TUBES m Met succes bereiding van zoet water uit zeewater Duyvis >P In T1 reenort is Minder orders voor de Westduitse industrie Kunnen insekten horen? In Freeport is men tevreden Veiliger ruimtevaart na onderzoek maan ju welen Vorming van meisje lot taak in het gezin SANDWICH SPREAD! NU 00K IN ,a <1 Jja, ee»t &an£e hy, 1961 5 variatii eeltuin tits aai legeven e routi Alphei ïligio aan dei DELFTSE ADJUDANT Naar aanleiding van het antwoord op eerder aan de minister van binnenlandse zaken gestelde schriftelijke vragen, vraagt de heer Scheps (soc.) of uit dat antwoord mag worden afgeleid, dat tegen de adjudant van gemeentepolitie J. L. B. te Delft generlei klacht werd ingediend bij een tribunaal of enige instantie van zuivering van de politie? Is de minister bereid, het dossier inzake de adjudant voor de Kamer ter vertrouwelijke inzage te leggen? vraagt de heer Scheps. TERUGKEER AMBONEZEN De heer Scheps heeft de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé vragen gesteld over de terugkeer van Ambonezen naar Indonesië. Hy vraagt onder meer of men moet aannemen, dat de 6 gezinnen, samen 41 Ambonezen, die, op eigen verzoek, op kosten van de Nederlandse regering naar Indonesië zijn teruggebracht, nu verblijf houden in de jeugdgevangenis te Tangerang en of het verblijf daarin te beschouwen is als een vorm van internering of gevangenschap. Ook stelt hij de vraag of de minister kan meedelen waarom de leiders van deze groep, met name de hoofdleider de heer Siwalette, tot op heden in Nederland zijn achtergebleven, terwijl het toch in de rede ligt, zo stelt de heer Scheps, dat leiders vooropgaan, althans niet achterblijven. Welk bedrag is aan de overtocht van de groepen Ambonezen reeds uitgegeven?, zo vraagt hij verder en hij informeert of de minister meent, dat met het terugbrengen van de Ambonezen moet worden doorgegaan. TERUGKEER UIT AUSTRALIË Het communistische Tweede-Kamerlid Borst heeft de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van financiën gevraagd, of zij bereid zijn de kosten van de repatriëring van Nederlandse emigranten in Australië, die in zorgelijke toestand verkeren en naar het- vaderland wensen terug te gaan, door het rijk te laten dragen. Hij wijst er op, dat dit ook is gebeurd met enkele groepen Ambonezen, die op kosten van de Nederlandse regering naar Nederland zijn gekomen en nu ook op kosten van de regering naar hun vaderland zijn teruggekeerd. Hij stelt ook de vraag of de ministers niet menen dat de in opdracht van de regering gevoerde propaganda destijds in aanzienlijke mate heeft bijgedragen aan het tot stand komen van het besluit van deze Neder landers om naar Australië te emigreren. [Voorsprong van V.S.| bij atoomduikboten I De Amerikaanse onderminister van marine Paul B. Fay Jr. heeft gisteren de Russische beweringen van de hand gewezen, dat de Sowjetunie op het ge- bied van atoomduikboten een voor- i sprong zou hebben op de Verenigde Staten. Hij zei dit ter gelegenheid van de I indienststelling van de nieuwste I atoomduikboot, de met polarisraketten uitgeruste Ethan Allen. Hij zei, niet te twijfelen aan de Rus sische verklaring dat de Sowjetunie beschikt over 400 tot 450 duikboten, maar de meeste hiervan zouden een conventionele electrische aandrijving hebben met dieselgeneratoren. De Russen hebben onlangs voor Le ningrad een grote vlootschouw gehou den, maar daarbij zijn geen atoom- duikboten getoond. Fay zei ook, dat het bouwprogram ma voor atoomduikboten van de Ame rikaanse marine elastisch is en zo nodig kan worden uitgebreid. De Ethan Allen is de eerste van een nieuwe serie atoomduikboten en kan met 16 polarisraketten worden uitgerust. De kiel van de Ethan Allen is 23 maanden geleden gelegd. Het vaartuig meet 6.900 ton en is 125 me ter lang. De correspondent van het Westduit se blad Frankfurter Rundschau in Mos kou Botho Kirsch, is uitgewezen Hij wordt beschuldigd van ..het systema tisch belasteren van vooraanstaande personen en van het in een onjuist dag licht stellen van de sowjetpolitiek" te duur ien van ae sowjeipouueK Installaties zijn echter nog uuiu Ierland heeft hij ons toch blijkbaar niet ten onrechte de naam van een land waar alle depressies vandaan komen. Gisteren althanstoen het Engelse Koninklijke gezin er arriveerde voor een +weednaas be zoek, regende het pijpestelem De Vorstir stopte aan land (geholpen door een matroos en de goeverneui vi n Noi- u vVa/ce- hurst) gehuld in een cape ca verscholen onder een paraplu. als ge elkaar, i, E. M. ting Le wagen Rijn bc RU i gehot uin Ro H Het 100 Hakkeb tiank) togewaa idigden Ontspanning in de conjunctuur Volgens het overzicht voor juli van de Westduitse Bundesbank is er een ontspanning ingetreden in de conjunctuur van West-Duits- land, hetgeen onder meer blijkt uit een vermindering der orders bij de industrie. De centrale bank ■ij meent dat hiermede dc voorwaar- Vergt den zijn geschapen voor een gelei delijke vermindering van de te grote vraag. De herwaardering van de mark met vijf procent heeft geleid tot een ver zwakking van de Westduitse exportbe- weging en in grote delen van het West- Koude duitse bedrijfsleven is een sterkere con- ;tus te currentie van het buitenland vast te v Veren stellen. Desondanks bestaat er op de tergemelWestduitse arbeidsmarkt nog steeds eent uitgesproken tekort aan arbeidskrach- j ten. vooral in het bouwbedrijf. Hierdoor vermindert de kwaliteit der bouwpres-l taties en worden de prijzen in het bouw- bedrijf omhoog gedreven. Volgens het overzicht der bank is het iet erg waarschijnlijk dat de verhoging >an het nominale inkomen in dit jaar ten achter zal blijven bij die van 1960, mming voor it sUblIUtrtac dor pril- zen ongunstig moet worden genoemd. De loon- en salarisverhogingen welke de, stijging der produktlviteit te boven gaan drijven dc prijzen omhoog, aldus het overzicht- Afgezien van enige landbouwproduk- onafgebroken waren gestegen. Het prijs indexcijfer voor de totale kosten van levensonderhoud in West-Duitsland was in juni 1.4 procent hoger dan in maart. Hierbij stegen de kosten voor voeding met ongeveer 3 procent, terwijl de prij zen voor de overige goederen en diensten met 0-4 procent stegen. HET ZOETE WATER, dat sinds kort onder auspiciën van de Amerikaanse regering bereid wordt uit de zilte Golf van Mexi co, is weer een stap in de goede richting om het ideaal te verwe zenlijken, dat overal ter wereld zuiver zoet water in overvloed beschikbaar zal zijn. Het ziet er echter nog niet naar uit, dat dit ideaal in de zeer nabije toekomst bereikt zal worden, want het be reiden van drinkwater uit zee water is nog zo duur, dat de over heid voor een groot deel moet bijspringen in de bedrijfskosten van de benodigde installaties. De inwoners van Freeport (Texas), die het uit zee gewonnen water als drinkwater gebruiken, zijn er goed over te spreken. De plaatselijke in dustrie maakt er eveneens gebruik van. Naarmate de tijd verstrijkt zal het kostenprobleem, naar men ver wacht, minder moeilijkheden opleve ren. De installatie te Freeport de eer ste op het Amerikaanse vasteland functioneert volgens het condensatiebe- ginsel. Het zoute water wordt omgezet in stoom, die na condensatie zoutloos water oplevert. De installatie is berekend op ee duktie van 3.700.000 liter per dag, onlangs in gebruik genomen door de Amerikaanse president Kennedy, die op het Witte Huis in Washington op een knop drukte, waardoor het zoete water de tweeduims pijpleiding binnenstroom de. De president gaf als zijn persoonlijke mening te kennen, dat voor 1970 zoet water, uit zee gewonnen, een economisch rendabel produkt zou zijn. BELANGRIJK Kennedy noemde de winning van zoet water uit zeewater belangrijker dan enige andere wetenschappelijke onderneming. Zijn hoop is erop ge vestigd dat de mens eens in staat zal zijn, zich tegen een redelijke prijs te voorzien van het zoete water dat hij nodig heeft. A. St ten was de prijsontwikkeling Wesl- Duitsland volgens de Bundesbank de Zuylet laatste maanden tamelijk kalm. De pro- :haddele ducentenprijzen voor industriële produk- ,utN. len gaven in het tweede kwartaal zelfs ej pen daling te zien van 0.2 procent, na- J Kroiï z'ï 'n de afgelopen twee jaar vrijwel Zuylen T E E; -tSBU FOON n een ziekenhuis te Locarno (Zwit- •land) is gisteren overleden de 34-ia- „e mevrouw Trientje Buiter uit Gro- lingen. Zij had vorige week ernstige >randwonden opgelopen bij een ontplof ing van een petroleumvergasser op een kampeerterrein te Brissago. Zij kampeerde met haar echtgenoot 'P 27 juli te Brissago toen het ongeluk ^gebeurde. Het vierjarig dochtertje Ma- overleed zondag in het ziekenhuis Locarno. De vader en het tweede ünd lijn herstellende. 669) Vandaag zouden we de vraag aan de orde stellen of er insekten zün die kunnen horen, maar het zou ons niet verbazen indien u na lezing van onderstaande regels hierover nog steeds In het onzekere verkeert. Want de kwestie is werkelijk niet eenvoudig en de wetenschap moet zich voorals nog van een definitief oordeel ont houden. Geluid bestaat als trillingen, maar indien een insekt bepaalde tril lingen kan waarne men, worden die trillingen dan ge- hoord? Daar gaat gaat het om. Bij ons oordeel of insekten over ge- boorzin beschikken, zouden we kunnen afgaan op de bouw van de organen, waarmee de trillingen worden opge vangen. Er kan dan onderscheid wor den gemaakt tussen bewegingontvan gers en drukontvangers. Beweging- ontvangers zijn bü de insekten lan ge. bewegelijke haren, die door tril ling van luchtdeeltjes worden aan gesproken en als het ware mee-reso- neren, waardoor zelfs de waarneming van zeer hoge frequenties mogelijk wordt. Drukontvangers daarentegen re gistreren drukschommelingen door middel van een membraan of trom melvlies, dat in verbinding staat met een reeks zintuigorgaantjes. Krekels en sabelsprinkhanen hebben dergelij ke membranen in de voorschenen, maar bij de veldsprinkhanen. cicaden en sommige vlinders ligt dit orgaan in de basis van het achterlijf. Het is verleidelijk de bewegings ontvangers als de organen voor het gevoel (overeenkomstig de term „voelsprieten") te beschouwen en de drukontvangers als het appa raat voor de gchoorzin aan te mer- TOCH IS HET ZO! ken (omdat we immers bü onszelf het trommelvlies aanwezig weten). Hoewel velen een dergelijke Indeling maken en gchoorzin toeschrijven aan genoemde krekels en sprinkhanen die zeer duidelijk op bepaalde tril lingen (tonen) blijken te reageren, voeren anderen daarentegen aan dat sommige nachtvlinders die over de volmaaktste membraan-ontvangers beschikken nooit een enkele blijk van gchoorzin hebben gegeven, omdat zij op alle geluiden (trillingen! op pre cies dezelfde wijze reageren. We kun nen ons dan ook uiet onttrekken aan de indruk dat het dergelijke gevallen niet dient om te horen, maar om te waarschuwen voor naderende geva ren. Bovendien, wat heeft het horen voor zin bü deze dieren, bü wie het niet gaat om het geluid als zodanig, maar uitsluitend om de trillingen. In dien zij die trillingen met de gevoels- ziutuigen kunnen waarnemen, moet toch aan alle levensnoodzaak zyn vol daan? Deze overwegingen voeren tot het standpunt dat de zgn. gehoor organen by insekten niet de gehoor- zin dienen, maar de tastzin. Hiertegen wordt echter weer de veronderstelling opgeworpen, dat in sekten die geluiden voortbrengen, toch ook in staat moeten zijn de ge luiden van hun soortgenoten te hó ren, anders zou de muziek die het mannetje maakt om het wyfje na- derbü te lokken, volmaakt zinloos zün. Uit deze tegenwerping blijkt hoe geweldig eenzydig wij, mensen, de levensverschynselen zien. volgende keer! ijke dollar per duizend gallons of een gulden per kubieke meter, en er is zo onge veer anderhalf miljoen dollar geïnves teerd voordat de installatie in gebruik kon worden genomen. De gemiddelde waterprijs in de Noordamerikaanse steden is 25 dollars- cent per 1.000 gallons, hetgeen ruwweg neerkomt op een kwartje per kubieke meter. Het „kunstwater" is dus vier maal zo duur. maar de Amerikaanse autoriteiten verwachten dat de thans in Freeport toegepaste methode over en kele jaren als verouderd zal worden beschouwd. Volgens de wetenschappelijke staf van de zoetwaterinstallatie is het produkt van deze „fabriek" zuiverder dan het meeste water dat op het ogenblik in de grote steden door de waterleidingmaat schappijen wordt geleverd. Het water te Freeport wordt bereid in twaalf verdampers, waarin het in gepompte zeewater bij ongeveer 120 graden Celsius wordt gedistilleerd. De ontwijkende damp wordt door afkoeling gecondenseerd tot zoet water. Dit wordt afgenomen door de Dow Che mical Company en door de waterlei dingmaatschappij van Freeport. DE HELFT Van de 3.700.000 liter per dag die de installatie in de toekomst zal gaan le veren, zal de gemeente Freeport de helft afnemen tegen de prijs van twintig dol larcent per 1000 gallons. Dit water maakt een reis van drie kilometer door een zesduims pijpleiding. De Dow Che mical Company koopt de andere helft voor dertig dollarcent per duizend gal lons. Het verschil tussen deze opbrengst en de geschatte kostprijs van één dol lar zal door de federale overheid wor den bijgepast. Het rendement in Freeport is guns tig in vergelijking met dat van de in stallatie die tot nu toe als de meest efficiënte ter wereld werd beschouwd die op Aruba in de Nederlandse Antillen. Daar kost het produkt naar schatting 1.75 gulden per kubieke me ter tegen 96 cent tot 1.06 gulden in Freeport. Stuart Udall. de Amerikaanse minis ter van binnenlandse zaken, verklaarde naar aanleiding van deze vergelijking dat naar zijn overtuiging door derge lijke procédé's nog eens het grootste deel van 's werelds dorre streken van water zal kunnen worden voorzien. Amerikaanse natuurkundigen menen TVTIEUWE bestudering van „puin" dat van de maan op de aarde is gevallen, zal naar de mening van Amerikaanse natuurkundigen de geleerden wellicht helpen veiliger ruimteschepen te bouwen. Dr. Dean R. Chapman van de nationale dienst voor lucht- en ruimtevaart (NASA) zei dit in een beschrijving van een nieuw wetenschappelijk onderzoek van „tektieten" glas achtige, op juwelen gelijkende, sub stanties, die, naar Chapman mede deelde, in de oertijd van de maan op de aarde zijn gevallen tenge volge van botsingen van meteo ren met het oppervlak van de maan. Chapman zei een en ander in een rede bij de opening van een twee- weekse conferentie van Amerikaanse en Canadese ruimtegeleerden, die zich bezighouden met wetenschappelijk onderzoek ten behoeve van de Ameri kaanse en Canadese landsverdediging. Hij deelde mede, dat de nieuwe be vindingen sommige oudere theorieën volgens welke de tektieten op aarde zouden zijn ontstaan of uit de ruimte ver buiten het zonnestelsel afkomstig zouden zijn, uitschakelen. Hij verklaarde dat het werk een beter begrip heeft opgeleverd van glasachtige materialen, die reeds worden gebruikt als hitteschilden voor ruimtevoertuigen zoals de capsules voor de sterrenvaarders van het plan Mercurius. en misschien zal leiden tot verbeterde schilden voor maan- en andere bemande ruimteschepen van de toekomst. Chapman deelde mede, dat geleerden Jongen viel twintig nieter - ongedeerd Over Londen en het zuiden van En geland heeft gisteren een storm gewoed, waardoor twee personen om het leven zijn gekomen en verscheidene personen zijn gewond. In een groot gebied werd schade aangericht. Gevallen bomen blokkeerden wegen en belemmerden het treinverkeer. Honder den passagiers van Kanaalboten kwamen met aanzienlijke vertraging in Engeland Te Tilbury aan de Theemsmonding stortte een in aanbouw zijnde houtloods in door de wind. Een arbeider kwam om het leven. In Londen blies een windstoot van 80 km per uur een driejarig jongetje van een plat dak. liet kind viel twintig me ter lager op de kap van een passerende auto en werd slechts licht gewond. van de N.A.S.A. in het laboratorium te Ames door bevroren chemicaliën bloot te stellen aan hoge snelheden en hitte in windtunnels de uit- en inwendige bouw van in Australië, de Philippijnen, Java. Tsjechoslowakije en Texas gevonden tek tieten hebben nagebootst. Het wetenschappelijk onderzoek heeft uitgewezen, dat natuurlijke tektieten in grootte variërend van een hagelkorrel tot de vuist van een man overblijfse len zijn van grotere voorwerpen, die met snelheden van ruim elf kilometer per seconde in de atmosfeer van de aarde zijn terechtgekomen en bij temperaturen tot 5000 graden Fahrenheit gedeeltelijk zijn verdampt. De proeven hebben af doende aangetoond, zei hij, dat de snel de baan van de tektieten zodanig heid e zijn geweest, dat zij slechts a afkomstig kunnen zijn. de r GEZIN vormt de kern van perr ons maatschappelijk bestel. landelijke organisaties, res pectievelijk de Nationale Stichting Ma- Amabilisscholen en het Nationaal het on En al is de man volgens de wet Centrum Vorming Bedrijfsjeugd Ver- iii 7 7 meldenswaard is, dat deze landelijke hoofd van het gezin, een bepa- stichtingen in I960 samen het 10-jarig ling die overigens sedert de wets- bestaan hebben kunnen vieren in één wijziging van 19SS geen enkele *n juridische betekenis meer heeft, worden in het algemeen gegeven in de vrouw was en is de spil ervan. Op haar toch rust voor een zeer kunnen zij in bedrijfstijd worden gc- groot deel de opvoeding der kin- houden, gedurende een halve dag per deren. Zij heeft de zorg voor voeding, woning en kleding. Wellicht is de taak van de vrouw in het gezin door de eeuwen heen in we zen dezelfde gebleven, maar de eisen, die haar worden gesteld om deze taak week. Het programma omvat: geestelijk- zedelijke vorming, naaien, koken, huis houdelijke vakken, handenarbeid, sport en spel. De overheid heeft van de aanvang af haar belangstelling ge toond en is al spoedig overgegaan tot helaas niet volledige subsidiëring- de maatschappij te vervullen, zijn Momenteel zijn er 291 plaatselijke of sterk veranderd. Vroeger was de huisvrouw een zorgende figuur; tegenwoordig haar gevraagd, dat regionale instituten, die in totaal i ooral 30.000 cursisten tellen. Waarschijnlijk zal het op den duur komen tot een wettelijke partiële vor- heeft verwijderd, zodat de meer dan vroeger de leiding heeft en verantwoordelijk is voor de goede gang van zaken. uitgevaardigd voor meisjes jonger dan 15 jaar, in winkels en fabrieken. Wel kan een bedrijf op gronden van be- drijfsbelang ontheffing hiervan krij- Daarbij komt, dat de samenleving gen, doch alleen indien het meisje „i- ingrijpender daarbij in werktijd enderwijs ontvangt volgens leerlingstelsel of een Zonne bloemcursus of Mater Amabilisscbool volgt. zich steeds sneller wijzigt, waardoor geheel andere de opvoeding der kinderen den gesteld. Geheel afgeschei den hiervan geeft de snelle ontwik keling van het ba sisonderwijs en de beroepsopleidin gen voor meisjes aanleiding tot de vraag of daarbij wel voldoende re kening wordt ge houden met haar taak als huisvrouw. Teneinde inzicht daarin te krijgen en zo nodig het ne men van maatre gelen te stimule ren, heeft de Na tionale Vrouwen raad van Neder land in 1956 een het geroepen. samengesteld afgevaardigden de Nederlandse DE SCHRIJFSTER Mevrouw mr. J. Fokkema-van Gent werd geboren in een Bra bants dorp. In 1938 werd ze te Leiden ingeschreven aan de ju ridische faculteit en studeerde daar tengevolge van de oorlog pas in 1946 af. Vervolgens was zij advocaat te Brcukclen en se dert 1952 is zij dit te Culemborg. Bij wijze van vrijetijdsbesteding is zij o.m. presidente van de Vrouwenraad Utrecht en van de Culemborgse Stichting voor het Zonnebloemwerk. De heeft dan ook ge meend, dat aan da groep meisjes, werkzaam in be drijven, reeds vol doende aandacht wordt geschonken. Hoewel er natuur lijk altijd meisjes zullen zijn, die van hun werkgever geen toestemming krijgen om deel te nemen aan het Zonnebloem- of Mater Amabilis- werk, zolang de uit Onderwijzersvereni ging, de Bond van Plattelandsvrou wen. de Vereniging van Huisvrouwen, de Stichting Kinderopvoeding en Oudervoorlichting, Union, de Vereni ging van Leerkrachten bij het land- willige basis be rust. In verheu gend ruime mate wordt deze mede werking echter reeds gegeven. Tenslotte heeft de commissie ter Nationale Vrou- als volgt gerapporteerd: I. Omschrijving begrip Het gezin is een instituut taak". bouwhuishoudondenvijs, het Leerling- menselijke verhoudingen. stelsel Nijverheidsonderwijs meisjes, de Nederlandse Bond van Leerkrachten Nijverheidsonderwijs voor meisjes, de Volkshogescholen, de Arbeidsbureaus, een bestuurslid van de Nationale Vrouwenraad Utrecht. De opdracht van deze luidde, te onderzoeken „gezins- 1Uand3n linge omgang vraagt van de vrouw: goede echtgeno te en moeder zijn, waarvoor vereist is: meeleven in het maatschappelijk gebeuren en het hebben van een eigen geestelijk lever.: het opvoeden van de kinderen tot zelfstandigheid; een alge- practi- meen huishoudelijk inzicht land wordt gedaan om het meisje Sc?f £"is!!Sï.d,e.lijke vJardighïen voor te bereiden op haar toekomstige et grootste manko voor deze taak in het gezin. Het nijverheidsonderwijs voor meis jes is geheel buiten het arbeidster rein der commissie gebleven. In de ze kringen bezint men zich voldoen- het onderwijs, dat in f gericht op de £en het verleden vooral technisch huishoudelijke bekw heid. zodanig te vernieuwen, dat het voldoet aan de eisen, die de huidige iolllI maatschappij stelt en bijdraagt tot de bevordering volledige ontplooiing der persoonlijk heid. Het meisje, dat zodra als zij de leer- plichtvrije leeftijd heeft bereikt te- ÏSS?tn^1S%.%£SS,S m^„ seiodi -atsTrïfiilc-ï Het grootste manko voor deze vor ming blijkt te bestaan bij die meisjes, die uitgebreid lager, middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs volgen. III. De voorbereiding voor de taak in het gezin heeft de volgende drie fa cetten: A. bevordering van de per soonsontwikkeling (o.a. expressievak ken en culturele vorming). B. bevor dering van de kennis van menselijke verhoudingen (o.a. opvoedkunde, family-relations, maatschappijleer). C. bevordering van de vaardigheid in de technisch huishoudelijke vakken (o.a. zorg voor voeding, woning, kleding, huishoudelijk beheer). IV. De leerstof zal zowel theoretisch legenheid tot het volgen der van Zonnebloem (algemeen) of Mater- Amabilisschool (rooms-katholiek) Deze cursussen danken hun ontstaan aan de bezorgdheid van verschillende groepen in ons volk over de grote aan tallen meisjes, die te vroeg, tè snel en onvoldoende voorbereid worden op genomen in het maatschappelijk pro- dracht ductieproces. Wat moet er van hen pen terecht komen indien zij later een ge- baar V; Voorbereiding van de jongen tot "~n de man in het gezin, zij ii ecu andere vorm, wordt even- beslist noodzakelijk geacht. Zo i ter Amabilisschool te Maastricht Zij heeft daarbij aanbevolen om dit rapport in handen te stellen van onderwijsdeskundige met de op- .it om na te gaan. welke onderwer- hen pen bij het uitgebreid lager, middel baar en voorbereidend hoger onder wijs zouden moeten worden gedoceerd in de praktijk verplicht beoefend het gestelde doel te bereiken. Ver- pedagogisch cen- --en, hoe deze stof dc diverse leerplannen zou kunnen worden ingelast. JIet gratis cocktail-vorkjesl Di Spaans Marokko zijn twee mensen ernstig ge wond door twee stieren, die op weg naar het abattoir ontsnapt waren, nadat ze door voor „stierenvechters" spelen de jongelui waren opge hitst. Een korporaal van het Spaanse vreemdelin genlegioen schoot de stieren dood. De vijfentwintigjarige tweelingbroers Dag en Finn Gagner uit Njuranda in Zweden zijn, in een auto van hetzelfde type en dezelfde kleur, tegen elkaar opgebotst, toen één van de twee een vracht auto trachtte in te halen. Beiden bleken een lichte hersenschudding te heb ben opgelopen. I Koningin Elizabeth en prins Philip zijn gisteren in stromende regen met het koninklijk jacht Brit- tannia in Noord-Ierland aangekomen voor een officieel bezoek van twee dagen. Het is sinds 1690, toen koning Willem III er landde, het eerste konink lijk bezoek aan de haven plaats Carrickfergus in Noord-Ierland. I Bij wijze van proef heeft dc KLM deze maand in samenwerking met een Amerikaanse verzekering- maatschappij een nieuwe vorm van ve-zekering ge ïntroduceerd op de route van de V.S. naar West- Europa. Vrachtzendingen van de V.S. naar West- Europa kunnen verzekerd worden tegen vertraagde aflevering van meer dan vierentwintig uur. De zuid- en oostkust van Zweden zijn gisteren ge troffen door een ware plaag van lieveheers beestjes, die in enorme zwermen zijn neergestre ken. Vissersschepen kon den hun vis onmogelijk aan de k3de uitladen. Alle inwoners sloten deu ren en vensters en stop ten alle kieren dicht. Een inspecteur van de haven dienst moest zijn fiets in de steek laten en een huis binnenvluchten. Ver moed wordt, dat deze plaag veroorzaakt is door de ongewoon milde win ter in deze streek. De voorzitter van de Nederlandse vereniging van tweelingen, dr. J. W. Bruins, heeft meegedeeld, dat deze vereniging ten behoeve van hulp aan Papoeazuigelingcn in het algemeen en aan de Papoea-tweelingen in hel bijzonder een werkcomité gevormd heeft. Vroeger was het bij Papoea-stam men gewoonte tweelingen te vermoorden, omdat men hiervan onheil ver wachtte. Onder invloed van zending, missie en medische vooruitgang is hier wel verandering in gekomen, maar bij primi tieve stammen komen deze toestanden soms nog voor. Eén van dc kinde ren wordt dan goed ver zorgd, terwijl het andere kind van honger omkomt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5