe- Den Haag'Kaldenkirchen Jongen overviel taxichauffeur Een vijftienjarige leerling-bankwer ker uit Hurtgen bij Düren (Did) heeft gisteren in Kaldenkirchen, even over de grens bij Venlo, een taxichauffeur overvallen en deze met een mes ernstig aan zijn handen gewond. De jonge Duitser, in Nederland op vakantie, was 's morgens naar de politie in Den Haag gestapt, waar hij vertelde al zijn geld verloren te hebben. De Haagse politie bracht de jongen naar het Duitse consulaat. Daar zorgde men er voor. dat de jongen naar Venlo werd gebracht en vandaar naar Kaldenkir chen. waar de jeugdzorgdienst een taxi bekostigde waarmee de leerling-bank werker naar huis kon terugkeren. Enke le kilometers buiten Kaldenkirchen trok de jonge reiziger een pistool uit zijn zak. dwong de taxichauffeur te stoppen en eiste van hem zijn geld. De taxichauffeur verzette zich tegen zijn overvaller, waarop die een schot loste. Er ontstond een gevecht. De jon gen greep een mes en bracht de 28-ja- rige taxichauffeur verschillende messte ken in de handen toe. Een naderende auto voorkwam erger: de jongen zette het op een lopen en vluchtte een bos in. Tot nu toe ontbreekt van hem elk spoor. Onderwijzer nam duizenden guldens aan boeken weg Voor de Utrechtse rechtbank stond gisteren een 35-jarige onderwijzer uit Utrecht terecht. De man had van 1957 tot februari van dit jaar regelmatig boeken en grammofoonplaten uit win kels in Utrecht weggenomen. Elders ontvreemdde hij onder meer boeken uit leeszalen. Hij keerde regelmatig terug in een en dezelfde boekhandel, waar hy in totaal voor een waarde van biina f 7000 weg nam. Een deel van de boeken had de on derwijzer zelf behouden, andere schonk hij zijn moeder en weer andere verkocht hij. In een psychiatrisch rapport werd gesproken van ontoerekeningsvatbaar heid in verband met het feit, dat ver dachte geestelijk ernstig ziek is. De officier van Justitie eiste ontslag van rechtsvervolging en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering met een proeftijd van drie jaar, onder de voorwaarde, dat verdachte zich onder toezicht zal stellen van een reclasserings- vereniging en zich laat opnemen in een psychiatrische inrichting. 0 Het zeven maanden oude dochtertje van de familie Weerts-Nelissen uit Overloon is gisteren dood in haar ledi- kantje gevonden. De kleine bleek in haar dekentje te zijn gestikt. Studiocomplex van VARA vordert derde de uitvoering daarvan. Na de oorlog bleek de VARA voorstandster te zijn van gezamenlijke studiobouw door de omroepverenigingen, maar zo lang men dit niet kon doen op het ter rein van Radio City, vond zij geen ge- De VARA heeft weer een mijlpaal hoor bij de overige omroepverenigingen. bereikt bij de bouw van haar studio- Het gebouw dat de VARA nu optrekt complex aan de Heuvellaan, op het wordt 100 meter lang en 50 meter diep hoogste punt van Hilversum, temid- en heeft een inhoud van 43.000 kubieke den van een vriendelijke villawijk meter, waarvan 13.000 bestemd voor met rustige, kronkelende lanen. studioruimten. Het moderne bouwwerk steekt op- Zoals u weet, worden alle studio's vallend af bij de architectuur van van de verschillende omroepverenigm- de villa's rondom, die nog dateert uit gen bij NRU-overeenkomst ook door de eerste decennia van onze eeuw, alle omroepverenigingen gebruikt. De maar biedt een fraaie aanblik met al NRU maakt de onderlinge verdeling. dat glas en staal. Alleen de kleine presentatiestudio's in De gehele bouw, in 1956 begonnen elk der gebouwen worden uitsluitend nadat de plannen lang in de ijskast door de omroeporganisaties zelf ge- hadden gelegen aangezien de woning- bruikt. bouw na de oorlog vóórging, valt in drie fasen uiteen. In 1959 kwam de tol oili <1 pkriX? eerste fase, omvattende de entree en (voornamelijk) technische ruimten, ge- Fidel Castro, die geen gelegenheid reed en nu is de tweede, met moderne laat voorbijgaan om voor radio en studio's, bouwtechnisch klaar. televisie op te treden, heeft de Cu- De inrichting zal echter nog enige baanse kijkers verrast met een tele- tijd vergen, maar binnen afzienbare tijd visie-optreden in een totaal nieuwe zal ook dit deel van het complex in rol, nl. die van „tv-kok". gebruik worden genomen. Aangezien er een nijpend tekort In Rest dan nog de derde fase: de bouw het land is aan boter en olie, heeft van een grote studio, waarop alle om- hij persoonlijk recepten gegeven voor roepverenigingen verlangend het oog toebereiding van een aantal traditio- ..„j i j.-_ hard nele Qu^aanse gerechten zonder ge bruik van olie of boter. Wet moet gewijzigd worden gevestigd houden omdat die nodig is in het rouleringssysteem de NRU, en de afbouw van de grote ontvangsthall met de foyer. Aan dit deel mag echter nog niet worden be gonnen. gezien de verdere grote bouw activiteiten in Hilversum. De VARA is met hetgeen nu tol stand is gekomen al een groot stuk verder. Deze omroepvereniging heeft het 't langst van alle moeten doen met een beperkte en onvoldoende ruimte van een verbouwde villa, welke werd betrokken. Vele jaren lang heeft de VARA niet De volgorde is aldus: van 23 augus- zelf kunnen uitzenden, maar was altijd tus *°t 2 september een tentoonstelling te gast bij de AVRO. Pas in 1959, na in Earles Court te Londen, van 25 voltooiing van de eerste bouwfase, heeft augustus tot.3 september in de Funk- ook zij volledige technische installaties veroverd. Aan de andere kant was de VARA voorlijk: zij nam in 1932 als eerste c roepvereniging een speciaal voor radio uitzendingen ingericht aantal studio's exposities zo sterk samenvallen. Voor in gebruik, na uitbreiding van de oude hen is het niet mogelijk, al deze han- villa, en zij zette zelfs een torentje op delstentoonstellingen behoorlijk te be- dit gebouw. zoeken, teneinde zich volledig op de In 1937 waren de plannen voor nieuw- hoogte te stellen van hetgeen daar te bouw gereed, maar de oorlog verhin- zien is en van de vorderingen welke iisiirrrnttttTrtrtrmtrcrrisisijjjj 'n de verscbillende landen worden ge- Vijf Europese tv.-exposities In de maanden augustus en septem- een ber worden er in Europa vijf televisie van exposities gehouden, waarvan één de 1928 traditionele Firato te Amsterdam be treft. 1 tot 10 september in Forum te Kopenhagen, van 1 tot 8 september in de RAI te Amsterdam en 10 tot 17 september in het Palazzo dello Sport in Milaan. Zakenlieden beklagen zich. dat de (Van onze parlementsredactie) Om tegemoet te komen aan de ach terstand bij de behandeling van octrooiaanvragen door de octrooiraad, is bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend tot wijziging van de octrooiwet. In de toelichting, die is ondertekend door minister Beerman, staatssecretaris Bot en minister Veld kamp (nog in zijn hoedanigheid van staatssecretaris van economische za ken) wordt meegedeeld, dat het aan tal octrooiaanvragen jaarlijks ongeveer OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. piste-Haps. 2. Oslo- label. 3. reeks-Anna. 4. tree-traan. 5. ieder-dr-dg. 6. egel-en-eer. 7. rand- i..e-erg; 8. Osmanen-do. 9. stam-Ur- Verticaal: 1. portier-os. 2. Isère- gast. 3. slee-den-ma. 4. To-keel-dam. 5. Elst-rei-nu; 6. haard-Neer. 7. Ab- nai-eons. 8. pen-ader-de. 9. slang-Rg- 77 „Doe jij het maar, Mac" zei hy zwak. Toen zij ermee klaar was, boog hij zich diep over het kleine lichaam in het bed. En terwijl hij dat deel, scheen Liza uit de duisternis die bezit van haar had ge nomen te ontwaken. Zij opende de ogen, die donke re ogen die diep in hun kassen lagen, en draaide het hoofd naar hem toe. Haar vingers begonnen zelfs met Adams rossige hoofdhaar te spelen, zij streek met een lok ervan over zijn oor en over zijn wang. „Mijn kleintje!" zei ze. Haar stem klonk schor en '.wak. „Mijn grote baby!" „Moeder," zei Adam en hy tilde haar een beetje van het kussen omhoog, „u moet beter worden, hoort u?" „Adam zal wel maken dat u beter wordt, moe der," fluisterde Ruby. De tranen rolden over haar wangen. Liza bedekte haai' gezicht met de handen. „Doe het licht uit, Delmus", zei ze smekend. roepen: „Moeder, het is Adam! Moeder, het is \dam!" „Adam is weggegaan", zei ze. „Ik wil mijn klei ne terug." Het uitgeteerde vrouwtje keerde zich naar de muur. „Ik ben ziek", klaagde zij. „Val me niet lastig. Ik ben ziek." Er kwam verder geen woord over haar lippen „Ik blyf hier", zei Mac. Adam sloot z(jn koffer tje en ging de kamer uit. „Laat dokter Ringo de plaatjes bestuderen, Adam." „Wat ga je doen met dat bloed?" vroeg Ruby angstig. „We gaan het door een vergrootglas bekijken", zei Mac. „We proberen er in te zien wat je moeder ziek maakt." „Hij is weggegaan!" jammerde Ruby toen zij de auto hoorde starten. „Moeder had dat niet moeten doen. Hem niet herkennen! Het heeft Adam zo be- roard gemaakt!" door Helen Topping Miller „Ik geloof niet, dat ze het helpen kan", zei Mac. „Z« wist niet wat ze zei." „Hij ging met jouw wagen weg; hij was zeker zo van streek dat h'ij er niet eens bij heeft ge dacht." „Ik heb hem gezegd, dat ik hier bleef. Maar misschien doe ik er beter aan te gaan kijken wat dokter Ringo op die glazen plaatjes heeft gevonden Ik zal maar lopen: dat zal me goeddoen. We ko men zo gauw mogelijk terug met de geneesmidde len voor je moeder." „Dank je, Mac", zuchtte Ruby. „Ja kom maar gauw terug." De oude dokter Ringo was alleen in de apotheek toen Mac bij het invallen van de duisternis thuis kwam. Hij had zich in een leunstoel laten zetten en voor hem stond een microscoop van een ver ouderd model maar met een prima Duitse lens Toen Mac binnenkwam, keek hij op en schudde het hoofd. „Voordat ik een positieve diagnose stel, wil ik meer zekerheid", zei hij. „Pak dit plaatje maar in, dan sturen we het naar Memphis. Wat is er toch gebeurd daarginds? Toen Adam terugkwam, zag hy er uit als iemand die een pak slaag gekre gen heeft." „Ze heeft hem niet herkend. Het was beroerd voor Adam. maar misschien had hij juist zoiets no dig om uit de toestand van medelijden-met-zichzelf te geraken. Wat hebt u op dit plaatje gezien, dok ter?" „Dat hoef ik jou al niet meer te vertellen. Ik zio aan je gezich't, dat jij je diagnose al gesteld hebt.' „In tegenwoordigheid van een dokter, mag een verpleegster geen mening hebben en geen sugges ties doen", citeerde zij. „Ja, zo stond het in je leerboek, maar jij bent nu eenmaal in bepaalde opzichten niet als een an der. Jc hebt direct begrepen wat Liza mankeert, anders had je Ruby niet om deze stukjes glas la ten vragen", zei hij. „Kom op, zegt het maar." „Nu, ik vermoed dat we met een myeloïde leu- kaemie te doen hebben, maar u moogt me gerust zeggen, dat ik me vergis." „Jammer genoeg kan ik dat niet zeggen." „Wat wilt u proberen, dokter?" „We kunnen benzol proberen. Er kunnen zich wel enkele onaangename reacties voordoen, maar het wordt aanbevolen." Hij strekte de hand uit naar een versleten, in bruin leer gebonden boek „Ik zal het zien te krijgen", zei Mac. „Als Adam terugkomt, dokter, wilt u hem dan zeggen naar haar toe te gaan om haar te behandelen? U zult voet bij stuk moeten houden." „Liza is een patiënt van mij. Ik zal hem opdra gen erheen te gaan. Maar jij zult de dingen daar ginds wel moeten regelen." „Het was ellendig, dokter. Ik vond het zo be roerd voor Adam, maar toch móest ik min of meer brutaal optreden. Hij was er helemaal kapot van, haar daar zo te zien liggen, en toen deed ze nog alsof ze hem niet kende en riep ze alleen maar om zijn broer. Neen, ik kan Adam niet al te zeer de schuld geven", zei ze. „Alleen dwazen kiezen partij in een familietwist, Mac. Zolang als die arme ziel nog leeft, zullen jij en ik misschien wel een beetje dwaas moeten zijn en het voor haar opnemen." (Wordt vervolgd) tienduizend bedraagt en is verdubbeld, vergeleken met de periode voor 1940. De technische literatuur, die geraad pleegd moet worden om te kunnen vast stellen of de uitvindingen, waarop octrooi wordt aangevraagd, inderdaad nieuwe uitvindingen zijn, is opgelopen van 90.000 tot ongeveer 170.000 documenten per jaor De raad beschikt op het ogenblik over bijna vijf miljoen geschriften. Ten slotte is ook de Octrooiraad niet ontkomen aan het personeelstekort Bij de octrooiaanvragen is gebleken, dat veel meer dan de helft van de aan vragers enkele jaren na indiening van de aanvrage de belangstelling voor hun uit vinding hebben verloren en dat dat de octrooihouders een zeer groot deel van de verleende octrooien slechts korte tijd m stand houden, bij voorbeeld omdat de uitvinding niet in een behoefte voorziet, economisch niet bruikbaar is of door nieuwe uitvindingen is achterhaald. De voorgestelde wetswijziging be paalt nu, dat alle octrooiaanvragen na verloop van achttien maanden na hun indiening ter inzage worden gelegd. Gedurende een termijn van zeven jaar kan de aanvrager zijn aanvrage laten sluimeren; ze wordt slechts op zijn verzoek verder behandeld en vervalt, als de aanvraag niets meer van zien laat horen. Ditzelfde heeft plaats in een volgende fase van de ctrooiverlening. namelijk na het vooronderzoek, dat d» Octrooiraad op verzoek van de aanvra ger heeft ingesteld. Men verwacht, dat door deze nieuwe procedure veel niet verantwoorde arbeid door de Octrooiraad kan worden ver meden. De aanvrager krijgt immers, al vorens het onderzoek over zijn aanvrage te laten aanvangen of de procedure in de tweede fase voort te zetten, gelegen heid, na te gaan, of hij nog steeds belang heeft bij het octrooi. De nieuwe regeling zal ook gelden voor de meeste van de 40.000 aanvragen, die naar wordt ver wacht bij het in werking treden ervan nog bij de Octrooiraad in behandeling Eervolle opdracht voor Ned. arts De UNESCO heeft aan de conservator van het Nederlands Instituut voor her senonderzoek, de 30-jarige dr. J. P. Sclia- dee, de opdracht verleend tot het or ganiseren van vijf internationale con ferenties op neurologisch en neuro- bio logisch gebied. Dr. Schadee werd be noemd tot secretaris-generaal voor deze conferenties, waaraan ongeveer 25 ex perts op neurologisch en neuro-psychia- trisch gebied uit de gehele wereld zullen deelnemen. bijeenkomst zal eind augustus gehouden worden te Baden. Dr. Schadee vestigde reeds in 1959 de aandacht op zich, toen hij op 28-jarige leeftijd de „Bennet "-prijs verwierf, een Amerikaanse onderscheiding voor de bes te neuro-biologische prestatie van een specialist onder de 40 jaar. In het jaarverslag 1960 constateert de Ned. Reisvereniging dat het hoge wel vaartspeil en de voortschrijdende tech niek het hoofdbestuur noodzaken de uiterste waakzaamheid in acht te nemen De cijfers die het jaarverslag noemt, hebben een dalende tendens. Zo daalde het ledental van 136.906 tot 134.148 en het aantal deelnemers aan de reizen van 37.009 tot 35.654. Het aantal leiders daalde 1326 tot 1254. vanavond ii i i Na het NTS-journaal zendt de VPRO een programma uit, dat om 8.20 uur begint met de revalidatierubriek van de arts A. C. van Swol. Om kwart voor 9 opnamen van volkskunst in lied en dans uit Joegoslavië en tot besluit (9.35 uur) een gesprek over autoraces. vanavond] B Bij de NCRV kunt u tussen 7.50 en 8.30 uur weer luisteren naar verpo- zingsmuziek van grote meesters en direct daarna volgt er een concert, te geven door het omroeporkest onder leiding van Henk Spruit. U hoort werken van Pizetti, Dognanji en Bruckner. In de pauze, om plm. 9.15 uur, een vrolijk vakantie-intermezzo. Een gevarieerd zomeravondpro gramma biedt de VARA. Dit begint om 8 uur met wat Spaanse muziek en om 8.25 hoort u iets uit werken van Mendelssohn. Het schakelpro gramma met verschillende vakantie oorden begint om 9.10 uur. Het wordt gevolgd door een gesproken portret van Frank Sinatra en om 10 uur door het programma Zomer-zing-zang. Om 10.40 uur is er een pianorecital door Sergio Perticaroli, met composities van Galuppi, Mozart en Debussy. Tips uit het buitenland Een bijzonder mooi programma wordt vanavond (7.30-9.45 uur) uitge voerd door het Londens Symfonie orkest dat het Promenadeconcert geeft. Basil Cameron dirigeert wer ken van Mozart, Copland, Schubert (Onvoltooide symfonie) en Bruckner (7e symfonie). U kunt luisteren op 434 m. Van de RAI neemt Brussel Neder lands een uitvoering over van Dvorak's Stabat Mater voor soli, koor en orkest. U kunt hiernaar luisteren tussen 8 en 9.15 uur op 324 m. Sonates van Beethoven voor vier handig pianospel kunt u horen, wan neer u om 10.15 uur afstemt op de NDR, 309 m. Voor u spelen Wilhelm Neuhaus en Gemot Kahl. Programma voor morgen DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1961 Hilversum 1, Nws 7.15 Gram weging 8.44 Nws 8.18 Gram 8.50 V d 9.35 Waterst 9 40 V d jeugd. NCRV: Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram. KRO 11.00 V d zieken 1145 Gewijde muz 12 00 Middagklok-noodkllok 12.04 Gram 12 25 Wii van het land I2.an T-and- h meded 13.15 Zot 10.00 jzer 13.20 Grai JHMV 4.30 Gram 15.30 Gram 16.00 in de Bijbel 16.20 Piano a 6.45 Gram 17.00 V d jeugd 1 gitaar iade ork, kor 21.10 •nningen in Zuid-Afrïka.' „iI^ïu,z 22-tw KeI"korgelconc de n IrI„I m Q S iT 22 40 Av°IKioVer- Boekbespr 23.00 Omr ork en hobo 23.4a Gram 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s AVRO* 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO" 7 50 ?W°cV-mnS dAVRO: 8n°° Nws 815 Gram H.W Gyrn V d vrouw 9 10 De prnent, 15 Gram 9.40 «„I,.,;/' ?r-°?nt! '.50 V d kieuti zing 21.30 Lie) 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram „..„re ',r'.1100 11.11 nerork en solisten 11 05 Merkwaardige tl;*"™ if" Orgelspel 12.30 Land- Nw. Et?* 1233 UcM« 13°° ÓS'rL? F™ 13 23 Be.rn.bcr Ttroolse muz i4.00 Sopraan en nian« i 14.+ huis 16.11 Dier in 15.00 Piar Gram 16.25 Voc n.°0 V d jeugd 17.: 18.15 oken brief 19.00 Discolai latje 20 00 Nws 20.05 Om hoorspel 22.30. Nw Pauze i ±21.20) Filmkritiel

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7