SAHARA: BON moderne tijd in opmars WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1961 AARDOLIE EN AARDGAS GAAN GROOTSTE WOESTIJN- GEBIED DER AARDE DOMINEREN ERGENS midden in de Sahara liep een man vergenoegd op zijn sandalen over de oneindige zand vlakte. Hij droeg een zwembroekje en had een kleurige haddoek losjes over de schouder. De zon gloeide zinderend op het zand en heel in de verte naderden enkele stippen. Het bleken drie Toearegs te zijn, die toen ze de man in de zwembroek in het oog kregen, hun snelle Arabische paarden tot spoed aanzetten, om die wandelaar eens van dichtbij te be kijken. De man stak joviaal zijn arm op en glimlachte, toen hij tijdens het passeren opmerkte: „Lekker breed strandje, hè In deze anekdote zit eigenlijk de hele misvatting opgesloten over dat enorm grote gebied: de Sahara, de Noordafri- kaanse woestijn die voldoende opper- vlakte heeft om vier-vijfde deel van Europa te bedekken. Want de Sahara is géén eindeloze, onafzienbare, gele, gladde zandvlakte, met hier en daar een oase. Zeker, er zijn wel grote stukken die precies zijn, maar het overgrote deel is ders. En in dat immens grote gebied negen miljoen vierkante kilometer heeft in het laatste decennium merkwaardige ontmoeting plaatsgehad. Daar ln de Sahara hebben de n> denstammen die er van oudsher hun zwervend leven hebben gesleten, de moderne „zwerfstammen" ontmoet: de groepen prospectors van de aardolie- maatschappijen, de geologen die naai mineralen zoeken, de voorposten van moderniserende industrialisatie in op- Die modernisering voltrekt zich uiterst snel. In de Tweede Wereldoor log werd de zaradwoestenij als een nut teloze, witte vlek op de kaart van Afri ka gezien. Nog in het begin van de jaren vijftig bestond er groot ongeloof, als er gesproken werd over de minerale rijk dommen die hier onder de golvende onvruchtbare bodem verborgen moesten De moderne tijd en de eeuwenoude levenswijk zijn hier op deze beide foto's frappant geïllustreerd. Aan de ene kant gaat het leven van de nomadenstammen en van de oasebetooners, zoals het al van oudsher is verlopen. De markt, waar de dromedarissen van de ene eigenaar naar de andere gaan, is voor hun bestaan bijzonder belangrijk en aan de andere kant is er de seismische boormeester van een der oliemaatschap pijen, die ver onder de zandbodem een k-leine lading dynamiet tot ontploffing brengt en aan de trillingen op zijn apparatuur kan zien, of de bodem rijk is aan olie. Maar in tien jaar tijds bleken niet alleen grote aardolielagen aanwezig te zijn, doah eveneens een aardgaspotentieel, voor de voorziening van grote de- zan Europa zou kunnen worden ge bruikt. En verder is er ijzer, koper, ura nium, nikkel, diamant, steenkolen, lood, zink, mangaan. De bodem van de Sahara is rijk. Is het daarom wonder dat dit Noord- afrikaanse woestijngebied een sleutel positie is gaan innemen op het poli tieke sdhaakbord? Een sdhijnbaar waar deloze pion kreeg de kracht van een ko ning. Vooral de Fransen, die zolang het overgrote deel van de Sahara hebben gedomineerd en gecontroleerd, hebbea het er bijzon-der moeilijk. Als de conferentie tussen Frankrijk en Algerije, die van het idyllische plaatsje Evlan aan het Meer van Ge neve een zwaar bewaakte vesting heeft gemaakt, zal kunnen worden hervat, dan zal het woord „Sahara" vele ma len en in vele toonaarden bü de be sprekingen vallen. MOEILIJKHEDEN De Sahara industrialiseert. Nu nog met mate, want er zijn nog legio n lijkheden te overwinnen. Daar is voorbeeld het probleem van het trans port van de rijkdommen, Aard(gaslei- dingen zullen onder de Middellandse Zee door (of hoe dan ook) het kostbare gas naar Frankrijk moeten laten vloei en. De aardolie moet eveneens op zo economisch mogelijke wijze worden vervoerd. De barre omstandigheden waaronder de exploitatie moet geschie den houden nu r.og de massale aanpak van het project „Sahara" tegen. Nu nog, want nog niet 20 lang geleden was een bijzondere prestatie om met eer der voertuig dan de kameel de woestijn door te trekken. De ontwikkeling van de moderne transportmiddelen (met Creatie van industriecentra is géén fata-morgana voertuigen die speciaal voor woestijn gebieden worden gebouwd), de moge lijkheid om voedingsmiddelen te conser veren de moderne methoden van wegen bouw, de gemechaniseerde mijnbouw, de ontwikkeling van de ludhtvaart, de airconditioning en vele andere techni sche hulpmiddelen, zullen de openleg ging van de Sahara verhaasten. De creatie van grote industriecentra ln de woestijn ls voor de deskundigen al lang geen fata-morgana meer. De auto en het vliegtuig zijn de plaats van de dromedaris gaan innemen. Het welslagen van de gigantisch? onderneming om van de dorre woester een welvarend gebied te maken hann af van vele geschakeerde factoren. Het benodigde kapitaal (een dulze lingwekkend bedrag dat niet bjj benade ring te schatten is) zal niet uitsluitend door de elf landen die thans tezamen dc Sahara „bezitten" kunnen worden gefourneerd. Dat is een onmogelijkheid Het kapitaal zal van buitenaf moeten komen. Er zal een bereidheid moeten zijn om samen te werken teneinde het project dit ogenblik alleen over de aardolie en het aardgas. ,De totale olie-produktie in de Sahara wordt voor 1962 op 55 miljoen ton ge raamd, waarvan Algerije 30 miljoen ton Libye 25 miljoen ton zal leveren. Na 1962 zal dit kwantum aanzienlijk hoger en wellicht in volgende jaren nog stijgen. Aangezien de Sahara zelf deze olie niet kan verwerken en Frankrijk hiervan slechts een betrekkelijk klein gedeelte zal kunnen afnemen, zal na 1962 een aanzienlijke hoeveelheid in an dere landen moeten worden afgezet. Die afzet zal weer moeilijkheden met zich meebrengen. Immers de olie zal moeten worden afgezet op een markt, die reeds over CIJFERS Hieronder volgt een opsomming de landen, die tezamen het Sahara-ge- bied vormen. Tussen haakjes zijn d* cijfers geplaatst van het deel, dat kelijk in de woestijn is gelegen. Algerije heeft een totale oppervlakte van 2.832.000 km2 en daarvan ligt 2.170.000 km2 in dl Sahara. Marokko 410.000 km2 (20.000) Spaans West Afrika 268 000 (268.000) Mauretame 1.086.000, (75.000); Mali 1.204.000 500.000); Niger 1.189.000 (540.000); Tsjaad 1.284.000 (600.000); de Soedan 2.505.000 (1.100.000); Egypte 1.000.000 (900.000); Libye 1.760.000 (1.500.000); Tunesië 125.000 (30.000) Een zeer heterogeen gezelschap dus, met sterfc uiteenlopende belangen, Nieuwe republieken, en b.v. Egypte, dat weinig zal voelen voor een Wester se dominering van het woestijngebied. Het probleem van de arbeidsvoorzie ning zal bij de ontwikkeling van de woestijn een zeer voorname rol gaan spelen. Tijdelijke arbeidskrachten zul len in de exploitatiegebieden een woon plaats moeten vinden en met 'de hulp van het moderne technisch vernuft zul- 'en die streken „leefbaar" moeten len gemaakt voor de Europeanen, dl* de exploratie leiden Het onderzoek naar aardolie en aard gas door verschillende maatschappijen is reeds een uiterst kostbare geschiede nis door de uiterst hoge kosten die iedfr re mankracht daar vergt. En toch gelooft men in de ongekende mogelijkheden. Zekerheid heeft mei verzadigd is door de leveranties uit het Midden-Oosten en Venezuela, terwijl ook de Sowjetunle pogingen doet om vla handelsovereenkomsten de afnam* olie uit hun gebied te bewerk stelligen. Eventuele leveranties van Sahara-olle zullen dan ook vermoedelijk ten kost* moeten gaan van de invoer uit het Mid den-Oosten, hetgeen zeker de nodige po litieke en eoonomisohe moeilijkheden zal opleveren, gezien de verbonden van dit gebied met het Westen, juist door d* Het is dan ook waarschijnlijk, dat de Sahara-gebieden voor de afzet van hun olie zeker niet behoeven te rekenen op de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië, gezien hun belangen in het Mid den-Oosten en Venezuela. Weliswaar zou de Sahara-olie door haar hoge benzinegehalte uiterst geschikt zijn om in de Verenigde Staten te wor den afgezet, maar de eerdergenoemde belangen van de Amerikanen in het Mid den-Oosten zullen een beletsel vormen voor de imvoer van de Sahaira-oflie in de V.S. Amerika heeft dan ook reeds duidelijk gemaakt, dat de olie uit d* Sahara voor Europa bestemd is. Frankrijk zal de sterke monopolie positie van de oliemaatschappijen moe ten doorbreken en de E.E.G.-landen voor de Sahara-olie trachten te win- Overigens hebben diezelfde grote maatschappijen wel degelijk het grote belang van de Sahara ingezien en zij hebben bij het bodemonderzoek een zeer belangrijke vinger in de pap. De Koninklijke/Shell bijvoorbeeld is voor hoge percentages geïnteresseerd bij d* exploratie ln Algerije OMMEKEER Belangrijk wordt evenwel nog de vondst van de ontzaglijk grote hoeveel heden aardgas geacht. Sommigen deD- ken zelfs, dat het aardgas uif de Sahara ommekeer in de Europese energie voorziening teweeg zou kunnen bren gen. Het transport over de Middellandse Zee is in dit opzicht een heet hangijzer. Men denkt aan de mogelijkheid om het gas ter plaatse in elektrische energie om te zetten en dan als gelijkstroom via onderzeese kabels naar Frankrijk to transporteren. Dit zou grote investerin gen vergen. Men denkt ook aan de bouw van een fabriek in Oran, die het gas vloeibaar zou moeten maken, wa het transport met tankers zou kunnen geschieden. Men geeft ten slotte veel voor het denkbeeld om pijpleidingen onder de Middellandse Zee te leggen, hetgeen het meest economische transport zou Zo leven nog vandaag de Toearegs in tenten in de woestijn. In snel verplaatsbare tenten. Dit interessante schouwspel is een onderdeel van de boeiende tentoonstelling over de Sahara, die tot 29 oktober a.s. in het Tropenmuseum te Amsterdam te zien is. De exploitabele hoeveelheden aard gas worden op 800-1000 miljard kubie ke meter geraamd, en op vele plaatsen wordt het reeds gewonnen. LANDSCHAP Na de anekdote over die man in de zwembroek zijn we wel heel erg afge dwaald van ons chapiter. We zouden toen hebben moeten vertellen, hoe het landschap van de Sahara er uitziet. Dit nu, vertoont een grote verscheidenheid, In het noorden vindt men de kale zand duinen. van roodbruin kwarts. Naar het zuiden gaan deze duinen over in hogere heuvels en steenvelden, met daartussen door kiezelvlakten. Dan zijn er de rest- bergen van een vroeger berglandschap. Deze restbergen zijn door klimatologi sche invloeden „versleten". Het is dus zo. dat de Sahara cén grote zand vlakte is. „Slechts" iets minder dan derde deel bestaat uit zand. De grote hitte en de grote droogte gaan ln de woestijn hand in hand. D* jull-temperaturcn in het Zuiden komen een stuk boven de 50 graden Celslns op bet heetst van de dag. OASES oases die veelal de pleisterplaat sen zijn op de oude karavaanwegen, zijn de middelpunten van handel en ver keer voor de ongeveer anderhalf mil- mensen, die dit woestijngebied tot woonplaats hebben. De nomaden zijn de gehele Sahara verspreid. En tus sen de stammen zijn de sociale en poli tieke verschillen bijzonder groot. Som mige stammen leven uiterst primitief en kennen geen grote sociale en politiek* organisaties dan hun kleine familie- groepjes De grootste nomadenstammen zijn die van de Toeregs, dan zijn er Tibboe en de Moren. Zij leven van teelt en domineren vaak over de bewo ners der oasen, die hun deel van de da del-oogsten (hèt hoofdvoedsel) aan d# nomaden moeten afstaan. In het Konink lijk Instituut voor de Tropen in Amster dam (dat ons de gegevens en de foto'» voor dit artikel welwillend ter beschik king stelde) is op het ogenblik een bij zonder interessante tentoonstelling t« zien over het leven van de mensen in deze onmetelijke zandwoestijn. Wie op een warme dag als die, waarop wij dit verhaal schreven, zich eens werkelijk in de woestijn wil wanen, zou eens snipperdag kunnen besteden aan dei* boeiende expositie over een land in be weging. Want niet alleen de zandbergen van de Sahara wandelen, maar hier ia de moderne tijd in opmar». Waar eens de honger, de dorst, d« wind en de dood regeerden (en dat nog doen) zullen straks de rijkdommen de bodem worden ontworsteld. En de autochtone bevolking zal niet lang ach terblijven bij deze ontwikkeling, expositie ln het Tropenmuseum duurt tot 29 oktober a®. Zaak van diefstal in benzinestation is aangehouden In de nacht van 9 op 10 mei vervoegden zich aan een benzinestation te Wasse naar twee jongelieden, die de bediend» weglokten van het station het de mede deling, dat hun auto enkele meters ver der defect stond. Terwijl de bediende zich even verwij- derde, maakte een derde jongeman van de gelegenheid gebruik om de geldtai met plm. f 1800 te stelen. Doordat één van de jongelieden vroeger aan het ben zinestation werkzaam was geweest, lukt» het al vrij spoedig de daders op te sporen. De rechtbank heeft gisteren de zaak tegen de 32-jarige autospuiter J. H. F. D. en de 23-jarige koopman A. H. H. B. te gen wie vorige week 10 maanden gevan. genisstraf met aftrek van preventief wal geëist, verwezen naar de rechter-com- missaris voor 'n rapport over verdachten,! welk rapport voor 1 november moet wor den ingeleverd. De zaak tegen de derde verdachte, de 21-jarige vertegenwoordiger W. M. C. S. was reeds eerder door de rechtbank aan gehouden. Als drukwerk in open envelop verzenden. Aan de Administratie van de Nieuwe Leidsche Courant Steenstraat 37 - Leiden TIP-PARADE wordt ook in de vakantie dagelijks verzonden. 136 bladzijden boordevol bijzonder bruikbare wenken voor keuken, kleding, vlekken, schoonheidsverzorging, etikette, knutselen, enz. Weet je al dat ik naar de AB ga Henk is al een jaar bij de AB en hij vertelde me, dat hij het erg naar zijn zin heeft. Dat heb ik In mijn oren geknoopt en ik ben naar de personeel- chef gegaan toen ik mijn HBS-diploma ook in mijn zak had. Hij vertelde me wat je daar kunt bereiken als je vooruit wilt en dat is niet mis, want ze kiezen de chefs bijna allemaal uit de jongelui die zo van school bij de Bank zijn gekomen. Het werk lijkt me erg interessant en Zaterdags heb je vrij. Fijn om te roeien. Natuurlijk heb ik het aange nomen. Na de vakantie ga ik beginnen. De Amsterdamsche Bank biedt jongelui, die een positie willen opbouwen, alle gelegenheid. Voor HBS-ers en gymnasiasten is er een speciale oplei ding in Amsterdam en Rotterdam, waarbij alle facetten van het bankwezen worden behandeld. Wie niet in deze plaatsen woont, krijgt een tege moetkoming in de pension- en reiskosten. Studie resultaten worden beloond met een studiebeloning of een salarisverhoging. Bij de AB krijgt iedereen boven zijn salaris een jaarlijkse gratificatie. Boven dien is er een aantrekkelijke huwelijksspaarrege ling en een premievrij pensioen. Solliciteer ook eens bij de Afdeling Personeel- zaken. Herengracht 595, Amsterdam. Schriftelijk of mondeling na telefonische afspraak. Telefoon 020-21 21 21. AMSTERDAMSCHE BANK Ten kantore van de COÖP. BOERENLEENBANK, RAIFFEISENBANK te ALPHEN AAN DEN RIJN kunnen enkele KANTOORBEDIENDEN 1 1 De Psych. Int. „Vogelenzang" te Bennebroek (bij Haarlem) Geplaatst kunnen worden: Leerling-Verpleegsters en Verplegers van christelijke levensopvatting, 17 jaar en ouder, ter opleiding voor het dipl. Zieken verpleging B. De nieuwe cursus begint l september. 1 inlichtingen te richten aan de N.V. v.h. L. E. Nieuwenhuizen kunnen geplaatst worden: VROUWEN, MEISJES en JONGENS VOOR DE SNIJBONENMOLENS (Ook Vakantiegangers komen in aanmerking). Aanmelden bij de portier, Morsweg 60, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 6